actief in vrije tijd Groot tekort aan personeel bij club- en buurthuizen Andere routes hij station Nog onzekerheid personeel Boot Raad vaag over onderzoek Leeuwenhoek Botsing met truck: man (65) op slag dood ONDERZOEK WIJST UIT: bij Begroting Leiden voor 1980 Informeel bezoek Pais aan AZL Gevangenis straf voor inbrekers PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 Kerststukjes 1 Wie zelf een kerststukje wil ma ken kan daarvoor vanavond terecht in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6. De Konink lijke maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zorgt voor deskundige leiding en een pakket basismateria len. Andere artikelen, zoals kaarsen, kunnen tegen kost prijs worden gekocht. Zelf dient men een "ondergrond" voor het kerststukje mee te nemeneen scherp mesje of iets dergelijks en f 7,50 entree geld. Vanaf half acht worden er materialen verkocht, het maken van de stukjes begint om acht uur. Kerststukjes 2 De 55-plussers uit de wijk Meer burg kunnen morgenmiddag in clubhuis Klein Matilo in de Zaanstraat kerststukjes ma ken. Ook dat gebeurt onder deskundige leiding. De kos ten, inclusief die van het ma teriaal, zijn f 6,50. Kerstinformatie De Telefonische Hulpdienst zal tijdens de kerstdagen niet al leen dag en nacht bereikbaar zijn voor mensen in moeilijk heden, maar wil dan ook dienst doen als kerstinforma tiecentrum. ledereen die wil weten waar en hoe laat kerst- inns en andere evenementen worden gehouden kan tel. 125202 draaien. Op iedereen die kerst-lnns en dergelijken organiseert wordt een drin gend beroep gedaan dat via hetzelfde telefoonnummer te laten horen. Vogels "Vogels van nabij gezien",films over leefwijze en gedrag van kool- en staartmezen, zullen morgenavond in het Rijks herbarium, Schelpenkade 6, worden vertoond. De 16 mm kleurenfilms zijn van de hand van de heer E. Boeve. De film avond wordt georganiseerd door de KonNederlandse Na tuurhistorische Vereniging en begint om acht uur. Marty Feldman Het filmfestival van de lach in het Kijkhuis (Vrouwenkerk- koorstraat 17) is bijna afgelo pen. De op één na laatste film wordt morgenavond ge draaid, het is een horrorper siflage met Marty Feldman in de hoofdrol. Zoals altijd zijn er twee voorstellingen, om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs be draagt 4,50. Zuid-Afrika De liberale jongerenorganisatie JOVD in Leiden houdt mor gen in café de Bierdeghel.Ves- testraat 1. een Zuid-Afrika avond. De Z uidafrikaanse problema t iek zal door o.aeen film en diverse sprekers van verschillende zijden worden belicht. De avond begint om acht uur. Iran Over de ontwikkelingen in Iran organiseert de Internationale Kommunistenbond (1KB) een openbare discussie-avond in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Ook dat is mor gen om acht uur. Apartheid Leerlingen van de Agnes Scho lengemeenschap houden mor gen een fancy fair in het kader van "Leiden tegen Apart heid". De opbrengst is be stemd voor een school in Tan zania die wordt bezocht door scholieren die uit Soweto zijn gevlucht. Het hoofd van die school zal morgen bij de ope ning van de fancy fair aan wezig zijn. Het hele "Agnes" staat overigens in het teken van "Leiden tegen de apart heid". Zo zullen ook onder meer een foto-tentoonstelling, een rollenspel en een speciale schoolkrant te zien zijn. De school aan de Eijmerspoel- straat is morgenavond van acht tot tien uur geopend. LEIDEN - De heer L. F. L. Burge- meestre (65) uit Voorschoten is gisteravond bij een aanrijding op de Voorschoterweg in Leiden om het leven gekomen. Het slachtofTer botste met zijn auto op het achtereind van een truck met oplegger en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde om streeks zeven uur gisteravond op de kruising van Voorscho terweg en Churchilllaan. De truck met oplegger kwam van af de Churchilllaan en wilde linksaf richting Leiden gaan. Na één rijbaan te zijn overgestoken wachtte de bestuurder in de berm voor het verkeer dat uit de richting Voorschoten kwam. De heer Burgemeestre naderde over de Voorschoterweg en merkte de oplegger, waarvan een gedeelte nog op zijn rijbaan stond, te laat op. LEIDEN - Over het lot van de 22 werknemers van scheepswerf Boot, aan de Sumatrastraat m Leiden bestaat nog grote onze kerheid. Er zijn mogelijkheden om het vori ge week failliet verklaarde moe derbedrijf, de scheepshelling- maatschappij Scheveningen (SMS), voor de Scheveningse ha ven te behouden. Volgens één van de curatoren, mr. Blanken- stein, zijn er op dit moment twee gegadigden die een deel van de SMS zouden willen voortzetten. Eén van de mogelijkheden zou zijn dat de gemeente Den Haag zelf, eventueel in combinatie met derden, de scheepswerf en het terrein overneemt. De problema tiek rond de noodlijdende scheepswerf kwam deze week tijdens een vergadering van de LEIDEN - Er is een fors personeelstekort bij Leidse buurt- en clubhuizen. Bij elf Leidse clubhuizen komt men op dit moment al 39 personeelsleden tekort om het huidige werk goed op te knappen. Dit blijkt uit een onderzoek onder de "elf" waarvan de eerste resul taten kort geleden bekend ge worden zijn. Aan het onderzoek, gedaan door een Zuid-Hollandse organisatie voor sociaal-cultu reel werk, deden vier Leidse clubhuizen niet mee. Het tekort van 39 personeelsleden is overigens berekend op basis van wat de clubhuizen zelf nodig zeggen te hebben. Veel van het werk dat door het personeelste kort niet gedaan kan worden wordt nu opgeknapt door men sen in tijdelijke regelingen (WSW, TAP, etcetera). Maar liefst 47 mensen blijken via zo'n tijde lijke regeling bij een van de elf ondervraagde clubhuizen te werken. Volgens Wim Kuin, voorzitter van het Leids Comité voor sociaal- cultureel werk, maakt die grote afhankelijkheid van tijdelijke werkers de situatie voor de club- en buurthuizen nogal onzeker. Een ander probleem vinden de elf clubhuizen dat de 150 vrijwilli gers die bij de clubhuizen werken door het personeelstekort vaak "niet-wenselijk" werk doen. Dat wil zeggen dat vrijwilligers zich in die clubhuizen bezig moeten houden met schoonmaken, op knappen van het gebouw en ad ministratief werk. Conferentie Inbraakpoging fabriek Kat ciaal-cultureel werk nogal wat ontwikkelingen te wachten. De gemeente Leiden krijgt het ver delen van de sociaal-culturele "pot" in eigen hand. Dat betekent dat het moeilijk zal worden om het sociaal-cultureel werk uit te breiden, want het rijk is niet van plan om er meer geld in te stop pen en de gemeente Leiden is zo als bekend nogal armlastig. Over de vraag, hoe de Leidse club- en buurthuizen en ander sociaal- cultureel werk zich het beste kunnen opstellen als de nieuwe subsidieregeling wordt inge voerd, werd zaterdag op een con ferentie helemaal in het teken van de Rijksbijdrageregeling Sociaal-Culturele Activiteiten (RBR). "Voordat tot een verde.ingsrege- ST "f-f "ZZ hng wordt besloten moeten club buurthuizen inspraak krij gen", stelt Wim Kuin nadrukke lijk. "De beslissingsbevoegdheid ligt weliswaar bij de gemeente raad, maar wij willen toch mee praten. Het mag niet zo zijn dat de instelling die de beste vriendjes in de raad heeft het meeste geld krijgt". mogelijkheden "front" van Leidse instellingen op sociaal-cultureel gebied te komen. Naast een (nieuw) comité zou er een werkgroep, een stich ting of vereniging, of een federa tie voor sociaal-cultureel werk opgezet kunnen worden. Knopen zijn zaterdag nog niet doorge hakt, aldus Kuin._ Wim Kuin: "Wij willen meepraten". Vrijli ggencle stroken voor fietsers LEIDEN - De afgelopen weken hebben zich tijdens de spitsuren nogal eens verkeersopstoppin gen voorgedaan. Ze zijn het ge volg van de werkzaamheden die op het ogenblik op het Stations plein worden uitgevoerd. Het wegenbeloop tussen het station en het belastingkantoor bij de Plesmanrotonde krijgt langzaam maar zeker een volledig ander LEIDEN - Twee jongens tien jaar zijn gisteren betrapt bij een poging tot inbraak in de vuurwerkfabriek van Kat. De politie heeft ze na verhoor naar huis gestuurd. De jongens hadden nog geen gelegenheid gehad iets te stelen. Een inbraak in een flat aan de Zijl donk in de Merenwijk leverde gisteravond negenhonderd gul den en een gouden ring op. De inbraak, waarbij de buitendeur werd geforceerd, moet gepleegd zijn tussen acht uur en half twaalf terwijl de bewoners niet thuis Ook in een flat aan de Kiekendief- horst in de Merenwijk werd gis teravond ingebroken. Daar is echter niets gestolen. Wanneer de werkzaamheden zijn uitgevoerd liggen er straks aan weerskanten van de rijbanen vrijliggende fietsstroken voor wielrijders. Die zijn herkenbaar aan het rode asfalt. Het rijwegge deelte wordt opgeschoven in de richting van de bebouwing langs het Stationsplein. Dat heeft tot gevolg dat de stoep aan de zijde van VVV- en GAK- kantoor wordt versmald tot krap vier meter en dat de parkeer- strook aan die kant komt te ver vallen. Aan het parkeergedeelte op het midden van het plein ver andert maar weinig. Alleen aan de noordwest-kant waar tot nu toe schuin geparkeerd werd, zal in de toekomst achter elkaar moeten worden geparkeerd. De taxi's die de afgelopen jaren di verse malen van standplaats zijn veranderd, krijgen - wanneer de werkzaamheden zijn voltooid - een plek tussen het nieuwe NZH- gebouw en het Stationsgebouw. Op de vroegere standplaats ko men straks weer fietsklemmen te staan. De wijzigingen moeten tot een betere situatie voor het openbaar vervoer leiden. Aan de kant van de katnoorgebouw^n wordt een vrijliggende busbaan aangelegd. Gevolg van de nieuwe opzet van het Stationsplein. Stationsplein is dat er een aantal parkeerplaatsen komt te verval len. Dat verlies wordt volgens de gemeente gecompenseerd door een uitbreiding van het parkeer terrein binnen de driehoek Sta tionsweg, Morssingel, Stations plein. Daar komen honderd extra parkeerplaatsen. Het herinde lingsplan is op het ogenblik in voorbereiding. Straks zal het niet langer mogelijk zijn de parkeerplaats te verlaten aan de stationskant via de onder- doorgang bij het WV-kantoor. Daar komt eenrichtingverkeer en vertrekkende auto's kunnen via de Morssingel wegrijden. Om de bezoekers van het VVV-kantoor ter wille te zijn zal op het mid- denbermgedeèlte van het Sta tionsplein een achttal kort-par- keerplaatsen worden aangelegd. Voor de fietsers zullen in de toe komst de stallingsmogelijkheden worden verruimd door de bouw van een nieuwe stalling ten noor den van het stationsgebouw. Aan de westkant van het Stations plein zijn de werkzaamheden inmiddels in volle gang. De lig ging van vrijliggend fietspad en rijbaan is al duidelijk zichtbaar. Bovendien werd dezer dagen een aantal bomen geplaatst op het middenbermgedeelte om het ge heel wat op te sieren. LEIDEN - De politieke partijen in de Leidse raad hebben zich gis teravond nog allemaal op de vlak te gehouden of er wel of geen wo ningen gebouwd moeten worden in de Leeuwenhoek, het gebied tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan. De resultaten van het gevarenonderzoek, die maandag werden gepubliceerd, waren voor geen van de woord voerders aanleiding om zich omonwonden voor of tegen wo ningbouw uit te spreken. Wel liet CDA-raadslid Walenkamp doorschemeren de opgesomde risico's niet zomaar voor lief te willen nemen, terwijl van PvdA- kant, zowel Bordewijk als wet houder Van Dam erop wezen dat milieubeleid niet zo ver moet gaan dat nergens in ons land nog woningen kunnen worden ge bouwd. Bordewijk constateerde dat mi lieu- en woningbouwbeleid op het ogenblik op twee fronten met elkaar in botsing komen. Ener zijds is het de woningbouw die ten koste gaat van het milieu (Stevenshofjespolder en Kaiser- straat), anderzijds is het milieu op diverse plaatsen zo slecht dat er geen woningbouw meer mogelijk Wat dat laatste punt betreft wees hij op risico's die ook buiten de Leeuwenhoek bestaan, zoals het transport van gevaarlijke stoffen over de weg en per spoor, de uit laatgassen van de vuilverbran ding, en ziektekiemen bij water zuiveringsinstallaties. Dat ont lokte Walenkamp de vraag of de PvdA daarmee de gevaren in de Leeuwenhoek wilde bagatellise ren. Bordewijk ontkende dat en wees erop dat het LPG-station langs de Plesmanlaan niet alleen gevaar oplevert voor eventuele woningbouw in de Leeuwen hoek. maar ook voor reeds be staande huizen in het Morskwar- tier. CDA-raadslid Walenkamp drong erop aan om zo snel mogelijk een informatieve raadsvergadering te houden, waarbij de samenstellers van het rappoit uitleg zouden moeten geven. Wethouder Van Dam verzette zich daar niet al te fel tegen al vond hij het juister om het rapport te betrekken bij de voorbereidingen voor het be stemmingsplan voor dat gebied. Hij benadrukte dat het risico slechts één van de aspecten is die aan de orde moeten komen. Bo vendien zal nog beslist moeten worden of de onderzoekers een vervolgopdracht krijgen. Daaruit zou dan moeten blijken welke maatregelen getroffen moeten worden wanneer er toch wonin gen in de Leeuwenhoek worden gebouwd. Haagse gemeenteraad aan de or de. Voor het dochterbedrijf in Hardinxveld is eveneens een ge gadigde gevonden die het bedrijf wil overnemen. Volgens het personeel van de scheepswerf Boot dat zich voor namelijk bezig houdt met de pro- duktie van straalbuizen, loopt het binnen het Leidse bedrijf redelijk en is er geen reden om tot sluiting over te gaan. De industriebond FNV heeft zich op het standpunt gesteld dat de produktie hiervan in Leiden moet blijven of naar Scheveningen worden overge plaatst. In brieven aan het Leids college van B en W, aan de minis ter van economische zaken en aan de curator van van het failliet verklaarde moederbedrijf, heeft het personeel van Boot gevraagd alle mogelijkheden te onderzoe ken om het Leidse bedrijf voort te zetten. De Tweede-Kamerleden Van der Hek en Touissant (beiden PvdA) hebben inmiddels aan minister Van Aardenne van economische zaken vragen gesteld over dit on derwerp. Zij willen van de minis ter weten of een eventueel ver zoek om medewerking om het Scheveningse scheepbouwbe- drijf te redden, zal worden geho noreerd. LEIDEN - Minister Pais van on derwijs heeft gistermiddag een informeel bezoek gebracht aan het Academisch Ziekenhuis Lej- den. De bewindsman heeft zich daar door directie en bestuur van het ziekenhuis laten informeren over onder meer de toestand van de gebouwen op het ziekenhuis terrein. De minister zal op zeer korte ter mijn, gedacht wordt aan hooguit enkele weken, laten weten wat de plannen van de regering zijn over de eventuele nieuwbouw van het ziekenhuis. De bewindsman heeft tijdens zijn bezoek aan Leiden geen enkele toezegging op welk gebied dan ook gedaan. "Het was een zuiver informatief gesprek", aldus een woordvoerder van het ministerie van onderwijs. Vechtpartij: 75 gulden boete LEIDEN - Kantonrechter mr. Hö- weler heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak tegen twee jongens die ervan beschul digd werden bij een nachtelijke vechtpartij in de binnenstad be trokken te zijn geweest. Deze zaak diende maandag bij de kan tonrechter (Zié LD van gisteren). Beide verdachten ontkenden te hebben gevochten. Van één van hen achtte ook de officier van jus titie dat niet bewezen, hij eiste vrijspraak. De kantonrechter sprak de jongen vanochtend in derdaad vrij. De ander legde hij 75 gulden boete op. De officier had 150 gulden ge vraagd. De boete viel zo laag uit omdat de kantonrechter ook een civiele vordering van 600 gulden toewees. Die vordering is gedaan door een echtpaar dat ook bij de vechtpartij betrokken was. DEN HAAG-LEIDEN - De 20-jari- ge H. de B. uit Leiden is dinsdag door de Haagse rechtbank tot ze ven maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier voor waardelijk, wegens inbraken die hij samen met zijn leeftijdgenoot, W .R. uit Leiden, dit jaar heeft ge pleegd. E. kreeg zeven maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en een boete van 500 gulden. H(j moet .zich onder toezicht laten stellen van het Consultatiebureau Alcohol en Drugs. Geldgebrek en een overmatig drankgebruik lagen steeds ten grondslag aan de inbraken die het Leidse duo pleegde. In het winkeltje bij het Academisch Ziekenhuis aan de Rijnsburger- weg namen ze geld en de vrijwel volledige rookartikelenvoorraad weg; in het het universitaire Bu reau Onderzoek van Onderwijs aan de Boerhaavelaan maakten ze twee cassetterecorders, twee stopwatches en een bos sleutels buit en uit een auto die bij molen De Valk stond geparkeerd, stalen ze een auto-cassetterecorder en twee boxen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4