Fam. Ahmed heeft verblij f s ver gunnin g Jongetje na aanrijding draaiorgel overleden eidse agenda Politie is niet buiten zijn boekje gegaan Buitengewoon knap werk in de Hooglandse Kerk f6000 van Sted. Gym. 'Waar?..of niet': vol cliché's De Bolhoedmannen kan niet erg boeien Elzenga maakt het bont Begroting Leiden voor 1980 LEIDEN - Het was een ontroerend moment toen de heer Obbema van de Stichting Vluchtelingenhulp gisterochtend in de grote hal van het Stede lijk Gymnasium aan de vele daar verzamelde scholieren bekend maakte dat de verblijfsvergunning voor de familie Ahmed net was aangekomen. Obbema was in het Stedelijk Gymnasium om daar bijna zesduizend gul den, het resultaat van een kerstactie, voor de familie Ahmed in ontvangst te nemen. LEIDEN - Een tiental le den van het Micro-thea ter Imperium bracht gisteren in hun theater aan de Oude Vest een kerstcollage met de ti tel: Waar?.of niet. Die titel heeft te maken met de vraag: "wij zijn toch veel te onmachtig, waar of niet?" Van daaruit toonde men in ver schillende scène's een con frontatie tussen enerzijds el lende en strijd in deze wereld en aan de andere kant een "vredige" kerstsfeer. De gestelde vraag is als oproep aan het publiek bedoeld om in deze tegenstellingen niet te berusten, maar te blijven ho pen; de collage mondt dan ook uit in het slotlied: "Hij was een mens als wij". Probleem, dat in de collage als zodanig steeds weer naar voren kwam, vormde het af- stompingsorices, waardoor in het algemeen de mensen op de stroom van informatie via kranten, radio en tv niet of nauwelijks nog reageren. Het gevaar van een dergelijk gewenningsproces geldt ech ter omgekeerd ook in zekere zin voor een dergelijke kerst collage; de opbouw daarvan ontkomt blijkbaar nauwelijks aan een zekre clichématig heid: de op sendatie belustte fotograferende journalist, een collecternde dame ("voor de vluchtelingen"), het reciteren tegen de achtergrond van een Mantovani-achtig Stille nacht, heilige nacht, het uit beelden van een schietpartij, het luiden van de kerstklok ken etc. etc. Deze overwegin dringt zich bij het zien van "Waar?.of niet" ongewild op. Daarme is niets over de goede bedoeling van het gezelschap ten nadele gezegd; ook niet over de pre sentatie als zodanig, die zon der meer goed was. WIJNAND ZEILSTRA De familie Ahmed, een vrouw met haar kinderen, woont vanaf sep tember '76 in een kraakpandje aan de Groenesteeg in Leiden. Ze kwamen daar terecht nadat ze in '70=hun vaderland Cambodja vanwege de oorlog ontvluchtten. In de tussentijd zwierven ze over de wereld zonder dat ze ergens verblijf werd gegund. Maar ook in ons land was dat niet het geval. In april vorig jaar kreeg mevrouw Ahmed van hat ministerie van justitie te horen dat haar een ver blijfsvergunning geweigerd werd op grond van het feit dat ze geen eigen inkomen had en niet vol doende aanknopingspunten met Nederland. Allerlei mensen en instanties trok ken zich het lot van het gezin aan. Met als resultaat dat de Stichting Vluchtelingenhulp het voor drie jaar adopteerde. De Stichting kon dat doen dankzij de vele gif ten van instellingen en particu lieren. Ondertussen ging de ad vocaat mr. Hamer in beroep te gen het weigeren van de ver blijfsvergunning. Hij kreeg eerst gedaan dat het gezin de beslis sing daarop in elk geval in Ne derland zou mogen afwachten. En gisteren kwam dan het be richt van de vergunning zelf. De heer Obbema toonde zich daarmee erg blij. Maar niet alleen daarmee, ook met de zesduizend gulden die de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium met aller lei acties, zoals een grote verlo ting, boeken- en platenmarkt, taartbak- en andere ludieke ac ties, bij elkaar hadden gebracht. Het is bestemd voor de opleiding van drie van de kinderen uit het gezin Ahmed. Eén van hen zit op de LTS, de ander gaat daar vol gend jaar naartoe en de derde heeft dringend taalonderwijs no dig om een vak te kunnen leren. Het belangrijkste probleem van het gezin is nu nog de huisves ting. Ook daarvoor zet de Stich ting Vluchtelingenhulp zich al geruime tijd in. ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 LEIDEN - Een dame vond de1 stelling van Theatergroep 'Per spekt' blijkbaar zo goed, dat haar baby er voor had meegeno men, die liefdevol door theaterdi recteur Hans vap Dam op z'n mer werd ondergebracht. Maar zij was waarschijnlijk de ge, want 'De Bolhoedmannen', geïnspireerd op de schilderijen van de Belgische surrealist Rene Magritte boeide toch werkelijk op geen enkele wijze. Men kan wel met veel verve refereren aan de primeur van de audiovisuele presentatie op het toneel en daarnaast gebruik maken van een mobiele projectieopstelling van drie schermen, teneinde de professionele instelling te accen- LEIDEN - De 5-jarige A.P.J. Schrijer uit Leiden is gisteren overleden aan de gevolgen van een aanrijding. Aan de Bali- straat raakte het kind onder de wielen van een draaiorgel. Hij overleed ter plaatse. Gemeentehuis ontvangt klokkenspel LEIDERDORP - Het gemeente huis van Leiderdorp is gister middag een carillon rijker ge worden. Bij de opening van het nieuwe gemeentehuis in sep tember van dit jaar werd het klokkenspel de gemeente sym bolisch aangeboden door de firma J. Matzcr uit Hilversum. Gistermiddag was het zover dat ir, A. de Jong het twaalf klokken tellende carillon aan het ge meentebestuur kon overhandi gen. Het spel, dat 12 volksliedjes kan spelen, wordt bediend door een band en uurwerk. Het zal voortaan overdag elk half uur 55 seconden spelen. Veroorzaker ongeval rijdt door OEGSTGEEST - Een behoorlijke materiële schade liep gisteren een personenwagen op nadat hij op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest was aangereden door een BMW met on bekend gebleven bestuurder, die vanuit de Florisstraat kwam, over de berm raakte en daarbij tegen een andere personenauto botste. Na het ongeval, waarbij geen gewonden vielen, verdween de BMW met gro te snelheid richting Rijnsburg. tueren, overtuigen doet dat in middels op geen enkele wijze. Integendeel zou je willen zeggen, want 'De Bolhoedmannen' blijkt eerder een in hoge mate langdra dige en vervelende theaterpre sentatie te zijn dan een wervelen de en boeiende. De vraag of de Bolhoedmannen onbetrouwbare salonjonkers, grootkapitalisten of maatschappijhervormers zijn lijkt in hoge mate opportuun. Ze zijn het geen van drieëen; eerder zijn het overbodige figuranten in een stuk zonder hoofdrolspelers. Nietszeggende rekwisieten bin nen een afwezig décor. Onduide lijk gearticuleerde kreten in een pantomime voorstelling. De drijfveer tot het maken van dit programma was de nieuwsgie righeid naar datgene wat achter het strakke masker van de Bol hoedmannen schuil gaat. Welnu: achter dat masker gaat niets schuil. Of het zou de haast onzin delijke behoefte moeten zijn om de ongeveer tachtig toeschou wers in de Leidse Schouwburg gisteravond door de ijzige wind te jagen. Een ander motief (zeker niet een strikt artistieke) kan nauwelijks aan de toneelvoering van 'De Bolhoedmannen' ten grondslag hebben gelegen. Het automatis me, dat normgevend zou moeten zijn voor de vaste regels en ge dragspatronen van de 'Bolhoed mannen' degradeert in dit stuk tot een onwerkbaar dramatisch mechanisme. 'De Bolhoedmannen' is, in de in terpretatie van theatergroep Per- spekt, uitgegroeid tot vijf bol hoeden, die boven de acteurs zijn uitgestegen. BERT KOEKEBAKKER Restaurant Menkenhal - Vondellaan, 9 uur, start kerstwandeltocht. Kerstruilbeurs - school W. de Zwijger- laan, van 10-16 uur. Leidse Hout - 11 uur, start kerstloop. Schouwburg - Cabaret Don Quishoc- king met "Trappen op". 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - galabal van dans school Wielinga, 20.30-02 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. antiekmarkt, 9.30-17 uur. Warmond - kerstmarkt, 11-16 uur, plein tje bij De Pomp. Wassenaar - Cabaret, 21 uur, Nieuw Nij- evelt, Van Zuilen van Nijeveltstraat 206. Zondag Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, kerst-familie-instuif van 14-17 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen- straat 1, Indiase dansvoorstelling, 15-16 i een leerling van het Stedelijk Gymnasium c al worden aangevuld tot zesduizend gulden. Burgem. Vis over fotograferen demonstranten: cheque (symbolisch) met het Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. - Volkhuis - Haarlemmerstraat 73b, Fem ke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Stadsgehoorzaal - voorrondes Ned. danskampioenschappen, 10-17 uur. LEIDEN - "Er is geen sprake van een ontoelaatbare uitbreiding van de taak van de politie wan neer foto's worden verzameld van mensen van wie het ver moeden bestaat dat zij een strafbaar feit zullen begaan". Burgemeester Vis heeft dit geant woord op vragen van de raadsle den Hes (PvdA) en Hoeven (CPN). Aanleiding voor die vra gen waren de demonstraties bij het slaan van de eerste paal (door minister Pais) voor de nieuw bouw van de universiteit aan de Witte Singel en de ongeregeldhe den bij de oratie van professor Buikhuizen. Na afloop daarvan vroeg de Leidse politie enkele aanwezige fotografen om foto's van demonstranten. "De demonstranten traden veel agressiever op dan gebruikelijk was", aldus burgemeester Vis in zijn antwoord op eerdere vragen. "De kans dat aangifte van straf bare feiten gedaan zou worden was reëel aanwezig". In zijn ant woord op de nieuwe vragen licht de burgemeester toe: "Het op vragen van foto's wordt vaker toegepast, hoewel dit bij de Leid se politie de eerste keer was. Om dat de politie sterk vermoedde dat de deelnemers aan de demon stratie bij de oratie ook hadden deelgenomen aan de demonstra tie bij het bouwproject "Witte Singel" werden foto's opge vraagd om, indien nodig, over zo veel mogelijk fotomateriaal te beschikken. De politie wilde fo to's van de eerste demonstratie gebruiken om eventuele ver dachten van de tweede demon stratie te kunnen identificeren". Burgemeester Vis wijst er op dat het opsporen van strafbare feiten primair de taak is van de politie, evenals het verzamelen van be wijsmateriaal. "De aard van het opsporingswerk brengt met zich mee dat hieraan zo weinig moge lijk ruchtbaarheid wordt gege ven", aldus het antwoord van de burgemeester op de vraag waar om de desbetreffende recher cheur de benaderde fotograaf om geheimhouding verzocht. Vis erkent dat het onjuist is om, zo als in zijn antwoord op de eerder gestelde vragen, personen die onder verdenking staan te be stempelen als criminelen. Vol gens de vragenstellers gaat dit veel te ver en is één en ander is strijd met de uitgangspunten van ons strafrecht. De burgermeester erkent dat de term "criminelen" niet gelukkig gekozen is. Vis wijst er tenslotte op dat het niet tot zijn verantwoordelijk behoort om foto's, van personen die onder verdenking van een misdrijf staan, die worden vrijgesproken dan wel ontslagen van rechtsver volging, uit het politiearchief te verwijderen. Volgens de burge meester is de minister van Justi tie hiervoor verantwoordelijk. LEIDEN - K en O heeft ter viering van het Kerstfeest aan zo'n veertienhonderd mensen in de Hooglandse Kerk een concert aangeboden. Twee Leidse koren, het Nederlands Madrigaalkoor en het Alma-mater- koor, onder leiding van Henk Briër, alsmede het Ge westelijk Orkest met dirigent David Porcelijn, ver zorgden dit concert, waaraan tevens vijf solisten meewerkten. We stellen voorop dat de kerstbeleving het belangrijk ste element van dit concert was en als zodanig heb ben ook die honderden mensen in dit prachtige kerkgebouw de sfeer beleefd. En hoewel we dit graag willen onderstrepen, kunnen we toch niet helemaal om de akoestische problemen heen die zich ook nu weer deden gelden, en waardoor zeker aan een aantal bezoekers de muzikale artistie ke waarde is ontgaan. Heel voorzichtig willen we stellen, dat voorzover wij hebben kunnen horen, het Gewestelijk Orkest een mooie ouverture voor blazers van F. Devienne heeft gerealiseerd, gevolgd door de Symphonie concertan te Kv 364 van Mozart, waarin George Hamza (viool) en Ludwig Lang (altviool) solieerden. Buiten schuld van wie dan ook, het klonk te weinig als een geheel om meer te kunnen zeggen dan dat we de indruk hadden dat hier muzikaal wel iets gebeurde. Het merkwaardige is dat akoestisch "Oratorio de Noël" op. 12 van Saint Saëns het best tot zijn recht kwam. De beide koren klonken verzorgd, het strijkorkest, harp en orgel waren goed hoorbaar en verdienen alle lof. Aafje Heynis en Margareth Beunders, beiden alt, Nelly van der Spek, sopraan, Howard Crook, tenor, en Charles van Tassel, bas-bariton verzorgden de solo's. Geen eenvoudige opgave omdat de steeds wisselende harmonieën ook vocaal gerealiseerd moeten worden. Alles hing af van de zuvierheid waarmee dit gebeurde. Zij deden het, gezien ook de problemen, buitengewoon knap. Het is een prachtig werk, dit Kerstoratorium van Saint Saëns. Henk B.ner hier, alsmede David Porcelijn voor zijn orkest in de instrumentale werken, willen we alle hulde brengen, waarin ook organist Joop Schets betrokken dient te worden. BEP RIJNDERS r Het carillon dat de gemeente gisteren aangeboden kreeg LEIDEN - Een merkwaardig optreden in de Leidse gemeenteraad viel gisteren tijdens de begrotingsbehandeling te noteren van het raadslid Elzenga (VVD). Het raadslid hield een 15 minuten du rend betoog over onderwijszaken, waarin hij vrijwel geen kritiek op de zittende onderwijswethouder Tesselaar uitoefende, veel bekende feiten naar voren bracht en toch nog een enkele vraag stelde. Elzenga nam daarna weer plaats. Was dit optreden al weinig indrukwekkend, Elzenga maakte het tijdens de beant woording van zijn vragen nog iets bonter. Het raadlid schitterde toen door afwezigheid. LEIDEN - Dat het Waagge bouw aan de Aalmarkt ge schikt is gemaakt voor het houden van sociale en cultu rele manifestaties werd giste ren in de Leidse raad door bijna alle fracties toegejuicht. Wel kwamen er van diverse kanten kritische kantteke ningen over het feit dat er nog steeds geen duidelijkheid be staat hoe het nu verder moet Waaggebouw: exploitatie onduidelijk met de exploitatie, terwijl ook nog een plan staat wat nu de bedoeling van deze ruimte. PvdA-er Van der Pluijm vroeg zich bovendien af hoe het be heer geregeld wordt. Bekend is dat onder meer gedacht wordt aan onderbrenging bij de Groenoordhallen en de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Oud-wethouder Oosterman (D'66) heeft gis teravond in de Leidse raad de suggestie gedaan om te be kijken of nier in woonwijken stukjes grond gereserveerd kunnen worden voor de plaatsing van woonwagens. Het raadslid meende dat daardoor de integratie beter tot zijn recht zou kunnen ko- Overigens vond hij de plannen Oosterman: woonwagens midden in woonwijken om de woonwagens over een aantal kleinere kampjes te verdelen een warrige zaak. "Dat komt doordat woonwa gens geen woonwagens meer zijn", aldus Oosterman, die wees op het Leiderdorpse kampje dat meer weg heeft van een bungalowparkje Volgens hem is de enige be weging die nog in een woon wagens te krijgen is, is wan neer die wordt weggesleept. Maandag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, festival van de lach: "Marx Brothers en Marilyn Monroe" 20 en 22.15 uur. Dinsdag Leiden Kerst-In - Augustinus van 10 - 01 uur. Rapenburg 24. Woensdag Restaurant Menkenhal - 9 uur start kerst-stadswandeltocht. Restaurant Hans Menken - Boshuizer- laan: Jazz on Sunday, optreden van Dixieland, 14.30 uur. Kerst-In - Augustinus, Rapenburg 24 van 10-01 uur. Zoeterwoude - kerst-in, 10-23.30 uur in "Ons huis". Wassenaar - Vrouwen Troef in Nieuw Neijevelt, Van Zuilen van Neijevelt- straat 206. ARTSEN Leiden - voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, Noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord), J. Reinders, G. Brandstraat 29, tel 760947. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk), R. van Leeuwen, Hooi gracht 48a, tel: 133834. Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en Zuid binnenstad), A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Wijk 4 (Zuid-west en Haag- wegkwartier), 22 dec, A. Boer, Kenne- dylaan 46, tel 310420. Zo 23 vanaf 8 uur v.m. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel 410070, spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 26, tel; 156505. Voorschoten - za 22 dec., W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel 3960. Zo 23 dec., A. Meiman, Leidseweg 128a, tel 2493. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, tel 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 22 t/m 24 dec. door apotheek Centraal, Breestraat 74, tel: 120552. Door apotheek Beker, Kempe- naerstraat lb, tel: 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men, uitsluitend in spoedgevallen, van een taxi, tel 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel, ten noorden van de Rijn 134604; tel:, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m Kagerplein 307, tel 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - weekendregeling dierenartsen Muurling/Helder/Roest - A. Helder, Hermelijnvhnder 36, tel 146686. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Weekend- Schiekade 23, Lei- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2