Kabinet wil weer gesprek met bonden en werkgevers Ongeorganiseerden mobiliseren Felle kritiek Kamerleden op overheidssteun aan bedrijven Wiegel blijft tegen vijf ploegendienst Opzet van nieuwe vereniging Shell-personeel: Centrale op kolen voor Amsterdam C en A beschuldigd van discriminatie Markt berichten UITVOER GESTEGEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat morgen met werkgevers en vakbeweging praten over *het volgend jaar te voeren arbeidsvoorwaar- denbeleid. "Uitgangspunt voor het gesprek zal J zijn de onlangs bekend geworden gegevens 5 over de economische ontwikkeling" aldus een woordvoerder van het ministerie van sociale *zaken. De uitnodiging voor het gesprek werd gisteren verzonden. De twee grootste vakcentrales FNV en CNV hebben inmiddels laten weten te zullen komen, hoewel ze weinig van het gesprek verwach ten. Afgelopen maandag werd bekend dat de nieuwste olieprijsverho gingen van de olie-exporterende DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel van binnenlandse za ken doet een klemmend be roep op het Rotterdamse ge meentebestuur de arbeids tijdverkorting, zoals die bij het Gemeentelijk Energiebe drijf is doorgevoerd, weer te rug te draaien. De minister had al eerder zijn ongenoegen over de Rotterdamse maatre gel laten blijken, maar het college van B en W trok zich niets aan van de bezwaren van de minister. De minister zegt in een tweede brief aan B en W van Rotter dam dat de overwegingen, die tot arbeidsverkorting hebben geleid, hem op zich erg aan spreken. Hij vindt echter dat het daar in dit geval niet om gaat. Voor hem staat voorop, dat ongelijkwaardigheid on der de ambtenaren ontoe laatbaar is. De werknemers bij het Ge meentelijk Energiebedrijf hebben een deel van hun loon ingeleverd, teneinde de ar beidstijdverkorting naar 33,6 uur per week mogelijk te ma ken. Minister Wiegel meent dat de kosten, die sinds 1970 zijn gemaakt als gevolg van verkorting van de 40-urige werkweek, weliswaar in de tarieven verwerkt zijn, maar op zichzelf niets aan de kos tenfactor afdoen. landen een nieuwe terugslag be tekenen voor de Nederlandse economie. Minister Andriessen van financiën zei toen in een reac tie dat "de olieprijsverhogingen moesten worden aanvaard als een nationale verarming". Hij wees ook nog eens op het be lang van een beheerste loonont wikkeling. "Ik praat niet over een looningreep maar het is duidelijk dat een regeringsbesluit over de arbeidsvoorwaarden door de nieuwe factoren wordt beïnvloed en verslechterd" akdus minister Andriessen. De regering zal morgen werkgevers en vakbeweging nog eens op de sombere situatie wijzen en wel licht ook met een aantal voor stellen komen. Zowel werkgevers als vakbewe ging hebben een looningreep van het kabinet al van de hand gewe- FNV en CNV denken vooralsnog niet dat ze morgen van minister Albeda te horen zullen krijgen dat het kabinet een loonmaatre gel in petto heeft. "We horen wel wat de minister te zeggen heeft. We krijgen vermoedelijk weer een verhaal te horen dat de eco nomische toestand uiterst zorge lijk is of iets dergelijks", zo zei de CNV-woordvoerder laconiek. Zoals bekend sprongen enkele we ken geleden onderhandelingen tussen werkgevers en werkne mersorganisaties om tot een ak koord te komen voor 1980 en vol gende jaren op het laatste mo ment af. Pogingen van minister Albeda om via gesprekken met VNO-voor- zitter Van Veen en vertegen woordigers van het CNV en FNV alsnog tot overeenstemming te komen, liepen toen schipbreuk. ROTTERDAM (GPD) - Een groep ongeorganiseerde personeelsle den van Shell-Pernis, die al van zich deed horen tijdens de actie van werkwilligen gedurende de staking op de Shell-raffinaderij- en, heeft een nieuwe belangen groep opgericht; de Algemene Vereniging van Werknemers- Shell Pernis. De nieuwe bond wil zich vooral richten op het grote aantal ongeorganiseerden bij Shell. Voorlopig voorzitter Bert van Dijk, lingen die overigens binnen niet al te - W' lange tijd verkiezingen wil laten uitschrijven waarbij hij zijn func tie graag vacant stelt „Wij vinden dat er grote behoefte bestaat aan onze nieuwe belangengroep. Bij Shell-Pernis is nog geen derde van de werknemers bij een offi ciële bond aangesloten. Toch be slissen die georganiseerden over het voltallige personeel als er sprake is van loononderhande- zijn er dan zo weinig werknemers van de Koninklijke georganiseerd, parasiteren die nu op hun aangesloten en contri butie betalende collega's? Van Dijk, nu terzijde gestaan door medebestuurslid Hans Diehl: „Die mensen maken zeker geen gebruik van hun aangesloten collega's, eerder vinden zij geen passende bond waarbij zij zich betrokken voelen. Niet iedereen is gelovig, en daarom zal het CNV niet iedereen onder haar hoede kunnen nemen. Bovendien is lang niet iedereen het eens met bepaalde politieke stromingen binnen de FNV; ook een reden voor veel mensen om hun heil daar niet bij te zoeken - Vandaar uw vereniging? Van Dijk, die het woord „vrijheid"' hoog in zijn vaandel genoteerd heeft „Natuurlijk. Bovendien, veel werknemers behoren niet direct tot het hogere personeel en worden dus ook geen lid van de Vereniging van Hoger Shell Per soneel. Al die werknemers nu, ruim twee derde van de Shell- Pernis-bemanning, kunnen zich niet identificeren met de be staande bonden en hebben geen stem bij werkoverleg. Daar gaan wij nu wat aan doen. Het is de bedoeling dat de nieuwe vereni ging een cao voor het hele perso neel gaat afsluiten, van de hoog ste tot de laagste werknemer, kortom het wordt een geïnte greerde club". - En als nu een vijfploegendienst geeist wordtWat gaat de vereni ging daar dan aan doen'' Van Dijk, nu wat voorzichtiger „Als er vanuit de operationele sector behoefte blijkt te zijn aan een vijfploegendienst, dan kan daar binnen onze vereniging in alle vrijheid over worden gespro ken en gediscussieerd. De leden zouden daarover moeten beslis- Ongeorganiseerde werknemers bij Shell hebben een belangengroep opgericht. Op de foto de voorname lijk ongeorganiseerde werkwilligen bij hel doorbreken van een stakers- barricade tijdens de arbeidsonlus- ten van september dit jaar. sen. Het belangrijkste vooi i als bezorgde Sheil-werknemers is. dat de wensen moeten passen binnen de mogelijkheden van dit bedrijf. We gaan ervan uit dat werknemers en directie, die per slot van rekening ook op de loon lijst staat, met elkaar het hele be drijf vormen „Een werkgemeenschap is zeer af hankelijk van goed overleg, al leen dan ga je 's ochtends met plezier naar je werk En dan kan ook niet de gevaarlijke situatie ontstaan dat een klein gedeelte van de werknemers een staking uitroept waar de Ktt niets mee te maken heeft. Mocht de vereni ging een succes worden, dan wordt er ook namens de nu on georganiseerden overleg ge voerd". Zijn er al reacties van collega's bui Buys, i mens de secretarie 'bakken Shell-club „Vorige week heeft de vereniging een pamflet onder het voltallige personeel verspreid, waarbij de mensen een antwoordcoupon konden terugsturen met hun mening daarop genoteerd. Zon der uitzondering waren die schriftelijke reacties positief Veel personeelsleden meenden eindelijk een huis binnen de vak bondswereld gevonden te heb ben. Anderzijds zijn wjj van het secretariaat door enkele collega's benaderd die zich sceptisch af vroegen of wij wel weten waar we aan beginnen". Van Dijk: ..De vereniging zal ook buiten Shell-Pernis gaan optre den. Er zijn al reacties binnen van werknemers van andere bedrij ven in de petrochemische indus trie. Het is dus niet ondenkbaar dat we binnen niet al te lange tijd op grote schaal actief zullen zijn. Misschien zelfs landelijk". AMSTERDAM (GPD) - De moge lijkheid dat een kolengostookte centrale zal worden gebouwd in plaats van de onlangs buiten ge bruik gestelde eenheden van de Centrale Hemweg I is niet on denkbaar. Zo'n project zou pas sen in het nieuwe beleid om voor de stroomvoorziening meer ge bruik te maken van kolenvermo- gen. Dit bleek bij de ingebruik neming van de - op olie gestookte - Centrale Hemweg III. B en W van Amsterdam blijken aan een dergelijke vervanging te den ken. Directeur-generaal voor energie drs. W. J. H. Tieleman, die na mens de (zieke) minister Van Aardenne (economische zaken) Kolencentrales, zoals die de opening verrichtte sprak in dit verband van „een aanbod dat al lerminst genegeerd zal worden". Wel stelde hij dat een grote ko lencentrale als gedacht op een plaats zo dicht bij de stad „met gepaste zorg moet worden omge- gen en Geertruidenberg binnen kort gereed komen, zijn nuttig in verband met de gewenste ver scheidenheid van brandstofinzet voor onze elektriciteitsproduk- tie. Ook gaat er een matigende in vloed uit van het kolenstoken op de elektriciteitsprijs en dat is van belang voor de concurrentieposi tie van onze industrie. Hierna zal uitbreiding van kolencentrales een aantal jaren uitblijven. De bewindsman betreurt dit, om dat nu al met het verkrijgen van voldoende stookolie voor de cen trales grote problemen worden ondervonden. Op korte termijn is er helaas geen ander alternatief dan aardgas en dat is in strijd met het aardgasbesparingsbeleid. Inmiddels is de Centrale Hem weg III de laatste die op olie (dan wel op aardgas) kan worden ge stookt. „Het eindpunt van een ontwikkeling", aldus de direc teur-generaal. GENÈVE (ANP) - Vakbondsleiders uit vier Europese lan den beschuldigen het grootwinkelbedrijf C en A van de systematische vervanging van vaste werknemers door deeltijd-krachten en van discriminatie tegen vrouwen, minderheidsgroeperingen en niet-katholieken. WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur d S S li 4 a-K.s 5c E cl3 Amsterdam licht bew. 8 0 2 6e Bilt 7 -2 1 Deelen 7 -4 1 Eelde licht bew. 7-0 6 Eindhoven onbewolkt 7 1 1 Den Helder onbewolkt 8 2 3 Rotterdam 8 -3 01 Twente 6-2 4 Vlissingen 8 3 0 Aberdeen sneeuwbui 4 1 1 Athene half bew. 13 5 0 Barcelona half bew. 15 6 0 Berlijn 7 3 5 Bordeaux geheel bew. 11 4 14 Brussel geheel bew. 7 1 6 Frankfort 7 2 6 Genève 7 1 4 Helsinki 1 -4 6 Innsbruck zwaar bew. 5 -7 02 Klagenfurt 0 -2 02 Kopenhagen onbewolkt 5 -5 03 Lissabon onbewolkt 16 8 0 Locarno geheel bew. 12 -2 0 Londen motregen 7 2 4 Luxemburg 3 -1 10 Madrid onbewolkt 13 -3 0 Malaga onbewolkt 16 6 0 Mallorca licht bew. 17 8 0 tflünchen 4 -2 02 Itice 15 8 0 óslo half bew. -9 -15 0 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het huidige beleid van steunverle ning aan bedrijven door de over heid wordt gekenmerkt door een grote mate van rechtsonzeker heid en verbrokkeldheid. Inzicht KATWIJK - Groenteveiling, andijvie p.kg. 0.55-1.02, boerekool 0.53-0.54, rode kool 0.20, waspeen AI p. kist 5.50-9.90, All 3.20-9.10, BI 6.10-12.50, Bil 3.20-5.10, Cl 4.30-6.90, CII 3.70, totale aanvoer 129.000 breekpeen 6.20-7,50, schorseneren A p.kg. 1 64-1.74, B. 0.56-0.69, C. 0.13, CII 0.10. VEI LING LEIDEN - aardappelen 22-43, andijvie 160-183, boerekool 57-70, rode kool 21, prei 102-119, spruiten A 57-66, spruiten B 67-74, spruiten C 61, D in het effect van de steunregelin gen is nauwelijks te verkrijgen. Tot deze conclusie komt de com missie Steunverlening Indivi duele Bedrijven, een werkgroep van de vaste Kamercommissie voor de Rijksuitgaven, in een gis teren uitgebracht tussentijds rapport. De commissie spreekt er haar verbazing en verontrusting over uit dat verzoeken om infor matie bij de verschillende minis teries die zich met steunverle ning bezig houden, soms maan den op zich liet wachten. Het gebrek aan rechtszekerheid en de daarmee samenhangende on duidelijkheid beschouwt de commissie als een van de groot ste problemen bij steunverle- ningsbeleid. Voor de meeste steunregelingen bestaan niet eens beschikkingen, waarin dui delijk is aangegeven op welke voorwaarden en in welke vorm steun kan worden verleend. Ook de procedures en de mogelijkhe den tot het instellen van beroep zijn meestal duister, aldus de commissie. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie vindt het van groot belang dat bij steunopera ties de werknemers via de onder nemingsraad in een zo vroeg mo gelijk stadium worden geïnfor meerd. Zij is van oordeel dat dit een voorwaarde moet zijn voor het in behandeling nemen en toekennen van de steunaanvrage door de regering. Van een goede controle door het parlement is tot op heden in elk geval geen sprake geweest. Het parlement ging zich vaak pas met steunverleningsoperaties be moeien, als werknemers een be roep deden op Kamerleden. Eerst dan kwam informatie beschik baar die anders - met een beroep op het vertrouwelijke karakter ervan - de Kamer zou zijn ont houden. Deze gang van zaken vindt de sub commissie "onaanvaardbaar". Informatie over het verstrekken van steun en de resultaten daar van moet niet verborgen blijven in voor parlement en publiek on toegankelijke dossiers, aldus de Zij dringt daarom niet alleen aan op een sterk ver beterde rapportage door de ver antwoordelijke ministers, maar ook op openbaarheid van steun verleningsoperaties. Minister van Aardenne van econo mische zaken voelt er niets voor, steunoperaties bekend te maken onder vermelding van het be trokken bedrijf, de omvang en aard van de steun en de daarmee beoogde doelstellingen. Het belang van de steunoperaties zelf verzet zich tegen bekendma king van deze gegevens, aldus de minister gisteren in antwoord op schriftelijke vragen. Hij wijst erop, dat de ervaring heeft geleerd dat wanneer bekend wordt dat een bedrijf wordt ge steund door de overheid, het veel moeilijker wordt voor het be- drijforders te verwerven omdat de potentiële opdrachtgevers er de voorkeur aan geven de orders elders te laten uitvoeren. Wel zegt hij van mening te zijn dat de beslissingen over grote steun- gevallen ter vertrouwelijke ken nisneming aan de kamercom missie moeten worden gezonden. Op een bijeenkomst in Genève, georganiseerd door de interna tionale federatie van administra tief personeel, FIET, en de inter nationale federatie van werkne mers in de textiel-, kleding- en leerindustrie, ITGLWF, is giste ren besloten tot een gemeen schappelijke actie tegen de muli- tinational C en A Brenninkmeij- De bijeenkomst werd geleid door Freek Thomasson van de Dien stenbonden FNV en werd bijge woond door vakbondsfunctiona- rissen uit België, Weat-Duits- land, Nederland en Zwitserland. De deelnemers aan het beraad beschuldigen de in Nederland gevestigde onderneming van een vijandige houding ten opzichte van de vakbonden in alle landen waar zij werkzaam is. Ook wijzen ze erop dat C en A nooit financiële gegevens publiceert. C en A heeft handelsonder gen en fabrieken in België, Bra zilië. Engeland. West-Duitsland, Hongkong. Japan. Zwitserland, de Verenigde Staten en Neder land. Volgens de vakbonden heeft C en A plannen voor vesti gingen in Spanje en Italië. De meeste kleding die het concern verkoopt wordt geproduceerd in landen met lage lonen, onder meer in Oost-Europa. De algemene secretaris van de FIET, Herbert Meier, heeft een rapport uitgebracht wa.mn staat dat C en A haar vaste werkne mers systematisch vervangt door losse krachten. Het gaat volgens het rapport om een "systema tisch internationaal gecoördi neerd programma". Het concern is eigendom van een streng ka tholieke familie en niet-katho lieken hebben zich beklaagd over discriminatie terwijl vrouwen en minderheid groeperingen ook hebben gezegd dat zij het slacht offer zijn van met twee maten me ten bij sollicitatie en promotie, aldus het rapport. Een woordvoerder van C en A in Amsterdam deelde, om commen taar gevraagd, alleen mee dat het concern het rapport nog niet had gezien en geen commentaar kon geven totdat het van de inhoud op de hoogte was. Hij gaf overi gens als zijn mening dat "die be schuldigingen helemaal niet zo belangrijk zijn en dat sommige mensen het probleem schijnen te overdrijven". DEN HAAG (ANP) - In oktober is de Nederlandse uitvoer ten op zichte van oktober 1978 volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek - in geld uitgedrukt met 27 procent toegenomen. De invoer steeg 26 procent In de eerste tien maanden van dit jaar nam de uit voer ten opzichte van dezelfde periode in 1978 zeventien procent en de invoer met zestien procent toe. Volgens de voorlopige gegevens van de handel is in oktober 1979 ingevoerd voor 13 miljard gulden (oktober 1978 10.4 miljard gul den) en uitgevoerd voor 12.2 mil jard gulden (oktober 1978 9,6 miljard gulden). In de eerste tien maanden van 1979 werd ingevoerd voor 110 miljard gulden (januari-oktober 1978 94,4 miljard gulden) en uitgevoerd voor 104,9 miljnrd gulden (janua- ri-oktober 1978 89,7 miljard gul den). WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 183.50 183,00 148.10 147.50 1850.00 1850.00 372.00 72.50 165.00 85,40 21,20 26^90 270.00 92,70 63,00 22.10 672,00 81,00 340,00 27.00 10,70 162,00 160,00 74.60 181.00 41.20 2110.00 40,00 299,00 3820.00 790,00 18.60c 198,00 86,00c rencr C Ccrt 7.1.20 116.50 127.60 15i.00e GOUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs nam vandaag een lakse houding aan. De gelaten stemming weerspie gelde zich in matige omzetten. Voor de financiële sector was wel enige belangstelling. ABN werd 1 duurder op ƒ310.- terwijl Am- ro en Nationale Nederlanden door winstnemingen iets lager waren op resp. 66,30 en op 120. De internationals zakten verder weg. Koninklijke Olie verloor 1.50 op 147.10 en KLM even eens 1,50 op ƒ72.30 Philips ging nu naar beneden en wel der tig cent op ƒ20.40 na een kort stondige opleving op dinsdag. HVA verloor 1 en Deli zeventig cent op 84.50. De scheepvaarthoek bewoog zich weer in opwaartse lichting. Van Ommeren steeg 2 op 239, Nedlloyd 1,50 op 75 en KNSM Lr Mig i ent <>p 102.80 De staatsfondsen waren per saldo twee dubbeltjes lager

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27