boeksnei Rabobank Q Kamerleden zetten vraagtekens bij wervingsbeleid staalgigant De zomerprogramma's liggen voor u klaar! Dubliek mmm „De pijn slijt maar 't gemis aan liefde in jeugd Mij ft59 Personeelstekort stagneert produktie van Hoogovens voor het beste eruit is DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 21 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Het was naar aanleiding van een ingezonden brief van een anonieme moeder, die rond moederdag In deze rubriek was afgedrukt. Het betrof het aangrijpend relaas van een moeder, die schreef aan feestdagen zoals moederdag „kapot te gaan", omdat haar bekvechtende kinderen ook dén haar deur voorbij liepen. En dat terwijl zij zich voor hun toch altijd het vuur utt de sloffen had gelopen. Het was naar aanleiding van die brief dat Esmeralda, een 33-ja- rfge gescheiden moeder uit Leiden, van binnen begon te koken en op hoge poten een dikke brief schreef, waarin zij verklaarde precies met het tegenovergestelde te kampen te hebben. Ze vond het probleem daarom terecht te eenzijdig belicht, „want mijn geval is geen uitzondering", schreef ze. Zij schreef ook: „Mijn ouders hebben het mij onmogelijk ge maakt nog langer thuis te komen omdat zij al 34 jaar leven als hond en kat en hun kinderen de dupe hebben gemaakt van hun eeuwige ruzies en knokpartijen. De geestelijke littekens daar van draag ik nog." Hieronder vertelt Esmeralda (deze naam is, evenals de vrouw op de foto, gefingeerd, SJ) waarom het kerstfeest voor haar nooit die betekenis van een hecht familiefeest zal krijgen, als voor anderen. Want zegt ze: „Je kunt je verleden niet van je heden losmaken." „Systematisch hebben m'n ouders alles in mij vernietigd. Vooral mijn vader", zegt Esmeralda in haar flatje, dat ze samen met haar zoontje en vriend bewoont. „M'n va der zei altijd: 'Je bent een lelijk kind om te zien. Je mag blij zijn dat je in een winkel mag werken'. Dat werken moest ik al op m'n dertiende. En mijn loon netjes afgeven. Kreeg ik dan zakgeld van, maar zo bar wei nig dat ik er niks van kon doen. Gespaard werd er niet voor je. Nu hebben ze een heel groot huis." ,M'n vader sloeg heel erg. Zou hij nu nog doen, wan neer hij de kans kreeg. Was ik veertien jaar, trok hij je broek uit en sloeg hij zo enorm hard dat je geen sluiting meer had op je blaas. Als hij sloeg, gebruikte hij al zijn krachten. De buren hebben wel eens de kinderpolitie gewaarschuwd maar als die kwam moesten we zeggen dat we nooit werden geslagen." „Ik heb altijd gedacht dat het ooit eens op zou houden. Al tijd heb ik op liefde van mijn ouders gehoopt. Daar ben ik nu maar mee opgehouden. Je moet niet zoeken naar dingen, die er niet zijn." Gebroken Esmeralda is opgeruimder dan ik dacht maar toch wel ner veus. Ze is beschaafd. Slank, blond en modieus gekleed. Ze mag er zeker wezen. Drie maanden geleden werd het haar allemaal weer eens te veel. Ze klapte finaal in el kaar, maar is nu weer zo'n beetje de oude, ofschoon ze zo af en toe wel licht-kalmeren- de tabletten moet slikken. „Twee jaar geleden heb ik voor goed met m'n ouders gebro ken. Van mijn laatste geld had ik een Keulse pot gekocht, die met planten opgevuld en bij m'n moeder gebracht. Maar ze schoof 'm terzijde. Wèl waardeerde ze het zilveren horloge en alle andere dure cadeaus van m'n broers en zusters, die allemaal een goed salaris verdienen en niet hoe ven te passen en meten zoals ik met m'n sociale uitkering." ,In de jaren dat ik met m'n zoontje alleen op kamers woonde, hebben ze nooit de moeite genomen me op te zoeken. Nog nooit hebben zij zich afgevraagd of ik mij een zaam en ellendig voelde. Als dat de reden is waarom ze kinderen hebben geno men...nou ja. Kinderen moet je nemen omdat het leven iets waard is, anders niet. Maar ons hebben ze altijd elk ple ziertje ontnomen. De radio mocht nooit aan, we mochten nooit weg." ,Ze hebben gewoon nagelaten te vertellen dat het leven ook leuk kan zijn. Leuk mag zijn! Twee keer ben ik in m'n jeugd van huis gelopen. De eerste keer was ik hartstikke bang. Ben ik tussen twee auto's in slaap gevallen." Samen met een agent vond m'n vader me. Heel aardig was hij in diens bijzijn. Maar eenmaal thuis.... Ik heb, ge loof ik, nog nooit zo'n pak slaag gehad. Zulke dingen beloofde hij je al ruimschoots tevoren, de sadist. Gedachten aan zelfmoord zijn dan ook vaak bij me opgekomen." „Op m'n zeventiende wilde ik al op kamers wonen. Maar dat mocht natuurlijk niet. In die situatie heb ik me onbewust vastgeklampt aan mijn ex- man. Op m'n 22ste zijn we ge trouwd. Maar al gauw liep ons huwelijk stuk." .Thuis mochten ze hem niet, behalve toen het fout ging Toen was het opeens geen po tentaat meer, maar zo'n vent. Met zijn tweede vrouw is hij nadien ook menigmaal bij mijn eigen moeder op de kof fie ontvangen. Leuk hè. Op zo'n moment voel je echt je ouders achter je staan", zegt ze spottend. Depressies .Geestelijk ben ik volkomen uit het lood geslagen. Dikwijls droom ik nog mijn jeugd en mijn vader. Schreeuwend word ik dan wakker. Heel er ge angst heb ik dan. Ik ben ook vaak agressief. Gisteren bijvoorbeeld nam m'n vriend een hap uit mijn boterham. Woedend werd ik. Pas later drong tot me door waarom. Omdat m'n vader zulke din gen ook uithaalde. Met opzet om je te treiteren." Dankzij haar zoontje en vriend en een oom en tante is Esme ralda weer een eind op streek om uit die diepe put te klaute ren. „Ik heb nu weer familie en daar ben ik heel zuinig op". "Twee jaar geleden heb ik voorgoed met m'n ouders gebroken. Van mijn laatste geld had ik een Keulse pot gekocht, die met planten opgevuld en bij m'n moeder gebracht. Maar ze schoof 'm terzijde zegt ze. Depressies heeft ze desondanks nog geregeld en ze lijdt aan slapeloosheid. m'n jeugd blijft", zegt Esme ralda. .Watje zo graag in je jeugd had willen hebben, heb je niet ge kregen. En waarom niet ei genlijk....?" Dan na een stilte glimlacht ze „Maar gelukkig heb ik nu geleerd dat je best van jezelf mag houden. In derdaad, het ziet er wat rooskleuriger voor me uit. Dat mag je gerust stellen ja." IJMUIDEN (GPD) - Hoogovens IJmuiden kampt met een toenemend tekort aan technisch geschoold bedrijfsper- soneel. Ondanks de intensieve wervingscampagnes heeft het bedrijf slechts een gering resultaat geboekt, mis schien ook veroorzaakt doordat in Noord-Holland het aantal werklozen gering is. Verwacht mag worden dat het gebrek aan personeel en de daaruit voortvloeiende stag natie van de produktie het komende jaar een verliespost van 100 miljoen gulden tot gevolg zal hebben. Als oplossing voor dit personeels probleem wil Hoogovens zich weer gaan richten op de buiten landse arbeidsmarkt. Daarnaast zal op langere termijn de be- drijfsschool een belangrijke plaats gaan innemen bij de per soneelsuitbreiding terwijl ook gestreefd zal worden naar ver ruiming van de mogelijkheden voor vrouwelijk personeel in geoefende produktiefuncties. Het tekort aan werknemers van voldoende technisch niveau zal vooral in het begin van volgend jaar sterk merkbaar zijn na de in gebruikneming van een nieuwe continu-gietinstallatie. Naar verwachting loopt hierdoor het tekort op tot 500 man. Dit aantal wil Hoogovens op korte termijn aanvullen door personeel in Spanje en Joegoslavië te werven. Hierbij zal de nadruk liggen op buitenlanders die min of meer technisch geschoold zijn. Om tot deze wervingsacties over te kunnen gaan heeft Hoogovens toestemming nodig van het mi nisterie van sociale zaken. In middels zijn tussen beide partij en gesprekken gevoerd die in ja nuari 1980 zullen worden voort- Politiek Hoogovens verwacht dat de grote verliezen bij het produktieproces genoeg gewicht in de schaal leg gen om Den Haag ten gunste van de voorgenomen wervingsacties in het buitenland te laten beslis sen. Wel heerst de overtuiging dat de besluitvorming geheel in de politieke sfeer zal worden ge trokken en daardoor nogal wat voeten in de aarde zal heb ben. Na de breuk in de staalconjunctuur in de loop der jaren zeventig werd een rem gezet op de werving van buitenlanders. Thans is hun aan tal in ons land sterk dalende Hoogovens zien vooralsnog een nieuwe wervingsactie in het bui tenland als enige mogelijkheid om snel uit de personeels problemen te komen. indien Hoogovens toestemming krijgt voor het aantrekken van de buitenlanders dan zal de werving met name geconcentreerd wor den op mensen die in de industrie werkzaam zijn of waren. Hierbij mikt Hoogovens op een geheel andere groep buitenlanders dan voorheen. In het verleden lag het zwaartepunt bij buitenlanders die afkomstig waren uit de agra rische sector. Op langere termijn wordt een op lossing gezien in de uitbouw van de, bedrijfsschool. Door een ac tieve campagne onder school verlaters hoopt Hoogovens het aantal leerlingen aan deze school in de toekomst te verdubbelen tot 600. Die voorwaarden die Hoogo vens thans stelt aan de perso neelsuitbreiding in de produk- tieve sector staan lijnrecht tegen over de opinie dat de Nederland se arbeidsmarkt een tekort heeft aan ongeschoolde werknemers terwijl het grootste contingent werklozen uit geschoolden be staat. Bedrijfsdirecteur G. Wilmink van Hoogovens, onder meer belast met sociale zaken, zegt dat de be hoefte van Hoogovens uitgaat naar werknemers die een pro- duktiegerichte opleiding achter de rug hebben. Het huidige on derwijsstelsel in Nederland laat het volgens hem op dit gebied afweten, reden voor Hoogovens om zelf dit gat op te vullen. Na de verdubbeling van het aantal leer lingen zal de bedrijfsschool jaar lijks een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden vergen. Vrouwen Ten slotte heeft Hoogovens het voornemen om de mogelijkhe den voor vrouwen in het bedrijf uit te breiden. Hiermee wordt aangesloten bij de ontwikkelin gen op emancipatiegebied, aldus de heer G. Wilmink. Nederland is ten opzichte van andere geïndus trialiseerde landen sterk achter gebleven met het vrouwenwerk Het verwijt van de vrouwenbe wegingen dat Hoogovens slechts vrouwen in aanmerking laat ko men voor de lagere functies vindt hij niet steekhoudend. Hij voert daarbij aan dat ook hogere func ties in het bedrijf, zoals die van juristen en artsen, door vrouwen worden bekleed. Door het aantrekken van een groter aantal vrouwelijke werknemers voor geoefende produktiefunc ties en een toeneming van het aantal leerlingen op de bedrijfs school hoopt Hoogovens in de toekomst uit de problemen te komen. Het streven is erop ge richt om geheel op de Nederland se werknemers te kunnen draai en. Het aantrekken van een nieuwe groep buitenlanders moet gezien worden als een hoogst noodzakelijke overbrug- gingsperiode, aldus de heer Wil mink. De Industriebonden hebben in middels uitdrukkelijk stelling genomen tegen het voornemen van Hoogovens. Naast de problemen met de opvang van buitenlanders in Nederland, vin den zij dat Hoogovens de huidige personeelstekorten te lijf moet gaan met de verbetering van de werkomstandigheden binnen het bedrijf. Het aantrekkelijk maken van het arbaid klimaat m mat name de produktiegerichte sec toren zien de bonden als voor waarde om Hoogovens langdurig uit de personeelsproblemen te halen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Het is sociaal gezien een zeer dubieuze ontwikkeling dat Hoogo vens kennelijk steeds meer uitzendkrachten uit het bui tenland wil aantrekken voor de produktieafdelingen". Dat is de opvatting van de PvdA-Kamerleden Van den Bergh en Van der Doef, die aan de minister van sociale zaken vragen hebben gesteld heeft het i de staalgigant om vijfhonderd man personeel aan te trek ken. Werknemers die gewor ven moeten worden in Span je en het Duitssprekende deel van Joegoslavië. Van den Bergh zegt niet te kunnen beoordelen of Hoog ovens een slechte naam heeft op de arbeidsmarkt, zoals vakbondsman beweerd. Het kamerlid wel van mening dat het be drijf meer moet doen aan de arbeidsvoorwaarden, met name voor vuil en zwaar werk. Hij wil dat Sociale Zaken aan Hoogovens voor waarden stelt op dit punt voordat toestemming zou worden verleend in het bui tenland te gaan werven. r Harry v.d. Bergh 1ëm .j ADVERTENTIE geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21