Koopkrachthandhaving komt toch in gevaar Waarschuwing op pakje sigaretten Vliegen op VS wordt duurder Hogere werkloosheidmeer inflatie voorspeld Beperking visvangst voorlopig geregeld Markt berichten Noorden lonkt naar Fokker DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 27 DEN HAAG (ANP/GPD) - De ministers Andries- sen (financiën) en Albeda (sociale zaken) sluiten niet uit dat de inkomens tot 32.000 gulden er volgend jaar ook op achteruit zullen gaan. Zij toonden zich gisteren in de Eerste Kamer ui terst somber over de mogelijkheid volgend jaar Eerste Kamer akkoord met beperking uitkeringen DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsvoorstel de sociale uitkeringen per 1 januari te korten. PvdA, CPN, PPR en PSP gaven te kennen tegen het voorstel te zijn. Minister Albeda van sociale zaken wees erop dat de sys- T teemfouten die het wets ontwerp wil wegnemen, fou ten waardoor de sociale uit keringstrekkers iets meer krijgen dan waarop ze recht hebben, niet gehandhaafd kunnen worden vanwege een sterk groeiend aantal niet 1 werkenden. Teveel uitbeta len kunnen we op den duur niet volhouden, meer dan de koppeling met de minimum lonen zit er niet in. Wij zitten met onze overheidsuitgaven toch al veel hoger dan andere landen, aldus Albeda. De senaat hechtte ook zijn goedkeuring aan de derde fa se van de operatie om kinde raftrekken te laten vervallen en daarvoor een voor ieder geldende volksverzekering in te voeren. Bij dit ontwerp verklaarden CPN en PSP zich tegen. Eveneens werd akkoord gegaan met de aan passing van aaw, wap en ziektewet die mannen en vrouwen gelijke uitkerings rechten geeft. De PPR was als enige tegen. WEERRAPPORTEN ^an hedenmorgen 7 uur Arbui 5 -2 03 licht bew. licht bew. regenbui 7 onbewolkt 6 onbewolkt 7 zwaar bew 3 half bew. 15 onbewolkt 16 onbewolkt. 8 onbewolkt 3 half bew. 3 half bew. 1 geheel bew. -0 half bew. 1 licht bew. 6 onbewolkt 20 regen 15 sneeuw 1 half bew. 12 mist -9 - licht bew. 15 geheel bew. 14 geheel bew. 7 half bew. 21 licht bew. zwaar bew. 15 Minister Andriessen benadrukte nog eens dat de arbeidskosten in de hand gehouden zullen moeten worden, om de economische ontwikkeling en de positie van Nederland tegenover het bui tenland niet verder te laten ver slechteren. Over deze zaken is vandaag ook ge sproken door minister Albeda met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Aan de vooravond van dit overleg heeft de regering de nieuwste voorspellingen van het Centraal Industriebond positief over samenwerking Volvo-Renault HELMOND (ANP) - De Industrie bond FNV staat positief tegen over de samenwerking tussen au togiganten Volvo en Renault, maar blijft de uitwerking daar van, voorzover deze gevolgen heeft voor het Nederlandse auto bedrijf Volvo Car bv bijzonder kritisch volgen. Dat heeft Henk van Rees van de In dustriebond FNV gistermiddag gezegd nadat de vakorganisaties in Helmond door de president-di recteur van Volvo Car bv H. Cas- tell waren ingelicht over de sa menwerkingsovereenkomst. Volgens Van Rees is samenwer king gewenst en noodzakelijk, omdat een klein bedrijf als Volvo Car bv met een jaarlijkse produk- tie van rond de honderdduizend auto's anders op de lange termijn geen overlevingskansen heeft. "Dat neemt niet weg dat we alle samenwerkingsvormen en de gevolgen daarvan voor de bedrij ven in Helmond en Born zullen toetsen aan de voorwaarden die zijn afgesproken bij de verschil lende steunverleningen aan Vol vo Car bv en aan de statuten van het bedrijf'. De winst voor belastingen van het Zweedse automobielconcern zal dit jaar naar het zich laat aanzien de één miljard kroon (bijna 460 miljoen gulden) overtreffen, zo heeft een woordvoerder in Go thenburg meegedeeld. In 1978 werd een winst voor belastingen van 646 miljoen kroon (een kleine 300 miljoen gulden) gemaakt. De omzet zal dit jaar vermoedelijk op 22 miljard kroon (ruim 10 miljard gulden) uitkomen vergeleken met 19,13 miljard (bijna 8,8 mil jard gulden) in 1978. Goudprijs nog steeds in de lift LONDEN (ANP) - De Londense goudprijs is ook gisteren weer aanzienlijk gestegen, 's Morgens leek het erop dat de 500 dollar per ounce (31.1 gram) zou worden be reikt maar na de middag zakte de prijs in. Bij de officiële vaststel ling van de prijs gedurende de middaghandel kwam men op 488.50 dollar uit, vanmiddag was een prijs van 477.75 dollar uit de bus gekomen. de koopkracht voor deze inkomens te garande ren. Volgens minister Albeda is het moment heel na bij dat zal moeten worden gekozen voor óf handhaving van de koopkracht óf handhaving van de werkgelegenheid. Planbureau over de economische ontwikkelingen gepresenteerd. Uit deze cijfers blijkt dat de werkloosheid volgend jaar in te genstelling tot eerdere voorspel lingen toch zal stijgen, namelijk met tienduizend tot tweehon derdtwintig duizend. De prijzen stijgen volgend jaar niet met 6, maar met 7 procent. De betalingsbalans (die aangeeft hoeveel we in- en uitvoeren) zal dit jaar een tekort vertonen van 1 a 2 miljard gulden (dat betekent meer invoer dan uitvoer), terwijl in september nog rekening werd gehouden met een "nulsaldo" (net zoveel invoer als uitvoer). De produktiestijging van dit jaar valt door de gestegen invoer ook wat tegen: 2,5 procent inplaats van de geraamde 3 procent. Volgens het Planbureau is het zeer de vraag of de Nederlandse uit voer in 1980 in hoeveelheid nog wel zal toenemen. Een teruggang is zelfs niet ondenkbaar. Drie maanden geleden werd nog op een toename van vier procent ge rekend. De wereldhandel zal niet groeien met 4 procent, maar met twee procent. De cijfers van het Planbureau kwamen bijna gelijktijdig met de voorspellingen van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO). Deskundigen van deze groep van westerse industrielan den zeggen dat zonder loonmati ging of beperking van de beste dingen, gepaard aan verdere be zuinigingen van de overheidsuit gaven, van enige economische groei in Nederland volgend jaar geen sprake meer zal zijn. Even tuele loonstijgingen zullen on herroepelijk leiden tot een ge vaarlijke economische terug gang, aldus de OESO-deskundi- gen. Volgens de voorspellers zal elke verhoging van de olieprijs met 10 procent neerkomen op een ver mindering van de economische groei met een half procent en een stijging van de nflatie met even eens een half procent. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse vissers mogen tot uiterlijk 1 april 1980 10.304 tong en 40.914 ton schol in de Noordzee vangen. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft deze vangs- thoeveelheden gisteren vast gesteld, in afwachting van de definitieve vaststelling van de door Nederland te vangen hoeveelheden door de EG- ministerraad. De gedurende deze overgang speriode gevangen hoeveel heden zullen in mindering worden gebracht op de hoe veelheden voor 1980, die uit eindelijk door de EG-minis- ters vastgesteld zullen wor den. Overeenkomstig voor stellen van het bedrijfsleven zullen vissers het komende jaar 93.3 procent van de hen voor 1979 toegewezen hoe veelheden tong en schol mo gen vangen. De EG-ministerraad heeft be- gin december de totaal toege stane vangsthoeveelheden voor de zeevisserij van de gemeenschap vastgesteld voor 1980. Volgens die rege ling mogen de EG-vissers in 1980 19.370 ton tong en 126.700 ton schol vangen. Visserij op tong en schol is niet Benzineprijs weer omhoog DEN HAAG (ANP) - De benzi neprijs zal per 1 januari waar schijnlijk met zes of zeven cent worden verhoogd. Als gevolg van stijging van de benzine-accijns was het al zeker, dat de prijs met vijf cent zou stijgen. De regering kondigde deze verhoging in de miljoenennota aan. Door de stijging van de olieprijzen ligt het voor de hand, dat er nog minstens twee cent per li ter bijkomt. Voor 1 liter super benzine zal men meer dan f 1,30 gaan betalen. KATWIJK - Groenteveiling andijvie p. kg. 1.11, boerekool 0.26-0.28, waspeen AI p. kist. 7.30-11.20, All 3.20-10.30, BI 6.70-13.70, Bil 4.40-5.30, Cl 3.40-7.50, breekpeen 7.40, BI 6.10-6.60, prei p. kg. 0.83-0.86. uien 0.43-0.49, krulpeterselie p. bos. 0.31. DEN HAAG (ANP) - Minister Gin jaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne wil de waarschuwing voor de gevaren van het roken voor de gezondheid duidelijk vermeld hebben op de voorkant en zo mogelijk ook de achterkant van de sigarettenpakjes. Met let ters van tenminste twee millime ter moet in een kader op de ver pakking van de sigaretten komen te staan: "Roken bedreigt de ge zondheid" en daaronder "De mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne". Op de zijkanten van de pakjes moet dan het gehal te aan teer en nicotine van de ta bak worden vermeld. Dit is de Stichting Sigarettenindus trie, waarin de zes grote sigaret- tenfabrieken van ons land zijn verenigd, meegedeeld. De stich ting heeft echter bezwaren en heeft een gesprek met de minis ter aangevraagd om die uiteen te zetten. De industrie zegt geen be zwaar te hebben tegen een dui delijke waarschuwing, maar wel tegen de plaats, die de minister in gedachten heeft. "Wij geven er de voorkeur aan ook de waarschu wing op de zijkanten van de pak jes af te drukken" Vermelding van de waarschuwing op de voorkant verstoort het, wat de industrie noemt "merkbeeld" van de sigaretten. Het uiterlijk van een sigarettenpakje is een in ternationaal merkbeeld en daar kan men niet zo gemakkelijk of misschien wel helemaal geen verandering in brengen, zegt de stichting. Zou de minister zijn zin doorzetten dan is er kans, dat de waarschu wing op de voorkant zoveel mo gelijk wordt weggedrukt en zo klein mogelijk in een hoekje wordt gehouden om het merk beeld niet te verstoren. Dat zou de duidelijkheid toch niet ten goede komen en het lijkt de in dustrie bovendien beter, wan neer alle pakjes de zelfde waar schuwing bevatten en dat zou volgens haar bij de opzet van de minister niet lukken. Enige tijd geleden is een advies commissie uit hoofde van de wa renwet al akkoord gegaan met de bezwaren van de Stichting Siga rettenindustrie en zelfs de con sumentenorganisaties hadden de bezwaren van de industrie geac cepteerd. De reclame, die Niemeyer met Jo- han Cruyff maakte, heeft echter, naar de stichting gelooft, roet in het eten gegooid en de minister tegen de haren ingestreken. Met dat soort advertenties hadden we natuurlijk nooit moeten aanko men, zo luidt thans de eenstem mige mening van de sigaretten- fabrikanten. Het heeft de indruk gewekt, dat de industrie geen be grip toont voor de gezondheids- bezwaren, die de regering tegen het roken van de sigaretten heeft. Als de algemene maatregel van be stuur, gebaseerd op de warenwet, eenmaal is uitgevaardigd, krijgt de industrie nog negen maanden om haar verpakking aan te pas- de De Stichting Sigarettenindustrie verwacht, dat het alles bij elkaar wel 1981 zal worden, voordat in ons land Nederlandse sigaret tenpakjes met een waarschuwing tegen roken worden verkocht. AMSTERDAM (GPD) - De vrije concurrentie in de lucht tussen Europa en de Verenigde Staten heeft een enorme groei van het verkeer tot gevolg gehad, maar door de lage tarieven lijden de luchtvaartmaatschappijen er tegelijk geweldige verliezen. Een forse verhoging van de taneven, vanaf 1980, is dan ook onvermijdelijk Dit verklaarde gisteren in Amsterdam Claus Dehio van de Westduitse Lufthansa, die voor 1979 rekent op een verlies van 66 miljoen gulden in het verkeer tussen de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten Tussen Nederland en Amerika, aldus Dehio, is het passagiersvervoer met 81 procent gestegen sinds april vorig jaar. Drie kwart van de passagiers, aldus Dehio, vliegt voor een gereduceerd tarief. Maar ondanks de verliezen die daarvan het gevolg zijn (de Luf thansa verwacht over 1979 toch nog een nettowinst van 50 tot 70 miljoen mark), is de Lufthansa niet van plan het aantal vluchten op de Verenigde Staten te verminderen. toegestaan (zo blijkt uit de be schikkingen) in de Sont en Belt en in de Oostzee, vissen op tong is bovendien taboe in het Skagerrak en het Katte gat. Voor schol en tong zijn verder maximale hoeveelheden vastgesteld: - Ierse Zee; 185 ton tong, 48 ton schol., - Ska gerrak en Kattegat 1115 ton schol - Kanaal van Bristol en Keltische Zee: 32 ton tong. 66 ton schol., - Golf van Biskaje: 74 ton tong, 1 ton schol. Voor de haring geldt een vang- verbod in alle traditionele ge bieden (de Noordzee, Engelse Kanaal, wateren ten westen van Schotland en de Kelti sche zee). Vanaf een nog na der bekend te maken tijdstip mogen de Nederlandse vis sers in de Ierse zee 572 ton en in de wateren ten westen van Ierland 2000 ton haring van gen. GRONINGEN (GPD) - De provincie Groningen dringt er bij Fokker op aan om een deel van de pro- duktie van vliegtuigen naar Groningen over te brengen. Dit zou werk opleveren voor 500 men sen. Fokker kan daarvoor in het Westen geen perso neel krijgen. De provicie, het ministerie van economische zaken en de Noor delijke Ontwikkelings Maat schappij (NOM) zijn op de perso neelsproblemen bij Fokker at tent gemaakt door burgemeester A. E. J. Smidt van Oude Pekela Zijn verzoek om de produktie naar Oude Pekela over te hevelen is door de directie van Fokker af gewezen. Als mogelijke VCSti- gmgsplaats wordt nu Stad ka naai genoemd. Het personeelsgebrek bij Fokker is in het Westen zo nijpend, dat er onlangs twee miljoen kranten zijn verspreid voor werving van personeel. Fokker vraagt vooral personeelsleden die betrokken zijn bij de produktie van vliegtui gen, zoals vliegtuigplaat- en bankwerkers en monteurs. Het aantrekken van 500 perso neelsleden acht de directie nod ïg, omdat verwacht wordt dat Fok ker kan profiteren van de uit breiding en vernieuwing van de internationale vliegtuigvloten Er wordt werk voor ten minste tien jaar gegarandeerd. De directeur sociale zaken van Fokker heeft de burgemeester van Oude Pekela laten weten, dat het voorlopig niet mogelijk is de produktie te verplaatsen. „We zouden liever zien dat de noorde lingen in Amsterdam komen werken. De verplaatsing van de produktie zou een gigantische investering met zich meebren gen" Stadskanaal Burgemeester A. A Beckenngh van Rhyn van Stadskanaal zei eerder deze week dat een vesti ging van het filiaal van Fokker in Stadskanaal in onderzoek is Burgemeester Smidt van Oude Pekela zegt „Er zijn voldoende instanties om de verhuizing naar Stadskanaal te onderzoeken Als bedrijven door personeelsgebrek in de klem komen te zitten, is het de taak van de overheden er voor te zorgen dat het werk naar de mensen wordt gebracht. Alleen op deze manier komt de regionale politiek van de grond" In Hoogeveen waar Fokker ver plaatsbare containers en lichtme taal maakt, werken ruim 200 mensen, volgend jaar 300 By Fokker werken in totaal 7500 DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 385,00 180,00 189.50 171.00 "OUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse effectenbeurs hield zu h an daag redelijk met de feestdagen in het verschiet. Overwegend hogere koersen kwamen tot stand by een rustige handel. Hierby speelde oen nagenoeg on veranderd Wall Street een rol. een ook de continuïteit in het politie ke leven werd als gunstig erva ren. Kon Olie klom 1 op 148,50. KLM stond rond het middaguur op 74,50, een verbe tering .m 2,4(> AJnoftcei dril dubbeltjes op 23.50 en Philips en Unilever konden allebei tien cent beter worden op 20.40 en op 113.80 Deii vcrlooc I|g cent op 84,60 en HVA vijftig cent op 47. De scheepvaart belandde in rusti ger vaarwater. In de financiële Rector had de ABN de opgaande lijn nog steeds in handen en steeg ƒ3 op ƒ313.50 De obligatiemarkt was overwegend lager De verschillen varieerden van één tot twee dubbeltjes.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27