OC „Van doping bij kanaries weet ik niks" Hulp aan Cambodja komt nu beter op gang Het NMB spaarpapier aan toonder. qi/9o/ ^trrsqiAO/ NMB RARE JONGENSDIE KEUR MEESTERS IN KATWIJK! mm /U looptijd. Rente tot %J Jm /U WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 PAGINA 13 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio In, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Welgeteld tien keurmeesters hadden giste ren post gevat in de Leidse Buitenschool aan de rustieke Katwijkse Duinoordweg, alwaar tot en met zaterdag honderden vo gels van de plaatselijke vereniging 'De Ka narievogel' te kijk en te luister zullen staan. In opperste concentratie zaten ze daar. Aan een tafel of, wanneer het een zangkanarie betrof, in een snikheet stemlokaaltje. Dusdanig geïsoleerd dat het onophoude lijke fluitconcert, dat soms tot al te grote hoogte steeg, niet door de muren van het broeikasje kon doordringen. Keurmeester W. Langeberg graag een flinke, ronde kop Daar zaten de heren en dame keurmeesters dan. Kooitje recht in het vizier, beoorde- lingslijstje voor de neus en pen in de aanslag. En ieder zijn eigen specialiteit. Kijken, turen, wikken, wegen en ver volgens noteren. Een merk waardig schouwspel. Zo nu en dan ook verrassend. Een keurmeester die met de blik op oneindig plotseling achter zijn tafel vandaan komt. Met rasse schreden op een kooitje afstevent en ver volgens zijn oor op de tralies te luisteren legt. kijkt naar het uiterlijk. "We mogen zegt hij. Het deert hem kennelijk niet, dat hij daarbij de irritatie wekt van een goudgele kana rie en het risico loopt dat deze met de snavel onverbiddelijk op z'n oor zal inhakken. Ge lukkig voor hem dat de kana rie in kwestie bereid is tot tien te tellen! Broeierig Keurmeester T. Diepenhorst: "Blauw-maanzaad is tamelijk onschuldig". Rare jongens die keurmeesters, denk je op zo'n moment heel even. Een gedachte, die slechts sterker wordt wan neer je een kijkje neemt in zo'n broeierig stemlokaal van één bij twee meter. Bij kunst licht hebben twee of vier zangkanaries en één keur meester daar het rijk voor zich alleen. Terwijl de zweetdruppels hem van het voorhoofd parelen, zit de keurmeester daar met ge spitste oren gespannen te luisteren naar rollende, bol lende of klokkende watersla gen. En vult met z'n 'paper- mate' naar eer en geweten het juiste cijfer in achter de reeks 'gezongen waardetoeren', om even in vaktermen te blijven. Voor de kweker staat het nodi ge op het spel. Voor de keur meester dus de oren wijd openzetten, de hele dag lang. Om negen uur gaat de keur meester dat warme hokje binnen en om half vier komt hij er pas uit. Heeft dan de stem van zo'n kleine vijftig zangkanaries in al haar varia ties van een cijfer Horendol Een normaal mens zou na al die inspanningen geradbraakt zijn of horendol van al dat gefluit. Een keurmeester ech ter niet. Die neemt er zelfs maar al te graag een verlofdag voor op. Rare jongens dus. Of toch niet? Het valt eigenlijk best mee, mits je de achter gronden begrijpt en niet uit het oog verliest, dat het hier een sport betreft. „De kunst van het vogelkwcken is de juiste pop bij het juiste mannetje te zetten, opdat de nakomelingen nog volmaak ter zijn dan de ouders", stelt Katwijker T. Diepenhorst (45), zelf beédigd keurmees ter, maar als zodanig niet de ganse dag bij de waterslagers (zangkanaries) op de tentoon stelling rondhangend. Hij introduceert me bij zang keurmeester H. Eist uit Be verwijk. In diens hokje ver klaart deze dat het er zo klein is vanwege de akoestiek. En zo warm om de zang van de vogels te bevorderen. „De vo gels m^gen niet worden af geleid", weet Eist. „Vooral niet omdat het een hele toer is om ze weer op zang te krijgen. Want als ze hier zijn moeten ze uiteraard wél zingen." Voorzichtig „Daarom is het zaak de zangka naries op tijd op te kooien. Ze hebben immers vier weken nodig om aan het kleine ex positiekooitje te wennen. En in die tijd mag je ze niet laten schrikken natuurlijk. Anders zingen ze nóg niet", aldus Eist, die de zang van de kana rie zegt te moeten toetsen aan die van de wilde nachtegaal, welke als uit de kunst geldt. Al met al moet met de zangka naries grote voorzichtigheid worden betracht. De keur meester mag ze niet aanra ken. De beestjes zouden im mers kunnen schrikken en van slag raken. „Dan kost het weer een half uur om op ver haal te komen", aldus Eist. De Beverwij ker ontkent ten stelligste dat sommige keur meesters omkoopbaar zou den zijn. Geruchten als zou den collega's door de knieen gaan voor kwekers die achter de schermen flink met de geldbuidel rammelen, be stempelt hij als sensatie-ver halen. Doping Evenmin zegt hy van toeten noch blazen te weten, waar het praatjes betreft over kwe kers die hun kanaries verbo den stimulerende middelen zouden toedienen, opdat ze op de tentoonstelling betere resultaten zouden boeken. Eist; „Goed, het toedienen van hennepzaad is mij wel bekend. Dat werkt stimule rend. Geeft de vogel zang drift." „En het gebruik van blauw- maanzaad, zal ik ook niet ont kennen. Dat werkt verdo vend, waardoor de zang min der schel klinkt. Dan gaat de kanarie, zeg maar, een beetje lallen." Diepenhorst daarover „Blauw- maanzaad is een tamelijk on schuldig preparaat. Dat geef ik hun uitsluitend als ze te veel groenvoer hebben gege ten en dus diarree hebben. Maar voor zover ik weet is dat niet verboden." Nadat Eist nog heeft medege deeld dat aan zijn beoordelin gen niet valt te tornen, troont Diepenhorst me mee naar keurmeester W. Langeberg (67) uit Boskoop, die onder meer behept is met de parkie ten. Waar Eist één en al oor is, moet de Boskoper het van zijn ogen hebben. Hij mag daarom niet kleurenblind zijn, maar be schikt daarentegen wel over een kunstlens. ..De stippen van de parkiet moeten even redig zfjn", legt hij uit. „En we mogen graag een flinke, ron de kop zien. Het masker moet ook pico bello zijn.'1 Langeberg is een oude rot in het keurmeestersvak. Weet daar om minstens zo veel over het vogeltentoonstellingswezen te vertellen als Katwijker Diepenhorst. Deze laatste vraag ik ten slotte in welke mate het risico op nachtelijk bezoek van onge wenste, verdwaalde katers is ingedekt. Denk u eens in wat voor rampzalige gevol gen dat zou kunnen hebben? Vogels die wekenlang ver lamd van de schrik zouden zijn, of nog erger. Diepenhorst kan u echter ge ruststellen. „Voor dergelijke narigheid hebben we hier 's nachts twee mensen rondlo pen!" •i Zangkeur- meester H. Eist in zijn "zweethokje" "De vogels mogen niet worden afgeleid". Verslag ambtelijke delegatie DEN HAAG (GPD) - In Phnom Penh, de hoofd stad van Cambodja, komt het economische leven langzaam van de grond. De bevolking (80.000 op het moment) is niet onder voed; vooral vis is in ruime hoeveelheden voorradig. De laatste anderhalve maand is de internationale hulp aan Cambodja via Phnom Penhn goed op gang gekomen. Schepen met hulpgoederen worden in de hoofdstad gelost, en voedsel en medicijnen ge distribueerd. Tot deze conclusies zijn twee amb tenaren, mevrouw Trix Ambags en de heer Hans Kolkman, van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking gekomen, na een vijfdaags bezoek aan Phnom Penh en directe omgeving. Zij hadden de opdracht na te gaan in hoeverre Nederland aanvullende humanitaire hulp zou kunnen verstrekken om de noodsituatie in Cambodja te lenigen. De beide ambtenaren hebben niet direct kunnen controleren of de hulpgoederen direct bij de be volking terechtkwamen. Uit ge sprekken met leden van het door Vietnam begin dit jaar aan de macht gebrachte bewind-Sam- rin, met functionarissen van hulporganisaties als Rode Kruis, Unicef en de Britse kerkelijke or ganisatie Oxfam, en uit eigen waarneming concluderen zij dat de hulp die in Phnom Penh aan komt wordt overgeladen op vrachtwagens en naar het platte land gebracht. De ambtelijke delegatie verbleef voornamelijk in Phnom Penh, maar bracht ook een bezoek aan het 100 km zuidelijker gelegen stadje Takeo. Beide steden maak ten nog een doodse indruk, niet verwonderlijk omdat bij het aan de macht komen van de Pol-Pot- regering in 1975 en bij de Viet namese invasie begin dit jaar de steden totaal werden ont ruimd. De samenleving maakt nog steeds een totaal ontredderde indruk, aldus Kolkman en Ambags, die dit niet aan de Vietnamese inva sie en daarop volgende oorlogs handelingen wijtten, maar aan de „bloeddorstige politiek van Pol Pot". In de vijf dagen die zij in Cambodja doorbrachten (van 3 tot 8 decem ber) kregen zij van alle mensen met wie zij spraken (meestal via tolken) te horen dat de Rode Khmer wreed waren opgetreden tegen de bevolking, ongeacht of het om boeren, intellectuelen of technici ging. Er zouden op totaal van vier miljoen (volgens opgave van Phnom Penh) bijna twintig keer zoveel vrouwen als mannen zijn; een ge geven dat door Kolkman niet werd toegeschreven aan de sinds 1970 voortdurende oorlogshan delingen en hun gevolgen maar aan het feit dat Pol Pot een super ras had willen kweken en daar voor een groot deel van de Cam bodjaanse mannen had uitge moord. Naast de hulp die via de EG aan Cambodja wordt gegeven, heeft Nederland 7,5 miljoen voor aan vullende hulp uitgetrokken. Daarvan is op dit moment onge veer 5,5 miljoen besteed. Het geld gaat naar de internationale hulp organisaties die in Phnom Penh en in het grensgebied tussen Thailand en Cambodja werken. In Phnom Penh kreeg de delega tie te horen dat vooral eenvoudi ge artikelen als naainaalden, naast voedsel en medische arti kelen dringend nodig zijn. Op wat langere termijn wordt aan meer structurele hulp gedacht, die gebruikt kan worden bij de opbouw van fabriekjes en labora toria. De beide Nederlandse ambtenaren meenden dat de Vietnamezen in januari klaarblijkelijk als bevrij ders zijn binnengehaald, maar nu, op grond van de historische conflicten tussen beide volken, sprake is van irritatie. Wanneer Vietnam veel langer in Cambodja blijft, kan het tot uitbreiding van geweld tussen Cambodjanen en Vietnamezen komen, aldus Am bags en Kolkman. IJSHOCKEY heeft gisteravond in Moskou moeizame overwinning behaald op Finland in het toernooi om de Izwestia-beker. De eindstand CASTRICUM - Een medewerker van het Haagse museum voor onderwijs controleert de staalkabel die aan de De Sowjet-Unie staart van de aangespoelde potvis op het strand bij Castricum is bevestigd. Zo werd voorkomen dat het inmiddels drie delen gesneden dier gisteren in zee zou terugspoelen. De potvis wordt eigendom van het Haagse museum. Volgens deskundigen moet het dier al tien dagen dood zijn geweest. Het aanspoelen van eer Nederlands strand is deze eeuw pas drie maal eerder voorgekomen. Verwacht wordt dat de potv ADVERTENTIE i 4-1. i de perio- jaar geheel zal zijn uitgestorven. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 8% of zes jaar vast met een rente van 9Wo. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbil jeteen w instgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de iaar- lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000,- en wij betalen u terug: u stort spaartermiin rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie uaardoor u ontvangt totale* rente f 857,34 2 jaar 8 f 1 000,- 2 iaar f 1 102,50 f 65,- 1 1 167,50 8 f 4 286,69 2 (aar 8 41, f 5 000.- 1 ij.tr f 1 157,63 f 115,- 1 1 272,63 8' o f 580,12 6 jaar 9' f 1 000,- 4 laar fl 215.51 f 185,- 1 400,51 8Va% f2.900,58 6 jaar 9'.4o f5.000,- Spaar f 1 276,28 1 300- f 1 576,28 9 o nederlanosche midoenstandsbank De NMB denkt met u mee. *I)e percentages vermeld onder .totale rente" zijn afge rond en berekend op basis van samengestelde interest F.r zijn ook Premiespaarbiljetten van f1c.000,- Bchalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.500,- na 5 laar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor nicl-klicnten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar Vraag folder en inlichtingen. Rcnteuijrigingm voorbehouden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13