is mondiger geworden ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 Psychiatrische patiënten zijn de laatste jaren veel mondiger geworden. In grote mate kunnen zij nu zelf bepalen wat zij met hun geld kunnen doen en waarheen ze op vakantie zullen gaan. Hun rechtspositie is, alhoewel nog geen lan delijke richtlijnen be staan, aanzienlijk ver beterd. De rechtpositie van de patiënt wordt ten dele door de zie kenhuizen zelfbepaald. In het ene psychiatri sche ziekenhuis kan en mag de patiënt meer dan in een ander. Inspraak, medeverantwoorde lijkheid, zelfstandigheid, in tegratie en rechtspositie zijn termen die nog maar onlangs hun intrede hebben gedaan in de geestelijke gezondheids zorg. De invulling van deze' termen verschilt per psychia trisch ziekenhuis. Het ene ziekenhuis geeft de patiënt een grotere bewegingsvrij heid, het andere legt die vrij heid aan banden. Het merendeel van de psychia trische centra stelt zich be hoedzaam op ten opzichte van een verregaande integra tie van patiënten en samenle ving. Zij stellen zich steeds de vraag in hoeverre de samen leving de patiënt werkelijk accepteert. Een andere vraag, voor psychiatrische centra de belangrijkste, is of de patiënt wel gebaat is met ziekenhui zen waar iedereen in en uit kan lopen. Trendsetter Psychiatrische ziekenhuizen zijn geen trendsetters. Met uitzondering van de Sint Ba- vo in Noordwijkerhout wordt vrijwel nergens een opval lend vooruitstrevend beleid ten aanzien van de integratie tussen patiënten en de sa menleving gevoerd. Toch hebben alle centra hetzelfde doel voor ogen: het zo snel mogelijk terugplaatsen van patiënten in de samenleving. De Bavo in Noordwijkerhout wil dat bereiken op zijn ma nier; de Sancta Maria in Noordijk en Endegeest in Oegstgeest willen dat berei ken op hun manier. De zware taboesfeer die decen nia lang rond de "gestichten" heeft gehangen is in de jaren zeventig mede door het ver wijderen van de hekken ver dwenen. Veel centra hebben nog wel de portier en de slag boom gehandhaafd, al was het alleen maar om het in- en uitgaande verkeer aan ban den te leggen. Maar die por tier en die slagboom verbeel den ook een stukje onzeker heid over het al dan niet open maken van de grote terreinen waarop psychiatrische zie kenhuizen in de regel zijn ge huisvest Die onzekerheid lijkt niet te be staan bij het psychiatrisch centrum Sint Bavo, gelegen tegen de dorpskom van Noordwijkerhout. Daar is met het verdwijnen van de hekken ook de slagboom ver dwenen en het portiershuisje staat er al jaren leeg. Iedereen kan het terrein verlaten en be treden. De medewerkers van de Bavo zijn best tevreden over het effect van het "open gooien" van de inrichting. De psychiatrie heeft in de ja ren zeventig flink wat ver anderingen ondergaan. Met name de mondigheid van psychiatrische pa tiënten is groter geworden. Bewoners van psychiatri sche ziekenhuizen kunnen veel meer dan vroeger zelf hun leven bepalen binnen het ziekenhuis. Verslaggever Henk van der Post sprak met verschei dene personen die werk zaam zijn in psychiatri sche centra over de jaren zeventig en over de moge lijke ontwikkelingen in het komende decennium. De gegevens van dit verhaal zijn ontleend aan ge sprekken met: geneesheer- directeur G. Mo jet, ze nuwarts PH. Arends, ad junct-directrice mejuf frouw ANoten boom (allen werkzaam in Endegeest in Oegstgeestdirecteur-ge neesheer Jan van de Lan de, administrateur Hen- nie van Scharenburg (bei den werkzaam in Sint Ba vo in Noordwijkerhout); Jack de Graaf, lid van de dorpscontactcommissie in Noordwijkerhout; genees heer-directeur J. Verheul, economisch directeur P. Klompmaker, maat schappelijk werker Hans van 't Leven, directeur al gemene zaken T. van der Zanden en zenuwarts E. Denijs allen werkzaam bij Sancta Maria in Noordwijk). Hoewel niet aantoonbaar is in welke mate de Noordwijker- houter de patiënt in het dorp als gegeven heeft geaccep teerd, menen zij dat door het geven van informatie, het in stellen van een dorpscontact commissie en een klachten- dienst er toe hebben geleid dat de Noordwijkerhouters en de bewoners van de Bavo meer rekening met elkaar houden. Klachten Hennie van Scharenburg, me dewerker van de Bavo, en Jack de Graaf, lid van de dorpscontactcommissie, daarover "In het begin kre gen we veel klachten binnen over de bewoners van de Ba vo. Dat aantal is in de loop van de jaren flink teruggelopen. We worden nu steeds vaker gebeld als patiënten in het dorp door derden of door zichzelf in probleemsituaties dreigen te geraken". De Noordwijkerhouters zijn re delijk gewend geraakt aan de bewoners van de Bavo. Toch hebben Hennie van Scharen burg en Jack de Graaf met de geneesheer-directeuren van de genoemde ziekenhuizen niet de indruk dat de toleran tie van de samenleving ten aanzien van de psychiatrische patiënt in de jaren zeventig geweldig veel groter is ge worden. "De mensen zijn er alleen iets meer aan gewend geraakt", meent Jan van de Lande, geneesheer-directeur van de Bavo. In Canada heeft een onderzoek in een klein dorp uitgewezen dat het verstrekken van in formatie in velerlei vorm (schriftelijk, films, etc.) nau welijks efect heeft op de me ningsvorming over de psy chiatrische patiënt. "Mensen die er al moeite mee hadden, hadden er na een breedvoeri ge informatie nog veel meer moeite mee. Bij mensen die geen moeite hadden met psy chiatrische patiënten bleef dat zo", aldus Van de Lande. "We richten ons op de groep daartussen. Daar kunnen we nog iets bereiken", vervolgt Hennie van Scharenburg. Op het terrein van de Bavo is sinds kort een museum ge huisvest, dat in het afgelopen half jaar door zo'n 1000 men sen is bezocht. Verder be staan plannen om op het ter rein een hertenkamp en een kinderboerderij te maken om het bezoek van kinderen en volwassenen aan het park te stimuleren. De activiteiten van de Bavo zullen worden opgenomen in WV-folders, waarin toeristische attracties zijn vermeld. Bescherming Geneesheer-directeur G. Mojet wil voor Endegeest het haal bare nastreven. Hij ziet, even als zijn collega dr. J. Verheul van de Sancta Maria, geen heil in het geheel "opengooi en" van het ziekenhuis. Hij wil voorkomen dat de be scherming van de patiënten wegvalt en voorkomen dat mensen op Endegeest "pa tiëntje komen kijken". "De samenleving staat veel afwij zender ten opzichte van psychiatrische patiënten en zwakzinnigen dan zij openlijk wil toegeven", meent Mojet. Als voorbeeld noemt hij een busreis naar het buitenland waarbij "normale" mensen in één voertuig met zwakzinni gen werden ondergebracht. Mensen eisten om die reden geld terug van het reisbureau. Zenuwarts P. H. Arends, werk zaam op Endegeest als hoofd van de dagkliniek, is ook geen voorstander van de geheel open psychiatrische zieken huizen. "Tijdens open dagen hebben we geconstateerd dat enige patiënten zich vaak echt bedreigd voelden door bezoekers", aldus Arends. Dr. J. Verheul van de Sancta Ma ria: "De ongrijpbaarheid van psychische problemen ver oorzaakt dat mensen nog steeds met enige reserve, met een zekere angst tegen psy- chiatirsche patiënten aan kij ken. De tolerantie is nog altijd erg gering". In Endegeest is het hele proces van openheid later op gang gekomen dan in andere psy chiatrische centra. Tot zo'n vier a vijf jaar geleden be stond op Endegeest nog een strakke hiërarchie: arts, ver pleegkundige, patiënt. Nu staat er een team van mede werkers op de patiënt psy chologen, psychiaters, maat schappelijk werkers en ver pleegkundigen. Geneesheer- directeur Mojet meent dat mede door meer inbreng van het personeel psychiatrische ziekenhuizen in de loop van de zeventiger democratischer zijn geworden. Op de Sancta Maria in Noordwijk wordt het proces van openheid enigs zins gehinderd door de geï soleerde ligging van het zie kenhuis. Noordwijkers of Noordwijkerhouters zullen niet zo gauw de fiets pakken om op het terrein van de Sancta Maria naar een her tenkamp te gaan kijken. Hoewel de rechtspositie van de psychiatrische patiënt de laatste jaren aanzienlijk is verbeterd, zal die rechtsposi tie in de jaren '80 nog meer zijn beslag krijgen nu wette lijke richtlijnen in de maak zijn. In de loop van het ko mende decennium zullen psychiatrische patiënten in ieder geval door de wet als normale burgers worden be schouwd. Toekomst Het beeld voor de jaren tachtig ziet er bepaald niet rooskleu rig uit. Dr. J. Verheul van de Sancta Maria verwacht dat het aantal drugs-, sex- en al coholproblemen in de jaren tachtig zal doorschieten. Die problemen worden volgens hem voornamelijk veroor zaakt door de lossere relaties die mensen tegewoordig aan gaan. Veel meer dan vroeger het geval was vallen mensen uit de boot en blijven alleen over en zullen in veel gevallen naar andere middelen grij pen. Die ontwikkeling is nu al merkbaar en zal zich in de ja ren tachtig versneld voortzet ten. "Ik verwacht ook meer problemen met de jeugd. Ou ders nemen steeds minder kinderen. Die één of twee kinderen die ze hebben kun nen vrijwel alles krijgen. Deze kinderen bereiken een grote mate van verzadiging, waar door hun weerbaarheid af neemt", aldus Verheul. Als zo'n kind op volwassenen leeftijd aan het arbeidsproces moet gaan deelnemen ver wacht Verheul problemen. "Zo'n kind komt uit een be schermd milieu en zal zijn omgang met anderen op nieuw moeten afstemmen". Helpen Volgens Verheul durven men sen elkaar steeds minder te helpen. Vroeger vervulde de buurt en de kerk een duide lijke functie als er problemen waren. Nu grijpt men direct naar de professionele zorg. "De mensen zouden wat dat betreft wat meer op elkaar moeten letten en bij proble men niet direct grijpen naar de professionele zorg", zo meent Verheul. In de jaren tachtig zal de vol wassenheid grotendeels zijn verdwenen. Dat proces is trouwens al enkele jaren aan de gang. "Steeds minder mensen kunnen op een be paalde leeftijd tegen zichzelf zeggen dat ze arrivé zijn. Zij moeten steeds weer studeren om de ontwikkelingen bij te blijven. De mensen hebben een langer leerproces nodig om te kunnen draaien in een ingewikkelde maatschappij aldus G. Mojet van het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest. "Om iemand een klopje op de schouder te geven moet je drie jaar hebben gestu deerd. Tegenwoordig moetje weten hoe je dat klopje geeft en wanneer", zegt Moyet schertsenderwijs. Begeleiding Jan van de Lande van de Bavo heeft geconstateerd dat psy chiatrische patiënten in de samenleving slechter worden begeleid. Hij vindt dat met name de zogenaamde Sociaal Psychiatrische Diensten meer preventief moeten wer ken. "Deze bureaus hebben het maatschappelijk werk zo'n beetje aan de kant ge schoven. Het is een treurige zaak dat een aantal van die bureaus er kantoortijden op na houden. Als iemand in het weekeinde in problemen ge raakt, dan kan hij er niet te recht. Problemen worden te laat gesignaleerd en het aan tal noodopnames is daardoor toegenomen", aldus Van de Lande. Hij vermoedt, dat als niet wordt ingegrepen, het aantal noodopnames toe zal nemen. De Sociaal Psychia- triscge Diensten moeten zich weer toeleggen op het maat schappelijk werk en 24 uur per dag zijn geopend. Als ge volg van een toenemend aan tal noodopnames is er in psy chiatrische centra minder plaats voor personen die vrijwillig naar het ziekenhuis kunnen komen om de dingen eens op een rijtje te zetten. Door een slechte begeleiding in de samenleving zal ook het aantal zogenaamde draaideu ropnames toenemen. Mensen die in psychiatrische centra zijn verpleegd zullen als ge volg van een slechte begelei ding in de samenleving steeds vaker op het psychiatrisch ziekenhuis terugvallen. Organisatie worden georganiseerd. En dat is ook wel nodig, "Want", zo zegt Arends,"Je moet te genwoordig een specialist zijn om de weg te weten in de geestelijke gezondheids zorg". Verder verwacht Moyet nauwelijks nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van verpleging en verzorging van psychiatrische patiënten. "Er zullen geen doorbraken plaatshebben op het gebied van de therapiën (er bestaan nota bene zo'n 130 therapiën) en medicijnen", aldus Arends. Verheul van de Sancta Maria verwacht wel dat verschil lende therapiën nog worden verfijnd en uitgewerkt. E. Denijs, zenuwarts op de Sancta Maria- "In de loop van, de jaren tachtig zal ongetwij feld onze kennis worden ver diept op het gebied van de grote psychiatrische syn dromen (depressies, psycho sen, verslavingen), bepaalde bewustzijnstoestanden, bij voorbeeld de slaap en op het gebied van leerprocessen, geheugen en adaptief gedrag (aanpassingsvermogen). Van biologisch psychiatrische zij de verwacht ik voor de jaren tachtig een verdere ontwik keling op het gebied van de psychopharmaca (medicij nen). Verbetering van be staande geneesmiddelen en toepassing van nieuwe, die meer gericht zullen zijn op bepaalde psychiatrische symptomen, met minder bij werkingen. Daarnaast ver wacht toepassing van nieuwe groepen geneesmiddelen met mogelijk beïnvloeding van onder meer leerprocessen, geheugenfuncties en adaptief gedrag in de hoop dat aftake ling van het centraal zenuw- stelstel op bejaarde leeftijd (dementheid) zal kunnen worden voorkomen dan wel zal worden vertraagd". Het aantal demente bejaarden (de geboortegolf van na de eerste wereldoorlog wordt in de ja ren 80 bejaard) zal het ko mende decennium trouwens flink toenemen. Daartegen over staat dat het aantal chro nische patiënten, mensen die al vele jaren in de psychiatri sche ziekenhuizen verblijven, zal dalen. Tegenwoordig is het aantal mensen dat voor de rest van hun leven in een psy chiatrische inrichting zal ver blijven aanzienlijk geringer. HENK VAN DER POST

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 34