Raket bleef aan grondchampagne onder de kurk... eidse agenda 8BS33SBB3B- Suikerbietenzaad verspert verkeer ROLSTOELBUS IN GEBRUIK GENOMEN MAANDAG 17 DECEMBER 1979 NOORDWIJKERHOUT - Een vrachtwagen, gevuld met 18.000 kilo suikerbietenzaad, is dit weekeinde op de provin ciale weg in Noordwijkerhout (bij de afslag naar De Zilk) gekanteld. Een gedeelte van de lading belandde op de weg waardoor deze enige tijd voor het verkeer moest worden af gesloten. Twee kranen moes ten eraan te pas komen om de vrachtwagen weer op de weg te zetten. Volgens de politie had de chauffeur alcohol ge dronken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43.05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. achtige Frans Guyana te laag was naar ae zin van de technici. In Kou- rou wilde men de raket tot min stens één kilometer hoog op het ra darscherm volgen. Met die lage wolkenvelden kon dat niet. Van daar het uitstel. Spanning Vooral de laatste tien minuten was er toch wel wat spanning in het Es- tec-kamertje. Het aftellen ging door. Tot tien seconden voor half vier zelfs was er niets aan de hand. Het noodlot sloeg in de allerlaatste seconde toe. Doodstil was het in de radiokamer. Niemand sprak één woord. Ook in het hoofdkantoor van de ESA in Parijs was men ademloos. Na een halve minuut werd het 'verlossende' woord ge sproken. De lancering was niet doorgegaan. Eén van de ventielen die de brandstoftoevoer moest re gelen, weigerde dienst te doen. De computer, want mensenhanden kwamen er niet aan te pas, gaf toen geen opdracht dat de raket kon worden afgeschoten. De allereerste poging van Westeuropa om op ruimtevaartgebied voet 'aan de grond' te krijgen was voorlopig mislukt. Over acht dagen begint het aftellen opnieuw. Ook dan zal 'Ariane' een 'GOOD LUCK' goed kunnen gebruiken. JAN WESTERLAKEN Maandag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, festival van de lach: film met de Engelse komiek Norman Wisdom, 20 en 22.15 Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-west, 14.30 Stadhuis - gemeentehuis 19 uur. Schouwburg - De kinderen van Eduard, van Marlvaux, 20.15 uur. Wassenaar - 9.30 uur, begrotingsverga dering, gemeentehuis. Leiderdorp - Cie bestuurszaken, 20 uur, gemeentehuis. Leiderdorp - Cie ruimtelijke ordening en openbare werken gemeentehuis, 20 Voorschoten - Cie welzijnszaken, 20 uur, gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14-21 dec. door apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel: 120136. Apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel: 153274. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men, uitsluitend voor spoedgevallen, gebruik maken van een taxi, teb 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, tel: 02521-13728. WARMOND - Het verzorgingstehuis Mariönhaven in Warmond heeft afgelopen zaterdag een rolstoelbus in ge bruik genomen. Het grootste deel van het geld voor deze bus is opgehaald via een loterij in Warmond en omstreken en een grote bazaar in juni van dit jaar in Marien haven zelf. Bij die gelegenheid werd 22.000 gulden verzameld. De stichting Recreatieve Activitei ten Mai ienhaven die de aankoop van deze bus mogelijk gemaakt heeft, vierde dit zaterdag met een receptie in het veipleeg-on be jaardentehuis in Waimond. De bus, waarin vijf rolstoelen kun nen worden vervoerd, werd offi cieel in gebruik genottien dooi twee bewoners van Mai ienhaven die het nieuwe vervoei middel van het plastic waai in het was verpakt, ontdeden. De geplande rondrit met de drum band St. Matthias door het dorp, om alle Warmonders te bedanken voor hun bijdrage, ging in ver band met de slechte weersom standigheden niet door. Wel reed de bus nog zonder de di umband door Warmond. Een bewoonster van Marienha- uen wordt de bus ingereden. Enige teleurstelling toch wel bij de mensen van Estec, hoewel ze prak tisch geen bijdrage hebben gele verd aan de 'Ariane'. zoals de raket is gedoopt. De bijdrage van het la boratorium is slechts geweest het uitvoerig testen van één onderdeel: de neuskegel. Meer niet. Daarom misschien was men er niet zó emo tioneel bij betrokken. Al uren tevoren was er een directe lijnverbinding met het hoofdkan toor van de Europese ruimtevaart (ESA) in Parijs. In het rokerige Es- tec-kamertje had men er al bij voorbaat rekening meegehouden dat het wel eens een latertje zou kunnen worden. Belegde broodjes, koffie, bier, limonade en ook ster kere drankjes waren volop aanwe zig. De broodjes waren snel in de hongerige magen verdwenen, de koele dranken bleven staan. T-shirt Frankrijk, dat het grootste deel van de raket-kosten, zo'n vijftig mil joen, voor z'n rekening heeft geno men (Duitsland vijfentwintig mil joen en Nederland een kleine twee miljoen) was optimistisch gestemd. De Fransen hadden zelfs T-shirtjes met daarop afgebeeld de 'Ariane' (aan de voorkant) en het land en de plaats waar de lancering was (op de rug) afgedrukt. Zelfs oud-directeur Berghuis was met zijn vrouw naar Noordwijk ge komen om het verloop van de eer ste Westeuropese raketlancering te volgen. Berghuis, die na tweeë neenhalf jaar Estec weer terug is naar Philips, voelde zich in Noord- wijk, zo vertelde zijn vrouw, net een veredelde receptionist. Hij ontving koningen, prinsen, prinsessen en andere hoogwaardigheidsbekle ders. Maar aan 'echt' werken kwam hij niet toe. "Als 'ie ergens werkt, wil 'ie wat opbouwen", vertelde ze. "Daar kreeg m'n man in Noordwijk niet de kans voor. Bovendien werd er ook nogal wat politiek bedreven. En daar is hij helemaal niet zo sterk in", aldus mevrouw Berghuis. Té luid Dat praten van de vrouw van de voormalige-directeur ging de he ren technici net iets te luidruchtig. Tot twee keer toe móest een 'sis send' geluid haar tot de orde roe pen. Misschien was het de slaap die haar te pakken had. Mevrouw Berghuis en haar man waren net terug uit Amerika. Na drie uurtjes nachtrust waren ze snel in de auto gestapt en naar Estec gereden om de lancering van de raket bij te wonen. Helaas, het liep op een domper uit. Ook voor Chriet Titulaer, die even voor drie uur met z'n dochtertje binnenstapte en rondkeek met een gezicht of iedereen hem toch wel in de gaten had. Dat hadden ze zeker. Maar men liet het niet openlijk merken. In de kantine volgden nog eens zo'n honderd mensen de verrichtingen in Kourou. Zij kregen een film te zien hoe en waar de 'Ariane' in el kaar is gezet. Iedereen moest daar na een half uurtje extra geduld op brengen. De lancering was ver traagd. Uit de gesprekken met Kourou bleek niet dat er iets aan de hand zou zijn. Toch gingen mijn ogen automa tisch naar de stille wens boven de radiotafeL 'Good luck Ariane'. Even later kwam de boodschap door dat de bewolking in het regen "Veel geluk Ariane.Maar Arine. de eerste Westeuropese raket,kwam helemaal niet van de grond. In het Estec-ruimte vaarteen- trum te Noordwijk, waar de neuskegel een tijd lang is getest en waar zaterdag de lancering via een directe lijn werd gevolgd, bleef de feestdronk derhalve onaangesproken. NOORDWIJK - De cham- pagne-llessen bleven ge kurkt. Géén drankje za terdagmiddag voor de tientallen mensen in het benauwde kantoortje van het ruimtevaart-labora torium Estec in Noord wijk. Ze waren juist ge tuige geweest van een mislukte raketlancering in Kourou (Frans Guya na). De eerste van tVest- europa. Overleden na ongeval met motorfiets WASSENAAR - De 19-jarige Yvonne Francica Krul is gister avond overleden bij een ongeval met een motorfiets op de Kat- wijkseweg in Wassenaar. Het Haagse meisje reed door onbe kende oorzaak tegen een ver- keerspaal aan de rechterkant van de weg en reed vervolgens fron taal tegen een boopj. Zij was op slag dood. Een duo-passagiere uit Zoetermeer moest met hersen letsel en verwondingen aan ar men en benen over worden ge bracht naar het Bronovo zieken huis in Den Haag. WASSENAAR - Een losgeslagen boei, waarvan de verlichting nog brandde, is gisterochtend vroeg aan het strand van de Wassenaar- se Slag aangetroffen. Volgens de kustwacht van Scheveningen be trof het een boei die ter hoogte van Vlissingen lag. De boei is ge demonteerd en zal, wanneer de weersomstandigheden wat gun stiger zijn, teruggebracht worden naar de plaats van herkomst. Brandweer had het druk rijdt tegen lichtmast op LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag met zijn auto op de Knaalweg tegen een licht mast gevlogen. Volgens de be stuurder van de wagen moest hij plotseling uitwijken vooreen au to die vanaf de Van Vollenhove- kade de Kanaalweg opreed. Hij raakte daardoor in een slip en ramde de lichtmast. De auto werd flink beschadigd, de bestuurder kwam met de schrik vrij. WARMOND - De badminton- en tafeltennisvereniging "Steeds Vooruit" in Warmond organiseerde zaterdag een tafeltennistoernooi voor scholieren van de vierde, vijfde en BlU'°'Cl'lii ke Stand zesde klassen van de lagere scholen in Warmond. Het toernooi vond plaats in het gemeente- lijk gymnastieklokaal aan het pleintje bij de Pomp. LEIDEN - De storm en overvloedi ge regen van het afgelopen week einde heeft de Leidse brandweer handenvol werk gegeven. In to taal moest zaterdag zestien maal uitgerukt worden om hulp te verlenen. Zaterdagochtend kwam men in actie op de Bree- straat. Daar dreigde een schoor steen van een pand naar beneden te waaien. Brandweerlieden na men de nodige maatregelen om dat te voorkomen. Ook verleende de brandweer hulp bij een om- vergewaaide schutting. Het hemelwater zoigde op diverse plaatsen voor problemen. Enkele woningen en kelders liepen on der water en werden door de brandweer leeggepompt. Automobilist LEIDERDORP - De Leiderdorpse postduivenvereni ging De Rijnklievers heeft afgelopen weekend haar jaarlijkse berenigingstentoonstelling gehouden. brieken aan de Zijlüijk. ZOETERWOUDE/LEIDEN - Geboren: Ronald Vincent van Santen (Zoeter woude); Fi anciska Carola van der Loo (Zoeterwoude). Overleden: M. van der Bent (1930) e.v. J. Boezaard (Leiden); W. Meijvogel (1914) gehuwd geweest met P. van der Plas (Leiden); W. Barnhoorn (1902); A. van Heezik (1908) (Leiden); W. C. Franck (1903) e.v. P. A. van Werkho- n (Leiden); K. Kuipers (1908) e (1890) (Zoeterwoude); Pieter Koster (1919) (Zoeterwoude). Gehuwd: J. J. Hofman en H. Loof (Lei den); J. P. Kaptein en G. J. Lancel (Leiden); P. Ramkisoen en S. Chan- goer (Leiden); H. J. M. Dickhof en C. M. E. Pieterse (Leiden); A. M. J. A. Schimmelpenninck en C. B. J. Goe man (Leiden); M. M. Nieuwenburg en A. M. J. Kaskens (Leiden); R. Tempe laar en W. C. J. Blokdijk (Leiden). Met aansteker in kledingkast LEIDEN - Een slaapkamerbrandje heeft zaterdagochtend voor f 1500,- schade aangericht in een woning aan de Passiebloem in de Meren wijk. Het vierjarig doch- terje had in een kledingkast, waarin ze zich had teruggetrok ken, een aansteker ontstoken. Het kind zelf bleef ongedeerd, maar de klerenkast brandde volledig uit. De brandweer kon ernstiger schade voorkomen. Boei spoelt aan by Wassenaarse Slag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2