Galgenhumor viert hoogtij bij Amersfoort Eén formuliertje bepaalt toekomst broer Mitchell Keegan verlaat HSY Westberg kiest ijshockeyselectie ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 PAGINA 13 AMERSFOORT (GPD) - De com missie van „wijze" mannen houdt spreekuur. Het is donder dagavond 6 december. Plaats van handeling: het KNVB-sportcen- trum in Zeist. SC Amersfoort- trainer Hans Alleman en de spe lers groep, vertegenwoordigd door de spelersraad, worden die avond gehoord over de verloede ring die de Amersfoortse eerste- divisieclub in zijn greep heeft. Hans Alleman twee dagen daar voor vlak na de avondtraining van de selectie op het bijveld van het afgebrande dorp Birkhoven: „Met die commissie ben ik zo klaar. Binnen twee minuten sta ik weer buiten. Een rotzooi is het hier. Kan ik het nog duidelijker en korter zeggen?". Wijze man Bert Kamphorst komt die donderdagavond de spelers- raad halen voor verhoor. Ander half uur heeft het onderhoud met Alleman in beslag genomen. In het zweetkamertje van het KNVB-hotel moet Alleman gera teld hebben als een mitrailleur. Kamphorst tenminste: „Jullie trainer was nogal lang van stof'. Dan wenkt hij. Of de heren mee willen komen. Opgelucht Hans Alleman lijkt niet opgelucht na de monoloog die hij zojuist heeft afgestoken. De colaatjes-tik die hij drinkt verraden een oe- fenmeester die op de toppen van zijn zenuwen de dagen aftelt. Tot het moment waarop het definitief met SC Amersfoort gedaan is, of de oplossing voor het nu al maandenlang durende conflict zich aandient. Het water staat de Zwollenaar tot de lippen. Hij heeft geen voorzetje nodig om zijn gevoelens over de situatie waarin hij zich bevindt onder woorden te brengen. Graag zelfs, ook al heeft het bestuur van Amersfoort gedreigd niet aan het gezondmaken van de club te willen meewerken als negatieve uitlatingen over de affaire- Amersfoort niet in de besloten heid van het Zeister lommer blij ven. Ook Jo Witte veen, sectie-be stuurslid betaald voetbal, vangt bot als hij Alleman toefluistert zich van pittig commentaar te onthouden. „Is niet goed voor de zaak", zegt hij. „Krijgen we straks niemand meer voor het nieuwe bestuur. En dat zou jammer zijn, want ik weet een paar mannetjes die wel willen". Hans Alleman knipoogt als Witte- veen zich heeft afgewend. „Ze kunnen me nog meer vertellen", gromt hij. „De beerput moet nu maar eens open. Ik heb maling aan de consequenties. Iedereen heeft er recht op te. weten wat voor rotzooi het bij SC Amers foort is. Onder wat voor omstan digheden ik en de spelers ons werk moeten doen. Hoe precair de zaken er bij de club voorstaan. Mijn mond langer dichthouden gaat gewoon niet. Het moet eruit. De dingen gelaten over je heen laten komen, dat vreet aan je, maakt je kapot. Ik wil geen twee de Ben Hulshoff worden. Die moet van de dokter tot half janua ri rust houden. Overspannen door de ellende bij Amersfoort. Zijn huisarts belde me van de week op. Wat er toch in gods naam gebeurde hier. Hulshoff is de eerste. Wie volgt? Ik?, andere spelers?". Anderhalf jaar geleden stond Alle man met zijn koffer aan de poort van sportpark Birkhoven na res pectievelijk NOAD, Eindhoven, Dordrecht, PEC-Zwolle en Roh- da Raalte getraind te hebben. De naargeestigheid die Birkhoven uitstraalt viel als een deken over de Zwollenaar, Maar niet ge treurd. Alleman had er zin in. Zat boordevol energie. Hij zou SC Amersfoort weer op de rails zet ten. Een jeugdplan was nagenoeg uitgewerkt. Lange termijnplan ning dus. Met een beetje mede werking van de kant van het be stuur zouden ze eens zien in Amersfoort over een tijdje. Mooi „Bij de contractbespreking leek alles nog zo mooi. Ja meneer Al leman, natuurlijk meneer Alle man. Maar dan als de handteke ning is gezet, komt de praktijk. Al mijn ideeën werden vanaf het be gin gedwarsboomd door bepaal de lieden in het bestuur. Ik kwam met een technisch beleid op de proppen. Maar van beleid hadden ze bij Amersfoort nog nooit ge hoord. Een taakverdeling binnen het bestuur kenden ze niet eens. Voor mij werd toen vrij snel dui delijk hoe het kwam dat een club die toch in een ideaal gebied ligt, midden in het land, zo naar de Filistijnen was geholpen. Maar je wilt er niet aan, dat het met zo'n vereniging nog verder bergaf waarts gaat als je er zelf bij bent. Bij PEC-Zwolle, om een voor beeld te noemen, kwam ik in een gespreid bedje terecht destijds. Ik nam het roer van Georg Kess- ler over. Een kwestie van afbou De spelers van SC Amersfoort geposteerd rondom de "trouwste" bezoeker van de eerstedivisionist,de boom, op de staantribune wen. Maar bij Amersfoort moest alles van de grond af opgebouwd worden. En tegenwerking of niet, die uitdaging trok me aan". Maar de weerstand die Alleman vanuit de bestuurskamer van Amersfoort ondervond bleek een hardnekkige. Met de beste wil van de wereld niet te breken. „Het heeft er alle schijn van", al dus Alleman, „dat mensen als Storm, Stapel, Buursma en Van de Brink de club expres naar de bliksem willen helpen. Op het technische vlak heb ik niet de kans gehad me te ontplooien, het jeugdplan ligt er nog onuitge werkt, afspraken zijn niet nage komen en noem maar op. De ene frustratie na de andere kreeg ik te slikken". Over die teleurstellingen zegt Al leman een boek te kunnen schrij ven. Voorbeelden genoeg. Alle man: „Met FC Utrecht was er sprake van een samenwerking. Spelers op uitleenbasis overne men. We konden Harry van den Ham krijgen, een jongen die nu topscorer van de eerste divisie is. Maar het bestuur van Amersfoort liet de transfer met Van den Ham op een paar honderd gulden stuklopen. Met Ajax had ik een zelfde samenwerking bijna rond. Geregeld met Cor Brom. Toen het bestuur de zaak alleen nog maar hoefde te beklinken ging het prompt mis. Stapel vroeg me nog: Hans ga mee naar Amster dam. Ik heb toen gezegd: ga jij maar alleen, ik sta liever niet op nieuw voor joker. Stapel ging al leen en van Ajax hebben we niets meer gehoord. Dat zijn dingen om hels van te worden. Maar je blijft doorgaan. Je hoopt dat de ommekeer komt. De bestuursle den die alles en iedereen dwars bomen wel zullen opstappen. Maar hoe erg de kritiek op Storm, Stapel, Van de Brink en Buursma ook is geweest, de heren blijven zitten, doen of hun neus bloedt". De laatste maanden is het op Birk hoven bijna een paar maal oorlog geweest. Alleman, de spelers, de supportersvereniging en Vahstal in de loopgraaf, de vier dwarslig gende bestuurderen van Amers foort achter de top van de heuvel. Die situatie op Amersfoorts ac commodatie doet zo belachelijk aan dat het onvoorstelbaar is dat tegen een dergelijke decor nog betaald voetbal mogelijk is. Al leman doet weer een greep: „Drie weken terug moesten we uit spelen bij FSC. De jongens zijn zelf op het idee gekomen van een trainingskamp. Wilden ook wel eens professioneel bezig zijn. Dat trainingskamp kwam er, maar op eigen kosten en met financiële hulp van de supportersvereni ging. Met de selectie hebben we 750 gulden gelapt. Konden we een dagje eerder naar Limburg. Maar denk je dat het bestuur zich een moment heeft druk gemaakt over dat weekeinde? Vergeet het. Geen cent. geen medewerking, niets. Storm en Buursma zijn wel naar Fortuna gereisd. Hebben ons daar in de bestuurskamer zwart zitten maken. Ze hingen verhalen op dat we niet best speelden, dat het rommelde in de spelersgroep. De zakken. Het mooiste was nog dat Storm een maal terug in Amersfoort zijn reiskosten declareerde. Nee, de heren staan voor niks". Dat SC Amersfoort bij Fortuna met 1-2 won, verbaast Hans Alleman geenszins. „Ondanks alle sores of juist door de ellende is de sfeer in de groep uitstekend. Het trai ningskamp zelf betaald. Ja, de spelers wilden wel. We voetbal len uit trouwens toch veel beter dan thuis. Dan is die verziekte sfeer er niet. Voelen de spelers zich bevrijd. Thuis spelen, man dat is een ramp. Die ouwe kolere troep om je heen. Een scorebord dat op instorten staat, reclame borden van bedrijven met wie de reclamecontracten allang zijn af gelopen of van bedrijven die zijn opgeheven. Ze vallen zowat om. En dan die tien man op de tribu ne. Als we het veld opkomen, die leegte. Alleen dat bestuur zie je zitten. Storm en de zijnen. Ik krijg af en toe de neiging om ze de banken af te trappen. Eerlijk. Misschien doe ik het nog een keer ook. Weet je dat Amersfoort de enige club is in het betaalde voet bal die een boom op de staantri bune heeft staan. Verdomme, een boom". Lucht De tactische besprekingen voor de wedstrijd houdt Alleman sinds tijden niet meer in de bestuurs kamer. „Ik kom er niet meer. De lucht alleen al. Ik walg ervan. Ik ruik de bestuurskamer als ik er langs loop. Maar wat is een tacti sche bespreking op dit moment bij Amersfoort? Een loze kreet. In de kleedkamer lenen de jongens schoenen van elkaar omdat de club het vertikt ze te geven. Wil ik het één en ander doornemen, hoor je de spelers over schoenen praten. Maar de groep kan er niets aan doen. Ik reken het de spelers niet aan dat ze het koppie er niet bij hebben. Ik lach maar wat met hen mee. De galgenhu mor viert hier hoogtij". Hans Alleman zegt het met een grimmige trek om de mond. Lo gisch, want hij had zich een hoop narigheid kunnen besparen. Toen Spitz Kohn in oktober bij FC Twente aan de dijk werd gezet en werd opgevolgd door Henny Hollink informeerde Hollinks oude club Heracles bij Alleman of hy zin had in Almelo te komen trainen. Maar Hans Alleman zei „nee". Dat roept om een verkla ring. Alleman: „Gek hè. Ik kon het niet Nu zeg ik; stom geweest Hans. maar toen... Dat kleine sprankje hoop dat SC Amersfoort er weer bovenop komt heeft me tegengehouden. Maar het zinde me. onbewust denk ik, ook niet dat ik een zinkend schip zou ver laten. De club, de spelers met wie het slecht gaat in de steek laten. Zo voelde ik dat een beetje. Maar het is de laatste keer dat ik zoiets gedaan heb. Als ik weer de gele genheid krijg dan stap ik op, al heeft het bestuur gezegd dat ze me niet een-twee-dne zullen la ten gaan. Dan maar nóg meer stront. Het interesseert me niet De spelers- hebben ook gezegd dat ik er verkeerd aan heb gedaan om Heracles te laten schieten. Trainer, als je je verbeteren kan vertrek dan, wat zoek je dan hier nog, hebben ze gezegd. Ik geloof dat dat ook het beste is. Voor mijn gezondheid, mijn gezin en alles. Mijn werk en pnvè-leven probeer ik zoveel mogelijk te scheiden, maar ze merken thuis donders goed dat er weer wat mis is. En dan de mensen op straat. Je ken nissen. die je op straat aanhou den, 't gaat niet zo goed hè. met Amersfoort? Die club achter volgt je overal". Malaise Wil SC Amersfoort niet geheel kopje onder gaan in de malaise, dan moeten er volgens Hans Al leman razendsnel (vooral dat) maatregelen worden getroffen. „Het hele bestuur van de club moet vervangen worden", draagt hij de oplossing voor de proble men aan. „Ook de mensen (o.a. voorzitter Sprangers -red.) die van goede wil zijn. In het nieuwe bestuur moeten enkele figuren opgenomen worden die uit de voetballerij afkomstig zijn. Men sen met kennis van zaken over het voet bal bed rijf. en bovendien moet ieder bestuurslid een dui delijk afgebakende taak krygen. Dan is de basis er waarmee Amersfoort uit de modder kan worden getrokken. Maar het moet vlug gebeuren. De situatie is precair. Als er niets gebeurt op korte termijn haalt Amersfoort vermoedelijk niet eens het einde van deze competitie". HAMBURG (ANP) Kevin Keegan zal Hamburger SV aan het einde van dit seizoen verlaten Dit maakte manager Gunther Netzcr gisteren in Hamburg bekend. Netzer verklaarde dat het voor de club onmogelyk was de Britse speler te behouden. Hamburger SV zal voor Keegan. wiens con tract op 30 juni 1980 alloopt, een transfersom van rond de 2 mil joen mark ontvangen. Dat is on geveer hetzelfde bedrag als waarvoor de Brit twee jaar gele den de overgang van Liverpool MÉr We tduitee landekam pioen maakte. Naar welke ver- enii ing Ka n..mmgaat, wenste Netzer niet te onthullen. Ajax Ajax heeft tijdens de Afrikaanse trip 'i.' finale bereikt van kwl toernooi van Abidjan (Ivoorkust). De Amsterdamse vereniging ze gevierde met 2-0 over de plaatse lijke club Asec. Ling scoorde daarbij voor rust en Schoenaker na de hervatting. Tegenstander van Ajax in de finale is Hearts of Oak uit Ghana. Deze club plaat ste zich ten koste van Afnca Sports uit Abidjan. Deze ontmoe ting werd door strafschoppen be slist. Vette premie De kwalificatie voor de eindronde van het Eurcpese kampioen schap. volgend jaar juni in Italic, is de Wcstduitse voetbalbond een hoop geld waard. De DFB stelde spelers, die zaterdag in Gclsen- kirchcn aan een gelijk spel tegen Turkije voldoende hebben voor plaatsing, een premie van totaal 300.000 mark in het vooruitzicht bij een positief resultaat De eer ste ontmoeting, in Turkije, ein digde in 0-0. "Oudjes" Op 1 januari 1080 zal op de velden van de Koninklijke Haarlemsche football club "HFC" te Haarlem de traditionele nieuwjaai:.wed strijd tussen een ploeg van oud- mternationals en HFC worden gespeeld. De dit jaar uit zestien man bestaande selectie van de ploeg van de oud-Nederlands-elf talspelers heeft een sterke bezet* Sjaak Swart. Theo van Duivenbo- de, Roel Wiersma. Henny van Nee. Wietve Couperus. T.nu Hosselaar. Henk Schouten. Coen Moulijn. Frits Flinkevleugcl. Barry HulshofT. Gem. Muhren. Klaas Nuninga. Henk "Charlie" Bosveld, Ton Th ie. Keinier "beer tje" Krcyermaat en Leen van de Lugt LEIDEN - Chris Plaat was gisteren nog maar nauwelijks een etmaal in Nederland of hij had al een groot deel van zijn toekomstige collega's bij Parker Leiden ontmoet. Op Schiphol wachtten zijn broer, Mitchell, en Hennie Blom hem 's ochtends om 10.00 uur op, en tegen de avond als Chris in het kantoor van financieel manager Koos van Eek nog eens uitlegt dat zijn komst afhangt van één luttel formuliertje, zijn Jimmy Woudstra en John Washington al in huize Van Eek aanwezig om te kijken hoe hun nieuwe ploeggenoot er uit ziet. "You really like look Mitchell", bijt Washington de spits af, waarna Woudstra met de opmerking "How are you?" de indruk wekt hem al jaren te kennen. En dat laatste is onmogelijk, want hoe wel Chris acht jaar geleden in de zomervakantie twee weken doorbracht in Nederland, is zijn 'tweede' vaderland hem nog to taal vreemd. Alleen van zijn oud ste broer hoorde hij het een en ander over dat landje. Méér informatie verschafte de Leidse spelverdeler hem over het Nederlandse basketbal. Dezelfde Mitchell Plaat attendeerde het management van zijn werkgever ook op de kwaliteiten van zijn broer. "Chris is nog beter dan ik", schijnt hij zelfs een keer gezegd te hebben. Zijn broer direct de al hoge verwachtingen tempe rend: "Voorlopig ben ik al tevre den als ik regelmatig wat speel tijd krijg. Ik ben slechts als tiende man aangetrokken. Nee, Mitchell is veel beter. In de toekomst hoop ik pas een vaste plaats te kunnen krijgen". Paspoort Zolang de 22-jarige Plaat nog niet de beschikking heeft over een Nederlands paspoort hoeft hij zich daarover niet druk te maken. Vervolgens neemt van Eek het woord over en verklaart: "We zijn de hele middag al op het stadhuis van Leiden geweest, maar daar wilden ze eerst nog meer infor matie over Chris, voordat ze hem een Nederlands paspoort wilden geven. Ze gaan terecht niet over één nacht ijs. Aanstaande don derdag verwachten we het ver lossende formuliertje uit Ameri ka waarop de gewenste informa tie staat. En dan krijgt Chris de Nederlandse nationaliteit, want als zijn broer die heeft, waarom hij dan niet? Bovendien is zijn vader van Nederlandse afkomst. Dus het kan nooit grote proble men opleveren", besluit de man die bij Leiden over de centen gaat, optimistisch. Chris kijkt hem voortdurend wat glimlachend aan, maar voorlopig kan hij de gesprekken van zijn toekomstige landgenoten nog niet volgen. "Ik begrijp er niets van" is de enige volzin die hij in verstaanbaar Nederlands kan uitspreken. Wat hij wel goed be grijpt, is de reden waarom zijn broers club hem liet overkomen. "Ik ben een aanvulling op al het aanwezige talent. Daarom maakt het niet zo uit, dat ik ook als guard of soms als kleine forward ope reer. Ik ben een echte teamspeler en niet iemand die elke wedstrijd dertig punten maakt, of een pointguard zoals Mitchell. Ge middeld scoorde ik in de States zo'n tien punten per duel, zorgde voor zes assists en pakte onge veer zeven rebounds". "En zo'n speler kunnen we best ge bruiken. Zeker met het oog op de maanden januari en februari. Dan spelen we zestig wedstrij den. Hoe meer goede spelers we dan hebben des te beter voor de ploeg", vult zijn driejaar oudere broer aan. Advies Het advies van de Leidse spelver deler ten spijt om Chris vast te leggen, houdt manager Frans van Egmond vooralsnog een slag om de arm wat betreft een contract. "Mitchell kan wel honderdmaal uitroepen dat zijn broer beter is dan hij, maar we moeten dat eerst nog maar eens zien". In de Ver enigde Staten kwam de 1.93 me ter lange guard in elk geval met zijn school Point Lorna college uit in de NAIA. Volgens de be Koos van Eek (m) in zijn nopjes met de tweede Plaat, Chris rechts en Mitchells links op de foto. PIE SCHOPP£fiS M06EN NIET LANOER DË ecpTE WÉT- BAAISRS UIT DE UJEPSTRJPtN éCHOPPEN.. de spelpatronen van Blom onder de knie gekregen. 'Maar ja, hij kon wegens verplichtingen nu eenmaal niet eerder", verduide lijkt de meer ervaren Plaat, die ook laat weten dat meer Platen niet te verwachten zijn. "Want ik heb maar één broer en mijn zus ter speelt geen basketbal". Het neemt niet weg dat zijn jongere broer een tweede broedervcreni- ging in de eredivisie niet uitsluit, "want James Lister zijn broer is, denk ik, nog beter dan hij Kun nen de toppers tussen de rivalen EBBC en Leiden op familievetes uitlopen.... HERMAN POOS DEN HAAG (ANP) - Hans West- berg, de coach van het Neder landse ijshockeyteam, heeft een ploeg van 21 spelers samen ge steld voor het vierlandentocr- nooi, dat op 27.28en 29 december in Nederland wordt gehouden. Tegenstanders zijn Oostenrijk, Noorwegen en West-Duitsiand B. De Nederlandse ploeg twrtwt uit Doelverdedigers: De Bruyn (Am sterdam) en Lensscn (Heeren- veen), verdedigers: Petrnousek (Tilburg). Van Onlangs, Pluy- mers en Vangog (allen Gronin gen), Hille (Amsterdam). Van Soldt (Heerenveen) en Kolijn (Den Bosch); aanvallers De Heer, Janssen, Van Wieren, Koopmans. De Bruyn (allen Hee renveen), Huizinga. de Graauw, Bortellng, Bles, Kloostei (allen Amsterdam), van Heumen (Nij megen) en Toren (Groningen). baarde Plaat te vergelijken met het niveau van Nijssen Trotters, maar dan nog iets hoger. Voor de duidelijkheid dat in die afdeling ook goede bailers uitkomen noemt hij Jimmy Woud.stra die ook in die league zijn kunsten heeft vertoond. Hoewel de vijfdejaars student ("In de zomer kan ik mijn studie busi ness administration afronden") pas donderdag uitsluitsel krijgt over de Nederlandse nationali teit, reist de inwoner van Cuper tino (Californië) deze week met de selectie van Blom wel mee af naar Londen, waar na de Kerst een sterk internationaal toernooi wordt georganiseerd. Wanneer Mitchell meldt dat North Carolina en Maccabi Tel Aviv daaraan zullen meedoen, fronst hij even zijn wenkbrauwen om dan op te merken: "De mensen zullen dan wel meteen veel van me verwachten. Alleen al omdat Mitchell zo goed is en ik uitkom VÓOr the best team in this coun try. Maar ik zal toch eerst nog de systemen moeten leren. Ik heb begrepen dat de bal snel wordt opgebracht. I like that". Volzin Desondanks zal de gebruinde Plaat ("Het is wel even wennen die koude hier in vergelijking met de warmte op Hawai waar ik net vandaan kom") tijdens het toer nooi van Crystal Palace ongetwij feld vaak zijn enige Nederlandse volzin "Ik begrijp er niets van" uitroepen als een aanval op hem stuk loopt. Dat heeft hij nu al in gecalculeerd, "want als je angst hebt kun je er beter niet aan be ginnen". Iets, dat nog eens wordt onder schreven door de late aankomst van hem, want als hij eerder in Nederland was aangekomen dan had Chris precies voor de aan vang van de Europese competitie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13