ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 5»SÖ}§b£S}S^St3j$}5tSÖj5^SSsSlS}5?SvS}Sj§s§iig$SÖ}Si5t5f5tSi3J§l5«g$S}5lSï5jStS}5®J5jSJig! S^SïS3S}5}St2tStSvS}S®}Sö^5}Sj§^S}Sï5j5jSj5}5l53§j§^§SSl5^}5}5} De jaren zeventig staan nu al te boek als de jaren van de Grote Matheid omdat ze zo contrasteren met de Ludieke Creativiteit van de jaren zestig. Schijn bedriegt. In feite is er in onze samen leving in de jaren zeventig veel meer veranderd dan in de uitbundige decade daarvoor. Maar het gebeurde meer binnen kamers in plaats van op straat. In deze terugblik zullen we aan de grote sociale stromingen (democratisering, medezeggen schap, emancipatie, feminisme, eco-bewustzijn enz.) voorbij gaan en ons bepalen tot het huis-, tuin- en keukengedrag van de Nederlanders in de jaren zeventig. Hopelijk zult u er veel van uzelf in herkennen. status, wèl status heeft het kopen van speciale dieetpro- dukten die de helft van de calorieën bevatten voor de dubbele prijs en het betalen van 15 of liefst 25 gulden per avond om zich voor „slappe ling" te laten uitschelden door de leidster van een dieetclub. Prestige Steeds meer mensen maken de typische neurotische denk fout dat „spel" en „speel goed" hetzelfde zijn. Er wor den in 1978 zo'n 15.000 ple ziervaartuigen verkocht, waar geen ligplaats voor is, en de 200.000 boten op de Ne derlandse wateren zorgen voor zulke lange files bij slui zen en bruggen dat de kran ten melding maken van de eerste knokpartijen tussen watersporters (die altijd zo vriendelijk wuiven, weet u wel), omdat er mensen tussen zitten die van de opstoppin gen agressief worden en voor hun beurt willen gaan. De kampeerauto is eindelijk doorgebroken, maar wie zich zo'n „vrijheidssymbool" van 40.000 tot 100.000 gulden heeft aangeschaft gaat er toch mee op een camping staan om zich te koesteren in de status- strelende bewondering van andere kampeerders. De ten- nistrend neemt zulke vormen aan, dat vrijwel elke ten nisclub in Nederland een le denstop of wachtlijst heeft bij gebrek aan accommoda tie. Het aantal wintersporters groeit van 150.000 in 1972-73 naar bijna een miljoen nu en wie zijn skivakantie niet al onge veer een jaar van tevoren boekt komt bijna niet meer aan de bak. Hetzelfde geldt voor de zomervakanties. Vakantiereizen per auto zijn al lang ontaard in complete verhuizingen van recreatie- apparatuur. rubberboten, wa terski's, surfplanken, alles moet mee. En ook de barbe cue, al mag je die nu al op de meeste campings niet meer gebruiken. Na dergelijke meldingen uit Duitsland en Frankrijk bericht ook de ANWB bij ons een opmerke lijke stijging van het aantal mensen dat in zijn vrije tijd bezwijkt aan een hartaanval. Over recreatie gespro ken... Image Natuur dat is voor ons een prachtig duur fotoboek van Het Beste, het plaatje van een koe op een plastic melkver- pakking, en zevenkruidens- hampoo die voor 99,8 lpro- cent synthetisch is. „Vrij heid" is zo'n image. Maar durven we échte vrijheid aan? Welnee! Vrijheid is voor ons een stacaravan met blijvend vrij uitzicht op andere staca ravans. Vrijheid is een halve beha, een monokini, een weekend-shirt, een deodo rant, een Range Rover die echter het asfalt niet verlaten mag. „Fitheid" belijden we door naar ons werk te gaan op Adidas-sluipers (vorig jaar ruim een miljoen paar ver kocht!). „Avontuur" is een tot in de puntjes geregelde foto safari, en, in uiterste instantie, een sigaret, een Marlboro. „Eerlijkheid", „medemense lijkheid", „ouderwetse gezel ligheid", „kleinschaligheid" allemaal begrippen die als werkelijkheid zijn verdwe nen maar die we in woord en beeld blijven koesteren. De adverteerder die aan die be hoefte van ons tegemoet komt, wordt door ons het dankbaarste beloond. Niet voor niets zijn het de grootste bank, de grootste brouwer, de grootste koffiebrander en de grootste kruidenier die in hun reclame suggereren hoe kneuterig gezellig en klein schalig ze wel zijn. Een proces dat door de grot- tenmens van vele eeuwen her met primitieve tekeningen in gang is gezét, nadert nu zijn voltooiing: wij zijn er in ge slaagd een reproduktie, een imitatie van de echtheid te maken die oneindig veel be ter is dan het origineel dat ge boren is uit het samengaan van OLH De Vader en Moeder Natuur. het begin van de jaren ze ventig is er van Matheid nog niets te merken. In tegendeel. Liefst drie grote stromingen tege lijk stuwen onze con sumptiemaatschappij naar zijn hoogste ver snelling: we kijken niet zozeer meer naar de functionaliteit, het nut, van de dingen die wij kopen, maar vooral naar de LEUKHEID. De Carnaby-trend, zes jaar eer der begonnen in „Swinging Londen" heeft bij de hoofd stedelijke opinieleiders afge daan maar floreert nog ge weldig in de provinciale ge bieden van ons land. Mokken, glazen, onderzetters, tele foonklappers, notitieblocs, serveerbladen, cocktail- en barbecueschorten, hand- en theedoeken, ovenwanten, lu ciferdoosjes, buttons, pos ters, voorraadbussen in de meest hippe kleuren en des sins (vaak de Engelse vlag) domineren de interieurs van drogisterijen en populaire warenhuizen. Er komen zó veel leuke nutteloze dingetjes op de markt - van de borre lende „temperament-meter" tot whiskyglazen met inge plakte „rocks" (kiezelstenen) - dat het kleinste gehucht on derhand zijn eigen cadeau shop en kaarsenboetiek heeft. In de Haagse Post wijdt Kees van Kooten een „Treiter trend" aan het verschijnsel doosje-in-een-doosje-in-een- doosje. Het doosje, dus, waarvan de functie zó is ge degenereerd, dat het nergens anders voor dient dan als bergplaats voor een ander doosje, dat op zijn beurt ook weer een doosje bevat. Tegelijkertijd heeft de nostal- gie-trend nu zijn kopje opge stoken. De Bijenkorf lanceert de „Eerlijke Keuken" waar Keulse potten, emaille werkmansnapjes, kleine Franse melkbusjes, paté- vormpjes, vijzels, zand-zeep- soda potten, enz. gevoelige snaren blijken te raken. De „eerlijke" gebruiksvoorwer pen vliegen de deur uit, maar niemand koopt ze met het doel ze te gebruiken in de .functie waarvoor ze zijn ge maakt. Men koopt ze als sier- vormpjes. De derde trend is de India- trend, in 1968 op gang ge bracht door de literator Rem- co Campert die met twee vrienden van een reis naar het Oosten terugkeert met een VW-busje vol oosterse water pijpen, samovars en sieraden en een winkeltje begint. Vijf jaar later stikt het in Neder land van de oosterse boetieks omdat 1 op de 5 van de 30.000 hippies die naar het Oosten pelgrimeren terugkeert met een busje vol handels- Chaos De verwarring wordt ondraag lijk. Niemand weet meer wat nu „de" trend is. De redacties van de massamedia begrijpen dat hier een Taak ligt. Er moet orde komen in de chaos. Ave nue, toonaangevend als altijd, heeft al onder de intrigerende titel „Wonen met een wiebel aan de wand" laten zien, dat een artistiek geordende ver zameling siervoorwerpen van één soort leuker is dan een zootje ongeregeld. Een wand met alleen maar oude sleu tels. Of een wand met 100 ou de vormpjes van chocolade of suikerwerkfiguren. Of een wand met louter gekke ou derwetse vestzakklokjes. Margriet brengt een reportage over een bekende tv-artiest met zijn collectie oude stoommachines. En in Libelle staat een reportage van een bekende zangeres die een collectie heeft van wel 63 gekke oude blikken trommel tjes. Omdat het tonen van een leuk voorbeeld altijd ontzet tend inspirerend werkt op mensen die er moeite mee hebben zelf iets te verzinnen, stijgen de prijzen van verroes te oude sleutels binnen het jaar van twee kwartjes tot twee tientjes, die van banket- vol. Lieve Lita weet raad. De letterkast is zijn onafwendba re opmars begonnen. Als er dan geen ruimte meer is voor voorwerpen van normaal formaat, zoek het dan in de miniaturen. Dat is aan geen dovemansoren gezegd, en het cadeauwezen heeft er een nieuwe gimmich bij. De nostalgie-trend raast als een witte tornado door Neder land. De krant meldt elke dag de opening van een nieuw oud bruin café, hetzij van een winkeltje waar de (zelden uit de middenstand afkomstige) eigenaar of eigenares „oude en gekke dingen" verkoop die hij-zij bij zijn of haar ouders op zolder heeft gevonden. Na de lullige schilderijtjes laten verzamelaars nu het oog val len op oude foto's. Vooral na een interview op televisie met een popster die thuis een hele wand vol heeft hangen met sepia-kleurige fotografieën in ovalen lijst van ernstig blik kende echtparen uit de perio de 1880-1910. In 1975 meldt het internationaal gezaghebbende zakentijd- schrift Business Week dat zulke foto's een prima beleg gingsobject zijn en sinds 1977 zijn er in San Francisco, Am sterdam, Londen en vele an dere wereldsteden studio's waar elke particulier van zichzelf een bruine instant-fo to kan laten maken in over grootmoeders decor. Inmid dels (we zijn nog even in 1972) is ook de India-trend uit de kluiten gewassen. Je kunt niet ergens meer argeloos op bezoek gaan, of de weeë geur van wierook slaat je tege moet. Troeteltrend Nu oor, haar, hals, pols, middel en enkel versierd zijn met tinkeldingetjes, bewerkte le deren bandjes, kettingen en kralen, is het de beurt aan de neus. Een steentje of hartje op de neus is een „must" voor de zelfbewuste vrouw die, ge kleed in haar party-pyama, liggend in de zitkuil van haar tweede huis (een boerderij, natuurlijk), met een glas Campari in de hand bewogen citeert uit het onlangs ver schenen rapport aan de Club van Rome. Donkere wolken pakken zich samen boven onze hoofden. De ondergang van de wereld is nabij, zo wordt ons door alle massamedia ingeprent. We nemen dus geen kind meer, we nemen een huisdier. De „troeteltrend" is begonnen. En de verheerlijking van alles wat natuurzuiver en onbespo ten is. Trendgevoelige dames uit de hogere standen tracte- ren hun gasten op een maal tijd van linzen, een peul vrucht die zelfs voor armlas tige turfstekers te min is ge worden, maar die nu via en kele exclusieve delicates- senwinkels een opvallende rentrée maakt bij de milieu bewuste elite. In de stad kun je al bijna niet meer lopen van de stront, maar de damesbladen, die nu liever vrouwenbladen ge noemd willen worden, gaan maar dóór met propaganda maken voor huisdieren. En wel speciaal voor honden, want een hond is toch zo'n leuke kameraad voor dat 1,3 kind dat we vanwege grond- stoffenuitputting en milieu vervuiling nog maar mogen hebben. Alras overtreft de omzet in hondevoer de omzet in babyvoeding. De honden worden niet alleen steeds tal rijker, maar ook steeds groter en duurder. Het gaat al gauw niet meer om de gezelligheid van een „vullisbakkenras", maar om de status van een beest met een stamboom. Zo als al eerder is geconstateerd: omdat het nu eenmaal niet mogelijk is om zeldzame din gen klakkeloos te vermenig vuldigen, doet ook hier de vervalsing zijn intrede. Er wordt wat afgezwendeld met „certificaten van her komst". Steeds voller Vloeren en vensters zijn de eni ge plekken in huis waar nog een beetje ruimte is. Welnu, daar weten de volmakers wel raad mee. In Viva staat een reportage over bekende Ne derlanders die in huis een ou derwetse monstrueuze juke box en-of een flipperauto- maat hebben geïnstalleerd. Zes maanden later hebben 13.178 modieuze Nederlan ders een jukebox en-of fhp- perautomaat in huis. In handwerkblad Ariadne ver schijnt een voorbeeld van een macramé werkstukje in hoe- pelvorm. „Leuk om voor het raam te hangen" suggereert de redactie. Zes maanden la ter hangt voor het centrale venster van 1 op de 4,3 Ne derlandse woningen een ma- cramé-hoepel. Alle da mesbladen laten zien hoe je met hangende etageres voor de vensters weer wat ruimte kunt creëren voor een trits kleine plantstukjes, zoals mi- ni-cactusjes. Het idee slaat zó in dat het aantal plantehan- gers voor de ramen het aantal macramé-hoepels inmiddels heeft overtroffen. Het Ne derlandse binnenhuis is, na jaren van openheid, weer bij na aan het oog onttrokken.s Wereldwarenhuis Xenos haalt de spullen met scheepsladin gen hier naar toe en de Sara Kay-rage, de poezen- en pier rot-verzamelingen en de trend van de antieke poppen moet nog beginnen. Maar eerst is daar de energiecrisis nog, die de aandacht van bin nen verplaatst naar buiten. Men herontdekt de fiets en de natuur. Groentrend De vrouwenbladen, wetend dat hun lezeressen met dat L3 kind en die 0,7 hond toch nwg een surplus aan verzorgings drift hebben, werpen zich als waanzinnigen op het aan wakkeren van de groentrend. Vrouwen die nog nooit iets anders in de keuken hebben gebruikt dan zout, peper en nootmuskaat, wordt een kruidentuin aangepraat met exotica als basilicum, hysop en citroenmelisse. Desnoods op het balkon. De tuincentra schieten als paddestoelen uit de grond. Een nieuwe goud mijn is aangeboord. De mensen die enkele jaren te rug begonnen met wroeten in de grond en zich gelukkig voelden met hun eerste zelf gekweekte onbespoten sla- kropje, krijgen nu de hete adem in hun nek van een steeds groter wordende scha- bakkersvormpjes van twee gulden naar dertig gulden, die van grootmoeders trommel tjes van nul naar tien gulden en hoger. Nostalgie wint Onbevredigend door de over daad aan zielloze massafabri kanten - van spaanplaat wandmeubels tot plastic sta pelasbakken in .zwart, wit, paars en oranje - gaan we op zoek naar dingen met een be paalde gevoelswaarde. En komen zo vanzelf bij vroeger terecht. Aap-Noot-Mies-lees- plankjes. Rie Cramer prente- boeken, oude schoolplaten, melige kwartet- en ganze- bordspellen uit de oude doos blijken zoveel vertedering op te roepen dat er in de kortste keren een keiharde business in ontstaat. De damesblad- journalistiek wordt geken merkt door overmatig ge bruik van de kooswoordjes tutteltjes, frutseltjes, prul letjes. In de reportages „hoe onze be kende artiesten wonen" duikt steeds vaker de letterbak op. De thema-verzamelingen be ginnen vaste prik te worden. Een geliefde tv-acteur heeft zijn hele trappenhuis vol ge hangen met lullige schilderij tjes van zondagschilders. Diezelfde week nog beginnen enkele duizenden Nederlan ders zulke lullige schilderij tjes te verzamelen en aan het eind van die week zijn de prij zen van dat spul op het Wa- terlooplein reeds verviervou digd. Wie twijfelt er nog aan de invloed van de media? Maar de commercie is er als de kippen bij om ook de minder draagkrachtigen aan hun nostalgische trekken te laten komen. Er zijn niet genoeg koektrommeltjes van oma, dus worden ze nieuw ge maakt. De meeste oude siga ren- en steenvormen zijn op de brandstapel gegooid, daarom worden er imitaties van gemaakt. Er zijn niet ge noeg oud-Hollandse ganze- bordspellen, kwartetspellen, schoolplaten van" Jetse en prqnteboeken van Rie Cra mer, daarom worden die op nieuw gedrukt. Letterbak In*de jaren '71-'72 wordt het al duidelijk onze huizen raken re modieuze „tuiniers" die wel de klok hebben horen luiden maar niet weten waar de klepel hangt. Tuinieren heeft conversatiewaarde en daarom komt het ene tuin- boek na het andere op de markt. Grif gekocht door mensen die alleen maar wil len laten blijken dat ze „by" zijn. In de kortste keren heeft iedereen het over „mulching" en „compost" maar omdat bijna niemand precies weet wat dat is, komen er com- postmakers op de markt en nog 101 andere produkten die de nieuwbakken na- tuur-„freaks" instant succes beloven. Recreatie De recreatie wordt steeds meer een dwanghandeling die een parodie op de vrijheid is. De vrijetijdsbeurzen in Utrecht trekken zóveel publiek dat de mensen twee uur in de rij moeten staan voor ideeën wat ze in hun vrije tijd zullen doen. En dat terwijl de hobby- en vrijetijdsbladen reeds on gekende oplagen bereiken en elke krant in Nederland zich in zijn weekendbijlage uit slooft met tips voor vrije tijd. Vanaf 1976 worden jaarlijks meer dan een miljoen fietsen verkocht, waarvan driekwart als „tweede" fiets, speciaal voor het trimmen. Tegelijker tijd koopt iedereen die over een gazonnetje beschikt'van meer dan 2x3 meter een ge motoriseerde grasmaaier. Wie oppert dat het toch veel goedkoper en voor de hand liggender is om te „trimmen" door zelf een handmaaima- chine voort te duwen, be grijpt niets van de „Theorie van de nietsdoende klasse". Deze decreteert namelijk een scherpe scheiding tussen zweten uit luxe en zweten uit noodzaak. Zweten uit nood zaak, door bijvoorbeeld per gewone fiets naar het werk te gaan, staat sociaal laag ge klasseerd, heeft geen status en dient dus vermeden te worden. Hetzelfde geldt voor matiging van de consumptie. Slank worden door gewoon minder te eten is de beste en goed koopste manier, maar staat „armoedig" en heeft dus geen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 32