Geen steun voor Yan Agt in Bonn 9,80% Lubbers ziet nog kansen om crisis te vermijden NMB Meerderheid van de NAVO wil morgen besluit Premier ziet toch nog mogelijkheden Een lucratieve spaarvorm: De NMB-Spaarbrief aan toonder met beursnotering. VVD blijft zich hard opstellen DINSDAG 11 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 (door Frans Kok en Hans de Bruijn) DEN HAAG - CDA-fractielei- der Lubbers wil niet té opti mistisch doen, maar hij ziet nog wel mogelijkheden om een kabinetscrisis over de kernwapens te vermijden. Als het kabinet morgen in Brus sel de stationering van nieu we kernwapens op ons grondgebied afwijst, maar te gelijk laat weten zich in de NAVO niet te willen isoleren, kunnen de groep van tien CDA-dissidenten èn de WD tevreden worden gesteld, hoopt hij. Lubbers lijkt, aan de vooravond van de NAVO- beslissing, niet erg zenuw achtig door het dreigende cri sis-gevaar. „Ik heb gepro beerd de regering zoveel mo gelijk ter wille te zijn. Ik heb gedaan wat ik kon. Ik ben nu uitgepraat en wacht het rustig af. Het is nu de verantwoor delijkheid van het kabinet. Als ze doen wat ik hoop en verwacht (en waar ik ook wel een beetje voor bid), dan ko men we er wel uit. Doen ze het niet, tja, dan houdt ook voor mij alles op". - Het ziet er niet naar uit dat de regering de aanvaarde motie van PvdA en D'66 gaat uit voeren. Dat betekent dan toch een crisis? „Ik zie de motie-Stemerdink meer als een limiet die men gelegd heeft, als een muur waar geen regering over heen mag, dan als een opdracht om een ander standpunt te gaan verdedigen". - Ziet u zelf dan nog varianten die morgen als verrassend compromis uit de bus kunnen rollen? „Ik sluit niet uit dat het moge lijk is om tot een eigen opstel ling van Nederland te komen, zonder een frontale botsing met de NAVO. En ik denk dat dat voor de WD een belang rijk punt is: geen frontale bot sing. „Ja, ik denk dat ook dat moge lijk is, hoewel ik natuurlijk voorzichtig moet zijn, omdat er wel eens irrationele ele menten blijven meespelen. Je kan op een gegeven moment zeggen: ik doe nu een stapje terug, want hieraan kan ik echt niet meer meedoen. Maar dat wil nog niet zeggen, nu geef ik het allemaal maar op, ik doe niet meer mee. Als we maar even respecteren dat Nederland op bepaalde mo menten een echt ander standpunt in de NAVO in neemt, maar wel in die NAVO blijft functioneren, dan denk ik dat ook die minderheids groep in de fractie de waarde daarvan kan inzien. En dan zegt vooruit, we hebben twee dingen gewonnen: er komt geen stationering van die wa pens in Nederland en we houden de mogelijkheid om invloed te blijven uitoefenen op het proces van besluit vorming in de NAVO. Dan zie ik een goede kans dat de ge- héle fractie dat onder steunt". Angstvallig - Het CDA doet zeer angstvallig over de kans op een kabinets crisis. Wat is er eigenlijk op tegen om dit belangrijke on derwerp aan de kiezers voor te leggen? Bovendien zal de combinatie CDA-WD, als het kabinet dit overleeft, tot 1981 bliiven zitten en wellicht worden geprolongeerd. Is dit geen mooi moment voor het CDA om de kiezers te raad plegen? „Die redenering klopt niet. Ik geloof dat noch bij de tien, noch bij de rest van de fractie, het voortbestaan van het ka binet voorop staat. Ik geloof dat de zaak echt op zijn eigen merites beoordeeld wordt. We hebben nog veel werk te doen met het kabinet. Als er een punt komt dat we zeggen: dit kunnen we echt niet ma ken, er is een principieel ver schil van inzicht, dan stopt de zaak. Maar ik geloof niet dat dat hier het geval is. Ik acht de kans redelijk dat het kabinet zich zo opstelt dat een derge lijk diepgaand verschil er niet komt. Welnu, dan moetje ge woon doorgaan". Teleurstellend - Het is uit CD A-oogpunt vorige week goed misgegaan, hè? U heeft zich de afgelopen maanden nogal het vuur uit de sloffen gelopen voor de kernwapenzaak. Is het geen persoonlijke teleurstelling dat u het CDA niet bij elkaar heeft kunnen houden? „Ja, teleurstellend wel. Maar we moeten niet doen alsof alle in spanningen van de laatste maanden nu tevergeefs zijn. Dat is niet zo. We hebben in wezen bereikt dat wij het ka binet al vroeg vertrekpunten hebben meegegeven, waar over het met de andere landen uitvoerig contact heeft gehad. We wisten dat er, kort voor Brussel, een eindafweging zou komen. Met wat in de Kamer gebeurd is, is al het voorgaande niet weggewist. Die hoofdlijn ligt er toch", - Maar iedereen dacht dat dit pas over een week of twee zou gebeuren. Scholten zei dat een inhoudelijke motie het kabinet in de wielen rijdt. Dat heeft u niet kunnen voorko men. U heeft zelf al gezegd dat u de eenheid in de fractie hebt overschat. „Ja. Maar de mensen die voor de motie Stemerdink-Brink- horst hebben gestemd, deden dat omdat zij het in hart en nieren noodzakelijk vonden tegendruk te geven aan aller lei besluiten die er uit zouden kunnen komen. Ik heb dat een soort 'intiem verlangen' genoemd, waar je geen ratio nele argumenten meer tegen over kan zetten. Dat is en blijft voor mij het hoofd punt". Onderschat „Ik heb er altijd rekening mee gehouden dat het zou gebeu ren, maar ik dacht dat het tot enkele mensen beperkt zou blijven. Ik dacht als je zo overtuigd bent van jezelf, dan hoef je ook niet bang te zijn voor jezelf. Dan kun je dat al tijd nog na Brussel zeggen. Maar zij hadden er behoefte aan om het ook een keer vóór Brussel te zeggen. Ik heb de neiging om een schot voor de boeg te geven misschien wat onderschat. - Was het nu wel verstandig om zelf met een motie te komen? Was een beroep op de fractie om met een uitspraak te wachten tot na Brussel niet beter geweest? Dan was het wellicht met een sisser afge lopen. „Nee, dat geloof ik niet. Wij hebben dat besproken, maar toen het kabinet beloofde dat ook na Brussel de zaak nog teruggedraaid kon worden, bleek dat de fractie - met na me deze groep, maar ook an deren - toch behoefte had aan een inhoudelijke opstelling. Dat hoefde nog geen eigen motie te betekenen, maar toch een inhoudelijke opstel ling. Toen eenmaal de motie- Stemerdink op tafel lag - een typisch politieke, oppositio- nële motie, waarover geen overleg met ons was geweest - heeft de groep van tien zélf de indiening van de motie Frinking mee bevorderd. Al leen wisten ze zelf nog steeds niet of ze daar ook de conse quentie aan zouden verbin den om tegen de PvdA-motie te stemmen. Daardoor ont stond die verwarde situatie. Maar de motie-Frinking is onderschreven door de héle fractie, alle 49, dus ook door hen. En is hen niet door de strot geduwd, integendeel, maar ook vanuit hun opvat tingen geformuleerd". Verdrietig - Het feit dat het „intieme ver langen" van de tien de door slag gaf, noemt Lubbers „verdrietig voor al die frac tieleden die zelf ook al het ge voel hadden de laatste weken veel van hun eigen voorkeur opgegeven te hebben, zowel by de formulering van de ver trekpunten als tijdens het kamerdebat". „En die dan zeggen: je moet niet van twee walletjes eten. Eerst met elkaar heel ver een be paalde weg opgaan, die van alle kanten pijn doet, om dan uiteindelijk toch nog weer eventjes een heel ander pad in te slaan." Lobby - Nu het kabinet gevaar loopt, komt een sterke lobby op gang van mensen die met het rode gevaar uit Moskou schermen tot en met een brief van drie oud-premiers. Bent u ongelukkig met die ontwik keling? „Het was te verwachten. Ik had het zelfs veel eerder ver wacht. Ik geloof dat ver deeldheid in de NAVO voor veel mensen een gewetens zaak is. Maar onze opzet is niet voor of tegen de NAVO. Maar de NAVO mag van ons ook niet meer verlangen dan wij kunnen opbrengen. Je moet niet zóveel gewicht ge ven aan de eenheid in de NA VO dat je, als je met je ver trekpunten niets bereikt, je maar blindelings bij de NA- VO-standpunten neer legt". „Ik beschouw de brief van de drie oud-premiers dan ook meer als een schot voor de boeg. een appèl om ook eens aan die andere aspecten te denken, dan als een soort dic taat. Ik was allang bly dat er niet onder stond, zoals in de brief van prof. Berkhof (voor zitter Raad van Kerken - red.), dat 'u maar de C van CDA moet schrappen als u het niet zo doet'. - In het verleden is wel ge klaagd dat dit kabinet te wei nig contact met de bevriende fracties onderhoudt. Hoe is dat in deze zaak gegaan? Wist u van de reizen van Van Agt ar (lacht)„Nee, ik mag niet klagen. En zy over my ook niet". Verkeken „Veel mensen hebben zich ver keken op de oprechte in spanningen van de ministers voor onze vertrekpunten Zy stonden daar ook volstrekt achter. En niet alleen omwille van het CDA. Het ging er meer om of we andere landen daarmee konden overtuigen Omdat dat zo moeilijk is zei mem oh, maar Schol ten is er zelf dus niet voor. Maar nu je ziet dat hy gelijk heeft gehad, en het niet haalbaar is. komt de vraag terug: wat nu? En dan zeg ik: let maar op. het kan best blyken dat het kabi net meer aan de vertrekpun ten vasthoudt dan men altyd gedacht heeft". „Besef wel dat er een nieuwe si tuatie is ontstaan. Het gaat er nu om wat de eigen Neder landse positie moet zyn. En dan denk ik dat het ook de WD ten diepste hier om gaat beantwoordt de Nederlandse opstelling aan een redelijke mate van solidariteit met de NAVO. Ik heb de VVD nooit horen zeggen dat het Neder landse standpunt per se met dat van de NAVO moet sa menvallen. Het kabinet, en de CDA-ministers met name, waren toch innerlyk over tuigd van de noodzaak van een gefaseerde besluitvor ming. en zy vinden het op recht jammer dat dat het inde NAVO niet gelukt is. Maar ik geloof ook dat de VVD daar nu ruet automatisch de conclusie uit zal trekken: de NAVO besluit en nu naar huis". - Maar hoe kijkt u dan tegen de crisis-dreigingen van Riet kerk aan? „Ik ben de laatste om iemand iets kwalyk te nemen, met tien mensen die in mijn eigen fractie schoten voor de boeg geven en drie premiers van CDA-huize die een brief schryven die zachtjes gezegd wat aan de andere kant ligt Als Rietkerk wat politieke druk uitoefent in een bepaal de richting, dan kan ik hem dat niet verwijten". BONN (GPD) - Minister president Van Agt ziet nog steeds mogelijkheden om de problemen rond de kernwapen-modernise ring „tot een redelijke op lossing te brengen". Na zijn gesprek met de Duit se bondskanselier Hel mut Schmidt in Bonn, zei Van Agt gisteravond dat „het mogelijk moet zijn deze zaak, in een zekere rust en zorgvuldigheid, op aanvaardbare wijze tot een einde te bren gen". Daar hoort een Duitse medewer king duidelijk niet in thuis, want Van Agt kreeg bij Schmidt geeh voet aan de grond. Hij kreeg van de Duitse regeringsleider te ho ren dat deze zich „volledig stelt achter de positie die de Amerika nen innemen". Dat betekent dat de Bondsrepubliek zich niet zal laten beïnvloeden door welke Nederlandse beslissing dan ook. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde giste ren dat zij van overeenstemming in de NAVO-raad uitgaat. Het bezoek aan Bonn was de laatste poging voor internationale steun voor het Nederlandse standpunt, voordat het kabinet vanmiddag om vijf uur bijeenkomt om een beslissing te nemen. „Het succes van mijn reizen verdient niet de kwalificatie spectaculair", zei de minister-president na zijn ont moeting, samen met minister Van der Klaauw, met Schmidt en minister Hans-Dietrich Genscher (buitenlandse zaken). Van Agt zei dat de NAVO-bondge- noten al weinig enthousiast wa ren over het besluit van het Ne- 'Solidair met VS' DEN HAAG (ANP) - Een viertal CD A-kamerleden wil dat Neder land in EG-verband stappen on derneemt om te voorkomen dat voor Amerika bestemde Iraanse olie door de lidstaten wordt aan gekocht. In schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw van buitenland se zaken zeggen de CDA-kamer- leden Van der Linden. Van Hou- welingen, Scholten.en Van Iersel dat de EG-landen gezien de situa tie in Iran solidair moeten zijn met de VS. derlandse parlement om pas een beslissing over plaatsing van nieuwe kernwapens te nemen, nadat deze waren gebouwd. „En nu de Kamer donderdag weer een andere beslissing heeft genomen (die zowel de aanmaak als de plaatsing afwijst, red.) is, om maar met understatements door te gaan, het voeren van gesprek ken er niet eenvoudiger op ge worden", aldus de premier. Het kabinet staat volgens de pre mier voor het dilemma tussen het rekening houden met wat leeft in het parlement, en het probleem dat het kabinet de band met de NAVO niet wil verbreken. Hij noemde dit „een van de moeilijk ste problemen waarvoor een ka binet zich geplaatst kan Van Agt, die samen met minister Van der Klaauw naar de Bonds republiek was gereisd, wilde niet zeggen waarom bij na zijn bezoe ken aan Brussel, Londen, Rome en Washington ook nog naar Bonn was gegaan. „Mijn reisplan ontwikkelde zich naarmate ik onderweg was. Uit eindelijk was er aanleiding om Bonn te bezoeken". Geruchten als zou de Bondsre publiek bereid zijn om de. voor Nederland bestemde kruisraket ten op haar grondgebied te in stalleren, in ruil voor de legering van een tweede Nederlandse bri gade in Duitsland, werden door de Duitse regeringswoordvoer der Bolling krachtig ontkend. Daarover -is door Van Agt en Schmidt ook niet gesproken. BONN - Premier Van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken geheel links) zo te zien in een vrolijk onderonsje met de Westduitse bondskanselier Schmidt (twee de van rechts) en de Westduitse minister van buitenlandse za ken Genscher (rechts). Overi gens kregen de Nederlandse bewindslieden in Bonn geen voet aan de grond. ADVERTENTIE Effectief rendement d.d. 5 december 1979. Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend gulden. Gemakkelijk overdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een lager be lastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan toren. U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. De NMB denkt met u mee BRUSSEL (ANP) - De meerder heid van de NAVO-landen wil dat morgen in Brussel wordt beslo ten tot de invoering van Pershing II en kruisraketten bij de strijd krachten in Europa, zo is gisteren in de vergadering van ministers van defensie van een aantal Eu ropese leden van het bondge nootschap gebleken. Minister Scholten verklaarde na afloop van de byeenkomst van de - zogenaamde - Eurogroep "het Nederlandse standpunt" te heb ben uiteengezet. In antwoord op een vraag of de reacties anders waren dan bij voorgaande gele genheden voegde hij hier aan toe niet de indruk te hebben gekre gen dat een grote doorbraak tot stand is gekomen". De motie- Stemerdink'Brinkhorst, waarbij een meerderheid van de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken tegen instemming met besluiten over produktie en plaatsing van nieuwe atoomraketten is. aldus de minister, "niet duidelyk aan de orde geweest". De minister verklaarde het Neder landse standpunt te hebben uit gedragen zoals hij het ook op de vergadering van de nuclear plan ning group, vorige maand in Den Haag. had gedaan, en dat hy zelf aanduidde als "gefaseerde be sluitvorming". Hy leek zich hiermee op het oorspronkelyke CDA-standpunt te stellen, vol gens het welk in Brussel wel moet worden beslist over de pro duktie van nieuwe wapens, maar een besluit over de plaatsing dient te worden uitgesteld in af wachting van de resultaten van waj>enbeheersingsbesprekingen met de Sowjet-Unie. Reeds in Den Haag liet de Amerikaanse minister van defensie. Brown, weten dat het Amerikaanse con gres nooit gelden voor dq pro duktie beschikbaar zou stellen als niet duidelijk zou zyn dat de wapens ook zullen worden opge steld. De minister noemde als uitgangs punten voor het Nederlandse standpunt, dat de ernst van de dreiging die uit gaat van de Sowjetbewapening niet kan worden ontkend, grote waarde moet worden ge hecht aan de samenhang van het bondgenootschap - een samen hang die met name de verhou ding tussen de Verenigde Staten en Europa betreft - en men zich terdege bewust dient te zyn van het belang van de beslissingen op dit gebied, en de best mogelijke voorwaarden dienen te worden geschapen voor vruchtbare besprekingen met de Sowjet-Unie over wapenbeheer sing. DEN HAAG (GPD) - Do WD-frac- tie in de Tweede Kamer is niet van plan te wyken voor het CDA- standpunt inzake de modernise ring van kernwapens. Een „nee" tegen de stationering van kern wapens is onaanvaardbaar, aldus de unanieme opvatting van de VVD-fractie tijdens een extra fractievergadering, gisteren in Den Haag. De VVD-fractie blyft by haar vaste voornemen het kabinet desnoods ten val te brengen, als de door de Kamer aanvaarde motie-Stemer- dink (PvdA) door het kabinet wordt uitgevoerd. Hetzelfde geldt als het kabinet vasthoudt aan het CDA-„vertrekpuntdat de beslissing over stationering van de kernwapens twee jaar moet worden uitgesteld in af wachting van de resultaten van het overleg met het Warschau pact De ontkoppeling tussen produktie van kernwapens en plaatsing (zo als het CDA wil, maar inmiddels door de NAVO is afgewezen) vindt de WD „onlogisch De VVD verwacht van het kabinet dat het morgen minstens met een positieve intentieverklaring om trent stationering uit het overleg in Brussel terugkomt „Ons standpunt is na het uit de boot vallen van de 10 CDA-dissiden ten niet versoepeld, integen deel", aldus een WD-ftactielid na afloop van de vergadering. Ook in de VVD acht men de kans gering dat het kabinH I all li"»: in slaagt te komen met een com promis dat aanvaardbaar is voor zowel de VVD als de CDA-lin- kervleugel. WD-woord voerder Ploeg noemde het ook onaanvaardbaar dat voor Nederland bestemde raketten el ders. byvoorbeeld in West- Du itsland zullen worden ge plaatst. Dat is een schone-han- denpolitiek, die bovendien esca lerend en provocerend kan wer ken, omdat de Sowjet-Unie een grote angst heeft voor een te grote militaire macht van Duitsland, aldus Ploeg. Broers verdacht van roofmoord AMSTERDAM (ANP) - Het onder, zoek naar de roofmoord op de 81- jange mevrouw Jomtsma uit Am>terdam-Noord heeft gister avond geleid tot twee arrestaties. De verdachten zyn do 15-jange P. de S. en zyn 14-jarige broer J de S. Zy ontkennen iet» met de zaak te maken te hebben broertjes zyn buivn .an het slachtofTer, dat vrydagavond na een brand in haar woning aan de Havikslaan dood werd aangetrof fen. De vrouw was vastgebonden op een stoel, waaronder spiritus was uitgegoten. Sectie wees uit dat de vrouw nog leefde toen de vloeistof werd aangestoken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7