Bezetters willen gegijzelden nu snel berechten Ondertekening Rhodesië-akkoord mogelijk deze week Terreur neemt toe in Turkije PLO-leden bij aanslag Cyprus °P gedood Lancering van Ariane-raket mislukt IRA verantwoordelijk voor dood militairen AANSLAGEN IN ITALIË MAANDAG 17 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van één onzer verslaggevers NOORDWIJK - De eerste po ging om de Westeuropese Ariane-raket te lanceren, is mislukt. Het aftellen, zater dagmiddag, verliep feilloos, nadat de weersomstandighe den voor een uitstel van een half uur hadden gezorgd. Bij het aftellen werd zelfs het moment 'nul' bereikt waarop de vier motoren in de eerste trap 'startten'. Ruim drie se conden later zou de raket moe ten opstijgen. De computer greep echter in, de raket bleef op het lanceerplatform. Direct na het moment 'nul' ont dekte de computer dat één van de motoren slechts op halve kracht draaide. Dit had tot gevolg dat.de klemmen die de raket vasthielden niet werden ontgrendeld. De motoren loerden daarom stopgezet. Vandaag zijn technici in Kou- rou (Frans Guyana), de plaats van de lanceerbasis, begonnen met het opsporen van de storing. Volgens een ingenieur aldaar kan er niet van een ramp worden gespro ken. Men verwacht minstens één week nodig te hebben om het mankement te verhelpen en de raket weer startklaar te maken. Op z'n vroegst kan zondag een nieuwe lanceer- pogina worden ondernomen. De Ariane zelf is niet bescha digd en kan daarom dus op nieuw worden gebruikt. De lancering werd in het Euro pese ruimtevaart-laborato rium van Estec in Noordwijk door enige honderden belang stellenden via een rechtstreek se radioverbinding met Kou- rou gevolgd. Op de angstige spanning in de laatste minu ten voor de lancering volgde een doodse stilte toen duide lijk werd dat de raket nog op het platform stond. Onderdi recteur Slachmuylders van Estec direct na de mislukte poging: "Er is niks drama tisch aan de hand. 't Is alleen bijzonder sneu dat zoiets in de allerlaatste seconde fout gaat." Binnen een week volgt dus, vermoedelijk, de tweede po ging om de Ariane te lance ren. Deze raket maakt deel uit van een serie van vier, die alle in de loop van 1980 worden afgeschoten. De totale kosten van het hele project, waaraan elf landen in Westeuropa meewerken, bedragen 22 mil jard gulden. Internationaal Hof gelast vrijlating Sjah naar Panama vertrokken (Van c correspondent) - WASHINGTON - De vijftig Amerikaanse gegijzelden in Teheran moeten zo snel mogelijk worden berecht. Dat was dit weekeinde de reactie van de bezetters van de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad op het vertrek van de afgezette sjah uit de VS naar Panama. Tegenover deze uitspraak stonden gisteren echter opvallend gema tigde uitlatingen van minister van buitenlandse zaken Gotbza- deh in een interview voor de Amerikaanse tv. Uit zijn uitlatin gen viel af te leiden dat de vijftig Amerikanen nu in feite nog slechts dienen als onderpand om de Amerikaanse regering ervan te weerhouden Iran verder eco nomisch, politiek of militair on der druk te zetten. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft de Iraanse rege ring gelast alle Amerikaanse ge gijzelden in de ambassade in Te heran onmiddellijk vrij te laten. Bovendien moet het grondge bied van de ambassade en de kanselarij van Amerika in de Iraanse hoofdstad onmiddellijk worden ontruimd. Tot deze uit spraak kwam het hof zaterdag middag in het Haagse Vredespa leis, op grond van een klacht die de Verenigde Staten aan het rechtscollege hadden voorge legd. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft zich zaterdag ingenomen getoond met de uitspraak van het Internatio nale Gerechtshof. Waldheim zei dat de opdracht tot vrijlating van de gegijzelden overeenkwam met zijn eigen standpunt en met de eenstemmig goedgekeurde resolutie van de Veiligheidsraad. De aftocht van de sjah naar Panama is de afgelopen week in groot ge heim voorbereid door Hamilton Jordan, Carters voornaamste man in het Witte Huis. Hij reisde persoonlijk tweemaal naar Pa nama om daar onder meer de in stemming te krijgen van de afge treden ex-president generaal ADVERTENTIE Omnar Torillos en een geschikt onderkomen te zoeken. De voortdurende aanwezigheid van de sjah lag de VS steeds zwaarder op de maag. De voormalige heer ser echter was naar het heet al lerminst gesticht over een ver blijf in Panama, vanwege het klimaat en de politieke instabili teit in dat gebied. De sjah woont nu op het eilandje Contadora waar hij bij aankomst het plaat selijk natuurschoon prees. Presi dent Carter had hem zaterdag morgen vroeg, per telefoon een goede reis gewenst. De studenten lieten intussen weten dat ze het vertrek van de sjah naar Panama „een nieuw bewijs van Amerikaanse verraderlijkheid" vonden, dat niet ongestraft zou mogen blijven. De Amerikaanse regering heeft van haar kant laten weten, na de veroordeling van Iran door het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag, dat ver dere sancties tegen Iran, wellicht te bereiken door middel van de Veiligheidsraad van de VN, wor den overwogen. "Overwinning" Minister Gotbzadeh noemde het vertrek van de sjah een overwin ning voor Iran, omdat is gebleken dat er voor de gevallen vorst nauwelijks nog een verblijfplaats te vinden is op de wereld. In tot nu toe ongekend zachtzinnige bewoordingen schetste Gotbza deh de toekomst voor de gegij zelden: hij hoopte dat berechting van de vyftig Amerikanen „niet nodig" zou zijn en zei hen aller eerst te beschouwen als getuigen in een proces dat zal worden ge voerd om de schuld van de ex- sjah en de inmenging van de VS in Irans binnenlandse aangele genheden aan de kaak te stellen. Voor dat proces is, zo zei de mi nister, Iran bezig een jury samen te stellen van internationaal ge respecteerde juristen. Bovendien zullen de Amerikanen zeer binnenkort de tonnen brie- Ajatollah Chomeini spreekt vanaf het dak van zijn huis i zijn beschuldigingen aan het adres van president Carter e\ ven en pakketten, die het Ameri kaanse publiek niet ophoudt hen te zenden, mogen ontvangen, al dus Gotbzadeh.. Binnen een week zullen verder christelijke geestelijken hen in de ambassade mogen bezoeken. Uit de ant woorden van Gotbzadeh bleek intussen, dat naar Iraanse opvat ting misschien de hevigheid van de Iraans-Amerikaanse crisis enigszins is verzacht, maar dat van een spoedig einde nog geen sprake kan zijn. Ajatollah Chomeini heeft vanuit zijn woonplaats Qom nog eens verklaard niet bang te zijn voor een militaire confrontatie met de VS: „De corrupte imperialisti sche satan Amerika" zou in Iran een vers gedolven graf zal vinden, waarin het voorgoed wordt on dergespit. Van verschillende kanten is de re gerende Revolutionaire Raad inmiddels verweten het initiatief in de uitputtingsslag met de Amerikanen hebben te verloren. In het kamp van de minister van economie en financiën, Bani Sadr, wordt gezegd dat de Iraan se leiding de afgelopen weken heeft verspild aan allerlei loze opmerkingen en gebaren, en een kans voorbij liet gaan stevige contacten op te bouwen met ge lijkgezinden in Afrika en Azië. Het Nationale Front, aanhangers i Qom de menigte toe. De Iraanse leider volhardt i de Verenigde Staten. De ex-sjah van Iran gaf, vergezeld van zijn i rentie op Contadora, het eiland bij Panama w< tigd. van w(jlen premier Mossadegh, zei dat Iran moet beginnen het oliewapen te hanteren en de ex port van olie moet stoppen aan elk land dat buigt „voor Ameri kaanse chantage". De Iraanse minister van olie Moin- far heeft enige tijd geleden al ver klaard zo'n politiek te overwe gen, maar volgens het Nationale Front is het bij woorden geble ven. Hoewel Chomeini heeft ge zegd dat Iraniérs en masse bereid zijn de buikriem wel aan te halen om het land en de islamitische idealen te verdedigen, wordt het eenzijdig stopzetten van alle olieleveranties door Iran door weinig mensen in Teheran se rieus genomen. ISTANBUL - Zes doden en 22 ge wonden vielen zaterdagavond bij de ontploffing van een tijdbom in een cafetaria aan de Europese zijde van de Bosporus. De bom was afgesteld op het tijdstip dat de zaterdagavonddrukte het grootst was. Cafetaria Barbaros werd weliswaar mede bezocht door links georiënteerde studen ten, maar de slachtoffers vielen onder het doorsneepubliek, dat er in de meerderheid was. De aanslag werd opgeëist door de zich noemende „Turkse Islam Eenheid", een fenomeen van de laatste maanden. Hiermee is een verdere escalatie bereikt in de „verblinding" van het Turkse geweld, dat zich dit jaar reeds meer en meer was gaan richten op cafés, maar dan van een duidelijk politiek karakter, verzamelplaatsen voor uiterst rechts of links. „Cafetaria's" voor het grotere publiek waren nog niet eerder mikpunt geweest De dag tevoren was Istanbuls bad plaats Florya het toneel geweest van een schietpartij, waarin vier hier gestationeerde Amerikanen het leven lieten. Een uiterst linkse groep, die in haar naam de herinnering ophoudt aan Mahir Cayan, eiste hiervoor de verant woordelijkheid op. Cayan viel in 1972, samen met ze ven andere terroristen en drie door hen ontvoerde NAVO-ex- perts uit Engeland en Canada, in een boerderij in Kizildere aan de Zwarte Zee, toen die door de mili tairen werd omsingeld en op geblazen. Ook de aanslag van vrijdag vormde een escalatie: nog niet eerder in de geschiedenis van de Turkse republiek kwamen zoveel buitenlanders tegelijk om Bij politieke gewelddaden elders in Behalve een verhoging van het da nationaal probleem". „Wc z allen het met nieuwe maatregelen de levensader doorsnijden", zei hij. Toen de sociaal-democratische Ecevit begin 1978 de regering aanvaardde na een jaar waarin (ook weer onder een regering- Demirel) 266 doden waren ge vallen door politiek geweld, be loofde hij dit op korte termijn on schadelijk te zullen maken, onder andere door het „aan de bron" aan te pakken, het rechts extre misme had zich onder bescher ming van oud-kolonel Turkey, vice-premier onder Demirel, op ministeries en andere instellin gen genesteld, zo zei hij. Onder Ecevit echter vervijfvoudig den zich de aanslagen: in de 22 maanden van zijn regering vielen er ruim 2400 slachtoffers. De uit roeping van de staat van beleg in een aantal provincies na een jaar bracht nauwelijks verandering in het dodengemiddelde van vier per dag. Demirel verweet als oppositielei der Ecevit, dat hy op zyn beurt het linkse extremisme toeliet in de instellingen en ook dat hij in zijn streven naar „een staat van beleg met een menselijk gezicht" de militaire commandanten niet genoeg vrijheid liet als premier bleef hij de gang van zaken coör dineren, waarvoor hij het nieuwe Turkse woord, ..nesgudun" (co- manage ment) had bedacht. Demirel, die vorige maand met een rechts minderheidskabinet aan trad, heeft met dit systeem ge broken en er geen twijfel over la ten bestaan dat de militaire auto riteiten bij de ordehandhaving de vrije hand moest worden gelaten. Hoewel het na een maand nog te vroeg is voor conclusies kan worden vastgesteld, dat er sinds dien alweer sprake is van verer gering van het geweld. het land, waarbij ook weer een ca fé en een lunchroom als doelwit fungeerden, vielen nog eens ze ven doden. Premier Demirel, net een maand aan het bewind, noemde het toenemend politiek geweld „geen politiek, maar een gelijks dodengemiddelde tot ze ven. viel er ook een terugkeer te constateren van het fenomeen dat onder Ecevit althans was be dwongen de politiek gemoti veerde bankroof, waarvan er in Istanbul drie plaatsvonden. de Mossad is zeer actief op Cy prus - maar in dit geval toch on waarschijnlijk geacht. BEIROET-Twee Palestijnse func- Een meer voor de hand liggende tionarissen, onder wie de tweede secretaris van de PLO-missie in Nicosia, zijn zaterdagavond bij het verlaten van de Palestijnse 'ambassade' in de Cyprische hoofdstad door onbekenden doodgeschoten. President Spy- ros Kyprianou heeft de moord aanslag scherp veroordeeld. De Cyprische politie is een groot scheepse zoekactie begonnen, maar tot op heden zijn de moor denaars niet gevonden. De PLO stelt de Mossad, de Israëli sche geheime dienst, verant woordelijk voor de aanslag in Ni cosia. In westerse diplomatieke kringen in de Cyprische hoofd stad wordt Israëlische betrok kenheid niet geheel uitgesloten - (Van onze correspondent Henk Lef- felaar) LONDEN - Hoewel Lord Carring- ton de Rhodesië-conferentie als beëindigd beschouwt en de dele gatie uit Salisbury na het parafe ren van de documenten zaterdag is teruggekeerd naar de Rhodesi- sche hoofdstad, worden de on derhandelingen met het Patriot tisch Front voortgezet. Een van de leiders van het Front, Joshua Nkomo, zei te verwachten in de komende dagen eveneens tot een vergelijk met de Britse regering te kunnen komen. De officiële ondertekening door alle partijen zou dan later deze week plaats vinden. Gistermiddag laat, r i telefoon- BELFAST (Reuter)- Vijf Engelse soldaten zijn gisteren in Noord-Ierland om het leven gekomen. Vier man reden bij Dungannon met hun jeep op een landmijn. Zij kwamen allen om. Een vijfde Engelse soldaat verloor het leven bij een explosie in Forkhill. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich in beide gevallen verantwoordelijk gesteld. Een voormalig lid van het "Ulster Defense Regiment", een in Noord-Ier land gerecruteerde eenheid van het Engelse leger, werd gisteren even eens door leden van de IRA doodgeschoten. Een niet met name genoemde leider van de IRA heeft gisteren in een interview met een Iers dagblad verklaard dat de IRA niet van plan is een kerstbestand af te kondigen. gesrek met de nu in Salisbury verblijvende Britse vertegen woordigers, deed het ministerie van buitenlandse zaken in Lon den een kleine concessie aan het Patriottisch Front, door het voorgestelde aantal verzamel plaatsen (15) waar de guerrilla- troepen zich zouden moeten la ten registreren, uit te breiden tot 16. Het is de vraag of de Front-lei ders daarmee tevreden zullen zijn, want zy hebben om 31 ver zamelplaatsen gevraagd. Nkomo legde in een vraaggesprek uit dat de Britse regering zich voorstelt om op elk van deze ver zamelplaatsen duizend guerril la's bijeen te brengen, maar dat het Patriottisch Front over ruim 35.000 manschappen beschikt. Ook zijn de verzamelplaatsen naar de mening van het Front te ver verwijderd van de 'geheime junglebases waar de troepen zich nu bevinden, en te weinig gesi tueerd in gebieden die van belang zijn, zoals de omstreken van de twee belangrijke steden in Rho- desië: Salisbury en Bula- wayo. De Frijnt-leiders Nkomo en Muga be zyn verder van mening dat hun troepen, wanneer zij een maal hun junglebivakken verla ten, zeer kwetsbaar zullen zyn voor onverhoedse aanvallen, te meer omdat zij dan niet meer over hun wapen- en munitievoor- raden kunnen beschikken. Niettemin worden de Britse voor stellen door een aantal van de zo geheten Frontlijn-staten redelijk geacht, met name door president Samora Machel van Mozambi que. Dit zal ongetwijfeld de druk op het Patriottisch Front vergro ten om tot een spoedig akkoord te komen. Inmiddels bevindt Lord Carring- ton zich met eerste-minister Mar- gareth Thatcher voor een offi cieel bezoek in Washington. Zy worden woensdag terug ver wacht, waarna een onderteke ningsceremonie zou kunnen plaatvinden. De Verenigde Sta ten hebben met ingang van van daag de economische boycot te gen Rhodesië opgeheven. ROME (DPA) - Enkele uren na nieuwe, verscherpte maatregelen tegen terreur van de Italiaanse regering, zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw bommen ontploft in de kantoren van de Communisti sche Partij in Turijn en de Middenitaliaanse stad Latina. Eerder was het weer tot een vuurgevecht gekomen tussen extremisten en politie. De schade in het kantoor in Turijn is aanzienlijk. De drie vermoedelijke daders zijn gearresteerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag had de politie in Turijn een 21-jarige verdachte terrorist doodgeschoten. By deze schietpartij werden twee politiemannen ernstig gewond. De Italiaanse regering had daarna nieuwe maatregelen uitgevaardigd, onder meer levenslang voor aanslagen op politie, vermindering van straf voor samenwerking met de politie, twee dagen hechtenis Zonder rechts bijstand voor gearresteerden. Vooral in de driehoek Milaan-Tunjn-Genua zal drastisch worden opge treden. Daar werden de laatste weken de zwaarste aanslagen gepleegd. In deze steden zyn nieuwe politieprefecten benoemd. De gent-i aal van de carabinieri. Carlo Alberto Dalla Chiesa, is tot opperbe velhebber van 30.000 carabinieri benoemd die in Noord-ltalié tegen de terroristen moeten optreden. conclusie is dat de aanslag in Ni cosia het werk was van de Li- biërs, dit in het kader van de nu* openlijke oorlog tussen kolonel Gaddafi en de gematigde hoofd stroom binnen de PLO (Fatah) onder leiding van Jasser Arafat Deze Libisch-Palestynse crisis schijnt van een ordinaire familie ruzie steeds meer uit te groeien tot een fundamenteel verschil van mening over de te volgen Arabische strategie in het Mid den-Oostenconflict. De algemene politiek van de PLO is erop genebt zich los te maken van elke vorm van „BEÏN VLOEDING" van de zijde van welk Arabisch regime dan ook middels splintergroepen binnen de PLO zelf. Zo heeft Irak jaren lang hetzelfde Palestijnse Ver werpingsfront gebruikt om Ara fat onder druk te zetten een meer radicalere koers te gaan varen. In 1978 liep de 1 raaks-Palestynse controverse uit op een openlyke oorlog, die werd uitgevochten met aanslagen op eikaars diplo maten in diverse landen. De aanslag in Nicosia afgelopen za terdag zou het begin kunnen zyn van zo'n nieuwe krachtmeting, Fatah versus het Verwerpings front. het laatste ditmaal met ge steund door Irak maar door Li bië Opvallend is dat de PLO zelf bij hoog en by laag blyft beweren dat Libië niet achter de aanslag tn Nicosia zat De twee doodgescho ten PLO-functionarissen op Cy prus waren aanhangers van Fa tah. De twee Palestynen worden in Beiroet begraven. Waarnemers in de Libanese hoofd stad zijn geneigd de PLO-theorie te geloven, omdat - Indien Libië wel de hand gehad zou hebben bij de aanslag in Nicosia - zulks on getwijfeld door de PLO zou zyn opgeklopt De anti-Libische uit latingen van PLO-zyde de laatste weken liegen er niet om. Aan de andere kant blyven dezelfde waarnemers dan met het probleem zitten van de Palcstyn- se beschuldiging van Israëlische betrokkenheid by de aanslag rf Cyprus. Men vraagt zich af waar om de Israëli's dan niet veel eer der zyn begonnen met aanslagen op Palestijnse diplomaten, want dat is een klein kunstje de PLO- missie in Nicosia ligt in een villa- buitenwijk en wordt nauwelyks bewaakt Daar onze showrooms vanaf 21 december gesloten zijn wensen wij u nu vast prettige feestdagen en hopen wij u op 2 januari weer te mogen begroeten óm een toost uit te brengen op een voorspoedig 1980.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9