"Geen forse besnoeiing open school Vlietweg niet langer „versierd 99 Begeleidsters Y O S-cursussen krijgen geld Begroting goedgekeurd Begroting Leiden voor 1980 Nieuwbouw paviljoen begint Kamerlid haalt raketten door elkaar Melkbussen vervangen door melktank ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 LEIOEN leiden - De Leidse gemeenteraad is gisteravond wél en niet toege komen aan het afronden van de slopende begrotingsvergaderin gen. Wél keurde de raad de begro ting, het fors uitgevallen "huis houdboekje" van de gemeente goed. Maar niet kwam de raad toe aan de afronding van de algeme ne beschouwingen en het beslis sen over de meer dan 80 inge diende moties. Dat zal allemaal nog moeten gebeuren tijdens de eerste raadsvergadering in 1980, op 7 januari. Sceptici voorspellen dat het zeker nog drie uur verga deren zal kosten voordat de raad er definitief uit is. Mevrouw Van Akkeren )CDA(: LEIDEN - Verbaasd heeft de Leid se gemeenteraad gisteren gerea geerd op een mededeling van het CDA-raadslid mevrouw Van Akkeren. Zij zei in de raad dat de minister van onderwijs helemaal niet van plan is om zo fors in het werk van de Open School te snoeien als veel raadsleden den ken. De Open School-vestiging in Lei den moet (voorzover gisteren be kend) het vanaf midden volgend jaar doen met twee personeelsle den. Dat betekent dat er zes de laan uitmoeten. De Open School geeft op vrije basis onderwijs aan mensen die niet veel meer dan la gere school hebben. Veel partijen in de raad vinden dat de Open School niet in de kou mag komen te staan. Hoekema (D'66) pleitte desondanks ook voor voorzichtigheid bij eigen gemeentelijke initiatief: "Voort zetting van de Open School loopt in de honderdduizenden gul dens. Hoe moeten we dat waar maken?", vroeg hij zich af. Wél diende Hoekema samen met Beijen (ppr) een motie in waarin Kroonberoep de raad zich tegen beperkingen van rijkswege voor de Open School kan uitspreken. Die motie werd overigens gisteren door wethouder Tesselaar ontraden. Academie Hoekema hield ook een warm plei dooi voor de vestiging in Leiden van een academie, waar perso- alarmpost? LEIDEN - Het Leidse college zal binnenkort beslissen of bij de kroon beroep zal worden aange tekend tegen de intergemeente lijke regeling voor een centrale ambulancealarmpost. De ge meente Leiden is erg ongelukkig met de regeling die nu uit de bus is gekomen. Dat geldt zowel voor het aantal plaatsen dat de ge meente in het bestuur krijgt als de verdeling van de kosten. LEIDEN - Binnenkort gaat de eer ste spade de grond in voor de bouw van een wisselpaviljoen op het terrein van Endegeest. Ver wacht wordt dat in de zomer de afbouw van Voorgeest kan be ginnen en dat de pupillen in dit nieuwe semi-permanente ge bouw kunnen worden gehuis vest. Op de langere termijn zullen de meeste pupillen verhuizen naar het nieuwe Gemiva-com- plex dat in Zoeterwoude wordt gebouwd. Wethouder Schoute deelde gister avond mee nog in overleg te zijn met het ministerie voor de reali sering van een gezinsvervangend tehuis in Leiden. Daar zouden dan de pupillen gehuisvest kun nen worden die niet in het Gemi- va-complex terecht kunnen. Wat de Jelgersmakliniek betreft, wordt volgens de wethouder op dit ogenblik bekeken of er een nieuw beddenhuis kan worden gebouwd. neelsleden voor de nieuwe kleu ter-basisschool opgeleid moeten worden. Verfrissend sprong Hoekema ook in de bres voor een camping op Leids grondgebied. Wethouder Tesselaar gaf gisteren tijdens de begrotingsbehande ling toe dat er nog diverse nota's van zijn hand het licht moeten zien. Hij verklaarde de nota over "selectie" in het geboortesta dium maar moest toegeven dat aan een nota over "ouderpartici patie" nog begonnen moet wor den. Het ministerie van onderwijs heeft, aldus Tesselaar, nog niet gerea geerd op de Leidse plan om een school voor lager- en kleuteron derwijs te bouwen op de Kaas markt. LEIDEN - Er is eindelijk geld voor de begeleidsters van VOS-cur- sussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). Jarenlang heeft de VOS-werkgroep bij de gemeente Leiden aan de bel ge trokken, gisteravond was het zover de raad stelde voor 1980 een bedrag van 15.000 gulden be schikbaar. Ook aan die beslissing ging weer een aantal moeilijkheden vooraf. Partij van de Arbeid en D'66 in de Leidse raad waren aanvankelijk van mening dat de 15.000 gulden betaald moest worden uit de voorgenomen (even hoge) subsi die aan de Stichting Leidse Bin nenstad. Tegen het laaste bleek de WD in de Leidse raad forse bezwaren te hebben. Als "duidelijk compro mis" kondigde fractieleider Pe ters van de PvdA aan dat zijn fractie voor een WD-amende- ment zou stemmen, dat inhield dat zowel SLB als VOS elk hun 15.000 gulden krijgen. De beno digde gelden komen nu uit een potje dat bestemd was voor on derhoud van het k en O-gebouw aan de Oude Vest. Beijen (PPR) verzette zich tegen het laatste. Elke besparing op onderhoud van het gebouw zal la ter tóch weer uitgetrokken moe ten worden, vreest hij. Een D'66-voorstel om 14.300 gul den uit de gemeentekas te halen voor restauratie en onderhoud van Leidse kerkorgels strandde gisteravond in de raad. Ponsen (PSP) die had voorgesteld om de tien gulden die de Leidse raad elk jaar geeft aan de Bond tegen het Vloeken in te trekken, kreeg ge deeltelijk haar zin. De raad trok de subsidie in maar weigerde om zoals de pacifiste voorstelde het tientje door te schuiven naar het Komitee voor de Rechtsstaat. Nog steeds geen daklozencentrum LEIDEN - "Het is toch te gek dat we in een stad als Leiden wel een opvangcentrum voor zwerfdie ren hebben, maar dat we er nog niet in geslaagd zijn een opvang- mogelijkheid te realiseren voor mensen die om wat voor reden dan ook in nood verkeren". Dat zei het CDA-raadslid mevrouw Kramp gisteren in de Leidse raad. In de kritiek op het lange uitblijven van een daklozencentrum kreeg ze de steun van het PPR-raadslid Beijen. Hij ging zelfs zover een motie van treurnis in te dienen. Wethouder Schoute noemde dat een "schieten voor open doel". Schoute wees erop dat er in Lei den al tien jaar discussie wordt gevoerd over het daklozencen trum en dat ook het vorige colle ge er niet in geslaagd was het cen trum tot stand te brengen. Waarop Beijen reageerde dat pas begin vorig jaar is besloten dat geld voor het daklozencentrum kan worden geput uit het fonds voor bovenwijkse voorzieningen. Wethouder Schoute had goede hoop dat de stichting die nu bezig is met de voorbereiding binnen afzienbare tijd met tastbare resul taten zal komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Het Twee de-Kamerlid Nel Salomons (PvdA) verkeerde in de veron derstelling met „echte" raketten van doen te hebben, toen zij de vragen formuleerde die zij samen met haar fractiegenoot Hartmeij- er aan staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer) heeft gesteld over het poststempel van het Leidse bedrijf Persluchtcentra le. Dat poststempel beeldt een appa raat uit met daarbij de tekst „Russische Raket 's Werelds Sterkste". Kan dat vroeg Salomons zich af en zij wil de weten of de PTT geen fout had gemaakt door reclame voor Rus sische raketten toe te staan. Zoals wij in de krant van vrijdag al meldden, gaat het hier niet om raketten die het luchtruim op zoeken, maar om een apparaatje van twintig centimeter doorsne de dat op een persluchtkarretje wordt aangesloten en wordt ge bruikt om in bijvoorbeeld ber men gaten voor het trekken van leidingen te boren. Dat apparaat wordt raket genoemd en is inder daad van Russische makelij. Toen mevrouw Salomons van een onzer redacteuren vernam over wat voor raketten zij schriftelijke vragen had gesteld, was haar eer ste reactie: „O, wat een blunder". Zij was tot de vragen gekomen na een telefoontje van een „zeer ver ontwaardigd Leids iemand". De PTT kon haar niet duidelijk ma ken wat het poststempel van het bedrijf te betekenen had. En zo kwamen de vragen tot stand. „Maar als ik dit geweten had, had ik ze natuurlijk niet gesteld", zei mevrouw Salomons gistermid dag „Of misschien toch wel. Want ik vind dat er toch wel een enigs zins verwarring zaaiende tekst bijstaat". LEIDEN - Er staan geen melkbus sen meer langs de Vlietweg. De Coöperatieve Melk Centrale in Woerden, waarbij de negen boe ren aan de Vlietweg zijn aange sloten, heeft 22 december (van daag) als datum gesteld waarop alle veehouders in een gebied waarbinnen behalve de Vlietweg ook een gedeelte van Zoeter woude valt moeten zijn overge stapt op een melktank. Er wor den simpelweg geen bussen meer opgehaald. Het is een ontwikkeling die niet zomaar uit de lucht komt vallen, maar in het hele land al enkele jaren aan de gang is. Men ver wacht dat in 1981 geen enkele boer meer in bussen zal melken. De belangrijkste beweegreden van de melkverwerkende indus trie hiervoor zijn de transport kosten, die met melktanks aan zienlijk gedrukt kunnen worden. Paardekoper uit Zoeterwoude, de man die tot gisteren nog de melkbussen langs de Vlietweg ophaalde, geeft aan hoeveel: "Als ik nu drie en een half duizend ton per jaar vervoer, wordt dat straks Behalve de transportkosten speelt ook mee dat de bussen elke dag, dus ook op zondag, moesten worden opgehaald en het wordt steeds moeilijker en duurder om daarvoor op zondag mensen te vinden. Een nevenvoordeel van de tank is dat de melk er meteen in gekoeld wordt en dus beter van kwaliteit blijft. Voor de boeren zelf is het een hele stap en bovendien een enorme investering. Hoewel de boeren aan de Vlietweg een jaar geleden al wisten dat ze vandaag in de tank moesten melken, zijn enke len nog op het laatste nippertje overgegaan. Deze week zijn nog drie tanks geïnstalleerd. De laat ste kwam woensdag aan bij boer Lagerberg. Het ding, er gaat 1700 liter in, staat nu nog in een bijgebouw. De melk moet er met bussen of em mers worden ingegooid. Het is de bedoeling dat dat gaat verande ren en dat de melk zo uit de veer tig tot vijftig koeien via een lei ding in de tank stroomt waarin het dan meteen gekoeld wordt. "Het is het mooiste als je stal is aangepast aan de eisen van de tijd", zegt Lagerberg. Dat is zijn stal niet. hij is al zeker honderd jaar oud, misschien wel hon derdvijftig. Lagerberg is op de boerderij geboren, evenals zijn vader die nu 82 jaar is. Hij gaat een nieuwe stal bouwen. De vergunning is er al maar de aannemer heeft nog geen tijd. De tank heeft hij voorlopig gehuurd van de Coöperatie, dat was de eenvoudigste en goedkoopste oplossing. Over die nieuw te bouwen stal zegt hij: "Het kost onnoemelijk veel geld en de tijd zal leren of het haalbaar is. Drie of vier ton ben je zomaar kwijt. Er is wel subsidie, maar die is pas nog verlaagd". "De tijd is nu eenmaal zo dat het moet", zegt hij. "En met die tank zal het allemaal wat makkelijker zijn. De tijd van: zo laat moet ik klaar zijn want dan komt de melkauto, is voorbij. Nou kon je altijd wel een bus thuishouden als je nog niet klaar was, maar je moest hem toch maar zien te koelen. Vooral in de zomer is het heerlijk zon tank, want dan zat je altijd met die melk in de warm te". "Zo heeft het veel voordelen, vooral als straks die nieuwe stal er staat. Hoewel je er evengoed zeven da gen per week moet zijn hoor. En laten we ook maar niet praten over de uren die je maakt en over wat het allemaal kost om alleen al zo'n tank hier te laten aansluiten. Maat het is altijd al zo geweest dat wat bij de boer vandaan komt met veel mag kosten maar als het van daarbuiten komt maakt het niet uit". De negen boeren aan de Vlietweg zetten hun bedrijf voort. Drie van hen hadden al eerder een nieuwe stal gebouwd en waren tegelij kertijd in de tank gaan melken. De zes anderen hebben hun tank dit jaar aangeschaft. In het hele land zijn toch ook heel wat boe ren, met name de ouderen zonder opvolger en de boeren met een heel klein bedrijf, die er nu mee stoppen. Volgens de heer Voor- sluijs van de Coöperatieve Melk Centrale in Woerden zijn dat dan boeren die toch al wilden stop pen, al was het dan wat minder De financiering hoeft volgens hem geen probleem te zijn. Er is een subsidieregeling voor kleinere boeren. Voor een tank van tussen de 700 en de 1700 liter (komt overeen met tussen de 10 en 25 koeien) krijgen zij ƒ1500,-. Voor waarde bij die subsidie, die uit gaat van de EEG, is dat de aan vraag voor 1 juli 1980 gedaan is en dat er voor 31 december 1981 in de tank gemelkt wordt. Of aan die voorwaarde wordt voldaan is de verantwoording van de melkfa briek. In dit geval dus de CMC in Woerden. Die krijgt dan een forse boete en heeft er dus alle belang bij dat de melkbussen zo snel mogelijk worden vervangen door tanks. Bovendien, zegt Voorsluijs van de CMC, krijgen boeren twee en een halve cent per liter meer voor tankmelk en daar zal de gemid delde boer volgens hem redelijk mee uitkomen Dat hij er mee uit zal komen gelooft boer Lager berg van de Vlietweg ook wel, maar ervan overhouden zal hij beslist niet. Iemand die het nu toch ook mak kelijker zou moeten krygen is Paardekoper uit Zoeterwoude. Al zestien jaar reed hy de melk bussen van de Vlietweg, Zoeter woude, Stompwyk en Leid- schendam naar de CMC I k in Gouda. Laarv oor deed zyn va der het al, bij elkaar is het zo'n veertig jaar. Hij rijdt nu ook al weer een jaar met een tankauto voor melk, steekt een slang in de melktanks bij de boeren en he velt de melk zo zonder moeite over in zijn auto. Dat is nog eens wat anders dan bussen van veer tig kilo twee hoog op de wagen slingeren. "Ja, maar het is geen sensatie meer", vertelt hy Het is een lans door myn hart. Want ik heb het altyd met plezier gedaan. Al die oude dingen raken weg. jammer isdat. De melkbussen waien toc h het mooie van de boerdery, de versiering langs de weg". Tolerantie Burgemeester Vis heeft deze week tijdens de begrotingsbe handeling nogal wat kritiek te verduren gehad. Van het CDA-raadslid Joop Walen kamp. die het felst van leer trok. kreeg hij onder meer te horen, dat zijn optreden ge tuigt van te weinig vertrou wen in een maatschappelijke ontwikkeling die al jaren aan de gang is. Populair gezegd je loopt een beetje achter, jon gen. Dat de tijd voor Adnaan Vis toch niet heeft stilgestaan bleek deze week bij het leiden van de vergaderingen. Dat getuigde toch van flinke sou plesse. Daar tolereerde hij zaken, die een aantal jaren geleden met een paar flinke tikken van de voorzittershamer tot een eind gebracht zouden zijn. PSP- ster Annelies Ponsen bijix>or- beeld, presteerde het om op een gegeven ogenblik een paar flessen sterke drank uit de tas te halen en iedereen die dat wilde daarop tracteerde. Ook de pers en publieke tri bune werden tijdens de alco holische rondgang niet verge ten. Zelfs werd er door V is geaccep teerd dat ze van diezelfde publieke tribune een opmer king maakte over een onder werp dat beneden in de raadszaal behandeld werd. Dat zoiets mag verbaasde met name Herman Amptmeijer. de adjunct-directeur van het bureau huisvesting. Herman is de man die het begin van de jaren zeventig de PSP-belan- gen in de Leidse raad verde digde. Ambtshalve was hij deze week in de raad aanwe zig. Bij het verlaten van het stad huis vertelde hij dat zoiets on der het bewind van de toen malige burgemeester Van der Willigen ondenkbaar was Die "regeerde" werkelijk nog met ijzeren hand. Een spre kend voorbeeld was de zaak met het verwarmingsbuizen net in het openluchtzwembad "De Vliet". Die buizen bleken al na zeer korte tijd ernstige gebreken te vertonen Het was in die tijd een geruchtmaken de zaak die uitmondde in al lerlei juridische procedures. Herman Amptmeijer herinner de zich dat een van de raads leden - om het overtuigende bewijs te leveren dat de zaak niet deugde - een stukje lei ding had meegenomen en dat als bewijsstuk op de tafel van B en W deponeerde Burge meester Van der Willigen vond dat beneden de waar digheid van de raad. ontstak in woede en eiste dat het voorwerp weer direct werd meegenomen Burgemeester Vis zou zoiets nu zeker niet meer doen. Iets an ders is of hij deze week erg gelukkig was het het optreden van Annelies Ponsen. Zijn gelaatsuitdrukking liet op dat punt niet aan duidelijk heid te wensen oi>er. Die was er een van ingehouden woede en onbegrip. Opvallend Burgemeester Vis is deze week niet de enige man geweest die - laten we het maar houden op - verbaasd is geweest over het optreden van de PSP. Waar ik vorige week mijn vrees al voor uitsprak is ook gebeurd. De PSP-vertegenu>of)rdigster liet vrijwel geen ogenblik onbenut om zich op een buitenissige manier te gedragen. Bij de fi nanciële beschouwingen stap te ze met drie dikke begro- tingsboeken naar het kathe der en sprak daar alleen de woorden "Het is weer hope loos" om vervolgens weer haar plaats in te nemen. De PSP-fractieassistent die even later de foto-kopteen van deze uiterst bondige tekst op de perstribune bezorgde, ver ontschuldigde zich met de woorden: "Ja. ik word ook maar gestuurd". Ook haar actie tien gulden sub sidie over te hevelen Kom i tee voor de Rech tstaa t en dat verzoek vergezeld te laten gaan van een ellenlange op somming van alle doelstellin gen baarde opzien. Als ik het allemaal goed taxeer dan is de PSP in Leiden bezig het in stituut gemeenteraad op de hak te nemen. Men ziet het kennelijk niet meer als een se rieuze zaak en grijpt alles aan om dit te benadrukken. Helaas voor de PSP is het resul taateen andere dan wie welke welke waarschijnlijk door Annelies Ponsen wordt beoogd. Het effect is namelijk dat de PSP in de Leidse raad niet meer serieus genomen wordt. En dat moet voor de Leidse afdeling van de Leidse pacifisten toch een trieste zaak zijn. In het verleden heb ben mensen als Herman AmptmeijerKees Dugardijn Anne van der Zande en in laatste instantie Hilda Pas- schier, toch een zekere invloed op de besluitvorming kunnen uitoefenenSoms zelfs een zeer nadrukkelijke. Hei-man Amptmeijer bijvoor beeld, was een raadslid waarmee in de Leidse tijden van het progressief akkoord, altijd veel rekening werd ge houden en af en toe beslissin gen ingrijpend wist te beïn vloeden. Of Kees Dugardijn die er in slaagde om de ge meentelijke reorganisatie plannen duidelijk naar zijn hand te zettenZonder PSP-er Dugardijn had het er heel an ders uitgezien. Annelies Ponsen heeft deze week in de raad overduidelijk laten blijken dat de PSP nog tn het hoogste Leidse bestuursor gaan is vertegenwoordigd. Alleen ging dat ten koste van een flink stuk goodwill, dat haar voorgangers de afgelo pen jaren hadden opge bouwd. Ijverig In deze rubriek worden over het algemeen niet zo erg veel complimentjes uitgereikt. Ik wil dat ditmaal toch doen en wel aan het PPR-raadslid Laurens Bei jen. Deze week oogstte hij de bewondering van vele raadsleden voor zijn grote kennis van zaken en goede wijze waarop de begro tingsbehandeling was voor bereid. Want ik geef het je te doen om als eenmansfractie een afgewo gen oordeel te vormen over het brede scala van activiteUen dat een gemeente ontplooit. Natuurlijk, Laurens Beijen zal hulp van zijn steunfractlele- den krijgen. Maar zo erg veel mensen zitten daar ook niet in Bovendien bleek uit opmer kingen die hij deze week maakte.dat hij over een grote parate kennis beschikt. Het PPR-raadslid snuffelt stuk ken altijd nauwkeurig na En kennelijk ook hef Leidsch DagbladDeze week kwam hij met een advertentie van Vroom en Dreesmann Leiden op de proppen In de advertentie wordt gespro ken over de gemakkelijke be reikbaarheid van Leiden en de ruime parkeergelegenheid. Beijen overhandigde de ad vertentie aan wethouder Waal "om te gebruiken wan neer de Leidse middenstand weer eens klaagt over slechte bereikbaa rheid Kritiek Het CDA bracht deze u»eek veel verbaal vermogen in stelling om kritiek uit te oefenen op het gevoerde woningbouwbeleid. De vinnige Mary Kttkxhoorn liet niets over haar kant gaan en legde wethouder Cees Waal het vuur na aan de schenen. Mocht ze nog wenskaarten moeten versturen, dan heb ik een suggestie voor haar. Maak - zoals wij deden - een foto van onderstaande muurschilde ring in de Haver en Gort- buurt. Stuur die vriend en vijand toe: ze eullen het be grijpen. L. GLIBBER Twee zonen van boer Lagerberg sjouwden donderdagochtend tussen ze de laatste keer naar de weg. Paardekoper haalde ze daar even later voi

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3