Jan Arnouts haalt het net niet... Caren Metschunk dient zich aan als opvolgster Ender Blamerende nederlaag van rugbyteam Dielis Europees kampioen PUTTEMANS WINNAAR VAN DUINDIGT-CROSS Davis-cup voor YS na zege op Italië Peter Muller in afdaling snelste MAANDAG 17 DECEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 17 SPORT B I I III I ROSTOCK (ANP) - Tijdens Oostduitse zwem bekerwed strijden in het 25-meterbad van Rostock heeft de 16-jarige Ca ren Metschuck van de plaatse lijke club SC Empor Rostock zich als de opvolgster van Kor- nelia Ender aangediend. Ze won drie van de vijf onderde len en versloeg op de 100 meter vrije slag zelfs wereldkam pioene Barbara Krause: 55.10 tegen 5524. Met die tijd verbeterde Metschuck te vens het Oostduitse record voor kleine baden, dat op naam stond van Kornelia Ender (55.37). Metschuck legde ook beslag op de 100 meter rugslag 1.03.94) en de 100 meter vlinderslag (1.01.19). Bij de heren was de Rus Sidorenko veruit de sterkste. Hij won de 100 meter schoolslag (1.02 94). de 100 meter rug- (2 081 'oO)"0' en 06 200 mCler WlSse,s,aS De uit twee zwemmers en drie zwemsters bestaande Nederlandse afvaardiging speelde geen enkele rol van betekenis. Albert Boonstra werd in het totaalklas sement twaalfde. Frans Debets vijfen twintigste. terwijl de dames Ingrid Es- ser en Mirjam Lemstra beslag legden op respectievelijk de elfde en zevenen twintigste plaats. Brigitha Enith Brigitha heeft zich in het afgelopen weekeinde weer eens in het zwempak gehesen. Zij werd tot die daad aange spoord. omdat een "gulle gever" bij sprintwedstrijden in het zwembad Rotterdam West kleurentelevisies als hoofdprijzen beschikbaar had gesteld. Brigitha. die inmiddels haar heeft afgesloten, bleek nog maar wei nig aan snelheid te hebben ingeboet. Op de 50 meter vrije slag liet zij een tijd afdrukken van 27.4 seconden en bleef daarmee Maritska van der Linden (27.9) voor. Edward Maasdijk van De Zijl LGB wa< bij de heren de snelste (25.04), terwijl HPC-er Hans Kroes bij de jongens als eerste aantikte: 25.49. HPC verbeterde overigens het adspirantenrecord op de 5x50 nieter vrije slag jongens Het vijf tal Remco Vrijling. Peter Collet. Erik Spaans. Gerard de Kort en Hans Kroes kwam tot een totaaltijd van 2.11.0. Die tijd impliceerde een aanzienlijke ver betering van het oude record, dat sinds 1973 on naam stond van Surae met 2.13.4 Wereldtijd De Westduitse zwemmer Gerald Moel- ken heeft tijdens de Westduitse zwem- kampioenschappen voor clubs in Volklingen (25 meterbaan) het offi cieuze wereldrecord op de 100 meter schoolslag gee venaard Moelken. die dit record reeds op zijn naam had staan, liet de klokken stoppen na 1.01.0. nadat hij was gekeerd in de on waarschijnlijke tijd van 28.4 seconden. TERNEUZEN (GPD) - Jan Arnouts sloeg het gebod van biljartvader Tonny Schrauwen volledig in de wind. Woedend verliet hij het kleed lokaal. De klap was extra hard aangekomen. Na een nederlaag in de voorlaatste ronde van het Europese kampioenschap 47-1 tegen Dielis, die zijn titel met succes verdedigde, was het incasseringsvermogen van de debuterende Nederlander nog meer op de proef gesteld. Met verbijstering had Arnouts kennis genomen van de door de wereldbil jartbond (UMB) gehanteerde selectieprocedure met betrekking tot de kwalificatie voor het komende wereldkampioenschap in het moei lijkste kaderspel. Dat was te veel voor het doorgaans toch kalme Ettense biljarttalent. Vertwijfeld zonderde hij zich af. Dramatiek in Terneuzen, waar het in bepaalde opzichten verras send gelopen Europese kam pioenschap in de slotfase uit draaide op een keiharde Neder landse tweestrijd. Toen zaterdag duidelijk werd dat zowel Vultink als Arnouts niet in aanmerking zouden komen voor de hoogste eer, werden de posities van twee KNBB-afgezanten aanzienlijk verhard. Vooral toen bondsbe- stuurder Jan Lageweg in de sterk verouderde reglementen van de UMB een passage vond waaruit duideliik werd dat niet zowel Vultink als Arnouts zich zouden kunnen kwalificeren voor het te houden wereldkampioenschap, maar slechts de hoogst geëindig de van de twee Nederlanders. Normaal is een klassering op een EK bij de eerste vier, en door gaans ook bij de eerste vijf, een garantie voor deelname aan een daarop volgend wereldkam pioenschap. Maar de UMB maakt op die regel een uitzondering, wanneer twee landgenoten hoog eindigen zonder dat een daarvan de titel verovert. Lageweg zag de bui hangen en improviseerde een telefonisch topoverleg tussen de Europese en wereldbiljartorga- nisatie. Maar zoals al van oudsher zijn afgestemd. De deelnemers worden daarvan de dupe. Het is elke keer raak. Ik zal de Neder landse bond verzoeken op de komende CEB-vergadering een voorstel in te dienen, zodat voor taan de spelers vooraf weten, hoe de selectieprocedure is". Een aardige gedachte van Schrau wen, waarschijnlijk ook een tik keltje naief Want zolang de twee overkoepelende bonden nog steeds geen waterdichte afspra ken met elkaar hebben gemaakt, zal die onzekerheid in spelers- kringen wel blijven voortbe staan. Vultink dan ook berus tend: „Het is niet nieuw, zo is het al jaren. Ik maak me er niet meer druk om". En Arnouts: ..Dat houd je toch niet voor mogelijk. Nu wordt Stenzei wel afgevaar digd en ik niet, en dat terwijl ik drie partijen meer heb gewon- Uniek toernooi Het EK in Terneuzen is in een aan tal opzichten een uniek toernooi geweest. Nog nooit is het op een Europese titelstrijd voorgeko men dat vijf spelers een moyenne van ruim boven de 30 behaalden. Nog nooit ook is een finale ge speeld tussen de nummer 1 en de nummer 7 in het klassement. In sporthal Het Zwaantje stonden in de „eindstrijd" Ludo Dielis en Frans Stenzei tegenover elkaar. Vandaar dat het kampioenschap tevoren eigenlijk een uitgemaak te zaak was. Of, zoals Connesson het voor de finale betitelde: „Ik maak me geen illusies meer. Stenzei is toch geen partij voor Dielis". Connessons optreden in de slot- seance tegen Arnouts was niet temin uiterst gemotiveerd. De 21- jarige Nederlander, die by winst op zijn Franse tegenstander in Terneuzen het zilver zou hebben veroverd, werd in de tweede beurt gedemoraliseerd door een reeks van 260, die de onder de ge geven omstandigheden opval lend ambitieuze Connesson op het groene laken legde. Het pleit was daarmee beslecht, Arnouts kwam niet meer in de wedstrijd en eindigde op dit EK tenslotte als vijfde met een aanvaardbaar toernooigemiddelde (33.11). Arbitrale dwaling Jan Arnouts werd in het laatste deel van het toernooi voorbijgestreefd door Hans Vultink. De Groenloér De eindstand is: 1. en Europees kampioen Dielis (Bel) 12 punten. 161 hoogste se rie. 38.75 gemiddelde) 2. Connesson (Fra) 11 260 38.00 3. Wildforster (Wdl) 10 229 33.13 4 Vultink (Ned) 8 300 36.43 5. Arnouts (Ned) 8 196 33 11 6 Wesembeek (Bel) 3 129 16 47 7 Stenzei (Oos) 2 100 15 30 8. Arcnaza (Spa) 2 72 14.27 begon het toernooi slecht, maar won vervolgens van Dielis, We- senbeek. Arenaza en Stenzel. Te gen de jonge Westduitser Tho mas Wildforster werd Vultink gistermiddag het slachtoffer van een arbitrale dwaling, omdat een zuivere carambole niet als zoda nig werd gehonoreerd. De ballen bleven daarom in ideale positie op de lijn achter. De manier waarop Wildforster dat meeval lertje uitbuitte, was niettemin knap. Dat leverde hem een serie op van 229, de party en een uit eindelijke derde plaats. Vultink reikte nu niet verder dan een vierde positie, en dat is voor hem onder de maat De 42-jarige biljartvedette kan veel meer, en dat heeft hij in Terneuzen onder meer getoond door een serie van 300 caramboles tegen Dielis. Het zou later de enige nederlaag van de dolgelukkige Belg blijken te zijn. De Belg Ludo Dielis in actie tijdens het Europees kampioenschap 47-1De biljarter eiste de titel voor zich op. tussen deze twee overkoepelende instanties het geval is, faalde de communicatie opnieuw. Dupe Jan Arnouts werd ten slotte de du pe van genoemde tweespalt, al zal de KNBB de komende weken alles in het werk stellen om die onrechtvaardigheid alsnog teniet te doen. Ondanks nederlagen in de laatste drie seances, kan de Westbrabander, zijn leeftijd en onervarenheid in acht genomen, terugzien op een geslaagd toer nooi. Dat was ook de mening van bondstrainer Tonny Schrauwen: ..Jan heeft goed gespeeld, een re delijk moyenne gedraaid en veel ervaring opgedaan. Dat is het belangrijkste. Wie had verwacht dat hij zolang in de race om de titel zou blijven? Het zou echter onrechtvaardig zijn hem nu uit te sluiten voor het WK. Het is bela chelijk, dat de reglementen van de CEB en UMB niet op elkaar ■kMiel Puttermans. DEN HAAG (ANJP)- Miel Puttemans is gisteren winnaar geworden van de Duindigt Cross. De Belg legde de 8 kilometer af in 23 min. 31.8 sec. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Aarnoud Parmentier. Bij de dames zegevierde Karin Denijs. Ze legde de 2500 meter af in 10 min 8,5 De uitslagen: heren: 8000 m: 1. Miel Puttemans (Bel) 23.31,8; 2. Aarnoud Parmentier 23.34,1; 3. Hans Koeleman (AAC) 23.38.5; 4. Gerard Nijboer (Daventria)23.40,1; 5. Piet Vonck (Hulst) 23.44,3; 6. Klaas Lok (Phoenix) 23.51,7; 7. Ab Buys (Phoenix) 23.54,8; 8. Gerard Terbroke (Ciku) 23.58,5. De Bataven-atleet Henk van Leeuwen kwam als 33ste binnen in een tijd van 25.54 seconden. Hij werd op de voet gevolgd door Theo v.d. Veer van AV Holland, die 25.55 liet afdrukken. Verdere uitslagen: 48. Kees van Klink (De Bataven) 26.26; 55. Arie van Tol (De Bataven) 26.50; 57. Peter Wezel (De Bataven) 26.56; 60. Martin v.d. Hoorn (AV Holland) 27.02; 65. Kees van Manen (AV Leiden) 27.18; 68. Nico Volker (AV Holland) 27.24; 74. Jan Hendriks (De Bataven) 27.35. Uitslagen dames 2500 meter 1. Karin de Nijs (Sparta) 10.08.5; 2. Brigitte de Nijs (Sparta) 10.15,0; 3. Elly van Hulst (Olympia 48) 10.28,5; 4 Marjo de Nijs (Sparta) 10.50,2. Tina Bunsma van AV De Bataven werd achtste in een tijd van 11.20. Op de tiende plaats finishte Asti Oskamp (De Bataven), die een tijd van 11.26 liet noteren. Maurice Hunk (De Bataven) eiste de elfde plaats voor zich op 11.32) en Lia Verbeek (De Bataven) legde beslag op de twaalfde positie (11.35). Bij de jongens A, die 3000 meter liepen, eindigde Marcel Honsbeek (Bata ven) als tweede. Bij de jongens C 1500 meter) waren er eveneens eervolle derde plaatsen weggelegd voor Bataven-atleten. Robert llijpma werd derde, Leon de Jeu zesde en Nico Kerkvliet zevende. SAN FRANCISCO (Reuter) - Het tennisteam van de Verenigde Staten heeft za terdag in San Francisco de Davis-beker veroverd. De Amerikanen versloegen Italië met duidelijke cij fers: 3-0. De Italianen Panatta Bertolucci hebben zich overigens tot het ui terste verzet in de laatste (dubbel) partij tegen het koppel Smith/ Lutz. De Amerikanen wonnen de eerste set met 6-4 maar stuitten daarna op een taaie Italiaanse te genstand. Door een foutieve backhandvolley van Panatta ein digde de tweede set m een 12 10 zege voor Smith, Lutz. Daarna was de oppositie van de Italianen gebroken. Via 6-2 kwamen de Amerikanen in het bezit van de Davis-cup. Eer der hadden McEnroe en Gerulai- tis respectievelijk Panatta en Ba- razutti verslagen. De Nederlandse kampioene Ma rianne van der Torre is als eerste geplaatst voor het toernooi om de Orange Bowl. Dit is een belang rijk evenement voor spelers en speelsters onder de achttien jaar. Tom Okker Tom Okker is in Luzern uitgescha keld in de kwartfinales van een indoortoernooi. Okker verloor in twee sets (6-2, 6—2) van de als eer ste geplaatste Amerikaan Bri^n Gottfried. De finale werd overi gens gewonnen door de Frans man Yanninck Noah. De Span jaard Higueras werd in twee sets uit het toernooi gespeeld. Wimbledonkampioene Martina Navratolova werd in een toernooi in Tokio verslagen door Tracey Austin. De Amerikaanse streek door die overwinning het lieve sommetie van 200 000 dollar op. LJUBLJANA (GPD) - De af gang, die het Nederlandse rugbyteam in het begin van dit seizoen nog heeft kunnen voorkomen, is de ploeg giste ren in Ljubljana niet be spaard gebleven. Joegoslavië dat kansloos werd geacht, won de tweede ontmoeting met 10-6 en dat mag als een grote verrassing worden ge- Er zit een luchtje aan de over winning van de thuisforma- tie. De tweede try, die de Bal kanbewoners de zege be zorgde, was namelijk discu tabel. Nederland heeft door dit verlies de promotie naar de A-poule niet meer in eigen hand. Een frustrerende zaak, zeker als wordt bedacht dat trainer Dennis Power op het technische vlak over het bes te team van de B-poule be schikt. Wat schort er aan de rugby- ploeg? Wel, Nederland kan de psychische druk die voor elke interland op het vijftiental rust, niet verdragen. Het moe ten scoren leidt tot vertraagd spel van de drie kwart-lijn. Ook Dennis power onderkent dit euvel. Hij is samen met anderen hard bezig om tot een andere aanpak te komen, maar daar wil hij niets over verklappen. De wijzigingen beloven, volgens hem, veel goeds voor het Nederlandse rugby. Voorlopig is het echter nog niet aan de orde. Power moet dit seizoen onder de huidige om standigheden verder. Mis schien komt hij binnenkort met een tussenoplossing, waardoor Oranje straks in maart steviger in zijn schoe nen staat in het duel met West-Duitsland. Het Nederlandse team bewoog zich gisteren vrijwel het ge hele eerste gedeelte van de wedstrijd op de helft van de Joegoslaven. die de aanvallen van de gastheren met forse middelen probeerden af te stoppen. Maar ondanks het vele balbezit bleef de score tot vijf minuten voor het rustsig- naal van scheidsrechter Ta- velli uit. Dit kwam mede door het feit dat full back Ray mond van Roovcn by het ne men van de strafschoppen niet al te veel geluk had. Bij de vijfde poging was het pas raak: 0-3. Toen de hatelijke nul van het scorebord was verdwenen, dacht de Oranje-formatie het karwei definitief af te kunnen maken. Als een en ander met sober spel was omlijst, had het vijftiental wellicht meer keren kunnen toeslaan. Sommige spelers namen ech ter te veel risico bij het opzet ten van de aanvallen, en dat werd Oranje 17 minuten voor de pauze fataal. Raymond van Rooyen bracht het leer op en passte slordig, waardoor Ze- lezmkar kans zag het leer te onderscheppen. Even leek het erop dat John Koelemij kon corrigeren, maar de Joe goslaven straften de fout van Nederlandse kant even later toch af. Kort daarop ging Nederland de fensief weer in de fout. Panic profiteerde van een glijpartij van Diok-speler Dick Altink, stoomde vervolgens op de Nederlandse try-line af en drukte de bal volgens scheidsrechter Tavelli correct In het goalgebied: 6-3. Naar de mening van aanvoerder Piet Paul was dat niet het ge val: "Ik tackelde hem voordat de bal werd gedrukt", zo ver klaarde hij. De arbiter, die goed floot, zag het anders: "De Joegoslaaf werd getackeld, maar de bal werd daarbij niet voorwaarts gespeeld. Dus ik kon niet flui ten voor een overtreding! Pa nic was vervolgens eerder bij de bal van Paul. Daarop acht te ik de score correct", aldus Tavelli. Tepic bracht de stand middels de conversie op 10-3. De gasten raakten even uit het veld geslagen, maar vochten kort daarop toch uit alle macht om de score in hun voordeel om te buigen. De ploeg kwam ook enkele keren zeer dicht bij de try-line van de Joegoslaven. Maar alleen Bas Kasteel lukte het via strafschoppen op korte af stand van de palen raak te schieten en daarmee de eind stand een dragelyker aanzien te geven: 10-6 de afdaling in Val Gar VAL GARDENA (ANP) - De Zwit ser Peter Muller is gisteren win naar geworden van een afdaling bij Val Gardena tellend voor de wereld ski-beker by de heren. Hij kwam tot 2 min. 3.94 set De tweede plaats was voor de Noor Brik Hacker in 2 M.72 na da dai de voor de Oostenrijker Werner Gnssman in 2.04,84. Dc stand in de klassement voor dr we reldbeker is na dc afdaling tc Val Gar dena: 1. Ingemar Stenmark (Zwe)75 punten 2. Bojan Knzaj (Zwe) 55 f De winnares van de wereldbeker ski, de Oostcnrykse Anncmaric Moser heeft zaterdag in het Ita liaanse Piancavello haar zestigste overwinning in een wedstryd om de W«raldbeker behaald. De Oos tenrijkse zegevierde in een tijd van 1 minuut en 57.04 seconden en bleef haar naaste concurrente, de Francuisc Perrine Pelen, net voor 1.57.31. Dc uitslag van dc slalom in Piancavallo 1. Anncmaric Moser (Oosi 157 04 (57.85-59.19); 2 Perrine JVIcn (Fra) 1 57 31 (56.20 59.11); l Claudia Gior- dam dl..) 1.57 45 (57.38 I 0007); 4 i Wcnsrl iLwi I y Cl EbcrU lila) i 5h N I 58 23. 6. Pic i Macrha user 106. 3 Mar» t 100; 4 Perrine i* Scrrat (Fra) 52.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17