In positie vrouwen is nog weinig veranderd Toen zo'n tien jaar geleden de eerste vrouwen zich begonnen te roeren, was de vrouwenbe weging nog leuk. Dolle Mina, die brutale straatmeid op de hoek, bedacht ludieke acties en sterke slogans. ,J3aas in ei gen buik" was al snel niet meer weg te denken. Leuk, en ver weg. Iets voor anderen. Iets wat ver buiten de glan zend geboende deur van het Nederlandse gezin bleef. De vrouwenbeweging rukt ech ter op. Deuren gaan wagen wijd open, of voorzichtig op een kier. Emancipatie komt dichterbij. Is een serieuze zaak geworden. Vrouwen be spreken waarom ze wel of geen baan willen, waarom ze voor of tegen kinderopvang zijn. De vanzelfsprekendheid is zoek. De afwas punt van discussie. Maar wc's schoon maken en deuren boenen blijft zonder pardon moeders taak. Wat is er de laatste tien jaar veranderd in het leven van een vrouw? Verslaggeefster Nel van Bemmel sprak hier over met Adri Tissink en Suus Kroon van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, met Joke Smit van Man-Vrouw- Maatschappij, met Henny de Swaan, begeleidster van VOS-cursussen, afkomstig uit Dolle Mina en actief ih het abortuscomité Wij Vrouwen Eisen en Elske ter Veld van het vrouwensecretariaat FNV. V. Een baan buitenshuis betekende echter dub bele belasting; een aantal bedrijfscrèches en een enkele SRV-wagen aan de bedrijfs- poort ten spijt. Een SER-advies uit 1966 bevestigde dat de overheid niet voor kinderopvang hoefde te zorgen, en van de vakbeweging viel ook niet veel te verwachten: het NKV was zelfs te gen crèches, „want moeders hoorden thuis". Dit laatste durft nu niemand meer in het openbaar te zeggen, maar geld voor kinderopvang is er nog steeds veel te wei nig. Er liggen nu zo'n 90 subsidieaanvragen voor kinderdagverblijven. Over een uit breiding van zwangerschaps- en beval lingsverlof wordt bij de overheid al hele maal met geen woord gerept. Als emancipa tie geld kost, doen we kalm aan. Wetgeving In de wetgeving zijn intussen een paar be langrijke wijzigingen ingevoerd, maar door de krapte op de arbeidsmarkt, wordt het steeds moeilijker om van de verworven rechten gebruik te maken. Vrouwen heb ben nog steeds de mindere baantjes en worden nog steeds lager betaald dan man- In 1969 werd de wet op het minimumloon ook voor vrouwen van kracht (tenzij ze dertien uur of minder per week werken), en sinds het begin van de jaren zeventig is de man volgens het Burgerlijk Wetboek niet meer hoofd van het gezin. In 1975 kwam de wet op gelijk loon voor mannen en vrouwen, in 1976 het verbod op ontslag bij huwelijk en zwangerschap. Twee wetten liggen momenteel te wachten op een behandeling in de Eerste Kamer, de wet op gelijke behandeling van mannen en vrouwen in arbeidssituaties (scholing, wer ving, ontslag, enz.) en de gelijkstelling van mannen en vrouwen voor de AAW (Alge mene Arbeidsongeschiktheids Wet). Elske ter Veld: „We hebben nu meer rechten, maar er ontstaat een sfeer, die zegt dat we die rechten eigenlijk niet mogen gebruiken. Vraag maar eens aan een man, of hij ar beidstijd wil inleveren voor de vrouwen van zijn collega's." Begin dit jaar stelden vakbondsbestuurders Arie Groenevelt en Jan de Jong in een Volkskrant-interview laconiek „dat je de mentaliteit niet per cao kunt veranderen" en de vakbond dus weinig invloed heeft op de verdeling van werk binnenshuis en bui tenshuis. Half Volgens Elske ter Veld voltrekt de emancipa tie zich maar half: wel wettelijk, maar niet in de praktijk. „Bij de nieuwe alimentatiewet wordt ervan uitgegaan dat vrouwen zelf standig zijn, maar ze krijgen niet de kans in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Daartoe gaat geen enkele impuls uit van de overheid. Vrouwen zijn nog steeds het elas tiek in de economie. Staatssecretaris Kraaijeveld van emancipatiezaken zegt nu openlijk dat vrouwen die niet per se voor gezinsinkomsten hoeven te werken, zelf voor kinderopvang moeten zorgen. Het overheidsbeleid is erop gericht dat de vrouw gelukkig moet zijn in het vrijwilli gerswerk. Dat is dan meteen lekker goed koop. Maar ze denkt toch zeker niet serieus dat al die vrouwen die nu de moeder-mavo volgen, dat doen om straks beter kruis woordpuzzels op te kunnen lossen?". Elske meent dat er hard gevochten zal moeten worden, om te voorkomen dat vrouwen in de klem' raken tussen deze tegengestelde stromen in het overheidsbeleid. En om te voorkomen dat het economische systeem de emancipatie volledig van tafel veegt. Zelfvertrouwen Emancipatie hoeft echter niet per se samen te gaan met een baan buitenshuis. Hennie de Swaan, een 70-jarige VOS-cursusleidster („De vrouwenbeweging trekt vrouwen van alle leeftijden aan", zegt ze) en activiste in Wij Vrouwen Eisen zegt: „Je moet echt niet denken dat alle vrouwen behoefte hebben aan betaald werk. Het is veel belangrijker dat je je als vrouw niet als aanhangsel van je man ziet, maar dat je zelfstandig functio neert; en dat kan heel goed als huisvrouw zijn. Je moet dan wel zaken als de financiën goed regelen, zodat je je niet afhankelijk voelt, en je geen schuldgevoel krijgt als je een paar kousen koopt". „Natuurlijk moeten vrouwen wel zelf hun keuze maken; dat gebeurt nog veel te wei nig. Het onderwijs zou je daarbij moeten helpen, je zelfvertrouwen moeten vergro ten. Vrouwen moeten leren belangstelling te tonen, een mening te hebben. De meeste vrouwen lijden aan zelfonderschatting", vindt Hennie de Swaan. Opgeleverd Volgens Hennie de Swaan heeft de vrouwen beweging al heel wat opgeleverd: behalve de discussiebijeenkomsten, de mogelijk heid tot een medisch verantwoorde abor tus, Blijf van m'n Lijf-huizen, vrouwen kranten, -uitgeverijen, en -boekhandels, de vrouwentelefoons, groepen voor vrouwen in de overgang (VIDO), VOS-cursussen, moedermavo's en de Open School. „Daar naast", vindt Hennie de Swaan, „zijn groe pen als „Vrouwen tegen verkrachting" en „Vrouwen tegen seksueel geweld" er toch maar in geslaagd om duidelijk te maken dat vrouwen niet willen toelaten dat „mannen zomaar over hen heenkruipen". Overheid Joke Smit ziet de grootste verandering in mentaliteit bij de overheid: in 1968 was een overheidsemancipatiebeleid een belache lijke zaak, nu hebben we een staatssecreta ris voor emancipatiezaken. „Maar", voegt ze daar ontnuchterend aan toe: „In de posi tie van vrouwen is weinig veranderd". „Als we die nieuwe emancipatiegevoelige mentaliteit willen doorvoeren in de prak tijk, zullen we ingrijpende veranderingen moeten bevechten: alle taken en banen zullen gelijk over mannen en vrouwen ver deeld moeten worden; daarvoor zal een vijfurige werkdag nodig zijn, en er zullen even veel vrouwen als mannen op machtige posten moeten komen". „Een goede organisatie van de vrouwenbe weging is daarvoor vereist, zodat vrouwen samen politieke druk kunnen gaan uitoefe nen. Dat moet kunnen. Het CDA-vrouwen- beraad zit veel dichter bij de PvdA-vrou- wen dan bij de CDA-mannen. Gezamenlijk optreden kost echter wel veel tijd en geld; de op te zetten emancipatiebureaus kunnen misschien al wat van het gebrek aan vrouwkracht opvangen". Er zijn meer arugmenten aan te voeren voor het belang van de vrouwenbeweging: steeds meer vrouwen raken aan de valium en de sherry, vooral de wat oudere vrouwen die uit de lünderen zim- En ook voor al die gescheiden vrouwen, die niet hebben ge leerd op eigen benen te staan, wordt het hoog tijd da,t er wat verandert. Margriet-onderzoeken bevestigen dat er steeds groter behoefte aan verandering komt in 1967 liet nog 67 procent van de vrouwen zich lovend uit over het huishou den, in 1978 was dat nog maar 37 procent. Wasmachines, elektrische groentesnijders en dergelijke hebben geen echte verande ring voor huisvrouwen gebracht het werk wordt minder zwaar, maar daar staat tegen over dat moeders nu, vanwege de toene mende verkeersdrukte, vier keer per dag de deur uit moeten om kinderen naar school te brengen en weer op te halen. „Bovendien", zegt Joke Smit, „had je het vroeger gewoon over lastige kinderen; als een kind nu lastig is, wordt de oorzaak met een bij de moeder gezocht. Wij hebben geen Jaar van het Kind, het lijkt wel een Eeuw van het Kind". Onrust Komen we ten slotte bij twee leden van een kleine afdeling Van Nederlands grootste traditionele vrouwenvereniging: de NCVB in Houten. Adri Tissink was jarenlang pen- ningmeesteresse in Houten, Suus Kroon zit in het hoofdbestuur. „Tot 1975, het Jaar van de Vrouw, veranderde er weinig bij onze leden. Een gezamenlijk bezoek aan de Emancipade, de emancipa- tietentoonstelling, trok weinig belangstel ling". Suus Kroon vertelt dat op de algemene lan delijke vergadering van dat jaar een lesbi sche vrouw over zich zelf vertelde. „Negen tig procent van onze leden pikte dat niet; ze vónden het wat! Maar dat is sindsdien radi caal veranderd. Nu vinden de meeste NCVB-ledcn het in elk geval gm-d dat r over gepraat wordt - ook al zullen ze lang niet allemaal homofilie accepteren". „Er is echt veel meer openheid, ook over za ken als kinderopvang en de dubbele belas ting bij een baan buitenshuis. Voor 1975 kreeg je dan altijd te horen: „Dan had jc maar niet moeten trouwen". Een vriendin van mij reageerde omstreeks 1975 met: „Ik weet het allemaal wel. en je hebt gelijk, maar ik wil er niet over praten, ik word et maar onrustig van". Dat is nu anders, meent Suus Kroon. Adri Tissink: „Die angst voor onrust signaleer ik ook vaak bij onze leden, maar het wordt minder. Veel mannen zijn ook bang dat hun vrouw hen voorbij streeft; en die kans be staat natuurlijk. Je moet proberen gelijke tred te houden" Ook Hennie de Swaan merkt dit op: „Mannen zijn bang voor overvleugelingDe meeste vrouwen moeten een waanzinnige strijd le veren in hun gezin. Sommigen zullen daar door terugvallen, om hun huwelijk te be houden. Maar na een paar jaar moet dat we) vreselijke haatgevoelens bij hen losma ken". Gezin Intussen is in het gezin weinig veranderd. Steeds meer vrouwen hebben een baan, maar zorgen dat man en kinderen er weinig van merken. De kinderen worden wat later geboren, maar zó bewust gekozen, dat moeder ze extra veel aandacht geeft. Uit een in 1975 gehouden onderzoek blijkt ook al dat ervoor mannen weinig verandert als vrouwen een baan zoeken: mannen van wie de vrouw niet buitenshuis werkt, be steden 9,7 uur per week aan huishoudelijk en verzorgend werk. Als hun vrouw wel een baan heeft, is dit zelfs minder 8,7 uur per week. Vrouwen hebben de ervaring dat je man en kinderen met kleine stapjes kunt leren wat huishoudelijk werk over te nemen. De een spreekt van „charmant doorduwen", de ander van „hartelijk vechten". Schelden blijkt niet te helpen. Joke Smit „Ik ben begonnen met „Zou je misschien je jas aan de kapstok willen hangen9 En later „Fijn dat je je jas aan de kapstok hebt gehangen En Adri Tissink: „Je moet klein beginnen, het begint met koffie zetten". Boodschappen doen, kinderen in bed stop pen, even opruimen en soms zelf koken - daar zijn steeds meer mannen wel voor te porren, volgens Adri en Suus Maar klussen als wc's schoonmaken, dat gaat ze te Blij „Ook al schept emancipatie onrust, en ook al geeft het in het begin zóveel twijfels dat jeje er misschien wel eens ongelukkig van voelt, toch .zijn de meeste vrouwen in de NCVB blij met de vrouwenbeweging. Blij met de wegen die geopend worden, en blij met de steun die welke groep uit de vrouwenbe weging dan ook geeft Vooi ons b dal de NCVB, voor een ander het vrouwencafé Zo'n groep ais ei»NCVB brengl veel problemen dichterbij, bijvoorbeeld door een avond over abortus te praten, of door de artikelen in ons blad Informatie", zegt Adri Tissink. De meeste NCVB-leden houden zich overi gens nog verre van het pas opgerichte plaatselijke vrouwencafé „Onze leden hebben nog het idee dat zedaar niet horen", zegt Suus Kroon ..De meesten kijken eerst de kat uit de boom Dat geldt ook bij scho ling en werk buitenshuis, ook daaraan zijn de meeste nog niet toe; dat moet zijn tijd hebben. Maar de vrouwen in onze bond hebben wel degelijk in de gaten dat er wat aan het veranderen is; en «>f al willen of niet. ze beseffen terdege dat ze er niet aan ontkomen". De geboorte van Dolle Mina zal dan nog ruim een jaar op zich laten wachten. Bij de Maag denhuisbezetting door Amsterdamse stu denten in mei 1969 voelen vrouwelijke stu denten zich weinig serieus genomen. Broodjes smeren en stencillen, akkoord, maar verder moest de rol van de vrouwen niet gaan, vond menig mannelijk activist. In januari 1970 gaan de vrouwen opnieuw aan het stencillen; maar nu hebben ze zelf voor de tekst gezorgd: Dolle Mina verschijnt op het toneel. De vrouwen maken naam; hun acties zijn goed voor een leuk kadertje in de krant. Bezetting van Nijenrode (het dure oplei dingsinstituut waar alleen mannen voor di plomaat konden leren), acties voor pias- recht (openbare toiletten) voor vrouwen, openbare corsetverbranding en een ont werp voor het Werkende Wijven Plan, dat later in de Stichting Ombudsvrouw zou uitmonden. De serieuze motieven voor deze acties, en voor de acties voor vrijheid van abortus, voor gelijk loon voor mannen en vrouwen, en voor meer crèches, kunnen niet verhinderen dat Dolle Mina vooral aan het begin als „leuk en.gevaarloos" wordt gezien, en dat de oude heer Drqes van een stelletje „mallotige meiden" spreekt. Vrouwenbladen D^t alles ontstond in een tijd dat er volop werk was. Emancipatie was iets voor anderen, maar een eigen baan werd voor steeds meer gehuwde vrouwen (18 procent in 1970) een feit: dat was 12 procent meer dan in 1960. Een onderzoek van Margriet wees uit dat in 1965 een ruime meerderheid van de vrou wen vond dat een moeder thuis hoort; ter wijl vorig jaar de helft van de ondervraagde vrouwen in een Margriet-enquête zei dat vrouwen - ook in tijden van werkloosheid - evenveel recht op werk hebben als man- De grote vrouwenbladen, - immer inspelend op v/at de trend (lees: abonnees) toelaat - hielden zich rond de jaren zeventig niet af zijdig; zo durft Margriet het in 1969 al aan om „een baan voor moeder" voorzichtig po sitief te benaderen. Tegelijkertijd schrijft dit blad echter over „de vrouw die koeste ring en geborgenheid bij haar man zoekt". Een beetje emancipatie mag, maar het moet niet te ver gaan, want dat pikken de abon nees niet. Daarom ook prijkt op bijna elk omslag van zulke bladen nog steeds de aan trekkelijke, slanke, jonge vrouw, die altijd mooier is dan een lezeres zichzelf voelt. Het beeld van de vrouw die haar man nodig heeft, en mooi voor hem is, wordt niet we zenlijk aangetast. Goede daad Terug naar het begin van de jaren zeventig. Door een tekort aan arbeidskrachten wor den gastarbeiders, hun vrouwen en gehuw de Nederlandse vrouwen naar de arbeids markt getrokken. „Het gold toen als een goede daad, als een vyouw een baan nam", zegt Elske ter Veld van de FNV. „Ik herin ner mij folders van arbeidsbureaus die ge trouwde vrouwen erop wezen dat het im moreel was als je ophield met je baan". v Het begon allemaal in de late zesti ger jaren. Joke Smit, één van de oprichtsters van Man Vrouw Maatschappij (MVM), schrijft een artikel in De Gids (maandblad). „Het onbehagen bij de vrouw". Ruim een jaar later, in het najaar van 1968, komt MVM van de grond. t3»lSlSl^»}»l^S5S^St5ï2!S}SSlSÖlSl3K»l55SlSl»lS»}Sl5l5ïS5SvStS}»!St>S}WhSlSiSjS5SlSiSjSSl»iS}»i»5»!»i»jS}SiSi9}5iStS)Sv>}»}>}Si»5»j9jS)»i>}»i»»jSj>j»iS}S)SjS5Sj»iS»jS)S5»iS)Si>

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29