LEIDSCH DAGBLAD Prij sbeleid regering blijft strak Kortste dag dag later Minder vakantiegangers naar zon en sneeuw Russische raket valt verkeerd Verstandig vandaag F VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36045 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Precies genomen, valt de kort ste dag dit jaar niet op van daag 21 december maar één dag later, want morgenmid dag om 13.10 uur bereikt de zon het laagste punt boven de Zuiderkeerkring. Het winterseizoen begint wel met wat winters weer in ons land, namelijk lichte vorst in de nacht en overdag tempera turen even boven het vries punt. Toch wordt daarmee geen echte winterse periode ingeluid die enige hoop zou geven voor een winterse Kerst in ons gebied. Het heersende hogedrukge- bied, met opklaringen en vorst, wordt in het weekeinde aangevallen door een storing die via de Alpen naderbij komt en in het weekeinde de kans op wat regen of sneeuw doet toenemen. Daarbij gaat de temperatuur geleidelijk weer stijgen. Ook bij Schotland is door in vloed van een stormdepressie bij IJsland de wind al weer westelijk geworden, zodat ook uit die hoek in de komen de dagen wat zachtere lucht op weg is naar de Noord- Willen wij toch dit weekeinde nog in de sneeuw lopen, dan kunnen wij dicht bij huis te recht in de Ardennen, de Eifel en in het Sauerland, waar 5 tot 15 centimeter sneeuw wordt aangetroffen. DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat tijdens de kerstdagen een.zuidelijk zonne tje of een skigebied gaat opzoe ken, is in vergelijking met 1978 niet gegroeid. Niet alleen is de groei van het aantal "kerstvakan tiegangers" tot stilstaan geko men, het aantal boekingen voor reizen per vliegtuig, trein of bus is blijkens de gegevens van de reis organisaties gedaald. Bekend is echter niet hoeveel Ne derlanders er met het gezin in de eigen auto op uit trekken. Aan genomen wordt, dat dit aantal is gegroeid ten nadele van de kant en-klare reizen per vliegtuig, trein of bus. Verder is gebleken dat verschillen de grote steden nogal wat aan trekkingskracht uitoefenen. Met name Parijs en Wenen zouden dit jaar tientallen procenten meer Nederlanders op bezoek krijgen dan vorig jaar. Velen van hen rei zen per touringcar. In de dagen voor Kerstmis zal de KLM 23 chartervluchten uitvoe ren met in totaal 3.400 passagiers. De meesten van hen gaan naar bestemmingen in de zon. Vorig jaar werden 5.600 voerd. De kerstboomverkoop is dit jaar in Nederland vrij laat op gang ge komen. Op het ogenblik wordt de met Kerstmis niet meer weg to denken fijnspar massaal in huis gehaald. Het hoofd van de afde ling plantsoenen en boomzaden van de Nederlandse Heidemaat schappij in Arnhem, de heer Kortman, rekent op een hogere verkoop dan vorig jaar. Volgens zijn schatting zullen er in de komende weken bijna 2,5 miljoen kerstbomen in de Ne derlandse huiskamers staan. De Nederlandse Heidemaatschappij is één van de grootste leveran- i kerstbomen. Nog altijd wordt het merendeel van de fijnsparren gehaald uit Belgie, Luxemburg en Frankrijk. En dat zal, ondanks de vry hoge trans portkosten, wel zo blijven. In Belgie wordt namelijk met veel goedkopere arbeid ski a chtl M) gewerkt en de pachtprijs van de grond is veel minder duur. De meest gevraagde lengte van de kerstboom is anderhalf tot twee meter. Men wil kennelijk een flink stuk natuur in huis halen en opmerkelijk is toch wel dat men in het westen geneigd is meer kerstbomen te kopen dan in het oosten en het noorden van het land, waar men het hele jaar door meer van de natuur kan genie ten", aldus de heidemaatschap pijfunctionaris. DEN HAAG (GPD) - Zeker gezien de gestegen inflatiekan sen blijft het prijsbeleid voor het bedrijfsleven ook in 1980 onverminderd strak. Dit blijkt uit de maatregelen die mi nister Andriessen (waarnemend voor de zieke collega Van Aardenne) vanmorgen heeft bekendgemaakt. Het beleid draagt een voorlopig karakter en geldt maximaal tot 1 juli 1980. Er is zelfs kans dat vóór die datum bijstellingen volgen. O kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. Let op, wij zijn geopend Op 24 en 31 december is Kamsteeg gewoon geopend. De gehele dag. Uw auto in onderhoud? Maak, voor weinig kosten, gebruik van onze unieke Auto-Uitleen-Service. Banden aanbieding! CONTINENTAL, alle typen met hoge kortingen. Tijdelijk aanbod! [Q OBBB Oegstgeest, Voorschoten, Leiden, Katwijk. Gezien het feit dat de vooruitzich ten nog niet precies in cijfers kunnen worden uitgedrukt heeft het kabinet besloten prijsge- dragsregels voor een half jaar vast te stellen. Deze kunnen dan, na overleg met betrokkenen, tus sentijds worden aangepast. De industrie mag per 1 januari 2,5 procent van de loonkosten door berekenen, voor de dienstensec tor geldt een percentage van 4,5. Uurtarieven in de dienstensector mogen 4,6 procent stijgen, jaar contracten maximaal 6,6 procent en jaarcontracten met uurtarief 7,6 procent. Enige achterstand van 1979 mag worden ingehaald, maar daarbij wordt nog gerekend op basis van de oude ramingen voor loonsomstijgingen, die nog moeten worden bijgesteld. De handel mag voorlopig de pro centuele marge, zoals die was, blijven handhaven. Evenals dit jaar geldt ook vol gend jaar een zogenaamde mel dingsbeschikking. Dat wil zeg- land wordt toch de afgelopen nacht viel er een behoorlijke portie omgeving van Arnhem, opleverde. Russische Raket s Werelds Sterkste Honderdduizendste in museum gen dat prijsverhogingen een maand van te voren moeten wor den gemeld. Voor 1980 heeft die maatregel echter alleen betrek king op de handel in eet- en drin kwaren, overige bedrijfstakken ARNHEM -ln het oosten zijn nu vrijgesteld. Dit laatste betekent een kleine ver soepeling, zij het dat er wijzigin gen kunnen worden aange bracht, afhangend van de eco nomische ontwikkeling. Bekend is dat de vakbeweging om tot ma tiging te komen zeker zal willen dat het prijsbeleid strak blijft. Van die kant toonde men zich dan ook voor het moment rede lijk tevreden met de voorlopige bekendmakingen. Van ondernemerszijde was er wel kritiek, zij het mild, omdat men gezien de huidige omstandighe den wil afwachten. De werkge versorganisaties vinden echter het gehanteerde prijsbeleid al ja ren lang te strak en te weinig re kening houdend met mogelijk heden tot doorberekening van loon- en andere kostenstijgin gen. Van consumentenkant is minister Andriessen in het overleg van vandaag gevraagd erop te letten dat gezien de komende duurdere olie de oliemaatschappijen de prijzen niet te vroeg aanpassen, zodat zij grote winsten op oude voorraden zouden kunnen ma ken. Men wees in dit verband op de zeer hoge prijsnoteringen op de vrije markt. De minister zei echter dat de vrije marktprijzen geen invloed hebben op de olie prijzen in ons land, krachtens de daarover bestaande afspraken. gedacht aan een witte kerst. Niet onbegrijpelijk want wat deze sfeervolle plaat, geschoten in de directe GESLOTEN Wegens inventarisatie op 27-28-29 december JUWELIER-HORLOGER VD. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "De Russisc he Ra ket 's Werelds Sterkste". Die mededeling prijkt in het frankeerstempel van de "Persluchtcentrale", een Leids bedrijf. Dit is de PvdA- Tweede Kamerleden Salo mons en Hartmeier, direct na de afronding van de discussie van de afgelopen dagen over de atoomraketten, in het ver keerde keelgat geschoten. Zij hebben daarom schriftelijke vragen gesteld aan staatsse cretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. De twee socialisten vragen zich af welke normen de PTT han teert bij de toetsing van reclame op frankeringsze- gels. Ze willen van de PTT- baas ook weten of de Russi sche raketreclame van het Leidse bedrijf binnen de grenzen ligt van de door de PTT geoorloofde reclame. De twee kamerleden willen ten slotte van de bewindsvrouwe LEIDEN - Een klas van de God fried Richter-mavo uit Rozen burg is vanmorgen collectief uit geroepen tot honderduizendste bezoeker in 1979 van het Rijks- Oudheden aan het Af en toe sneeuw Veel bewolking en af en toe sneeuw. In de nacht en ochtend lichte vorst en min. temp. ca. min 3 graden. Middag- temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige noordoosten- (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur op: 11.30 uur; onder: 21.43 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.45 e uur, laagwater te Katwijk om 14.00 uur. Rapenburg in Leiden. De ruim zeventig leerlingen van de Ro- zenburgse school kregen van de directie van het museum een boek over de Taffeh-tempel en het jubileumboek Artefact aan- geboden. Na de rondleiding door het museum werden de leerlin gen en hun begeleiders onthaald op een drankje en kregen zij een "museumbalpen". Het binnenhalen van de honderd duizendste bezoeker betekent voor het Leidse museum een mijlpaal in het bestaan. Het is ook een record in de Leidse museum geschiedenis. Vorig jaar brachten rond de tachtigduizend mensen een bezoek aan het museum. De toename van het bezoek wordt door de directie toegeschreven aan de opening van de Egypti sche tempel van Taffeh en drie vernieuwde afdelingen in april van dit jaar. SEZIE MOT 28 PAGINA'S De ministers van de olie-ex porterende landen zijn er - zoals al werd verwacht - gis teren niet in geslaagd een prijs voor de olie vast te stel len. Het gevolg is dat elk land afzonderlijk nu zijn prijs kan bepalen. De Saoe- dische olieminister Jamani (foto) zei dat het mislukken van het prijsoverleg te wij ten is aan de onevenwichtige oliemarkt en aan het mis lukken van de plannen voor bezuinigingen op het olie- verbruik in de industrielan den PAGINA 23 Herman Brood en Patricia Paay het populairst PAGINA 5 weten of het stempel ter goedkeuring aan tante Pos is voorgelegd. Directeur Vos van de Leidse PTT zegt dat het bedrijf het stempel niet ter goedkeuring aan het Leidse postkantoor heeft voorgelegd. "Het bedrijf krijgt van ons dan ook een brief dat het stempel niet lan ger mag worden gebruikt. In het vervolg moet voor dit soort dingen eerst toestem ming gevraagd worden". Bij het Leidse persluchtbedrijf zegt men dat er wel degelijk toestemming is gegeven door de PTT. "We gebruiken dit stempel al minstens een jaar. We snappen dan ook niet waarom er zo n drukte om wordt gemaakt". Na wat doorvragen komt de aap dan uit de mouw; het gaat bij het bedrijf om zogenaamde Russische "Bodem-doorbo- rings'-raketten. "Die worden gebruikt bij het graven van gaten onder bijvoorbeeld treinbanen of autowegen om pijpen of elektriciteitskabels door te trekken", aldus het bedrijf. Bij de "Persluchtcentrale" is men nogal verrast door de vragen van de kamerleden. Men vroeg zich vanmorgen af, of "die kamerleden hun tijd niet wat beter konden ge bruiken". Pol Pot premier af BANGKOK AFP/Reuter) De Rode Khmer heeft Pol Pot het pre mierschap ontnomen en Khieu Samphan, die al president was, tot zijn opvolger benoemd. Dit is vandaag uit diplomatieke bron nen vernomen. De Rode Khmer regering van Pol Pot en Khieu Samphan werd begin dit jaar uit Cambodja verdreven en voert nu een guerilla tegen de door Viet nam gesteunde nieuwe regering. Het besluit Pol Pot als premier te vervangen werd genomen, aldus Cambodjaanse berichten, op een bijeenkomst van hoge functiona rissen van de Rode Khmer, die op 17 december plaats had ergens in het Cardamonesgebergte, in het zuidwesten van Cambodja. Op die bijeenkomst is ook de grond wet die dateert uit 1975 gewijzigd. Aangenomen wordt dat de Rode Khmer probeert met deze wijzi gingen de weg vrij te maken voor samenwerking met andere groe peringen in Cambodja die zich verzetten tegen het nieuwe be wind. De regering van Pol Pot wordt ervan beschuldigd miljoe nen Cambodjanen te hebben omgebracht. Pol Pot blijft wel aan het hoofd staan van de strijdkrachten van de Rode Khmer. Het is heel verstandig dat werkge vers en werknemers in het nieuwe jaar alsnog een poging gaan wagen om tot een loonakkoord te komen De enorme prijsverhogingen van de olie nopen er eenvoudig toe. Wie moet de rekening betalen? Volledige prijscompensatie voor de duurdere energie is verre van aan te bevelen Er ligt een aangenomen motie-D'66 van die strekking. On dernemingen kunnen die extra loonkosten niet dragen. Een nieuwe negatieve impuls op de werkgele genheid zou het sombere gevolg De werkgevers moeten er echter mee rekening houden dat de vak beweging zeker met die eis van volledige prijscompensatie komt, als er geen andere zaken worden aangeboden Het energie-gedeelte van de compensatie zou wellicht nog door de vakbeweging geheel of voor een stuk worden ingeslikt, als er over loonsverhogingen te praten valt. Maar die hebben natuurlijk het zelfde onaangename effect op de werkgelegenheid, als ze niet uit evenredige produktiegroei worden betaald Twee procent meer en daarbij extra voor vuil werk (de eis van de FNV) was een paar weken geleden voor de werkgevers het breekpunt. In tussen hebben de olielanden hun kerstsurprises verstuurd en het ziet ernaar uit dat ook bij de vakbewe ging de schrik er goed in zit. Terug schroeven van looneisen lijkt niet onmogelijk. Op een loonmaatregel door de regering zit niemand te wachten. Die regering zelf moet op zich uiter aard ook niets van een loonmaatre gel hebben In tegenstelling tot an dere paardemiddelen werkt het in deze situatie niet. Het werkt te grof in een periode dat ondanks grote werkloosheid veel banen, al of niet met vuil werk, open staan. Het kabinet zou in de benarde om standigheden van nu er goed aan doen, het nogal zwalkende en twij felmoedige beleid in sociaal-eco nomische zaken meer structuur te geven. Veel stoom zou er bij de vakbeweging ongetwijfeld van de ketel gaan, als het kabinet met een goede wet op de vermogensaan- wasdeling kwam en het troetelkind van de liberalen, de hypotheekaf trek voor de zeer dure huizen, wat minder zorgzaam zou bakeren Ook zouden de christen-democraten in het kabinet zich sterk kunnen ma ken om de aftopping van de hogere inkomens meer body te geven. Het zou de vakbeweging drastisch in haar eisen doen matigen. Toegegeven, het zijn geen voor stellen die ideologisch binnen dit centrumkabinet Van Agt-Wiegel veel geestdrift zullen losmaken, maar de coalitie kan best een hoop hebben Deze donkere week voor Kerstmis kan ervan getuigen. Leidsch Dagblad O —n krant basorytf? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 10 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tol 071-211515 of 210221 4 weken lang h.t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS De "slimheid" an Van Agt. PAGINA 7 Amerikaanse Senaatscom missie voor de strijdkrach ten keurt SALT-2 af. PAGINA 9 Dick Decloe: Veel te weinig ijshockeytalent in Neder- land. PAGINA 13 Film als doorbreker van ta- boes. PAGINA 11 Rh odes ië- akkoord getekend LONDEN (Reuter) - In Londen is vanmiddag het Rhodesische vre desakkoord getekend formeel een einde kwam aan conflict dat meer dan 20.000 n senlevens gekost heeft. i Dagblad e 11k kr.jg dan de eerste 2 weken 'u'Sen en bon mgevi zonder postzegel oc i Oagbiad Antwoord

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1