Economie Iran: werk van schaar en lijmpot DE ECHTE KERSTMAN WOONT IN LAPLAND ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 TEHERAN - Iraans su perminister van eco nomie en financiën Ba- ni Sadr is van plan deze week in Iran het islami tische bankwezen te in stalleren. Dat idee is begin dit jaar onmid dellijk bij zijn terug komst geopperd door ajatollah Chomeini en vervolgens herhaalde lijk uitgesteld. Maar nu moet het er toch van komen. Het is de eerste grote stap op weg naar een geheel nieuwe „is lamitische economie" waarvan niemand het fijne weet, hoewel de plannen ter inzage he ten te liggen. In het .gebouw van de bank Markazi aan de Ferdowsi-al- lee wordt enthousiast gebab beld over het „maatschappe lijke onderpinnen van de is lamitische bewustwording" en de „economische blauw drukken van de islamitische revolutie". Als de heren geen pak aan hadden, zou men denken bij welzijnswerkers op bezoek te zijn. Het nieuwe model ademt grootscheepse kleinschaligheid uit, met veel aandacht voor milieu en bio- logisch-dynamische land bouw en verraadt nogal wat maatschappelijk engage ment. De twee maanden geleden be noemde nieuwe directeur van de centrale bank, Ali Nobari, staat helemaal achter de plannen. De atmosfeer in de bank is er naar het pand straalt bedrijvigheid uit, met stapels dossiers en batterijen voortdurend rinkelende tele foons, afgewisseld door een knipperende intercomin stallatie. De directeur onder breekt de conversatie voort durend door nu eens met Zü- rich dan weer met Tokio te bellen, terwijl een vijftien me ter verder de overige directie in hemdsmouwen bezig is or- de te scheppen. Al gauw blijkt overigens dat al dat gebel niet de nieuwe mé de oude orde betreft, door e paar onhandige opmerkingen van Nobari en zijn meester Bani Sadr tot een dusdanige- puinhoop herschapen, dat er heel wat tussen de dossiers gegraven moet worden voor de fundamenten van de nieuwe orde te zien zijn. Na een heftige discussie met een advocatenkantoor te Londen dat een actie onderneemt te gen Amerikaanse bankfilia len in die st^d, wordt het ge sprek voortgezet in een rust gevend kamertje dat uitkijkt over de tuin van de Britse ambassade aan de overkant van de straat. Het ontvouwde economische panorama ziet er fraai uit. De uitloop van de bevolking naar de steden wordt rigoureus af gebroken door enorme inves teringen op het platteland. Daar verrijzen dan allemaal kleine industrieën, terwijl de nadruk op de landbouw een prettig voedseloverschot op levert en Iran onafhankelijk gaat maken van de imperialis tische duivels. Overal komen zelfbestuurde coöperaties, samengehouden door revolu tionaire islamitische solidari teit en het lichtend voorbeeld van imam Chomeini. Pol Pot De vergelijking met het Cam- bodja van Pol Pot dringt zich onweerstaanbaar op maar wordt niet in dank afgeno men. Terwijl beneden op straat de islamitische solida riteit voorbij marcheert in de vorm van een anti-Ameri kaanse demonstratie, blijft na twee uur praten in het rustge vend kamertje niet veel van de plannen over. Nobari heeft bereids de wijk genomen naar zijn rinkelende telefoons en drie specialisten nemen de conversatie over. Zijn ze al met het plan de boer op geweest? Nee, dat nog niet maar er komt een landelijke discussie aan de basis en ook Chomeini is erg met het idee ingenomen. De waarde van Chomeini's financiële en economische inzichten lijkt twijfelachtig en het gesprek stokt even maar verdere vra gen over de agrarische moge lijkheden van Iran leveren verbijsterende onthullingen op. Iran, zo geeft iedereen toe, is in wezen een keten van kale bergen rond een gigantische zoutwoestijn, en dat maakt de maatschappelijke voorzie ning, gebaseerd op forse graanteelt en voedselover- schotten, natuurlijk proble matisch. In feite is alleen de smalle strook langs de Russische grens bij de Kaspische Zee van voldoende regenval be diend en erg vruchtbaar. Rond de talloze stuwmeertjes in de rest van de bergen is op lokaal niveau wel wat te doen, maar hoe men het ook wendt of keert genoeg eten voor ie dereen zit er gewoon niet Een van de specialisten ont vouwt zijn brede visie over enorme ontziltingsinstalla- ties langs de Perzische Golf die de grote vlakte van de provincie Fars kunnen bevloeien. Erg kleinschalig lijkt dat niet en het is voorts krankzinnig kostbaar en vergt een uitgebreide infra structuur waarvan de op- bouwjaren kan duren. Zoiets zet een snelle uitvoering van het plan volledig op de tocht. Die ontziltingsinstallatie en de pijpleiding naar de vlakte moeten trouwens gebouwd worden en Iran mist daarvoor de technische bekwaam heid. „Dat soort werkzaamheden kunnen we natuurlijk in het buitenland uitbesteden", waagt een van de specialisten voorzichtig en valt daarmee met een smak in de kuil die Chomeini juist wilde dem pen. Nee, uiteraard gaat het plan uit van volledige zelf voorziening. Langzaam trekt het rookgor dijn op en komt de minder fraaie werkelijkheid in zicht. De financiële chaos in Iran blijkt onvoorstelbaar. In de kluizen van de bank Melli zijn sorteerders met scharen en lijmpot doende de kredietfa ciliteiten uit te zoeken die tij dens de revolutie zijn ver scheurd, terwijl niemand precies weet waar Irans te goeden in het buitenland zijn ondergebracht. Leningen De bestorming van de banken heeft nogal wat archieven in vlammen doen opgaan, hoe wel de computerbanden zijn gered. Er moet, volgens het Iraanse bankbeheer, eind vo rig jaar ontzettend veel zijn geleend. Vooral in het bui tenland en op namen van be drijven waarvan de managers met hun reserves naar Zwit serland uitweken of, nog simpeler, de lening via hun geautoriseerde handtekening naar hun eigen privénummer in Genève lieten overboeken. Hoeveel ermee is gemoeid, weet niemand. In het gegoochel met cijfers, waar men in Iran zeer goed in is, vallen bedragen te horen van 6 tot 22 miljard dollar. Tijdens de conversatie erover klimmen die bedragen trou wens steeds op: een manager van de bank Saderat begon zijn gesprek met 2 en eindig de zijn betoog met 18 miljard dollar. Gezegd moet worden dat de Iraanse boekhouding nooit heeft geklopt. Volgens de beste beginselen van oosterse despotie bestond in het Iran van de sjah geen verschil tus sen de staatskas en het bezit van de vorst. De plannen van de sjah grensden aan groot heidswaanzin, waarvan bui tenlandse bedrijven schan delijk hebben geprofiteerd. De islamitische blauwdruk maakt een duidelijke keuze voor een traditionele maat schappij op dorpsniveau waar Chomeini blijkbaar naar snakt. De koran lezen, dat is de consequentie van Cho meini's paradijs. Of de basis dat ook wil, is een open vraag. Wie rond kijkt in de sloppenwijken van Zuid- Teheran, wordt het al snel duidelijk dat de bewoners weinig zien in een gedwongen verhuizing naar de provincie welke financiële tegemoet koming daar ook tegenover mag staan. „Als ze alle half af gebouwde fabrieken nu eens opknappen, kunnen we daar toch gaan werken", klagen de meesten. Het economische beleid is trouwens in het al gemeen een bron van ge klaag. Hoewel de populariteit en het aanzien van Chomeini onbetwist blijven, hebben de meeste Iraniërs voor zijn ad viseurs geen goed woord Het is het beroemde beeld van de onplooibare leider die van het volk wordt afgeschermd door een haag van aasgieren, de beroemde klacht van een dictatuur in opkomst. De held omgeven door rotzakken, of dichter bij huis, de klager van de sjah over zijn ondeugdelij ke raadgevers. Curieus ge noeg weet geen Pers te ver tellen waarom de zo scherp zinnige en edelaardige Cho meini zijn adviseurs de deur niet uit schopt, want met het bijna bovenaardse inzicht dat hem wordt toegeschreven, moet dat niet zo moeilijk zijn. Maar de imam houdt zijn mond en zijn adviescommissies rot zooien door tot toenemende wrevel van het publiek. Doordat het ene consumptie goed na het andere naar de zwarte markt verdwijnt, stijgt de nood zichtbaar. De prijs van sigaretten is in één maand verdubbeld. Er is al twee maanden lang geen waspoe- der meer gesignaleerd en het vlees is schaars omdat met de moeilijkheden rond de invoer van niet ritueel geslachte biefstuk, de veehouders van Iran in moeilijkheden komen omdat het vijfjaar duurt voor er genoeg nieuwe schapen zijn. Sinds Sadrs onhandige opmer king Iraks schulden niet te willen betalen, is de hele han del verstoord met onover zienbare consequenties. Van de kuikenfokkers in Mashad, via de eierboeren in Qazvin tot de grote visfabrieken aan de Kaspische Zee is het een doffe ellende. De klaagzang van de voedselverwerkendo en de andere industrieën slikt kolommen in de dagbladen. Hier staakt het personeel om dat de banken het achterstal lige loon niet uitbetalen, daar is geen kippeboer meer, de visfabrieken sluiten omdat hun vissers hun waar op de zwarte markt slijten en grote transportondernemingen komen zonder banden te zit ten. Gijzeling Heel Teheran staat vol stilge legde kranen, omdat er geen cement meer is. Er gaat geen dag voorbij of er wordt wel ergens een fabrieksdirecteur gegijzeld door zijn overspan nen personeel en dat neemt zulke vormen aan, dat het een nationaal tijdverdrijf lijkt te zijn geworden. De bezetting van de Amerikaanse ambas sade is er hoogstens het be kendste voorbeeld van. Zo werden vorige week maar liefst 37 bedrijfsbezettingen gemeld, afgezien nog van de andere ellende. In Iranshahr sloten boze Baluchi's de gou verneur op in zijn kamer, vanwege het omstreden grondwetsreferendum. In Bandar Abbas aan de Perzi sche Golf bestormden boze scholieren het gebouw van de onderwijsinspectie en zetten de inspecteur gevangen om dat sinds maanden de luchtverversing niet werkt en het er op die manier niet te harden was. In Isphahan heeft sinds een paar dagen de rechterlijke macht gezamelijk met de orde van advocaten, kwaad het ge rechtsgebouw bezet. Ze drei gen alle dosiers in brand te steken als er geen einde komt aan de revolutionaire comités die de stad terroriseren en links en rechts onterechte ar restaties verrichten. De oliearbeiders in Khuzistan, die 's lands machtigste vak bond hebben, lappen elke kreet uit Teheran aan hun laars en eisen opslag en min der werk. In Tabriz kwam het tot rellen wegens de eenzijdi ge propaganda van de rege ringsradio en overal in Iran eigenen de boeren zich stuk ken staatsland toe om de dis tributie voor te zijn. Kortom, het economische en bestuurlijke leven in Iran stagneert, en het land wankelt op de rand van een chaos. De nieuwe leiders doen er weinig tegen. Afgezanten van Cho meini doorkruisen het land. Het lijkt op: een ieder voor zich en Chomeini voor ons allen. Immers het anti-Ame rikaanse offensief, dat de aandacht moest afleiden, schiet bij zoveel leidend on vermogen te kort. De Iraanse revolutie is nog niet op gang of ze begint haar eigen kinde ren al te versplinteren en de conclusie ligt om de hoek. Een nieuwe dictatuur. ROVANIEMI (Lapland) - De kerstman woont ver weg, maar traditiegetrouw weten vele duizenden briefschrijvers hem toch te vinden. Namelijk in Ro- vaniemi, de hoofdstad van Fins Lapland, op de Poolcirkel waar de langdurige Poolnacht overdag wat opgebleekt wordt door de witte sneeuwdeken die dit land meer dan zes maanden per jaar bedekt. Een gegarandeerde witte kerst voor wie besluit om hier het kerstfeest te gaan vieren. Men landt op het dikbe- sneeuwde kleine vliegveld van de Lapse hoofdstad, waar de stilte na het wegvallen van de motoren nog geaccen tueerd lijkt te worden door de sneeuwval. Weersomstan digheden die geen belemme ring blijken voor de Finse vliegers die de luchtdienst onderhouden met deze stre ken, die in de winter door de weergoden bijna vergeten lij ken. Van de 30.000 inwoners van de stad valt weinig te be speuren, want de bittere kou houdt de meesten van hen binnen. Er komen met kerst en de jaar wisseling hier zo weinig gas ten, dat de meeste hotels ge sloten zijn. Het beeld contras teert dan ook nogal met de drukte van de laatste kerstin kopen en voorbereidingen voor de feestdagen die de winkelcentra in onze steden kenmerkt. Hier een bijna uit gestorven witte stad met een enkele moedige voetganger die de kou trotseert. De rivier is dikbevroren en even buiten de stad vermaken wat en thousiastelingen zich op een kleine ski-piste. De „echte" woonplaats van de kerstman moet nog bijna 200 kilometer verderop zijn in de buurt van de Fins-Russische grens in de zogeheten Korva- toentoeri-heuvels die het to neel zijn van talrijke sprook jes. Maar de ongeveer 50.000 brieven die er jaarlijks aan de kerstman geschreven wor den, komen in Rovaniemi te recht in een speciaal daarvoor ingericht kantoortje. Wan neer de jeugdige afzenders te ontcijferen zijn, dan krijgen zij steevast antwoord in het Fins, Zweeds, Frans, Duits en Engels, maar zelfs ook in het Nederlands en in het Ja pans. De kerstman lijkt verdacht veel op een gepensioneerde func tionaris van het vliegveld. Zijn assistenten die in tradi tionele Lapse kostuums zijn gekleed, behoren tot het leger winterwerklozen in dit eco nomisch onderontwikkelde gebied van Finland. Zij wor den trouwens af en toe ook opgebeld (09-3589115221). Maar de jongelingen die de stoute schoenen aantrekken en die de kerstman bellen, komen van opwinding ge woonlijk niet verder dan het stamelen van onverstaanbare wensen en verlangens. Wie in de winter Lapland wil in trekken, doet er goed aan de assistentie van een gids te vragen. Men kan in de eerste plaats wolven en beren te genkomen, maar het is ook niet moeilijk om te verdwalen in de onoverzichtelijke witte sneeuwwildernis. En ver- dwalen kan fataal zijn wan neer men de weg naar een hut niet meer kan vinden of wan neer men niet weet hoe men een provisorisch nacht verblijfkan bouwen. Het Fin se Lapland is ruim tweemaal zo groot als Nederland, met een bevolking van maar 200.000 zielen. Een onvoor stelbare leegte voor wie ge wend is aan ons dichtbevolk te Nederland. Een onvoorstelbare leegte en een even onvoorstelbare stil te, overigens zowel in de zo mer als in de winter. Alleen wordt het gebied in de zomer geplaagd door ontelbare in secten die de bezoekers het leven zuurmaken. Het lijkt wel of die hun land willen verdedigen tegen de opdrin gende toeristen, die langza merhand een bedreiging gaan or Lapland. Het Door Koen Corver land heeft namelijk als het ware een „teer" landschap dat snel beschadigd wordt door auto's, caravans, kampeer plaatsen en andere uitingen van menselijke activiteit. De combinatie van klimaat en bodemgesteldheid zijn er de oorzaak van dat dergelijke beschadigingen lange tijd nodig hebben om op natuur lijke manier te herstellen. Een sterke toename van het toe ristenverkeer, zou op den duur zeer schadelijk kunnen zijn voor Lapland. Aan de an dere kant gaat het om een economisch achtergebleven gebied, dat de inkomsten van het toerisme goed kan ge bruiken voor zijn ontwikke ling. Dit dilemma is niet de enige bedreiging voor het ge bied. Het prachtige en fascinerende Lapland wordt ook vanuit de lucht bedreigd en wel door de Finse luchtmacht. Het gebied vormde tot voor kort een soort militair vacuum. Aan de Russische kant vindt men het Kola-schiereiland dat prop vol zit met militaire installa ties en oorlogstuig. Aan do andere kant de noordflan'c van de NAVO-lidstaat Noor wegen De Finnen hebbr n hun militaire aanwezigheid in dit gebied nu verhoogd, om alle partijen duidelijk te ma ken dat Lapland geen vrije doorgangspoort is bij eventu eel oorlogsgeweld. De laag overvliegende straalja gers van de luchtmacht ma ken zogende rendiermoeclers vaak geweldig aan het schrikken, zodat zij het op een lopen zetten. Soms kunnen zij hun kinderen dan niet meer terugvinden, of niet op tijd, zodat de kleintjes ten prooi vallen aan bijvoorbeeld rond zwervende wolven. Daar naast is de versterkte aanwe zigheid van militaire voertui gen ook niet bevorderlijk voor het behoud van het tere landschap. Men spreekt wel over Lapland, maar echte Lappen vormen nog maar een minderheid van ongeveer 4000 bewoners. Dat wil zeggen 2 procent van de MüOO bowonei van La pland. De echte Lappen zijn •rdecld rhei over de toe-vloed lingen", die hen steeds ve in noordelijke lichting drijft naar gebieden die uider der gunstig zijn voor hun tra ditionele rendier-veeteelt. De Lappen menen, dat zij door hetzelfde lot bedreigd wor den als de Eskimo's of de In dianen van Noord- en Zuid- Amerika. Volgens de Lappen behoort Lapland aan de Lapse bevol king en niet aan de Finse staat, die het gebied econo misch wil ontwikkelen. Sommige Lappen hebben al gedreigd met een of andere vorm van geweld om interna tionale aandacht op hun probleem te vesti p n i )oelf- de problematiek treft men aan in Zweden en Noorwe gen. In dit laatste land is een conflict ontstaan, omdat de overheid voor de winning van elektriciteit een stuwdam wil bouwen De Lappen menen echter dat het stuwmeer dat daardoor ontstaat, belangrij ke stukken van hun traditio nele weidegronden onder wa ter zal zetten. Wie Lapland in hartje winter bezoekt, merkt weinig van deze bedreiging door de technische westerse bescha ving van de laatste restanten van een Europese bevolking die nog in een natuurlijke re latie lijkt te leven tot de (bar re) omgeving. Een omgeving die een ideaal decor vormt voor de kerstman in zijn vro lijke rode pak Bij nadere be schouwing blijkt die kerst man echter een moderne in dringer te zijn. Zijn voorgan ger is Oelebuk, de woest uit ziende wilde winterse sneeuwman die gehuld was in dierenvellen. Die heeft het moeten afleggen tegen de nfodti acre on Jbeti wifrtt re" kerstman. Een somber voorteken voor de naderende ondergang van de Lap pen?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11