NIEUW RAADHUIS VOORLISSE Restauratie van de Laurentiuskerk nabij Sloop van oude gemeentehuis en het pand-Eenhuis Veelkoppig publiek verslagen naar huis Rijnsborgse kerk kan bogen op geschiedenis van ruim 1000 jaar 'Verzet SGP tegen bouw kleine huizen discriminatie homofielen' DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 LISSE - De gemeente Lisse krijgt een nieuw raadhuis. De bestaande panden zullen daarvoor moeten wijken. Een meerderheid van de gemeenteraad koos gisteravond uiteindelijk toch voor de ideeën van de burgemeester en wethouders en dus voor algehele nieuwbouw. Die meerderheid kwam tot stand doordat zowel een groot deel van de CDA-fractie als de VVD en de SGP/GPV voor nieuwbouw stemden. Tegen waren de progressieve partij en en de CDA-leden Zwetsloot en Kortekaas, zodat het voorstel met 11 tegen 6 stemmen werd aangenomen De raadsleden die tegen het voor- stel van B en W stemden, achtten het noodzakelijk dat eerst een derde ontwerp door de Amster damse architect Duintjer werd ontworpen alvorens een beslis sing te kunnen nemen. In dat derde plan moesten het oude raadhuisje (met het kenmer kende voorgeveltje) en het pand Eenhuis gespaard blijven voor de slopershamer. Nu lagen er twee schetsontwerpen op tafel. Eén met behoud van enkel het oude raadhuisje, het ander: tota le nieuwbouw. Rosdorff (PvdA) somde gister avond tijdens de marathonzitting nog eens de punten op waarom het in zijn ogen toch zo belangrijk is dat alsnog een derde plan wordt ontworpen. Een plan ove rigens dat in maart reeds door de raad werd verworpen. Destijds toonden alleen de vier progres sieven zich voorstander van een dergelijk 'derde plan'. Rosdorff nu: "Waarom zou je zo'n beslis sing niet kunnen terugdraaien, mogelijkheden daartoe zijn aan wezig". De actie 'Hou heel, geen houweel', de hoorzittingen en de hoge nieuwbouwprijs (ongeveer 10 miljoen) waren voor Rosdorff de redenen, dat heroverweging noodzakelijk was geworden en die tevens duidelijk maakten dat een tekening waarin het oude raadhuis en Villa Eenhuis niet te gen de vlakte zouden gaan nood zakelijk was. Eenhuis De fractievoorzitter van de PvdA voerde tevens aan dat de verha len over de slechte staat waarin het pand Eenhuis zou verkeren nergens zwart op wit staan. Hij verklaarde dat er slechts een rap port uit 1967 bestaat waarin op de toestand van Eenhuis wordt in gegaan. "Dat rapport zegt niet dat het gebouw onbruikbaar is. Als dat wel het geval is dan moet daar door een onpartijdig bureau een onderzoek naar worden inge steld. Dat is niet gebeurd, dus waarom moet ik dan de verhalen geloven dat Eenhuis wel in een slechte staat verkeert", zo vroeg Rosdorff zich af. In nagenoeg alle fracties bestonden bedenkingen tegen de grootte van het nieuwe raadhuis. De ar chitect is bij zijn ontwerp steeds uitgegaan van een totale op pervlakte van 4400 vierkante me ter. Het zogenaamde eisenpakket spreekt echter over een benodig de ruimte van 3225 vierkante me ter. Niet alleen de tegenstemmers verbaasden zich over de op pervlakte. Aangeenbrug (SGP GPV): "Waarom moet dat alle maal zo groot, ik vind dat twijfel achtig". Even leefde daarom het idee dat ook Aangeenbrug tegen het voorstel zou stemmen. Ook Smith, fractie-voorzitter van het CDA, kwam tot de conclusie dat het "allemaal wel minder kon". Hij dacht aan een inkrimping van 500 tot 700 m2. Commissie Uiteindelijk gingen de WD en de SGP/GPV aldcoord, mits het voorstel zou worden aangepast. In dat voorstel voor totale nieuw bouw werd nu tevens vervat dat een commissie de bouw verder nauwgezet moet gaan volgen en begeleiden. Die commissie zou dan moeten bestaan uit af gevaardigden uit het senioren convent (de fractievoorzitters), een lid van het college van B en W, hoofden respectievelijk direc teuren van de afdelingen en een aantal deskundigen van buitenaf. Deze aanpassing was het uitein delijke gevolg van een motie waarmee de WD dreigde en waarin dergelijke voorwaarden werden geëist. De slopers)hamer valt. Lisse krijgt een nieuw raadhuis. De bestaande panden gaan plat. Een uitspraak van de raad waar burgemeester Berends (zie foto) zonder enige twijfel blij mee is. Zinvol Terwijl voor de progressieven de acties is het dorp voor behoud van het raadhuis en de reacties tijdens de hoorzittingen vol doende bewijs waren dat het me rendeel van de Lisser bevolking tegen sloop is, was Smith een an dere mening toegedaan. In zijn uitvoerig betoog moest "het ho ren van de bevolking" volgens hem op zijn juiste waarde worden geschat. "Bij een eenzijdige voorlichting of eenzijdige stand puntbepaling dienen we het al gemeen belang af te wegen tegen de motieven van de diverse stro mingen", aldus Smith. De be stuurder mocht volgens hem ook niet teveel worden beïnvloed door de macht van de minder heid. Hij verweet de linkse raadsleden dat zij hun standpunt reeds had den ingenomen nog vcor ae hoorzittingen. Smith's partijgenoten kwamen ie der met een eigen verklaring. Vijfhuizen, Van der Meer, Meijer en Slootbeek zeiden zonder meer achter de verklaring van Smith te staan. Mevrouw Zwetsloot echter deelde volledig het standpunt van de progressieven. Ook zij vroeg zich af "waarom er nooit een zinvol derde plan op tafel was gekomen". Zij meende dat direct een andere architect in de arm moest worden genomen toen bleek dat Duintjer geen kans zag om een derde plan te ontwikke len. Er was volgens haar ook niet zorgvuldig genoeg met het geld omgesprongen. "Maar wie het breed heeft, laat het breed han gen", stelde Zwetsloot. Ook voor Het raadhuis, beslist geen hamer- stuk op de agenda, wel een slo pershamerstuk. Na bijna vier uur lang over dit agendapunt te hebben gesproken kwam de raad van Lisse tot een besluit: totale nieuwbouw. B en W hadden zich erg ingespan nen om alle belangstellenden van het gebeuren op de hoogte te stellen. De Raadszaal zou, zoals al bij vorige hete hangijzers gebleken was, zeer waarschijn lijk te klein zijn voor alle geïnte resseerden. In de gangen van het als onbruik baar bestempelde raadhuis ver zorgden gcluids- en videoappa raten het directe verslag van de vergadering. In deze gangen verzamelde zich dan ook een flink aantal belangstellenden. Achter de videotoestellen had den zich ongeveer 50 mensen ge schaard, terwijl ook de publieke tribune in de raadszaal vol was. Uit de opmerkingen die tijdens het slopende debat werden ge maakt, kon worden opgemaakt dat de bezoekers voornamelijk tegenstanders van sloop waren. De toeschouwers leefden sterk mee gedurende het hele debat. Luid applaus was er voor Aan- geenburg (SGP/GPV), die de ontwerpen van de architect met de nodige korreltjes zout be schreef en uiteindelijk zei, dat hij de plannen voor totale nieuwbouw in de bestaande vorm zou afwijzen. ("Wie had dat gedacht, wat een schatje"?) later ging hij toch akkoord. Naarmate de avond vorderde, steeg beurtelings het optimisme en groeide de verontwaardiging over hetgeen in de zaal werd be sloten. Kreten van afkeer en uit roepen van blijdschap wissel den elkaar af. Verhitte discus sies ontstonden. "Stil nou effe", was een vaak gehoorde kreet. Wanneer er in de raadszaal door de sprekers met miljoenen werd gegoocheld: "Het kan niet op, toemaar". Na de stemming waren er louter nog verslagen gezichten. "Ik wist wel. dat het zou gebeuren, maar het valt toch altijd weer tegen", aldus één van de toe schouwers". haar waren de posters 'Hou heel, geen houweel' en de hoorzittin gen een reden voor behoud van de huidige panden. Mevrouw Zwetsloot zei het te be treuren dat de ambtenaren aan B en W middels een brief hadden verzocht toch aan totale nieuw bouw de voorkeur te blijven ge ven. De meeste ambtenaren van het Lissese raadhuis waren van mening dat zij alleen dan uit de huisvestingsproblemen zouden komen. "Is het de ambtenaren dan niet duidelijk dat voor alle raadsleden geldt dat verbetering van hun huisvesting in alle ge vallen centraal staat?", zo merkte zij op. Haar partijgenoot Kortekaas zei op grond van de reacties in het bol- lendorp ook te willen kiezen voor behoud van het oude raadhuis en Villa Eenhuis. Mevrouw Bethlem kwam tot de simpele conclusie dat het eerste plan (totale nieuw bouw) veel te royaal was opgezet Dat het tweede plan (nieuwbouw, maar met behoud van het oude raadhuis) geen echt tweede ont werp was. "Een nieuw gebouw wordt tegen het raadhuisje ge plakt". En dat het bewuste derde derde plan er nooit was gekomen. Daarom wilde ook zij geen beslis sing nemen en vroeg om uitwer king van dat laatste plan. Referendum een enkele maal kwam gister avond het houden van een refe rendum (volksstemming) nog aan de orde. In een brief aan het college werd door een inwoner van Lisse het verzoek gedaan een dergelijk onderzoek te houden, daar dit de meest democratische manier van handelen was. Ros dorff: "Al is het op touw zetten daarvan een omstreden zaak, toch begin ook ik hier zo langer- zamerhand voor te voelen". Smith daarentegen verzette zich fel tegen een referendum. "Het houden van een referendum is een bewijs van slecht bestuur. De raadhuis-problematiek mogen wü niet afwentelen op de bevol king", aldus Smith. Een laatste poging om in elk ge val toch het oude raadhuisje te behouden, m de vorm van een motie, werd eveneens wegge stemd. De motie, die was onder tekend door Rosdorff, Kortekaas en Van Ruiten (D'66/PPR). ging uit van het zogenaamde tweede plan, dus nieuwbouw met be houd van het raadhuis. De motie werd met 4 tegen 13 stemmen verworpen. RIJNSBURG Meteen na nieuwjaarsdag zal een begin worden gemaakt met de restauratie van de hervormde Grote of Laurentiuskerk te Rijnsburg. Het karwei zal naar verwachting ruim twintig maanden in beslag ne men. Gedurende die tijd zullen de hervormde kerkgan gers elders in Rijnsburg moeten kerken: in de Voorhof en de Bethelkerk. RIJNSBURG - De Laurentius kerk in Rijnsburg heeft een lange geschiedenis. Graaf Diederik II liet de kerk in het jaar 975 bouwen ter ere van Sint Laurens nadat hij bij Rijnsburg de Friezen had. ver slagen. Voor de bouw werden stenen van een verwoest kas teel gebruikt. Bij de kerk be hoorde een klooster dat eerst door monniken en later door nonnen werd bewoond. In 1185 werden abdij en kerk door brand verwoest. Er ver rees op dezelfde plaats een nieuwe tufstenen kerk. Bij het beleg van Leiden bijna 500 jaar later werd de kerk op nieuw verwoest; alleen de zuidelijke toren bleef ge spaard. Vier jaar later vroeg rentmeester Dirk van Kessel, namens de protestantse in woners van Rijnsburg aan de Staten van Holland, mate-, riaal voor de herbouw van de kerk te mogen gebruiken van een leegstaande kerk in Noordwijk. Dat mocht; onder meer het dak van de kap van de huidige kerk is afkomstig van de Noordwijkse kerk. In 1612 en in 1660 werd de kerk vergroot. De ingang onder de toren dateert uit 1618; de spits werd in 1830 door de huidige vervangen. Aan het begin van deze eeuw moest de kerk opnieuw wor den vergroot. Onder leiding van de Leidse architect Jesse werd daarmee in 1903 een be gin gemaakt. Twintig jaar la ter volgde weer een uitbrei ding. In 69/70 voerden kerkvoogdij en het architectenbureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straaten uit Leiderdorp overleg over een mogelijke restauratie. Die besprekingen bleven zonder resultaat. En kelejaren later werd opnieuw met het architectenbureau ge sproken. Ditmaal met meer succes: in januari 1975 werd een restauratieplan toege stuurd aan monumentenzorg. In april van datzelfde jaar kreeg de kerkvoogdij te horen dat subsidie niet zou worden verleend. Het jaar daarop werd een restauratiecommis sie in het leven geroepen om opnieuw te proberen geld voor een herstel van de kerk te krij gen. Dat is nu dus gelukt. Met de restauratie is een bedrag van tussen de anderhalf en twee mil joen gulden gemoeid. Volgens de heer S. Broekhuizen, gemeente secretaris én voorzitter van de restauratiecommissie is ander half miljoen gulden een absoluut minimum, omdat in dat bedrag geen rekening is gehouden met eventuele tegenvallers. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Hollèman uit Santpoort. Dit bedrijf was met een bedrag van f 1.017.950(exclusief btw) de laagste inschrijver. De kerk is hard aan restauratie toe. De buitenmuren, de pilaren en de ramen moeten hoognodig onder handen worden genomen, de ij zeren steunbinten in de kerk moeten vervangen worden en er moet een hieuw dak op de kerk. Het dak is zo lek als een mandje: als het regent tijdens een dienst moeten sommige plaatsen in de kerk onbezet blijven. In de kerk staan emmertjes klaar om het wa ter op te vangen. "Restaureren is eigenlijk een groot woord", zegt voorzitter Broek huizen van de restauratie-com missie, "consolideren, het hand haven van de huidige staat van de kerk, is eigenlijk een beter woord. De kerk blijft zoals die is, maar de toestand wordt verbe terd". Toch wordt het interieur enigszins veranderd. Rond een van de pila ren wordt de oude burgemees- tersbank weer opgebouwd. Die bank heeft jarenlang op een Rijnsburgse zolder opgeslagen gestaan en is nog puntgaaf. De zerken die onder het plankier in het middenschip van de kerk lig gen worden verplaatst naar de zijbeuken, zodat die bij rondlei dingen aan het publiek getoond kunnen worden. Tijdens de werkzaamheden zullen enkele historici onder leiding van professor Van Regteren Altena een onderzoek doen in de kerk. Eerder (in de veertiger jaren is daarmee begonnen) werden plaatsen buiten de kerk onder zocht. Het onderzoek is echter nooit afgerond. Dat kan nu dus gebeuren. Keerpunt Ondanks de slechte staat van de kerk is er een jarenlange strijd gevoerd om van het rijk geld voor de restauratie te krijgen. Dat luk te aanvankelijk niet zo best. Er waren te veel aanvragen en er was te weinig geld. Bovendien was de mening van een hoge ambtenaar van de dienst monumentenzorg dat de Rijnsburgse kerk geen k De Laurentiuskerk oftewel de Grote Kerk in Rijnsburg: meteen in januari 1980 begint de restauratie,die ruim monument zou zijn van invloed, j miljoen zal kosten en die bijna 2 jaar zal duren. Een standpunt waarin de Al- phense rayonarchitect van mo numentenzorg Van Hemert ver andering in bracht. Een spreekbeurt voor de Rijns burgse CDA-afdeling van de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mevrouw Gardeniers, betekende uiteinde lijk een keerpunt De leden van de restauratiecommissie trokken de stoute schoenen aan en legden mevrouw Gardeniers hun probleem voor. De minister zeg de hun toe wat meer vaart achter de zaak te zullen zetten. Dat is ge beurd, want onlangs kreeg de res tauratiecommissie bericht dat het rijk zou bijspringen. Het ministerie van crm heeft het zogenaamde subsidiale bedrag (dat zijn de kosten die noodzake lijkerwijs gemaakt moeten wor den en waarover subsidie kan worden verkregen) bepaald op ruim 765.000 gulden. Het minis terie neemt van dat bedrag 50 procènt voor zijn rekening: ruim 382.000 gulden. De provincie Zuid-Holland draagt 10 procent van de subsidiabele kosten bij. Volgens de heer Broekhuizen is over de bijdrage van de provincie nog geen beslissing genomen, maar is een positieve beslissing wel te verwachten. Vanavond neemt de Rijnsburgse gemeenteraad een beslissing over het voorstel van burgemees ter en wethouders van het bloe- mendorp om een subsidie te ver lenen van bijna 230.000 gulden. Naar verwachting zal de raad geen problemen hebben met het voorstel 'De kerk is een belang rijk monument in Rijnsburg", al dus B en W), temeer daar de ad viescommissies van financien en welzijnszaken zich met het voor stel kunnen verenigen. De bijdrage van de gemeente Rijnsburg in de kosten van de ALPHEN AAN DEN RIJ N - De SGP-er J. van der Lee jr., als raadslid een gastzetel bezet tend in het CDA, keerde zich gisteravond krachtig tegen plannen van de gemeente tot bouw van kleinere woningen voor ondermeer twee-per- soons huishoudingen. Dat zou meewerken zijn en on derdak bieden aan andere samenlevingsvormen dan alleen het huwelijk tussen man en vrouw. Het raadslid C. Ph. Waagmecster (Progres sieve Combinatie Alphen) vond dat Van der Lee zich daarmee discriminerend uit liet over homofielen. Waag- meester wilde, en mét hem Pvd A-er van der Vlies, dat het CDA daarvan afstand zou nemen. CDA-fractievoorzitter vond dat Waagmeester in zijn conclu sie te vei was gegaan, omdat homofilie niet specifiek was genoemd. Wel, zo gaf hij toe, denken SGP en CDA ver schillend over de bouw van kleinere wooneenheden. "Maar zoals bekend bestaat tussen ons een afspraak dat we ieder voor ons mogen spreken zodra we pi incipieel van inzicht verschillen. Dat doen we over dit onderwerp. U vraagt dus eigenlijk naar de bekende weg", aldus Hop man, daarmee een verwer ping van Van der Lee's standpunt ontwijkend. restauratie geschiedt op grond van de zogenaamde "verfijnings regeling monumenten". Volgens die regeling ontvangt de gemeen te een uitkering van het ruk van 30 procent van de door het minis terie berekende subsidiabele kosten; ongeacht of dat geld al- dan-niet aan de restauratie wordt besteed. De Rijnsburgse bijdrage belast de gemeentekas dus niet.Door enkele leden van de gemeentelijke commissie welzijn is daarom voorgesteld om naast de bijdrage van 230.000 gulden ook uit de gemeentekas nog een bedrag beschikbaar te stellen. Acties Een optelsom leert dat voor de res tauratie na een fiat van de ge meenteraad en een positieve be slissing van de provincie (382.000 plus 230.000 plus 76.500 gulden) in totaal 688.500 gulden voor de restauratie beschikbaar is. Het resterende bedrag zal door de in woners van het dorp zelf bgeen moeten worden gebracht Dankzij in het verleden gevoerde acties is een deel daarvan al bin nen. Broekhuizen: "Dat is waar, maar restaureren is een onzekere zaak. Daarom zullen er in de toe komst zeker nog meer acties worden gevoerd".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25