Felle kritiek op wethouder Fase Nieuwe directeur Annakliniek PvdA: voorrang voor vrouw Begroting Leiden voor 1980 Reprimande columniste fabeltje CDA: bouwbeleid waardeloos Elk jaar hetzelfde verhaal: kijk uit! Hin Ben W: geen grip op bouwverenigingen K| DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 LEIDEN I I 1 LEIDEN - Op een aantal belangrijke punten heeft de Leidse gemeenteraad gisteren het be leid van wethouder mevrouw Fase (WD) zwaar onder vuur genomen. Haar wordt door de mees te politieke partijen, behalve de VVD, verweten te weinig initiatief op economisch gebied te ne men. Ook door woordvoerder Ranner van de PvdA (WD en PvdA vormen samen het college van burgemeester en wethouders) werd mevrouw Fase niet ge spaard. Ranner, die onlangs zelf met een nota met suggesties voor een gemeentelijk economisch beleid kwam, constateerde bij de beantwoording van zijn opmer kingen bovendien dat mevrouw Fase hem met "een kluitje in het riet" stuurde. Politieke consequenties zal de kri tiek op mevrouw Fase waar schijnlijk niet hebben. Een CDA- motie van afkeuring over een deel van haar beleid (het uitblij ven van een economische be leidsnota) zal naar gisteren bleek in elk geval geen steun krijgen van PvdA. WD en D'66. Wél kreeg mevrouw Fase vanuit de raad een stroom van tips voor beleid te verwerken. Ranner spoorde mevrouw Fase aan om meer geld uit experimentele werkgelegenheidspotjes voor Leiden in de wacht te slepen. Hij verweet haar een passieve hou ding bij het bezoeken van bedrij ven, vroeg een actiever beleid om de werkgelegeheid onder de "zwakke groepen", zoals langdu rig werklozen, jongeren en vrou wen te bevorderen en deed sug gesties voor het aantrekken van werkgelegenheid Isolatie Zo stelde Ranner voor om een aan tal Leidse bedrijven samen met woningbouwverenigingen de isolatie van woningen te laten aanpakken en een regionaal overheidsbedrijf op te richten voor de verwerking van beton- en steenafval. Ook het raadslid Beij- en (PPR) informeerde naar de mogelijkheden van puinverwer- king in Leiden en omgeving. "Het is toch te gek dat bij het ar beidsbureau 2900 werkzoeken den staan ingeschreven", aldus Ranner, die eerder in zijn kritiek zei dat aan bestrijding van de werkloosheid "slechts in een en kel geval wat wordt gedaan" CDA-woord voerder Bleijie zei een beleidsvisie op lange termijn te Hij vroeg zich af, of wet houder Fase zelf nog in het eco nomisch beleidsplan, waar de CDA-er al vier jaar om zei te vra gen, gelooft. Hij verweet Fase het "passen op de winkel", en stelde onder meer voor om de "banen- markt" (onlangs in de Stadsge hoorzaal) op betere data te hou den, een goed contact met de vakbeweging van de grond te brengen en het industrie-gedeei- te van Roomburg snel te ontwik kelen. Een suggestie om een bedrijfster rein in de Merenwijk te maken kwam verder van Beijen, die ook pleitte voor een regionale aanpak van bedrijfsterreinen Kandidaten Volgens wethouder Fase zou Lei den regelmatig gebruik maken van regelingen voor het terug dringen van de werkloosheid "Het is vaak moeilijk om voor de ze regelingen geschikte kandida ten te vinden", merkte zei op. Zij gaf te kennen de verwerking van puin uit de Leidse regio een se rieus idee te vinden, maar deed daarvoor nog geen concrete toe zeggingen. Ook van veel andere suggesties uit de raad zei mevrouw Fase dat de ze "haar aandacht hebben", en dat "de gesprekken er over gaan de zijn". Zij deelde mee dat een "Arbeidsbureau Nieuwe Stijl" moeilijk haalbaar is omdat daar voor nog weinig medewerking van andere rijksinstellingen is gekomen. Verder kondigde me vrouw Fase aan dat Leiden er in de komende jaren 75.000 tot 100.000 vierkante meter kantoor ruimte bij zal krijgen. De kritiek op het uitblijven van een economisch beleidsplan noemde mevrouw Fase onterecht. Zij wees er op dat het juist raadsle den geweest zijn die er om vroe gen de economische beleidsnota die zij nu voorbereidt, stukje bij beetje onder ogen te mogen krij gen. Positief toonde de wethouder zich tegenover een bedrijfsterrein in de Merenwijk. Obstakel daarbij zijn een aantal elektriciteitsmas- ten, waarvan de leidingen wel licht nog onder de grond gewerkt moeten worden. Een opmerking van het raadslid Hoeven (CPN) dat bij de gemeentereiniging een forse "vergrijzing" zou optreden pareerde Fase door op ter merken dat de mensen "kennelijk graag bij de reiniging blijven werken" LEIDEN - Raadslid mevrouw Van Dongen (PvdA) heeft gisteren in de Leidse gemeenteraad om dui delijkheid gevraagd over de ge volgen die het college verbindt aan het onderzoek naar de positie van de vrouw in het gemeentelijk apparaat. Dat onderzoek, dat enige tijd gele den werd afgerond, toonde op een aantal punten achterstanden van vrouwen bij gemeentelijke diensten aan. Daarnaast stelde mevrouw Van Dongen dat burgemeester en wethouders achterblijven in het emancipatiebeleid. Als "nood maatregel" pleit zij voor het aan wijzen van één wethouder die voor dit gebied verantwoordelijk moet zijn. Aan wethouder Fase (personeels zaken) vroeg mevrouw Van Don gen om de instelling van een ge meentelijke werkgroep voor emancipatiezaken. Hoewel me vrouw Fase toezegde dit (in een motie neergelegde) verlangen in overweging te willen nemen, wil mevrouw Van Dongen deson- Voorrang Om aan een geconstateerde achter stand van vrouwen een einde te maken wil mevrouw Van Dongen tijdelijk voorrang geven aan een vrouw, wanneer de gemeente voor een baan kan kiezen uit twee gelijkwaardige kandidaten waarvan één een man is. Volgens Beijen (PPR) is dit een vorm van discriminatie van de man. Hij stelde dat in deze gevallen man nen niet individueel tot slachtof fer van een maatschappelijke achterstand gemaakt mogen worden. Volgens mevrouw Van Dongen ontbreekt het aan een "politiek beleid" op personeelsgebied. De belofte van het college om "deel tijdbanen" ook in advertenties te vermelden is volgens haar het af gelopen jaar nauwelijks in adver tenties waargemaakt. Zij pleitte ook voor een experiment voor langdurig werkloze vrouwen en het tewerkstellen van erkende gewetensbezwaarden. Bleijie (CDA) toonde zich evenals andere raadsleden ongelukkig over uitspraken die wethouder Waal enkele weken geleden in de gemeenteraad heeft gedaan over het PSP-lidmaatschap van een functionaris die betrokken is bij gemeentelijke plannen. Hij in formeerde wanneer wethouder Schoute werk maakt van een toe zegging om gegevens van de so ciale dienst te gebruiken om hel derheid te krijgen over de achter grond van de werkloosheid. LEIDEN - Wethouder Schoute (maatschap pelijke aangelegenhe den) heeft het raadslid L. Beijen (PPR) gister avond in de gemeente raad verweten "fabel tjes" in het leven te houden. Ten onrechte zou het PPR-raadslid volgens hem volhou den dat hij (Schoute) een reprimande heeft uitgedeeld aan conser vatrice Ingrid Moer man van het stedelijk museum De Lakenhal. Die conservatrice uitte in een artikel in deze krant kritiek op de plaatsing van een goe derenlift in het stadhuis. Die lift had volgens haar beter in de Lakenhal geplaatst kun nen worden. Daarop heeft Schoute de directeur van de Lakenhal gevraagd om aan de conservatrice mee te de len, dat hij die kritiek op het gemeentelijk beleid niet op prijs stelde, zo benadrukte Beijen gisteravond ander maal. Schoute blijft echter bij zijn uitspraak dat een dergelijke "berisping" nooit is uitge deeld. Beijen's lezing werd gisteravond overigens be vestigd door het raadslid mevrouw Hes (PvdA). Aan gezien Schoute niet overstag ging, nam Beijen ook nog te lefonisch contact op met mevrouw Moerman. Op Beijen's latere mededeling dat ook zij de zaak nogmaals had bevestigd, ging Schoute niet meer in. LEIDEN - "Wanneer iets te voorzien was geweest, was het wel het teruglopen van de oplevering van nieuwe woningen. Een slagvaar dig college van burge meester en wethouders had hiervoor zijn maatre gelen genomen. De wo ningnood en de behoefte aan betaalbare woningen hadden hier toch de door slag moeten geven" Dat zei CDA-woordvoerder Van Zijp gisteravond in de Leidse gemeenteraad bij de behandeling van de begroting voor 1980. Het "falende bouwbeleid" van bur gemeester en wethouders en het aantal van 5000 woningzoeken den brachten Van Zijp tot de kwalificatie; "Waardeloos!". Het CDA diende gisteravond dan ook de al aangekondigde motie van afkeuring over het woning bouwbeleid in. Pancras Van Zijp haakte verder in op de in spraakavond in de wijk Pancras, die enige tijd geleden een groep boze eigenaars van bedrijven trok. Van Zijp stelde dat de stadsvernieuwing veel bedrijven in het nauw werkt. De CDA-er deed het college de suggestie om eerst met bedrijven over ver plaatsing te gaan praten en pas daarna een bestemmingsplan te presenteren. Dat kan volgens hem veel ellende voorkomen. Gevoeligheid Van Zijp pleitte verder voor een be ter contact met Leids City Cen trum en Kamer van Koophandel. Hij verweet het college "gevoe ligheid" wanneer deze instellin gen het gemeentelijk beleid criti- seren. Van Zijp vroeg zich af, of "men in Nederland soms geen kritiek meer mag leveren". Bij de bouw van een tunnel ter hoogte van de Kooilaan onder de Willem de Zwijgerlaan wil Van Zijp gelijktijdig de aanleg van een tunnel ter hoogte van de Su- matrastraat. Daar is volgens Van Zijp een druk voetgangers- en tweewielerverkeer en zijn de wachttijden vaak lang. Aanleg van twee tunnels tegelijk kan volgens Van Zijp de kosten drukken. Met boomkaarsen en vuurwerk "Nee, we gaan voor Kerst en Oud en Nieuw geen speciale dingen doen. Het is elk jaar hetzelfde verhaal hè, kijk als jeblieft uit met kaarsen, kerstboom en vuurwerk. Al lemaal logische dingen, maar elk jaar gebeuren er toch weer ongelukken mee." Sombere ivoorden lijken het zo op papier, maar Van Oosten spreekt ze vrij nuchter uit. Hij is hoofd van de afdeling pre ventie bij de Leidse brand weer. Onder het motto: "Je kunt er niet genoeg voor waarschuwen" komt hij even later toch met een lijst met tips en nuttige wenken voor de burger. Een lijst die overigens bijna let terlijk lijkt te zijn overgeno men uit een folder "Decem ber" van het Veiligheidsinsti tuut in Amsterdam. Het begint met de kerstboom. Een tip die misschien te laat komt, maar: koop een boom die past in uw huis en niet zo groot is dat hij plafond, wan den en gordijnen raakt. Zorg ervoor dat de boom stevig staat, luidt de volgende tip. Voor perfectionisten voegen ze er nog aan toe: draai een schroefoog in het plafond, bind een eind draad om de stam van de boom, op een vierde van de boomhoogte en bevestig het andere eind. aan de schroefoog. Handig is ook om de boom in een standaard te zetten waarin water kan en dat water dan ook steeds bij te vullen. De boom droogt dan niet uit, wat de kans op brand weer ver minderd. Echte kaarsjes in de boom, het is niet verboden, maar verlangt uw voortdu rende aandacht. "Eén me ment van onoplettendheid en uw boom is een fakkel", waar schuwen brandweer en vei ligheidsinstituut. "Heus, elek trische verlichting is dan wel niet zo mooi maar geeft u tenminste een rustig gevoel" Als de elektrische verlichting tenminste in orde is. De be drading controleren en de lampjes een half uur laten branden alvorens ze in de boom te hangen is het welge meende advies. Let op dat niemand over het snoer kan struikelen en doe de lichtjes uit als u zelf uit gaat of gaat slapen. Dat wat de boom betreft. Nu komen de kaarsen: zet ze in een stevige houder van on brandbaar materiaal op een vlakke ondergrond, ver van gordijnen en ander brand baar materiaal en ook ver van kinderen en huisdieren. Kaarsen in kerststukjes kunt u beter niet te ver laten op branden, houdt ze in het oog. ADVERTENTIE Hoe staat 't met de verkoop van uw huis! L,cn hui» M-rkopcn is icRrnwuonliK K'"fn lakUlijkc eaak. V.m makil.i.if ..I Niet boven de kachel zetten want dan worden de kaarsen week en buigen ze om. Het spreekt natuurlijk allemaal vanzelf, net als dat kleine kinderen niet alleen gelaten mogen worden met branden de kaarsen. Is Kerstmis voorbij dan begint het oliebollen bakken en het vuurwerk afstekenhoewel we niet aan de indruk kunnen ontkomen dat dat laatste al lang begonnen is. De oliebol len: brandweer en, veilig heidsinstituut denken daar bij meteen maar aan 'vlam in de pan' en adviseren: leg een goed passend deksel met een schuivende beweging van u af op de pan. Draai gas of elek triciteit uit, beweeg de pan eerst een kwartier niet en haal het deksel er niet af. Leg een vochtige dweil op het deksel zodat het vaster op de pan drukt en gooi nooit water op brandende olie! Zorg dat u bij het bakken geen vet morst, houdt de buitenkant van de frituurpan vetvrij. Laat u niet afleiden door kinderen of anderen in de keuken. En dan vuurwerk: koop alleen dat vuurwerk dat volgens de wettelijke regels is voorzien van een duidelijk leesbare in het Nederlands gestelde handleidingEn koop het bij de officiële detailhandel. Be waar het vuurwerk in een me talen trommel, op een veilige en droge plaats. De handlei ding heeft u natuurlijk allang gelezen als het moment van afsteken daar is. Ook heeft u dan allang de flessen voor de vuurpijlen half in de grond gezet (of in elk geval zo dat ze niet kunnen omvallen). Het vuurwerk wordt ontstoken met een brandende sigaret (brandweer en veiligheidsin stituut nemen blijkbaar aan dat er altijd wel iemand is die rookt) en niet met lucifers. Als de lont brandt is het raad zaam een paar passen ach teruit te gaan en als het vuurwerk niet afgaat het niet op een andere manier te pro beren. Experimenteer niet met trnur- werk", wijst het waarschu wende vingertje van veilig heidsinstituut en brandweer. "Laat de fabricage aan ex perts ot'er. Bundel geen i-uuuverk terwille van de ef fectverhoging. maar ontsteek elk stuk apart. Laat kleine kinderen nooit vuurwerk af steken". En ten slotte: zorg dat u de telefoonnummers van brandweer, a-rstehulpdtenst en politie bij de hand heeft. LEIDEN - Burgemeester en wet houders staan geen middelen ter beschikking om in te grijpen in het functioneren van woning bouwverenigingen. v' h YgL RHflB KIS».; m HBHT 'i diens opvolger C. B LEIDEN - Met ingang van 1 januari krijgt de orthopedische werk plaats en schoenmakerij "De An na Kliniek" een nieuwe direc teur. Het is de heer C. B. Broek hof die al vele jaren werkzaam is in de werkplaats. Hij volgt de heer J. H. J. Zwaart op die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Tijdens een feestelijke en drukbe zochte receptie in restaurant "De Beukenhof' in Oegstgeest werd gistermiddag afscheid genomen van directeur Zwaart. Ruim ze venentwintig jaar geleden begon de heer Zwaart zijn loepbaan bij de "Anna Kliniek" als admini strateur. In 1971 werd hij ad junct-directeuren korte tijd later directeur. Voorzitter van het be stuur mr. S. C. H. Coebergh zei gistermiddag dat de vereniging geen betere keuze had kunnen doen met de benoeming van de heer Zwaart tot directeur. Hu prees hem als de man die er veel toe bijgedragen heeft dat de Anna Kliniek in de wijde omtrek een goede naam had. Hij bracht in herinnering dat direc teur Zwaart zich destijds volledig heeft ingezet om de Anna Kliniek als zelfstandig orthopedisch zie kenhuis te handhaven. "Ik kan me nog steeds de enorme droefe nis bij de heer Zwaart herinneren toen bekend werd dat het zie kenhuis als afdeling orthodepie zou worden ondergebracht bij het Academisch Ziekenhuis", al dus de heer Coebergh. Namens het bestuur van de vereni ging bood voorzitter Coebergh de vertrekkende directeur een ge luidsinstallatie aan. De nieuwe directeur, de heer Broekhof noemde zijn vertrekkende colle ga een soms "lastige jongen". Hij was bereid om de mening van anderen te accepteren, maar als er eenmaal een besluit was ge nomen. kwam hij daar niet meer op terug". In een dankwoord zei de heer Zwaart "Ik heb een werkkring gehad die mij werkeluk lief is geweest De sluiting van het zie kenhuis de Anna Kliniek op 15 maart 1977 noemde hij een zwarte dag voor personeel en patiënten. Tijdens de daaropvolgende re ceptie kwamen velen de vertrek kende directeur de hand schud den en kreeg hu tal van geschen ken. Zij antwoorden dit op vragen van de raadsleden Koning en Kessen (beide PvdA) naar aanleiding van de gang van zaken rond de toe wijzing van een woning door het bestuur van woningbouwvereni ging "De Eendracht". Het college meent dat alleen de Raad van Commissarissen en de ledenver gadering bij een dergelijke gang van zaken kan mgnjpen. Het wijst er verder op dat de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening aanwuzingen kan geven over het door woning bouwverenigingen te voeren be heer en beleid. In het kader van de huidige problematiek, die door B en W als een bestuurscri sis wordt gekwalificeerd, acht men het echter niet nodig de mi nister te vragen maatregelen te nemen. Zoals bekend hebben burgemees ter en wethouders een onderzoek gelast naar werkwuzc van "De Eendracht". Daarover geeft het het college geen uitsluitsel in het antwoord op de vragen van beide raadsleden. B en W zeggen ten slotte bereid te zün een gesprek te organiseren tussen de Federatie van Woningbouwverenigingen en de commissie Volkshuisves ting over de gang van zaken bu de womngbou wve renig ingen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3