Woeste taferelen in Teheran Italië: roep om sterke staat NAVO heeft nog geen regels voor gebruik kernraketten Amerika niet met boycot Iran in Veiligheidsraad Finnen tegen kernenergie Briefbommen in Londen Tijdens begrafenis ajatollah Moffateh Mandaat Unifil verlengd DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 ROME - De bezetting van het uni versitaire instituut voor mana gers in Turijn door een comman do van de terroristenorganisatie 'Prima Linea' (frontlinie), vorm de vorige week een hoogtepunt in wat steeds meer op een regel rechte oorlogstoestand begint te lijken. Na het voorlezen van een brallende verklaring over de „proletarische bezetting" van het instituut, waar „handlangers van het kapitalisme" worden opge leid, en een „proletarisch ver hoor", werden vijf docenten en vijf studenten in koelen bloede in de benen geschoten. De hele overval duurde zeker een half uur, maar het commando kon ongestoord verdwijnen, lang voor de politie gewaarschuwd kon worden. Eveneens in Turijn werden gepant serde auto's van de carabinieri (op wacht bij de vroegere kazer ne, waar het proces tegen Renato Curcio en andere leden van de Rode Brigades in hoger beroep terecht stonden) beschoten met anti-tankraketten. En in de buurt van het Oostitaliaanse haven stadje Ortona werden aanhan gers van 'Arbeidsautonomie' gearresteerd, die in het bezit ble ken van grond-luchtdoelraketten van Tsjechische makelij, die bij voorbeeld geschikt zijn om vlieg tuigen neer te halen. Ondanks de tientallen arrestaties, de ontdekking van geheime schuilplaatsen en wapenarsena len, de processen en zware ge vangenisstraffen voor gesnapte terroristen^ is de Italiaanse staat er nog steeds niet in geslaagd het verschijnsel van het politieke ter rorisme uit te roeien: steeds weer staan er nieuwe lichtingen op, die bereid blijken het bloedige handwerk van 'Rode Brigades', 'Frontlinie' en andere groeperin gen voort te zetten. Hun leven in de klandestiniteit wordt boven dien slechts mogelijk gemaakt doordat zij kunnen rekenen op een uitgebreid net van ogen schijnlijk 'normaal' levende handlangers, die hen verbergen, koeriersdiensten verrichten, in kopen doen, valse rijbewijzen, paspoorten en nummerborden verschaffen. De politie heeft ontegenzeggelijk successen geboekt, maar toch groeit na elke terroristische actie, na iedere moord op politieagen ten (dit jaar vielen er al 37, de laat- sten in een steeds langer wor dende reeks), samen met het ge voel van onmacht ook dat van on tevredenheid over de zwakte van de staat. Tot nu toe heeft in Italië de zorg om democratische vrij heden overheerst, die bijvoor beeld duidelijk tot uiting komt in de vele protesten tegen de lange gevangenhouding van prof. Toni Negri en andere topfiguren van 'Arbeidersautonomie', die al sinds 7 april van dit jaar gevangen worden gehouden en volgens sommigen allang wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten had den moeten zijn. Van de andere kant wordt na elke terroristische actie de roep luider om een „sterke staat", bereid om zich te verdedigen tegen degenen die hem met geweld omver willen werpen en om sommige burger rechten in bepaalde gevallen en „voor de duur van de noodtoe stand" opzij te zetten. Het is typerend dat een, zelfs voor Italië, uitzonderlijk zwakke rege ring ais de huidige van Francesco Cossiga gedeeltelijk gehoor heeft gegeven aan deze roep. Vorige week vaardigde het kabinet, na een zitting die de hele nacht van vrijdag op zaterdag in beslag nam, een aantal regeringsbeslui ten en een wetsontwerp uit met betrekking tot de openbare orde. De eerste treden onmiddellijk in werking (maar dienen binnen twee maanden door het parle ment te worden goedgekeurd), er meer kritiek op de genomen maatregelen. De voorzitter van het grondwettelijke hof. Leonet- to Amadei, waarschuwde de re gering „niet in de val van de ter roristen te lopen": wat zij willen, zo zei hij, is de staat dwingen de beginselen van de democratische samenleving aan te tasten. „Te denken dat de eerbied voor de grondwettelijke waarborgen overdreven is en mag, of moet, worden afgezwakt, leidt niet tot een hervorming, maar tot een langzame verwording van de grondwet Op die manier zou het land zich laten meesleuren naar mogelijke autoritaire oplossin gen de meeste politieke pa^en lijkt de regenngslijn instemming wone wijze door het parlement worden aangenomen, gewijzigd of verworpen. Het heeft met na me betrekking op verzwaring van straffen voor terroristische da den: zo komt het leiden van een gewapende opstand te staan op levenslang, deelnemen daaraan op zes tot vijftien jaar, het ver spreiden van opruiende geschrif ten op drie tot twaalf jaar gevan genisstraf. Het geeft allemaal een indruk van efficiëntie, en van alle kanten kwam er bijval voor de „hervon den slagvaardigheid" van de re gering en de politie. Maar naar mate de dagen verstrijken, komt te vinden, en er wordt verwacht dat de genomen maatregelen door het parlement zullen wor den goedgekeurd. En zolang ze maar omgeven blijven door vol doende juridische waarborgen en voldoende democratische kri tiek, kan men daar desnoods ook vrede mee hebben. Het gevaar blijft, dat ze deel gaan uitmaken van een om zich heen grijpende heksenjacht, en Italië voetje voor voefje binnen leiden in een 'noodtoestand', die in werkelijk heid wordt gedicteerd door de terroristen zelf, die ze beogen te bestrijden. (Van onze correspondent Harm Botje) TEHERAN - Teheran is gis teren het toneel geweest van de meest massale de monstraties sinds weken. Ruim honderdduizend mensen volgden de lijk stoet van de Iraanse leider dr. Mohammed Moffateh, die dinsdag in Teheran is vermoord. Bij de bezette Amerikaanse ambas- sade in het centrum van de stad kwam het tot woeste taferelen. De vrachtwagen met de lijkkist van dr. Moffateh kon zich met moeite een weg banen, terwijl spreekkoren, aangevoerd door jeugdige, met geweren zwaaien de mullahs (islamatische geeste lijken) de dood van de Ameri kaanse president Carter eis ten. Voor de toegangspoort van het am bassadeterrein wisten geagiteer de bewakers nauwelijks te voor komen dat de demonstranten de afzettingen doorbraken. Van de muren rond het terrein hielden Iraanse geestelijken felle anti- Amerikaanse betogen. Moffatehs lijk is later op de dag overge bracht naar Qom, de woonplaats van Chomeini, waar tijdens de begrafenis opnieuw uitgebreid werd gedemonstreerd. Alle be langrijke Iraanse hoogwaardig heidsbekleders, onder wie Cho meini zelf, woonden de begrafe nis bij. Twee tot nu toe onbekende groe pen hebben inmiddels de ver antwoordelijkheid voor de moord opgeëist. De ene groep, die zichzelf „FM" noemt, zegt te vens verantwoordelijk te zijn voor de moord op generaal Qara- ni, enige maanden geleden, en voor de overval onlangs op een filiaal van de bank Melli, waarbij WASHINGTON - De VS zijn. bij verkennende besprekingen met leden van de Veiligheidsraad, op weerstand gestuit, hoewel am bassadeur Donald McHenry ook enkele positieve reacties regi streerde. McHenry heeft giste ren aan president Carter rap port uitgebracht over zijn be vindingen, maar volgens zegs lieden zal Carter op zijn vroegst volgende week besluiten of hij de Veiligheidsraad zal vragen maatregelen tegen Iran te ne men. Op verzoek van secretaris-gene raal Kurt Waldheim hebben de VS ervan afgezien nu reeds met een verzoek bij de Veiligheids raad aan te kloppen. Waldheim, zo werd gezegd, onderhandelt intensief over een mogelijke op lossing. De Amerikaanse regering beeft ook nog niet beslist om welke maatregelen de VS in het raam van een handelsembargo zal vragen, maar zoals eerder ge zegd, denken de VS aan een ge leidelijke verscherping. Voor het geval deze vreedzame middelen zouden falen, wordt rekening gehouden met militai re acties die de gegijzelden niet in gevaar brengen en veronder steld wordt dat een militaire blokkade inmiddels is voorbe reid. De VS zullen in geen geval voor waarden voor de vrijlating van de gegijzelden accepteren. Irans 1 O 1 1 minister van buitenlandse za- H,| ken Gotbzadeh heeft in inter- J-JX views gezegd dat een onderzoek van de VS naar de wandaden van de sjah „een beslissende stap zou kunnen zijn bij de op lossing van het gijzelings probleem", maar Amerikaanse woordvoerders hebben onver kort duidelijk gemaakt dat zul ke toezeggingen niet worden ge daan, omdat zulks toegeven aan afpersing zou betekenen. Hoe wel het Congres mogelijk zo'n onderzoek zal beginnen nadat de gevangenen vrij zijn. Doch deze procedure valt buiten het bereik van de regering, aldus Hodding Carter, woordvoerder van het State Departement. Een volledige blokkade zou Iran binnen korte tijd dwingen zich tot de Sowjet-Unie te wenden om graan, zo wordt in Washing ton opgemerkt. Aangezien de Russen enorme hoeveelheden graan in de VS kopen (meer dan ooit tevoren dit jaar) zouden bij Russische leveranties aan de re gering van Chomeini stemmen opgaan om de verkoop aan de Sowjet-Unie voorlopig te sta ken. Een ander probleem vormt de olievoorziening van landen als Japan en West-Duitsland, bond genoten van de VS. Zelfs al zou den de VS bereid zijn bepaalde olieladingen, bestemd voor bondgenoten, door te laten, dan nog is het waarschijnlijk dat Chomeini in eerste aanleg de gehele olie-export zal stilleggen in de hoop dat de potentiële ko pers de VS onder druk zullen zetten. Japan, dat zich aanvankelijk de woede van de VS op de hals heeft gehaald door in grote hoeveel heden de olie op te kopen die oorspronkelijk naar Amerika zou gaan, heeft nu gezegd eco nomische maatregelen van de VS tegen Iran te zullen steunen. Die verklaring is in Washington met tevredenheid begroet. Onlusten in Tijdens de begrafenis van Moffateh in Teheran houdt een mullah een revolver schietklaar. De spanning tussen de verschillende Iraanse groeperingen is na de moord op de naaste medewerker van Chomeini nog sterker toegenomen een enorm bedrag werd buitge maakt. Het Iraanse blad Ettelaat werd ge beld door een andere groep die zich „Cobra" noemt, en zich be roept op een vers uit de Koran woordvoerder van Cobra zei dat dr. Moffateh door een geheim tri bunaal ter dood was veroordeeld en dat het niet de laatste door de groep uitgevoerde executie zal zijn. waarin „de corrupten der aarde" Hoewel door de Iraanse bevolking een onaangenaam lot in het voor- bijna niet wordt getwijfeld aan de uitizcht wordt gesteld. De betrokkenheid van de CIA en de Savak (de geheime politie van de sjah), blijkt dat eerder een bewijs van het goedlopende propagan- da-apparaat van het regime dan van iets anders. Dr. Moffateh was lang niet overal populair en moest zijn post als lid van de regerende Revolutonaire Raad deze zomer opgeven, nadat bij het doorspitten ven van de Savak bleek dat hij daar enige tijd op de loonlijst had gestaan. De moord is voorts zeer beroepsmatig uitgevoerd door jonge figuren die, zo blijkt nu, er ook met de aktentas van de god geleerde vandoor zijn ge gaan. Aanslagen in Noord-Ierland BELFAST (Reuter/UPI) - In Bel fast is een man gisteren ernstig gewond, nadat hij werd neerge schoten. In Londonderry richtte een bom ernstige schade aan in een winkelcentrum. Hierbij vie len geen slachtoffers, zo heeft de Noordierse politie meegedeeld. De man werd in zijn huis neerge schoten, terwijl hij televisie zat te kijken. OT, Voor de bomaanslag in het winkel- ae arcnie- rnninm hnofi v,inrcr. vt?. centrum heeft het Ierse Re- publikleinse Leger zich verant woordelijk gesteld. Vóór de bom ontplofte, kreeg de politie een anoniem telefoontje dat er een aanslag zou plaatsvinden. Het winkelcentrum werd onmiddel lijk ontruimd. ADVERTENTIE BRUSSEL - Voor de 572 Pershing- en Cruise-raketten die de NAVO in West-Europa gaat opstellen, bestaat nog geen militaire doctri ne. Er zijn nog geen afspraken gemaakt hoe deze raketten, die elk één kernkop hebben, ge bruikt moeten worden in geval van een militair conflict met de Sowjet-Unie. Het overleg hier over moet nog beginnen. Dit werd vernomen in diplomatieke NAVO-kringen. Het besluit van de NAVO-landen (Van onze correspondent Henk Ruyssenaars) HELSINKI - Uit een opinieonder zoek in Finland blijkt dat het overgrote deel van de Finnen te gen het gebruik van kernenergie is. Van de ondervraagden ver klaarde 59 procent geen kern energie te wensen, 28 procent was ervoor en 12 procent had hierover geen mening. Maar één procent van de ondervraagden wist geen enkel antwoord te ge ven. Op dit moment werken in Finland twee kernenergiecen trales; twee andere centrales zijn gepland en kunnen volgend jaar in gebruik worden genomen. De cijfers geven hetzelfde beeld als in Zweden (met zes centrales in werking). Van de ondervraagden wilde namelijk 54 procent de twee in werking zijnde centrales in bedrijf houden zonder dat er nieuwe centrales bij gebouwd zouden worden; 13 procent was voor het bouwen van meer cen trales. In Zweden bestond overi gens weinig enthousiasme voor het houden van een referendum over kernenergie: 44 procent van de ondervraagden was voor, 36 procent twijfelde of had geen mening. In Finland ligt dat anders: 61 pro cent van de ondervraagden is voor een volksstemming over kernenergie, 28 procent tegen, de rest heeft geen mening. Evenals in Zweden zijn in Finland jonge mensen (tot 24 jaar) en vrouwen de grootste tegenstanders van kernenergie. om de tactische kernwapens voor middellange afstand te „moder niseren", is vooral bedoeld als antwoord op het in gebruik ne men in de Sowjet-Unie van SS- 20-raketten, een wapen met drie kernkoppen dat he^l West-Euro pa kan bestrijken. Over de vraag wanneer en hoe nieuwe raketten gebruikt zouden moeten worden, is nog nauwelijks nagedacht, al dus zegslieden bij het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. Dit is overigens niet nieuw. Dezelf de bronnen herinneren aan de be faamde rede van de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger begin september in Brussel. Kis singer zei toen letterlijk: „Het is absoluut noodzakelijk dat we eindelijk enige geloofwaardige militaire doeleinden bedenken voor de tactische kernwapens die we maken". In het geval dat tactische kernwa pens in Europa ingezet zouden worden - zo luidt een van de mili taire scenario's voor de nieuwe raketten - dan zouden de 108 Pershing II-raketten, die alle in West-Duitsland worden opge steld, eerst worden gelanceerd. Deze wapens bereiken hun doe len in de Sowjet-Unie in 4 tot 12 minuten. Indien deze „afschrikking" niet voldoende effect zou hebben - aldus nog dezelfde militaire ge- dachtengang - dan zouden de 464 Cruise-raketten die in Engeland, West-Duitsland, Italië, België en eventueel in Nederland zijn op gesteld, kunnen worden afge vuurd. De Cruise-raketten zou den 2 a 3 uur nodig hebben om hun doelen in de Sowjet-Unie en andere landen van het Oostblok te bereiken. Vliegtuigen met kernbommen - vooral de Ameri kaanse F-l 11 -jagerbommenwer pers, die in West-Duitsland en Groot-Brittannië zijn gestatio neerd - zouden tegelijkertijd op „aanvullende missie" kunnen worden gestuurd Maar dit is slechts een plan, en het staat hoe genaamd niet vast of dit de offi ciële doctrine gaat worden. SAN SALVADOR (AFP) - Gister avond is het in San Salvador tot een treffen gekomen tussen het leger en betogers, tijdens een manifestatie, georganiseerd door het Revolutionair Volksblok (BPR). Volgens het BPR zijn hierbij verscheidene mensen ge dood en gewond, maar volgens een communiqué van de regering zijn er geen slachtoffers gevallen. De manifestatie was georganiseerd om van de regering een "einde van de repressie" te eisen. Het BPR beschuldigt de veiligheids troepen er van het vuur op de be togers te hebben geopend. De re gering houdt het erop dat provo cateurs, die zich onder de de monstranten hadden gemengd, zijn begonnen te schieten. NEW YORK (AFP) - De Veilig heidsraad heeft gisteren met twaalf stemmen vóór en twee onthoudingen (dc Sowjet-Unie en Tsjechoslowakije) het man daat van de VN-troepen in Liba non (Unifil) met zes maanden verlengd tot 19 juni 1980. China nam niet aan de stemming deel gezien zyn principieel voor behoud tegen het gebruik van een strijdmacht van de VN voor de handhaving van de vrede. WIJZIGING - De Zwitserse re gering heeft gisteren een aantal portefeuilles onderling opnieuw verdeeld. De sociaal-democraat, Willi Ritschard, krijgt in plaats van energiezaken financien on der zich en zijn voorganger op fi nanciën, Chevallaz (radicalen), wordt minister van defensie. Mi nister van energiezaken en trans port wordt Leon Schlumps, door het parlement tot minister be noemd om de vacature, ontstaan door het vertrek van de minister van defensie, Gnaegi, op te vul len. De overige ministers behouden hun post. LONDEN (UPI) - De Britse politie verklaarde gisteren dat het erop leek dat onbekende terroristen die werkzaam zijn vanuit Brussel vooraanstaande industriëlen, in ADVERTENTIE Piano^s,vleugels en ^klavecin mbels. C.C Bender B.V Muziek. Service en techniek. Hogrwoerd 90, beiaen. TeL:07]-12009? dat in de voorbije dne dagen werd ontdekt, alle met poststem pel Brussel, steeg gisteren tot vijf. De vijfde briefbom was gericht aan het voormalig hoofd van de Britse civiele dienst Lord Cro- ham. Dinsdag was een briefbom aange komen voor Sir William Mather, voormalig raadsman van de ko ningin en voorzitter van het insti tuut van hoofddirecteuren. De politie probeert achter de be stemming te komen van twee an dere briefbommen-in-feestver- pakking die ontploften in sor- teerkantoren in Dover en Ger- rards Cross by Londen. Vier ambtenaren van de posterijen liepen een shock op. Volgens de politie bevatten de brieven meer dan genoeg spring stof om te doden of ernstig te verminken. Scotland Yard dacht eerst dat de campagne het werk was van het Ierse Republikeinse Leger, maar dit heeft er de verantwoordeV^x heid niet voor opgeëist op de ze waarop het dat vroeger eens heeft gedaan. Derhalve overweegt de politie de mogelykheid dat er een andere, internationale terroristische be weging achter zit Zy heeft vooraanstaande indus triëlen aangeraden geen ver- dacht uitziende pakketjes te openen en heeft gewaarschuwd dat er in de "buizenpost" tussen Belgie en Engeland meer zouden kunnen zitten. De briefbom voor Lord Croham be reikte diens huis, maar Lady Croham. opmerkzaam geworden door het Belgische poststempel, riep de politie, die de brief voor onderzoek meenam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9