Küng schaamt zich voor zijn kerk SéÜD Onrecht 'n Ei hoort erbij The Buddy Odor Stop I Trudeau terug als leider van liberalen Autodieven gepakt WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 11 Vaticaan: „Geen katholiek theoloog meer Hans Küng. Zwitsers theoloog aan de Westduitse universi teit van Tubingen, was zo geschokt door wat het Vaticaan over hem had beslist, dat hij zijn gistermorgen begonnen vakantie in allerijl afbrak. Hij mag niet meer doceren. Küng wijkt naar het oordeel van het Vaticaan in zijn op vattingen en geschriften wezenlijk af van de "volledige waarheid van het katholieke geloof'. Hij kan niet meer als een katholiek theoloog worden beschouwd. Hans Küng "inquisitie-praktijken" Hans Küng, terecht populair, om streden en vermaard tegelijker tijd, mag zich in den vervolge op bevel van "Rome" geen rooms- katholiek theoloog meer noe men. Met hem zullen velen, on der wie ondergetekende, dit meer dan alleen betreuren: hem wordt nl. onrecht aangedaan. Küng zou - zo luidt de motivering - "tekort geschoten zijn jegens het katholieke geloof'. Vrij ver taald bedoelt men te zeggen: hij gelooft niet wat wij geloven. Ik ben zo vrij dat - waar het het we zen van het katholieke geloof betreft - te weerspreken. Küng heeft naar mijn mening juist met zijn publikaties als "Chris ten-zijn" en "Bestaat God?" be wezen een katholiek te zijn in hart en nieren. Maar men moet zijn boeken natuurlijk wel lezen en niet alleen erover praten, "zoals dikwijls het geval is met beroemde boeken" (Küng in "Christen-zijn"). Met dit mees terwerk heeft hij bewezen een christen te zijn met een onwan kelbaar geloof en vertrouwen in God en Jezus Christus. "Er be staat geen andere God dan Hij die zich in Jezus heeft gemani festeerd", aldus Küng. Een duidelijker antwoord op het verwijt van "Rome" dat hij de Christus-figuur van een lagere orde zou achten dan de Vader, is nauwelijks te geven. Het andere verwijt is inderdaad niet te weerleggen, maar ik houd tegen, dat hij zich daardoor niet meer een katholiek theoloog zou mogen noemen. Het betreft hier de pauselijke onfeilbaarheid. Volgens Küng is niemand on feilbaar dan God zelf. De paus dus ook niet. Wel bestaan er on aantastbare geloofswaarheden in de kerk, een "gehouden zijn en blijven van de kerk in de waar heid". In zijn "Onfeilbaar?" van zo'n tien jaar geleden verwoordt hij overigens wat miljoenen ka tholieken ook denken. Mogen zij zich nog katholiek noemen? In 1974, na jaren onderzoek, werd de controverse over deze kwes tie overigens bijgelegd en werd hij door "Rome" gerehabili teerd. In zijk boek "Om niets anders dan de waarheid" (een bundeling van documenten inzake zijn conflict met "Rome") vroeg hij vorig jaar paus en episcopaat de weer oplaaiende strijd te sta ken. "Want", aldus Küng, "we hebben belangrijker dingen te doen". "Ropie" had die strijd wel willen staken, als hij net zo als zijn collega Schillebeeckx ootmoedig naar Rome was ge komen. Dat heeft hij niet ge daan. En daarvoor moet hij nu de tol betalen. Ten onrechte,: want Küng is en blijft katholiek theoloog. En wat voor een! THEO KROON De voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, kardinaal Joseph Höffner, maakte een en ander gistermorgen bekend, na dat de paus het desbetreffende besluit van de Congregatie voor de Geloofsleer - dezelfde instan tie waarvoor de Nederlander proffesor Schillebeeckx vorige week moest verschijnen - had goedgekeurd. De veroordeling van Kung (51) betekent niet dat hij uit de kerk is gestoten. Hij blijft priester. Kardinaal Höffner sprak in zijn be kendmaking van een "onvermij delijke consequentie". Hij be treurde dit "smartelijke besluit", dat echter door de Duitse bis schoppen zonder uitzondering wordt gedeeld. Küng zeil'zei volledig verrast te zijn door deze, wat hij noemde, "Jacht-und-Nebel"-actie in de week vóór kerstmis. "Het is een schandaal voor een kerk die zich op Jezus Christus beroept en zegt de mensenrechten te verdedigen dat zij nog aan de praktijken van de inquisitie vasthoudt. Op deze wijze is een hinderlijke criticus binnen de kerk monddood ge maakt". Doden bij aardbeving op Bali JAKARTA (Reuter) - Bij een aard beving op Bali zijn 25 personen omgekomen en 162 gewond. Dit is gisteren van officiële zijde in Jakarta vernomen. De beving, die een sterkte had van 6,1 op de schaal van Richter, was de derde die de eilanden ten oosten van Java dit jaar trof. Op het eiland Lombok veroorzaakte de beving alleen materiele schade. Volgens een woordvoerder van de autoriteiten in Denpasar (de hoofdplaats van Bali) werden in het noordwestelijk deel van het eiland meer dan 100 huizen en gebouwen vernield. De toeris tencentra in het westen en zuiden van Bali zijn gespaard gebleven. De afgelopen twee jaar zijn in de Indonesische Archipel meer dan 215 mensen door aardbevingen om het leven gekomen. Geen antwoord Voor de Westduitse tv deelde Hans Kung, wiens ruzie met het offi ciële gezag van de kerk stamt uit 1968, mee, dat hij de paus had voorgesteld een internationale commissie te vormen die een eind zou maken aan de leerge- schillen tussen hem en het vati caan. Daarop heeft hij geen ant woord uit Rome ontvangen. Hij had ook kritiek op de Westduit se bisschoppen. "Terwijl de Ne derlandse kardinaal Willebrands zich persoonlijk bij de paus inzet te voor Schillebeeckx, collabore ren onze bisschoppen met zulke duistere praktijken". "Ik schaam OTTAWA (Reuter) - Pierre Trudeau heeft gisteren aan gekondigd dat hij de Liberale Partij zal leiden bij de alge- ADVERTENTIE Vy me voor mijn kerk dat zoiets nog mogelijk is". Küng liet er geen twijfel over be staan dat hij voor zijn eerherstel zal strijden. "Deze veroordeling moet ongedaan worden ge maakt". "Als katholiek theoloog blijf ik binnen de katholieke kerk katholieke theologie be drijven". "Ik weet mij één met vele theologen, zielzorgers, godsdienstleraren en leken in onze kerk". mene verkiezingen van fe bruari 1980. In een persverklaring zei Trudeau dat hij tot dit besluit is gekomen na sterke aandrang van zijn par tijgenoten. Trudeau erkende dat zijn besluit om opnieuw het leiderschap van zijn partij op zich te nemen de "moeilijkste persoonlijke beslis sing" is geweest die hij ooit heeft genomen. Hij had een maand geleden nog zijn vertrek uit de politiek aangekon digd om zich o.a. meer aan het gezinsleven te kunnen wijden. De 60-jarige Trudeau liet er geen twijfel over bestaan dat hij tot zijn laatste stap heeft besloten uit plichtsbesef jegens zijn partij. Hij zal zijn partij leiden in de alge mene verkiezingen van 18 fe bruari a.s., die noodzakelijk zijn geworden nadat de conservatieve minderheidsregering van pre mier Clark bij de behandeling van de begroting struikelde over een motie van wantrouwen. Tru deau verklaarde voor de pers dat hij in zijn campagne de nadruk zal leggen op de economische problemen van zijn land en dan in het bijzonder op het energie vraagstuk. Deze punten zullen de kiezers waarschijnlijk meer interesseren dan de grondwetkwestie die cen traal stond bij de verkiezingen vjm mei dit jaar. Küng, die rekent op steun van binnen en buiten de Rooms-ka- tholicke Kerk, is ervan over tuigd dat de strijd van zoveel mensen voor een christelijke kerk op den duur niet zonder re sultaat zal blijven. Schoon schip Proffessor Schillebeeckx kon nog geen commentaar op de kwestie geven. Hij zei wel "erg geschrok ken" te zijn. Pierre Trudeau. Minder belasting bij anti-speculatiebeding AMERSFOORT (GPD) - Zeer veel bezitters van een eigen huis waarop een anti-speculatiebe ding zit, zullen met succes een bezwaarschrift kunnen indienen tegen een belastingaanslag. Dit verwacht de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort, nadat door de Hoge Raad een uitspraak is gedaan over de fiscale betekenis van een anti-speculatiebe- ding. De fiscus zal door deze uitspraak namelijk bij de bepaling van de waarde van het huis rekening moeten houden met de waarde- drukkende werking van zo'n an ti-speculatiebeding. Door zo'n beding mag het huis niet ver kocht worden tegen de vrije marktprijs, maar tegen een, meestal door de gemeente vast gestelde, veel lagere prijs. De Westduitse protestantse hoog leraar Nieuwe Testament Ernst Kasemann gelooft dat Rome be zig is schoonschip te maken. "De harde maatregel tegen Kung komt in alle opzichten overeen met de huidige trend in de Rooms-Katholieke Kerk. Kung is niet de laatste (Zie ook het commentaar van onze medewerker voor katholieke zaken, Theo Kroon). DEN HAAG (ANP) - Do recherche uit Den Haag en Leidschendam heeft in een loods in Leidschen dam zeven jongelui in de leeftijd van 15 tot 25 jaar aangehouden. Vermoedelijk is daarmee een bende autodieven ingerekend, die in de afgelopen drie maanden in Den Haag en wijde omgeving ongeveer dertig BMW-personen- Kanier vraagt wetsontwerp brugklas- experiment DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft staatssecretaris De Jong (onderwijs) gisteren terug geroepen van zijn voornemen om de nieuwe twee-jarige brugklas in te voeren zonder wetswijzi ging. Een motie van WD-lid me vrouw Ginjaar werd met bijna al gemene stemmen aangenomen, alleen de Boerenpartij stemde te gen. De kameruitspraak gaat dwars in tegen het voornemen van de staatssecretaris om de experi menten met een twee-jange brugklas in te voeren door mid del van eenzijdige beschikkin gen. De Kamer vindt dat de hui dige wet „niet bedoeld kan en mag zijn om op brede schaal nieuwe onderwijsvormen in te voeren die in de reguliere wette lijke bepalingen uitgesloten zijn". De Kamer vraagt de regering ge bruik te maken van de Experi mentenwet of een wijzigings voorstel in te dienen op de be staande Wet op het Voortgezet Onderwijs. De Kamer heeft de regering in een motie-Mertens (D'66) gevraagd meer geld beschikbaar te stellen voor onderzoek dat gericht is op de kwaliteit van het medisch handelen. Het meerjarenplan voor de werk gelegenheid in het onderwijs, dat de regering voor volgend jaar in het vooruitzicht heeft gesteld, wil de Kamer in ieder geval vóór de zomer ontvangen. De indiening bij de begroting voor 1981 vindt de Kamer te laat. omdat dan te weinig tijd beschikbaar zou zijn voor overleg met de betrokke- auto's heeft gestolen Zes jonge lui komen uit Den Haag en één uit Leiden. De politie vond in de loods een gro te hoeveelheid gebruikte auto onderdelen en drie ten dele ge sloopte auto's. Zij vermoedt dat men bezig was de gestolen wa gens om te bouwen en van valse nummerplaten te voorzien. ADVERTENTIE ex Gruppo Sportivo Voorprogramma The Rousers donderdag 27 december 5 Toegangsprijs 10,- Aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Leiden Voorverkoopadres: Gé Hofenk, Haarlemmerstr. 66, Leiden. UW Het plaatsen van brieven van ven mening onderschrijft. WWlmJk 9 MS M mLmÊÊn lezers betekent niet dat de Brieven kunnen van redac- redactie de daarin weergege tiewege worden ingekort. Energie-voorlichting Als erkend installateur wordt van je verwacht, dat je op de hoogte blijft van de laatste ontwikkelin gen in je vakgebied. Sterker, je bent het verplicht ten aanzien van de voorschriften en je klan ten. Sla ik een regionaal dagblad open op 10-11-12 december jl., slaat me de schrik om het hart. De erkende installateur is verplicht volgens de voorschriften, hem door de Energiebedrijven opge legd, te hanteren. En terecht! Een Energiebedrijf is er om de erken de installateur te controleren en de consument te beschermen. Door de dagbladen wordt voorlich ting, waarbij ik betwijfel of deze op juistheid is gecontroleerd, be dreven. die in strijd is met de werkelijkheid en de consument in de verleiding zou kunnen brengén, dingen te doen die ge vaar opleveren. Er wordt apparatuur beschreven, die simpelweg aangesloten kan worden. Zelfs door een doe het zeiver! Het is ten eerste verboden, als niet installateur, aan Uw energie-in stallatie te sleutelen. Ten tweede gevaarlijk als je de konsekwen- ties van wat je doet niet kunt overzien. Ten derde verboden niet goedgekeurde apparatuur en/of materialen te gebruiken. De gevolgen laten zich raden, als in stallateur wordt je geconfron teerd met de narigheid. Reeds één gesprongen ketel en één bij na ontplofte ketel. Een onge hoorde situatie!!! ENERGIE besparen moet en dat kan! Zelfs meer als de bekende 5% De mogelijkheid in de nabije toekomst om 20 tot 25% op het energieverbruik te besparen is mogelijk. Maar dan wel verant woord en door de erkende vak man uit te voeren. De consument niet voorlichten, via journaal, Koning Klant en dagbladen over apparatuur, die in ontwikkeling is. Dat is het be kende voer voor de vissen. Deze apparatuur heeft nog een lange weg te gaan voor ze op de markt mag komen en goedgekeurd is. Cijfers noemen is leuk, zeer zeker als ze erg positief zijn, doch ze moeten op waarheid berusten en geen sprookje zijn. Ik weet uit de praktijk, dat iedere verandering geen verbetering is, doch een verbetering heeft wel altijd een verandering tot gevolg. Laten we, als verantwoordelijke mensen, installateurs, energie bedrijven, dagbladen, etc. etc. weloverwogen te werk .gaan. Geen voorlichting geven, die gro te gevaren verbergen, die de con sument niet kan beoordelen en hem nodeloos in gevaar zou kun nen brengen. J.W. Bos Ridderhoflaan 105 2396 CL Koudekerk a/d Rijn. installateur Zeeheldenwij k Op vrijdag 14 december verscheen er in de rubriek "Nieuwsspiegel" van deze krant een artikel over het conflict in de Zeeheldenbuurt tussen de speeltuinvereniging en het wijkcomité. De heer Steinbach presenteert zich naar ons (wijkcomité en commis sie Buurthuis) als bemiddelaar in een conflict, maar hij blijkt de re gels van het bemiddelen niet te kennen. Hij blijkt duidelijk partij te kiezen voor de speeltuin die inderdaad, tot voor kort, 17 jaar lang niets gedaan had voor de buurtbewoners. Ook is deze hou ding van de heer Steinbach in strijd met zijn functie als secreta ris van de gemeentelijke B.R.W.-commissie, in welke commissie de prioriteitenlijst is samengesteld t.b.v. de verdeling van de gelden. Graag willen wij hierbij ook een aantal pertinente onjuistheden rechtzetten: 1. Het gaat niet, zoals de heer Steinbach zegt, om een paar be woners die menen het conflict model te moeten hanteren, maar om 414 gezinnen in deze wijk, die vinden dat een uniek clubge bouw zo optimaal mogelijk ge bruikt moet worden. Dat is te be reiken door het verenigingsge bouw van de speeltuin de functie van "Buurthuis" te geven. 2. De commissie Buurthuis is niet ontstaan omdat mensen bang waren dat "het geld van Tesselaar aan hun neus voorbij zou gaan", maar deze commissie is ontstaan op de bewonersvergadering d.d. 29-5-'79 (waar dhr. Steinbach ook aanwezig was) toen een overgrote meerderheid van de aanwezigen vonden, dat er nu maar eens eni ge activiteiten in de buurt ont plooid moesten worden. 3. De speeltuin zegt dat "Ze altijd gebruik kunnen maken van ons clubhuis, voor wijkvergaderin gen gratis en voor andere dingen tegen de kostprijs". De waarheid is echter dat het wijkcomité na de vergadering van 5 maart 1979 een briefje kreeg van de speeltuin met de volgende zinsnede: "Wel kunt U net zoals ieder ander de zaal van ons huren voor f 10,- per 4. Het bestuur van de Speeltuin "wil met hun deel van het geld nieuwe speelwerktuigen kopen en de tuin laten asfalteren". Op de prioriteitenlijst staat een post "Nieuw Speelmateriaal voor Leidse Speeltuinen", waarvooral f63.000.- uitgetrokken is. Der halve kunnen onze gelden daar voor niet nog eens aangewend worden. Tenslotte willen wij duidelijk laten weten dat wij het inderdaad weg gegooid geld vinden om een apart buurthuis, wat overigens een idee van dhr. Steinbach is ge weest, te bouwen wanneer er cen traal in de wijk een Clubhuis staat wat die functie prima kan vertol ken. Ook zijn wij er verschrikke lijk blij mee, dat het nieuwe be stuur van de Speeltuin inderdaad steeds actiever wordt en nu ook activiteiten voor de volwassenen in onze wyk wil organiseren. Het moet toch mogelijk zijn om samen de Zeeheldenwijk tot een levendige wijk te maken, vooral wanneer we samen f 175.000.- ter beschikking gesteld krijgen. Namens wijkcomité en commissie Buurthuis Wim van Schaik Oosterdwarsstraat 43 Leiden. Snouck Hurgronje In het LD van 28-11 jl. heeft oud-re sident Cox uitvoerig gereageerd op het artikel van Thijs Jansen in deze krant van 17-11 jl. onder kop „Leidse arabist stelt rol van Snouck in de Atjeh-oorlog aan de kaak". Cox suggereert onder meer dat „het kranteartikel geen volledig recht doet aan de argu mentatie van Dr. Koningsveld", waarna hij met veel praaltrillers en loopjes de lof zingt op de voor treffelijke wetenschappelijke kwaliteiten en de nobele bedoe lingen van zijn 1 eermeerster. Prof. Dr.C. Snouck Hurgronje. In het bijzonder wijdt Cox uit over Snouck's „liefde" voor het Atjeh- se volk. Het zal do heer Cox ongetwijfeld tegenvallen, dat ik het oneen ben met hem terzake van de strekking dat Thijs Jansen's arti kel: hierin werd op correcte, zij het natuurlijk bekorte wijze weergegeven wat ik in mijn voordracht voor het Oosters Ge nootschap in Nederland op vrij dagavond 16 november naai vo ren had gebracht. Snouck Hur gronje heeft inderdaad actief en welbewust misbruik gemaakt van het vertrouwen dat hij langs onoprechte wijze van moslims. eerst in Mekka, later in Atjeh, had verworven. De morele grondslag ter rechtvaardiging van de Atjeh- oorlog, die in totaal ca. 100.000 mensenlevens kostte (waaronder ca. 70.000 Atjehers), legde hij neer in zijn roemruchte „Atjch-Ver- slag", dat hij in 1892 aan de Gou- veneur-Generaal van het toen malig Nederlandsch-Indie uit bracht. Geheel in aansluiting bij de ideeen, die er omtrent de Atjehers in die tyd bij de toekomstige officieren aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda werden inge pompt, beschreef Snouck de Atiehen als immoreel, al ban deloos zowel in homo- als hetero- sexueel opzicht, als mensen „wier natuurlijke behoefte aan reinheid bijna gelyk nul is", en zovoort, enzovoort. Dit alles nu te schouwen .zoals oud-resident Cox wil. als uitingen van „liefde" voor het Atjehse volk. komt mij, om aan de voorzichtige kant te blijven, als buitengewoon on waarschijnlijk voor. Wie Snouck's optreden in het licht van zijn tijd zelfwil beschouwen - en hierop heeft ook Snouck Hur gronje recht mag er niet aan voorbijgaan, dat ook in de 19de eeuw. reeds vóór Snouck's op treden, van verschillende zijden protesten tegen de Atjeh-oorlog zijn aangetekend Maar de 'roden' en dc 'goddelozen' werden de eer met waardig gacht om in ami I la worden aangehoord. Multatuli protesteerde reeds in 1872. direct na de verdragssluiting tussen Engeland en Nederland, toen ons land ..de vrije hand in Atjeh kreeg. Ook later bleef deze schrijver in het verzet tegen de Atjeh-oorlog; zo stelde hij - Paul Marijnis vestigde er onlangs in NRC/Handelsblad terecht de aandacht op - in de aantekenin gen bij de vierde druk van zijn „Max Havelaarde kwalijke wij ze waarop zelfs in de Tweede Kamer de Atjehers als welluste lingen en dergelijke werden afge schilderd duidelgk aan de kaak: „Om den zoo fyn /edelijken Ne derlander te bewegen tot de ver- eischte oorlogswoede en fond- senbewilliging' - werd hem in de Tweede Kamer de Atjinees voor gesteld als zoo heel in het bijzon der overgegeven aan onna- tuurlijken wellust! Mij, die veel met Atjinezen heb omgegaan, was daarvan nooit iets gebleken, misschien wel omdat ik nooit in het belang van carrière of positie vuile voorwendsels noodfg had. om oorlog te maken", aldus Mul tatuli n<>K oen tiental jaren voor dat Snouck op. ook vanuit zijn ei gen tijd beoordeeld, onvergeef lijke wijze zijn wetenschappelij ke talenten ten dienste stelde van de Nederlandse koloniale oorlog van de 19de eeuw bij uitstek, du- tegen het voordien onafhankelij ke At|ih Tenslotte maak ik de lozers van LD, die zich nader over de Atjeh-oor log willen oriënteren, attent op het boek van de vroegtijdig overleden schrijver-journalist Paul van 't Veer. De Atjeh-oorlog (1969) P. Sj. van Koningsveld Kievitshorn 6. Noordwijkerhout. 11 december 1979

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11