ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 MALI - Sahel-Sahara - Om de melk voor schif ten te behoeden is er eerst kundig in gewa terd. Een weinig kost baar en eeuwenlang beproefd conserve ringsmiddel. Michel van Huiten, staatssecre- taris van verkeer en water staat in het kabinet-Den Uyl, neemt onbekommerd een teug en geeft de kom door. Ik verbeeld me dat er gele oogjes op drijven. Maar bij 50 graden boven nul en om je heen uit sluitend zand, tintelt deze nomadenmelk op je tong. Het is half drie in de middag. Ergens in Nederland stuurt nu vast wel iemand de ober terug omdat er geen schijfje citroen in de tonic zit. Er komt een zinken tobbe vol rauw ogend vlees. Ik ben zo vrij om om een geitenoog heen te tasten en neem een vlezige rib. Naast me hoor ik de oud-staatssecretaris licht grommend (want het is zwaar werk) een stuk karbonade van een bot trekken. Als we een afgedankte bokken- rib op de grond gooien sprin gen er drie jongetjes bovenop om gezamenlijk het karwei af te ronden. Dit hier is nu armoede. Zand Samen met Michel van Huiten (49) trek ik door het gebied van de Sahel en de Sahara. Hij doet, sinds Den Uyl viel, in het Westafrikaanse land Mali aan ontwikkelingssamen werking. Voor ik naast hem in het woestijnzand sliep kende ik hem alleen van krantefo to's. Maar je krijgt in dit ver geten gewest vol ziekten en bacterieën toch wel een wat nauwere band met de voor malige bewindsman als hij in de tropenzon staat te braken, terwijl ik aan de andere kant van de Landrover spoorslags uit de broek schiet om de ge volgen van brak putwater voor te blijven. In het voetspoor van Michel van Huiten probeer ik erachter te komen wat de jaren zeventig hebben betekend voor een Malinees die met zijn vrouw(en) en nog levende kinderen in dit uitgedroogde land woont. Ik ben bang dat het uitdraait op een treurig verhaal, waarin boeiende waarnemingen zullen worden overschaduwd door angst, onzekerheid, berusting en dood. Kun je dat de Nederlandse krantelezer wel aandoen in het zicht van de kribbe en de kerstdis? Jawel, want in de loop der jaren heb ik gemerkt dat iets dergelijks menigeen bij lezing wel beroert, maar de gezonde eetlust niet ont neemt. Timboektoe We zijn op .weg naar Timboek toe, de stokoude woestijnstad die ons, in tegenstelling tot Kuifje, die er ook was, lelijk zal tegenvallen. Achter Tim boektoe ligt het Sahelgebied waar in het begin van de jaren zeventig de grote droogte het doeltreffendste toesloeg: 80 procent van de 1,2 miljoen koeien van het herdersvolk de Toearegs droogde uit. Hoeveel mensen er stierven blijkt niemand stipt te heb ben bijgehouden. Een weg is er niet. Soms is er een herkenbaar spoor. Meest al moeten we het hebben van het richtingsgevoel van de ons vergezellende Maline- zen. Die nacht slapen we in de woes tijn. Het plekje lijkt zo vredig, tot over de nabije heuvel een complete nomadenstam komt aandraven. De zin in een onbezorgde nachtrust wint het van de interesse in land en volk. Een paar kilo meter verderop kiezen we een drooggevallen meer. Moessa, een van de chauffeurs, gaat op het dak van een Landrover liggen. Bovenop zijn buik beweegt zijn transistor op en neer in het gestage tempo van zijn ademhaling. De antenne steekt scherp af tegen de strakke sterrenlucht. Het wil me maar niet te binnen schieten hoe je „radio afzet ten" in het Frans zegt. Lang durig jengelt de wat klagelij ke, Arabische klinkende mu ziek (het zijn hier moslims) door de nacht. De omstan digheden om in somber ge peins te verzinken zijn nu maximaal: 38 jaar word je gemiddeld als je in Mali woont. Van de kinderen sterft de helft voor ze vijf jaar zijn. Korea", vertelt Michel van Huiten vanuit zyn volière. „Met de vrijheid is het daar niet best. Maar als je dan die lage ziektecijfers bekijkt en ziet hoe die schooltjes er in elkaar zitten: dat hebben ze er toch maar voor elkaar ge bokst". „En wat is dan menswaardiger een grotere vrijheid, waarbij je kinderen doodgaan, of minder vrijheid, waarbij je kinderen in leven blij ven?" In het wat samenzweerderige schijnsel van een zaklantaarn praten we er nog even over door kan in een arm land al leen een bewind dat de knoet erover haalt, de mensen te eten geven? We zoeken naar aardige voorbeelden van het tegendeel tot de slaap ons van die netelige taak ontheft. Op naar Timboektoe, een van de zeven heilige steden van de islam. We rijden door een on aangename vlakte. Van de weinige bomen die er nog staan, hebben herders de tak ken geknakt, zodat de geiten de bladeren konden vreten. Weer een boom minder. Een hongerig volk leeft bij de dag. Een van de weinige voordelen van een tocht door een woes tijn is het ruime zicht en de royale uitwijkmogelijkheden. Toch lukt het een van de chauffeurs om zijn Landrover frontaal tegen een van de eer ste tegenliggers van die dag te zetten. Waarom schiet een voetballer die vrij voor het doel staat in de handen van de keeper? Waarom is iemand in Mali's buurland Niger tegen de enige boom die daar in een Door Tony v. d. Meulen woestijn stond gereden, zodat de stam nu in een museum rust? Iedereen overleeft de klap: Al lah moet persoonlijk hebben ingegrepen. Een Malinees bij wie de voortanden loszitten, is bang dat hij nu nooit meer vlees kan eten. Dat is heel erg in dit land. Corruptie Het ingevorderde rijbewijs van de chauffeur krijgen we terug door voor de politiechef een zak rijst naar een familielid in een naburige stad te vervoe ren: de corruptie is in dit land de laatste jaren stormachtig gegroeid. Waar niets is, pro beert menigeen te graaien. Maar hoe moet je als eerbaar Malinees je achtig voor het bevoegd gezag op peil hou den als de heren precies die dingen doen, waarvoor ze an deren in de kerker werpen? Op een avond hebben we in een kroeg ontspannen staan keuvelen met een politie-offi- cier, die zich ontpopte als een actief en vindingrijk stro per. Wordt het ooit wat met dit land? We hebben nog 2000 kilome ter te gaan. Het is al aardedonker als we Timboektoe binnenrijden. Twee eeuwen geleden woon den 100.000 mensen in dit cul turele centrum met zijn be roemde bibliotheek en uni versiteit Nu houden nog 7000 Malinezen op deze uitge droogde plek wat bokken. Na het afschaffen van de bloeiende slavenhandel is de klad erin gekomen. Letterlijk alles heeft in de Derde Wereld zijn nadelen. In Timboektoe is niets. Korter kan ik het niet zeggen. Maar „niets" is voor Nederland een onbekend begrip: in Tim boektoe is nauwelijks water, nauwelijks eten, geen stroom. Niets dus. „Het komt door de grote droog te", zeggen ze daar. Dat is de inderdaad forse droogte in het begin van de jaren zeven tig. Terwijl het land van natu re gedoemd lijkt uitsluitend armoede voort te brengen, wordt die droogtegolf als ar gument gebruikt. Statistie ken wijzen uit dat het in de Sahel en de Sahara al eeuwen droog en soms zeer droog is. Maar als je in zo'n land woont geef je als antwoord op de mi sère ook liever een tijdelijke oorzaak aan, dan de conclusie dat het altijd zo is geweest en altijd wel zo zal blijven. Lammeren „Wij zijn als lammeren die onze moeder hebben verloren", zegt de voorzitter van de vee fokkers rond Timboektoe. Het kost enige verbeeldings kracht de potige aanwezigen als frêle lammeren te zien. Bij navraag blijkt hij met „onze moeder" de grote kudde te bedoelen, die tijdens de droogte verloren is ge gaan. In het halletje van het enige staats)hotel van Timboektoe knjgen we een stukje zeep uitgereikt Nooit zal ik dat gastvrije gezicht van de ex ploitant vergeten, want bij aankomst op de kamer blijkt hier al maanden geen water meer te zijn. De hotelier wil dat graag bevestigen, maar als gast heb je recht op zeep. We verfrissen ons wat in het res terende water van een werk loze fontein (het levert een be risping van de ober op) en met uitzicht op een geheel droog gevallen zijtak van de Niger zetten we de sores van een land als Mali op een rijtje. Werk is er niet, en daarom is er geen inkomen. Omdat er geen inkomen is en de meeste mensen dagelijks voor hun eigen eten in de weer zijn, is er weinig geld in omloop. Er wordt dus weinig gekocht, daardoor is er weinig werk en dus geen inkomen. De natuur, het droge milieu is ontzettend kwetsbaar. Michel van Huiten: .Als je hier in de ecologie een fout maakt zit je nog jaren met de resultaten". Net als bij ons willen de men sen vooruit Er komt meer vee, het gras wordt kapot ge trapt, de droge grond wordt kaal en de woestijn kan weer vooruit. Voedsel is in Mali voortdurend een probleem. Zelfs in jaren met een goede oogst is er te weinig. Daar komt bij dat het land 1500 kilometer van de kust ligt Dat merk je met al les wat per schip wordt aan gevoerd. Als er asfalt moet komen voor een van de wei nige weten kun je dat verge lijken met een wegenproject midden in Spanje waarvoor het materiaal in de Rotter damse haven wordt afge meerd. Hoe is het iemand die met zijn vrouw en kinderen in een uitge droogd land als Mali (West-Afrika) woont in de jaren zeventin vergaan? De duizenden, in de zon gebleekte koeieskeletten die het in 1973, het jaar van de grote droogte, zo goed deden op de krantenfoto's, zijn verdwenen. De problemen van alle dag lenen zich nu weer wat minder voor opvallende beelden: geen water geen stroommisluk te oogsten. ,J)e Malinees lachte vriendelijk en haalde de schouders op". Om daar achter te komen, trok Tony van der Meulen samen met oud-staatssecretaris Michel van Huiten, die nu in Afrika aan ontwikkelingssamenwerking doet, door de Sahel en de Saha- Lied Bij het inslapen onder een boom voor het hotel (op de kamers is het een graad of 50) zingt me voortdurend het lied door het hoofd dat die middag over de rijstvelden klonk: toen we er aankwamen be gonnen de njstplanters een soort canon te zingen uit de tijd van de slavernij. Als steeds terugkerende golven gleden de stem van de voor zanger en de refreinen over het land. Zeer indrukkend. En een goede repertoirekeuze bij blank bezoek. We rijden door het gebied waar De Grote Droogte in het begin van de jaren zeventig het erg ste was. Af en toe zie je een koeieskelet zoals ze destijds ook mooi gefotografeerd in de geillustreerde weekbladen stonden, naast de even kleur rijke advertentie voor dure whiskey. Hoe gaat dat, zo'n hongersnood? Michel van Huiten: „Een probleem met de voedselhulp is dat de honger varieert per dorp. Dat hangt af van het toeval of er op het kritieke moment wel of geen regenbui is geweest. Mislukt de oogst, dan eten de mensen eerst het zaaizaad op. En als er dan niets gebeurt gaan ze honge rig neer zitten om te sterven. Dat gaat door tot er zo weinig over zijn dat dat kleine groepje weer een overle vingskans heeft". Onder de Toearegsnomaden bestond altijd een fraai sys teem van burenhulp. Elkaar door de tyd helpen. Dat so ciale gevoel is in de dagen dat ze met zon allen de dood in de ogen keken, geheel de ver nieling in gegaan. Je hebt lie ver dat je buurman doodgaat dan je zelf. Michel van Huiten is nu bezig om via landbouw coöperaties niet alleen de voedselproduktie weer op gang te brengen, maar de Toearegs ook weer wat min der egoïstisch te maken. „In hoeverre kun je de mensen hier je eigen ideeën opdrin gen? Ik denk daar veel over Gazeuse In het hotel van de stad Gao is alleen nog hmonadegazeuse aanwezig. Een luxe, want zelfs het plaatselijke zieken huis zit zonder water. Stroom is er al maanden niet, omdat er geen geld voor de dieselolie voor de c entrale is. Boven de gazeuse treffen we behalve een bouwer van koe koeksklokken uit Beieren, die zo graag door een woestijn rijdt, ook de eigenaar van het plaatselijke limonade fa briekje. Hij heeft een ma chientje uitgevonden, waar mee hij gebruikte cola-dop pen op zelf gevulde flesjes kan slaan. Jongetjes zoeken in de stad te gen een geringe vergoeding die doppen by elkaar. Maar omdat er geen stroom is ligt het fabriekje alweer maanden stil. De gazeusekoning kwam tot de conclusie dat het met Mali nooit wat wordt en dat elke Malinees te lui is om er ooit iets van te maken. We rijden verder. Bcmba, de chaufTeur die de plastic zak ken. die ik in de auto laat slin geren. keurig glad strekt, op vouwt en bewaart, zet de rui tenwissers aan. Komt er dan toch regen in de Sahel? Nee, echt niet Maar ruitenwissers helpen ook tegen droog wocstijnstof. De dood kan hier uit vele va rianten een keuze maken: mazelen, malaria, gele koorts, tal van wormen, een keur aan infectieziekten. Plus de hon ger. Lustoord De gezondste mensen die ik in Mali heb gezien stonden op de muurschildering in een sober logement te Niono. Dat is een kampement dat 50 jaar gele den door de Fransen midden in de kale Sahel is aangelegd. Ze groeven kanalen, verzorg den de jonge boompjes teder en nu staat midden in het dor re zand iets dat redelijk op een lustoord lijkt. Het kan dus toch! „De ellende van de Sahel komt niet zozeer door een gebrek aan water, maar door een gebrek aan or ganisatie", zegt Michel van Huiten, tijdens een van ein deloze ritten door een soort maanlandschap. Ze hebben brede schouders, de zwarte mannen op die muur schildering en hoekige, wilskrachtige kaken. Ze oog sten dat het een lust is en hebben er mooi weer bij. Ta ferelen die erg doen denken aan Oostduitse proletarische blijheid, waarbij tijdens het zweten ook heel wat wordt afgeglunderd. Kennelijk stammen de muurschilderin gen uit de tijden dat de socia list Keita vanaf de onafhan kelijkheid in 1960 bezig was van de berooide Franse ex- kolonie een socialistische re publiek te maken. Frankrijk verbrak uit woede alle banden, zoog alle franken uit het land weg en haalde van de ene dag op de andere alle Franse deskundigen naar huis: de basis voor de huidige armoede was gelegd. Keita's experiment werd zo met vaste hand gewurgd en in 1968 pleegden 14 officieren een staatsgreep. Onder leiding van luitenant Moussa Trao re. Van die 14 zijn er zeven in de loop van de jaren zeventig ge liquideerd via processen we gens hoogverraad. Vier kom panen werden lekker ver weg ambassadeur gemaakt, twee militaire ministers kregen een proces wegens corruptie aan de broek, dat via luid sprekers ver buiten de rechts zaal was te volgen en zo heeft president Traore langzaam maar zeker enige ruimte om zich heen geschapen. De uit gedunde junta begint nu een beetje democratisch te wor den, inclusief verkiezingen met een overigens - beperkte keuzemogelijkheid. Maar voor Afrika al heel wat. Vrijheid We kruipen in Niono onder on ze muskietennetten. „Laatst zag ik een filmpje over Noord- Een leven stelt hier helemaal niets voor. 's Middags rent een kind nog achter een zelf gemaakte hoepel aan, 's avonds krijgt het diarree, 's nachts loopt het leeg, het uit drogen is een kwestie van uren: de volgende middag is het al begraven, met een oude potscherf als grafmonument. Vijftig graden boven nul. In gezelschap van een groep Toearegs-nomaden wacht oud-staatssecretaris Michel van Huiten in de schaduw tot het wat koeler wordt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 39