de nieuwe zomergids van Trans Speculatie met grond moeilijker Felle kritiek op afzetting Küng trans 'Recht doen aan karakter hbo' Jaar van het kind gisteren afgesloten Net uiten boordevol vakantiepiezier: Arrestatie wegens zware mishandeling Vikintiereizcn DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 13 Regering stelt wijziging van Onteigeningswet voor DEN HAAG (GPD) - Speculatie met grond bestemd voor woningbouw zal bemoeilijkt worden. Met dit oogmerk is een wijziging van de Onteigeningswet voorge steld, dat erop gericht is de waar destijging die het gevolg is van bijvoorbeeld woningbouwplan nen op landbouwgrond, tegen te gaan. Pas tien jaar nadat de grond een bepaalde bestemming heeft gekregen, kunnen speculanten hun „winst" binnen halen. Het voorstel van het kabinet, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gezonden, is een van de onder delen van de grondpolitiek," waarop het kabinet-Den Uyl in 1977 ten val kwam. Bij die gefe- genheid ging het om de vraag of de te betalen vergoeding geba seerd zou worden op de ge bruikswaarde of de veelal hogere verkeerswaarde. In het regeer akkoord van CDA en VVD is al gekozen voor de verkeerswaarde Het wetsontwerp kiest ook hier- Het nu ingediende wijzigingsvoor stel vormt politiek gezien één ge heel met twee andere wetsvoor stellen die reeds bij de Kamer zijn ingediend. Het gaat hierbij om de wet vervreemding landbouw gronden en de wet voorkeurs recht gemeenten. De eerste wil de sterke prijsstijging van land bouwgronden van de laatste ja ren een halt toeroepen. De twee- ADVERTENTIE Daar onze showrooms vanaf 21 december gesloten zijn wensen wij u nu vast prettige feestdagen en hopen wij u op 2 januari weer te mógen begroeten, opi een toost uit tè brengen op een voorspoedig 1980. Rookbommen in raadzaal Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Vertegen woordigers van kraakgroepen hebben gistermiddag enkele rookbommen gegooid in de Am sterdamse raadzaal. Dat gebeur de tijdens een raadsvergadering. Even na drieën stormden vijftig tot honderd actievoerders de raad zaal binnen, sloten alle toegangen af, en lazen vanaf de tafel van B en W een verklaring voor. Daarna gooiden zij de bommen en liepen weg. De raadzaal werd in een dikke mist gehuld. Volgens de verklaring werd actie gevoerd door en namens de vijf tig bewoners van panden aan de Keizersgracht die eigendom zijn van de Ogem. Na een kort geding werd bepaald dat de krakers de panden moeten ontruimen. Dat is overigens nog niet gebeurd. De krakers vinden dat de gemeente geen moeite heeft gedaan om de huizen te kopen voor huisvesting van woningzoekenden. Daarmee is verraad gepleegd aan de vijf tigduizend woningzoekenden in Amsterdam, aldus de verklaring, waarin wordt geëist dat de ge meente alsnog bekijkt of koop mogelijk is. de geeft aan gemeenten het recht van eerste keus bij de aankoop van gronden, die zij bijvoorbeeld nodig heeft voor woningbouw projecten. Het nieuwe voorstel heeft tot doel te voorkomen dat particulieren zich verrijken ten koste van de gemeenschap. Vandaar dat de overheid niet de volledige waar destijging als gevolg van wo ningbouwplannen zal behoeven te betalen. In de toekomst mag de onteigeningsvergoeding dan ook nooit hoger zijn dan de verkeers waarde van de grond. Als tijdsli miet stelt het kabinet hierbij een periode van tien jaar voor. Het kabinet stelt verder voor dat bij het bepalen van de schadeloos stelling geen rekening wordt ge houden met schade die ontstaan is als gevolg van activiteiten van de onteigenaar. Als nieuw onder deel van de Onteigeningswet stelt het kabinet verder voor om naast gemeenten ook de activitei ten van andere publiekrechtelij ke lichamen onder deze wet te la ten vallen. „Activiteiten" zijn in dit verband bijvoorbeeld ik Vrachtboot loopt op rotsen en yvergaat SAN SEBASTIAN - De 300 ton metende Deense vrachtboot "Gul stan Trader" is gisteren bij de Noordspaanse haven Pasajes op de rotsen gelopen en vergaan. De zeven bemanningsleden overleefden het ongeluk, maar twee redders kwa men om het leven. Het ongeluk ge beurde doordat toen het vaartuig op een loods lag te wachten, de mo toren weigerden. De hoge golven wierpen het scheepje toen op de rot- GRONINGEN (ANP) - In Gronin gen is deze week de 25-jarige D.G.P. door de politie aangehou den. P., die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, wordt ervan verdacht in de loop van vorige week de 50-jarige K.B. uit Gro ningen zwaar te hebben mishan deld met de bedoeling hem geld af te persen. De mishandeling gebeurde in de woning van het slachtoffer. Een tweede dader, een neef van D., is nog voortvluchtig. B. werd door zijn belagers onder meer bewerkt met een scheer mes. Verder werd er zout in zijn wonden gestrooid en werden peuken op zijn lichaam uitge drukt. De man hield voorts aan de behandeling een gebroken arm en neus, oogletsel, gescheurde enkelbanden en kneuzingen over het gehele lichaam over. Wetsvoorstel over hoger beroepsonderwijs DEN HAAG (GPD) - Het is wense lijk dat het hoger beroepsonder wijs een zelfstandige wettelijke grondslag heeft en wordt losge maakt uit de Wet op het Voortge- AUTOKEURING - De keuring van personenauto's wordt waar schijnlijk vanaf 1 januari 1983 verplicht. Dat verwacht ir. J.G. Kuiperbak, directeur van de Rijksdienst voor het Wègverkeer. Het is vrijwel zeker, dat de keu ringen worden ondergebracht bij particuliere garages. De techno- stations van de Rijksdienst voor het Wegverkeer blijven zich al leen bèzighouden met de keurin gen van bussen, taxi's en ambu lances. zet Onderwijs. Zo'n nieuwe rege ling zal meer recht doen aan het eigen karakter van het hoger be roepsonderwijs, aldus de n ters Pais (onderwijs en weten schappen) en Van der Stee (land bouw en visserij) in het concept ontwerp wet op het hoger be roepsonderwijs. In het ontwerp wordt het hoger be roepsonderwijs verdeeld in een zevental soorten. Dit zijn het ho ger technische onderwijs (HTO), het hoger landbouwonderwijs (HLO), het hoger economisch onderwijs (HEO), het hoger so ciaal-agogisch onderwijs (HSAO), het hoger gezondheids- onderwijs (HGO), het hoger kunstonderwijs (HKO), en het hoger pedagogisch onderwijs (HPO). Het HBO-statuut geeft voorschrif ten voor toelatingsvoorwaarden, cursusduur, de hoofdzaken van de inrichting van het onderwijs, de hoofdzaken van examens en informatie over het eigen karak ter van de studierichtingen. Om de eigen verantwoordelijkheid van de instellingen niet nodeloos te beknotten, is in het HBO-sta tuut niet de zogenaamde vrije studierichting geregeld, waarin de student grote vrijheid krijgt een vakkenpakket samen te stellen naar persoonlijke interes sen en aanleg. In het concept-wetsontwerp wordt een voorbereidende fase voorge steld van ten hoogste een jaar. Dat jaar heeft een functie van se lectie en oriëntatie, net als het propedeutisch jaar in het we- 1 tenscahppelijk onderwijs. De cursusduur van de hoofdfase mag, als het ontwerp wet wordt, ten hoogste drie jaar bedragen, de duur van de totale opleiding op ten hoogste vier jaar komt. In bepaalde gevallen zal er nog een mogelijkheid zijn van vervolg hoger beroepsonderwijs met een duur van ten hoogste twee jaar. Bij deeltijdonderwijs mag langer over een cursus worden gedaan. DEN HAAG (ANP) - "Gezien de vele activiteiten ten be hoeve van het kind in Neder land en in de hele wereld, kan het eerste doel van dit inter nationale jaar van het kind - de bewustmaking van brede lagen der bevolking dat er veel schort aan de situatie van het jonge kind - alleszins ge slaagd worden genoemd". Dit verklaarde gisteren mr. Th. H. Bot, voorzitter van de stichting nationale commis sie internationaal jaar van het kind 1979, tijdens de slotma nifestatie van het jaar van het kind in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Erevoorzitster van de natio nale commissie, prinses Bea trix, woonde een groot deel van de bijeenkomst bij en kreeg het eerste exemplaar van het boek "Kinderen, in het jaar van het kind" aange boden. In dit boek wordt ver teld op welke wijze wordt "gespeeld" metdejongsten in onze samenleving, wat de ge volgen ervan zijn en welke mogelijkheden er zijn om er iets aan te doen. Volgens mr. Bot verkeert het kind in de geïndustrialiseerde westerse samenleving ook in nood, hoewel niet in mate rieel opzicht. "Steeds meer kinderen haken af, steeds minder wensen nog volwas sen te worden en steeds meer lopen weg uit de gezinnen. De minachting slaat hard toe", aldus de voorzitter. Die het verschijnsel van gewelddadig optreden van jongeren, ont snapping zoeken in alcohol en drugs en ook zelfmoord wijt aan het feit dat nauwe lijks echte aandacht aan de jongeren werd besteed. Maar er zijn nu aanwijzingen, dat de onmondigheid waarin het kind de laatste honderd jaar werd gehouden, begint plaats te maken voor de erkenning dat ook het kind rechten heeft, zei mr. Bot. De voorzitter kondigde aan dat eind maart 1980 een rapport zal verschijnen, waarin be leidssuggesties worden ge daan en waarin de commissie uiteen zet welke initiatieven door de stichting internatio nal jaar van het kind zijn ge nomen voor de komende ja ren. Zo is een voorstel gedaan voor het jeugdbeleid, waarin ook een afzonderlijke "ka mer" voor het jonge kind dient te worden opgenomen. Voorts is er het voorstel aan alle provinciale besturen om provinciale kinderraden in het leven te roepen. Prof. Dr. Hoefnagels, hoogle raar criminologie en kinder recht aan de Erasmus-univer- siteit in Rotterdam merkte op dat er in dit jaar van het kind in totaal 1,5 miljard kinderen, jonger dan 15 jaar, op de we reld zijn. Daarvan leeft 81 procent in de ontwikkelings landen, waar ondervoeding, infectie en gebrek aan medi sche bijstand heersen. In de Derde Wereld worden hon derdduizenden kinderen jaarlijks blind. "Dat betekent dat we helemaal niet zo knap zijn. Met al onze technologie zijn we nog steeds erg dom. We kunnen alleen onszelf zo overvloedig in leven houden dat we aan bloed- en vaatziek ten sterven", hield hij de toehoorders voor. Hij pleitte voor iedere staat met een cijfer voor "statelijk ge drag" te beoordelen. Volgens hem beginnen de bijna hon derd staten, die de mensen rechten schenden door mar telen, doden en wederrechte lijke gevangenneming, al met een onvoldoende. "Ik ben er van overtuigd dat de cijfers voor het moreel gedrag der staatsoverheden over het ge heel genomen lager zullen zijn dan de cijfers voor het gedrag van kinderen", aldus de Rotterdamse hoogleraar. Naar het oordeel van prof. dr. D.J. de Levita, hoogleraar in de kinderpsychiatrie, is er slechts één plaats waar het kind zijn rol van wegberijder van een betere toekomst kan blijven spelen: in de pro gramma's van de politieke partijen, die per definitie strijden voor een maatschap pelijke vooruitgang. "Ze zijn dan ook in principe onze meest waardevolle en onmis bare bondgenoten", aldus de hoogleraar. ADVERTENTIE De veroordeling van de Zwitserse theoloog Hans Küng door de Va ticaanse congregatie voor de ge loofsleer is niet louter een inter ne rooms-katholieke kwestie maar heeft ook gevolgen voor de oecumene. Dat zegt de Wereld raad van Kerken in een reactie op het besluit van Rome om Küng te ontheffen van zijn do- ceerbevoegdheid en hem niet meer als katholiek theoloog te beschouwen. De Wereldraad vindt het hoog tijd dat alle kerken die een dialoog met de Rooms-Katholieke Kerk zijn aangegaan met het Secreta riaatvoorde Eenheid (oecumene) gaan praten over fundamentele kwesties zoals deze intrekking van de doceerbevoegdheid. In Tübingen, de stad in de West- duitse deelstaat Württemberg waar Küng doceert, is een comité opgericht "ter verdediging van de rechten van de christen bin nen de kerk". Die rechten wor den, volgens dit comité, in de Rooms-Katholieke Kerk be dreigd. "Het wordt steeds duidelijker dat willekeurig optreden, schending van de fundamentele rechten en autoritaire beslissingen de ker kelijke stijl van leiding-geven bepalen. Ten koste van het geluk van miljoenen mensen wordt in de kerk gepoogd een eng om grensd begrip van waarheid op te leggen dat volledig in tegen spraak is met de bevrijdende boodschap van Christus". In het comité zitten ook theologen. De hoogleraren van de protestantse theologische faculteit in Tübin gen zijn "diep getroffen". Zij de len de bezorgdheid van hun ka tholieke collega's over de beslis sing en over de gevolgde proce dure. De christenheid kan hier door schade lijden, vrezen zij. "De veroordeling is een bedui dende belemmering op de weg naar de oecumenische samen werking" Ruimte De raad van de Rooms-Katholieke theologische faculteit van de Weense universiteit heeft "met bezorgdheid en bevreemding" gereageerd op de veroordeling van Küng. Men is teleurgesteld over de manier waarop tegen kri tiek wordt opgetreden. Ook vreest de raad dat door dergelijke maatregelen de kerk bij velen ongeloofwaardig wordt. De ruim te voor discussie en veelvormig heid die na het tweede Vaticaan se concilie is ontstaan moet be houden blijven, aldus de raad. Kardinaal Joseph Höffner, voorzit ter van de Duitse bisschoppen conferentie, verwerpt de verwij ten. Hij zei dat de congregatie voor de geloofsleer zich tien jaar heeft ingespannen voor een ge sprek met Küng en dat Küng steeds andere uitvluchten had. Volgens Höffner had de congre gatie geen andere mogelijkheid dan in afwezigheid van Küng tot een beslissing te komen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Boven-Hardinxveld P.M. Breu- gem Barneveld; aangenomen naar Lelystad (in samenwerking met de Geref. Kerk) B.A. Vene mans Medemblik, naar Kollum (voor de evangelisatie) J. Smit Wanswerd; bedankt voor Garijp R.C. Cuperus (ziekenhuispredi- kant) Bennekom, voor Din- teloord M.B. Plette Nieuwpoort. Gereformeerde Kerken: beroepen te Emmen L.J. Koffeman Kame- rik; aangenomen de benoeming tot leraar godsdienst adn de chr. scholengemeenschap te Harden- berg Q. Huyser (leraar) Capelle aan den IJssel, naar Giessendam- Neder-Hardinxveld F. de Jonge Dokkum, naar Gauw-Terzooi (Fr.) - voor studentenwerk in Buenos Aires, Argentinië - H.W Vijver Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Drachten (voor zendingsdienst in Indone sië) H. Jagersma Siegerswoude (Fr.), te Axel (voor evangelisatie in België) P.H. van de Laan Lely stad; bedankt voor IJsselmuiden H.K. Bouwkamp Gramsbergen. Christelijk Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Elburg L.W van der Meij Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Kruiningen W. Hage Rotterdam-West; bedankt voor Unionville (Canada) J.M. Kleppe Woerden. Evangelisch-Luth'erse Kerk: aan genomen naar Den Helder (deel werk) kandidaat N.M.L. Vlaming aldaar. Zorg dat u de nieuwe zomergids van Trans niet mist. Geheel verzorgde, en ook individu ele reizen naar 101 bestemmingen in Europa. Meestal per trein, maar ook per touringcar en vliegtuig. Haal die gids bij ns-station, anwo, rabo-bank of uw reisburo. Of bel: 030-627844. Het ivisbureau van de Nederlandse Spoorwegen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13