,Een huis vol angst': prima debuut van Aleida Leeuwenberg Geyl kwam niet aan het sterfbed van Gerretson Sporen aan de hemel' Sanchez Bloemlezing Nederlands leven door eeuwen heen Nieuw op de boekenplank DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 EXTRA PAGINA 23 "Briefwisseling Gerretson- Geyl" (deel 1.1911-1928). Ver zorgd en toegelicht door drs. P. v. Hees en dr.G. Puchinger. Bosch en Keuning. 3750. Het gehoor van prof. dr. C. Ger retson liet dermate te wensen over - hij noemt zich in zijn brieven "een doove kwartel" - dat met hem niet viel te tele foneren. Achteraf mogen we daar blij om zijn, omdat daar aan mede de boeiende brief wisseling is te danken tussen hem en een net zo ongemeen belangwekkende publicist en historicus prof. dr. P. Geyl. Zij schreven elkaar vrij re gelmatig tussen 1911 en 1958, het jaar waarin Gerretson overleed. Drs. P. van Hees en dr. G. Puchinger hebben zich over die briefwisseling ont- r mannelijke types dan ik bot- n met de kop tegen de muur en eigeren hun onvermogen toe te ven. Wel degelijk, wankel maar ilhardend, geloof ik dat ook ouwen goed schrijven kunnen, eratuur kunnen bedrijven die et gebrandmerkt is als enkel esbaar voor de helft van de Ne- ;rlandse bevolking. Natuurlijk n er schrijfsters die hun ge- •elens, denkbeelden en leven ik voor de Heren der Schepping igrijpelijk weten te vertolken. dergelijke auteur is Aleida ïeuwenberg die in 1976 met lar correspondentiebundel lit het barre land" beperkt op- ïn baarde, en die nu met haar rste roman "Een huis vol igst" (uitg. De Bezige Bij, Am- srdam 1979, 22,50) een prima :buut verzorgt. Rolling Stones, Tony Sanchez Jitg. Teleboek bv 18,-). zijn in de loop der jaren heel wat moeken over het wel en wee van Ie Engelse popgroep The Rolling itones verschenen. Veel flut- zerkjes, die op het fanatisme van e fans inspeelden, maar ook best zei uitgaven met nuttige achter- ïds kort is het boek 'De Rolling itones' van Tony Sanchez op de narkt. Dit werk is aan de ene ;ant wel aardig; daar staat tegen- ver dat Sanchez teveel de getap- s jongen uithangt. De populaire Dngen, die op de knie van oom agger en neef Richard allerlei zandaden van de Stones heeft angezien. Hun uitspattingen op rugsgebied, de verboden avon- aren met vrouwen die inderdaad loeders mooisten waren, etc. .et wel, Sanchez profiteerde ven hard mee met het "gla- ïourwereldje" waarin de Stones erkeerden. En nu, in 1979, is het loment aangebroken dat San- hez wel even het bestraffende ingertje richting Jagger en Ri- hard zal opheffen. wil de schrijver het geheel een setje al te smeuïg maken, zodat sdeelten in het boek wel erg on- ïloofwaardig overkomen. Ver- sr is het erg vervelend dat San- ïez tot in het oneindige verhaalt zer het gebruik van drugs van s Stones.Ondanks voornoemde ritiek is 'De Rolling Stones' na- lurlijk wel een lekker leesbaar :>ek dat bij vlagen onthullende ingen vertelt. De foto's die in het lek prijken zijn overwegend aai. Veel van de foto's zijn uit rivé bezit en dus bijzonder. Ach de Stones-fan moet het boek iaar eens doorbladeren en hier daar enkele passages lezen om jn oordeel te vellen. Voor de lorgewinterde Stones-liefheb- sr zal het boek geen miskoop jn. Toch blijft het maar een lek. Daarom maar even snel de P "Exile on Main Street" uit de ist halen. Dan leer je de Stones as goed kennen DINK BINNENDIJK fermd en met toelichting ver zorgd. Er komen 5 delen, waarvan dezer dagen bij Bosch en Keuning het eerste deel (1911-1928) verscheen. Dit eerste deel van de briefwis seling beloofd veel voor de andere 4 delen. Zij bieden een overzicht van de geschiedbe oefening tussen 1911 en 1928. De brieven handelen over al lerlei privézaken, colleges - in de latere jaren werden beide professor in de geschiedenis - maar ook over politieke kwesties als de Vlaamse be- weging en het Belgische Tractaat. Beide historici ge ven zich geheel en zoals ze zijn: Gerretson - was ook de dichter Geerten Gousaert - weifelachtig en eigenzinnig; Geyl heftig en gauw geïrri- e roman zit, om te beginnen, vrij helder in elkaar. De ik-figuur, de jonge, nogal opstandig van huis vertrokken Saartje beschrijft haar pogingen om zonder veel geld en steun een zelfstandig le ven te leiden. Ze trekt tijdelijk in bij een vriendin, oervrouw Anna: "Ze was altijd mooi, ook als ze' haar dag niet had. We konden samen een rumoerig café tot zwijgen brengen door alleen maar binnen te stappen en even bij de deur te blijven staan. Leuk was dat. En met haar hoefde ik niet bang te zijn, als de mannen moeilijk werden kreeg zij ze wel klein. Anna had overwicht. En ze was een moeder, dat dwong res pect af' (p.30) ?t valt haar niet mee, dat leven. Eigenlijk is ze het liefst weer thuis, bij de ergerlijke warmte van haar moeder en het pijpro kende geduld van de vader - een weg terug die pas tegen het eind van het boek begaanbaar is. Vooralsnog ervaart Saartje, in middels in verwachting geraakt van een kunstkikker die Joop heet en die haar - hoe treurig is dit alles - gezwind in de steek laat. d beschreven plettert deze kleine roman in de al flink vol rakende put van smartelijke dames- en herenlectuur. Een voorbarige ondergang. De geleidelijke ont wikkeling van en terloopse ken nismaking met de hoofdpersoon en haar perikelen, de vele dialo gen en een zeer subtiel en onver wachts gebruik van zelfspot hou den het boek in balans, e humor die Aleida Leeuwenberg hanteert is inhoudelijk, en niet kunstmatig, zoals tijdens de scè ne waarin Anna haar kind de borst geeft, in het gezelschap van vriend Harm (sympathiek!), eni ge honden, vriendin Carla en de ik-figuur "Er werd op de deur geklopt. Het kleine hondje begon r Arthur Lehning", Liber ami- um bij zijn tachtigste verjaar- (uitg. Het Wereldvenster, is 39,50). •rland is niet verwend met au- rs over politicologie en rand- iieden die internationaal groot :ag genieten. Dr. Arthur Leh- ig is één van die weinigen. Zijn dieobject is het anarchisme in i vele varianten. Maar men et Lehning tekort door hem alleen maar als diepvorsend his toricus te profileren. Hij is min stens evenveel een man van de daad, van de grote overtuiging, et bekendst is zijn bemoeienis met het anarcho-syndicalisme ten tijde van de Spaanse burger oorlog. Maar minstens zo belang rijk zijn de activiteiten op het raakvlak van politiek en cultuur, ondermeer gestalte krijgend in zijn bezielend redacteurschap van het tijdschrift "De Vlam", hning is nu hoogbejaard, maar lan zijn publicitaire arbeid is dat liet te merken. De laatste jaren :ijn er in binnen- en buitenland net grote regelmaat publicaties 'an zijn hand verschenen. Het edacteurschap van de Franstali ge Bakoenin-uitgave bewijst zijn ?rote wetenschappelijke gehalte, ienden en leerlingen van Leh ning hebben bij gelegenheid van diens tachtigste verjaardag een 'Liber Amicorum" samenge steld, een boek met bijdragen teerd. Beiden leefden - zeker in de la tere jaren - in een soort liefde- haat verhouding met elkaar. "Gerretson was een heel spe ciaal geval in mijn leven" ver klaarde Geyl in zijn interview met Puchinger. Nou dat bleek dan ook wel. Beiden veel be sproken en omstreden - Ger retson door zijn rechtse op vattingen en Geyl door zijn al tijd in de oppositie zijnde op stelling - historici werden dermate rivalen, dat ruzie niet kon uitblijven. Beiden waren echter dermate zelfbewust en van eigen gelijk overtuigd, dat de vrede daarna slechts van korte duur was, en ten slotte helemaal niet meer werd getekend. De breuk werd tenslotte niet meer ge- op een irritante manier te keffen. Ik kwam, in een vlaag van woede, overeind en kefte terug, schel en hard. Lobbes werd wakker en liet een dreunend geblaf horen. Harm luisterde even toe, er gleed een gelukzalige uitdrukking over zijn gezicht en hij begon mee te blaffen. Een mooie middelzware blaf had hij. ënk viel bij, hij schreeuwde ge woon woef woef woef, maar het was toch aardig. Carla kette nu ook, en Anna, haar borsten tril den. De lobbes rukte aan de tafel die begon te schuiven, met de erwtensoep, de vuile borden en de geranium. Men klopte luider" (p. 91) een opzienbarende humor, geen wereldschokkende roman, geen overtrokken feminisme, vast niet goedgekeurd door de Jeroen Brouwers Vereniging. Maar wel een boekje dat ik, onthutst door eigen vertederde glimlachjes en kleine boosheden om de On rechtvaardigheid der Wereld, met plezier gelezen heb. Achter mekaar nog wel. S-Mijn vrouw deelde zojuist mee dat ik deze roman minder vrien delijk beoordeeld zou hebben als hij door een man was geschreven Omgekeerd seksisme dus. Ander zijds had een man dit boek nooit zo kunnen schrijven. Ik zal er nog van wakker liggen. ROB VOOREN heeld: Geyl kwam niet aan het sterfbed van Gerretson! In dit eerste deel van hun brief wisseling tussen de Londense NRC-correspondent Geyl en de rechterhand van de be kende staatsmannen De Sa- vornin Lohman en Colijn, Gerretson is van de ruzies die ze later hadden en zelfs niet meer bijlegden, weinig te be speuren. Geyl is echter wel vlug geirriteerd door het uit blijven van Gerretsons ant woord op zijn brieven. Geyl is ook minder stijlvol als Ger retson. In 1924 gaat hij over op "Beste Gerrit" welke "intimi teit" door Gerretson on beantwoord blijft. Geyl gebruikt deze aanhef ove rigens alleen maar als hij een antwoord van Gerretson „Nederland in stukken", Beeldkroniek van Neder landse archieven, door drs. F van Anrooy e.a. (uitg. Fibula/ Van Dishoeck, 29,50). 1979 is het internationale ar chiefjaar. Het is maar dat u het weet. Natuurlijk is elk jaar wel min of meer archiefjaar, want er wordt geboren en dood gegaan, getrouwd en gescheiden. Ook gaat er geen jaar voorbij dat staten verdra gen sluiten of vergaderingen notulen baren. Bewaren is een neiging die diep in ons ligt verankerd. En dat is maar goed ook, want anders zouden wij nog meer moeten gissen en nog minder weten dan toch al het geval is. Nederlandse archiefdiensten hebben de handen ineenge slagen en stelden een koste- moet hebben. De besluiteloosheid van Ger retson zit hem danig dwars. "Zou ie me nu niet eens willen antwoorden?" of "maak je het niet wat te erg"?, aldus Geyl, wanneer Gerretson hem nog niet schrijft. Geyl's toon wordt nog meer prikkel baar. "En nu jysluit dit hek achter je dicht en ga aan het werk", en meer van dat soort bevelen. Gerretson beantwoord ze heel laconiek en bedaard met op te merken dat de bevelen zijn uitgevoerd en met de sarcastische vraag: "Is er kapitein nog iets van Uwe orders"?. Geyl blijft maar zeuren - ik kan het niet anders betitelen - om antwoord op zijn brieven. "Hoe kan ik vruchtbaar mee- Compleet Grote Spectrum Encyclopedie, deel 24, laatste wegwijzerdeel plus bibliografie (uitg. Het Spec trum Utrecht/Antwerpen). De Grote Spectrum is nu compleet Bij haar wordingsgeschiedenis hebben we geregeld wat opmer kingen gemaakt op deze boeken pagina's. Over haar sterke kanten en haar zwakke. Sterk was de baanbrekende toepassing van het visuele element en de presen tatie van de informatie, die in het artikel naar gedetailleerdheid en moeilijkheidsgraad aangeboden, werd. Zwakker bleek de soms nog al toevallig overkomende ar tikelenkeuze, die - zolang de "wegwijzerdelen" er niet waren, het zoeken vaak moeilijk maakte. Met die vier delen encyclopedi sche wegbewijzering is dat na deel grotendeels opgelost. Hier mee is een brug tussen systema tisch en alfabetisch rangschik ken geslagen. In dat laatste deel zit ook een bibliografie. De overwegingen om een boek al dan niet op te ne men, worden niet helemaal dui delijk. In elk geval geeft men geen indicatie van de moeilijk heidsgraad van een vermelde publikatie en dat zou bij de nieuwsgierige wel eens de nodige teleurstelling kunnen teweeg brengen. werken als ik zoo aan mijn lot word overgelaten" en weer la ter "je maakt fret nu werke lijk te erg!". Vandaar meer brieven van Geyl dan var Gerretson. In zijn laatste brief in dit deel d.d. 27 december 1928 be toont Geyl zijn dank aan Ger retson dat hij eindelijk heefl geschreven. Het heeft hen- verrast en :"Je verwent me" Hoewel veel kwesties, die ir dit eerste deel worden be handeld, niet meer zo aan spreken, blijft er genoeg over om Van Hees en Puchinger met Geyls uitroep te bedan ken: "Jullie verwennen ons". Dit lijkt mij voor de liefheb ber een genoegzame aanbe veling. THEO KROON Toetsen van de volledigheid of doelmatigheid van een bibliogra fie kun je eigenlijk alleen, als je je tot een terrein beperkt, waarvan je iets meent af te weten. Welnu, de bibliografie van de politicolo gie vertoont nogal wat leemten. By het onderdeel "Geschiedenis der politieke ideeën" ontbreekt bijvoorbeeld het klassieke, pas weer herdrukte en herziene boek van Sabine. Ook zoekt men daar tevergeefs naar het enige Neder landstalige boek op dat gebied, dat van Van Gunsteren en Lock (uitgave Samson). Soms geeft men de titel van het boek in vertaling (bijvoorbeeld Maurice Duverger's inleiding tot de politicologie), een andere keer bepaalt men zich juist tot het ori gineel, ook al bestaan er recente en zeer goede vertalingen van (byv. het opus magnus van Schumpeter "Kapitalisme, so cialisme, en democratie"). Zou de haast, waarmee men tenslotte de encyclopedie voltooide daar iets mee te maken hebben? Samen met de Spectrum Wereld atlas (op een Amerikaans origi neel gebaseerd) is de Grote Spec trum Encyclopedie een belang rijk cultuurgoed voor het Neder lands taalgebied. Nu pas kan het volledig tonen, wat het in de da- gelykse praktijk waard is. Daar over ben ik echt niet bezorgd. HAN MULDER "Wie was Edzar Allan V. Peter Rosei. l)lt|. De Arbeiderspers. Prijs 19,50. "Een kerstvertelling", Charles Dic kens. Uit*. Free Spirit Productions. Prijs 24.90. Een werkelijk prachtige uitgave van het beroemde A Christmas Carol". De vi-rUiling is van Anton Coolcn, het werd m Amsterdam gezet uit Century School book en in Spanje gedrukt door Graficromo S.A. in Cordoba. De grandioze illustraties en cancaturen zijn van de hand van Peter Fluck en Roger Law. wier werk regelmatig wordt gepubliceerd door de New York Times, Stem, Time Magazine, Economisten SudayTimes Magazine. Het fotowerk is van John Lawrence Een uitgave Dickens waardig. "Spectrum Kruiden en Specerijenat las". Sarah Garland (Nederlandse vertaling: Sandrrijn Houtsma/AI- bcrt Coenders. UI*. Spectrum. Prijs 59,90. "Nederlands Theater- en Televisie- Jaarboek". Eindredactie: Jan Paul Bresser (theater) en Rob van der Lin den (televisie). Uitg. Staatsuitgeve rij. "Het Sojabonenboek". Dorothea van Gundy Jones. Uitg. Sirius en Side- rtus. Prijs f24,50. Meer dan 300 recepten met sojabonen of sojaprodukten. "De Meesters van het Verre Oosten". Baird T. Spalding. Uitg. Sirius en Sl- derius. Prijs f 35,-. De ervaringen van een expeditie naar het Himalaya-gebergte in 1894, waar bij de leden in aanraking komen met De Grote Meesters. De Meesters ne men aan, dat Boeddha de weg naar het Licht wijst, maar zy stellen duidelijk op de voorgrond dat Chnstus het Licht is, of wel een staat van bewust zijn. waarnaar wy allen streven - na melijk het Chnstus-bewustzyn. "Veronika's Drievoudig Licht". Man fred Kyber. Uitg. Sirius en Siderius. Prijs f 19,50. Roman uit deze en de andere wereld. "Encyclopedie van de mystiek om de mysteriegodsdiensten". John Fergu- son/Simon Vinkenoog. Uitg. Het We reldvenster. Prijs f 75.-. "De Draad van Ariadne". Arthur Leh ning. Uitg. Het Wereldvenster. Prijs f25,-. Derde druk van deze belangrijke bun del, waarin een aantal essays, artike len en commentaren van zeer uiteen lopende aard zyn samengevat, ge schreven over een lang tydsverloop (1927-1965). "Socialisatie van de natuur". Philippe Saint-Marc. L'ltg. Het Wereldven ster. Prijs f 39,50. Saint-Marc, hoogleraar aan het Instituut voor Politieke Studies te Parys en in ternationaal deskundige op het ge bied van milieuzaken, stelt in dit boek dat de huidige maatschappij noodza kelijk veranderd dient te worden door een 'socialisatie van de natuur'. Dat wil zeggen door een nieuwe politiek voor de industriële expansie, het grondgebruik en de internationale be trekkingen. "Anders zal de toene mende verarming van het milieu slechts kunnen uitlopen op revolu- "Op soek naar Vlielands verleden". D. Vermeulen. Uitg. Het Wereldvenster. Prijs f45,-. "Kijk op wijn". Hubrecht Duijker. Uitg. Zomer en Keuning. Prijs f 19,90. Ruim 130 verschillende wijnsoorten uit 13 verschillende landen - met het ac cent op Frankrijk - niet alleen bespro ken maar ook getoond in 300 kleuren foto's. Hubrecht Duiker is een inter nationaal erkende expert op wijnge bied. "Zen". Anne Bancroft. Uitg. Unieboek. Prijs f 24.50. '"lijd". Marie-Louise von Franz. Uitg. Unieboek. Prijs f24,50. "Wild- en Gevogelte Boek". Paul Bocu- se/Louis Perrier. Uitg. Luitingh. Prijs f27,90. In dit kookboek passeren vrywel alle soorten wild en gevogelte de revue. De recepten worden voorafgegaan door vele wetenswaardigheden over de dieren zelf. Recepten voor het berei den van wild, dat in ons land is be schermd, zijn niet in dit leuk geïllu streerde boek opgenomen. "Tunnel 21". Donald LlndqulsL Uitg. De Kern. Prijs f32,50 Zes mannen graven een tunnel van west- naar oost-Berlyn. Elke man heeft zyn eigen motief om in de grootste gevan genis ter wereld' te penetreren. "De doodshoofdvlinder". Jan Wolkera. Uitg. De Bezige BIJ. Prijs: f20,-. "Ik draag geen helm met vederbos". W. F. Hermans. Uitg. De Bezige Bij Prijs "Beroepen-Almanak". Samenstellers: E. Timmcrs, H. Veldwijk en A. C. Ven ters. Uitg. Elsevier. Prijs f29,50. Vijfde editie van de handleiding voor school- en beroepskeuze In het voor woord constateert de samensteller dat de situatie op de arbeidsmarkt weinig rooskleuriger is dan in voorgaande ja ren, waarby opmerkelyk is dat tegen over de vraag naar arbeid - het aantal werkzoekenden - ook een zeer groot aantal vacatures staat waarin maar moeilijk blykt te kunnen voorzien. "In 't bijsonder Katten". Doris Lessing. Uitg. Bert Bakker. Prijs f 19,50. De schaamteloze bekentenissen van een kattenliefhebster. Dons Lessing Iaat in deze als een roman opgebouwde vertelling de wereld zien die verbor gen zit achter de heldere ogen van elke kat. "De Vloek van Drakenburg". Rona Randall. Uitg. Ticbosch. Prijs: f24.50. Een romantisch en spannend verhaal, spelend in de tijd van Koningin Victo ria. "Oh, mijn rug". Dr. L. Root en T. Kler- nan (Vertaling S. van der Baan, arts). Uitg. Meulenhoff. Prijs f32.50. medische ruggesteun by rugklach- "Gezondheldaglds voor homosexue- len". R. D. Fenwlck. Uitg. Tiebosch. Prijs f 18,50. "Transactie in Wenen". Helen Maclo- nra. Uitg. A W Sljthoff. Prijs: f 19,50. „Kleine Martha". Catalljn Claes. Uitg. Veen Prijs f 19,90. Roman over het lief en leed van een Ur- ker vissersgezin, waarin een mongool- tje zoveel aandacht van de vader op eist, dat kleine Martha zich steeds meer achtergesteld gaat voelen. Als recensent van mannelijke kunne ben je vandaag-de-dag op een irritante manier te keffen, uiterst bevreesd - vooral sedert Hannes Meinkema meer Ik kwam, in een vlaag van woede, luidruchtige dan duidelijke waarschuwingen tegen sek- ^,e£obebneswïdwTkkerenl.ei sistische kritiek geschreeuwd heeft om vrouwenlitera- een dreunend geblaf horen, tuur" te beoordelen. Wij ontberen een verbluffende kijk Harm luisterde even toe, er gleed op vrouwelijke ziel en lichaam, nietwaar, laat staan dat we een gelukzalige uitdrukking over een gezonde kijk hebben, willen hebben op dameskunst- biaffem Een^ooie mfddeïïware uitingen. blaf had hij. lijk boek samen. „Nederland in stukken". Gerangschikt naar onderwerp (justitie, ker kelijk leven, koningshuis en veel rubrieken meer) presen teert men een bloemlezing van Nederlands leven door de eeuwen heen, vastgelegd in schriftelijke getuigenissen. Het boek is prachtig geïllu streerd, zoals bijgaande foto (boven) bewijst de afbeel ding van de acte van een ver bond tussen de stad Gronin gen en de Ommelanden, een oorkonde uit de vijftiende De archivarissen diepen uit hun kasten overigens ook docu menten van heel recente da tum op. Er is bijvoorbeeld een reproduktie van de eerste bladzijden uit het gastenboek van koningin Wilhelmina in Londen. Ook is er een notitie van bisschop Bekkers, ge bruikt bij een toespraak voor Leidse studenten in de lente van 1965. Want geschiedenis houdt nooit de pas in, gaat altijd voort. Een document is een op pa pier gestold moment, HAN MULDER Sporen aan de hemel, deel 1. Ab. A. Jansen. Uitg. Hollandia. Prijs 32,50. In dit eerste deel van een kroniek van een luchtoorlog boven Nederland ligt het accent op de verrichtingen van de Achtste Amerikaanse Lucht macht. Ook heeft de schrijver pogingen gedaan de acties van de Duitse „Luftwaffe" zoveel mogelijk tot zijn „recht" te laten komen, maar is daarin slechts ten dele geslaagd. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit dat de Duitse archieven verre van volledig waren en er van de Luftwaffe nog steeds te weinig bekend is. Ook de bereidheid van poten tiële informanten liet nog wel eens te wensen. Al tijdens de Tweede Wereldoorlog verzamelde Jansen zoveel mogelijk vlieggegevens. Hij vulde die aan door gebruik te maken van geallieerd/ Amerikaans documentatie-materiaal en van rapporten van Nederlandse ooggetuigen. Ab. Jansen maakte onder meer ook gebruik van de om vangrijke bibliotheek van de Leidenaar Hans Bredewold en van de Leidschendammer Bart Rijnhout. KEES VAN KUILENBURG over mensen en zaken die in Lehnings leven zeer veel bete kent hebben. Er staat in de bundel ook een stuk van Lehning zelf over de Italiaan se revolutionair Buonarroti. Voorts treft men artikelen van H.A. Gomperts, de criminoloog Hulsman, Jan Rogier, D.A.M. Binnendijk en vele anderen. ]De chronologische schets door Els van Daele van het leven van Leh ning, zoveel mogelijk verbonden aan gelijktijdige gebeurtenissen uit cultuur en politiek, is een voortreffelijke leidraad bij het plaatsen van de diverse bijdragen naar functie en tijd. Erfgoed „Erfgoed van Nederland", Gids naar een levend verleden (uitg. Readers Digest) Een aanstekelijk stuk vaderlandse geschiedenis, vol informatie in tekst en beeld mag "Erfgoed van Nederland" zonder haperen ge noemd worden. De opzet van het boek kom je te genwoordig meer tegen. De ge schiedenis van prehistorische tijden tot nu wordt in negen hoofdstukken onderverdeeld. Daarbinnen hakt men dan de on derwerpen weer tot mootjes van twee bladzijden. Dat heeft het voordeel dat men afgeronde arti kelen tot zich kan nemen, maar zou het gevaar met zich mee kun nen brengen dat de rode draad, die ook de geschiedenis verbindt, zoek raakt. Dat gevaar trachtten de samenstellers te bezweren door telkens een hoofdstuk met een algemene schets van het te behandelen tijdperk te beginnen. Eindredactie van het werk heeft de Nijmeegse professor Manning, die al eerder met een boek van de maand ervaring heeft opgedaan met het schrijven voor een groot publiek. Een groot aantal mede werkers stond hem terzijde, on der wie de onlangs plotseling overleden Paul van 't Veer. De opzet is ernaar dat het boek ook naar tekst eenheid moet ademen. Ik neem dus aan dat de bijdragen allemaal nog eens door de ma chine zijn gegaan. In elk geval ontbreekt op het einde van elk stuk de naam van de auteur. Leiden is met twee artikelen, één over beleg en ontzet, één over zijn grote industriële bloei in de ze ventiende eeuw, goed vertegen woordigd. Voorzover dat nog no dig was: ook hier is de ontluiste ring van de figuur van burge meester Van der Werff in volle gang". Aan het boek is een beknopte gids toegevoegd van historisch waar devols dat nog altijd in Neder land te bezichtigen is. Voorts is er een lyst met boeken voor verder studie. Die lijst had wel wat gro ter mogen zijn. Maar verder een lust voor het oog en het brein.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23