Inspraakavond in Pancras" loopt uit de hand Kantonrechter Raad gaat akkoord met restauratie monumenten Eigenaren bedrijven voelen zich in nauw gedreven Plan Roomburg moet gesplitst Leiden betaalt mee aan ontmoetings ruimte voor Turken Politie krijgt speur honden DINSDAG 11 DECEMBER 1979 Postzegelbeurs Vandaag houdt de Kring 'G4- Philatex de maandelijkse grote postzegelavond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op deze avond zal er zowel voor de beginnende als de gevorderde verzamelaar veel interessants te zien zijn. Aanvang 20 uur. Kinderfilms Morgenmiddag worden er van af half drie weer kinderfilms vertoond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Begon nen wordt met een serie kin derfilms met o.a. Pink Pan ther. Popey, Porky Pif, Woody Woodpecker. Na de pauze met gratis limonade wordt de hoofdfilm "De Strandvon ders" vertoond. Het verhaal gaat over twee strandvon ders. De toegangsprijs be draagt drie gulden en voor in formatie kunt u bellen met tel. nummer 141141. Kaartver koop bij K&O. Fassbinder Nog meer films bij K&O. Van avond wordt in de kapelzaal aan de Oude Vest 45 de film "Der Handier der vier Jahres- zeiten" van Rainer Werner Fassbinder vertoond. De voorstelling begint om acht uur de toegangsprijzen zijn f3,75 en f4.75. Werklozenmeeting Mensen die sociale ondersteu ning krijgen protesteren van daag en morgen op het Bin nenhof tegen het wetsontwerp van minister Albeda. Mor genmiddag om één uur begint daar een werklozenbijeen komst, georganiseerd door de werklozenbelangenvereni- gingen. Vanuit Leiden ver trekt om twaalf uur een bus vanaf het Schuttersveld voor de deelnemers aan deze mee ting. Opgeven kan men zich via tel. nummer 071-134027 of 071-211083. Tafelberg In het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie aan de Raamsteeg 2 wordt vanavond een lezing gehouden door dr. MS. Hoogmoed. Hij zal spre ken over de expeditie naar de Tafelberg in Suriname die hij onlangs maakte. Aanvang 20 V idopraatgroep In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt woensdagmiddag een bijeen komst gehouden over besnij denis van vrouwen. Gast spreekster is José van Hussen. De bijeenkomst begint om twee uur. Pieterskerk De Vereniging Oud-Leiden or ganiseert vandaag een lezin genavond over de geschiede nis van de Pieterskerk. Dat gebeurt in het stedelijke mu seum "De Lakenhal" aan de Oude Singel 28-32. De Leidse directeur van Gemeentewer ken de heer Vos zal spreken over het onderzoek naar de grafelijke kapel aan het begin van de 12de eeuw. De heer Oomes behandelt de proble matiek rond de graven en zer ken in de Pieterskerk, terwijl de heer Maat'de antropologi sche aspecten voor zijn reke ning zal nemen. De bijeen komst begint om 20.15 uur. Kijkhuis In het kader van het Filmfesti val van de lach wordt van avond weer een lachfilm ver toond in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor straat 17. Ditmaal is het "The Coconuts" met The Marx Brothers, de broers proberen zich weer op allerlei oneerlijke manieren te verrijken. Er zijn die avond twee voorstellingen: om 20 uur en om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 4 J50. Jeugdprogramma In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt morgenmiddag een educatieve bijeenkomst voor kinderen van 7 tot 12 jaar ge houden. De middag die om twee uur begint staat ditmaal in het teken van Indonesië. De Forumdiscussie Vanavond wordt in het Acade miegebouw aan het Rapen burg 73 de lezingencyclus over de rechten van de mens afge sloten met een forumdiscussie. Onder voorzitterschap van dr. P.R. Baeher zullen de vol gende forumleden discussië ren over de regeringsnota "De rechten van de mens in het buitenlands beleid": mr. RH. Akkerman, voorzitter van de werkgroep mensenrechten van D'66, R. ter Beek, PvdA- tweede kamerlid, mr. drs. F. Bolkestein, WD-tweede ka merlid mr. JN. Schol ten, CDA-tweede kamerlid. De bijeenkomst begint om acht uur en is gratis toegankelijk. Net als op het land is het op het water niet meer zo idyllisch als het eens is geweest. Een ge zin lag met hun schip in de Braassemermeervlakbij de ingang van de Oude Wete ring. Men zou juist plaats ne men aan de al gedekte tafel toen het schip plots tegen de steiger werd geslingerd. Het hele serviesgoed sloeg tegen de grond aan diggelen, de soep vloog door de kajuit, pannen gleden van het gasstel, com plete chaos. De buren wisten de pannen nog net op het gas te houden, maar ook bij hen vielen enkele schemerlampjes van de wand. Van de ergste schrik bekomen keek men naar buiten en zag daar drie grote jachten achter elkaar en met een behoorlijke snelheid vanaf jachthaven Meerzicht "voorbij varen. De drie eigenaren van die jach ten stonden gisteren terecht voor de kantonrechter. Vol gens het politierapport had den hun schepen, gezien om vang en snelheid, een hekgolf van zeker een meter getrok ken, welke een schip dat aan de kant ligt zeker een meter kan optillen. Doordat de gol ven tegen de damwand weer terugslaan blijft zo'n schip slingeren. De drie verdachten ontkenden bij hoog en bij laag en in alle toonaardenZe maakten zich nooit schuldig aan zulk een onbehoorlijk gedrag, dat was onmogelijk. En bovendien verboden. Maar dat was voor rechter Höweler geen argu ment. "Ik verdien een vet sa laris aan mensen die dingen doen die niet mogen", zei hij. Ook aan de insinuatie dat de mensen zelf hun servies ge broken hadden en drie toe vallige onschuldige voorbij gangers daarvoor wilden la ten opdraaien besteedde de kantonrechter weinig aan dacht. Tenslotte gaven de drie ver dachten een speedboat die ook op dat moment kwam langs- gevaren de schuld. Die boot zou met zeer hoge snelheid in tegenovergestelde richting zijn gevarenMaar volgens de politie kon die het slingeren van de boten niet hebben ver oorzaakt omdat hij aan de andere kant van het water voer en omdat zijn hekgolf allang was doorbroken door die van de drie jachten. De officier van justitie eiste en de kantonrechter vonniste voor elk van de verdachten f 250,- boete. Waarop één van cLe drie watersvorters zei: "Ik voel me niet recht gedaan. Ik verkoop meteen mijn schip, want de zin is er zo af'. Die man die veertien dagen ge leden terecht stond omdat hij niet tegen de politie wilde zeggen wie er met zijn auto een snelheidsovertreding had begaan, kreeg gisteren het schriftelijk vonnis waarom hij had gevraagd. De man dacht dat hij niet kon worden veroordeeld voor "doen of la ten rijden" met zijn auto als de mogelijkheid dat hij zelf had gereden ook aanwezig was. De officier van justitie dacht uiteraard dat dat wel kon en eiste vijftig gulden boe te. De kantonrechter legde gis teren 51 gulden op, daarmee de officier gelijk gevend, maar de veroordeelde de kans gevend in hoger beroep te gaan en er zo een principiële zaak van ie maken. Een Turkse wasserij baas uit Heerenveen kwam enkele we ken geleden voor niets naar het Leidse kantongerecht. Niet omdat hij niet terecht moest staan, maar omdat de man nauwelijks Nederlands sprak en er geen tolk aanwe zig was. Gisteren was die er wel en stond de Turk dan toch terecht voor te hard rijden op Rijksweg vier. Hij had bo vendien te dicht achter een voorbijganger gezeten. Hij had het liefst meteen een boete willen betalen,ook al om tijd te besparen, net als toen hij te hard reed. De officier van justitie mr. Van der Ham, legde uit dat in dergelijke ge vallen geen schikking wordt aangeboden omdat de feiten daarvoor te ernstig zijn. Mr. Van der Ham wilde wel enigs zins rekening houden met de vergeefse reis de eerste keer en eiste vierhonderd gulden boe te. Rechter Höweler had misschien nog wel lager willen gaan, maar voelde zich toch geroe pen zich te houden aan de ta rieven die in dergelijke ge vallen gehanteerd worclen. Het werd f 375,- boete. 1 MARGA WUIS. "Vroolijcke Arke" tegen fusie LJA en Welzijnsraad LEIDEN - Diverse instellingen op sociaal en cultureel terrein in Leiden hebben de gemeente la ten weten het niet eens te zijn met de voorgenomen samenvoeging van de ondersteuningsinstituten in Leiden, de Welzijnsraad en de Leidse Jeugd Aktie. Nadat de Leidse Bond van Speel tuinen al eerder bezwaar had aangetekend tegen de fusie lieten gisteren het bestuur en de staf van de club- en buurthuis "In de Vroolijcke Arke" weten tegen de samenvoeging te zijn. Datzelfde deed via een brief aan de raad het Komité Sociaal Cultu reel Werk. LEIDEN - "Ik heb dertig jaar mezelf en voor anderen het vreten verdiend. En nu wordt ik straks door de gemeente de straat opgeschopt. Er wordt niet naar de eigenaars van bedrijven geluisterd. We staan gewoon tegen de muur te praten. Je zou uit je vel springen". Aldus de heftige reacties op een gis teravond door de gemeente geor ganiseerde informatie-avond voor de eigenaren van bedrijven in de wijk Pancras-oost. In deze Zonnevylle (VVD): "Gevolgen voor bedrijven?" buurt wordt al jaren gepraat over de stadsvernieuwing. Er gebeurt ook van alles. Oude fabrieksge bouwen worden gesloopt en worden plannen gemaakt voor de bouw van woningen. Om de wijk voor de bewoners leefbaarder te maken zouden een aantal grote fabrieken die voor overlast zor gen (verkeers- of lawaai-over- last) uit de wijk moeten verdwij- Zeker vijf bedrijven zouden vol gens de plannen uit de wijk moe ten verdwijnen om het wonen prettiger te maken.Voor veel be drijven blijkt het water tot aan de lippen gestegen. De reakties op de gemeente-ideeën waren bij zonder heftig. De maker van een film over Pancras-Oost dreigde weg te lopen en ambtenaren wer den bestookt met kritiek en ge nadeloos onder vuur genomen. Eigenaren van bedrijven in Pan cras-oost menen volkomen in het nauw te zijn gedreven door de gemeente. Slachtoffer Zij voelen zich het slachtoffer van het bestemmingsplan. De amb tenaren werden daarvoor gister avond min of meer verantwoor delijk gesteld. Er werd hen het verwijt gemaakt dat zij valse voorlichting gaven en eenzijdig te werk gaan. De eigenaar van een groothandel in levensmiddelen, die na 100 jaar uit de wijk moet verhuizen, riep dat de gemeente alleen maar naar de bewoners luistert en dat hij straks met 15 mensen op straat komt te staan. "Waar kan ik dan terecht"? Wantrouwen Het wantrouwen bleek zo groot dat een zinvolle discussie of het ge ven van nuttige informatie de rest van de avond zo goed als onmo gelijk was. In de vragen van be drijfseigenaren werd alles door elkaar gehaald en ambtenaren reageerden steeds met een om haal van woorden die er op neer kwam dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Het onbegrip was groot en wederzijds. De ant woorden van ambtenaren waren meestal onbeholpen. Er werd om vragen heen gedraaid waardoor de argwaan nog groter werd. Naarmate de tijd verstreek raak ten de gemoederen steeds meer verhit. Tegen de klok van twaalf liepen de emoties hoog op. "Waarom wordt er zo moeilijk gedaan met artikelen en voor schriften. Waarom maakt u geen plan dat iedereen begrijpt? Er is niemand die weet waar hij aan toe is totdat hij wordt weggeschopt. De één mag blijven zitten, de an der moet weg, en als de gemeente geld heeft moet die één ook nog weg. Begrijpt u niet wat een on rust u veroorzaakt? Er rust een enorme druk op ons", aldus de geplaagde eigenaren. Een lid van de werkgroep Pancras- oost "Er staat van alles in dat plan wat niet in de werkgroep is afgesproken^We zijn gewoon bij de neus genomen. Ik wordt er al wekenlang psychisch door aan gevreten. Ik zou wel uit mijn vel kunnen springen". De heer De Graaf van de "Stichting Werken en Wonen in Pancras-oost" vatte samen dat er enorm veel haken en ogen aan het plan zitten en dat de eigenaars van bedrijven het grotendeels oneens zijn met het ontwerp-bestemmimngsplan. Aan het slot van de informatie avond zei de heer Eggenkamp, van de gemeente, het te betreu ren als men denkt dat ambtena ren zouden manipuleren. Hy wees er op dat nog een lange in spraakronde zal volgen voordat het bestemmingsplan voor Pan cras-oost wordt vastgesteld. JAN RIJSDAM LEIDEN - PvdA-raadslid Borde- wijk deed gisteravond in de raadsvergadering het voorstel om het bestemmingsplan Room burg geldend voor het gebied tussen Kanaalweg en de Rijks weg 4 (Schiphol-Leiderdorp- Leidschendam) in twee delen te splitsen nu problemen zijn ont staan over de ontsluiting van dit gebied. Het noordelijk gedeelte zou dan alvast ter visie gelegd moeten worden in belang van de grondaankopen die de gemeente in dit gebied nog moet doen. Zoals wij vorige week reeds meld den is onder meer door de bewo ners van de Lorentzkade bezwaar aangetekend tegen een ontslui ting van een brug over het Rijn- Schie-kanaal ter hoogte van de spoorbrug. Men vreest dat daar door ernstige overlast ontstaat in de Professorenwyk. Wethouder Waal zegde toe een en ander te - zullen bekijken, hoewel vanuit WD-fractie nogal wat beden kingen kwamen. Zo vroeg Zon nevylle zich af wat de gevolgen zouden zijn voor de realisering van de bedrijfsterreinen in Roomburg. LEIDEN - Slechts met de stemmen van zes PvdA-ers tegen heeft de Leidse raad gisteravond beslist om bijna 26.000 gulden bij te dragen in de kosten van een ontmoetingsruimte voor Islamiti sche Turken in Leiderdorp. De ruimte voor deze vereniging die op het ogenblik ruim 300 leden telt, is gelegen aan de Splinter laan. Mevrouw Kessen (PvdA) zei huiverig tegenover subsidiëring te staan omdat het bestuur niet eens volledig bekend is. Bovendien vond ze dat met subsidieverlening aan deze godsdienstige groe pering een precedent wordt geschapen, en had zij twyfel of de ruimte voor andere doelen dan godsdienstlessen en -oefeningen gebruikt zal worden. Mevrouw Kramp (CDA) erkende dat het misschien een precedent was maar dat dit ten volle gerechtvaardigd is omdat het hier gaat om een voorbeeld van "positieve discriminatie". Op de vraag van PvdA-zijde wat er met de Marokkanen gaat gebeuren wanneer in 1981 de Morspoortkazerne wordt gesloten en zij geen moskee meer hebben, wilde wethouder Schoute niet vooruitlopen. CPN-raadslid Hoeven vroeg het gemeentebestuur van Leiderdorp erop te letten dat organisaties als de Grijze Wolven of de MAP geen pogingen zullen doen om via deze ruimte en door intimida tie óf andere praktijken invloed te krijgen onder de Turken. LEIDEN - Zonder er één woord over te zeggen is de Leidse raad giste ren akkoord gegaan met het be stemmingsplan "Rijnzicht"Het plan geldt voor het gebied dat wordt begrensd door Morsweg, spoorbaan Leiden-Utrecht, Gal gewater en de studentenflat "Pel- complex". Binnen dit gebied staan de vroegere gebouwen van het conservenbedrijf Nieuwen- huyzen die het laatst gebruikt werden door de vleeswarenfa- briek Van den Berg en Co. Het terrein is op het ogenblik eigen dom van de bouw- en aanne ming smaatschappij J. M. Bakker BV uit Nieuw Vennep. Volgens de voorschriften van het plan mogen er op het terrein woningen ge bouwd worden tot een hoogte van 16JiO meter en moeten er parkeer voorzieningen voor deze wonin gen worden aangelegd. Boven dien zal aan de waterkant een groenvoorziening moeten komen. Tegen diverse onderdelen van het plan heeft de eigenaar al eerder bezwaar gemaakt, maar de ge meente heeft daar niet aan tege moet willen komen. LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond met al gemene stemmen beslo ten om een bedrag van ruim drie miljoen gulden uit te geven voor de res tauratie van een achttal monumentale woningen aan de Nieuwstraat en de Hooglandse Kerkgracht en het bouwen van een nieuwe woning aan die zelfde straat. Bovendien werd besloten om één pand aan de Nieuwstraat alsnog onderdeel te laten uitmaken van de nieuwe centrale vestiging van de openbare bibliotheek in het Heerenlogement. De te restaure ren panden behoren tot het zoge naamde "Van der Heide-com- plex" dat grenst aan het Heeren logement. Na restauratie zullen vier woningen aan de Hooglandse Kerkgracht worden verkocht. Verkoop is Bromfietser raakt gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 68-jarige bromfiet ser uit Leiden is gistermiddag even na twaalf uur bij een botsing op het Noordeinde gewond ge raakt. De bromfietsbestuurder kwam door nog onbekende oorzaak in aanraking met een naast hem rij dende personenauto die werd be stuurd door een 25-jarige inwo nervan Leiderdorp. De bromfiets reed vervolgens tegen een huis waarbij de bejaarde bestuurder een armfractuur opliep. Hij is op genomen in het Academisch Zie kenhuis. In de loop van de dag verslechterde zijn toestand dus danig dat men besloot hem over te brengen naar de „intensive ca- re"-afdeling. Bei jen (PPR): zorgen i koop. noodzakelijk om de huizen aan de Nieuwstraat straks tegen dra gelijke prijzen te kunnen verhu ren. Op voorstel van Beijen - die de verkoop betreurde - werd gis teravond vastgelegd dat de wo ningen in elk geval eigendom moeten worden van Leidse inge zetenen of zij die aan de stad eco nomisch gebonden zijn. In verband met de grote toeloop naar de bibliotheek die wordt verwacht, sprak de raad zich gis teravond ook positief uit over een motie van CDA-er Van Zijp. Daarin wordt vastgelegd dat bin nen het bibliotheek-complex in elk geval vijftig stallingsplaatsen voor (brom)fietsen moeten ko- Van Zijp (CDA): stallingen Schoolschaken In de Leise Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat 1 zullen morgenmiddag tien scholie ren gaan uitmaken wie zich schoolkampioen 1979-1980 mag noemen. In totaal komen er tien deelnemers aan de borden. De wedstrijden be ginnen om half twee. LEIDEN - De Leidse po litie krijgt binnenkort drie speurhonden in dienst. Ze zullen wor den ingezet bij de sur veillancedienst. Samen met drie agenten van de Leidse politie behaal den de Mechelse her dershonden onlangs het hiervoor benodigde diploma.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4