Ook in Senaat botsing over hyp otheekaf trek Tussentijds vertrek van ministers moet kunnen Eis tien jaar voor moord in Arnhems bos Comité vraagt steun sportjournalisten Tussen regeringspartijen Stoffelijk overschot langs spoorlijn Den Uyl: nu niet met VVD PERS BEVORDERDE SURINAAMSE TREK TOETSING MENSENRECHTEN IN RUSLAND WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer en minister Wiegel (bin nenlandse zaken) zijn het erover eens dat ministers tijdens de „rit" van een kabinet moeten kunnen aftreden zonder dat dit aanlei ding is tot grote politieke problemen. Deze mening kwam gisteren tijdens de behandeling van grondwetswijzigingen in de Kamer naar voren. Het tussentijds aftreden is geen zaak die in de nieuwe grondwet geregeld zal worden. Brinkhorst (D'66) bepleitte het vervangen van zwakke bestuurders onder de bewindslieden als een moge lijkheid om de kwaliteit van een kabinet te verbeteren. De Kwaadsteniet (CDA) vond dat ministerswisseling moet kunnen plaatsvinden „zonder dat men zich een ongeluk schrikt". In de politieke praktijk levert het vertrek van een minister tot nog toe grote spanningen op. De uit spraken van de woordvoerders van PvdA, CDA en WD en mi nister Wiegel maken duidelijk dat de politieke praktijk in dit op zicht kan veranderen. Wiegel sprak zich uit tegen het voorstel van D'66 om in dit ver band grotere bevoegdheden te geven aan de minister-president. Volgens Wiegel is de minister president slechts voorzitter van de ministerraad en geen politiek leider van een kabinet die in zijn eentje over het lot van een minis ter zou kunnen beslissen. Wiegel is het niet eens met het standpunt van D'66 en de PvdA dat bij elke wijziging in de sa menstelling van een kabinet ver kiezingen gehouden moeten worden. Volgens Van Thijn (PvdA) is het inmiddels gewoon terecht geworden dat niet op de uitslag van één verkiezing twee verschillende kabinetten gefor meerd kunnen worden. Dat was bijvoorbeeld het geval in 1965, toen na het kabinet-Marijnen (christen-democraten met libe ralen) zonder verkiezingen het kabinet-Cals-Vondeling (chris ten-democraten met socialisten) tot stand kwam. Volgens Wiegel is het ter beoordeling van de poli tieke partijen of zij na de val van een kabinet behoefte hebben aan nieuwe verkiezingen of dat zij zonder verkiezingen een nieuwe ploeg willen formeren. De minis ter meent dat het ongeschreven staatsrecht op dit gebied zich nog aan het ontwikkelen is. Wiegel sprak zich uit tegen het voorstel van de PvdA om de Eer ste Kamer het recht te ontnemen een wetsontwerp te verwerpen. Van Thijn (PvdA) wilde de Eerste Kamer alleen nog maar het recht geven een wetsvoorstel binnen drie maanden terug te sturen naar de Tweede Kamer. Dit voor stel maakt echter geen kans, om dat zowel CDA als WD de Eerste Kamer in haar huidige vorm wil len laten voortbestaan. BLERICK (ANP) - Kort voor het station Blerick heeft de politie gistermiddag het stoffelijk over schot van de 18-jarige Peter Jan sen uit Blerick langs de spoorlijn Eindhoven-Venlo gevonden. De politie vermoedt dat de jongen, die in Eindhoven studeerde, uit de intercity Eindhoven-Venlo is gesprongen om sneller thuis te zijn. Daarbij heeft hij waar schijnlijk de snelheid van de trein verkeerd geschat. De spoorwegrecherche en de poli tie stellen een onderzoek in naar de juiste toedracht van het on geluk. Hoger beroep tegen vrijspraak van apotheker ASSEN (ANP)-De officier van jus titie mr. L. C. M. Meijers heeft ho ger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Assen van 23 november, waarbij de 35-jarige apotheker S. R. uit Tynaarloo (gem. Vries) werd vrij gesproken. R. was schuld aan het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel ten laste gelegd omdat hij als apotheker van het Wilhel- minaziekenhuis in Assen in maart 1978 ondeugdelijk bereid infuus had verstrekt. Daardoor werden tien patiënten ernstig ziek, van wie er drie later overle den. De officier had tegen hem acht weken gevangenisstraf geëist ADVERTENTIE Daar onze showrooms vanaf 21 december gesloten zijn wensen wij u nu vast prettige feestdagen - en hopen wij u op 2 januari weer te mogen begroeten om een toost uit te brengen op een voorspoedig 1980. DEN HAAG (GPD) - Ook de Eerste-Kamerfracties van CDA en VVD zijn het volslagen oneens over het voorstel tot beperking van de aftrek van hypotheekrente. Beide fracties vinden dat hun opvatting voorwaarde moet zijn bij het eventueel aanvaarden van de zgn. Hofstra-voor- stellen. Hierbij wordt de belasting geschoond voor de gevolgen van de inflatie. CDA-senator Christiaanse zei gis teren bij het debat over het belas tingplan voor 1980: „Het is eigen lijk het één of het ander. Zonder beperking van de hypotheekren te-aftrek geen evenwichtige inflatieneutrale belastingheffing. Wenst men deze beperking van de aftrek niet, dan komt men in derdaad tot een afwijzing van het rapport-Hofstra". Hierbij maakt het volgens Chris tiaanse niets uit, of een dergelijk besluit genomen wordt om het eigen woningbezit te bevorderen, of om een andere reden. Zijn WD-collega Van Tets dacht er echter heel anders over. Hij is voorstander van de invoering van de Hofstra-plannen, behalve op het punt van de hypotheekrente. Beperking van deze aftrek zou nadelig kunnen werken voor het eigen woningbezit, aldus de libe rale senator. Kritiek Vanuit de Eerste Kamer kwamen verder slechts weinig echt kriti sche opmerkingen over het be lastingplan. Opmerkelijk was het daarom dat vrijwel unaniem de Senaat op tal van andere punten kritiek had op het algemene fi nanciële beleid van minister An- driessen. Zijn eigen fractie (het CDA) ging daar misschien nog wel het verst mee. De minister zal vandaag op de gemaakte opmer kingen antwoorden. Terwindt (CDA) verweet de be windsman onder meer een te gro- DEN HAAG (ANP) - Oppositielei der Den Uyl (PvdA) sluit samen werking met de huidige WD uit. In een reactie op het ontwerp herziene beginselprogramma van de WD, Manifest 1980, zegt Den Uyl dat voorzitter Geertse- ma van de herzieningscommissie doelt op een hervormde WD als hij zegt dat ook een kabinet van VVD, PvdA en D'66 mogelijk moet zijn. "Hier wordt gedoeld op een situatie die er nu niet is". Maar de PvdA sluit de ogen niet voor een toekomstige situatie waar een vernieuwde WD het voor de PvdA wel mogelijk maakt samen te werken. Voorlo pig echter wordt vastgehouden aan de uitspraak van het PvdA- congres, dat geen samenwerking mogelijk is met de WD van nu, aldus Den Uyl. Negen jaar cel UTRECHT (ANP) - De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de 28-ja- rige Frans Z. uit Driebergen ver oordeeld tot negen jaar gevange nisstraf. Volgens de rechtbank is bewezen dat Z. op 13 augustus bij een inbraak in een woning van de 86-jarige Evert Vermeer in Over- berg (gem. Amerongen) diens 68- jarige huishoudster Willie Ros- bach zolang met een wielmoer- sleutel op haar hoofd heeft gesla gen dat zij later aan haar verwon dingen overleed. te monetaire (d.i. met behulp van de drukpers) financiering. „Het was voor de hand liggend ge weest de extra aardgasbaten, of minstens een deel daarvan, in te zetten voor de terugkeer naar een meer aanvaardbaar financie ringstekort", zei hij. Ook Van Tets wees het gebruik van de extra aardgasbaten (als gevolg van de olieprijsverhogingen) voor een versterking van de col lectieve sector van de hand. „Het heeft ons teleurgesteld dat het kabinet heeft gekozen voor een weg waarbij de lonen op de nul lijn worden gesteld en de boven- modalen op negatief, maar vooral heeft het ons teleurgesteld dat daarbij de collectieve sector op nieuw wordt vergroot en de posi tie van het bedrijfsleven opnieuw wordt verslechterd". Vanzelfsprekend wijst ook de PvdA, als voornaamste opposi tiepartij, het beleid van Andries- sen af. Senator Zoon twijfelde aan het nut van het arbeidsplaat senplan van minister Albeda (so ciale zaken). Ook waren er vol gens hem tot nog toe geen aan wijzingen, dat het kabinet erin geslaagd was het noodzakelijke vertrouwen bij brede lagen van de bevolking te verkrijgen. Een dergelijk vertrouwen was nodig om steun te krijgen voor het voorgestelde matigingsbe- leid. CDA en PvdA vonden elkaar op het punt van de invoering van een 4 procent BTW-tarief voor dagbla den. Beide fracties wijzen het plan af. Zij kunnen het wetsvoor stel echter niet wijzigen, omdat de Eerste Kamer geen recht heeft wijzigingen in wetten aan te brengen. Daarom bepleitte Christiaanse een heroverweging bij het kabinet, vanwege het principiële aspect dat een dage lijkse genuanceerde nieuwsvoor ziening uitermate belangrijk is. De socialist Simons wees hierbij op het grote belang van een pluri forme pers. De Eerste Kamer stemde voorts in meerderheid in met het wets voorstel tot aanpassing van de sociale uitkeringen en het mini mumloon (kortingswet). Eenzame wandelaars zoeken zich een weg door de enorme hoeveelheden aangespoeld wrakhout op het strand. De grote hoeveelheid is voornamelijk te danken aan de storm van de afgelopen dagen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse pers, met name de dagbladpers, heeft ertoe bijge dragen dat veel Surinamers voor en na de Surinaamse onafhanke lijkheid (1975) naar Nederland zijn gekomen. Er is altijd negatief over de jonge Zuidamerikaanse republiek geschreven waardoor velen het zekere voor het onzeke re namen en de oversteek naar Europa waagden. Dat is de me ning van de woordvoerder van de regering-Arron, Hcring, die deze maand een bezoek aan ons land heeft gebracht. "We kunnen die uittocht als over heid moeilijk aanpakken", zo verklaarde hij. "Zou Paramaribo er wel wat aan doen, dan zou ie dere Surinamer zich gaan afvra gen of zijn land wel zo democra tisch is". Als tweede oorzaak voor de grote trek naar Nederland noemde de Surinaamse regeringswoord voerder de enorme propaganda die vanuit Nederland is gemaakt. Veel Surinamers in Nederland schreven hun familieleden in het tropische land dat ze het vliegtuig naar Schiphol moesten nemen omdat Nederland een veel beter leefklimaat heeft. "Het moet al die mensen die willen vertrekken duidelijk gemaakt worden dat Nederland niet het aards paradijs is", aldus de heer Hering. Hij verweet de Surinaamse opposi tie dat die het is geweest die de eerste aanzet heeft gegeven voor de uittocht, nog voor de Suri naamse onafhankelijkheid. "De genen die nu zoveel kritiek heb ben op de regering Arron hebben indertijd openlijk de uittocht ge propageerd". Ongeveer 200 000 Surinamers heb ben inmiddels voor Nederland gekozen. Per maand komen er volgens offiele cijfers nog 2000 bij Op het ogenblik raakt Suriname steeds meer aangewezen op gast arbeiders, die voornamelijk ko men uit Guyana, Barbados en Brazilië. Hieruit zou blijken dat in Suriname niet echt sprake is van werkloosheid. De algemeen directeur van het planbureau Su riname, drs. Rijsdijk, zei half no vember hierover dat de meest wegtrekkende landgenoten on voldoende scholing of ervaring hebben, waardoor ze in Suriname geen 'passende arbeid' konden vinden. ARNHEM (GPD) - Vriendenbezoek was de reden waarom de 20-ja- rige Oosterbeekse Ineke Jacobs op 1 september rond 9 uur 's avonds de ouderlijke woning verliet en per fiets naar Arnhem reed. Het zou haar laatste tocht worden. Even na middernacht werd het meisje verkracht en vermoord gevonden in de bossen langs de Schelmseweg in Arnhem. Tien jaar gevangenisstraf was gistermiddag voor de Arnhemse rechtbank de eis van de officier van justitie mr. W. F. Th. Roos- mule Nepveu tegen de 20-jarige kok René H. uit Arnhem, die er van wordt verdacht deze verschrikkelijke feiten te hebben ge pleegd. Met een stuk hout moet H., volgens de officier, het jonge meisje na verkrachting hebben gewurgd. Bij het politieverhoor had H. na lang aandringen zijn schuld bekend. Voor de rechtbank wist de kok niet van wijken en ontkende hardnekkig op de fatale avond in de buurt van de plaats des onheils geweest te zgn. Een niet te begrijpen zaak voor de rechtbankpresident, mr. C. H. de Kat. „U hebt zelfs meegewerkt aan de reconstructie van de gebeurtenis sen. De toedracht van de aanranding en de gevolgen heeft u daarbij zelf aangegeven". H. bleef bij zijn overtuiging door de politie gedwongen te zijn tot een bekentenis. „Zij hebben me van tevoren verteld hoe het in zijn werk is gegaan. Ik heb toegegeven, omdat ik in het politiebu reau ontzettend slecht behandeld werd. Ik wilde eruit". De reconstructie van de moord werd gisteren met behulp van vi- deo-apparatuur voorgeschoteld aan de leden van de rechtbank. Volgens de versie van de politie hebben Ineke Jacobs en H. elkaar op het fietspad langs de Schelmseweg ontmoet. Na een aanrijding zou H. op zijn bromfiets het meisje hebben gevolgd. Hij zou haar voorts hebben meegesleurd in de bossen, waarna de verkrachting volgde. Omdat de Oosterbeekse begon te gillen en te krijsen, zou H. zijn slachtoffer, volgens zijn aanvankelijke be kentenis, van het leven hebben beroofd. Volgens de rechercheurs, door wie de verdachte is verhoord en bij wie hij de bekentenis aflegde, is de gang van zaken H. door hen op geen enkele wijze ingegeven. „Ik heb het gedaan, dat geval van dat meisje aan de Schelmseweg", aldus zou de verklaring van H. geweest zijn. Een van de rechercheurs wist bij een telefoongesprek op te vangen dat de kok zijn moeder ook van zijn vreselijke daden op de hoogte stelde. H. is, volgens eigen zeggen, op die bewuste avond, na een kort bezoek aan een café in Arnhem vóór half tien thuisgekomen om het veijaarspartijtjc van zijn moeder mee te vieren. De officier van justitie rekende voor dat de verdachte pas na tienen thuis kwam. Hij baseerde dit op verklaringen gegeven door vier feest gangers. De eerste bekentenis van H. bevat, volgens mr. Roosmale Nepveu, zo veel overeenkomsten met de wijze waarop de gebeurtenissen bij de Schelmseweg zich moet hebben afgespeeld, dat niemand behalve de dader daarvan op de hoogte kan zijn. „Het slachtoffer heeft gezegd dat ze een afspraak had. Dat klopte precies. Zoiets kan een wildvreemde nooit gehoord hebben en verklaren". De officier van justitie achtte doodslag en verkrachting, begaan door H., bewezen. De verdachte moet, aldus de officier, een stuk hout voor de wurging hebben gebruikt, gezien het bloed dat gevonden is aan drie takken die op de plaats van het misdrijf zgn gevonden. De officier van justitie eiste geen onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, omdat daarop in het rap port van de Psychiatrische Observatie Kliniek (POK) niet wordt aangedrongen. Raadsman mr. J. R. Soons pleitte voor vrijspraak van beide ten laste gelegde feiten. Het was niet bewezen dat het slachtoffer tegen haar wil in is verkracht. „Aangenomen mag worden dat zij op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Uit niets blgkt echter opzet. Op het slachtoffer is bovendien niets gevonden dat de aanwezigheid van mijn client kan verklaren. Hij is het dus niet geweest", aldus mr. Soons. Een verzoek van H. om onmiddellijke invrijheidstelling werd door de rechtbank, die uitspraak doet op 27 december, afgewezen. Meer verkeersovertredingen DEN IIAAG (GPD) - Dit jaar werden 2,9 miljoen verkeersovertredingen geverbaliseerd. In 1970 waren dat er maar 1,6 miljoen. Het is welis waar nog geen 31 december, maar het Centraal Bureau voorde Statis tiek heeft het alvast uitgerekend. Het loopt snel op met de verkeers overtredingen, want vorig jaar waren er 200.000 minder. Vorig jaar zijn 570.000 misdrijven ter kennis van de politie gekomen. Dit jaar 609.000. Het percentage opgeloste misdrijven was zowel vorig als dit jaar 33. Ook dat zit dus niet goed. Ter vergelijking: ih 1977 kwamen 266.000 misdrijven ter kennis van de politie en 41 procent van de zaken werd opgehelderd. Er waren vorig jaar 535.000 verkeersongevallen, dit jaar 492.000. Er waren dit jaar 2020 verkeersdoden, vorig jaar 2294. We worden iets zuiniger met aardgas (43,5 miljoen m3 dit jaar tegen 44 miljoen vorig jaar) en met benzine (5,2 miljoen liter tegen 5,3), maar het elektriciteitsverbruik steeg van 61,6 miljard kWh naar 64,3, zodat de einduitkomst van het energieverbruik negatief uitvalt, ondanks alle aanmaningen zuinig te zijn. Het bioscoopbezoek loopt terug, het bezoek aan voetbalwedstrijden ook. De bezoeken aan musea, schouwburgen, concerten en bibliothe ken zijn constant. De zomer u as slee lit. BUT e\ i-u.ils m 1978 u i reien 5,8 miljoen hotelovernachtingen van buitenlanders geregistreerd. Van de honderd Nederlanders gingen dit jaar 76 op vakantie. Vorig jaar 75. In 1970 konden slechts 56 van de honderd Nederlanders een vakantie betalen. Met de bromfietsen gaat het slecht. Dit jaar zijn er 53.000 verkocht, vorig jaar 79.000, in 1970 280.000. ARNHEM (GPD) - Het Nederlands Comité Olympische Spelen en Mensenrechten gaat volgend jaar april in Den Haag, sa men met gelijkgerichte groeperingen uit Frankrijk, België en Noorwegen, toetsen op welke wijze Rusland de aansporingen om de mensenrechten te eerbiedigen, in praktijk heeft gebracht. „Een toetsingsconferentie, waarbij bekeken zal worden of er in Rusland inderdaad meer bewegingsvrijheid is gekomen voor de dissidenten. Blijkt het tegendeel en zijn er aanwijzingen voor een „grote schoonmaak" van Moskou, die bij de Olympische Spelen voltooid moet zijn, dan zullen we een harder standpunt gaan innemenaldus gisteren op het nationaal sportcentrum Papendal de voorzitter van het comité, Tweede-Kamerlid Ed van Thijn. Samen met Amnesty International hield het Comité Olympische Spelen en Mensen rechten daar een bijeenkomst voor de (sport)pers, die geïnformeerd werd over de huidige situatie in de Sowjet-Unie. Een bijeenkomst die in het verlengde ligt van de activiteiten die het comité ook ont plooit in de richting van de olympische sportkandidaten, de sportbonden en het Nederlands Olympisch Comité. „Overi gens wil ik nog eens heel duidelijk stellen dat wij de sportlieden zelf zeker niet als speerpunt willen gebruiken", benadrukte Van Thijn. Het Comité Olympische Spelen en Mensen rechten deed tijdens de vooral informa tieve bijeenkomst op Papendal, een be roep op de (sportjournalisten om zich in de aanloop naar Moskou en tijdens de Olympische Spelen zelf, naast de sport verslaggeving ook bewust op het terrein van de mensenrechten te begeven. „Er is vooral behoefte aan heel concrete in formatie, verkregen uit contacten met de dissidenten. Uiteraard die categorie, die zelf gekozen heeft voor het open staan te genover buitenlandse journalisten", aldus Ed van Thijn, die nog eens benadrukte dat zgn comité van Rusland vraagt zich ge woon te houden aan de internationale af spraken over de mensenrechten. Of het Comité Olympische Spelen en Men senrechten ook met steun uit Frankrgk, België, Noorwegen, en een aantal sympa thiserende Engelsen inderdaad kans ziet de eventueel gewenste hardere houding in daden om te zetten, bleef gisteren op Papendal in het ongewisse. Ook Hans de Vreg van Amnesty Internatio nal, Martin van den Heuvel, wetenschap- pelgk medewerker aan het Oost-Europa Instituut, en Koen Koch, wetenschappe lijk medewerker aan de Rgks Universiteit van Utrecht, vroegen de (sport)pers actief te zijn bg het zoeken naar contacten met de dissidenten. „Vraag autoriteiten om commentaar, richt officiële verzoeken om kampen te mogen bezoeken. Een weigering is in strgd met de universele regels van de mensensrech- ten", aldus De Vrij. „Besef dat bg een vermindering van de publiciteit in het Westen over de dissidenten, hun positie alleen maar moeilijker wordt. Zg zelf wil len graag die contacten. Juist ook de hier minder bekende dissidenten. De beken den houden straks zelf wel open huis", aldus Coen Koch.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7