Er is in de achter ons lig gende tien jaar een aar zelende aanzet gemaakt tot een wat minder mannelijke, op presta tie gerichte maat schappij. Niet iedereen kan dat waarderen. Menig man voelt zich op zijn plasser getrapt. Dat gevoel beheerst ook een deel van het volk in het begin van de jaren zeventig, wanneer voor het eerst in Nederland een man bloot op de buis verschijnt. Daarmee begint dit ver haal van Pieter van de Vliet. De blote man in de Barend Servet Show van de VPRO ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 Achter een goed glas luisteren de dames en heren naar de rap strij kende violist. Een klaterend ap plaus. En vervolgens het klaterend doortrekken van het toilet. De wc- deur op het toneel gaat open en een man - blote bips, broek op de en kels - schuifelt bedremmeld naar buiten. Zijn geslacht is niet meer dan een wat fors uitgevallen gar naal. Toch valt menigeen er over. Het is dan ook geen gebruikelijk schetsje op de teevee. Commentaar van een vertrouw de meneer ontbreekt. Geen hoofd van Wibo van der Linde. Geen geleerde die toelicht hoe het allemaal in elkaar steekt. Opeens is daar een geslachtsdeel, open en bloot in de huiskamer. Het is als met Holocaust beelden van vernie tigingskampen in de nette burgermans sfeer van Peyton Place. Opeens zit de luie televisiestoel onder het bloed. Uitgemergelde kindertjes mogen op de buis, mits er een meneer iets ernstigs bij vertelt en er een gironummer wordt vermeld. Kin dertjes die dood gaan van de honger in de Wie-Kent-Kwis of Ren Je Rot, dat kan niet. Buikdanseres Om het aantal toeschouwers in het betaalde voetbal wat op te vijzelen mag een buikdan seres in de rust op de middenstip van sta dion Galgenwaard in Utrecht. Een suppor ter mag tezelfdertijd zijn broek laten zak ken. Politiemannen met honden blijven stokstijf staan. Strippen beiden buiten het stadion, dan gaat de .lange lat erover. Langs het grootste deel van Hollands vloed lijn mogen de borsten - en soms veel meer - bloot. Honderd meter kustinwaarts moet alles weer bedekt ziin. Een travestiet mag in zijn vrije tijd verkleed over straat, maar als buschauffeur lekker opgetut in een hip rokje achter het stuur van lijn drie mag niet. Éen vader mag met zijn kind hand in hand de straat op. Homofielen, als ze het niet al te gek maken, ook nog wel. Maar een pedofiel en zijn vriendje (vriendinnetje) lopen de kans gelyncht te worden. Wat in de krant kan, kan niet op de radio. Wat op de radio kan (Germaine Groenier), kan niet op de televisie. De televisie staat zo dicht bij de kijkers, dat de meeste omroe pen alleen laten zien wat de mensen willen zien. Vieze praatjes van mannen in kroegen kun nen altjjd. I Etalages Het piemeltje van de verlegen meneer op de buis (Barend Servet Show, VPRO) valt in het niet bij de fors bemeten gevallen in eta lages van sexshops. Alleen de allerbrutaal- ste genitaliën zijn heden nog voorzien van strookjes waarmee op krantefoto's ver dachten onherkenbaar worden ge maakt. Dat open tentoonstellen van al dat grote bloot heeft niets met vrijheid te maken. Evenmin als het op films steeds naakter en hoorbaar der klaarstomen van vrouwen. In die cine matografische werkjes blijft de man de held en de baas. Veel mannen zien nu wat ze al zo lang hadden willen zien. Veel vrouwelijk vlees, in kleur. Alleen is het net als in de peepshows: je mag er alleen maar naar kij ken en aankomen niet. De man boven en de vrouw onder. Dat is waartegen vrouwen in verzet komen. Het moet afgelopen zijn met door de man be paalde prestatie-gerichte sex. Want, zegt de vrouw, het gaat om de teder heid, het knuffelen, de aanraking. Je lijf is een lekker ding en dat merk je alleen als je iets doet voor het lijf van de ander. Alleen in die sfeer kan je intiemer met elkaar zijn, eerlijker, opener, meer mens. Dat is allemaal erg mooi, maar niet makke lijk. De vrouw is in verzet tegen haar onderdruk king. De zeer strijdbaren _zeggen zelfs de man niet nodig te hebben; ook zonder hem kunnen ze wel klaarkomen. Plaatjes De vrouw is in verzet tegen het vanzelfspre kende waarmee ze wordt ge- en misbruikt. Tegen plaatjes in blaadjes waarin vrouwen seksueel worden vernederd tot de dood er op volgt. Harde porno heet dat, maar het is gewoon martelen. Als het negers of joden had betroffen, was er vermoedelijk een stormpje van verontwaardiging opgesto ken. Maar nu komt er alleen een berichtje in de krant als boze dames een pornowinkel in de VS bestormen. De vrouw is ook in verzet tegen de manier waarop ze wordt behandeld in verkrach tingszaken.'Had je maar niet zo laat over straat moeten lopen. Je zult wel aanleiding hebben gegeven. Dat soort verwijten. Het vrouw-ziin als schuld-factor. De vrouw is ook een mens. Er gloort enig begrip voor deze stelling. Niet alleen de bewustwording neemt toe. Ook de vereenzaming. Veel gescheiden mensen blijven alleen. Veel weduwen en weduw naars ook. Vooral ouderen. Niet zoals jon geren kunnen ze naar de discotheek. Van familie en kennissen verwachten ze weinig. Enkelen proberen het bij huwelijksbu reaus. De meesten durven dat niet. Die ver eenzaming wordt een structureel probleem in de jaren tachtig, voorspelt de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid. Er is meer toegenomen de afgelopen tien jaar. Het samenwonen zonder te trouwen. Met zijn tweetjes, want communes mislukken bijna allemaal. Overigens heeft het toege nomen samenwonen de huwelijks- en ge zinsideologie niet aangetast. Een beter gebruik van de pil - in de mond en niet in de kont, wat echt nog voorkomt - gaat gepaard met een toenemend verzet van de vrouw tegen het ongebreidelde hormo- nengeslik. Steeds meer mannen laten zich dan ook steriliseren. Meer en op vroegere leeftijd sex heeft tot ge volg dat nogal wat prille meisjes een abor tus moeten ondergaan. Terwijl het aantal abortussen in zijn totaliteit juist afneemt. Al te vaak is het bij kinderen de eerste keer raak. Wat pleit voor betere seksuele voor lichting. In Duitsland en in Scandinavië is dat op scholen al lang een.verplicht vak. Wat ook toeneemt is de tolerantie by politie en justitie. De staat is nauwelijks meer ze denmeester. De tijd van foei en het geheven vingertje lijkt althans van overheidswege voorbij. Is het begrip voor minderheidsgroepen ook toegenomen? In woord en geschrift kan veel. Maar in wer kelijkheid? De homoseksuelen hebben de beste papie ren, wordt beweerd. Keuring Bij de keuring voor militaire dienst kijken artsen niet meer vorsend in bilspleten. Ho mo's mogen nu ook het vaderland dienen. Het COC, de vereniging die hun belangen behartigt, is koninklijk goedgekeurd. Dat is net zoiets als hofleverancier. Homo's mogen samenwonen. Als ze de „duurzaamheid" daarvan kunnen aantonen kunnen ze zelfs een jaarkaart (gezinskaart) van de Nederlandse Spoorwegen krij gen. Samenwonen kunnen we beter hebben van mannen dan van vrouwen, lesbiennes dus. Graag willen we ook weten wie van de twee nou het mannetje en het vrouwtje mag we zen. Homo's mogen, maar dan toch wel graag als gezinnetje. Homo's mogen verder wel van zich laten ho ren. Dat komt soms groot in de krant. Zoals de mars tegen bisschop Gijsen, die homo seksualiteit bijna net zo erg vindt als ge trouwde priesters. In beide gevallen denkt de prelaat dat het met veel bidden wel over zal gaan. Youth for Christ wil meer. Deze sekte gelooft dat homo's net als drugsver slaafden kunnen afkicken. Aanklacht Wat ook groot in de krant komt, is de aan klacht die de beweging van Italiaanse ho moseksuelen Fuori bij een Turijnse recht bank indient tegen de paus wegens smaad. Want deze kerkelijk leider had in Chicago „de homoseksuele instelling niet, maar de homoseksuele praktijk wèl verwerpelijk" genoemd. Dus je mag wel homo zijn van de paus, maar je mag er niets mee doen. Niet de pauselijke aanklacht deed in Italië stof op waaien, wèl de aanklacht van de homofie len. En hoe kan het ook anders in een land, waar ze heel moeilijk doen over echtschei dingen en abortus, terwijl heren met een winstoogmerk ongebreideld gebruik kun nen maken van het kabelteevee-net om harde porno op de buis te brengen. Die por no is, net als andere slechtigheden zoals drank en sigaretten, goed voor de algemene middelen; in Italië moet je „ontucht-belas- ting" betalen. Homofielen mogen, maar wel op een afstand. We hebben liever niet dat onze kinderen „het" zijn. Menig ouder is opgelucht als het kind „waarvan ze het hadden gedacht" on der druk van de burgerlijke en kerkelijke moraal toch maar trouwt. Om, wat nu in toenemende mate gebeurt, op latere leef tijd, als de eigen kinderen groot zijn, te scheiden. Na jaren van leed en ellende. Sommige huisartsen, bij wie die mensen hulp vragen, weten niets beters te doen dan hen door te sturen naar de psychiater. Toch hebben homo's het in Nederland niet zo slecht. In veel landen is hun positie niet veel beter dan in de Hitlertijd toen ze met rose driehoekjes op naar kampen werden afge voerd om met joden, zigeuners en imbecie len te worden afgemaakt. Gleufhoedjes De minderheidsgroep met de slechtste papie ren zijn de pedofielen. Dat zijn in de ogen van het Alwetende Volk nog altijd mannen met vettige gleufhoed jes, enge stiekemerds in struiken, kinder lokkers met snoep in de ene en met wat niet allemaal voor vreselijks in de andere hand. Dat pedofielen er uitzien als „gewone" men sen, soms aantrekkelijk, vaak jongensach tig, wil maar een enkeling geloven. En dat ze kinderen vaak beter begrypen dan de ouders, wil vrijwel niemand weten. Even min dat het seksuele zich overwegend be perkt tot strelingen. En dat vooral de kinde ren de verleiders zijn. Dr. E. Brongersma, advocaat, publicist en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. schat het aantal pedoseksuele handelingen op enkele miljoenen per jaar, waarvan een niet gering aantal binnen de sfeer van het gezin blijft. Schrijven over pedofilie heeft er toe bijgedra gen dat de kmdersex is „ontdekt". Elk kind speelt wel eens met de plasser. En we zijn allemaal kinderen geweest Toch roept menig moeder bij ontdekking van zich aan lusten overgevend kroost m paniek uit „Grote meisjes doen dat niet". Of „Jij moet zeker plassen". Of: „Zie je nou wel dat je het goed moet wassen, want dan jeukt het niet meer". Nog steeds is een zeventiergarige die met een vijftienjarige naar bed gaat strafbaar. Vol gens de wet wordt iemand beneden de zes tien geacht niet zijn geslachtsdelen te (la ten) gebruiken. In het NVSH-rapport „Leeftijdsgrenzen in de zedelijkheidswetgeving" staat dat we in de wet van de leeftijdsgrens af moeten. En dat er in de wet onderscheid moet worden ge maakt tussen een gewenst en een opge drongen intiem samenzgn. Onder dat laat ste wordt in het rapport geen geslachtsge meenschap met een kind verstaan dat daar lichamelijk nog niet rijp voor is, want dan is er sprake van mishandeling. Schade De NVSH vindt dat er alleen gestraft mag worden als de schade voor het kind vast staat Straffen in andere gevallen betekent vaak schade berokkenen. Vooral als het een verhouding betreft die het kind zelf erg waardevol vindt, kan een verhoor bij de po litie en de geschokte houding van ouders, buren en onderwijzers hard aankomen. Een traumatische ervaring. Kinderen kunnen namelijk van volwassenen houden. Niet alleen bij kinderen wordt gemakshalve de plasser weggedacht Hetzelfde gebeurt bij bejaarden, gevangenen, zieken en idio ten. Een oudje dat nog wat wil, nou ja... Maar een oudje dat nog wat kan, ojee... Dat een lichamelijk gehandicapte ook wel eens wat wil, is nog tot daar aan toe. maar een geestelijk gehandicapte.En van ge vangenen wordt verwacht dat ze zitten, niet liggen. Een seksuele revolutie? Vergeet het maar. Al is Nederland vergeleken met de meeste an dere landen een seksueel paradgsje. In Zuid-Afrika is het rossen der rassen een misdrijf. Een keurig in slaapzak verpakt nummertje op het Griekse strand komt op elf maanden gevangenisstraf te staan. En op vermoeden van overspel met de vrouw van een collega wordt in Cambodja een soldaat een week aan een paal gebonden. Daar ben je goed klaar mee. Met dank aan: Walter Lverwctd en Lex ran Maerssen ran het Instituut voor Klinische en Industriële Psychologie in UtrechtAd Kooyman van de VPRO in Hilversum; F rits Wafelbakker van het ministerie van volks gezondheid in Leidschendam en Ben Witte ran het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek in Zeist. ««©©©©©ecta ©©©©©©©©©©g ©©©©©©©©©©g©©©©©©©©©©gt©©©©©t ««'.«^(«^««««^^^^{«^«^^©©©©©©«©©©©©©©©©©t©^

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33