Rosewall stopt met het 'grote tennis Een fbndbrief van nominaal f 1.000,- levert u jaarlijks f 100,- aan rente op. Ongewijzigde situatie in eerste finaleronde bij WK-dammen dames* Tennismeisjes succesvol in VS Meeste verenigingen zijn voor afschaffing van lotto-zegels HËÏNS EINDIG TWEEDE IN LONDEN Minister maakt zich ernstige zorgen om draf- en rensport Westland Utrecht Hypotheekbank WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 sport - SNEEK (ANP) - De eerste finaleronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen voor dames heeft de bestaande situatie ongewijzigd gelaten. Door remises in de nationale krachtmetingen Lenie Geurts-Petra Polman en Jelena Altsjoel-Ljoedmilla Sotsjnenko bleef de situa tie aan de kop ongewijzigd. SYDNEY (Reuter) - Op 45- jarige leeftijd heeft de Au stralische tennisveteraan Ken Rosewall gisteren tij dens het toernooi om de open Australische kam pioenschappen aange kondigd te stoppen met het 'grote' tennis. Rosewall maakte dit bekend na in de eerste ronde met 6-1 en 6-2 te zijn verslagen door zijn als veer tiende geplaatste landgenoot Phil Dent "Deze titelstrijd zal het laatste grote toernooi zijn, waar aan ik deelneem", verklaarde hij. "Ik zal nog wel blijven meedoen aan het internationale tenniscir- cuit voor spelers van 35 jaar en ouder". De op 2 november 1934 te Sydney geboren kleine donkerharige tennisser heeft, spelend over de gehele wereld, bijna drie tennis- generaties meegemaakt. Hij be leefde de nadagen van Pancho Gonzalez, wiens kroon hij vol gens velen c !OflB5sS9HK3liIHBBShKH ESn Ken Rosewall zal na de open Australische kampioenschappen alleen op de 35plus toernooien te zien zijn. Johan Heins: tweede plaats LONDEN (ANP) - De Olympia Grand Prix, het hoofdnummer van het internationale concours hippique te Londen, is gewonnen door de Westduitse wereld- en Europese kampioen Gert Wilt- fang op Goldika. Johan Heins bezette met Argonaut de tweede plaats en hij behaalde daardoor acht punten voor de wereldbeker. In de laatste barrage waarvoor zich alleen Wiltfang en Heins hadden geplaatst bleef de Westduitse combinatie foutloos op de zes hindernissen in 29.04 sec. Heins en Argonaut wierpen een balk in de tweede hindernis, waarna Heins opgaf. De Brit David Broome eindigde op Queensway Big Q. op de derde plaats. Broome behield de leiding in het klassement om de wereld beker. De twee speelsters uit de Sowjet- Unie delen de eerste plaats met Petra Polman; Lenie Geurts heeft twee punten minder. De mogelijkheid dat twee of meer speelsters gelijk zullen eindigen is niet denkbeeldig. Petra Polman heeft tegen Lenie Geurts gedurende een belangrijk deel van de partij een betere stel ling gehad. De Nederlandse kampioene echter maakte een foutje en kwam tenslotte uit op een vrijwel gelijkwaardige remi se. Hetzelfde deed zich in feite voor in de andere partij, waar Je lena Altsjoel het voordeel had. Ook op dit bord werd bekwaam verdedigd, het dubbele schijfof fer werd gepareerd met een aar dige remisevariant en dat bete kende dat geen van de vier speel sters aan de confrontatie met een landgenote voor- of nadeel over hield. In de strijd om de wereldtitel bij de junioren hebben Weltman en Skliarov hun topplaats behou den. Harmsma probeerde met zwart tegen Skliarov door een spectaculair opgezette partij tot winst te komen, maar de oud-we reldkampioen by de junioren wist de weg in deze spelkarakte- ristiek. Hij ging niet in op een schijnbaar voordeel, hem aange boden op de zestiende zet, maar bewaakte zijn positie nauwgezet en plukte het volledige rende ment uit zijn positioneel sterke spel. De uitslagen bij de dames zijn finalegroep: eerste ronde: Geurts (Ned) - Polman (Ned) 1—1, Altsjoel (Sov) - Sotsjnenko (Sov) 1-1. Stand finalegroep 1 t m 3 Polman, Sotsjnenko en Altsjoel 13 punten. 4. Geurts 11. 5 t;m 8e plaats: Bonnefoy (Fra) - Graas (Ned) 1-1. Hupez (Fra) - Michailovskaja (Sow) 0-2 Stand 5 tim 8e plaats: 5 Michailovskaja 12 punten, 6. Graas 9.7. Bonnefoy 6, 8 Hupez 2. Junioren: De uitslagen uit de negende ronde zyn Sysel (Tsj) - Stokkel (Ned) 0-2, Salome (Fra) - Lemmens (Bel) 1-1, Skliarov (Sow) - Harmsma (Ned) 2-0, Fiol (Fra) - Ribeiro (Bra) 2-0. Weltman (Can) - Scharzmann (Isr) 2-0, Wimy (Sow) - Verschueren (Bel) 2-0 Stand na de negende ronde. 1 2 Skliarov en Weltman 14 punten, 3. Wirny 13. 4 Stokkel 12., 5. Harmsma 11, 6 Fiol 9. Petescu nog niet ontslagen ROTTERDAM - "Micea Petescu is niet ontheven van zyn trainers functie bij de Rotterdamse eredi visieclub Sparta zoals een Rot terdams ochtendblad vanmorgen meldde. "Er is geen sprake van ontslag", deelde bestuurslid Floor Brouwer mede. "Er is binnen het bestuur een be spreking geweest over de positie van Petescu. Dit heeft er toe ge leid dat Petescu en de WON vandaag rond de tafel gaan zitten. Pas daarna zal Sparta verdere stappen overwegen". Midden zestiger jaren moest hij zijn meerdere erkennen in zijn land genoot Rod Laver, maar in het begin van de jaren zeventig kwam Rosewall opmerkelijk sterk terug en bereikte hij zelfs de finale van Wimbledon. Topjaren Gedurende zijn topjaren won hij bijna alle grote toernooien: de open Australische titel (1953, 1955,1971 en 1972), de open Fran se titel (1953 en 1968) en de open Amerikaanse titel (1956 en 1970). Alleen het 'grand slem' heeft hij nooit gehaald. Vier keer stond hij in de finale herenenkelspel op Wimbledon, vier keer verloor hij. In 1954 van de Tsjechoslowaak Jaroslav Drobny, twee jaar later van zijn landgenoot Lew Hoad. In 1970 stond hij tegenover landge noot John Newcombe, van wie hij in vijf sets verloor. In 1974 - twintig jaar na zijn eerste optre den in de Wimbledon-finale - was de Amerikaan Jimmy Connors in drie sets te sterk voor de toen 40- jarige Australiër. "Het wordt tijd dat ik eens aan dacht ga schenken aan andere dingen dan alleen tennis spelen", zei hij, daarmee doelend op trai- ningsgebied, "dingen als het op- DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van landbouw en visserij is van mening dat de draf- en rensport thans in een situatie verkeert die zorgen baart. In zijn speech ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het gerenoveerde gebouw van de stichting totalisator Nederland in Den Haag zei de bewindsman: "In het bezoekersaantal zit al sinds enige jaren geen groei. De inkomsten van de baanverenigingen zijn ontoe reikend. Ook de inkomsten voor wie in de paardesport een boterham verdient vertonen een negatieve tendens. De kosten in de gehele paar desport stijgen onrustbarend". De minister vond het verheugend dat de accommodaties van Duindigt en Hilversum zullen worden verbeterd. Ook ten aanzien van andere banen in Nederland zullen voorzieningen moeten worden getroffen. ADVERTENTIE Beleggen in Pandbrieven (nominale waarde f1.000,-) van de Westland/Utrecht Hypotheekbank geeft u jaarlijks een hoog, vast rendement. Pandbrieven die u nu koopt hebben een looptijd van 15-07-1979 tot uiterlijk 15-07-1987. Loting bepaalt of u uw belegde geld na minimaal 2 jaar of na uiterlijk 8 jaar krijgt terugbetaald. Is dat voor u niet na 2 maar bijvoorbeeld na 8 jaar, dan profiteert u dus 6 jaar langer van het hoge, vaste rendement. De huidige aigiftckoers is 99 in coupures van 11.000,-; d.w.z. dat u nu f 990,- betaalt (plus de opgelopen rente vanaf 15-07-1979); effectief rendement 10,26%. Wilt u eerderover uw bclegdegcld beschik ken? MIAMI BEACH (ANP) - Marianne van der Torre, Karin Moos en Na nette Schutte hebben hun eerste partijen in het internationale tennistoernooi voor speelsters tot achttien jaar in Miami Beach ge wonnen. De als eerste geplaatste Europese kampioene Van der Torre won in de eerste ronde met 6-0 en 6-3 van de Finse Tarja Ko- ho. Karin Moos schakelde de als vijfde geplaatste Finse Pirjo Ojala uit: 6-4 en 6-4. Nanette Schutte won van de Zuidafn- kaanse Christy v«in der Walt: 6-4 en 6-0. Pandbrieven hebben een notering op de effektenbeurs. U kunt ze praktisch probleem loos verhandelen via uw bank of commissionair in effekten. Omdat een Pandbrief aan toonder is en iedereen kan zien welk bedrag zo'n Pandbrief jaarlijks aan rente uitkeert: f 100,-. Die f 100,- staat van aankoop tot aflossing vast. Het bedrag waarvoor u uw Pandbrieven kunt verhandelen is afhankelijk van de dan geldende koers. Het bedrag kan dus iets minder of meer zijn dan het nominale bedrag plus opgelopen rente. Meer informatie kunt u inwinnen bij onze kantoren of bij uw bank of commissionair in effekten. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645 Sporttotalisator wil overgaan tot invoeren stempelmachines DEN HAAG Over het voornemen van de stichting de Natio nale Sporttotalisator om mettertijd de zegels op de formu lieren te vervangen door een ander systeem waarbij ge bruik zou kunnen worden gemaakt van een stempelma- chine, is binnen de de KNVB hevige deining ontstaan. Zo zelfs dat de LBA, de belangenvereniging van de ama teurclubs, kort geleden een werkgroep heeft ingesteld om na te gaan hoever de voor- maar vooral de nadelen voor de clubs nu wel reiken. Zowel op de jaarvergadering van de LBA (17 november) als op de algemene vergadering van de sectie amateurvoetbal (24 november) kwam duidelijk naar voren dat er veel misver standen rond het plan tot mo dernisering van het toto-lotto- gebeuren bestaan, waarbij vooral van achterdocht sprake is. Drs. Jos Zwartjes (37), sinds 1 oktober directeur van de stich ting als opvolger van de heer Lut die met pensioen is gegaan, kan de opwinding niet helemaal plaatsen, al geeft hij toe dat de komst van iets dat nog in een onbekend beginstadium ver keert, een reden tot gereser veerd opstellen kan zijn. Centraal in deze toestand staat het voornemen van de stichting over te gaan tot het gebruik van stempelmachientjes binnen het kader van een noodzakelijk ge worden vernieuwing van de technische apparatuur in het hoofdgebouw. Jos Zwartjes: „Maar de voornaamste aanlei ding is af te komen van het ze- gelverlies dat jaarlijks ongeveer drie ton bedraagt. Misschien een te verwaarlozen bedrag te genover de 210 miljoen gulden aan inkomsten, maar het blijft toch een fors bedrag dat zo aan het circuit wordt onttrokken. Er zijn clubs bij die met zegelte korten echt tragische verliezen hebben geleden". J os Zwartjes, begrip tonend v oor de opvatting dat het zegel systeem over het algemeen Éiocd werkt en beproefd is, stelt daar het buitenland tegenover. Spanje en Italië gaan ook tot af schaffing over, terwijl Enge land overweegt hetzelfde te doen. En in andere landen heeft men nooit anders dan met stempelautomaten gewerkt. De toto-lotto-directeur: „De enco der, zoals het apparaatje offi cieel heet, zou je met een brood rooster kunnen vergelijken, dat gemakkelijk aan een band kan vorden meegenomen. Hij voor liet de formulieren van de be nodigde nummers, is zo gecon grueerd dat er nooit fout ge stempeld kan worden, en ver grendelt zich automatisch een fractie van een seconde om een goed leesbare afdruk te krijgen. Een proto-type is al tienduizen den malen getest en absoluut betrouwbaar bevonden". Huurprijs Een solide machientje dus, als onderdeel van de algehele ap- paratuurvernieuwing die een enorme tijdsbesparing (prijzen kunnen dan veel eerder worden uitgekeerd) gaat opleveren, te weten tweemaal zo snel. Toch is er een voelbaar nadeel voor de clubs bij een eventueel invoe ren van de encoder de jaarlijk se terugkerende huur van 75 gulden per apparaat. Jos Zwartjes hierover „Dit be drag is in de enquête inderdaad genoemd. Maar ik kan dan met een als nieuwtje vertellen dat deze prijs aanzienlijk zal dalen, waarschijnlijk met de helft. En onder nadrukkelijk voorbe houd, omdat alles nog in een beginstadium van bespreking verkeert en niets vaststaat, sluit ik zelfs niet uit dat de encoder misschien gratis kan worden verstrekt". Deze visie van Jos Zwartjes op de toekomstige ontwikkeling is mogelijk gebleken door de in- legstijging die sinds de invoe ring van het tweede reservege tal bij de lotto is geconstateerd De stichtingsdirecteur „Voor ons betekent de uitbreiding van het prijzenpakket aanzienlijk meer werk, maar de clubs levert het extra inleg op. Zo kan het één (de hogere inkomsten) het ander (de huur van de encoder) compenseren". De opzet van het tweede reser vegetal is nodig gebleken, om dat de omzet achteruit liep. Nu komt er ongeveer 100.000 gul den extra in het laatje, waarmee tevens het opmerkelijke verlies van de toto, die op haar retour blijkt, wordt genivelleerd. In dit verband wil Jos Zwartjes en passent graag kwijt hoe belang rijk het is als de mensen hun gironummers op de formulie ren zetten. De afdeling prijzen dienst van de Nationale Sport totalisator verbruikt met het uitschrijven van cheques jaar lijks het gigantische bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden.. Op merkelijk is voorts dat bij een uitkering aan prijzen van onge veer 100 miljoen gulden een be drag van twee ton om wat voor reden dan ook nooit door win naars wordt afgehaald. Sceptisch De enquêteformulieren die ge ruime tijd geleden zyn ver Jos Zwartjes Er moet i stuurd naar alle Sportvereni gingen. zyn m veel gevallen erg sceptisch ontvangen. Zowel onderwerpen als vraagstelling hebben veel clubs achterdoch tig gemaakt. Een van de verwij ten aan het adres van de Natio nale Sporttotalisator is dat er „inlichtingen worden gevraagd over dingen die nooit eerder, bijvoorbeeld in een voorover leg, aan de orde zijn ge weest". Jos Zwartjes verwondert zich enigszins hierover en zegt „Het is uitsluitend onze bedoeling geweest te inventariseren. Hoe kun je veranderingen aanbren gen als je de kennis mist over manieren waarop by clubs wordt gewerkt en hoe ze staan zijde meer duidelijkheid komen tegenover andere methodes. Ik heb toch inlichtingen no dig?" Momenteel is 69 procent van het aantal verstuurde enquUte formulier en binnen, waarby zich het frappante feit voordoet dat byvoorbeeld de drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en Den Haag rond de 50 procent lijn blijvtn steken. tarwQl <i> grensgebieden met een aan zienlijk hoger percentage heb ben gereageerd. Enige voorlo pige conclusies: minder dan 20 procent van de clubs zegt „nee" tegen de encoder, ruim 57 pro cent is voor de afschaffing van de zegels en twintig procent aarzelt Jos Zwartjes: „Ik kan het volste begrip opbrengen voor ama teurbestuurders die neen heb ben gezegd tegen mogelijke vernieuwingen Er moet van onze zyde toch meer duidelijk heid komen. Vandaar dat ik be zig ben met werkbezoeken aan de twintig ufdehngsvoorzliters om inlichtingen te verstrekken En met die LBA werkgroep ben ik eerder gelukkig dan onge lukkig Een goed initiatief om tot een getonde wisselwerking te komen. De leden van die groep zyn van harte wel kom Het bestuur van de Nationale Sporttotalisator gaat zich nu over de hele zaak beraden Eind februari verwacht Jos Zwartjes uitsluitsel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19