STROPERS MAKEN OVERUREN IN DUINEN Boer verliest hele veestapel bij brand Eerste Zwammerdamseschip uit Romeinse tijd nu te pronk Hooibergen stal in as gelegd Storm jaagt zand op: auto s vast in Katwijk WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 Voor verschalken extra wildboutje voor de feestdagen NOORDWIJKERHOUT - Wildstropers maken in de don kere dagen voor Kerstmis overuren. Veelvuldig trekken ze erop uit om een haas, konijn of zelfs een ree te 'strik ken'. Louter en alleen voor een extra boutje met de feest dagen. Hoewel er ook stropers zijn die hun wild aan poe liers verkopen. Vooral de rijkspolitie in Noordwij- kerhout heeft de handen vol aan de illegale activiteiten van de stropers. Andere posten langs de kust zeggen wel iets te kunnen merken. Er worden meer strik ken gevonden dan in andere maanden van het jaar. Maar zij maken zich vooralsnog geen zor gen. Het stropen heeft, wat hen betreft, nog geen extreme vor men aangenomen. Integendeel dus met dat wat men in Noord- wijkerhout meemaakt. "Wij hebben onze handen hieraan vol", vertelt agent Van Dijk, wachtmeester bij de politie in Noordwijkerhout. "In ons dorp wordt ontzettend veel gestroopt. Vooral fazanten en konijnen. Als je ziet hoe dat gebeurt, het is ge woon erbarmelijk. De konijnen blijven net zolang aan die strik trekken tot ze zijn gestikt, 't Zijn net martelwerktuigen. Ze probe ren hier zelfs reeën te 'strikken'. In de duinen van de Amsterdam se Waterleidingmaatschappij hebben we wel eens wat gevon den. Of een strik óf een dood dier dat stropers hadden achtergela ten om het de volgende dag op te Honderden strikken Vergeleken met enkele jaren terug is het nu 'vrij rustig' in het stro perswereldje. Nog niet zo lang geleden stonden agenten hele maal niet gek te kijken als ze op één dag honderd strikken von den. De stropers lieten zich over dag niet zien. Ze kwamen 's nachts om de buit op te halen. Om het illegaal vangen van konij nen, fazanten en hazen tegen te gaan, werken politie, jachtopzie ners en staatsbosbeheer niet al leen samen, ze zijn ook veel in het 'veld' om onregelmatigheden op te sporen. "Maar", zegt agent Van Dijk, "stropen roei je nooit uit. Het is een sport voor die mensen geworden. Als we eens een stro per pakken, is het altijd een oude bekende. Wanneer je ze een tijd niet ziet, dan zijn ze wel actief in een ander gebied", aldus de wachtmeester in Noordwijker hout. Helemaal zonder gevaar is het niet om in de nachturen op stap te gaan om een stroper 'op heter daad' te betrappen. Het is al di verse malen gebeurd dat op poli tiemensen werd geschoten. Voorzorgsmaatregelen kunnen nauwelijks worden getroffen. Voorzichtig "Je, bent voorzichtig", zegt wachtmeester Van Dijk. "Ik ge loof dat hier in de buurt ook wel eens op iemand is geschoten. Maar in het zuiden en oosten (Brabant, Limburg en Overijssel) van het land komt het wel vaker voor dat jachtopzieners gewond of zelfs gedood worden." Arno Bos, boswachter in Noord- wijk, zegt zijn 'zaakje' goed te bewaken waardoor de stropers niet zo veel kans krijgen een slag te slaan. Hij geeft toe dat er nu wel wat meer wordt gejaagd dan in andere maanden van het jaar. "Maar als ik met vorig jaar ga ver gelijken, stelt dat niet zo heel erg veel voor. Natuurlijk wordt er ge stroopt. Ook jagers, die een ver gunning hebben, zijn actiever. Wat mij betreft mag dat best. Van die konijnen hebben we alleen maar overlast. Ze richten ontzet tend veel schade aan aan het groen." Politieman Knauf voegt eraan toe er op verdacht te zyn dat stropers in deze tijd meer strikken uitzet ten dan anders. "Ze kijken toch wel uit hoor. Er zijn hier maar twee grote toegangswegen. En die zijn gemakkelijk af te sluiten. Verder kun je geen kant heen." Gestorven Dat het wat rustiger is geworden in het Noordwykse natuurgebied schrijft Knauf ook toe aan het overlijden van enige 'rasechte stropers' Daarnaast wil hij zeker het regelmatig controleren niet wegcijferen. "Als ze één keer zyn gepakt, laten ze zich een tijd niet zien. Vermoedelijk vertrekken ze dan naar een ander gebied." Bewaker Hogenkamp van de Leid- sche Duinwatermaatschappij vermoedt dat er dit jaar niet zo bar veel konynebout zal worden gegeten. Praktisch elk dier is ziek (myxomathose, een aandoening die de ogen van de konijnen ern stig aantasten en uiteindelijk tot volledige blindheid leidt). "Het is op dit moment gewoon ver schrikkelijk". vertelt Hogen kamp. Je ziet hier diertjes zonder oogjes hulpeloos rondhuppelen. Erg triest Als ik ze tegenkom, maak ik ze dood Want die kony- nen gaan een lijdensweg tege moet." De myxomathose heeft géén scha delijke invloed op de mens als hu het konynevlees zou eten. "Ik hoef het niet", reageert Hogen kamp. 'Vermoedelijk komt het door die ziekte dat het rustig is met stropen. Hoewel, in ons ge bied zitten niet zo bar veel kony- nen meer. Zeker, er wordt wei wat gepakt. Maar dat mag eigen lijk geen naam hebben." BOOMSTAMKANO IN MUSEUM TE DRONTEN ZWAMMERDAM/KE- TELHAVEN - Het eerste van de zes Romeinse schepen, die tussen 1971 en 1974 bij Zwammerdam werden opgegraven, staat nu te kijk. Na de jaren lang durende behan deling in het museum voor scheepsarcheologie in Ketelha ven (Flevoland) is het schip, een boomstamkano van 10,50 meter, gisteren voor het eerst den volke getoond. Daarvoor zorgde mr. E.P. van Veldhuizen, burgemeester van Dronten, die gistermiddag in het museum een tentoonstelling op gebouwd rondom het schip, offi cieel opende. Hij deed dat door het papier geplakt op de vitrine waarin het schip staat weg te scheuren. Sensatie In het begin van de zeventigerjaren haalde het tot de gemeente Al phen behorende dorp Zwam merdam de wereldpers. Bij de bouw van het centrum voor geestelijk gehandicapten Hoge Burch kwamen de resten bloot van uiteindelijk zes schepen, die ongeveer stamden uit de jaren 200 na Christus. Eén van die schepen bleek maar liefst 34 tot 35 meter groot te zijn. Een sensa tie, want een Romeins schip van dusdanig grote afmetingen was tot dan toe alleen in Engeland ge vonden. Er kwam een nationale actie aan te pas om de schepen voor het nageslacht te kunnen bewaren. Althans: pógen te be waren, want "zomaar" konden de eeuwen oude wrakken niet bo ven de grond gehaald worden. Voor het behoud van de schepen werd het museum voor scheep sarcheologie in Ketelhaven inge schakeld. Dat museum ontferm de zich ook over de grootste boot Dat wil zeggen: het museum ver bond zich om dit grote schip te conserveren en mogelijk in de toekomst tentoon te stellen. De conservatie van dit schip zal ech ter nog jaren duren. Hoeveel durft men in het museum niet te zeggen. Dat komt doordat ver schillende onderdelen in zeer verschillende staten van aantas ting verkeren. Dat de boomstamkano het eerste is klaar gekomen is niet toevallig. Dat schip was er van de gevonden vaartuigen veruit het slechtst aan toe. De boomstamboot kon ech ter in z'n geheel worden geborgen en ook in z'n geheel worden ge conserveerd. En omdat die boot er zo slecht aan toe was kon het conserveringsmiddel, een soort was, ook veel gemakkelijker het water uit de poriën in het hout verdringen. Daarby kwam nog, dat de boomstamkano maar en kele centimeters dik is, terwijl bijvoorbeeld het grote schip on dermeer uit dikke balken bestaat. Ook de andere schepen liggen nog steeds al dan niet in stukjes en beetjes in het conserverings middel. Van die schepen is er in elk geval één bestemd voor het maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam. De andere schepen zijn eigendom van het museum in Ketelhaven en zullen er in de toekomst wel licht ook worden tentoongesteld. En daar wringt ergens een schoen, want de schepen vergen erg veel ruimte. Net als in Rotter dam zal in Ketelhaven nieuw bouw moeten worden gepleegd om alle schepen te kunnen expo seren. En daarover moeten nog uitspraken worden gedaan. Dat tentoon stellen moet bovendien gebeuren in een ruimte die kli matologisch kan worden be heerst, dat wil zeggen de tempe ratuur en luchtvochtigheids- graad moeten goed kunnen wor den geregeld. Anders zou de spe ciale was waarmee de schepen zijn geconserveerd gaan vloeien. Pronkstuk Terug weer naar de nu geconser veerde boomstamkano. Het is het pronkstuk van de expositie Ni grum Pullum (Zwarte Kip), die min of meer permanent te zien zal zijn in het museum in Ketelha ven. Die tentoonstelling geeft een indruk van het Romeinse Rijk, de ligging van de castellums, zoals de Romeinen hun versterkingen langs de grenzen noemden. "Ni grum Pullem" wós zo'n vesting, die vroeger lag in Zwammerdam, nabij de plaats waar de schepen werden gevonden in het Alphen- se dorp. Een model van het oor spronkelijke fort staat ook op de tentoonstelling, evenals een mo del van het grote schip. De ten toonstelling maakt verder het één en ander duidelijk van de opgra vingen, de conservering, de ont wikkeling van de boomstamka no, en dergelijke. Voor degenen die een dagje kerst vakantie willen doorbrengen in het museum in Ketelhaven zij vermeld, dat he^museum van maandag tot en met zaterdag is geopend van 9 tot 17 uur en 's zondags van 10 tot 18 uur. Eerste kerstdag, is het museum, dat staat aan de Vossemeerdijk, ge sloten. i de Romeinse boomstamkano >or het publiek tentoongesteld. NOORDWIJK KAN MEE DENKEN NOORDWIJK - In het Noordwyk- se raadhuis wordt morgen de ge nerale repetitie gehouden door de "denkploeg" die vrijdagavond deelneemt aan het Stedenspel van de NCRV. Presentatrice Ju dith Bos is daarbij aanwezig. De denkploeg heeft tot taak om ty- dens het *.v-spel de antwoorden te zoeken op een tiental zeer moeilijke vragen. Ook Noordwij- kers die niet in de denkploeg zit ten kunnen meehelpen by het vinden van de antwoorden. Er is een speciaal telefoonnummer waar men tydens de uitzending antwoord kwijt kan. Dat nummer is 0171^-10230. Een andere mo gelijkheid is om het antwoord op papier te zetten en dat ijlings af te leveren op het raadhuis aan de Voorstraat. Publiek kan echter niet in het raad huis worden toe-gelaten. De ruim te is daarvoor té beperkt. Boven dien ligt het gebouw vol kabels. Negen bussen met Noordwykers vertrekken vrydagmiddag (21 december) om 17.00 uur naar de Arnhemse Rynhal waar het spor tieve gedeelte van het spel zal worden opgenomen. HANDBAL - In de tweede wed strijd van het toernooi om de su perbeker in Dortmund heeft de Sowjet-Unie met 19-16 (10-7) ge wonnen van Joegoslavië. VOETBAL - Wolverhampton Wanderers heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Engelse league beker. The Wolves' wonnen de derde wedstryd tegen Gnmsby Town uit de derde divisie met 2-0. De eerste twee wedstryden wa ren eeeindigd in 0-0 en 1-1. KATWIJK - Zandstormen hebben het verkeer in Katwijk gisteren enige overlast bezorgd. Op de Boulevard en in de Lou westraat vormden zich door de noordwester storm zelfs "zandruggen" waarin enkele auto's kwamen vast te zitten. Ook in hallen van huizen langs de Boulevard lagen hoopjes zand. Openbare Werken had de gehele dag de handen vol aan het oprui men van het stuifzand, dat op en kele plaatsen meer dan een meter hoog lag. Met bulldozers en vrachtwagens werd de Boulevard in de loop van de dag weer "zandvrij" gemaakt. Op de foto is ook de toren van de Nederlands Herv ormde kerk aan de Boulevard zichtbaar. Door de storm waaide dezer dagen ook de haan er af. WOUBRUGGE - De uit slaande brand die gisteren de stal en hooiberg van de boerderij van het echtpaar J. van der Bijl aan de Bod- den-Hosangweg in as leg de, blijkt aan alle 28 koeien het leven te hebben ge kost. Zes dieren vonden al direkt de dood in de vlammen, de overige 22 beesten moesten gisteren allemaal worden afge maakt. Een triest groepje van zes kadavers lag gisterenochtend in een hoek van de stal, de voorste vlak tegen een naar binnen openslaande zij deur aan. "We hoorden die bees ten loeien", vertelt één van de 30 brandweerlieden die gisteren in actie kwamen, "maar doordat die beesten aan de binnenkant tegen die deur stonden te duwen, kon den we hem niet open krijgen. We hebben met een paar man uit alle macht geprobeerd die deur open te duwen, maar dat lukte ons niet". Ook de andere beesten konden, zo bleek na een onderzoek door de dierenarts, niet meer worden ge red. "Er kwam er eentje met zijn kop in de brand naar buiten ren nen", herinnert een van de brandweerlieden zich nog, ter wijl de overige dieren eveneens vele brandwonden vertoonden. Ook de tien dieren die boer Van der Bijl, toen de brandweer het al niet meer verantwoord vond om nog de stal in te gaan, nog de stal uitjoeg. De brand in de vlak achter de stal gelegen hooiberg, bemoeilijkte het reddingswerk nog meer. "We konden vanwege de hitte niet dichter dan vijf meter bij die hooiberg komen", aldus een van de brandweerlieden. De brand is, Raadsleden willen snel schooldicnst Bollenstreek vast te stellen is, waarschijnlyk ontstaan door kortsluiting op de zolder van de stal. Het echtpaar Van der Bijl, dat een onderdak heeft gevonden bij de buren, zal over een dag of drie weer terug kunnen keren in het woonhuis van de boerderij, dat dank zij de gunstige windrichting voor de vlammen gespaard is gebleven. Brandweercommandant J. de Feij: "Het huis moet goed worden schoongemaakt en wat stukge slagen ramen vervangen, dan is het in een paar dagen weer be woonbaar". De schade, die door de verzekering wordt gedekt, loopt in de tonnen, verzekert De Feij. "De waarde van een koe is gemiddeld al zo'n 22U0 gulden. Met het verlies van de stal, die tegen de grond aan moet, bete kent dat een flinke schadepost". Iwan Rebroff komt naar Sassenheim SASSENHEIM - Iwan Rebroft en Marie Cécile Moerdyk zullen het 30-jarig bestaan van het Sassen* heim.s Christelyk Mannenkoor feestelijk komen opluisteren. Op 17 januari verlenen zij hun me dewerking aan het jubileumcon cert dat in de Gereformeerde Kerk van Sassenheim wordt ge geven. SASSENHEIM - Ook de raadsle den van Sassenheim staan zon der meer op het punt dat zo spoe dig mogelijk een schoolbegelei dingsdienst in de bollenstreek van de grond moet komen. Wel vroeg het raadslid Van der Fange (CDA) zich gisteravond tydens de raadsvergadering af waarom Sassenheim zich voor een bedrag per leerling garant moet stellen in de totale kosten en niet voor een bedrag per in woner. Wethouder Van der Plas gaf aan dat het voor de ene ge meente voordeliger was om een bedrag per leerling uit te keren cn voor dc andere gemeente zou dit net andersom liggen. De wet houder vond dat over dit soort zaken m een later stadium beter kon worden gesproken. "Het gaat er nu i>m dit een SBD van 1e grond komt". Op de vraag wat er moet gebeuren, als de limiet van 20.000 leerlingen die nodig is om een SBD te kun nen starten niet wordt gehaald, antwoordde Van der Plas dat in dat geval aansluiting by Leiden of Haarlem moet worden ge zocht Een blik in de uitgebrande stal. De koeien konden er niet uit omdat ze tegen de naurbinn en draaiende deur duwden. hoewel dat niet met zekerheid Met behulp van bulldozers en vrachtwagens moest de kerk aan de Kal- wijkse Boulevard worden ontdaan van hoge zandhopen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23