Sprinters naar huis: Te koud in Drammen.. Stoel Meuleman begeerd object Sloothaak nu Duitser EBBC lijdt nederlaag in Italië Belg Puttemans in actie in Leiden Biljartcompetitie VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 SPORT PAGINA 15 Emiel Puttemans: In Leidse halve marathon. LEIDEN - De bekende Belgische atleet Emiel Puttemans is zondag de voornaamste kandidaat voor de overwinning van de door de Leidse atletiekvereniging AV Holland te organiseren halve ma rathon. Naast Puttemans hebben zich totnutoe zo'n honderd deel nemers aangemeld voor dit jaar lijkse evenement. Naar verwach ting zal het deelnemertal nog flink stijgen omdat veel atleten de weersomstandigheden van zondag afwachten. Onder de Ne derlandse lopers bevindt zich de sterke Rotterdamse kilometer vreter Steef Kijne. Behalve een wedstrijdloop over 21,1 km organiseert Holland ook een prestatieloop over dezelfde halve marathon-afstand. Voor degenen die nog niet aan zoveel kilometers toezijn bestaat de ge legenheid tot het kiezen van pres tatielopen over drie, zes en negen kilometer. Start en finish van dit loop-gebeu ren vinden plaats bij de sportter reinen van de voetbalvereniging LDWS. naast zwembad De Vliet in Leiden. Het startschot valt c 11.00 uur. De halve marathon voert de deelnemers via Zoeter- woude, de Weipoort en Stomp- wijk naar De Knip. De laatste z kilometer gaan over het groten deels autovrije jaagpad richting Leiden. Vanaf 10.00 uur zondag bestaat de mogelijkheid tot in schrijving voor de diverse lopen. BECKUM (ANP) - De Friese springruiter Franke Sloothaak heeft gisteren in Beckum de Westduitse nationaliteit gekre gen. Dit betekent dat hij kan worden opgenomen in de West duitse ploeg springruiters voor de Olympische Spelen van vol gendjaar in Moskou. Sloothaak is sinds 1976 in dienst van Alwin Schockemöhle, de laatste olym pische kampioen. Hij krijgt de komende maanden tot aan de olympische wedstrijden ook de beschikking over het paard War wick, waarme zijn werkgever in 1976 in Montreal de gouden me daille veroverde. Korea Noord-Korea heeft, volgens zijn na tionale persbureau (KCNA), aan Zuid-Korea voorgesteld met een gezamenlijke ploeg deel te ne men aan de Olympische Spelen van 1980 te Moskou. Het voorstel werd gedaan in een brief van Kim Yu Sun, de voorzit DRAMMEN (ANP) - De sprinters Lieuwe de Boer en Sies Uilkema, beiden lid van de sprintploeg van Jorrit Jor- ritsma, hebben het trainingskamp in Drammen verlaten. ter van het Noordkoreaanse olympische comité, aan zijn col lege in Zuid-Korea, Park Jong Gyu. Overleg over het voorstel zou moeten plaatshebben in één van de beide hoofdsteden (Phong-Jang of Seoel), of in een plaats in de gedemilitariseerde zone. Niet alleen het sturen van een ge zamenlijke ploeg naar Moskou zou dan aan de orde komen, ook het opheffen van de barrière op Gistermorgen zijn zij op het vlieg tuig gestapt. Volgens trainer Jor- ritsma en bondsvoorzitter Van Laer is er in Noorwegen geen ru zie uitgebroken. Beide lijders wensten niet langer in Noorwe gen te blijven omdat de koude te extreem was en het ijs veel te hard. "Ik heb uitvoerig gespro ken met Jorritsma", zei voorzitter Van Laer, "en hij verzekerde mij dat er geen sprake is van ruzie in de groep". De bondsvoorzitter, die gister avond een gesprek had met de andere leden van het dagelijks bestuur, vertelde dat tegen beide rijders geen disciplinaire maat regelen zullen worden genomen. Van Laer "Ze krijgen van ons carte-blanche om zich in Neder- Verlies voor Kallie Knoetze KAAPSTAD (ANP) - De Zuidafri- kaanse zwaargewicht bokser. Kallie Knoetze komt voorlopig niet in aanmerking voor een ge vecht om de wereldtitel (WBA- versie) tegen de Amerikaan John Tate. Knoetze verloor in Kaap stad kansloos van de Amerikaan Mike Koranicki. De Amerikaan beheerste het ge vecht volledig. In de tiende ronde werd Knoetze staande uitgeteld. land op het Nederlands kam pioenschap voor te bereiden. Dut gebeurt dan wel op eigen kosten. De reis is door de KNSB betaald en die hoeven ze niet terug te be talen". Lake Placid Het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen in La ke Placid heeft van het interna tionaal olympisch comité een brief ontvangen, waarin werd be vestigd dat Iran is uitgesloten van de Olympische beweging. Deze beslissing is in juni van dit jaar door het IOC genomen. In de brief aan het comité te Lake Placid staat voorts vermeld dat Iran ook niet mag deelnemen aan de zomerspelen van Moskou. Volgens het officiële Iraanse pers bureau PARS zal Iran aan de Olympische Spelen in Moskou deelnemen. Ondanks alle pogin gen van imperialistische agenten om dat te beletten, voegt het persbureau er aan toe. Met imperialistische agenten wordt gemeenlijk de regering van de Verenigde Staten aangeduid. De Iraanse regering heeft de onlangs aangenomen sportwet voor goedkeuring aan het Internatio naal Olympisch Comité gezon den. Lieuwe de Boer: weg uit trainingskamp, te koud xn Noorwegen... LEIDEN - Het koploperschap in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie is voorlopig een aangelegen heid tussen de eerste viertal len van UVS en de Carambo le. Beide teams boekten deze ronde een 6-2 zege. De twee gevaarlijkste concurrenten Landzicht 1 en Landzicht 2 vochten onderling een rob bertje uit, met als resultaat een 4-4 gelijkspel. De koplo pers staan momenteel te boek voor 47 punten uit 9 duels, de twee Landzicht-teams volgen op 41 (voor het eerste) en 40 punten (voor het tweede). De uitslagen: Landzicht 2-Landzicht 1 4-4; UVS 1-Vriendschap 1 6-2; t Zuid 1-Morspoort 17-1; TOP 1-Ca- rambole 1 2-6. De Carambole 2 is in de tweede klas se uitstekend op dreef. Voor de tweede maal boekte het team een 8-0 zege. Ditmaal werd 't Wachtje met deze cijfers geklopt De c tie speelde gelijk zodat de Caram bole nu met 53 punten uit tien duels een voorsprong van 9 punten op nummer twee de Heul 1 heeft. De uitslagen: Vriendschap 2-De Heul 1 4-4; Carambole 2-'t Wachtje 1 8-0; Landzicht 4-Landzicht 3 0-8; Be tween 2-Cleyn Duin 1 2-6. Morskwartier 1 had in de derde klas se een goede ronde. Zelf won men met 6-2 van de Carambole 3, terwijl de achtervolgers op gelijke spelen bleven steken. VOP 1 had door ach terstallige wedstrijden nog goede papieren, maar een 2-6 nederlaag te gen Between 3 gooide roet in het eten. Desalniettemin is de ploeg nu tweede met 10 punten achterstand op Morskwartier. maar ook een kwartier 1-Carambole 3 6-2; G. Leeuw l-'t Zuid 2 6-2; VOP 1-Spy- kerbak 1 5-3; DOB 1-De Waag 1 4-4; Landzicht 5-Spijkerbak 1 4-4. Uitslagen vierde klasse: UVS 2-TOP 3 6-2; TVL 1-DOS 1 0-8; Carambole 4-DOS 1 2-6; TVL 1-Witte Hen 1 4-4; De Waag 2 DOB 2 4-4. Vijfde klasse De Waag 3-Cleyn Duin 2 4-4, Waren van V.l-'t Wachtje 2 2-6; DOS 2-Witte Profs en amateurs voeren koude oorlog over voorzitterschap KNVB Wim Meuleman: zitvlees BOLOGNA (AFP) - In de finale poule van het toernooi om de Eu ropa Cup basketbal voor lands kampioenen heeft EBBC uit Den Bosch gisteravond met 77-70 verloren van Sinudyne uit Bo logna. Bij de rust leidden de Ita lianen reeds met 47-31. EBBC heeft in Bologna weinig mo gelijkheden gehad op een positief eindresultaat. Vooral de verdedi ging van de Bosschenaren was kwetsbaar. De Italianen profi teerden daar goed van. Bij EBBC waren Lister en Akerboom de beste spelers. Topscorers voor EBBC waren: Dekker 16, Akerboom 16, Lister 22 en Van Essen 8. De Italiaan Bertolotti was met 20 punten de beste schutter van Sinudyne. Real Madrid Real Madrid heeft door een over winning op Partizan Belgrado zijn positie in het toernooi om de Europa Cup basketbal voor landskampioenen verbeterd. Real won gisteren in Madrid met 110-83 (55-36) van de Joegosla- ven en leidt nu in de finalepoule voor Partizan en het Italiaanse Sinudyne. Lotto/Toto DEN HAAG - In de lotto en toto van week 50 vielen in totaal 34.369 prijzen. LOTTO 50 le prijs: 1 winnaar, die bruto f597.751,20 ontvangt; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 85.393,- ontvangen; 3e prijs 102 winnaars, elk bruto f 2.511,50; 4e prijs: 7802 winnaars, elk f43,70; 5e pnjs 16.319 winnaars, elk f20,90. TOTO 50 le prijs: 4 winnaars, die elk f36.737,70 ontvangen; 2e prijs: 599 winnaars, elk f 115,40; 3e prijs: 7782 winnaars, elk f 12,40. TOTO-GELIJK 50 le prijs: 1 winnaar, die bruto f 14.735,20 ontvangt; 2e prijs geen winnaars. Reglementair wordt de niet uitge keerde tweede prijs gelijkelijk ver deeld over de eerste tot en met de vijf de prijs van de volgende week. 3e prys: 35 winnaars, die elk f 169,50 ont vangen; 4e prijs: 913 winnaars, elk f 9,10; 5e prijs: 809 winnaars, elk f 8,30. KERSTLOTTO le prijs: 1 winnaar, die bruto f393.328,20 ontvangt; 2e prijs: 19 wihnaars, die elk bruto 5.914,70 ontvangen; 3e prijs: 150 winnaars, elk 1.123,70; 4e prijs: 7299 winnaars, elk f30,70; 5e prys 15.149 winnaars, elk f 14,80. (Door Jos Heymans) ZEIST - Binnen de KNVB, met ruim één miljoen le den de grootste sportbond van Nederland, is weer op schudding ontstaan. Dit keer gaat het niet eens om twijfelachtige uitspraken van de tuchtcommissie of om woedend opgestapte leden van de scheidsrech- terscommissie. De strijd, die nu in de Zeister bossen - waar het sportcentrum van de voetbalbond is ge vestigd - wordt uitgevoch ten, is veel subtieler van aard en wordt in tegen stelling tot andere conflic ten niet gekenmerkt door verwijten en andere kern achtige uitspraken. Vim Meuleman, de huidige bonds voorzitter, treedt in december van het volgend jaar af. Hij heeft dat in het verleden al vaker willen doen maar omdat er toen geen geschikte opvolger kon worden gevonden, bleef Meuleman - ze ker niet tegen zijn zin - de voorzit terszetel bezetten. Maar na veer tien jaar komt aan de periode Meuleman in ieder geval een ein de. Er zijn namelijk twee kandi daten voor de straks vacante zetel van de praeses: Cor van Rijn, de voorzitter van Sparta en Jo van Marle, de eerste man van de sec tie amateurvoetbal van de KNVB. Van Rijn is door het be taald voetbal kandidaat gesteld en Van Marle door het amateur voetbal. En dat is voor de 90 jaar oude KNVB een volstrekt unieke situatie. Dm de achtergronden van deze twee kandidaatstellingen te kun nen begrijpen, moeten we terug naar het jaar 1976. De ambtster mijn van Wim Meuleman als voorzitter is verstreken en er moet gezocht worden naar een opvolger. Het bondsbestuur, waarin naast de onpartijdige voorzitter vier afgevaardigden van het amateurvoetbal en vier afgevaardigden van het betaald voetbal zitting hebben, komt er niet uit. De sectie amateurvoetbal is van mening, dat de nieuwe voorzitter uit haar gelederen dient te komen. Immers, de KNVB telt maar een paar hon derd leden afkomstig uit het be taald voetbal. Het amateurvoet bal is met bijna één miljoen leden veruit de grootste partner binnen de KNVB. De sectie betaald voetbal begrijpt, dat zij de stoel van de voorzitter niet kan opeisen en laat de kan didaatstelling over aan het ama teurvoetbal. Maar het amateur voetbal slaagt er niet in met èèn kandidaat naar voren te komen. Binnen het bestuur van het ama teurvoetbal werpen zich vier le den op, die staan te dringen de voorzittersstoel van Meuleman in te nemen. Het zijn Jo van Marle, Jo Jaspers, Gerrit Brokx en Mar tin Kastermans. Verdeeldheid Het betaald voetbal lijkt zich op de achtergrond te houden. Maar dat is maar schijn, want Jacques Ho- gewoning (voorzitter van het be taald voetbal) en Ton Zwikstra (penningmeester van die sectie) maken dankbaar gebruik van de verdeeldheid binnen het ama teurvoetbal. Zij benaderen om de beurt de vier kandidaten van het amateurvoetbal met de medede ling, dat zij hun kandidatuur steunen. De verdeeldheid binnen het amateurvoetbal wordt daar door alleen maar groter. Alleen Jo Jaspers heeft het dubieuze spelletje van het koppel Hoge- woning-Zwikstra door en be dankt feestelijk voor de eer. Hij wenst niet langer als kandidaat genoemd te worden. Het spel van Hogewoning en Zwik stra heeft een duidelijke bedoe ling: er mag geen kandidaat van het amateurvoetbal tot bonds voorzitter worden gekozen. De reden is, dat de KNVB vermoe delijk in aanmerking gaat komen voor overheidssubsidie om het betaald voetbal gezond te maken. Hogewoning had gehoopt dat het subsidiebedrag rechtstreeks naar het betaald voetbal zou gaan, maar de minister heeft laten we ten dat hij alleen de KNVB als overkoepelend orgaan van de twee secties erkent en dat de sub sidie dus niet direct aan het be taald voetbal maar aan de KNVB wordt uitgekeerd. Hogewoning wil om die reden geen amateur op de stoel van de bondsvoorzitter. Liever ziet hij een afgevaardigde van het be taald voetbal als nieuwe voorzit ter, maar hij beseft dat het be taald voetbal geen schijn van kans heeft. Dus moet er maar een onafhankelijke praeses komen. Wim Meuleman is zo'n onafhan kelijke bondsvoorzitter. Boven dien zou Meuleman best nog wel een tijdje op die stoel willen blij ven zitten en als het koppel llo- gewoning-Zwikstra dat kan be werkstelligen, zal Meuleman daar zeker dankbaar voor zijn. In de eerstvolgende vergadering van het bondsbestuur wordt weer eens geruzied over de op volging van Meuleman. Plotse ling roept Ton Zwikstra uit „De amateurs komen er duidelijk niet uit. Waarom vTagen we niet aan Willem (Meuleman, red.) of hij nog een tijdje aan wil blijven?". De leden van het amateurbestuur zijn verbijsterd, maar kunnen in het bijzijn van Meuleman niet te gen het voorstel protesteren. De bondsvoorzitter maakt dankbaar van het aanbod gebruik en de be stuursleden van de sectie betaald voetbal kunnen in zijn ogen geen kwaad meer doen. Sinds die gedenkwaardige actie van Hogewoning en Zwikstra zijn inmiddels drie jaar verstre ken, maar het amateurvoetbal lijkt nog weinig geleerd te heb ben. We schrijven september 1979. Aan de ambtstermijn van Willem Meuleman komt opnieuw een einde. Binnen het bestuur amateurvoetbal komt de discus sie over de opvolging van Meu leman wederom op gang. Er zijn nog twee amateur-kandidaten: Jo van Marle en Martin Kaster mans. En weer komt het ama teurvoetbal in eigen gelederen niet tot overeenstemming. Het is opnieuw het betaald voetbal, dat tot actie overgaat. Sinds het vertrek van Jacques Hogewo ning beschikt het betaald voetbal over een krachtige voorzitter, die - weliswaar niet altijd even ge lukkig - onomwonden ziji^ne- ning naar voren brengt EricVllé, de nieuwe man, ziet niet in waar om alleen het amateurvoetbal recht heeft op de zetel van de bondsvoorzitter. Het betaald voetbal is immers zowel in het bondsbestuur als in de bonds vergadering met even veel leden vertegenwoordigd als het ama teurvoetbal. En volslagen voor bijgaand aan de meningen die in het amateurvoetbal leven, stelt het betaald voetbal Cor van Rijn officieel kandidaat voor de func tie van bondsvoorzitter. Paniek Binnen het amateurvoetbal breekt paniek uit. Wat drie jaar lang niet is gelukt, lukt nu plotseling wel. Nauwelijks twee weken na de kandidaatstelling van Van Rijn wordt Jo van Marle door het ama teurvoetbal „unaniem en on voorwaardelijk'" voorgedragen als nieuwe bondspraeses. Het amateurvoetbal slaagde er ra zendsnel in met één kandidaat te komen. Martin Kastermans moest natuurlijk wel overge haald worden om zich achter de kandidatuur van Van Marle te stellen, maar hy kan tevreden ges steld worden met de fbnetie van voorzitter van het amateurvoet bal zodra Jo van Marle tot bonds voorzitter is gekozen. Maar wordt Jo van Marle wel de nieuwe voorzitter? Of gaat de voorkeur van de bondsvergade ring uit naar Cor van Rijn'' F.r is op dit moment nog weinig van te zeggen. Het is heel goed moge lijk, dat een van de kandidaten zich in de komende maanden te rugtrekt. Van Marle zal dat zeker niet doen, maar van Van Rijn is dat twijfelachtig. Immers, het is nog maar de vraag of het betaald voetbal zo zwaar tilt aan de bezet ting van de voorzitterszetel. De functie van de praeses heeft een puur representatief karakter. Hij is niet de man, die het beleid van de voetbalbond bepaalt Dat doen de besturen van de twee secties. Het is dan aan de bondsvergade ring om uit te maken wie de nieuwe voorzitter wordt. Die bondsvergadering bestaat uit 30 afgevaardigden van het amateur voetbal en eveneens 30 afgevaar digden van het betaald voetbal. Beide groepen zullen in principe hun eigen kandidaat steunen, hoewel er natuurlijk een aantal overstag kan gaan. Cor van Rijn heeft zich binnen de KNVB verdienstelijk gemaakt als financieel deskundige. Bo vendien is hij een makkelyke prater, naar wie men met genoe gen luistert Hy heeft flair en dat zal hem in de verkiezingsstryd zeker te pas komen. Zyn oppo nent Jo van Marle heeft op dat gebied een achterstand op Van Rijn. Van Marle is een langdradi ge en monotone spreker, die bij veel mensen niet aanspreekt. Hy is ook beduidend minder spon taan in zijn omgang met mensen als Van Rijn. Maar daar staan de grote verdiensten van Van Marle tegenover. Als voorzitter van het amateurvoetbal en als bestuurs lid van de stichting Nationale Sporttotali. ator heeft Jo van Marle erg veel werk voor de KNVB verzet Bij een groot deel van zijn aanhang heeft hij daar mee veel ontzag afgedwon gen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15