Volgens Van Agt Nederland niet verantwoordelij 1 Ex-dissidenten: val kabinet had niets opgelost Vfe weten niet wat beter is: üw Peugeot of onze service. Verzet van artsen tegen overheid Voor modernisering van de kernwapens Uit in de Randstad DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 JH3XE3ZEQH PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - „Als wij nu op deze zaak het kabinet ten val hadden gebracht, wat hadden we daar dan mee be reikt. Het zou de zaak van de terugdringing van de kern wapens geen stap verder hebben gebracht. De andere landen zouden, ondanks een Nederlands nee gewoon zijn doorgegaan". Deze opvatting klonk de afge lopen nacht na het kamerde bat over de kernwapen-mo dernisering, uit de mond van alle tien ex-dissidenten. Het was de belangrijkste rechtvaardiging voor hun stemgedrag, dat ertoe leidde dat het kabinet kon blijven zitten. Maar bij de tien overheerste één stemming: ernstige teleur stelling. Zowel over de hou ding van het kabinet als over die van henzelf. Ze gaven zonder uitzondering toe dat ze eigenlijk tegen hun zin door de knieën zijn ge gaan. Tegen hun zin omdat aan de in houd van hun bezwaren vol strekt niet tegemoet is geko men. De regering heeft in Brussel een standpunt inge nomen, waar de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer tegen is, zonder dat dat duidelijk in een kamer uitspraak is vastgelegd. Al geven de tien toe dat er voor het kabinet in Brussel ook niet méér in zat. „Het uiterste is eruit gehaaldl', zei Jan-Nico Scholten. Tot op het laatst waren er dissi denten, zoals de KVP'er Stef Dijkman, die tegen het kabi net wilden stemmen. Maar uiteindelijk trokken zij alle maal één lijn en stemden te gen de motie van de opposi tie. Toen zij eenmaal hadden vastgesteld dat zij het kabinet niet wilden laten vallen, slo ten de tien - in elk geval bij de stemming - de rijen. De eenheid van de groep van tien, maar zeker ook van de CDA-fractie, speelde een hoofdrol. Ook Dijkman, de enige KVP'er onder de dissi denten, zei dat hij zijn verzet had gestaakt teneinde de so lidariteit in de CDA-fractie te bewaren. „Ik voel er niets voor om de enige dappere CD A'er uit te hangen. Dat zou onrecht doen aan de anderen, die ook hard hebben gevoch ten voor deze zaak". Dijkman zei dat hij zich door de motie-Stemerdink te steunen in feite buiten de CDA-fractie zou hebben gemanoeuvreerd. Het uitspreken van het on aanvaardbaar door het kabi net heeft volgens hem geen rol gespeeld bij het door de knieën gaan van de groep van tien. „Aan dat onaanvaard baar had ik geen bood schap" Maar de ontstemming over de houding van de regering was toch algemeen groot. „De re gering heeft op geen enkele wijze antwoord gegeven op de vraag of zij mede verant woordelijk is voor het NAVO- besluit om tot plaatsing van 572 nieuwe raketten in Euro pa over te gaan", was de al gemene teneur. Hoewel de regering weigerde zich daarover uit te laten zei een ontdane Hans de Boer „aan te nemen dat de regering die verantwoordelijkheid niet is aangegaan". Maar het klonk niet erg overtuigd. De Boer was erg teleurgesteld door het feit dat het kabinet met een „onaanvaardbaar" op de proppen kwam. „Het ging ons om de zaak en niet om de partijpolitiek", zei De Boer. „En die zaak hadden we met het wegsturen van het kabinet geen stap dichterbij gebracht. Ondanks zo'n standpunt zouden de andere NAVO-landen gewoon door zijn gegaan". En Jan-Nico Scholten: „Je moet natuurlijk toegeven dat het kabinet toch wel iets be reikt heeft. Een verder gaan in ons verzet zou isolering bete kend hebben. Voor mij is de essentie, dat de regering plechtig heeft verklaard door te zullen gaan met haar inzet bij de wapenbeheersing". Scholten wijst erop dat de CDA- fractie als geheel de mede verantwoordelijkheid voor de plaatsing van 572 raketten niet heeft aanvaard. Boven dien is er volgens hem in het CDA een toenemende inte resse voor deze materie, ook bij de rechtervleugel. ,Er is een discussie aan het groeien. We zouden die dis cussie door een nee hebben afgeknapt". Een kabinetscri sis zou bovendien tot ernstige problemen binnen het CDA hebben geleid. „Een aantal partijgenoten zou dat niet hebben kunnen verwer ken". Volgens Scholten hebben de tien twee weken geleden de motie-Stemerdink gesteund „om het kabinet voor het NAVO-beraad op scherp te stellen". Dat de tien nu ook als groep tegen de nieuwe PvdA-motie stemden ge beurde volgens hem „om een nadere splitsing onder de tien te voorkomen". Over deze houding hebben de tien on derling regelmatig beraad gehad. Willem de Kwaadsteniet hoopt dat de verklaring van Lub bers, dat in elk geval het CDA niet medeverantwoordelijk wil zijn, zal doorklinken. „Ik vind dat onze opvattingen over de kernbewapening niet zijn ondergesneeuwd. Het is alleen jammer dat de regering deze koers niet eerder heeft ingezet". Henk Couprie zei dat het weg sturen van het kabinet „alles kapot gemaakt zou hebben" Drie ex-dissidenten in gesprek, v.l.n.r. ScholtenDe Boer en Cou- Er zou niets mee zijn bereikt. „Als er ook maar één raket minder door zou zijn geko men, dan had ik het gedaan". Hij zei zwaar teleurgesteld te zijn dat het kabinet het on aanvaardbaar heeft uitge sproken over de moties. Fikse botsing VVD en D'66 DEN HAAG (ANP) - WD-de- fensiespecialist Ploeg is gis teravond tijdens het kernwa pendebat in de clinch gegaan met D'66. Met name de D'66- er Brinkhorst kreeg van de li beraal de wind van voren. Ploeg verweet D'66 geen standpunt te hebben over de kernwapenzaak en inhoude lijk niets te hebben inge bracht in het debat. 'Tot nu toe heeft D'66 alleen maar be- laten horen' Fractievoorzitter Terlouw greep op een gegeven mo ment woedend in en verweet de liberaal insinuaties te ver kopen. aan het adres van Brinkhorst die hij niet kon waar maken. 'U speelt in op de aanwezigheid van de tele visie vanavond', zo beet Ter- louw de liberaal toe. De communist Bakker maakte tenslotte een einde aan het gekrakeel door de twee ka merleden te verzoeken zich weer bezig te houden met de raketten. raCWhe'»d' DEN HAAG (GPD) - Het kamerdebat over de kernbewa pening draaide gisteren voornamelijk om de vraag of Nederland medeverantwoordelijkheid draagt voor het gezamenlijke besluit van de NAVO-landen om tot pro- duktie en plaatsing van 572 nieuwe raketten over te gaan. Zoals bekend heeft Nederland de beslissing over plaatsing van 48 raketten op ons grondgebied twee jaar uitgesteld. Premier Van Agt ontkende de collectieve verantwoordelijkheid van de NAVO, dus van Nederland, voor de modernisering van 572 raketten. De oppositie trachtte deze aan de hand van talrijke voorheelden en citaten van Amerikaanse en Nederlandse bewindslieden wél aan te tonen CDA-fractieleider Lubbers sprak zelf geen oordeel uit over deze vraag, maar vroeg opheldering aan premier Van Agt. Deze zei echter dat hij alle feiten op een rij had gezet en dat de Kamer (lees: Lubbers) nu zelf maar een oor deel moest geven. Wel voegde Van Agt er aan toe dat naar zijn mening van een collectief besluit geen sprake was, omdat het veer tien souvereine NAVO-staten be treft, een opvatting, die onder kri tiek van de oppositie werd bedol ven en die door Van Agt maar nauwelijks kon worden weer legd. Den Uyl bestreed de opvatting van Van Agt dat Nederland al zijn in vloed in het NAVO-overleg over wapenbeheersing zou kwijtra ken, als wij „nee" zouden zeggen tegen modernisering op dit mo ment. Volgens Den Uyl hecht Amerika juist heel sterk aan het meepraten door kleine NAVO- landen, zelfs als ze geen atoomta- ken hebben. Nederland behoudt nog altijd zes atoomtaken en is een belangrijk lid van de NAVO. Hij vroeg Van Agt of deze concrete aanwijzingen had voor zijn vrees dat Nederland buiten spel gezet zou worden. Van Agt antwoordde ontkennend maar verklaarde dat die indruk zich bij de Nederland se bewindslieden had gevormd tijdens hun rondreizen. CDA-fractieleider Lubbers vroeg Van Agt of Nederland nog pogin gen heeft gedaan om ook een voorbehoud ten aanzien van de gehele modernisering in het communiqué opgenomen te krij gen. Dit bevestigde Van Agt, maar deze poging is niet gelukt Onjuist kameruitspraak van begin deze maand zelfs niet in het NAVO-be- raad heeft willen inbrengen. Hij noemde het een volstrekt onjuis te voorstelling van zaken dat, zo als Van Agt heeft gezegd, de pro- duktiebeslissing in Brussel niet aan de orde was. PPR-woordvoerder Waltmans noemde het een volstrekt onge loofwaardige politiek van de NAVO om eerst verder te willen bewapenen en daarna te zeggen: nu willen we graag onderhande len over ontwapening. De PPR verzette zich „uit gezond ver stand" tegen de modernisering, zoals Waltmans het zei. De PSP'er Van der Spek noemde het een hooghartige houding van de NAVO-landen om te eisen dat het slotcommuniqué eenstem mig moest zijn waardoor het Ne derlandse voorbehoud er niet in kon worden opgenomen. Neder land zit wel in allerlei NAVO- commissies, maar wat hebben we te vertellen: niets, aldus Van der Spek. Van Dis (SGP) verzette zich niet te gen het regeringsbeleid. Voor hem was de positie van Neder land in de NAVO een belangrijk punt. „Juist vanwege de nood zaak dat de kernwapens uitein delijk de wereld uit moeten, is het van belang betrokken te blijven bij verdere onderhandelingen ter zake" Chauffeur ADVERTENTIE bij na uur in wagen bekneld GOUDA (ANP) - Een 31-jarige vrachtwagenchauffeur uit Schiedam-Kethel is gistermid dag zwaar gewond opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam nadat hij bijna een uur be kneld had gezeten in de cabine van zijn auto. De cabine van de wagen was zwaar beschadigd tij dens een kop-staartbotsing bij de Gouwebrug in de buurt van Gouda. Volgens de politie was de man in een file voor de brug met zijn met tien ton puin geladen wagen tegen een voor hem rij dende trailer gereden. Als gevolg van het ongeval heeft het verkeer op rijksweg 20 zowel in de richting Rotterdam als in de richting Utrecht veel vertraging opgelopen. De weg moest gedu rende enkele uren voor het ver keer in beide richtingen worden afgesloten Leiden: showroom Levendaal 71-79 Tel. 071 -140441 Werkplaats Magazijn: Zoeterwoudsewcg 23 Tel. 071-766700 Oegstgeest: showroom Werkplaats Magazijn: Rhijngeésterstraatweg 42-46 Tel. 071-1 52945 „Vestigingsbeleid ontneemt huisartsen hun vrijheid UTRECHT (GPD) - De artsenorganisatie KNMG gaat zich fel verzetten tegen het ves tigingsbeleid van de overheid voor huisart sen en andere hulpverleners. Toetssteen wordt de kwestie in Lelystad, waar de ge meenteraad een verordening heeft aanvaard die volgens de KNMG de huisartsen hun vrijheid ontneemt. Protest bij Lelystad hielp niet, de artsenorgani satie zal nu verzet aantekeneil bij de minis ters van binnenlandse zaken en volksge zondheid. Tegelijkertijd willen zij trachtten een „alleenstaande" huisarts in Lelystad te doen vestigen, zodat een proefproces kan worden aangespannen over de rechtmatig heid van de vestigingsverordening. In Lelystad heeft de adviesraad (wordt straks omgezet in gemeenteraad) onlangs een ver ordening aangenomen die de vestiging van huisartsen, tandartsen, apothekers, verlos kundigen, fysiotherapeuten, wijkverpleeg kundigen en maatschappelijk werkers ver biedt zich zonder vergunning in bepaalde wijken te vestigen. Aan het verlenen van zo'n vergunning zullen voorwaarden worden verbonden, zoals de bereidheid om in een gezondheidscentrum te werken. Landdrost H. Lammers van de Zuidelijke IJs- selmeerpolders, die nu nog Lelystad be stuurt, heeft deze verordening goedgekeurd. Maar de inhoud en de strekking gaat de art senorganisatie te ver. Zij is in strijd met de Wet op de Uitoefening van de Geneeskunst, waarin vrijheid van vestiging wordt voorge schreven. Bovendien is zij in strijd met de grondslag van het wetsontwerp Voorzienin- Stemerdink, De Vries, Den Uyl, Ter Verbrugh (GPV) stemde in met het regeringsbeleid. Terugdringing van de invloed van de kernwa pens betekende voor hem vooral er voor te zorgen dat ze nooit worden gebruikt. Dat zou niet be reikt kunnen worden door one venwichtigheid. Volgens CPN-woorvoerder Wolff heeft de mening van „het bui tenland" bfj de NAVO-beslissing zwaarder gewogen dan die van het Nederlandse parlement. Ne derland kon zich volgens hem gewoon tegen produktie van de wapens uitspreken zoals dat ook gebeurd is bij het debat over de neutronenbom. Luns: ik heb mij vergist DEN HAAG (GPD) - De secretaris generaal van de NAVO, mr. Luns, zegt ten onrechte gemeend te hebben dat Nederland tijdens het NAVO-beraad in Brussel heeft ingestemd met de produktie van 572 nieuwe kemraketten. Ne derland heeft echter gezwegen over dit onderdeel, waardoor Luns dacht dat Nederland het wel met de produktie eens zou zijn. Premier Van Agt kwam tijdens het debat vrij verrassend met een brief van Luns op de proppen, toen hij door de oppositie werd aangevallen over de beweerde Nederlandse instemming met de produktie van kernwapens. PvdA-woordvoerder Stemerdink verwees naar de officièle pers conferentie van Luns na afloop van het NAVO-beraad, waarvan zondagavond voor de VPRO-te- levisie beelden waren te zien. Luns zei toen: „Nederland heeft deelgenomen in de beslissing tot produktie van deze wapens". Van Agt, die de televisieuitzending ook had gezien, heeft toen dins dag per brief bij Luns ophelde ring gevraagd. Dit omdat Van Agt de afgelopen week steeds heeft volgehouden dat de produktie van kernwapens uitsluitend een Amerikaanse aangelegenheid is, waar Nederland buiten staat. Luns bevestigt nu op verzoek van Van Agt dat de produktie uitslui tend een Amerikaanse verant woordelijkheid is. De PvdA'er Stemerdink vroeg hierna aan Van Agt of deze ook brieven heeft gestuurd aan de Amerikaanse ministers Vance, Brown en zijn eigen collega Van der Klaauw. Deze hebben im mers ook verklaard dat in Brussel wel degelijk de produktie van de kernwapens en niet alleen de plaatsing aan de orde was. Van Agt zei echter dat meer brieven voor hem niet nodig waren. gen Gezondheidszorg, dat nu bij het parle ment aanhangig is. Daarin wordt bepaald dat een vergunnings stelsel alleen mag worden ingevoerd als bij algemene maatregel van bestuur is vastge steld dat „een behoefte aan of spreiding van een bepaalde categorie personen, werkzaam op het terrein van de gezondheidszorg, hier toe aanleiding geeft". Lelystad loopt hierop vooruit en heeft niet vastgesteld dat behoefte en spreiding aanlei ding zijn tot het uitvaardigen van de veror dening. De KNMG constateert strijdigheid met het algemeen belang en zal ook op die grond pogingen doen de verordening nietig te doen verklaren. De KNMG is beducht voor een „olievlekwer king" van een gemeentelijk vestigingsbeleid voordat landelijk op dit gebied maatregelen van kracht worden. AMSTERDAM Concertgebouw - do 20, grote zaal: Concertgebouworkest olv Ber nard Haitink. Za 22, grote zaal: 15 uur, matinee op de vrije zater dag, Radio Philharmonisch orkest. Zo 23, grote zaal: 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch orkest, olv David Zinman Radu Lupu, piano. Ma 24, grote zaal: St. Diensten met Belangstellen den, m.m.v. 2 jeugdkoren, 21 uur. Di 25. grote zaal: 11.30-12.30 uur. Di 25, grote zaal: Eurovisie kerstmatinee, 14.45 uur. Wo 26, grote zaal; 11.30—12.30 uur, kerstconcert, Albert de Klerk, orgel. Marijke Smit Sibinga, clavecimbel. 14.30 uur. Het Nederlands Kamerorkest, olv Jos van Immerzeel/Walter van Hou we en Kees Boeke, blokfluit. Stadsschouwburg - do 20, 20.15 uur, het Nationale Ballet met "Agon". Vrij 21 en za 22, 20.15 uur, Publiekstheater met "Luci fer", van Joost van den Vondel. Zo 23. 14 uur, het Nationale Ballet, "Etudes". Ma 24, 20.15 uur, het nationale ballet, "Romeo en Julia". Di 25, 14 uur, het Nationale Ballet, "Midzomernachts- droom".Woe 26. 14 en 20.15 uur, Publiekstheater, "Lucifer", van Joost van den Vondel. Carré - t/m 29 dec. (beh. zo en ma), "Vandaag of morgen", Paul van Vliet. Theater de Balie - t/m 22 dec. Peter Faber in "Maat 45". 20.30 uur Centrum Bellevuc t m za 29. 20.30 uur en di 25 en woe 26. 14 15 uur, cabaretgroep Nar, "Zat ik maar thuis met een goed boek" Paradiso - di 25,23-05 uur. Kerst Jam, m.m.v. o.a. American Gipsy. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vrij 21 en di 25, Haagse Komedie met 'Het wederzijds huwelijksbedrog", van Picter Langendijk, 20.15 uur. Za 22, Haagse Komedie, "Volpone", 20,15 uur. Zo 23 en woe 26, 20.15 uur, Haagse Komedie, "Geleerde vrouwen". Appeltheater 20, 21 en 22. "Op de bodem", de Appel. 20 15 uur. Diligentia - do 20. 20 15. Flairck Vry 21. 20 15 uur. de Argentijnse gitarist Eduardo Falu. Zo 23,11.30 uur, gezinsconcert Di 25,14.30 uur, kerstmatinee met Frédédric Melders, piano. Woe 26. 14.30 uur. kerstmatinee met Daniel Wayenberg, piano. IIOT-theater - 20, 21 en 22, Haagse Komedie. "Gebed voor mijn dochter", 20.30 uur Zo 23, kindertheater PssstL Comedia del Smarte", 14 uur. Woe 26, 20.30 uur, De rode draad (muziekpro gramma door het Willem Breuker koUektief, e- Nederlands Congresgebouw - 21, 22, 23 en 26. 20.15 uur. "De moordkuil thriller, met o.a. Henk van Ulsen, Ank van der Moer e.a. Vry 21. 20.15 uur. Residentie orkest Za 22 en Zo 23. "De Club", met o.a. Jenny Arean, 20.15 uur. Theater dc Tobbe (Voorburg) vrij 2120.30 uur, cabaret "Mooi van lelijkheid", door Hans Dorrestijn en Willem Wilmink. LEIDEN Schouwburg - do 21, 20.15 uur toneelgroep Splien, met "Slau", over het leven en werk van Jan Jacob Slauerhufr. Vrij 21. 20 15 uur, "De Bolhoedmannen", uit de wereld van Magritte's schilde rijen. Za 22, cabaret Don Quishocking, 'Trappen op", 20 15 uur. Microthcater Imperium - 21 en 22, 20.30 uur, "Waar?., of niet", toegang gratis K O-Hooglandse kerk - vrij 2120.15 uur, kerstconcert, door het Gewestelijk Orkest, olv David Porcelijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7