Iran beschuldigt CIA en Savak van Riskante VS-speurtocht naar bases in M.-Oosten I moord op leider Muzorewa vraagt opheldering EG wil informeel praten over rapport 'drie wijzen' CRISIS IN BELGIË BEZWOREN Vijf Grapo-leden uit gevangenis ontsnapt WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Het Amerikaanse pro gramma ter modernisering van zijn strijdkrachten en de oprichting van enkele vliegende brigades loopt achter bij de politieke ontwikkelingen van vandaag. Zodoende hebben de VS dan ook een missie naar Saoedi-Arabië ge stuurd om daar te onderhandelen over het gebruik van bases in tijden van cri sis. Want zolang de VS nog niet be schikken over de beweeglijke strijd machten waarvoor nieuwe vliegtuigen en nieuwe schepen moeten worden vervaardigd, moeten zij ergens terecht kunnen oir. hun belangen, die in het Midden-Oosten tamelijk voortdurend worden bedreigd, veilig te stellen. Israël heeft bjj herhaling het gebruik van zijn havens en luchtmachtbases aan geboden, en er behoeft weinig twijfel aan te bestaan dat ook de Egyptische president Sadat de Amerikanen graag met het verlenen van faciliteiten nader aan zich wil binden. Andere landen -waar de VS voldoende politieke stabi liteit veronderstellen naast een be trekkelijk vriendelijke gezindheid, zijn Oman en Kenia. De VS zijn kortom bezig hun militaire greep op het Midden-Oosten te ver sterken, met alle politieke risico's die daaraan kleven. Washington weet ech ter dat het Amerikaanse volk, voorna melijk door de ontwikkelingen in Iran, een duidelijker demonstratie van Amerikaanse macht in de wereld be trekkelijk onvoorwaardelijk steunt. Niet zonder reden heeft Carter het Con gres voorgesteld aan Saoedi-Arabië een zeer belangrijke hoeveelheid mo derne wapens te leveren. Het is name lijk niet twijfelachtig dat de VS, om van de gemakken in andere landen zoveel mogelijk te kunnen profiteren, er bij voorbaat belangrijke voorraden moe ten opslaan. Want in alle tumult rond de bezetting van de ambassade in Te heran is het geen politieke waarnemer ontgaan dat het Amerikaanse vlieg- dekschip 'Kitty Hawk' ruim een week heeft nodig gehad om van de Stille Oceaan naar de Arabische wateren te varen, teneinde de Amerikaanse mili taire aanwezigheid aldaar te verster ken. Een week is te lang om in tijden van een met gewelddaden onder steunde crisis een effectieve rol te kunnen spelen. De Amerikanen zijn er, naar te Washing ton verluidt, thans voornamelijk op uit de mogelijkheden te verkennen, zon der vooralsnog tot formele overeen stemming te komen. Maar de Ameri kaanse genie begeleidt de constructie van militaire projecten in Saoedi-Ara bië, ter waarde van miljarden dollars. Een gespecialiseerde militaire machi ne als de VS op de been kunnen bren gen, heeft technisch zeer geavanceerde faciliteiten nodig, en die worden daar gevonden waar de VS zelf bij de bouw zijn betrokken, zoals bijvoorbeeld in Saoedi-Arabië, Marokko en Israël. Maar wapenleveranties aan het Saoedi- Arabisch bestel van prinselijke heer sers en een veel zichtbaarder aanwe zigheid in het Midden-Oosten vooral stuit op een variëteit van bezwaren. Sommigen waarschuwen tegen de wa penleveranties, uit vrees dat zich in Saoedi-Arabië een zelfde toestand zou kunnen ontwikkelen als in Iran. Daar kwamen immers belangrijke hoeveel heden Amerikaanse wapens in handen van een Amerika niet vriendelijk ge zinde regering, door het verjagen van Washingtons bondgenoot, de sjah. Bovendien, zelfs al zou dit niet onmidde- lijk gebeuren, dan nog wordt in som mige kringen te Washington gevreesd voor Arabische reacties, die het huidi ge regime in Saoedi-Arabië in gevaar zouden kunnen brengen. Vandaar dan ook dat Saoedi-Arable in het afgelopen jaar by herhaling zeer terughoudend op voorzichtige Amerikaanse ma noeuvres heeft gereageerd. Gegeven de politieke verhoudingen in het gebied, is het nauwelijks te vermij den dat Saoedi-Arabië aan dezelfde kant van de scheidslijnen zal worden neergezet als Egypte en Israël, name lijk in de hoek van de vijanden van de Palestynen. Tot nu toe hebben de Sa- oedi's dit voorzichtig manoeuvrerend met geld en olie kunnen voorkomen, maar voor traditionele heersers wordt in het Midden-Oosten de situatie steeds moeilijker. De Marokkaanse koning Hassan heeft defensieve' wa pens gekregen van Amerika en is nau welijks in een positie om de VS voor het hoofd te stoten. De Amerikaanse speurtocht naar bases in het Midden-Oosten die de Ameri kaanse invloed moeten bevestigen tot in 1983 de eerste expeditionaire strijd krachten gereed staan, is daarom een uiterst riskante onderneming, maar gegeven de omstandigheden een on ontkoombare. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL-De Belgische rege ring heeft een politieke crisis over de staatshervorming be zworen, door toepassing van een beproefd politiek middel uitstel. Pas in januari zal het kabinet Martens bekend ma ken hoe de opsplitsing van de Belgische staat in een federa tie moet worden uitgevoerd. Centrale vraag daarbij is de toekomstige positie van Brussel. De Vlaamse christen-democra ten (CVP), de grootste rege ringspartij, spraken afgelo pen weekeinde op een spe ciaal congres, ondubbelzin nig uit dat ze niets willen we ten van een federatie - met - drie: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. De CVP, daarin bij gevallen door de Vlaamse so cialisten (de andere Vlaamse coalitiepartij), vindt dat Brus sel in het nieuwe België te vreden moet zijn met de sta tus van hoofdstad. De Franstalige partijen eisen voor Brussel dezelfde status als voor Vlaanderen en Wal lonië, een gewest met eigen bevoegdheden. Na het CVP- congres eiste de Brusselse taaipartij, FDF, het aftreden van de CVP-ministers. De Franstaligen socialisten en christen-democraten bleken zich daarbij aan te sluiten. Zo kwamen Vlamingen en Fran staligen weer eens diametraal tegenover elkaar te staan. Met de feestelijke diners voor kerst en nieuwjaar in het vooruitzicht had politiek Bel gië echter weinig trek in een nieuwe politieke crisis. De regering besloot tot uitstel met het kleurbekennen. Maar in januari wordt het menens, zo is de verwachting in Brus sel. Een bekende Vlaamse commentator schreef giste ren „of er wordt gesproken over een tweeledige federatie (Vlaams-Franstalig) of er wordt niet meer gesproken, maar gescheurd". als daders genoemd. „In Oost en West worden tegen ons complot ten gesmeed, maar ze zullen niet slagen", aldus een officieel com muniqué van de partij. (Van onze correspondenten) TEHERAN, BEIROET - De Iraanse leider dr. Mohammed Moffateh is gisterochtend in Tehe ran Op Straat Vermoord. De moordenaars, die Ook de bezettende studenten in de zijn ontvlucht, zouden kunnen behoren tot de extremistische groep Forghan, die in het verle den meer moorden op religieuze leiders in Iran heeft opgeëist. Men weet verder weinig van de groep, die uit extremistische is lamieten zou bestaan. De Iraanse autoriteiten zelf hebben de CIA en de Savak (de geheime dienst van de sjah) voor de moord aan sprakelijk gesteld. Twee van dr. Moffatehs lijfwachten zijn bij de aanslag neergeschoten en twee Buiten het hospitaal anderen zijn zwaar gewond. Moffateh was lid van de invloedrij ke theologische hogeschool van Qom, de woonplaats van Cho- meini, en een persoonlijk afge zant van de imam in Teheran. Hij was ex-lid van Irans regerende Revolutionaire Raad, evenals de andere slachtoffers van Forghan, en een belangrijk man achter de schermen. Volgens ooggetuigen werd de aan slag gepleegd door drie jonge mannen, die op een motorfiets wegvluchtten. Zij schoten eerst op de lijfwachten en een van nen wist Moffateh door het hoofd te schieten terwijl de geestelijke het theologisch college van Teheran binnen rende. Beschuldigingen Moffateh ijlings naar toe werd gebracht, hief een grote menigte slogans aan tegen de Verenigde Staten en beschuldigden president Carter ervan achter de aanslag te zitten. Ook de Iraanse radio heeft de Verenigde Staten de schuld ge geven van de aanslag. „De mis dadige hand van de VS is duide lijk zichtbaar", aldus de radio. Ook de semi-officiële islamiti sche Republikeinse partij, waar van Moffateh bestuurslid was, heeft het buitenland verant woordelijk gesteld, maar ditmaal ook de communisten mogelijk hun uitspraken wijzen erop dat zij de poort de komende tijd op slot willen blijven houden. Amerikaanse ambassade hebben laten weten nog steeds geen en kel vertrouwen in de Amerikaan se bedoelingen te hebben. In een 75e verklaring sinds de bezetting, integraal via de Iraanse radio uit gezonden, zeggen de studenten dat de VS nog steeds op de loer ligt en dat uiterste waakzaamheid is geboden. Ze maken zich vooral CONTADORA - Het eiland kwaad op het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken dat, zo zeggen ze, de grenzen van beta melijkheid verder te buiten gaat met zijn opmerkingen over even tuele vrijlating van de gegijzel- den, hun al of niet berechting of T ihannn ernn crorc: eventuele bezoekregelingen. lalUdllüIi gdllgdo Ondanks de fraaie woorden van de minister van buitenlandse zaken Gotbzadeh over allerlei oplossin gen van de crisis, is de stemming onder de bezetters dus in elk ge val niet minder hard geworden. Dat kan een oplossing van de gij zelingsaffaire behoorlijk in de weg staan, want, afgezien van een directe opdracht van Chomeini - en die kan nog wel even op zich laten wachten, hebben de stu denten de sleutel tot de oplossing nog steeds hevig in handen. En gen. Hier controleert een nationale gardist of het schietmechanisme De enige Iraanse politieke groep die de afgelopen dagen wel suc ces heeft gehad, zijn de Libanon- gangers met sjeik Mohammad Montazeri, die de afgelopen week het vliegveld van Teheran had den bezet omdat ze geen toe stemming kregen het land te verlaten. Eenenveertig van de ruim driehonderd bezetters zijn in de nacht van maandag op dinsdag naar Damascus gevlogen in een poging via Syrië Libanon te bereiken. Een andere groep van negentig man hoopt vandaag naar Syrië af te reizen. Er is nog geen enkele bevestiging dat deze vrij willigers ook in Zuid- Libanon zijn aangekomen. Ook de Nederlandse regering heeft het bericht niet via eigen kanalen kunnen checken. In Zuid-Liba- non opereert, zoals bekend, een Nederlands Unifil-detachement. Onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton, meldt dat de Iraanse vrijwilligers nog niet in Libanon zijn gesignaleerd en vrijwel zeker nog in een legerka zerne in Damascus verblijven. Berichten over de inzet van Ira- nezen in Zuid-Libanon in de Is raëlische pers zijn gebaseerd op een nogal onbetrouwbare bron, namelijk de Libanese militielei der Saad Haddad. en vallen - vol gens westerse waarnemers in Beiroet - in het kader van de "Psychologische oorlogsvoe ring" zoals die door Israël en Haddad tegen Libanon wordt ge voerd. ADVERTENTIE SALISBURY (AFP) - De Rhodesi- sche premier Abel Muzorewa heeft gisteren Engeland om "op heldering" gevraagd over de con cessies die Londen aan het Pa triottisch Front heeft gedaan. Naar in een te Salisbury uitgege ven communiqué werd meege deeld, heeft bisschop Muzorewa de Britse gouverneur, Lord Soa- mes, laten weten dat hij besloten heeft zijn vertrek naar Londen uit te stellen, waar vandaag de ak koorden over Rhodesië zouden worden getekend. In Londen werd van officiële zijde verklaard dat de onderteke ningsplechtigheid naar morgen is verschoven om premier Muzo rewa de tijd te geven naar de Brit se hoofdstad te kómen. In zijn communiqué vermeldde Muzorewa niet op welke punten hij opheldering wenst. De enige concessie die Engeland nu aan het Patriottisch Front heeft ge daan, betreft het toestaan van een zestiende verzamelingsplaats voor de guerrillastrijders ten zuidwesten van Salisbury gedu rende de overgangsperiode. Amnesty International in Londen heeft een beroep gedaan op de Britse gouverneur van Rhodesië alle politieke gevangenen in Rhodesië onmiddellijk vrij te la ten en een einde te maken aan de 'talrijke schendingen van de mensenrechten' in het land. In een gisteren naar Salisbury ge stuurd telegram verklaarde Am nesty dat de Britse regering de kans heeft gekregen en de ver antwoordelijkheid draagt voor het zetten van een streep onder de in de voorbije veertien jaar van eenzijdige onafhankelijkheid van Rhodesië begane schendingen van de rechten van de mens. De organisatie schat dat het aantal poltieke gevangenen in Rhodesië 15.000 is. Behalve onvoorwaardelijke vrijla ting van de gevangenen eist Am nesty International het afschaf fen van aanhoudingen zonder bevelschrift en het beeindigen van het folteren en terechtstellen van politieke gevangenen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren uitgesproken dat verplichte sancties tegen Rhodesie alleen ingetrokken kunnen worden door de Veiligheidsraad en dat eenzijdige opheffingen in striid zijn met het handvest van de Ver enigde Naties. De resolutie betreurt "stappen van bepaalde landen in het westen" en verklaart dat het Patriottisch Front van Nkomo-Mugabe "eni ge" rechtmatige en authentieke vertegenwoordiger van het volk van Zimbabwe is. De passage waarin de stappen van de landen in het westen worden betreurd, werd goedgekeurd met 95 tegen 17 stemmen, bij 28 ont houdingen. Een resolutie van die strekking werd aangenomen met 107 tegen 16 stemmen, bij 21 onthoudin gen. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, die de sancties te gen Rhodesië hebben opgehev nu dat land v Brits bestuur is geplaatst, onder de tegenstemmers. Canada heeft besloten de economi sche sancties tegen Rhodesië op te heffen, zo heeft het Canadese ministerie van buitenlandse za ken gisteravond in een commu niqué bekendgemaakt. Nu er binnen enkele dagen een waar bestand komt zijn de sancties overbodig geworden, aldus het communiqué, tijdelijk onder Eerder hadden Engeland en de VS de sancties tegen Rhodesie al op geheven. ZAMORA - Vyf leden van de Gra- po. de stalinistische terreurorga nisatie, anti-fascistische verzots- groepen van de Eerste Oktober, zyn ontsnapt uit de gevangenis van Zamora. De vijf terroristen, die allen betrokken zijn geweest by moordaanslagen, zijn door een zelfgegraven tunnel van 20 meter gevlucht en zyn waar- schijnlyk van buitenaf geholpen. De politie vreest dat deze vyf le- I de Grapo. die als kop- den i buitenlandse zaken Lord Carrington, (Van onze correspondent Jan Ger ritsen BRUSSEL - Op een informeel on deronsje buiten het gebruikelijke EG-kader willen de Europese Negen begin volgend jaar gaan bepraten wat ze zullen doen met het rapport van de „drie wijzen". Dit rapport, waaraan ook de Ne derlandse oud-premier Biesheu vel heeft meegewerkt, bevat aan bevelingen om de besluitvor ming in de Europese Gemeen schap te verbeteren. Het werd opgesteld in opdracht van de re geringsleiders van de Negen Aan de informele bijeenk< 'i. t .'ui len de ministers en staatssecreta rissen voor Europese zaken (voor Nederland staatssecretaris Van der Mey) deelnemen. Ze zullen vervolgens hun bevindingen overbrengen aan de ministers van buitenlandse zaken van de Negen. Tegelijk met het rapport van de wyzen komt ook de vraag aan de orde hoe de Europese Mi nisterraad voortaan aandacht I Ml btttadan aan de moties die het Europese Parlement aan neemt. De resoluties van het Europese Parlement vormden altijd het eerste agendapunt van de raad van ministers van buitenlandse zaken. In de praktyk ging het echter om een hamerstuk dat zonder enige discussie werd af gehandeld. Nu het Europese Parlement zich meer doet gelden, willen de ministers ook meer aandacht besteden aan de resolu ties. Over de manier waarop dat moet gebeuren bleek een werk groep van deskundigen van de Negen het niet eens te kunnen worden. De Europese Ministerraad rea geerde gisteren niet op de ver werping van de EG-begroting door het Europese Parlement. Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie, het ..dage lijks EG-bestuur" zei dat de kerstpauze gebruikt moet wor den om na te denken wat de commissie moet doen. Het be sluit van het Europese Parle ment, de EG-begroting te ver werpen. was dus eens te meer een hamerstuk, maar ditmaal werd het afgedaan na het uitspreken van mooie voornemens. stukken worden beschouwd, de terreurorganisatie in een mini mum van tyd weer op zullen bouwen en spoedig tot gewapen de acties tegen militairen en po litieagenten zullen overgaan. De ontsnapte Grapo leden hebben de tunnel, waar zy volgens ex perts zeker vier vyf maanden over deden, gegraven met een metalen voorwerp en een alumi nium bord. Het is een raadsel waar zy de aarde, die uit de tunnel kwam, hebben verborgen. In de gevangenis van Zamora zaten sinds oktober 48 leden van de Grapo. onder wie de leider, José Maria Sanchez Casas. Eind oktober ging een aantal leden van de Grapo vo.r vier weken in hongerstaking uit protest tegen de „overdreven veiligheidsmaat regelen die het gevangenisper soneel op hen toepaste. In ver band met de ouderdom van de in richting van Zamora, waardoor een optimale controle van de ge detineerden onmogelyk is zal een aantal leden van de Grapo binnenkort worden overgebracht naar andere gevangenissen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9