Petescu nu toch ontslagen: „dat is de beste oplossing" „Zoek jij de doos met kerstballen even op? Dan zet ik vast 'n pilsje klaar!' Professioneel Leiden stuurt Donar weer het bos in: 84-90 Zoon Kortsjnoi veroordeeld BELGIE GEPLAATST Ook Tony Roche heeft 'genoeg' van toptennis DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 PAGINA 17 GRONINGEN - "Professio neel", zo heette de 84-90 overwinning die Parker Lei den gisteravond in Gronin gen op Donar behaalde. En inderdaad, deze betiteling die bijvoorbeeld een Hans van Rooden aan de zege van de Leidenaars gaf mocht er zijn. Hij, de ex-Leiden-speler doelde dan vooral op de wijze waarop zijn voormalige ploeggenoten precies op het juiste moment profiteerden van de zwakke momenten die de Groningse ploeg kende en dat op vakbekwame manier ook uitbuitten. Maar er was nog een andere reden om de triomf zo af te schilderen. Die wellicht nog belangwekken der was ook. Het tijdstip namelijk om NND een nederlaag toe te brengen kon niet beter gekozen zijn. De ploeg uit de Martinistad is de laatste weken, na een op merkelijke zwakke seizoen start die tot gevolg had dat de Amerikaanse coach Chuck Campione zijn biezen kon pakken, bezig aan een sterke revival. Voelde zich ook op eens weer tot veel in staat. En het duel tegen de aloude ri vaal die bovendien lijstaan voerder is kwam wat Donar betreft dan ook op het goede moment. Want wat is er mooi er om ter bevestiging van de vorm en ter streling van het ego juist die tegenstander eens te grazen te nemen, en passant afrekenend met de fabel dat Donar niet van Lei den kan winnen. Kortom ruim drieduizend toe schouwers waren op dit aan lokkelijke gegeven afgeko men en de spelers van inte rim-coach Jan Kamman wa ren gemotiveerder dan ooit tevoren. Een complete come back. Dat stond op het spel. Mitchell Plaat, de Leidse spel verdeler, voelde dit alles tij dens de warming-up voor de wedstrijd aan. Dat was dui delijk merkbaar, want hij oogde en deed zeer nerveus. Weliswaar zou een nederlaag de positie van zijn ploeg niet doen wankelen (acht punten, voor) maar een zege van Do nar zou het moreel van de Groningers gevaarlijk veel goed doen. Hij moet dat be seft hebben, het liep als een rode draad door de wedstrijd. Al speelde de nervositeit hem in het begin dermate parten dat zijn motivatie en inspira tie een averechts effect leek te hebben. De verwachte blik- semstart van de thuisclub kon hij en zijn maten in elk geval niet pareren. Een 17-8 voorsprong was het gevolg, maar bijtijds kwam Leiden tot zijn positieven. Een zone wendde direct ge vaar van "verzuipen" af (21-18), maar de kapitein was nog niet halverwege de brug toen het schip opnieuw dreigde te kapseizen. Bruinsma deed niet mee, Giddings zag een paar ballen misgaan en Washington liep tegen zijn derde fout op. Tien punten liep Donar weg (37-27) totdat plots de kansen keer den. Een paar onbegrijpelijke missers aan Groningse zijde hielp Leiden onverwacht in het zadel en inderdaad pro fessioneel snel werkte Leiden de schade weg. Bij rust be droeg de achterstand slechts twee punten en wat belang rijker was: de rust was terug. Plaat, zo bleek heel snel, had zich helemaal hervonden. Bruinsma liet zich meetrek ken en opeens stond winnen bij iedereen duidelijk voor ogen. Er moest, dat was de oplossing, sneller gespeeld worden. Kamman durfde niet te wisselen en hoewel zijn gok aanvankelijk goed leek uit te vallen bleek in het verloop van de tweede rondgang dat dit slechts optisch bedrog was. Want Schulz, de man om wie het bij Donar gisteren al lemaal draaide en die heel lang kon domineren, werd moe. Nog ging hij omhoog, nog scoorde hij en daarom bleef Donar bij, maar het werd steeds duidelijker dat het een kwestie van tijd was. Toen hij er ten lange leste uit ging sloeg Leiden toe. Was hington, Kip en Giddings hadden hun werk goed ge daan. Mike was stuk en daar mee ging Donar "terug het bos in". Van 72-74 liep Leiden, wéér op dat goede moment, naar 74-82 en daarbij zaten twee schitte rende aanvalsopzetjes. Schulz kwam terug, maar Franken, die tegen een supe rieure Plaat opliep, ging er met 5 P's uit. De zwaar tegen vallende Dijkstra en de wel heel hoog springende maar nauwelijks effectieve Jemi- son konden het tij niet doen keren, evenmin als Hans van Rooden die overigens té wei nig tijd kreeg toebedeeld. Donar had het stuk wéér niet gered, de goede voornemens ten spijt. Aantrekkelijk te genspel dat was het enige waar het op kon bogen. Een juichende Giddings en een glunderende Plaat zag men met de o zo belangrijke pun ten vertrekken. Scores Leiden - Bruinsma 24, Plaat 20, Woudstra 19, Gid dings 11. Donar - Schulz 32, Zwiers 16, Franken 13, Jemi- t 11. AD VAN KAAM LENINGRAD (ANP/GPD) - Een rechtbank in Leningrad heeft de 20-jarige zoon Igor van schaker Viktor Kortsjnoi, gisteren ver oordeeld tot twee en een half jaar werkkamp wegens het niet ge hoor geven aan een oproep tot militaire dienst. Volgens Bela Kortsjnoi, de moeder van Igor, hield haar zoon tijdens de negen uur durende zitting vol niet schuldig te z(jn. Igor Kortsjnoi werd echter door de rechtbank bestempeld tot een "uiterst ge vaarlijke misdadiger". Op 13 november werd Igor Kortsj noi ten huize van vrienden gear resteerd. Daar was hij onderge doken na te hebben geweigerd in militaire dienst te gaan. Viktor Kortsjnoi, die in 1976 naar Nederland vluchtte, liet vanuit Zwitserland (waar hij tegen woordig woont) weten dat hij een beroep op de hoogste juridische instanties zou doen om zijn zoon Igor te vrywareh van gevange nisstraf. In de eerste plaats dacht Kortsjnoi aan het internationale gerechtshof, dat in het Vredes paleis in Den Haag zetelt. Tevens kondigde Kortsjnoi aan zich op nieuw te richten tot politieke per soonlijkheden in de wereld, zoals president Carter van de Verenig de Staten, de koningin van Zwe den, Amerikaanse senatoren, de regeringen van Nederland, Groot-Brittannie. IJsland, Zwe den. Zwitserland en andere "overheden". Kort-sjnoi onderstreepte overigens dat zyn vorm onder de stryd rond zijn zoon ernstig te luden heeft. Tijdens een onlangs in de Spaan se plaats Linares gehouden toer nooi maakte Kortsjnoi opvallend veel fouten. HO moest toen de eindzege laten aan de Amerikaan Christiansen. Wel doet Kortsjnoi mee aan het 42e Hoogovenschaaktoernooi, dat VSO 14 tot en met 31 januari 1980 in Wyk aan Zee zal worden ge houden. Dat valt kwa speelsterk- te in categorie 11 van de Wereld schaakbond. Vorig jaar was het nog categorie 12. De deelnemers Styn Tm.man. Sos.mko. Ligte- nnk. Ree en Van der Wiel (allen Nederland), Quinteros (Argenti nië), Sunye (Brazilië), Browne en Seirawan (V.S.), Hubner en Pfle- ger (W-Dld), Kovacevic (Joego slavië), Alburt (statenloos) en Kortsjnoj (statenloos). In de damesgroep spelen zes Ne derlandse vertegenwoordigsters (Belle, Van Gent, Van der Gies- sen, Van Parreren, Theunissen en Muider), alsmede de Engelse Jackson, de Fran^aise Tagnon, de Poolse Sikora en de Westduit- se Hund. Van Seggelen „bedankt" bij UVS LEIDEN - Theo van Seggelen heeft bedankt als lid van UVS. De middenvelder heeft schriftelijk te kennen gege ven niet langer voor de ama teur hoofdklasser te willen uitkomen. Aanleiding tot zijn vertrek: de "zaalvoet bal-affaire", waarbij Van Seggelen dit seizoen tot tweemaal toe betrokken was. In eerste instantie schond de voetballer de met de selectie-spelers gemaakte afspraken door toch in de zaal te gaan spelen. Van Seg gelen werd daarvoor aan vankelijk geschorst, maar koos eieren voor zijn geld en werd weer in de selectie op genomen. Vorige week ech ter speelde hij andermaal in de Groenoordhallen, waarop hij zelf meedeelde dat hij "wel weer geschorst zou worden door UVS". De ver eniging sloot hem daarop uit van het spelen van wedstrij den voor de club, in afwach ting van een nadere verkla ring van Van Seggelen. Die kwam deze week. Per brief zegde Van Seggelen zijn lid maatschap op. Gisteravond speelde hij opnieuw mee in de zaalvoetbalcompetitie. ROTTERDAM - Mircea Petescu zal niet langer als trainer van Sparta optreden. Ofschoon het Sparta-bestuur zich naar buiten toe in stilzwijgen hult over een eventueel ontslag van de Roemeense oefenmeester, heeft penning meester Floor Bouwer inmiddels de spelersgroep van het vertrek van Petescu op de hoogte gesteld. Hulptrainer Hans Eijkenbroek heeft gisteren de honneurs van Petes cu waargenomen en zal voorlopig als tussenpaus optre den. Tijdens een maandagavond ge houden bestuursvergadering groeide het verlangen bij diverse bestuursleden om de bevoegd heden van Petescu in te perken De Roemeen kreeg dinsdagmor gen te horen dat hem in feite slechts één keus restte: ontslag ofwel werk op lager niveau. Pe tescu riep naar aanleiding van dit gesprek de hulp in van WON- secretaris Jaap van der Leek, die gistermorgen Sparta-voorzitter drs. Cor van Rijn duidelijk maak te dat Petescu geen lager gekwa lificeerd werk bij Sparta wenste te accepteren. „Wel toonde Petescu zich bereid om het dienstverband met Sparta te verbreken", aldus Van der Leek, „mits de club bereid is Pe tescu een goede afvloeiingsrege ling aan te bieden" ADVERTENTIE Heertijk, helder Heineken. Van der Leek, die momenteel als woordvoerder van Petescu („Ik geef voorlopig nergens commen taar op. Ik verwijs voor alle zaken naar Jaap") optreedt, heeft Spar ta drie maal 24 uur de gelegen heid gegeven om zich te buigen over het concept van de afvloei ingsregeling. "Paniekvoetbal" ^Sparta speelt paniekvoetbal, nu de resultaten wat minder zijn", luidt de mening van Van der Leek. „Ze hebben die man an derhalfjaar in dienst en nu deugt er opeens niets meer van hem. Ik heb die voorzitter nu ons ontwerp van die financiële afwikkeling van Petescu's contract voor de neus getoverd. Vóór zaterdag 12 uur willen wij hierover uitsluitsel hebben" Sparta-voorzitter drs. Cor van Rijn wenste gisteravond geen enkel commentaar over de kwestie-Pe- tescu te geven. "Ik heb met Van der Leek en Petescu een afspraak dat we zaterdag weer rond de ta fel gaan zitten en tot zo lang zal ik niets over deze zaak zeggen. Wat Van der Leek nu zegt, is voor zijn rekening, ik houd mij aan de af spraak die wij gisteren hebben gemaakt. Ik zal op dit moment dus niet zeggen of Petescu als trainer blijft, dan wel dat er een opvolger komt" "Niet onverwacht" ,Maar dat laatste heeft Bouwer gis termiddag wel tegen ons ge zegd", onthult Sparta-verdediger Frank Weerdenburg. „Die heeft ons gezegd dat Petescu niet meer als trainer terugkomt en Eijken- \broek zijn zaken zal waarnemen totdat er een nieuwe trainer is ge vonden. Ach, in feite kwam het ontslag van Petescu voor ons niet onverwacht. Hij kon ons niet meer motiveren, wat ten koste van de prestaties ging. Dit ont slag is dus in feite de beste oplos sing". GERARD VAN PUTTEN Kenny Dalglish rglipt wel door de Belgische defensie. GLASGOW (GPD) - België heeft zich gisteravond voor 40-000 toeschouwers in het Hampden Park van Glasgow geplaatst voor de eindronde van het Europees voetbal kampioenschap voor lan denteams door Schotland met 3-1 te verslaan. De Bel gen waren al na de eerste speelhelft zeker van kwalifi catie omdat zij de hardwer kende, maar bepaald niet imponerende tegenstander toen al op een 3-0 achter stand hadden gezet. De Schotse bondscoach Jock Stein, die een aantal gerou tineerde spelers uit het elftal had gelaten om "met jonge spelers te gaan bouwen aan een sterke WK-ploeg", kan dus opnieuw aan de slag, want het elftal dat gister avond Schotland vertegen woordigde mist doodeen voudig capaciteiten. De vraag is zelfs of Schotland met spelers als Andy Gray (niet vrijgegeven door Wol verhampton) en Joe Jordan (in onmin levend met Stein) dit gemotiveerde en collec tief erg sterk spelende Belgi sche team daadwerkelijk in de problemen had kunnen brengen. De Belgen, gehandicapt door het ontbreken van de ge schorste Renquin en de door Happel niet vrijgegeven Voordeckers, speelden het spel slim. Beheerst lieten ze de opponent het spel maken, zonder daarbij te veel ruimte te geven. Bovendien be schikte Belgie op het mid denveld over Wilfried van Moer, die door blessures lang afwezig was geweest, maar die zich nu aandiende als de grote organisator. In twee treffers had hij een belang rijk aandeel. Nadat debutant Van den Berg in de 20 ste mi nuut een door doelman Rough losgelaten bal (na een vrije trap van Van der Kij ken) in het doel had geprikt, leverde de oude meester zijn bijdrage. In de 24ste en 31 ste minuut deponeerde hij de bal in de voeten van Van der Eist die het voorbereidende werk knap afmaakte. Door het wegvallen van Van Moer in de tweede helft hij werd vijf minuten na rust geblesseerd vervangen door Plessers), raakte de organi satie op het Belgische mid denveld even zoek. Door de enorme inzet van de flank spelers Ceulemans en Van der Eist raakte het team ech ter nooit het zelfvertrouwen kwijt. Ook niet nadat Ro bertson in de 55ste minuut had tegengescoord. Wel kop te Gordon McQueen nadien nog eenmaal op de paal en moest Martens, na drieën half jaar terug, nog eenmaal op de doellijn redden, maar verder gevaar dreigde niet. Belgie werd door de winst met 12 punten uit acht duels, winnaar van groep 2. Voor Oostenrijk (8-11), Portugal 7-9), Schotland (7-5) en Noorwegen (H-l).Het duel Schotland-Portugal, op 6 fe bruari 1980, is niet meer van invloed op de stand. SYDNEY (Reuter/ANP) - Tony Roche, de 34-jarige Australische tennisveteraan trekt zich terug uit het internationale toptennis. Een dag nadat Ken Rosewall (45) verklaarde dat hij met de actieve sport zou stoppen, nam Roche dezelfde beslissing. Nadat Roche in de tweede ronde van de open tenniskampioenschappen van Nieuw Zuid Wales van Ross Case had verloren (6-3, 3-6,6-3) maak te hij zijn terugtreden bekend. "Ik zal niet meer deelnemen aan internationale toernooien in het buitenland. Ik heb er voorlopig genoeg van". Tony Roche was in de jaren zestig en begin jaren zeventig een ge ducht dubbelspeler. Met John Newcombe won hij vyf keer de Wimbledontitel in het dubbel spel

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17