FRITZ EN SERCU FAVORIET Feestdagen bij Leiden al in teken Europa Cup Arsenal wil AZ-speler Kurt Welzl Gemenebest Spelen op de tocht „Wij passen uitstekend bij elkaar" Rusland: alleen geen bo bslee - af vaardiging WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 ZAANSTAD - Voor de Oosten rijkse international Kurt Welzl, die momenteel voor AZ'67 uitkomt, bestaat veel belangstelling van clubs uit Engeland en Duitsland. In de loop van 1980 zullen er dan ook besprekingen komen, met onder meer Arsenal, hoewel Welzl dit seizoen be slist uitdient bij AZ. De kans is dan ook groot dat de Oostenrijker, die bij de Noordhollandse voetbal stichting vanwege de con currentie met Kees Kist niet op zijn geliefde centrumpo sitie kan opereren, in juni 1980 naar het buitenland zal vertrekken. Trevor Whymark, die door Sparta was 'gehuurd' van de Vancouver White Caps, is plotseling naar Engeland vertrokken. Whymark zou voor de Rotterdamse club spelen tot de voorbereiding op het seizoen in Noord- Amerika weer begint. De spits, die niet scoorde in de cijf competitiewedstrijden die hij voor de Rotterdamse club speelde, had van het be stuur van Sparta toestem ming gekregen een vereni ging in Engeland te zoeken. Zijn vertrek kwam echter onverwacht. Whymark heeft de sleutels van het huis waar hij woonde en van zijn auto door anderen aan de administratie van de club laten terugbezorgen. Wanneer Whymark zich niet opnieuw op Spangen zou melden dan is de Canadese club verplicht, volgens overeenkomst, een deel van de huursom terug te betalen. WK '86 Alfonso Senior, president van Kurt Welzl: In de loop Arsenal. de voetbalbond van Colum bia, is ervan overtuigd, dat zijn land in staat is de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1986 te organiseren. "Ik ben er zeker van", aldus Alfonso Senior, "dat het wereldkam pioenschap voetbal 1986, zo als besloten is, in Columbia zal worden gehouden. "De wereldkampioenschap pen in Chili, Mexico en Ar gentinië hebben aange toond", aldus Alfonso Se nior, "dat wij, Zuidamerika nen, geen meesters zijn als het op planning aankomt. Vast staat ook, dat wij veel beter kunnen improviseren dan de Europeanen". LEIDEN - Terwijl de meeste (top)sporters in de donkere dagen rond Kerst en Nieuwjaar gas terugnemen om bij te komen van geleverde inspanningen draaien de basket ballers van Parker Leiden in de hoogste versnelling door. Geen tijd voor huiselijke gezelligheid rond de kerstboom, geen tijd ook voor oliebollen en vuurwerk. In plaats daar van een trip naar Engeland ter voorbereiding op de nade rende strijd om de Europa Cup, vlak daarop gevolgd door de prestige-topper tegen EBBC Den Bosch. Kerstballen van leer dus dit jaar. Tweede Kerstdag reist de voltallige selectie van Leiden af naar Lon den om daar deel te nemen aan een sterk bezet internationaal toernooi. Organisator is Crystal Palace .dat vorig jaar tegenstan der was in de eerste ronde van de Europese bekerstrijd voor lands kampioenen. Een kansloze, want hoewel de door een grote benzi nemaatschappij gesponsorde vereniging de onbetwiste topper is in eigen land, stelt het niveau van het Engelse basketbal in ver gelijking met dat van het conti nent nog niet veel voor. Desal niettemin timmert Crystal Palace al sinds jaar en dag aan de weg. De leiding van de club doet er van alles aan om het spel met de bas kets populair te maken bij de Britten bij wie voetbal, rugby en cricket er nu eenmaal diep inge worteld zitten en die, conserva tief als ze zijn, niet zo snel warm lopen voor een sport uit de 'ande re wereld'. Met dit toernooi hoopt Crystal Palace weer wat goodwill te kweken en de ploeg wordt daarbij ondersteunt door de BBC die twee wedstrijden integraal zal uitzenden. Inschrijving En er zullen enkele interessante MAASTRICHT - De finale van de vierde Zesdaagse van Maastricht zal vanavond moeten uitwijzen wie Gerrie Knetemann en René Pijnen als winnaars op de erelijst van het jaarlijkse Maastrichtse wielerspektakel zullen opvolgen. Na vijf dagen is de wedstrijd in de Eurohal immers nog niet beslist. De koers is nog volledig open. De favoriete koppels hebben, evenals de voorgaande avonden, elkaar nog geen duimbreed toe gege ven. Sereu-Fritz, Raas-Pijnen, Allan- Clark en Peffgen-Knetemann zullen vanavond op het 143 meter lange baantje in de Éurohal moe ten uitmaken wie over de langste adem beschikt. De favoriete wieleracteurs zullen vanavond beslist een felle strijd leveren, zo als dat ook afgelopen nacht het geval was. Ondanks verwoede pogingen 'slaagde geen enkel koppel erin een veilige voor sprong te nemen. Zelfs Neder lands beste Tourrenner Joop Zoetemelk .wist met zijn Duitse ploegmaat Udo Hempel de scha de beperkt te houden. In de Maastrichtse caroussel was het duo Patric Sercu-Albert Fritz een van de toonaangevers. Zes- daagse-keizer Sercu ging in de voorgaande drie edities al twee keer met de eer strijken. De 35-ja- rige Belg, die verleden jaar door ziekte in de six jours van Herning verstek moest laten gaan, is weer volledig hersteld en vlamt op het Maastrichtse ovaal weer als van ouds. De kans zit er dik in dat Sercu vanavond om twaalf uur voor de derde keer als winnaar van de Zesdaagse van Maastricht gehuldigd zal worden. Op de slotavond zal hij, om zijn doel te bereiken, in ieder geval kunnen rekenen op de volledige steun van Albert Fritz. Vast De Westduitse baanspecialist is sinds kort Sercu's vaste koppel- genoot. Albert Fritz is al vele ja ren een van de meest begaafde zesdaagse-renners. Deze winter won hij aan de zijde van Sercu in Londen en Zurich Met zijn land genoot Wilfrid Peffgen zegevier de de in het Zwitserse Schatthau- sen woonachtige Fritz in Münster In totaal heeft de voormalige ma chinebankwerker al 21 zesdaag- se-overwinningen op zijn erelijst staan. De grootste hap won hij met Peffgen, die in Maastricht aan Gerrie Knetemann gekop peld is. Na jarenlang samengaan met de stayerspecialist Peffgen heeft Albert Fritz (32) nu defini tief gekozen voor Patrick Ser- „De laatste twee jaar heeft Peffgen dikwijls met Gregor Braun gere den. Daardoor was ik verplicht steeds met een andere renner te rijden. Dat is geen genot. Patrick Sercu was ook op zoek naar een nieuwe koppelgenoot. Beiden hebben we bij de organisatoren erop aangedrongen om ons als duo te contracteren. We zijn nu als dusdanig geaccepteerd. Het blijkt dat wij uitstekend bij el kaar passen. Natuurlijk steekt Sercu met kop en schouders bo ven de andere zesdaagserenners uit. Hij beheerst alle onderdelen. Ik ben meer een renner die het zware werk moet opknappen. Ik schuw geen enkel lastig karwei", aldus Albert Fritz. Toch vindt Albert Fritz het hele maal geen eer om Patrick Sercu als ploegmakker aan zijn zijde te hebben. „Waarom? Ik ben al elf jaar professional. Rudi Altig is mijn leermeester geweest. Na drie jaren hard knokken heb ik me bij de top van de zesdaagse renners kunnen scharen. Op de winterbaan verdien ik mijn brood en dan ga je niet zeggen dat je het een eer vindt om met even wel welke vedette samen te ry- den. Wel is het natuurlijk een groot voordeel om met een klas seman als Sercu een duo te vor men". Vooral op de Duitse winterbanen is Albert Fritz razend populair. Het is dan ook verwonderlijk dat hij in Maastricht, waar gisteravond een drieduizendtal toeschouwers de voorlaatste avond bijwoonde, vrijwel in de anonimiteit blijft. "Volgens mij komt dat omdat jullie over de beste wegrenners ter wereld beschikken. Het is dan ook normaal dat renners als Kne temann, Raas en Zoetemelk ook in de zesdaags» de favorieten van het Nederlandse publiek zijn." De stand na de rit van gisteravond bij de amateurs is: 1. Hunt (Gbr Hellemons 137 pnt., 2. Huve- neers/Slot 135 pnt., op 2 ronden: 3. Pronk/Kos 99 pnt., op zes ron den: 4. Hanssens (Bel/Maiss (Wdl) 83 pnt., 5. Wijnands/Bouman 82 pnt., op zeven ronden: 6. Van Tol Groenewegen 88 pnt., op 19 ron den: 7. Van Brabant/Stevens (Bel) 33 pnt., 8. Walstok/Paumen 32 pnt. De stand in de zesdaagse van de professionals was om 23.00 uur 1. Allan/Clark (Aus) 184 pnt., 2. Ser cu (Bel)/Fritz (Wdl) 148 pnt., 3. Pijnen/Raas (Ned) 141 pnt., op één ronde: 4. Zoetemelk (Ned)/ Hempel (Wdl) 178 pnt., 5. Knete mann (Ned)/Peffgen (Wdl) 159 pnt., op vijf ronden: 6. De Bos- scher (Bel/Hermann (Lie) 233 pnt., 7. Vaarten/Tourne (Bel) 114 pnt., 8. Karstens/Venis (Ned) 109 pnt., op elf ronden: Van Vliet/ Priem (Ned) 124 pnt., op veertien ronden: 10. Van Gerwen/Pon- steen (Ned) 116 pnt. Het koppel FritzlSercu (foto) lijkt na de vijfde avond va van Maastricht de grootste kanshebber voor de eindzege. LONDEN (ANP) - De toekomst van Gemenebest-Spelen is ui terst onzeker nadat zwart Afrika tijdens zijn vergadering te Ja- oende heeft besloten de sportieve contacten met Engeland te ver breken. In Engeland wordt in be paalde kringen zelfs gevreesd voor moeilijkheden in de Olym pische beweging. David Shaw, voorzitter van de En gelse atletiekfederatie meent dat de toekomst van de Spelen ge vaar loopt wanneer het harde standpunt van de Afrikaanse landen er toe zou leiden dat Groot-Brittannie wordt uitgeslo ten van de spelen van Moskou. De overkoepelende Afrikaanse sportraad heeft dat verlangen geuit, indien de tour van de Britse rugbyploegThe Lions naar Zuid- Afrika volgend jaar zou door gaan. "Ik geloof niet", stelde Shaw, "dat het zo ver zal komen, maar wan neer het internationaal Olym pisch Comité zou besluiten Groot-Brittannië te weren van de Spelen in 1980, dan kan dat het einde van de Olympische bewe ging versnellen. Het Afrikaanse standpunt is wel een directe bedreiging voor de Gemenebest-Spelen, die »n 1982 in Brisbane (Australië) zullen plaats vinden. Ik zie met dat die Spelen zullen doorgaan, wanneer het een affaire van uitsluitend blanken sportmensen zou zijn". duels te zien zijn want naast de inschrijving van een groot aantal Europese subtoppers (Avanti Brugge, Helsinki) prijken er op de deelnemerslijst ook enkele klinkende namen. Behalve Lei den zijn dat die van Maccabi Tel Aviv en de University of North Carolina en mogelijk meldt ook CSKA Moskou zich in Londen. De Israeli's behoren al jaren tot de absolute Europese top in wel ke richting het Nederlandse clubbasketbal zich evenwel nu ook beweegt. Vorige week slaag de landskampioen EBBC er. in de eerste wedstrijd van de finale poule EC I, bijna in om Maccabi in eigen huis te verslaan, iets wat door de 10.000 supporters (bas ketbal is in Israël sport nummero één) met lede ogen werd aan schouwd. Slechts één punt bleef men de Bosschenaren uiteinde lijk voor en dat had de ploeg van sterspeler Micky Bercowitz voor een niet onbelangrijk gedeelte nog aan de FIBA-commissaris te danken ook, want die was zo be reidwillig een versneld einde aan de wedstrijd te maken. Leiden treft Maccabi mogelyk in de fi nale (31 december). Al zal dan eerst, wat Leiden betreft, gewonnen dienen te worden van Coventry (met Jim Zoet) en als dat gelukt is van North Carolina. Met name dat laatste zal niet een voudig gaan, sterker nog, het zal heel moeilijk worden. UNC be hoort van oudsher tot de top colleges van het Amerikaanse basketbal en zoals bekend wordt er aan de andere kant van de plas Micky Bercowitz beter gespeeld dan waar ook ter wereld. Op 29 december speelt Leiden tegen Coventry, de dag daarop tegen UNC. EBBC Op 1 januari keert Leiden terug, een dag later moet aangetreden wor den tegen EBBC Den Bosch voor de derde van de vier onderlinge ontmoetingen. De twee voor gaande duels werden door de ploeg van Hennie Blom gewon nen. recentelijk gebeurde dat in De Vmkenkamp, hetgeen de eer ste thuisnederlaag van de Bos schenaren sinds twee jaar bete kende. Inmiddels verloor Den Bosch nogmaals voor eigen publiek (Punch) en is de achter stand op de grote rivaal gegroeid tot acht punten. Mocht Leiden verliezen dan is er dus nog hele maal niets aan de hand, maar EBBC zal de zege heus niet zo maar geschonken krijgen. Al was het alleen maar uit prestigeover wegingen. De wedstryd tegen Den Bosch, dat overigens dan voor het eerst mag uitkomen met nieuwe aanwinst Robert Zeilstra die van Punch is gekomen, be gint op 2 januari om half negen. Plaats van handeling: Vijf Mei hal. Blitz-toemooi Op Tweede Kerstdag organiseert de Voorschotense basketbalver eniging Blitz voor de elfde keer haar traditionele toernooi. Dit jaar met vier eredivisieploegen: BOB, Amstelveen, Dordrecht en Punch. Een select gezelschap dat voor het nodige spektakel kan zorgen. Amstelveen is uiteraard publiek- trekker nummero één. De ploeg van Theo Kmsbergen staat mo menteel derde in de eredivisie en heeft als belangrykste spelers: Herman Pluim, Everett Fopma, Owen Wells, Randy Wiel en Jeff Crompton. Bovendien kan Am stelveen 26 december rekenen op de steun van gastspeler Hank Smith van DL Amsterdam. Ook Punch brengt, naast vaste mensen als Lace Strong, Bill Taylor, Toon van Helfteren en Pieter van Tuyll, een gastspeler mee in de persoon van de Amen- kaan Larry Slappe. David Jones en Olec Czmola zyn de extra- mensen die Dordrecht laat acte ren naast de eigen toppers Jimmy Moore, Rick Lewis en Rene Rid derhof. BOB komt met zijn vaste team. Norm Cook, Herbie Stam per, Paul van Solm en Wim Ben schop zijn de spelers met de grootste inbreng. De wedstrijden beginnen 's mor gens om elf uur. In de pauze wordt de al even traditionele dunkwedstryd gehouden. Aan deze spectaculaire show doen o.a Leiden-spelers Ervin Giddings, Jimmy Woudstra en Sid Bruins- ma mee. Verder wordt er nog een typisch Amerikaans spelletje georganiseerd dat in Voorscho ten zyn Nederlandse primeur beleeft. AD VAN KAAM Joegoslavische baskethalbond ontslaat coach BELGRADO (ANP) - De Joego slavische basketbalbond heeft bondscoach Petar Skansi vervangen. Zijn op volger is Rank Zeravica, die dit seizoen trainer van Rode Ster Belgrado was. Zeravica werkte eerder als na tionaal coach en werd met de Joegoslavische ploeg in 1970 in eigen land (Ljubljana) we reldkampioen. Skansi was aan het begin van dit jaar benoemd, maar behaalde weinig opvallende presta ties met de wereldkam- pioensploeg van Manilla. Bij het Europese kampioen schap eindigde Joegoslavië slechts als derde, in het toer nooi van de Middellandse- zeelanden werden de Joego- slaven verslagen door Grie kenland in de eindstrijd. MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie zal tijdens de Olympische Spelen van Moskou op alle onderdelen vertegenwoordigd zijn. Voor de eerste keer zal de Sowjet-Unie ook aan het Olympisch hockeytoernooi'deelnemen. Als organisator heeft het land zich automatisch gekwalificeerd. Bij de Winterspelen van Lake Placid ontbreekt de Sowjet-Unie slechts op het onderdeel bobslee. Sergej Pavlov, voorzitter van het Olympisch Comité, heeft dit gisteren tijdens een persconferentie in Moskou bekend gemaakt. Naar verwachting zal de delegatie van de Sowjet-Unie naar de Winterspe len, inclusief trainers, uit 179 personen bestaan. In eigen land neemt de Sowjet-Unie met een ploeg van 590 personen deel. Pavlov benadrukte, dat de definitieve selectie voor Lake Placid pas in de loop van januari bekend zal worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17