Je haalt eigenlijk een schakel uit de keten weg als je een reeks van tien jaren, louter omdat een volgend tiental zich aandient, zo apart zet. Het verband kan dan gemakkelijk zoek raken. En het is juist de samenhang die veel dingen begrijpelijk en doorzichtig maakt. Al zijn er een heleboel onverwachte dingen die de geschiedenis beïnvloeden denk maar eens aan de Amerikaans-Iraanse crisis de jaren zeventig zijn toch niet goed te verklaren zonder de periode die eraan vooraf is gegaan. En komende ontwikkelingen laten zich al vermoeden uit wat het nu bijna afgelopen tijdvak ons heeft gebracht. Het is een oud-testamentische wijsheid die zegt dat wat er is geweest er ook zal zijn, en wat er is gedaan opnieuw gedaan zal worden. "Er is niets nieuws onder de zon", zeggen wij, mensen van het na-christelijke tijdperk, de bijbelschrijver Prediker woordelijk na. Zomaar een voorbeeld. De crisis in het Nederlandse katholicisme dateert al van vóór de tweede wereld oorlog, meent een vakgroep van de theologische faculteit in Tilburg. Ze is een gevolg van maatschappelijke ontwikkelingen; de verplaatsing van grote groepen mensen, de verstedelijking, de welvaartsspreiding en de toenemende deelne ming aan hogere vormen van onderwijs. "Het zijn geen nieuwe verschijnselen, waarvoor de huidige kerkleiders ter verantwoording worden geroepen". Met Prediker, de zoon van David, koning te Jeruzalem, zeggen de empirische godsdienstwetenschappers in het atoomtijdperk; Is er iets, waarvan men zegt ziehier, dat is nieuw, het was er al in verre tijden vóór ons. En als in het psalmboek duizend jaren worden voorgesteld als de dag van gisteren, moet dan niet elke poging om vat te krijgen op één-honderdste deel daarvan ijdel heten? Toch moet over het ver schijnsel "kerk" in deze tijdkring wel wat meer te zeggen zijn dan de gemeenplaatsen van Jan Publiek - "de kerk heeft afgedaan" - ons dagelijks te horen ge ven. Maar eenvoudig is het niet. De indrukken die je in dat wijde veld krijgt zijn niet alleen talrijk maar ook tegen gesteld. Verlies en werfkracht, inzinking en opleving, je vindt ze vlak bij elkaar. De positie van de godsdienst iaat zich op het ogenblik moeilijk schatten, laat staan dat een reële toekomstschets voor de rest van deze eeuw mogelijk zou zijn. Op allerlei gebied beleven wij een overgangssituatie. Onze kerheid en twijfel kenmerken de westerse cultuur. De kerk krijgt hiervan haar deel. Professor Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Ne derland, wordt er niet door ontmoedigd. Hij zou het veel erger vinden als de kerk in hemelwaarts gerichte vroomheid aan het algemene crisisgevoel voorbijging. So lidariteit met de wereld waar van zij deel uitmaakt ontstaat pas daar waar de nood aan ei gen lijf wordt ondervonden en meegedragen. P(5)inn)[nn)@(n) Wat direct opvalt is dat naarma te de contacten tussen de kerken beter worden en de scheidsmuren steeds meer afbrokkelen onder de ballast van de geschiedenis, de in terne spanningen toenemen. Er is georganiseerd verzet te gen het nieuwe, dat - vaak al te gemakkelijk - als "geloofs- ondermijnend" wordt afge daan. Het beschutte gevoel van bij-elkaar-horen op grond van hetzelfde geloof staat in deze tijd danig op de tocht Kerken die door hun ietwat gesloten karakter altijd een toonbeeld van confessio nele gelijkheid en broeder schap zijn geweest, voelen nu hun fundamenten schudden. En dat is alarmerend. Er moeten dus dammen wor den opgeworpen. Dat gebeurt met negentiende-eeuwse vastberadenheid. Als zulke defensief-positief- christelijke krachten zich wapenen, blijft dé zegen in de regel niet uit. Dan wordt een EO met meer dan 200.000 le den een "wonder Gods" en ervaart de 'directie van de re formatorische krant de regi stratie van de 40.000ste abon nee als een "gunst des Hee- ren". Eigen tijdschriften, uit geverijen, scholen, instituten, bibliotheken en wat dies meer zy vinden in dit door timmerde volksdeel vol doende voeding voor een rooskleurig bestaan. Zelfs dure, comfortabele zomer- bungalows, op een veilig plekje van onze onvolprezen Veluwe, gaan op deze exclu sieve grondslag - tv verboden en een gereglementeerde eerbied voor de zondag - moeiteloos van de hand. Opnieuw ligt in het isolement onze kracht. Christelij k-gereformeerde ambtsdragers - hun kerk is voortgesproten uit de Af scheiding van 1834 - beraden zich in dit turbulente tijdsbe stek voor het eerst over hun interne verschillen. De geestelijke eenheid is zoek. Bepaalde predikanten wor den op bepaalde kansels niet toegelaten. Sommige predi kanten willen in "zekere" gemeenten niet eens voor gaan. Kerkleden worden gast van een buurgemeente waar wèl de begeerde teerkost wordt opgediend. Sommigen vinden die uitstap jes naar zwaar of minder zwaar erg ongezond en on christelijk. Zoals dominee Tanis (Sliedrecht): "Het is een zónde. Over de hele linie heb ben wy, christelijk-gerefor- meerden, een reformatie no dig". Anderen echter zien in dat vrije grensverkeer nog de enige mogelijkheid tot be vrediging van hun geestelijke behoeften. Niet zo'n opwekkend beeld dus bij de nazaten van Hendrik de Cock. Maar je vindt het wel overal te rug. Het is juist dat verschil in geloofsbeleving waardoor de Nederlandse kerken met zichzelf overhoop liggen. Wie de ruimte niet ervaart als een verrijking, lijdt eronder als aan een kwaal. In de Gereformeerde Kerken - erfgenamen van Abraham Kuyper - tekende de veront rusting over de nieuwe koers in kerk en theologie zich af in de oprichting van het Confes sioneel Gereformeerd Be raad, precies tien jaar gele den, en in de (onwettige) stichting van een aantal "noodgemeenten" met aparte kerkdiensten. De dwaling moet worden ontmaskerd en bestreden, is de leus. Al kan de manier waaróp het be kommerde kerkvolk dat pleegt te doen heel verschil lend zijn. Er is nu nog meer reden tot zorg dan toen het Beraad er kwam, zegt de voorzitter, de Ermelo- se predikant Van den Berg. "In onze kerken nemen de te genstellingen toe. Aan de ene kant gaan leden naar de ba sisgemeenten, anderzijds naar de hervormden en de christelijk-gereformeerden". De binding aan de kerk der va deren wordt minder. De oude belijdenis is op de terugtocht. Velen verlangen een bood schap die betekenis heeft voor eigen leven en situatie en voor déze tijd. Je moet met de Schrift nü uit de voeten kun- "U hoort het dus", waarschuwt de Rijnsburgse dr. Van Oeve- ren. "De menselijke factor staat tegenwoordig helemaal centraal. Terwijl het evange lie juist de boodschap is van Hem die door Zijn kruis en opstanding alle menselijke overleggingen te schande maakt". In dat klimaat van confessio nele spanningen verliezen de vertrouwde accenten en in terpretaties hun kracht. De theologen Berkouwer en Ridderbos worden uitgeno digd een nieuw belijden te formuleren. Hun poging vindt onvoldoende weerklank. Het is al te laat, concludeert de schrijver dominee Kwast uit Kollum. De middelpuntvliedende krachten zijn al te sterk. "Kerkleden worden vreem den voor elkaar". Zo is er een groep die het geloof direct betrekt op het politieke en maatschappelijke gebeu ren. Anderen zien uit naar een "beter, dat is een hoger va derland". De groep "Waar heid en Eenheid" wil de theologische klok krachtig terugzetten. Jongeren, naar alle kanten verdwijnend, zoeken het in mystiek en me ditatie. Sommigen duiken onder in sekten. Een groot aantal kerkleden leeft wel mee, maar het blijft de vraag in hoeverre de prediking, de catechese en het pastoraat werkelijk nog aanspreken. "De aanhangers van al deze groepen verstaan eikaars taal niet meer", meent Kwast. "We raken elkaar kwyt". "Wy willen geen kerk waar de een zus en de ander zo spreekt", is het kloeke uit gangspunt van het Confes sioneel Gereformeerd Be raad. Het lijkt een achterhoe degevecht. De mondig ge worden kerkmens, zelf ver antwoordelijk, laat zich door formuleringen, verklaringen en toepassingen van vroeger niet meer de wet voorschrij ven, nog minder de les lezen. De pas afgetreden voorzitter van de hervormde synode, de gereformeerde-bonder do minee Spilt, is milder over al die schakeringen in de kerk. Maar de hervormden hebben wat dat betreft al geschiede nis gemaakt. Voor Spilt zijn het "vleugels". En een kerk die vleugellam is zal zich niet zo best meer bewegen. "We scherpen ons aan elkaar". Te gelijk echter verdriet het hem dat ook in deze kerk de ver houdingen bitser zijn gewor den. De predikant Nyssen van het Een oud kerkgebouw breng je terug in zijn vroegere staat. De kerk als geloofsgemeenschap laat zich, als het goed is, niét in de steigers pakken. Zij hoeft niet zo nodig "mooi" te zijn. Als ze maar middenin de wisseling van de tijden staat. Haar be stemming is belangrijker dan de traditie. COJIO) CO! Door S. J. de Groot ze eikaars contrast Naar ker kelijk spraakgebruik heet dat een "buitengewone" situatie. Ook het katholieke beeld lijdt aan vervagende contouren. Een serieuze telling kwam uit op een misbezoek van ge middeld 26 procent dit jaar, tegen 27,8 procent vorig jaar. De vervreemding van de tradi tionele vormen en regels lijkt onstuitbaar. Anderzijds zijn er gelovigen die de vernieu wingen waartoe het Tweede Vaticaans Concilie inspireer de niet kunnen volgen. Tus sen de blokken gaapt een af grond. Schillebeeckx, wiens opvattingen in Rome voor de tweede keer zijn doorgelicht, en Gysen, de koppige prelaat van Roermond, zijn er de ex ponenten van. Ze staan elkaar over de scheur heen kil aan te staren. Alles schijnt gezegd te zyn. De verbinding tussen hen die ijveren voor een katholicisme met een eigen, herkenbaar, dus niet-romeins gezicht, en de gelovigen die onvoor waardelijk buigen onder het oude centrale gezag is zo ge stoord dat de paus straks zelf als heelmeester moet optre den. Het is nog maar de vraag of de speciale bisschoppen synode in Rome ook maar een begin van wezenlijke verzoe ning zal opleveren. Het Landelijk Pastoraal Over leg, de Nieuwe Katechismus, de beweging Open Kerk, de oecumenische geloofsge meenschappen van studen ten, de nieuwe vormen van samen-kerk-zyn, zoals in de Leidse Meren wijk en in Al- mere, kortom het hele proces van kerkverandering heeft zowel diepe gevoelens van bevrijding als van ontgoo cheling losgewoeld. Gysem "De dienst aan God wordt niet meer in acht genomen óf ondergeschikt gemaakt aan wat mensen bevalt". Boelens, studiesecretaris van het bis dom Groningen: "Waarheden naar beneden knallen is een model dat het nergens meer doet". ons ligt, heeft iedereen ieder een nodig" (Kwast). instituut "Kerk en Wereld" waagde het zelfs te suggere ren dat de rechtsen maar be ter kunnen opstappen. Dan hoeven zij zich niet meer te ergeren en lopen ze de ande ren niet meer voor de voeten. Elkaar eindelijk eens vry la ten. De "bonders" reageerden tumultueus. Zo gemakkelijk zal de vaderlandse kerk - nog steeds geworteld in de begin selen van de Reformatie - niet van ze afkomen. Maar de kloof is wel wyd en diep. Er kunnen twee her vormde gemeenten zijn in één plaats die niet het minste con tact met elkaar hebben. Theologisch, liturgisch, pas toraal en vaak ook sociaal zyn UU De moeilijkheden kerken intern tobben hebben het solidariteitsgevoel naar elkaar toe versterkt Men heeft het gevoel, in hetzelfde schip te zitten. De verstand houding tussen rooms-ka- tholieke en reformatorische christenen is ingrijpend ver anderd. Dat deed de streng- orthodoxe journalist Schol ten, ambtsdrager van de "Ge reformeerde Gemeenten in Nederland", onlangs in "De Wachter Sions" schrijven dat het "zwaard van de Reforma tie" by ons is afgestompt en verroest "De moderne pro testantse en roomse theologie hebben elkaar op beslissende punten gevonden". Onder druk van "Rome", dat alles op alles zet om de "fun damentele waarheden van het authentieke geloor' veilig te stellen, en van behoudende krachten in eigen gelederen hebben de bisschoppen op hun oecumenische toer flink gas moeten terugnemen. Dat daarmee de wil tot experi menteren op het plaatselijke vlak wordt teniet gedaan, ge looft niemand, gezien de reac ties op de bisschoppelijke vermaningen. Daarvoor zyn te veel gelovigen zich bewust geworden van hun eigen ver antwoordelijkheid. De basis gemeenschappen spreken vooral zo aan omdat ze de monstreren datje ook nog op een andere manier, meer overeenstemmend met het moderne levensgevoelprak tisch christen kunt zijn. Hetzelfde geldt voor de gere-- formeerd-hervormde bewe ging "Samen op weg", die met instemming van de sy nodes, al in meer dan honderd plaatsen vaste voet heeft. Het hart van de kerk blykt telkens weer juist in de gemeenten te kloppen. De tienduizenden vrijwilligers staan daar op de bres om de kerk in beweging te houden en het geloof han den en voeten te geven. Daér zal het dan ook steeds meer gebeuren. Velen weigeren door te leven met de conflic ten en de scheidingen van vroeger. Ook Iandelyk is de gereformeerd-hervormde samenwerking sterk toege nomen: synodaal, m zending, diakonaat, vorming en toe rusting. "Als de woestyn vóór De overtuiging dat de kerk zich niet kan onttrekken aan de vragen van de samenleving - maatschappelijk, politiek, economisch, militair, ethisch - is in deze tien jaar duidelijk gegroeid. Dat veroorzaakt steeds weer pyn. De discussie over het politieke spreken van de kerk, soms hevig aangewakkerd door uitspraken en aanbevelingen van kerkelijke functionaris sen en organen, nationaal en internationaal, is volop aan de gang. Maar zeker niet overal. Soms maken de tegenstellin gen het gesprek onmogelijk of zit het muurvast op stand punten die beide pretenderen de bijbel aan hun kant te heb ben. Dat conflict tussen ge vestigde en geavanceerde opinies leidt zelfs tot leden verlies. Niet de krant naast de bijbel op de kansel, verlangt de een. Het gaat in de kerk niet om de samenlevingsstructuren daar hebben we onze organi saties voor - maar om de rela tie God-mens. Puur heilse- golsme, roept de ander. Een kerk die zich niet bezighoudt met de concrete dingen van het leven is niet méér dan een knus buurthuis. Het ontstaan van een open, on gebonden basisbeweging, die vanuit het evangelie wil wer ken aan de kwaliteit van de samenleving, en de migratie van velen, zowel ter linker als ter rechterzijde, uit het centrum van de officiële kerk naar andere plaatsen van christelijke gemeenschap - van socialistisch tot piëtis tisch - wijzen op een toene mende spanning tussen beide zienswijzen. Beide voelen zich teleurgesteld in hoe de kerk reilt en zeilt Voor de een blijft de kerk te innerlijk, on- eigentyds, geen factor van be tekenis in de samenleving, voor de ander is ze juist té maatschappelijk, on-geeste- lyk, haar eigenlijke opdracht steeds meer verwaarlozend. De kerk waarvan men lid is, en het geloof sluiten elkaar niet meer in. In het functieverlies van vry wel alle kerken speelt uiteraard ook het hele proces van ver wereldlijking (secularisatie) een grote rol. Een "vader landse kerk", die met recht zich de vertegenwoordiger van het volk zou kunnen noemen, is een illusie gewor den. "Als de tekenen niet be driegen, zal de kerkelijke sta tistiek van de jaren negentig het beeld vertonen van een duidelijke minderheid" (dr. Vlym, Leiden). "De Westeu- ropese cultuur is na-christe lijk, oud en vermoeid, boor devol twijfel en cynisme" (Kwast). Zal de cultuurcrisis de kerk in haar Westeuropese vormen meeslepen? Of zal ze die on dergang overleven door van buitenaf komende krachten? Groei van de kerk zal er rond het jaar 2000 vooral zyn in de Derde Wereld, verwacht dr. Emilio Castro, directeur van de afdeling wereldzending en evangelisatie van de Wereld raad van Kerken. De kerke lijke wereldkaart vertoont nu al opmerkelijke verschuivin gen. Je kunt het afbraak noemen wat deze tyd in de breedte en de diepte van het kerkelijk*' le ven allemaal aanricht. Maar ook een zuiveringsproces. "Een kleine kerk zal wellicht bestaan uit zeer bewuste le den, die niet met de stroom van het christendom mee tot hun keuze zyn gekomen, maar tegen de stroom van de wereld in" (Vlym). Als dat zo is, dan verliest de vraag of de huidige kerkvor men zich in de toekomst nog wel kunnen handhaven tege- l(jk haar angstige ondertoon. De bestemming van de kerk wordt dan belangrijker dan haar traditie. Zo n kerk zal zich misschien ook niet meer blind staren op haar onderlinge problemen. Je kunt je dat haast niét voor stellen. Door dat perspectief zie je het vandaag zowaar weer zitten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35