kerstmeubelsnow Verlies AZC na protest President Giseard slaat terug naar „Canard Enehainé DAC aan kop na 1-3 zege Foreholte wil naar eredivisie Normalisering Egypte-Israël Grandioze Karin Moos in kwartfinales Mijnders Meubelen waar gezelligheid betaalbaar is. ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - In de eerste klas van de volleybalcompetitie werd bij de heren met spanning gekeken naar het resul taat van de ontmoeting RVV-DAC. Bij winst van RVV zou de hele kopgroep weer bij elkaar zijn, op één punt van elkaar. MIAMI BEACH (ANP) - Bij het toernooi om de Orange Bowl in Miami Beach is de categorie on der zestien jaar gewonnen door de Zweed Mats Willander en de Amerikaanse Pamela Casalt. In de finale won Willander met 6-4 6-4 van de Fransman Henri Le- conte. Pamela Casali versloeg de Franq-aise Marie-Christine Cal- leja met 6-1, 6-1. Bij de groep onder achttien, waarin de als eerste geplaatste Marianne van der Torre vroegtijdig werd uitgeschakeld, plaatste Karin Moos zich voor de kwartfinales. De Nederlandse won met 8-4, 5-7, 6-4 van de Tsjechische Irva Novakova. In Sydney zorgde Marcella Mes- ker voor een voortreffelijke pres tatie door in het damesdubbel spel met partner Lesley Harrison door te dringen tot de laatste vier. In de kwartfinales versloeg de Nederlands/Australische gele genheidscombinatie het gere nommeerde Amerikaanse duo Pam Shriver en Sue Barker met 7-6, 6-2. Op het NK-indoor deden zich geen verrassingen voor. De ge plaatste spelers (Louk Sanders, Marc Albeit, Huub van Boeckel en Rolf Thung) bereikten allen de derde ronde. VOORHOUT - Voor de zesde maal is Foreholte in de zaalhandbal competitie runner-up in de Eer ste Divisie, de Sub-Nationale top. Vier maal gebeurde dat in de periode dat Frank Bonte de scep ter zwaaide in het Voorhoutse handbalwereldje. Zijn opvolger Wim Geerlings ervaart dat span nende gebeuren voor de tweede maal. Is het wel zo'n spannende zaak? Tenslotte staat oud-eredi- visieploeg HMS 4 punten voor op de Voorhoutse concurrentie. Foreholte, bij monde van enkele speelsters, te weten Lenie van Beek, Jet Verdegaal en Karin Zonneveld, denkt er inderdaad zo over. "HMS heeft de uitwedstrijd van ons kunnen winnen dankzij een ronduit schandalig thuis-fluite- rij. We verloren met 12-15, nadat we met nog 5 minuten te spelen een 10-12 achterstand hadden weggewerkt tot 12-12. Toen kwamen er 2 volkomen uit de lucht gegrepen pingels en omdat na 12-14 gewoon wel risico moest DEN HAAG - Landskam pioen AZC/Unique zal z'n titel dit seizoen waar schijnlijk niet kunnen prolongeren. De Alphena- ren verloren gisteravond in Den Haag van koploper Zian/Vitesse, die nu een voorsprong van vier pun ten heeft opgebouwd. De &-5 zege van de Hagenaars was volkornen verdiend in een enerverende, maar ze ker niet hoogstaande wa- terpolotopper. Het doorgaan van de wedstrijd heeft overigens aan een zijden draadje gehangen en gebeurde zeker niet met instemming van AZC. Die ploeg diende begin de ze week een protest in bij de tuchtoommissie omdat men niet in de zgn. winterstop wilde spe len. Aanvankelijk zou Zian-AZC vorige week al gespeeld moeten zijn, maar het duel werd toen uit gesteld in verband met het hu welijk van AZC-aanvoerder Ton Buunk. Het rechtscollege van de KNZB stelde AZC woensdag in het gelijk. Zian/Vitesse ging te gen de uitspraak van de tucht- commissie in beroep en vond uit eindelijk gehoor bij de commis sie van beroep. Gistermorgen verklaarde deze commissie de eerder gedane uit- worden genomen kwam er nog een HMS break-out overheen; 12-15. Maar thuis pakken we ze. Met een volle tribune achter ons zou het toch wel gek zijn als we nog eens via een slechte arbitrage de boot ingaan", meldt het trio. Maar HMS moet dan nog wel een keer verliezen. Dat ziet het ge noemde drietal en met hen heel Foreholte wel zitten. "Ze winnen met moeite van Volewijckers", aldus Karin Zonneveld, "en daar wonnen wij royaal van. Overi gens is het niet een wedstrijd, die HMS op het kantje af wint Lenie van Beek en Jet Verdegaal zijn het helemaal met hun felle blonde teamgenote eens, maar de ervaren Lenie van Beek, die alle eerdere pogingen van Foreholte om de droomboom van de eredi visie te beklimmen, heeft mee gemaakt en die telkens weer op de finish zag mislukken, tempert het optimisme van de jongere garde. "Er zal wel weer iets mis gaan ergens. Dat is alle vorige ke ren dat we de kans hadden om spraak van de tuchtcommissie nietig, waardoor op het laatste moment besloten werd om toch te spelen. Tegen deze beslissing protesteerde AZC gisteravond weer omdat het van mening is dat de aankondiging te laat (gister morgen om kwart voor twaalf) afkwam. Kortom: aan de topper ging een uiterst verwarrende (AZC-doelman Meijer "Men heeft mij de hele dag niet kunnen bereiken. Maar ik wist ook nog niet dat de wedstrijd eerder uit gesteld was, dus het pakte goed uit") week vooraf. AZC wilde uitstel op reglementaire gronden, maar ook omdat het twee van z'n belangrijkste spelers moest missen. Buunk is op hu welijksreis en veelvoudig inter national Gijze Stroboer (wiens voorlopige schorsing inmiddels is opgeheven) op wintersport vakantie. Zonder die twee steunpilaren nam AZC in het met 200 toeschouwers matig bezette zwembad "De Wa- tgrthor" - het gros van de water- pololiefhebbers verkeerde in de veronderstelling dat er niet ge speeld zou worden - in de eerste periode verrassend een 1-3 voor sprong. Noordegraaf, met een schitterende omhaal, en De Hey zorgden voor 0-2. Aad van Mü opende voor Zian de score met een man meer (1-2) en Van de Akker tekende voor 1-3 (man meer). Zian nam de zaken toen wat gemakkelijk op en zag Van Mil ook een strafworp missen. De Haagse aanvoerder Jan Evert Veer stelde in de tweede rond gang hoogstpersoonlijk orde op zaken. Het ernstig verzwakte AZC, dat nauwelijks kon wisse len en in de breedte routine mis te, kon de bal tegen een pressend Zian nauwelijks kwijt. Veer straf te dat koelbloedig af. Eerst door Van de Akker uit te spelen, ver volgens vanaf vier meter (over treding Van de Akker) en twee seconden voor het sluiten van dat kwart door een derde treffer 4-3. In de derde periode rekende Zian snel met de Alphenaren af. Een maal in het goede ritme geko men, passeerde Jan Middendorp doelman Meijer met een fraaie boogbal: 5-3. Balverlies van Ru dy de Hey betekende 6-3 door Erwin Metz en een nieuwe fout aan Alphense zijde leverde 7-3 op door Hans van de Putte. Geen ervaring Het gebrek aan ervaring bij de jeugdige wisselspelers deed zich in de ploeg van de opnieuw als interim-coach fungerende speler Hans 't Hart - AZC zit sinds het vertrek van ook al tijdelijke man Nico van Dam nog steeds zonder vaste begeleider - toen sterk gel den. Ook aanvallend, want tot tweemaal toe ging een man meer situatie verloren. Met nog 47 se conden voor het laatste rustsig- naal bracht Arco Verboom de stand op 7-4. In de slotfase maakte Veer er bg een uitbraak 6-4 en Ed van Es er tenslotte 6-5 van. Zian-coach Van der Schilde had sterspeler Veer er na 8-4 uitgehaald, maar stuur de hem na de treffer van Van Es toch weer het water in. In de res terende drie minuten bleef zijn ploeg daardoor baas, waardoor de positie aan de ranglijst ver sterkt werd. WIM VAN WANROOY RVV begon nerveus en kwam met 2-11 achter te staan. Door hard werken werd dit geheel wegge werkt: 14-14. DAC bleek iets ge lukkiger 14-16. in de tweede set gingen de partijen volkomen ge lijk op. Door geroutineerd spel wist nu echter RVV de set in de wacht te slepen: 17-15. De kans voor een RVV zege was weer vol op aanwezig. Helaas had nu DAC genoeg gezien, en met listig spel werd de RVV-verdediging zoek- gespeeld. RVV raakte uit haar balans, was het vaak ook niet eens met de scheidsrechterlijke beslissingen en verloor de laatste twee sets kansloos: 5-15 en 2-15, waarmee de 1-3 zege naar DAC ging, dat nu fier alleen op kop prijkt en moeilijk van die plaats zal zijn af te krijgen. De beide middenmoters Donar 2 en Gem/K 3 speelden een leuke wedstrijd met alleen wat veel zwakke momenten. Donar won de eerste set net aan: 15-13 en zag vervolgens GEM K de tweede set pakken: 12-15. Met een niet te stoppen midden-aanval van Han Bongenaar, liep Donar de vol gende set dik weg van Gem.K: 15-4. Door slecht passen en op kritieke momenten te zwakke serve verloor Donar toch de laat ste set weer 11-15. De 2-2 was hier terecht. LUSV 2 won weliswaar met 3-0 van het zwakke Gem/K 4, maar deed dat allerminst overtuigend. Al leen Rob Mudde stak boven de grauwe middenmoot uit. Nu dient gezegd dat het slechte Gem K-spel beslist niet stimulerend werkte. Setstanden: 15-9,15-8 en 15-4. Leython 2 was voor het eerst sinds zes weken weer eens kompleet, binnen de lijnen. Dat dit nog geen garantie biedt voor een goed re sultaat, bewees de strijd tegen het thuis altijd moeilijk te pakken SKC. In de eerste set al bleek bij Leython dat de pas herstelde spelers te zwak in te passen wa ren om de aanval voldoende ge stalte te geven. Enigszins verras send kon SKC die set met 15-9 binnenhalen. Leython leek warmgedraaid, want via 9-15 en 3-15 werd een 1-2 voorsprong opgebouwd. In de vierde set ging Leython toch weer aarzelend te spelen. Met name de aanval durf de niet meer. Hierdoor kon SKC bijblijven en via de 14-14 zelfs die laatste set met 16-14 winnen: 2-2 NOVO 2 bleek in de uitwedstrijd tegen Ridderveld duidelijk de sterkere. Het moest slechts één set afstaan aan de Alphenaren. (1-3). WVC en WW moesten bei de winnen om de strijd om de eersts plaats vast te kunnen hou den. WVC nam tamelijk verras send een 0-2 voorsprong, met felheid en concentratie als be langrijke wapens Na wat tacti- schip tips aan WVV-zijde, wist de ze ploeg zowaar de volgende twee sets op haar naam te brengen, daarmee als nog een 2-2 uit het vuur slepend. Bij de dames her stelde Orion 1 zich prima na twee achtereenvolgende nederlagen, werd nu thuis van S'70 gewon- Aanvallend liep het allemaal weer veel beter, ook de serve was beter verzorgd en mede door het sterke collectief kon S'70 bedwongen worden. Met 3-1 werd deze wed strijd door Orion gewonnen. Set standen: 15-10, 12-15, 15-13 en 15-10. Koploper Leython 4 deed wat er van haar verwacht werd, en dat was winnen van DAC 2. Dat ging niet zo gemakkelgk, want DAC ntlttme nogal tegen (ook tegen de scheidsrechter). Leython is echter te geroutineerd om meer dan één set af te staan. Het bleef op kop met de 3-1 zege (15-3, 9-15. 15-9 en 15-7). NOVO 3 zag de zege op VCO wat moeizaam tot stand gekomen. "Je gaat nl. zelf meedoen met het spel van je tegenstander", aldus aanvoerdster Cocky Spaander man, en dan zak je weg." Toch werd het 3 0 (15-12, 15-8 en 15-10). NOVO 2 had weinig moei te in en met Aaflanderveen 1, en won met 0-3 waarmee het zijn tweede plaats behield. Leython 5 verraste in positieve zin door in de moeilijke uitwedstrijd VCLop 2-2 te houden. Het won zelfs de eerste set: 10-15, speelde daarna slecht en verloor prompt 15-6, kwam vervolgens met 5-0 achter, maar ging meer snelheid in zijn spel leggen en won de derde set weer 14-16. waarna VCL met 15-8 de stand gelijk kon trekken. Bij Leython speelden Trudy Ver meulen en Locs Verboom een sterke wedstrijd. Leython 3 speelde een goede wedstrijd te gen Orion 2. Setstanden: 7-15, I l.u n 5-15. GER RENES Winst op concurrent HVS noodzakelijk door te drukken ook gebeurd. Neem nou maar de eerste keer toen we met PSV en Sittardia in een beslissingscompetitie kwa men voor een plaats in de eredivi sie. Toen hadden we misschien wel een sterker team dan we nu hebben. Uit tegen Sittardia werd het schlemielig 8-8, na 8-6 voor met nog 4 minuten te spelen en thuis tegen PSV 12-12, na 12-10 voor, ook met nog zo'n vier of vijf minuten spelenAls ik daar nog aan denk, geloof ik dat win nen voor Foreholte gewoon niet mag Maar jullie zijn nu toch wel zo erva ren dat je een slotfase van een wedstrijd kan uitspelen. Een doelpunt tegen mag dat dan nog opleveren, maar meer ook niet. "Uitspelen", aldus het trio eenpa rig, "kunnen we nu nog niet. Kijk maar naar bijvoorbeeld die vol komen onnodige nederlaag tegen Swift-Arnhem thuis in Voor hout. We staan 12-9 voor met nog een 5,6 minuten te spelen en we verliezen met 12-13". Dus de kans dat jullie uitgiijuen in de tweede helft van de competitie is zeker zo groot als de kans op een misser van HMS? "Neen" meent Karin Zonneveld, en Lenie van Beek en Jet verdegaal knikken eenstemmig mee, als le zen ze de gedachten van de junior uit het Voorhoutse elite gezel schap. "We draaien", vervolgt de ze "nu zo goed dat we, geloof ik niet meer in zo'n paniek-situatie terechtkomen. Daarbij moetje er aan denken dat we nu, met een eigen sporthal, de kans hebben om meer te trainen op uitspelen van een wedstrijd". Foreholte dus misschien toch naar de eredivisie? Aan de inzet van het genoemde trio zal het niet lig gen. "We zullen HMS zo op de huid blijven zitten, aldus Jet Verdegaal, dat ze puur van de ze nuwen al in mekaar klappen". En Lenie van Beek? Misschien, zegt zij, dat het nu eindelijk eens een keer meezit. Ik zou het toch wel leuk vinden .om mijn hand balperiode af te sluiten met een optreden in de eredivisie. Proces als reactie op publikaties (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De directeur en de hoofdredacteur Enehainé" het satirische weekblad „Le Canard Enehainé" zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht luidt: „Heling van gestolen documenten". Tot de documenten behoort het belastingbiljet van president Giseard d'Estaing, dat „Le Canard Enehainé" enige tijd geleden - ingevuld en wel - op zijn voorpagina afdrukte. De Franse pers was het gister morgen met de beschuldigden eens dat de president in eerste in stantie heeft willen terugslaan als reactie op de reeks publikaties over de diamanten die het staats hoofd van de intussen afgezette „keizer" Bokassa zou hebben ontvangen. De Canard-directeur Roger Fres- soz noemde de actie van de rech ter van instructie, die had gehan deld op bevel van de president in hoogst eigen persoon - „een poli tieke machinatie die ten doel heeft de pers bang te maken". En Fressoz voegde eraan toe: „Het is onmogelijk in deze actie geen verband te zien met onze publi katies over de diamanten van Bokassa". De rechter van instructie had met zijn helpers enige weken geleden een onverwacht bezoek aan de burelen van de „Canard Enehai né" gebracht, om ter plaatse een onderzoek naar de lekken in het ambtenarenapparaat in te stellen. Eerder waren ten huize van een vroegere employé van het minis terie van financiën een aantal fis cale stukken gevonden waarvan er inderdaad enige in de „Canard Enehainé" waren gepubli ceerd. Tot dan toe had een rechter zich nimmer binnen de muren van het satirische weekblad begeven. Een poging afluisterapparatuur in het nieuwe kantoor aan te brengen kort voor de redactie daarheen verhuisde, werd ont dekt. Ze leidde enige jaren gele den tot een groot schandaal, dat door de justitie zo goed mogelijk in de doofpot was gestopt. Sinds het weekblad het afgelo pen half jaar voor het regime be lastend materiaal had gepubli ceerd, zoals onder andere over de huizenhandel van minister van arbeid Boulin die kort daarop zelfmoord pleegde, heeft presi dent Giseard nimmer direct op een van de aantijgingen geant woord. Voor de televisie ver klaarde hij slechts dat de waarde van de ontvangen diamanten sterk overdreven was voorge steld, of woorden die althans in deze zin door de luisteraars kon den worden uitgelegd. Bij die gelegenheid wees de pre sident er nog op dat hij nimmer gebruik had gemaakt van een wet die de president het recht geeft juridische stappen te onderne men als het staatshoofd in zijn eer wordt aangetast. Na deze uitzen ding was de „Canard" gekomen met nieuwe documenten over de diamantschenkir.gen van Bokas sa. De president waagde zich daarop niet meer voor enig forum van journalisten, maar verklaar de binnenskamers herhaaldelijk dat deze stukken vals waren. In elk geval zal het nieuwe jaar in Frankrijk in het teken staan van het door de president aange spannen Canard-proces. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) TEL A VIV - Over ruim een maand zullen in Cairo en Tel Aviv di plomatieke vertegenwoordigin gen van Israël en Egypte worden geopend. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem heeft dat be kend gemaakt. De Egyptische en Israëlische vlag zullen gelijktijdig in Tel Aviv en Cairo worden gehesen op de dag dat de eerste fase van de normali sering van betrekkingen tussen Israel en Egypte officieel begint en Israël de eerste fase van de te rugtrekking uit de Sinai tot de lijn El Arish-Ras Muhammed heeft voltooid. Een maand later, op 26 februari, zullen dan in Tel Aviv en Cairo ambassadeurs worden benoemd. De Israëlische ambassadeur is reeds aangewezen. Het is dr. Eliahoe Ben Elissar, op dit mo ment directeur-generaal van het departement van de premier en een vertrouweling van Begin. Hij is een oude bekende in Cairo. Al in december 1977 leidde hij de eerste I jèlische delegatie naar Egypte, dat overigens nog geen ambassadeur heeft aangewezen. De normalisering van betrekkin gen brengt ook met zich mee dat na 26 januari grensverkeer tussen Israël en Egypte mogelijk zal zijn, en dat Egyptair en El Al geregel de vluchten tussen Cairo en Tel Aviv zullen gaan onderhouden. Details daarvoor moeten nog worden geregeld, en het is niet uitgesloten dat grensformalitei- ten en luchtvaartovereenkom sten door de bureaucratie nog enige tijd zullen worden opge houden. autonomie. Maar hij heeft zgn Is raëlische gesprekspartners, die woensdagavond van de zevende ronde van autonomiebesprekm- gen uit Cairo terugkeerden, dui delijk gemaakt dat er wel ver band bestaat tussen wat Ghali noemt de kwaliteit van de Egyp- tisch-Israëlische betrekkingen en de gang van zaken bg de auto nomie. Zo heeft Egypte in het kader van de normalisering gevraagd in de be zette gebieden een soort consu laat te mogen openen, wat men noemt „1 iikonjnntorai", ten einde direct contact tussen Egyp te en de Palestijnse bevolking mogelijk te maken. Een dergelijk verzoek heeft Jeruzalem eerder afgewezen, en kennelijk staat men er ook nu niet enthousiast tegenover. Dat geldt trouwens ook voor de Palestijnse burge meesters op de Westoever, die bg voorbaat al hebben aangekon digd niet met de Egyptenaren te zullen samenwerken. Deze zaak zal, evenals het hele au- tonomiecomplex, over drie we ken aan de orde komen, als pre mier Begin op bezoek gaat in Sa- dats winterverblijf in Asoean. Bg monde van Ghali heeft Egypte ook de hoop en verwachting uit gesproken dat Israel in het kader van de normalisering een soepe ler standpunt zal innemen inzake de autonomie, hetgeen een wat gdele hoop lgkt te zgn. ADVERTENTIE LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City Ring) Parkeerplaats bij molen De Valk LISSE Kanaalstraat-Heereweg Parkeerplaats op 50 meter afstand. BEVERWIJK Parallelweg 98 Eigen parkeerplaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17