Leiden moet voorlopig nog op rijk steunen Conflict in WD-fractie overJOVD- verklaring Vis is stevig gesloten deur tussen raad en Leidse politie Milieubeleid college verbeterd Ondanks groot tekort9 optimistisch '80 in Begroting Leiden voor 1980 Bij tante Pos 'is het deze dagen weer alle hens aan dek HI-FI CEIlTRUm OUERGRflUIU WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 LEIDEN - Leiden zal de eerste tientallen jaren nog wel een gemeente blijven die is aangewezen op extra financiële steun van het rijk. Het tekort op de begroting is de afgelo pen jaren sterk gestegen en wordt voor 1980 al boven de twintig miljoen gulden geraamd. Desondanks zei wet houder Van Dam (financiën) gisteren goede hoop te heb ben dat Leiden in de jaren tachtig in staat zal zijn om het aantal voorzieningen in de stad nog flink op te krikken. Dat moet mogelijk zijn doordat Leiden kan putten uit een aantal extra potjes die het rijk heeft ge creëerd. PvdA-raadslid Vap Aken prees in dat opzicht de acti viteit van de ambtenaren die er volgens hem de afgelopen jaren in zijn geslaagd om tientallen miljoenen extra uit Den Haag weg te halen. Tegelijkertijd stelde hij vast dat een flink aantal ambtenaren in ge meentedienst overbelast is, en mede door de eisen die raadsle den stellen over de kling wordt gejaagd. Wethouder Van Dam bevestigde dat er binnen het stadhuis vrijwel geen afdeling meer is die niet onder de overbe lasting lijdt of begint te lijden. Hij achtte niet uitgesloten dat er op korte termijn maatregelen getrof fen moeten worden die vertra gingen zullen betekenen. Onzekerheid Burgemeester Vis: beloofd. Tientje als beloning voor zwijgen... LEIDEN - Zelden zal over eeh begrotingspost van zegge en schrijve één tientje zo lang gepraat zijn als gisteravond in de Leidse raad. PSP-raadslid mevrouw Ponsen presteerde het om het grootste deel van de haar toebedeelde spreek tijd te besteden aan een sub sidie van dat geringe bedrag voor de Bond tegen het Vloe ken. Ze vond dat de Leidse raad geen subsidie zou moeten verlenen aan een organisatie die vol gens haar blijkt heeft gegeven van een anti-democratische gezindheid. De tien gulden zouden volgens haar beter aan het Komitee voor de Rechtsstaat gegeven kunnen worden. Vervolgens begon ze in een uit gebreid exposé alle doelstel lingen van het comité op te sommen. PvdA-fractieleider Peters, die het een tijdje had aangehoord, vond het op een gegeven ogenblik welletjes. Bij interruptie deelde hij mee voor één keer bereid te zijn het tientje aan het comité te geven, maar dat mevrouw Ponsen dan wel moest op houden met het citeren van de doelstellingen. Burgemeester Vis verklaarde later namens het college dat de raad de subsidie van de Bond tegen het Vloeken wel kan laten vervallen, maar dat het geld niet naar het comité kan gaan. "In de eerste plaats subsidiëren we geen landelij ke organisaties en bovendien hebben ze er zelf niet om ge vraagd", aldus Vis. teren op de grote onzekerheid die er bestaat over de financiële posi tie van de stad en de grote afhan kelijkheid van het rijk. Iets op langere termijn plannen in Lei den is onmogelijk aldus WD-er Langerak. Ook CDA-er Vink sig naleerde dat alom onzekerheid bestaat op welke aanvullende bijdrage van het rijk Leiden voor 1980 kan rekenen. Zelfs die over 1979 is nog niet bekend. Boven dien wees hij erop dat door de stormachtig gestegen rente Lei den nog een extra tegenvaller van bijna een miljoen te verwerken heeft gekregen. Wethouder Van Dam taxeerde dat waarschijnlijk pas midden 1981 bekend zal zijn wat Leiden voor 1980 krijgt toe bedeeld. Overigens is dan de Wethouder Van Dam: alle amb moeilijke periode voor Leiden telxjke afdelingen overbelast. achter de rug, omdat vanaf 1981 Leiden weer vijfjaar achtereen in aanmerking komt voor een vaste aanvullende rijksuitkering. Vol gens wethouder Van Dam moet het dan mogelijk zijn om wat ver der vooruit te kijken dan nu mo gelijk is. De aandrang van CDA-kant om de begroting voor 1981 al in septem ber in de raad te brengen werd door wethouder Van Dam niet gehonoreerd. Hij deelde mee dat het op z'n vroegst 1 november zou kunnen zijn. LEIDEN - CDA-raadslid Walen kamp stelde gisteravond in de begrotingsbehandeling door de Leidse raad vast, dat burge meester Vis fungeert als een ste vig gesloten deur tussen de ge meenteraad en de politie. "Raadsleden en politie kunnen elkaar slechts door een klein sleutelgat aankijken en op be perkte wijze signalen geven", aldus Walenkamp die evenals de vertegenwoordigers van vrij wel alle fracties in de Leidse raad kritiek had op de wijze waarop raadsleden worden geinformeerd over het beleid van de Leidse politie. PvdA-raadslid mevrouw Hes was begonnen met het opsommen vart een lijst van bewijsstukken ter ondersteuning van de motie van 'treurnis' die door haar frac tie tegen Vis is ingediend. Ze'" constateerde dat raadsleden ver stoken blijven van de nodige in formatie en dat alleen mag wor den meegepraat als het om on dergeschikte punten gaat. "Bijvoorbeeld over de verplaat singsregeling van draaiorgels, terwijl we over de aanschaf van politiehonden pas worden gein formeerd als de beslissing al is genomen", aldus mevrouw Hes. Ze verweet burgemeester Vis bo vendien dat hij zelden of nooit punten aandraagt voor overleg met raadsleden. Walenkamp sprak over een gevoel van teleur stelling en frustratie bij de raadsleden en een gebrek aan be reidwilligheid bij de burgemees ter om meer dan passief mee te werken aan een dialoog over het politiebeleid. Volgens het CDA- raadslid getuigt dat van te weinig vertrouwen in een maatschappe lijke ontwikkeling die al jaren aan de gang is. Om meer duidelijkheid over de po litie te krijgen ondersteunden alle woordvoerders de motie van de PvdA waarin om een beleids plan wordt gevraagd. Ook de mo tie waarin de politie wordt ge vraagd in het vervolg op te treden tegen geweldpleging bij huisuit zetting kreeg brede steun vanuit de raad. Onvoldoende waarheid zit in de kritiek van de raadsleden. Hij schreef het ge brek aan informatie onder meer toe aan het bijzondere karakter van de adviescommissie voor politiezaken, die vrij ongeregeld vergadert. Bovendien gaf hij toe onvoldoende te hebben aange voeld waar de interesse van de raadsleden ligt. Dat laatste werd volgens hem mede veroorzaakt door de sterk toegenomen be langstelling van raadsleden voor het politiebeleid. Burgemeester Vis beloofde op dit punt beterschap en verwachtte in februari de gevraagde beleidsno ta over de politie te kunnen publiceren. Met de motie over het politieoptreden bij huisuitzetting zei hij geen moeite te hebben. Ove .ir het optreden van de Leidse politie kwam er kritiek van zowel PSP als CPN. Van der Putten (PSP) laakte het politieoptreden op 2 oktober bij de sociëteit Mi nerva en bij het wegslepen van de woonboten, terwijl Hoeven (CPN) kritiek had op het maken van foto's tijdens demonstraties en acties. De WD daarentegen prees via Elzenga de politie die het door personeelstekorten, baldadigheid en de steeds toe nemende inspraak 'niet gemak kelijk heeft". LEIDEN - De verklaring van de JOVD (jonge liberalen) over de actie Leiden tegen apartheid, leidde gisteravond tot. een open lijk conflict tussen twee Leidse VVD-raadsleden. Mevrouw Pon sen (PSP) bond de kat de bel aan met het uitspreken van haar af grijzen over de JOVD-verklaring die gisteren op de voorpagina van deze krant stond. Ze vond de in houd uiterst tendentieus en had geen goed woord over voor wat ze noemde de "WD-junioren". WD-fractieleider Kuijers haastte zich daarop te melden, dat de JOVD een volkomen zelfstandi ge organisatie is en geen banden heeft met de WD. Terloops deelde zijn partijgenoot Elzenga - oud JOVD-er - mee zich wel te kunnen vinden in wat er in de verklaring stond. Daarop ontstak WD-er Zonne- vylle in grote woede. Hij zei geen enkele behoefte te hebben aan het JOVD-standpunt. "Ik vind het walgelijke uitspraken", licht te hij even later de pers toe. "Wij hebben vorig jaar voor het voor stel gestemd om 10.000 gulden uit te trekken voor het Zuid-Afrika- project. Wat er in dat kader de af gelopen weken gebeurd is, waar deren we positief', aldus Zonne- vylle. Overigens verleende de WD afgelopen zaterdag geen medewerking aan een politieke discussiedag in het kader van de actie. Rond zeven uur gis teravond was het spits uur in het expeditielo kaal van het hoofdpost kantoor aan de Gere- straat. Jaarlijks komt met de kerstdrukte het gebrek aan expeditie ruimte bij de PTT in Leiden op pijnlijke wij ze aan het licht. LEIDEN - Bij "tante Pos" is het deze dagen weer alle hens aan dek. Overal in het land doen PTT-beambten hardnekkige pogingen om de gigantische bergen poststukken zo snel mogelijk weg te werken. On ophoudelijk spitsuur dus in de expeditielokalen overal in den lande. Met name in Leiden waar men al jaren heeft te kampen met een enorm ruimtegebrek. "We hebben onlangs dan wel een prachtig nieuw postkantoor in de Breestraat mogen ope nen maar wat de bedrijfs ruimte betreft moeten we nog altijd behoorlijk schipperen zo meldt PTT-directeur AH. Vos. Hetgeen gisteravond rond de klok van zeven uur overdui delijk bleek. Rond dat tijdstip komen alle zakken en kar retjes met post binnen. Ge volg: zelfs de kantoorvertrek- ken lagen bezaaid met post stukken. De daar opgeslagen kerstattenties voor het perso neel werden er bijkans onder bedolven. Komen er normaal per etmaal zo'n 20.000 poststukken bij de PTT in Leiden binnen, rond de kerst zijn dat er maar liefst 140.000 per etmaal. "Om deze gigantische hoeveelheid re delijk te kunnen verwerken hebben we vijf extra krachten van de straat geplukt, hebben we extra sorteerkasten in huis gehaald en draaien we een aantal nachtdiensten", aldus expeditiechef Prins. Om te voorkomen dat de bussen rond kerst en nieuwjaar vol lopen, worden er regelmatig extra lichtingen verricht. Dat betekent dat er de hele dag 27 auto's op en neer rijden om de post naar het hoofdkantoor in de Gerestraat te brengen. Daar wordt de hele zaak ge splitst. De post voor Leiden en omgeving gaat direct naar "de bestelling" aan de Mid delstegracht terwijl men zich in het (te) krappe expeditielo kaal ontfermt over de overige bestemmingen. "Een vast gegeven daarbij is dat de briefpost voorrang krijgt omdat daar over het al gemeen meer haast bijzit", laat de heer Prins weten. Zo kan het gebeuren dat een maandag geposte wenskaart met bestemming Surhuistef- veen (om maar een zijstraat te noemen) pas vrijdag arri veert terwijl een brief op dinsdag, hooguit op woens dagochtend, op de plaats van bestemming aankomt. Zoals misschien niet bij ieder een bekend is moet een post stuk aan minimale afmetin gen voldoenen wel 7 bij 10 centimeter. Nu komt het nogal eens voor dat wenskaarten en vooral visitekaartjes bedui dend beneden de maat blij ven. Geven deze ondermaatse poststukken extra proble men9 De heer Vos: "Ach, die kleine kaartjes komen nog maar nauwelijks voor. Spo radisch glipt er nog wel eens een tussendoor maar het is duidelijk dat die dingen aan het uitsterven zijn. De druk kers zi jn onderhand ook op de hoogte van die bepaling. Die dingen worden nu dan ook niet meer gemaakt". De postcode, hoe zit het daar mee? De heer Prins: "Goed, zondermeer. Ik schat dat nu zo'n driekwart van de post stukken worden voorzien van de code. Voor ons levert niet direct voordelen op omdat wij nog voornamelijk op plaats sorteren". Tot slot maken we nog een rond je door het expeditielokaal waar het volgens de beide he ren nog niet eens op z'n drukst is. Het allerergste moet vol gens hen nog komen. Direc teur Vos: "De afgelopen dagen is er een ware run op onze lo ketten geureest. Er zijn waan zinnig veel postzegels van 40 en 45 cent verkocht. Dat bete kent dat er een nieuwe golf ran wenskaarten aan zit te komen". De heer Prins vult aan: "Dan wordt het dus weer net als vorig jaar: Alle hens aan dek en bidden en smeken of er alsjeblieft niemand ziek wordt". Brandstichter negen maanden de cel in DEN HAAG-LEIDEN - Dc 34-jari- ge R. van H. is door de Haagse rechtbank tot twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij inde nacht van 12 op 13 september van dit jaar brand heeft gesticht in zijn eigen wo ning aan de Jan Luykenlaan in Leiden. Deze straf is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Van H. moet zich bovendien onder toe- zicht laten stellen van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs. Door huwelijksmoeilijk heden is hij aan de drank geraakt; onder invloed daarvan kwam ook de brandstichting tot stand. ADVERTENTIE BETAALBARE TOPKWALITEIT HIFI De LUXMAN L-2 versterker met een uitgangsvermogen van 2x35 W kontmu aan 8 Ohm Frekwentiebereik 15 HZ - 60.000 HZ bmnen-1 db De LUXMAN T-2 AF/FM Ste reo tuner. FM-gevoeligheid 1 9 uv. Het LUXMAN K 5 metalta- pe cassettedeck. wow en flut ter met meer dan 0.06% WRMS Frekwentiebereik metal tape 30-20 000 HZ Sig naal-ruisverhouding metal ta pe beter dan 65 DB 5 jaar garantie 2275,- Woensdag-, donderdag- en vrijdag koopavond Breestraat 148. Leiden telefoon 071-126862 VVD- EN CDA-RAADSLEDEN: LEIDEN - Het milieubeleid van het Leids college van B en W krijgt dit jaar betere cijfers dan in voor gaande jaren. WD-fractieleider Kuijers stelde gisteravond bij de begrotingsbehandeling vast dat het milieubeleid eindelijk wordt aangepakt. CDA-raadslid Wa lenkamp oordeelde: "Vorig jaar was het geen stuiver waard. Nu is het iets bijgetrokken al duurt het samenstellen van de milieunota wel erg lang". D'66-er Glaubitz tilde daar overi gens niet zo zwaar aan; "Ik heb liever dat het wat langer duurt en dat we een goede milieunota krij gen, dan er nu overhaast een in elkaar te zetten." Wat de samen stelling daarvan betreft vroeg PPR-raadslid Beijen zich af of het wel juist was dat raadsleden daarbij betrokken worden. Wethouder Van Dam zei dat in schakeling van raadsleden een experiment is en dat in de nabije toekomst bekeken moet worden of daarmee kan worden doorge gaan. Beijen diende verder eer motie in om het weghalen van spullen die anderen voor de kraakwagen hebben neergezet niet langer strafbaar te stellen. Volgens het PPR-raadslid wordt met het opnieuw gebruiken van afgedankte voorwerpen een nut tige functie vervult. Hij achtte het niet uitgesloten dat er wat meer rommel zou ontstaan langs de openbare weg, maar dat men dat ongerief maar voor lief moest nemen. Misschien zo opperde Beijen zal er als het niet langer strafbaar is, wat minder slordig gespeurd worden. Beijen bepleitte ook dat zo spoedig mogelijk een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden om oud papieren gebruikt glas in te zamelen. Kuijers vond dat er een subsidie-regeling voor het inzamelen van oud papier moet komen en Glaubitz vroeg zich af waarom afvalslakken, vliegas en oud ijzer niet door de gemeente worden verkocht. De PSP toonde zich voorstander van een rook verbod of -beperking in openba re gemeentelijke gebouwen. Twee jaar voor verkrachting en steekpartij DEN HAAG LEIDEN - De 25-jari- ge A. L. uit Hazerswoude is giste ren door de Haagse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. L. heeft zich op 16 sep tember van dit jaar in Leiden srliulrlig gemaakt aan zowel een verkrachting als een steekpartij In een pand aan de Oude Vest werd een achttienjarig meisje die dag eerst door L. en daarna door twee vrienden van hem verkracht, na dat ze daarvoor was gedwongen naakt te gaan zwemmen in het toen al gesloten zwembad De Overdekte Een van hen, de acht tienjarige Leidcnaar G. P. werd gisteren tot éen jaar gevangenis veroordeeld. In een cafe aan de Hogewoerd kreeg L. later ruzie met een man. die hij vervolgens met een schroevcdraaier in de borst stak De rechtbank acht het niet bewe zen dat L de bedoeling had om zijn slachtoffer, dat in een long «i I fn .iikt, t. doden Dc officier van ju.stitie eiste twee weken geleden drie jaar gevan genisstraf LEIDEN Deidi uiüversitei. zal dezer dagen een groot aantal foldertjes gaan bezorgen bij om wonenden van het Witte Singel- Dodenpnt m Loidtn h< t doel van deze actie is de mensen op de hoogte te brengen van de gang van zaken rond de bouw plannen van de universiteit in dat gebied. In de folder wordt onder andere aandacht besteed aan de renova tie van het Arsenaal op het voor malige terrein van de Doelenka zerne en aan de nieuwbouw op de plaaLs van het oude Diaconessen- ziekenhuis aan de Witte Singel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3