actief in i vrije tijd Teruggave schept problemen 'Emancipatiebeleid lachertje' Wegwijs in Leiden Prof. dr. P.H. Pott 25 jaar directeur museum Volkenkunde Wijkbureau De Kooi in gebruik genomen Extra geld voor vuilverbranding PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt morgenavond een al gemene ledenvergadering in het gebouw van de Studente- nekklesia aan het Rapenburg 100. Op de agenda staat naast een verantwoording van de PPR-fractie in de Leidse ge meenteraad de behandeling van de beleidsnota "De PPR in de jaren 80". De vergade ring begint om acht uur. Popavond In het kader van de actie Leiden tegen apartheid" organiseert het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 morgen avond een manifestatie "Pop tegen apartheid". De op brengst van deze avond komt geheel ten goede aan het ANC, de zwarte bevrijdingsbewe ging in Zuid-Afrika. Op deze avond zullen optreden de Zuidafrikaanse zanger-ar tiest Brian Isaacs met zelf ge schreven liedjes en het LVC Workshop Orkest, bestaande uit uit amateurmusici. Verder treden op de Leidse poli tieke popgroep "De Grote Bluf" en de Brabantse folk- popgroep De RK Veulpoepers BV. Bovendien wordt op deze avond de film "Brief aan Vor- ster" van de Nederlandse re gisseur Roeland Kerbosch vertoond. De zaal wordt ver sierd met wandkleden van de Leidse kunstenares Lydia Luiten. De avond begint om 21 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. PvdA-vergadering De PvdA afdeling Leiden ver gadert morgen in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt onder meer actuele gemeentelijk politiek, een economisch discussie ten be hoeve van dit onderdeel van het nieuwe verkiezingspro gramma alsmede de versla gen van diverse vergaderin gen. Hengelsport De Leidse hengelsportvereni ging VOP'74 hield een vis wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag van deze wedstrijd was: l.H.v.d.Meij5\00gram (19 stuks), 2. G. J. Kokkedee 2250 gram (8 stuks),3. F. Reij- ken 1675 gram (6 stuks), 4. M. Kerkvliet 1400 gram (7 stuks), 5. H. v. Houten 1475 gram (6 stuks), 6. A. Segijn 1150 gram (5 stuks), 7.H.V. Tongeren 825 gram (4 stuks), 8. W. Blans- jaar 600 gram (3 stuks), 9. A. v. d. Meij 275 gram (2 stuks), 10. R. v. d. Zeeuw 425 gramfl stuks). Bingo-avond. De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een bingo-avond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De bijeenkomst be gint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. Youth for Christ "Op vrije voeten" is de naam van een kleintheaterproduk- tie van Youth for ChristIn het komende seizoen '79-80 komt deze groep naar Leiden om op te treden in scholen, jeugdso- zen, vormingscentramilitai re tehuizen en kerken. De theatergroep bestaat al zes jaar in een steeds wisselende samenstelling. De bedoeling van het kleintheater is om met zoveel mogelijk jongeren in contact te komen om van ge dachten te wisselen over ge loof en geloofsbelevingVoor nadere inlichtingen: YFC-se- cretariaat, Gustav Mahler- laan 22, Voorschoten. Teach in De gezamenlijke instituten van de Leidse universiteit houden morgenochtend een teach-in in het kader van de actie "Leiden tegen apartheid"De bijeenkomst begint om kwar over tien en wordt gehouden in het Sociologisch Instituut aan het Stationsplein 242. Op de bijeenkomst zullen ver schillende sprekers het woord voeren, worden films ver toond en wordt verzetspoëzie voorgedragen. Bovendien is er muziek en gelegenheid voor discussie. Ook zal er een do cumentatiemap over Zuid- Af rika worden uitgegeven. Hengelsport HSV "Zuid-West" viste de kerstwedstrijd in Zaandam. De vangst was redelijk: met 10 man werden er 196 stuks met een gewicht van 78.100 gram gevangen. De uitslag was: 1. C. Schouten 18.960 gram (44 stuks), 2. W. Moenen 11080 gram (22 stuks), 3. H. Schou ten 8560 gram (21 stuks), 4. A. Ruis 8210 gram (18 stuks), 5. R. de Bezemer 8010 gram (16 stuks) 6. D. Schouten 7610 gram (21 stuks), 7. H. v.d. Laan 6290 gram (19 stuks), 8. G. v.d. Laan 4650 gram (12 stuks), 9. H. Moenen 3980 gram (14 stuks), 10. l.Mazurel 2750 gram (9 stuks). LEIDEN - De directeur van het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat in Leiden zit met een probleem. "Een aantal landen eist de teruggave van voorwerpen van het museum die voor het betrokken land van histo risch of ander belang zijn. Het gevolg is dat daar delica te situaties door kunnen ontstaan. Met name op politiek terrein. Mijn taak is nu een formule te vinden om dit soort zaken te kunnen omschrijven". Aan het woord is professor dr. P. H. Pott. Hij staat aan de vooravond van zijn zilveren jubileum als di recteur van het museum. Eén van de opdrachten aan de jubilerende directeur luidt in ambtelijke taal; "Waar liggen de belangen zoda nig, dat op bepaalde verzoeken om teruggave van voorwerpen in het museum positieve benade ring mogelijk is". Meer wil prof. Pott hierover niet kwijt, want het is een "zeer gevoelige kwestie". Ook de museumethiek is volgens prof. Pott een nieuwe loot aan de problemenstam. "Het is iets van de laatste jaren. Het betekent dat we niet alleen wat voorwerpen moeten exposeren, maar ook dat we een zo eerlijk mogelijk beeld van een land moeten geven. Dus niet alleen de negatieve dingen, maar ook wat er in zo'n land al tot stand is gebracht". Dit zijn in het kort de werkzaamhe den van een hedendaags mu seumdirecteur. Er is sinds de Tweede Wereldoorlog veel ver anderd in met name het Museum voor Volkenkunde. Destijds moest prof. Pott gamalan- avondjes organiseren om het publiek naar de Steenstraat te trekken. Professor Pott werd op 3 oktober 1918 in Groningen geboren. Na zijn middelbare schooltijd door liep hij in Kampen de opleiding tot reserve-officier. Daarna werd hij in 1938 aangewezen als "can- didaat Indisch Ambtenaar". In dat jaar begon hij zijn studie in de Indologie aan de universiteit van Utrecht. Jongste Op 1 januari 1955 werd hij als op volger van prof. dr. G. W. Locher, directeur van het Museum voor Volkenkunde. Hij was daarmee met zijn 36 jaar de jongste rijks museumdirecteur van Neder land. Pott was echter al aan het museum verbonden. Direct na de afloop van de Tweede Wereld oorlog hielp hij mee het museum weer op poten te zetten. Eén van de eerste activiteiten was het op treden van een Indonesisch ga- malanorkestje. "Alle ruiten wa ren toen uit het gebouw en het museum was ontruimd. Met be hulp van glas uit vitrines die in de kelder stonden, werden de ruiten gemaakt. Ik zat tijdens zo'n bombardement vanwege de kou met een deken over mij heen te werken toen er een bom tegen de wal van de sin gel terugketste in het water. Ik had de deken over mijn hoofd ge trokken zodat alleen mijn handen gewond waren door glassplin ters. Ik zat echter wel van onder tot boven onder de blubber". De daaropvolgende periode was bestemd voor reorganisatie. Er kwam nieuw personeel en er werd begonnen met de systema tische herinrichting van het ge bouw. Daarbij is direct ruimte ge reserveerd voor tijdelijke ten- toonstellingen."Ik heb de lijn van de educatieve functie van het museum, die door prof. Locher werd uitgezet, doorgetrokken. Onder andere het tentoonstel- lingsbeleid. Wij gingen toen wer ken met tentoonstellingen waar van wij dachten dat ze voor het publiek interessant waren. Dit duurde tot ongeveer 1962. Na dat jaar gingen we vergelijken de onderwerpen exposeren; hoe zien de volken van buiten Europa de Europeanen en dergelijke. In deze lijn lag ook de jubileumten toonstelling in 1962. Bij deze ten toonstelling werd een beeld ge geven van hoe wij de medemens elders in de wereld zien en welke vertekening daarbij optreedt". „Naar wijder horizon In het jubileumjaar verscheen te vens een boek van de hand van prof. Pott. Het kreeg dezelfde ti tel als de tentoonstelling; "Naar wijder horizon". "Het was een af sluiting van de periode van alge mene tentoonstellingen, waarbij gebruik werd gemaakt van mate riaal dat in het museum aanwezig Prof. Pott "Daarna zijn we begon nen met tentoonstellingen die meer gericht waren op het pre senteren van het dagelijks leven van bepaalde volkeren in andere delen van de wereld. Ze waren gebaseerd op veldwerk en op ge richt verzamelen van materiaal in het bewuste land. Zo was er bij voorbeeld een tentoonstelling over Thailand waar een ploeg van het museum is heengeweest. Ze hebben daar allerhande informa tie (zoals foto's en films) verza meld". Bij dergelijke tentoonstellingen gaat het volgens prof. Pott om zo genaamde evocatieve (sfeero- proepende) exposities. "De be zoeker loopt niet meer langs. LEIDEN - In het voormalige onderkomen van "De Watervrienden", op de begane grond van een flatgebouw aan de Surinamestraat in De Kooi zit wijkagent J.W. van Beek vanaf gisteren het tweede wijkbureau van politie in Leiden te bemannen. Gisteren werd het door burgemeester Vis officieel geopend. Voor die gelegenheid was een flink aantal bewoners van De Kooi naar de Surinamestraat gekomen, evenals de majorettes "De Kooigirls" die er een optreden weggaven. Er is al vanaf 1972 een wijkdienst in De Kooi, de laatste twee jaar vervuld door Van Beek. Hij zal in het wijkcentrum in beginsel twee maal per week spreekuur houden, dinsdagavond van zeven tot negen uur en vrijdagochtend van negen tot twaalf uur. Men is bij de politie erg blij met dit onderkomen, al is het niet ideaal gelegen in het werkgebied dat ook de Zeeheldenbuurt beslaat. Het stre ven is om alle negen wijkagenten een eigen onderkomen te geven. In de Merenwijk is dat al eerder gebeurd. Maar noch burgemeester Vis, noch politie-commissaris Van Voorden kon gisteren beloven dat de andere zeven bureaus er binnen afzienbare tijd zullen komen. De Leidse museum-directeur prof. dr. PU. Pott: "Oude waarden worden vergeten" maar treedt zelf in het beeld. Hoogtepunten op dat gebied wa ren de tentoonstellingen over het leven van de Eskimo's en ook de expositie Bisonjager en Blo»kge- zicht, dat alle records van het mu seum sloeg; maar liefst bijna honderdduizend mensen be zochten deze tentoonstellind die in '64 werd gehouden". Een geheel nieuw probleem is vol gens prof. Pott het behoud van het cultuurgoed van besloten gemeenschappen in sommige landen. "Het merendeel van der gelijke, zeg maar buiten-Europe- se landen, ontwikkelt zich revo lutionair en daarbij worden de oude waarden vergeten. Op deze manier ontstaat er i Er wordt geruime tijd geen aan dacht meer besteed aan culturele zaken en als men het na en aantal jaren ontdekt, is het vaak te laat om nog iets te redden". Mede als gevolg daarvan heeft prof. Pott al een groot aantal studenten uit dergelijke landen opgeleid. THIJS JANSEN LEIDEN/WARMOND - E- za' een bedrag van 500.000 gul den extra krediet worden ge geven voor de bouw van de slakkenbunker van de Leidse vuilverbranding. Dit is giste ren unaniem besloten tijdens de vergadering van de alge mene raad voor de gemeen schappelijke vuilverwerking Leiden en omstreken. Oorspronkelijk was er slechts een bedrag van 250.000 ge raamd voor de vervanging van de slakkenbunker. De heer Van Overmeire, direc teur van de Leidse vuilver branding, legde gisteren ech ter uit dat er vijf ton extra no dig is omdat anders de hin- derwetsvoorwaarden niet kunnen worden nageleefd. De grond moet namelijk ge heel ondoordringbaar wor den en daartoe moet een be tonnen plaat in de grond wor den aangebracht. Ook voor de aanschaf van twee nieuwe vuilkranen bleek het eerder geraamde bedrag van twee ton niet toereikend. Gebleken is dat een krediet van 2.300.000 zeker nodig is. Door de grote toename van de vuilaanvoer zijn beide kranen tot op de draad versleten. Voorzitter mevrouw J. G. Fa se-Dubbelboer drong er bij de raad dan ook op aan om nu een beslissing te nemen. "De levertijd van de kranen be draagt zeven maanden en willen we de nieuwe aan het eind van de volgende zomer installeren, dan zullen we nu een beslissing moeten ne men." Alle raadsleden gingen vervolgens met het voorstel akkoord. Er werd gisteren ook nog uit voerig ingegaan op het on langs verschenen rapport over het hergebruik van af valstoffen. De heer Van Overmeire pleitte voor het in voeren van subsidie voor oud papier, glasinzameling, een reinigingsvoorlichter en voor zwerfvuilbestrijding. "We ^moeten met alle regio-ge meenten een gezamenlijk milieubeleid voeren en pro beren de afvalstroom terug te dringen", aldus de heer Van Overmeire". LEIDEN - Het PvdA gemeente raadslid mevrouw Van Dongen toonde zich gisteravond tijdens het fractieberaad van haar partij niet bepaald gelukkig met het be sluit van het college van B en W om WD-wethouder Fase (eco nomische zaken en personeels zaken) te belasten met de coördi natie van het gemeentelijk eman cipatiebeleid. Zoals bekend zal mevrouw Van Dongen zich bij de komende be grotingsbehandeling voor 1980 opwerpen als pleitbezorgster voor de emancipatie. Van Don gen: "De emancipatie wordt door dit college niet bijster serieus ge nomen. Ook niet door mijn eigen partijgenoten. Een kwalijke zaak". Van Dongen vervolgt: "Op zich is het natuurlijk een goede zaak dat een wethouder zich bezig gaat houden met emancipatiezaken. Maar als je kijkt met wat voor achtergrond deze beslissing is genomen dan is het gewoon een lachertje. Omdat ik nu toevallig een aantal "emancipatie-moties" ga indienen heeft men besloten om iemand als spreekbuis van het college te laten fungeren. An ders was het niet eens gebeurd. Er is hier duidelijk sprake van een noodmaatregel". "Wanneer men het binnen het col lege over emancipatie heeft dan wordt er alleen maar gedacht aan zaken als een Vrouwenhuis en het scheppen van meer moge lijkheden voor vrouwen om bin nen het gemeentelijk apparaat een baantje te kunnen krijgen", aldus raadslid Van Dongen. "Waar het mij om gaat is het voe ren van een algemeen emancipa tiebeleid. Daar zal ik bij de begro tingsbehandeling ook nadruk kelijk voor pleiten". Van Dongen had trouwens veel lie ver gezien dat één van de PvdA- wethouders zou worden belast met de coördinatie van het eman cipatiebeleid. "Ook al zijn dat al lemaal mannen. Op hen kan ik namelijk vanuit de partij en via de "Rooie Vrouwen" veel meer druk uitoefenen. Bovendien: mevrouw Fase meent dat ieder een gelijke kansen heeft bij de sollicitatie naar een baan bij de gemeente. En dat is beslist niet waar. Daarom vind ik het ook onjuist dat iemand met een der gelijke visie zich met de e patie gaat bezighouden". Mevr. Van Dongen (PvdA) niet in goede handen SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele- Maatschappelij k werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks v 14.00-15.00 19.00-20.00 u FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847, b.g.g. no. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tydelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meyer, Hofdijck 32, Oegstgeest. tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Murskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur. di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9—17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, 'Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vry. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij, 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniv 071-148333 tst. 5933 geopend n vrijdag 10-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4