Maredorp is na vijf jaar nog vies en lawaaiig Lezers schrijven Andere regeling artsen Wegwijs in Leiden LEIDEN breekt^ ib en I bouwt;.? LEIDEN DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 Prestatieloop De Kerstman zal zaterdagoch tend om elf uur precies het startschot lossen voor de pres tatieloop in de Leidse Hout, die elk jaar in december door de Leidse Politie Sportver eniging wordt georganiseerd De start is op de nieuwe atle tiekbaan van het sportpark, waar kleedgelegenheid aan wezig is. Er kan over de vol gende afstanden worden ge lopen: 2ih,ce en 10 kilometer. Wie één van deze afstanden volbrengt krijgt een medaille. De inschrijving aan de kassa begint een uur voor de start. De baten van deze kerstloop komen ten goede aan de sport voor gehandicapten Nieuwjaarswensen De radio-omroep van het St. Elisabeth Ziekenhuis, Radio 0-3-0, stelt familieleden en kennissen van patiënten weer in de gelegenheid om de beste wensen voor het nieuwe jaar over te brengen. De bedoeling is dat wordt opgebeld en dat het telefoontje op de band wordt opgenomen. De band opname wordt vergezeld van een favoriet muziekje op nieuwjaarsdag tussen drie en vijf uur via de huisradio uit gezonden in een speciaal pro gramma. Deelnemers kunnen zondag middag 30 december tussen één en drie uur het telefoon nummer 071-899250 bellen. Er kan ook geschreven worden naar postbus 220 Herman Dürer Vanavond om 21.00 uur besluit het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat de cyclus over nieuwe Nederlandse films uit het alternatieve circuit. Ver toond wordt "De verwording van Herman Durer" gemaakt door drie jonge regisseurs Léon de Winter, René Seegers en Jean van de Velde. De film is gebaseerd op het boek "Aus dem Leben eines Tauge- nichts" van de 19de eeuwse Duitse romanticus Joseph von Eichendorff. Hoofdpersoon is de jonge Herman Dürer die in de gevangenis het boek van Von Eichendorff leest en be sluit, net als de hoofdpersoon uit het boek naar Italië te rei- De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Vogelshow De Leidse vereniging van vo gelliefhebbers "Avibus" houdt dit jaar voor de 26ste maal een tentoonstelling. Dat ge beurt in het LPV "De Vrien denclub"-gebouw aan de An na Paulownastraat. De ten toonstelling is op de volgende data geopend: vrijdag 21 de cember van 20 tot 22 uur. za terdag 22 december van 10 tut 22 uur. en zondag 23 december van 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. Op de expositie van Avibus zullen ruim 270 vogels te zien. Daartoe behoren zang-, kleur- en postuurkanaries. Tevens is aan de tentoonstel ling een wedstrijd verbonden waarvan de winnaar wordt uitgeroepen tot clubkam pioen. Klaverjassen De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een klaverjas- en jo ker avond. De spellenavond begint om acht uur en wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Noodweer Morgenavond treedt de groep Noodweer op tn het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep be staat uit twee gitaristen, een zanger en een drummer. Ze maken muziek die geënt is op de klassieke blues en rock and roll. De teksten die gezongen worden zijn in de moedertaal, onder het motto: Beter Ne derlands dan tweedehands. Het optreden van de groep be gint om negen uur en de toe gangsprijs bedraagt f5.50. Abel de Jong lucht hart over stadsvernieuwing LEIDEN - "Zo jongeman, en jij denkt die Leidse binnenstad in één of twee jaar te kunnen opknappen?", sprak hij, mij vorsend en spottend aankijkend. "Vergeet niet dat het met Leiden al zo'n 300 jaar bergafwaarts gaat". De kolossale nieuwbouv de Pelikaanstraat in Maredorp. Die vermaning werd afgevuurd op Abel de Jong toen hij in 1974 be trokken werd bij de stadsver nieuwing in de Leidse binnen- stadswijk Maredorp. In een arti kel in het informatieblad "Info" van de Welzijnsraad maakt De Jong deze week de balans op van vijfjaar stadsvernieuwing in Lei den. Al met al een weinig rooskleurige terugblik. "In die vijfjaar is er maar heel weinig ge beurd", meent De Jong. "Mare dorp, een tijdlang het parade paardje van de Leidse plannen- redorp werd door de jaren heen bedolven onder een lawine van plannen. Maar mooie plannen zijn geen garantie dat er ook wer kelijk iets gebeurt. Aan de rand van de wijk geven vitrines een somber beeld van de werkelijk heid: ze zijn leeg of er hangen al lang vergeelde kaarten. Daad werkelijke verbeteringen zijn niet of nauwelijks in gang gezet Bij de presentatie van het uitein delijke bestemmingsplan, in ok tober van dit jaar, werd door de gemeente dan ook met nadruk ih i.L. j Lr-~ Lei- nijpende problemen den te maken heeft. In de zeventiende eeuw was Leiden na Amsterdam de grootste en bloeiend- ste stad van Nederland. Drie eeuwen later zit Leiden met de erfenis van de rijke geschiedenis: de op één na grootste binnenstad van ons land. Verkrotte woonbuurten, haveloos uitziende open plekken en vervallen monumenten bepalen in belangrijke mate het gezicht van die binnenstad. Leiden is schrikbarend in verval! Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leids gemeentebe stuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen. Wordt de Leidse binnenstad weer leefbaar of is Leiden nog steeds in last? Het antwoord op die vraag geeft een serie artikelen in deze krant. makerij, is nog steeds lawaaiig en vies. Nog steeds is er leegstand, verpaupering, prijsopdrijving en verdringing van zwak door sterk. Het plaatje van de gezellige en opgeknapte binnenstadswijk, dat we met z'n allen zovele jaren voor ogen hebben gehad is nooit waar geworden", aldus De Jong die Maredorp kwalificeert als een kreupel paradepaard. In de Leidse binnenstad was Mare dorp de eerste wijk waar daad werkelijk aan een verbeterings plan werd gewerkt. De buurt zelf nam het voortouw en kwam in contact met Abel de Jong, een geboren Leidenaar die op dat moment bezig was een eigen ster debouwkundig bureau op te rich ten. In 1975 werd een project groep gevormd waarin behalve De Jong een buurtarchitect, ie mand van de Welzijnsraad, twee ambtenaren en vier bewoners zit ting hadden. De wijk ging snel aan de slag. Ma-, gesteld dat het gaat om een pa pieren resultaat. Op de directe toekomst van Maredorp heeft het plan (maar dat geldt voor elk be stemmingsplan) voorlopig wei nig invloed. Illusie In het Info-artikel lucht Abel de Jong zijn hart over zijn Leidse er varingen tot nu toe. De Jong he kelt het mogelijk open graven van de Mare en de wijze waarop een parkeergarage in het Mare- dorpse nest werd gelegd. "We hebben de rol van de gemeente lijke plannen overschat", zegt hij. En: "We zijn in feite geen stap verder gekomen". De heer Eg- genkamp, medewerker van het Buro Binnenstad van de afdeling stadsontwikkeling, diè jarenlang in de projectgroep met De Jong samenwerkte betreurt die ziens wijze. "Het is een illusie te menen Abel de Jong: "Maredorp" staat in stadhuis gelijk met kracht- Zuid-Af rika De berichtgeving over de Zuid Afrika-manifestatie van zaterdag jl behoeft enige aanvulling. Door een aantal vertegenwoordigers van politieke partijen, waaronder het CDA,is in de afgelopen maanden gewerkt aan een resolu tie, die op 15 december aan be zoekers zou worden uitgereikt. Het CDA heeft in een brief gericht aan de organisatoren afstand ge nomen van het "straatna- men"-onderdeel van de resolu tie. En op de manifestatie zelf heb ik gesteld: Ik denk dat het tonen van solidariteit, vanuit een door leefd geloof dat het Evangelie ons oproept op te komen voor hen die ontrecht en verdrukt worden, voor de mensen in Zuid Afrika Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. belangrijker is dan het voeren van een straatnamenactie in een stad als Leiden. Gezien het bovenstaande i. het jammer dat dit onderdeel z*weel aandacht heeft gekregen. dat je binnen vijf jaar resultaten ziet. Maar er is toch wel iets ge beurd", vindt hij. Enkele open plekken worden met nieuwbouw gevuld. Het grootste hofje van Leiden, dat in Maredorp ligt, is gerestaureerd. Kademuren, be stratingen en rioleringen worden op korte termijn vernieuwd. Hoe traag het ook gaat, naar mijn ge voel is het zo dat het aftakelings proces tot staan is gebracht. Stadsvernieuwing is nu eenmaal een zaak van zeer lange adem" Eggenkamp is overtuigd van het nut van een stapsgewijze aanpak zoals die werd gevolgd in Mare dorp maar ook in het Heren- gracht/Zijlsingelgebied (Oranje- gracht, Waardgracht). Toch zijn de verschillen in aanpak tussen de twee wijken groot. In het He- rengracht/Zijlsingelgebied zijn de bewoners nauwelijks betrok ken bij het maken van plannen In Maredorp is het juist heel an ders gegaan. Inspraak vanuit de buurt heeft vanaf het begin een grote rol gespeeld bij de tot standkoming van het bestem mingsplan. De bewoners hebben in projectgroepverband het plan gemaakt, geholpen door twee ambtenaren. Een voor Leiden unieke en ambitieuze aanpak: de wijk die zelf plannen ging maken. Een aanpak die in Rotterdam in middels gemeengoed is gewor den en algemeen wordt bejubeld. Rotterdam heeft maar liefst elf projectgroepen in elf stadsver- nieuwingswijken. Ambtenaren en buurtbewoners hebben in een fifty-fifty verhouding zitting in die projectgroepen. En: ambte naren hebben niets meer in de melk te brokkelen dan buurtbe woners die in de groep zitten. De werkwijze is formeel vastgelegd in een Verordening Organisatie Stadsvernieuwing. 'Rotterdam heeft een organisatie waar wij in Leiden niet aan kun nen tippen", zegt ambtenaar Eg genkamp. "Een soortgelijke re geling moeten we in Leiden ook hebben, momenteel is hier niets georganiseerd. Voor mij staat het betrekken van de bewoners in projectgroepen buiten kijf. Een tijdlang heb ik die projectorgani satie het summum gevonden. Ik zie er nu ook wel de beperkingen van in. De plannen voor het He- rengracht/Zijlsingelgebied bij voorbeeld zijn veel meer door ambtenaren gemaakt. Men voelt zich daardoor wel meer bij de plannen betrokken en dan ook sneller genegen om er iets voor te doen. In Maredorp waren de ambtenaren niet, of te weinig bij de plannen betrokken. Daardoor kost het moeite om ze in een latei- stadium warm te laten lopen bij de uitvoering van de plannen. Bewoners Een plan voor de verbetering van een wijk moet gedragen worden door de ambtenaren en (nog veel meer) door de bewoners die in die wijk leven, want voor hen is het per slot van rekening. Ik pleit dan ook voor het werken in project groepen waarin bewoners en ambtenaren in gelijke aantallen zitting hebben. Dat biedt de meeste garantie voor een snelle totstandkoming en uitvoering van een plan". Eggenkamp vindt dat de werkwijze die voor Maredorp gevolgd is zo veel mogelijk gevolgd moet blij ven worden. De Jong daarente gen meent dat het woord Mare dorp voor de oudere conservatie ve chefs gelijk staat met een on- oirbare krachtterm. De werkwij ze voor Maredorp werd, volgens De Jong, nagenoeg zonder com mentaar geaccepteerd door het stadhuis. "Maar toen ik, enkele maanden geleden, dezelfde werkwijze in Pancras-oost wilde volgen kreeg ik tot mijn stomme verbazing te horen dat die me thode onaanvaardbaar was". Zo als bekend trok De Jong daaruit zijn conclusies en nam ontslag. De heer Eggenkamp van het Buro Binnenstad, door de sociologie- studenten die een onderzoek in stelden naar de stadsvernieu wing in Leiden, geklassificeerd als het meest open voor bewo nersinvloed, erkent dat niet ie dereen op het stadhuis staat te springen om die project-organi satie in Leiden te regelen. "Elke ambtelijke afdeling heeft nu een eigen koninkrijkje", zegt hij veelbetekenend. "En dat wordt doorbroken door die project-or ganisatie. Ambtenaren worden dus beperkt in hun handelings vrijheid en daarom verzetten1 sommigen zich daartegen. Be halve diegenen die het meest te maken hebben met de praktijk van de stadsvernieuwing, die willen zo'n regeling best. Eggenkamp toont zich in het alge- j meen optimistisch over de Leid- j se stadsvernieuwing. De Jong meent: "Wanneer je in Leiden rond loopt, vooral wanneer je er een maand niet bent geweest, constateer je dat het weer een beetje achteruit gegaan is". Hij vergelijkt Leiden met een lijder aan malaria: "die heeft ook z'n goede dagen, dan zou je echt niet zeggen met een zieke te doen te 1 "hebben" JAN RIJSDAM Volgende keer: Heeft Leiden een vierde macht. Zeven stappen uit collectief LEIDEN - De Leidse huisartsen hebben deze week een medede ling in hun praktijken opgehan gen waarin ze de nieuwe waar nemingsregeling die met ingang van één januari van kracht wordt bekend maken. Het belangrijkste verschil met de regeling die al ja ren van kracht is, een collectieve voor de hele stad, is dat zeven huisartsen zich hebben afge splitst en een afzonderlijke rege ling gaan treffen. Het zijn de art sen Y. Groeneveld, R. v. Leeu wen, H. A. M. M. Meyer, J. Rein- ders, P. L. Tan, M. J. H. v. Tol en J A. Verhage. De overige 28 Leidse huisartsen zullen elkaar in groepsverband blijven vervangen. De stad is daartoe in drie gebieden verdeeld (nu zijn dat er nog vier). Een deel omvat Boerhaavedistrict, Sta tionskwartier, Binnenstad noord, Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi, Merenwijk en Leiderdorp noord (ten noordwesten van Laan van Ouderzorg en Vossius- laan). Deel twee omvat Vreewijk, Bin nenstad zuid, Tuinstadwijk, Pro- fessorenwijk, Burgemeesters- wijk, Rijndijkbuurt, De Waard, Meerburg en Leiderdorp zuid (ten zuidoosten van Laan van Ouderzorg en Vossiuslaan). En deel drie omvat Cronestein, Haagwegkwartier, Zuidwest en Morsdistrict. De weekeinddienst gaat zaterdag 's nachts om twaalf uur in en ein digt zondag om middernacht. De namen van alle dienstdoende art sen, ook die van de zeven artsen met een afzonderlijke regeling, zullen evenals nu in de plaatselij ke dag- en weekbladen worden bekend gemaakt. De zeven hebben zich afgesplitst omdat ze zich bij de collectieve regeling te zwaar belast voelden Artsen die aan de rand van de stad werken zouden verhou dingsgewijs meer moeten waar nemen dan artsen die in het cen trum werken. Dit gaat vooral op voor de artsen in het gezond heidscentrum in de Merenwijk, omdat die ook elkaar waarne men. Ook bij vakantie hebben de zeven een eigen regeling. De voorzitter van de Leidse Huis artsen Vereniging, H. J. Klaas- sen, benadrukt dat er geen ruzie is. "Maar die collectieve regeling is geen heilige koe", zegt hij. "Het voordeel ervan is alleen dat je als arts minder kwetsbaar bent en dat er voor de patiënten meer keus is" (door redactie bekort) Ad van der Waals, Seringenstraat 4, LEIDEN. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele- Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715 Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847. b.g.g. no. 124295. gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.39-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.39-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 19-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- Werklozen Werklozen Advies Centrum. Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16uur,tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252 VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind by ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 19-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4