Deel Iran in burgeroorlog De beste wensen zijn altijd welkom! VS vragen snelle uitspraak Hof van Justitie China beknot kritiek via de muurkranten Vance vraagt Japan enWest-Europa steun tegen Iran Onrust in TabrizKoerdistan en Abadan DINSDAG 11 DECEMBER 1979 BUITENLAND DEN HAAG (Gpd) - De Verenigde Staten hebben gisteren voor het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag een zeer snelle uit spraak gevraagd in de zaak die zij hebben aangespannen tegen Iran. Het Iraanse bewind heeft geen vertegenwoordiger ge stuurd. De Amerikaanse minister van justi tie, Benjamin Civiletti, die spe ciaal voor deze zaak naar Den Haag was gekomen, zei dat een ernstiger schending van de di plomatieke regels dan nu in Iran plaatsvindt, nauwelijks voorstel baar is. Onder het oog van de Amerikaanse televisiecamara's noemde Civiletti de actie in Iran „illegaal en inhumaan". Aan het einde van het ruim een uur durend Amerikaanse pleidooi werden door de Westduitse rech ter Mosier en door de voorzitter van het Hof, sir Humphrey Wal- dock, nadere vragen gesteld over de functie van enkele medewer kers van de ambassade. Het gaat hier om personen van wie ver moed wordt dat zij voor de ge heime dienst werkten. Een Ne derlandse volkenrechtsdeskun- dige merkte na afloop van de zit ting echter op dat ook deze men sen ongetwijfeld diplomatieke status zullen hebben en onder de bescherming van de internatio nale verdragen zullen vallen. Eis De Amerikanen hebben een uit spraak gevraagd die in Iran geen twijfel zou kunnen laten bestaan over het oordeel van het Interna tionale Hof van Justitie. De eis is onmiddellijke vrijlating van de gegijzelden en ontruiming van het ambassadegebouw. Daaraan hebben zij het verzoek toege voegd dat het Internationale Hof de uitspraak zou doen dat de ge gijzelden niet vastgehouden mo gen worden om voor een interna tionale onderzoekscommissie te verschijnen. Dit naar aanleiding van berichten dat de Iraanse re- De delegatie van de Verenigde Staten bij de hoorzitting in het Haagse Vredespaleis: vX.n.r. juridisch adviseur Stephen Schwebel, minister van justitie Benjamin Civiletti en tweede juridisch adviseur Robert Owen. gering van plan zou zijn zo'n commissie te laten instellen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Robert Owen, zei dat het am bassadepersoneel gedurende de twee uur van de bestorming van het gebouw door de studenten voortdurend in contact had ge staan met de Iraanse regering, maar dat deze niet had geant woord op de noodkreten. Boven dien citeerde hij Chomeini en an dere leiders die onomwonden de bezetting hadden goedgekeurd. Daaruit bleek volgens Owen dui delijk de verantwoordelijkheid Verdragen De Verenigde Staten baseren hun aanklacht voor het Hof op vier verdragen die Iran geschonden zou hebben. De betekenis van die verdragen is volgens woordvoer der Owen geheel duidelijk. Volgens justitieminister Civiletti bestaat er nog enige onduidelijk heid over het aantal personen dat in de ambassade gevangen zit. De Amerikanen weten ook niet of het personeel van twee consula ten elders in Iran naar de ambas sade in Teheran is gevlucht of zich in veiligheid bevindt. Het Hof kan de komende dagen nog nadere vragen stellen aan de bei de partijen. De uitspraak volgt naar verwachting binnen enkele dagen. De Amerikaanse woord voeder deed een dramatisch be roep op het Hof om snel te han delen. omdat het leven van de ge gijzelden ernstig gevaar zou lo pen gezien de onzekeré situatie in Iran. WASHINGTON - In de eerste dagen van de Iraanse crisis stroomden op het Witte Huis uit alle uithoeken betuigin gen van verontwaardiging en steun binnen. Cyrus Van ce, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is nu in Europa om van de voornaamste bondgenoten van de VS te vragen die steun in daden om te zetten, voor het geval president Carter mocht besluiten Iran onder sterkere economische druk te zetten. De Britse regering van Margaret Thatcher heeft Vance gisteren reeds onbe perkte steun toegezegd. Vance's reis grijpt plaats tegen de achtergrond van toene mende geluiden uit het Ame rikaanse Congres over een gebrek aan daadwerkelijke steun van de geallieerden en groeiende ontevredenheid over het feit dat Japan tegen zeer hoge prijzen olie op koopt die Iran niet meer aan de VS wil leveren. Kennelijk niet zonder reden heeft EG- Guido Brunner Verdachte in zaak moord prins Sjafik aangehouden PARIJS (DPA)- De Britse poli tie heeft een Iraanse student voor ondervraging aange houden in verband met de moord op een neef van de af gezette sjah, Prins Moestafa Sjafik, die in Parijs werd doodgeschoten. Naar van welingelichte zijde in Parijs werd vernomen, is de student afkomstig uit de Ver enigde Staten. Hij zou vrijdag vanuit Londen een kort be zoek aan de Franse hoofdstad hebben gebracht. De Britse autoriteiten hebben besloten de Iraanse student, die door Scotland Yard was ondervraagd naar Frankrijk terug te sturen. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Londen gisteren te kennen gegeven. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat de door de student aan de politie ver strekte inlichtingen niet vol doende waren om hem te be schouwen als een "echte be zoeker" in Groot-Brittannië. De Britse autoriteiten wei gerden mee te delen of de student door een Franse in specteur van politie was ge hoord. (Van c i verslaggever Harm Botje) TEHERAN - In het Turkssprekende noord westelijke deel van Iran woedt sinds enige da gen een onofficiële burgeroorlog. ABORTUS - Een aborteuse is gis teren in Madrid tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Ze moet ook 6.000 gulden smarte- geld betalen aan een jonge vrouw, wier gezondheid door de ingreep is geschaad. Dit slachtof fer moet overigens ook een maand gevangenisstraf uitzitten. Wegens medeplichtigheid zijn twee personen veroordeeld tot vyf maanden en één maand gevan genisstraf. Het proces heeft veel opzien ge baard en in het hele land tot pro testen geleid. In de provincies Oost- en West-Az- arbeidjan is gisteren opnieuw ge vochten. Aónhangers van ajatol- lah Chomeini, versterkt door de pro-Chomeini gezinde revolutio naire garde, hebben in Tabriz en Ourmieh de hoofdkwartieren be zet van de islamitische Republi keinse Volkspartij van de dissi dente ajatollah Sjariat-Madari. Bij de gevechten zouden zeker tien mensen om het leven zijn ge komen en 35 gewond. Inmiddels is een campagne op gang gekomen de islamitische Re publikeinse Volkspartij te ver bieden. De partij heeft de steun van ajatollah Sjariat-Madari, de geestelijke leider van Azarbeid- jan. Aanhangers van Chomeini hebben er bij Sjariat-Madari op aangedrongen zijn steun aan de partij te beëindigen en haar ont bonden te verklaren. De eerder door een woedende me nigte verjaagde gouverneur-ge neraal van Oost-Azarbeidjan, ir. Gharavi en de voorzitter van het revolutionaire hof in Tabriz, Ho- jatoleslam Houssavi, hebben in een lange toespraak gistermid dag op een van de centrale plei nen in Tabriz de onlusten veroor deeld en de bevolking opgeroe pen zich achter Chomeini te scharen. Bij gevechten rond het huis van de goeverneur-generaal in Tabriz zijn gisteravond twee mensen gedood en 34 gewond, zo meldde de Iraanse radio. Ook rond het radiostation van Tabriz is weer ADVERTENTIE geschoten. Het station is bezet door geregelde troepen van het Iraanse leger maar het is niet dui delijk welke kant de troepen ge kozen hebben. Voor de vierde maal in vijf dagen ging het station daarmee gisteren in andere han den over. Het station is gisteren de hele dag niet in de lucht ge weest. Verschillende legereen heden hadden zich eind vorige week bij de opstandelingen aan gesloten maar na de oproep van ajatollah Sjariat-Madari de rust in de stad te bewaren zijn de solda ten grotendeels naar de kazernes teruggekeerd. Inmiddels is in Tabriz een officiële regeringsdelegatie gearriveerd die een onderzoek moet instellen naar de moeilijkheden in de stad. De delegatie staat onder leiding van de voormalige minister van buitenlandse zaken en fungerend minister van financiën en eco nomie Bani-Sadr. Koerdistan Ook gaat er vandaag een speciale onderhandclingscommissie naar Koerdistan om de vredesbespre kingen met de opstandige Koer den voort te zetten. De situatie in Koerdistan is de laatste dagen verslechterd. Verschillende Koerdische groepen, waaronder de linkse Komalah-beweging, hebben de afgelopen dagen ge probeerd contact te leggen met gelijkgezinden in Tabriz en Our mieh. Ook in Zuid-Iran blijft het onrustig. In Abadan, het grote raffinage- centrum aan de Iraaks-Iraanse grens, zijn bij een olieleiding in het centrum van de stad staven dynamiet ontdekt. De gouver neur van Khoramshahr, enige kilometers ten noorden van Aba dan, zei dat verschillende Iraakse leerkrachten aan de Iraakse school in die stad, die zondag ge vangen zijn genomen nadat in de school explosieven waren ont dekt, lid zijn van de regerende Iraakse Baath-partij en eigenlijk spionnen waren. Verschillenden van hen hadden geprobeerd naar Irak te ontkomen, maar waren op Regeringstroepen kregen gisteren de vlucht gepakt. De gouverneur van Khoramshahr legde gister avond verband met de ontdek king van de dynamietstaven in Abadan en het gebeuren in Kho ramshahr. Ten zuiden van de hoofdstad van de provincie Fars, in Shiraz, zijn ge vechten uitgebroken tussen twee stammen van de Qashtai, de ruim een miljoen tellende nomaden- confederatie in Zuidwest-Iran. Het hoofd van een derde clan, die in de gevechten wilde bemidde len, werd daarbij doodgeschoten. Het totaal aantal doden bij de ge vechten zou in de tientallen lopen en vele honderden mensen zijn het gebied ontvlucht. Rustig Door de massale gevechten in de provincie, is het in Iran zelf be trekkelijk stil geworden rond de gijzeling in Teheran. Ajatollah Chomeini heeft de Amerikaanse president Jimmy Carter gisteren uitgemaakt voor een verrader, die niet in staat is president te zijn. De Amerikanen moeten Car ter bij de verkiezingen volgend jaar „uit de politiek trappen", meent Chomeini. De onrust in Azarbeidsjan is, zegt Chomeini, aangesticht door Amerikaanse agenten. De vertrekhal van het vliegveld van Teheran is gisteren bezet door een groep aanhangers van sjeik Montazari. Deze staat aan het hoofd van een groep van ruim 1000 vrijwilligers, die van plan zijn naar Zuid-Libanon te trek ken om daar - aan de zijde van de PLO - de strijd aan te binden te- Tabnz. gen „het zionistische Israel". Een eerste groep van 430 vrijwilligers, onder leiding van de sjeik, stond gisteren vergeefs te wachten op het vliegtuig dat hen naar Beiroet moest brengen. Zij verklaarden desnoods maanden te zullen wachten op vervoer. Officieel heet het dat de vrijwilligers geen vliegtuig krijgen omdat hun pas poorten niet geldig zijn en de Li banese regering geen toestem ming heeft gegeven in Beiroet te landen. Montazari, een zoon van de geestelijke gouverneur van Teheran, verklaarde dan wel via de Syrische hoofdstad Damascus te zullen vliegen, maar naar in Beiroet verluidt geef! Syne evenmin langdinspermissie voor een groep jongelieden, waar de PLO geenszins om staat te sprin gen. maandag tijdens een bijeen komst van het Internationa le Energie Agentschap in Pa rijs namens de Negen ge waarschuwd tegen het trek ken van profijt uit de problemen waarvoor de VS zich zien gesteld. Daarom ook wordt in de VS grote waarde gehecht aan het on derhoud dat Vance in Parijs, waar hij gistermiddag arri veerde, zal hebben met de Japanse minister van bui tenlandse zaken Okita. Formeel is het Amerikaanse standpunt dat de geallieer den hebben gedaan wat de VS hebben verzocht. Maar zelfs met dat gegeven bij de hand is het niet zeker dat die bondgenoten verder willen gaan en een stuk van hun ei gen nationale belang veil hebben voor het helpen uit vechten van een economi sche en politieke oorlog waarin de VS betrokken zijn geraakt. Het is de VS uiter aard niet ontgaan dat Euro pa in tijden an crisis al te rap verbrokkelt tot een verzameling van nationale belangen geregeerd door kruidenierszielen. Standvastige Europese me dewerking aan een handels embargo of een daadwerke lijke blokkade van de zee wegen, is geen wapen dat Carter naar believen kan hanteren en het is een gege ven met wijde vertakkingen naar andere onderdelen van de gemeenschappelijke be langen. die aan de samenle ving tussen de Verenigde Staten en zijn Europese vrienden ten grondslag lig gen, zoals bijvoorbeeld de NAVO Het is ditmaal niet zeer aan nemelijk dat de bondgeno ten Vance in zijn hemd zullen laten staan, al was het maar uit welbegrepen eigen be lang en omdat in het ergste geval geen twijfel kan be staan aan de vraag aan wiens kant het recht is. Een totale isolering van Iran van de westelijke wereld kan vol gens Amerikaanse experts niet leiden tot onoverkome lijke opschudding in het toch al aangevreten eeonomische en financiële systeem waar aan de internationale ge meenschap moeizaam vast houdt. Daarenboven is Vance's reis ook een politiek gebaar dat zichtbaar moet maken hoe vastbesloten president Car ter is politieke werkelijk heid te destilleren uit de schrille verontwaardiging waarmee de internationale gemeenschap poogt ajatol lah Chomeini uit zijn midde leeuwse dommel wakker te schudden. Geen steun De Zwitserse regering heeft gisteren besloten het Ameri kaanse beleid inzake Iran niet te steunen. Zw itserland zal geen maatregelen nemen in verband met de economi sche en financiële oorlog tussen de VS en Iran, aldus een communiqué van het fe derale ministerie van finan- Dit communique werd uitge geven na een bezoek van de Amerikaanse onderminister van finaiu h ri. Ki« h.ird ■■<►- per. Zij hr.u hten rijtlag ren bezoek aan Bern in het kader van een reis door Europa om te trachten steun te krijgen voor het Amerikaanse beleid met betrekking tot Iran. Zwitserland zal in het belang van de internationale mone taire stabiliteit wel de dollar blijven steunen, aldus het Zwitserse communiqué Sta biliteit van het Internatio- n a Ie Mullet. Iirr Systeem, waarin de dollar een belang rijke rol speelt, is zowel in het belang van ons land als van de wereldeconomie, zo werd gezegd. (Door Jaap van Ginneken) PEKING - In Peking heeft de ge meentereiniging deze week de roemruchte Muur van de Demo cratie schoongemaakt die in het afgelopen jaar de eeuwenoude Grote Muur (ten noorden van de stad) als attractie voor burgers en buitenlui voorbij was gestreefd. Hiermee lijkt een voorlopig einde te komen aan de steeds verder gaande liberaliseringscampagne van de afgelopen jaren. Zoals steeds in de Chinese geschiede nis verscheen deze overigens in een nauw te omschrijven politie ke context, en werd bedoeld of onbedoeld al eerder dienstbaar gemaakt aan de omstreden koerswijziging. Men moet niet vergeten dat het in de jaren na de dood van Mao in 1976 vooral kri tiek op zijn radicaal linkse we duwe en haar zogenoemde „Ben de van Vier" was die werd aan gemoedigd. Voor alles wat er in het verleden fout was gegaan, werden zij alleen verantwoorde lijk gesteld. Veel van dit ongenoegen werd daarbij ook welbewust gericht tegen de centrumfiguren onder leiding van de nieuwe partijvoor zitter Hua, die aanvankelijk vol hielden dat de massabewegingen van de Grote Sprong Voorwaarts en de Culturele Revolutie naast slechte toch ook goede kanten hadden gehad. Deze opvatting werd daardoor langzaam aan ge neutraliseerd en de weg werd vrijgemaakt voor een binnen- en buitenlands beleid dat lijnrecht inging tegen de grondbeginselen uit het verleden. Deze hele ontwikkeling werd daar entegen bevorderd door de ge matigde rechtervleugel aange voerd door de in 1977-78 in ere herstelde vice-premier Teng. maar alleen zolang als het hem goed uitkwam. Zodra hij begin 1979 zijn vertrouwensmensen op alle sleutelposities had weten te krijgen, verminderde zijn on voorwaardelijke steun voor de dissidenten. De aanleiding om de uitbreiding van de Muur voor de Democratie, de verspreiding van ondergrond se blaadjes, en de regelmatig te rugkerende protestdemonstra ties een eerste reeks beperkingen op te leggen, werd al in het afge lopen voorjaar gevormd door de oorlog met Vietnam. Een van de bekendste opposanten werd er daarbij bovendien van beschul digd „staatsgeheimen" aan vreemde journalisten te hebben onthuld: hjj is onlangs veroor deeld tot 15 jaar gevangenis straf. Daarmee is de tweede etappe inge gaan: muurkranten mogen nu alleen nog maar worden opge hangen in een veel minder druk ke buurt, in een park dat grenst aan een zwaarbewaakte radio zender en waar elke agitatie dus gemakkelijk in de kiem kan wor den gesmoord. De schrijvers moeten bovendien eerst gedu rende kantooruren bij een op zichter een formulier invullen met de titel van hun affiche, het aantal vellen, gebruikte pseudo niem, hun echte naam, adres, en werkeenheid. H(j of zij stelt zich daarmee bloot aan een mogelijke aanklacht wegens laster Hetzelfde geldt natuurlijk voor posters die men in de eigen fa briek of commune ophangt. Vandaar dat het grondwettelijk vastgelegde recht op dergelgke vrije meningsuitingen hiermee ernstig is beknot. Dat alles neemt niet weg dat de liberalisering zich op andere terreinen verder door zet zoals in het onderwijs, de massamedia en de kunsten - nog onlangs is in de hoofdstad een eerste avant-garde tentoonstel ling gehouden. Maar dit raakt vooral een bepaalde groep: die van dt geschoolde mensen met kaderfuncties. "Hier zien we dan ook een verschijn sel dat zich ook in de Sowjet-Unie bij de destalinisatie door Chroesjtsjov heeft voorgedaan dat het nieuwe klimaat allereerst ten goede komt aan een zekere elite - die het nieuwe regime no dig heeft en omgekeerd

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9