"Groene longen" van Leiderdorp krij gen meer vorm eidse agenda Plan winkelcentrum komt januari Gedeelte Weihnachts- Oratorium in Dorpskerk Burgerlijke stand De "Houtkamp" is vooral bedoeld als een stadspark en is dan ook dusdanig van opzet. Het is daar om ook centraal gelegen en heeft voorzieningen waarin iedereen zijn recreatiemogelijkheden zou moeten kunnen terugvinden, al thans zo is de bedoeling van de ontwikkelaar van het park, arch itect W. C. de Boer uit Capelle aan de IJssel. Tot nu toe is er in dit stadspark een hondenuitlaatweide, een trap veld, een kinderboekerij, een wa terspeelplaats, een wandelge deelte en de Heemtuin. Deze laat ste is zo natuurlijk mogelijk ge houden. Er staan vooral gewas sen in die in de natuur ook zo voorkomen en er zijn vrijwel geen uitheemse plantensoorten in te vinden. De grens tussen het gebied van de "Houtkamp" dat nu gereed is en het stuk dat nog "bewerkt" moet worden, ligt bij het Munnikken- weggetje. Dit weggetje is de ont sluiting van het park aan de En- gelendaal, tegenover het nieuwe gemeentehuis in Winkelhof. De ze al jaren oude weg zal weer met de oorspronkelijke essen en wil gen worden beplant zodat het ge heel opgenomen wordt in het parkbeeld. De laatste fase van het stadspark bestaat uit een waterpartij, een boulevard langs de Laan van Ou- derzoreg en wandelpaden. Het watergebied is niet uitsluitend bedoeld voor de recreatie, hoewel het daarvoor wel geschikt is. Een groter wateroppervlak is op die plek echter ook noodzakelijk om als buffergebied voor overtollig regenwater te kunnen dienen. Rechthoekig In de eerste Houtkampplannen werd nog gesproken over een rechthoekige vijver, maar mede naar aanleiding van de ideeën van het Centrum Milieuzorg Lei derdorp (CML), wordt de vijver nu anders dan oorspronkelijk werd gedacht. De wisselende grondsamenstelling, waaronder moerasachtige gedeelten, heb ben namelijk geleid tot een na tuurlijke begroeiing waar zeld zaam geworden planten en dier soorten voorkomen. Omdat het CML dat evenwicht wil bewaren, zijn in het huidige plan flinke ge deelten van het verwilderde ge bied gehandhaafd. Wanneer de boulevard voltooid zal zijn, wordt ook de Laan van Ou derzorg aangepast. Er zal waar schijnlijk een knik in de weg ko men met een verkeersremmende functie. Ook zullen er bomen worden aangeplant, die zorgen voor een natuurlijke overgang van de groene "Houtkamp" naar de beplantingen bij de flats aan de overkant. Zover is het echter nu nog niet. Eerst moeten nog de benodigde gelden voor de aanleg worden verkregen. De "Houtkamp" is overigens ook een park dat met het dorp mee groeit. De aanleg ervan wordt namelijk bekostigd met het geld dat de gemeente ontvangt bij de verkoop van grond voor nieuw bouw. Worden er nieuwe wonin gen gebouwd dan komt er vanzelf weer geld beschikbaar voor de aanleg van een nieuwe voorzie ning in de "Houtkamp". „Bloemerd" De "Bloemerd" is weer heel anders van opzet dan het typische stads park de "Houtkamp". Dit gebied is allereerst niet in het centrum van het dorp gelegen maar juist aan de rand ervan tussen de Dwarswetering en de Provinciale Weg 6. De aanleg van dit park wordt gefinancierd met gelden die zijn verkregen door de ver koop van de grond waarop nu het Elisabethziekenhuis staat. Het accent ligt bij de "Bloemerd" vooral op het sportgebeuren. Zo zijn er voetbalvelden van RCL, velden voor de korfbalvereniging "Velocitas" en de hockeyvereni- ging "Alecto". Bovendien is sinds een jaar de manege van de ruitervereniging "Liethorp" in de "Bloemerd" gevestigd. In de be stemmingsplannen voor het park zijn nog twee hockey- en twee voetbalvelden opgenomen die in 1984 voltooid zouden moeten zijn. Het oude Munuikenweggetje vormt de ontsluiting i gemeentehuis in Winkelhof. overdag een tentje neer te zetten. Andere plannen omvatten een beheerderswoning, toiletten- groepen, clubgebouwen en groenvoorzieningen. Silo Een aardig detail in het park de "Bloemerd" is de oude silo die begroeid met klimop tot een kunstwerk moet worden. Aardig zijn ook het dam- en schaakbord en de boomgaard die wordt ge restaureerd en waar oude frui- trassen, die verloren dreigen te gaan, worden bijeengebracht. Tot nu toe heeft de aanleg van de "Bloemerd" al zo'n vijf en een half miljoen gulden gekost. Ver wacht wordt dat er nog vier mil joen nodig zal zijn voor de vol tooiing van het park. i het park aan de Engelendaal, tegenover het Daar vooral was zij werkelijk goed en voldoende expressief. Heieen Resoort, de alt, werd in het verloop van het concert steeds beter en overtuigender. Haar mooie, welgevormde stem is ech'er we>n'B m,ild' de eerste, tweede moet voortdurend aan de opera WASSENAAR - Van de zes canta tes, die als geheel Bachs "Weih- nachts-Oratorium" worden ge noemd, voerde "Wassenaar Vo- caliter" in de volle Dorpskerk er gisteren drie uit. Ze werden door de componist achtereenvolgens bestemd CONNY SMITS De oude silo in de "Bloemerd" die begroeid met klimop tot een kunstwerk moet uitgroeien. derde kerstdag. Het staat vast, dat Bach hiervan vijf aria's, een duet en twee koren, aan drie vroegere wereldlijke werken ontleende. Ik geloof niet, dat zelfs de meest aandachtige toehoor ders van die overplaatsingen eni ge hinder ondervinden. De nieu we combinaties van muziek en tekst zijn ons daardoor té ver trouwd geworden. Dirigent Ad de Groot zette er van meet af aan een vlug tempo in. Dit heeft voordelen: men blijft aan dachtig, zelfs in lange aria's, en houdt het prettige gevoel van naar levende muziek te luisteren. In de koren, zuiveren welluidend gezongen, gingen echter op die manier wel details verloren. De Groot, heel correct overigens ten aanzien van de interpunctie, had, dacht ik, het reliëf nog scherper kunnen ophalen. Hoe verdien stelijk ook gezongen, koren als "Lasset uns nun gehen" en "Ehre sei Gott" waren wat te gejaagd en niet tot in de kleinste onderdelen doorzichtig genoeg. De koralen, waarin het meer om het gehéél gaat, en geen onregelmatigheden in de samenzang te vrezen zijn, klonken gaaf en zeker. Dit Was- senaarse koor geeft alle blijken van goed geleide zangcultuur. De vocale solisten bevredigden gemiddeld wel. De sopraan Mar garet Roest voelde zich kennelijk het meest thuis in de hogere re gionen van haar stemgebied. denken. Dit gold in zekere ook van de bas Harry van der Kamp, wiens sonore stem efi le vendige voordracht de vrijheid van, bijvoorbeeld het recitatief behoeven. In de (barok-) aria knelde hem min of meer de strakke band. Het duet met de sopraan (oorspronkelijk uit "Wahl des Herkules") slaagde pas in het verdere verloop. Ik vond de tenor Michiel ten Houte de Lange bovenal in de recitatieven, toch ook in de aria's in stem en (lenige) zegging te prijzen. Zijn stem heeft een aangenaam timbre. Het Gewestelijk Orkest speelde vakkundig, nu en dan ook méér dan dat. De Pastorale voor II had ik graag breder en zangeriger ge hoord. En de vaardige trompet tisten hadden leniger instrumen ten moeten hebben. Tijn van Eijk was een zeer betrouwbare conti- nuo-organist. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. Kerstconcert gemeenschapsfeest LEIDERDORP - Het Kerstconcert van het Rijnlands Mannenkoor had naast de concertante zijde sterk ook het karakter van een gemeenschapsfeest. Men weet vooruit, dat het graag gehoorde niet ontbreken zal. Een stilzwij gende overeenkomst. De Dorps kerk was een uitverkocht huis en nog volgen 15 en 18 december herhalingen in Leiden. Een Intrada in mystiek halfduister is traditie. "Wij hebben de kaar sen ontstoken" luidt de begin tekst van een lied door het koor, dat Sander van Marion, die te midden van vlammende kaarsen z'n directie voerde, zelf compo neerde. Van Marion, beschikt over een vlotte fantasie. Twee derde van het lange programma bevatte ook arrangementen of omkledingen van zijn hand. Stille Nacht, in al de specifieke nuan ces van de mannenzang, moest er bij zijn en Komt allen tezamen la ten we aanbidden, als een der samenzangen. Een bijzonder koorlied vond ik "Klein lied in de Kerstnacht" van Jan Breimer op de tekst van Ga- briël Smit. Een uit de stoet, die ingekleurd ging door óf orgel óf piano, bedient door Addie de Jong. Tegelijk laat ik de naam klinken van Erika Waardenburg, die ook zoveel meekleurde dQor haar zo kundig betokkelde Ibert haar harpklank maakte de akoes tiek een ware wonderklank. Wel ontstond daardoor wel eens overwaarde voor de harp ten kos te van de fluit, .die Dieks Visser uitnemend bespeelde. In een harptrio van Jacques Hert voeg de zich - effen of prachtig - prach tig-, de hoboïst Han Kapaan. De belangstelling is deze avond ex tra uitgegaan naar de Ameri kaanse sopraan Patsy Gilliland. De Rijnlanders hadden haar in 't voorjaar in Oxford ontdekt en meteen gecontracteerd. Een ge lukkige greep. De zeer vakkun dig geleide stem ligt erg goed in de ruimte. Haar tweede (niet ge noemde) solo bracht haar gave aan het licht om het gezongene door tekstbeleving tevens in beeld te brengen. Ze duetteerde ook met de bas Henk van de Brink, die solo drie Franse kerst liederen, in een voorbeeldig ste- mevenwicht gestalte gaf. Koor en solisten (met beide of met elk af zonderlijk) hebben ook in allerlei samengedaan, o.m. in Hendels- sohn's Psalm 42 een het merk waardig mooie Jésu chez les Bre tons. KEES VERHOEF. LEIDERDORP - Eind januari zal het definitieve plan voor het win kelcentrum, dat moet gaan ver rijzen op de plaats van het oude raadhuis, aan de Leiderdorpse bevolking worden gepresen teerd. Als alles naar wens ver loopt, hopen de betrokken win keliers in november 1980 met de bouw van de winkelconcentratie te kunnen beginnen. In mei zal het oude raadhuis moeten wor den verkocht. Voor het college van burgemeester en wethouders I LEIDEN - In Zaandam is de be stelauto aangetroffen die op acht november gevuld met vuurwerk van het terrein van Kat aan de Stadspolderweg in Leiden werd gestolen. Het vuurwerk, ter waarde van ongeveer achtdui zend gulden, is nog niet terugge vonden. is dat ook de uiterste termijn, waarop het plan van de midden standers een kans krijgt. Burgerlid Van Heesch uit de com missie economische aangelegen heden die gisteravond hierover vergaderde, pleitte er voor, nu al de ongeveer 30 alternatieve plan nen serieus te gaan bekijken, voor het geval de middenstands plannen uiteindelijk zouden stranden. Hij vond, dat het colle- dere plannen. De middenstands- alternatieve plannen worden plannen zijn in een vergevorderd opengetrokken. stadium en hij slaat de kansen In deze la is de vorige maand nog van slagen "betrekkelijk hoog,' aan. Dat het desondanks nog zo lang duurt, betreurt niet allen het college, maar ook de midden standers. Maar het kan niet snel ler. Pas als begin volgend jaar de zaak definitief niet haalbaar blijkt te zijn, zal de bureaula met plan van projectontwikke laar Michel Verheij uit Leiden te rechtgekomen. Verhejj heeft een onderzoek ingesteld naar moge lijkheden, om op de plaats van het oude raadhuis en er tegen over woningen en winkels te bouwen. siranaen. ttij vona, aat nei coiie- -w-i 1 T 1 1 ge te afwachtend is. "Er is geen Lnquete over werk Leiderdorpers voortgang, alleen maar onzeker- 1 I voortgang heid". Volgens hem kunnen de middenstanders best bij die al ternatieve plannen worden be trokken. Het huidige bouwplan van het architectenbureau Innoplan vond hij, ook na de aan gebracht correcties, "een lelyk ding". Wethouder Bezemer (PvdA) wilde op dit moment echter niets weten van het op tafel leggen van de an- LEIDERDORP - In Leiderdorp moet een enquête worden gehouden over het werk van de Leiderdorpers. De commissie voor economische zaken, die gisteravond vergaderde wil de mogelijkheid onderzoeken om tot een dergelijke enquête te komen Vooral interesseert de commissie zich voor het soort werk, dat men doet en in welke plaats men werkt. Uit de uitslag van een dergelijke rondvraag zullen volgens de commissie conclusies kunnen worden getrokken voor het scheppen van werkgele genheid in het plan Elizabethhof. Wethouder Bezemer streeft er name lijk naar, om op langere termijn meer Leiderdorpers de kans te geven, binnen de gemeente te kunnen werken. Daardoor zou het forensenver keer kunnen worden verminderd, zo wordt geredeneerd. LEIDEN - Geboren: Marc zv K. Jur- riens en P.T. Boissevain; Ernest Jan zv K. Jurriens en P.T. Boissevain; Ro bert Henricus zv R.L.Jonkheer en M.J.M. van der Voet; Johannes Ri chard zv R. Kipp en W.A. Helmus; Pui Ling dv K.F. Chan en T.T. Chung; Dennis zv H. Meijvogel en M. van Duijn; Christien Barbara dv A.P.H. vanTricht en J.L.M. Maassen; Loraine Tsarina Ponirah dv M.S. Hardjotinojo en R.M. Lee-a-Fong; Dennis zv H.K. Pardon en A.C. Knol; Nazmiye dv E. Akbulak en J.L. Disseveld; Erik Christiaan zv L M. van der Meij en K. van der Have; Nathalie dv T. Polane en S.M. Schipper; Evelien Sophie dv W.L.J. Gielen en M. Godefroy; Joke dv P.H. Ferwerda en T. van Dam; Eric Anthonius zv A.G. Koster en J.C.M. Walraven; Norma Anna Klaziena dv H.A.M.H. Bekkers en A.M.W. van Rosmalen; Alexandra Maria Margrcet dv T.F.A.H. van Dam en C. Hombirg; Sebastiaan Matheus zv M.J.P.M. van Winsen en T H. van Deldcn; Franka dv H.J. van Amerongen en S.K. Flippo. Ondertrouw: H.A. Inees en M. Hom borg; M van den Ouweelen en Y.P.I. Noppen; A. Rueb en K.E.H. Braak man; S.J. Zoet en A. Aniba; P.C. Knol en J. Krijger. Overleden: M. Pelt (1901) gehuwd ge weest met J. l'Ecluse; E.J. van der Linden (1890) gehuwd geweest met F.J. van Egmund; B.W. Haveman (1908); A. van Weizen (1899); J. Kupe- rus (1917); P.C. Bargon (1978); H.E.G. Slootbeek (1925); C.M. Hoogewoon- ink 1963); C.M. van der Meer 1979); T. de Vries (1906); E.G. Bom (1917); M. Trouwee (1891) gehuwd geweest met D.J. de Haas; H. Bouwens (1906); J.W. Bauer (1925); M. de Kooter (1909) echtgenote van A. Oudshoorn; A.L.F.J. Maurenbrecher '1912) Gehuwd: C.A. van Tienhoven en M.C. van der Burgh; H. Wolters en J. van der Meij; P. Groenendijk en I. Bousie; L.J.M. Haanraadts en R.J. Rutgers; A.J. Heemskerk en H. Noordervliet; A.C. Bartels en J.N. van Doorn; N.P. Tjon-Pian-Gi en C.E. van Loon. "Apartheid' spandoek verdwenen LEIDEN - Het enorme spandoek dat sinds het begin van de actie "Leiden tegen Apartheid" het Waagebouw aan de Aalmarkt sierde, is verdwenen. Onbeken den scheurden vannacht het doek met de tekst "Leiden tegen Apartheid" - drieënhalf bij an derhalve meter groot - van het gebouw. Aan het spandoek was door men sen van de anti-apartheidsactie twee dagen gewerkt. De actie voerders voelen zich zeer gedu peerd. Gehoopt wordt op inlich tingen van mensen die het weg scheuren gezien hebben, zodat het doek eventueel nog op zyn plaats kan terugkeren LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 Donderdag Leiden - Stadhuis - Cie onderwijs 20 Demonstratieve Fakkeloptocht - tegen de kernbewapening, start molen de Valk, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum-film: "Instant Pictures", 21 uur. Stadsgehoorzaal - vioolconcert Tsjai- kowsky van het Residentieorkest, 20 Lodewijkskerk - Steenschuur, kooruit voering vakgroep Engels, 20 uur. Schouwburg - Amsterdams Volksto neel: "Potasch en Perlemoer", 20.15 uur. LAK-theater - ESTA "Hello and good bye", 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, festival van de lach: "Jerry Lewis", 20 en 22.15 uur. Leidse Jeugd Aktie - open avond van de LJA, Noordeinde 2a, 19.30 uur. 't Parlement - ruilbeurs voor de verza melaar, 19.30 uur. Leids Vrijetijdscetrum - Nederlandse films: "Scrim" en "Keefman", 21 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur, voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Oegstgeest - Tabema, Julianalaan 1, filmavond .van de Nederlandse skiver eniging, 20.15 uur. Leiderdorp - Cie cultuur, gemeentehuis, 20 uur. Voorschoten - vergadering van de werkgroep energiebesparing, 20 uur. Oegstgeest - gemeenteraad, 20 uur, ge meentehuis Warmoqd - begrotingsvergadering, 20 uur in "Terwiide'L. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7-14 dec. door Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085. Door apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel: 153274 en door de Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel 2525. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 14 - 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. G. Filbusscher, J. v. Ruysdaelplein 85, Lisse, tel: 13277. LEIDERDORP - De twee "groene longen" van Leiderdorp, de "Houtkamp" en de "Bloemerd" krijgen steeds meer vorm. De twee parken met een totale oppervlakte van zo'n 56 hectare, onderbreken als groengebied de nieuwbouw in het midden en noorden van de gemeente. Deze twee, voor een deel kunstmatige gebieden, respectievelijk een stadspark en een sportpark, moeten over enkele jaren voltooid zijn. Dan moet daar een uniek recreatie-, sport en wandelgebied ontstaan zijn. Tegen die tijd moet echter ook het recreatiegedeelte van het park een eind op weg zijn. Nu is er al een geheel uit houten palen opge trokken speelterrein voor de jeugd, maar dit moet nog worden aangevuld met speelweiden, een volleybalveld, waterpartijen waar men kan spelevaren en zelfs zal er een gelegenheid komen om De kinderboerderij, één van de vele attracties in de 'Houtkamp

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2