Discussie over speelzalen stokt LEIDEN TEGEN APART HEID& Erfpacht: PvdA tegen, VVD vóór LOK-student eist eigen stichting voor huisvesting a Tarieven waarschijnlijk naar inkomen Het HoHantsche Huys Stroppen voor vuil verwerking Werkloosheid onder mannen stijgt weer Expositie Waag open DINSDAG 11 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Een voorstel voor een betere subsidie verlening aan de Leidse peuterspeelzalen leidde in de Leidse raad gister avond tot een stroom van wijzigingsvoorstellen. De zaak werd na twee uur dis cussie zo verward dat wet houder Tesselaar voor stelde de zaken de ko mende dagen nog eens goed op een rijtje te zetten. "Besluiten nemen op dit ogenblik is een onverantwoorde zaak", vond hij. De suggestie om tijdens de volgende week te houden be grotingsbehandeling over de voorstellen te stemmen werd door de voltallige raad overge nomen. Ondanks de grote verwarring, werd wel duidelijk wat de meerderheid met de peuterspeelzalen wil, Zo komt in de plaats van het door B en W gedane voorstel een tarief dat oploopt naarmate het inko men van de ouders hoger ligt. Voorstellen van het PvdA-raads- lid mevrouw Van Dongen zullen het bij de eindstemmingen wel halen. Het komt erop neer dat ouders met een netto-gezinsinkomen van minder dan 1375,- per maand 2,50 per dagdeel gaan betalen. Tussen 1375,- en J624,- wordt het 4,-, tussen 1625,- en 1900,- 4,85, tussen 1901,- en 2460,- 5,85, tussen 2461,- en 3000,- 7,- en boven de 3000,- 8,40. De tarieven zullen jaarlijks met de prijsindex worden ver hoogd. Naast deze inkomsten van de ou ders zullen de Leidse peuter speelzalen ook nog een subsidie krijgen. Hoe hoog die precies wordt is op het ogenblik nog niet bekend. Het rijk moet namelijk nog beslissen over de door de gemeente voorgestelde verho ging van het totale subsidiebe drag met een ton tot 365.000. Keurt het rijk die ton extra goed dan is de gemeente Leide bereid om het personeel van de peuter speelzalen in de toekomst te be talen volgens de welzijns-cao. Krijgt Leiden die ton niet dan kan er niet meer dan 16.000 per kleuterleidster worden uitbe taald. En zelfs bij dat bedrag zal de gemeente nog een gat van 23.000 moeten dichten. In eerste instantie was er van Pvd A- zijde ook nog een voorstel inge diend (bij monde van Groos) om grote peuterspeelzalen (met meer dan 200 kind,erbezoeken per week) een extra subsidie te geven van 8000. Na intern fractiebe- raad werd dat voorstel ingetrok ken, omdat daarmee volgens wethouder Tesselaar een ander belangrijk punt - om iets extra's te kunnen doen in wijken met een achterstandssituatie - in de knel zou komen. Wethouder Tesselaar wees erop dat heffing naar inkomen tot gevolg kan hebben dat in wijken met la ge inkomens tekorten ontstaan bij de daar gevestigde peuter speelzalen. Met het bedrag dat nu nog overschiet wil de wethouder in die situaties iets doen. Overigens vond mevrouw Van Dongen dat bij die "restverde- ling" ook bekeken moet worden hoe het met de exploitatie van de grote peuterspeelzalen gaat. D'66 wil dat zelf in de regeling vastleg- AOVERTENTIE Een eigen huis, ook voor jonge mensen! moeilijker een cif;cn liuis te kopen. In de Idaijstc prijsklassen is er weinig goeds ie konjj. l il wat u kunt kopen, geven dc HoHantsche Huys heeft dank/ij haai wellicht een oplossing. Gerenoveerde pandjes in een prijsklasse vanaf f.80.000,- Mct voldoende financicringsmngclijklic- gen. Al eerder had het PvdA- raadslid kritiek geuit op de vol gens haar schandalig lage ver goedingen die het rijk toekent aan de peuterspeelzalen. Ze zat daarmee op één lijn met wethou der Tesselaar die constateerde dat het leeuwendeel van de kos ten voor rekening van de ge meente komt. En dat terwijl peu terspeelzalen onder een rijksbij drageregeling vallen. CDA-raadslid mevrouw Van Dee zei het eens te zijn met de extra's voor de achterstandswijken, maar vond dat daarmee niet de al bestaande speelzalen in andere wijken in de knel mogen komen. Verder ging zij akkoord met de PvdA-voorstellen voor de ver plichte vorming van een ouder commissie bij elke peuterspeel zaal, en het uitbrengen van een jaarverslag. Voorafgaande aan de politieke hoorzitting over de woning nood onder één- en tweeper soonshuishoudens in Leiden, (VVD): Grond voor Vronestein i erfpacht. LEIDEN - De gemeenschappelijke vuilverbranding voor Leiden en omstreken heeft twee gevoelige financiële stroppen moeten in casseren. De eerste houdt ver band met de vervanging van twee vuilkranen die veel duurder is uitgevallen dan werd geraamd. In de tweede plaats wordt de uit breiding van de slakkenbunker aan de Gabriël Metzustraat veel kostbaarder dan men had ge dacht. De extra kosten bedragen een slordige 800.000 gulden. Voor de uitbreiding van de ver brandingsinstallatie in Leiden- Noord met onder andere koelto rens was een bedrag van 3.5 mil joen uitgetrokken. Een kwart miljoen was gereserveerd voor de uitbreiding van de slakkenbun ker. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn slechts bereid om een hinderwetvergunning af te geven wanneer de bergplaats aan een aantal strenge eisen vol doet. Zo moet er in de bunker een volle dig ondoordringbare bodem ko men, terwijl voor het vliegas een aparte bergplaats moet worden gebouwd. Door het ingenieurs bureau Dwars, Hedrik en Verhey is becijferd dat de kosten voor de bouw daardoor een half miljoen gulden hoger komen te liggen. Een dergelijke financiële tegen valler was er ook bij de vervan ging van de vuilkranen. Volgens een ruwe schatting zouden de kosten twee miljoen gulden be dragen, maar uit de inmiddels beschikbaar gekomen gegevens blijkt dat het 300.000 gulden meer is. Door de steeds toenemende hoeveelheid vuil die in de instal latie verwerkt moet worden zijn de vuilkranen die er nu staan tot op de draad versleten. Morgenavond komt de algemene raad voor de vuilverwerking Lei den en omgeving bijeen in het gemeentehuis van Warmond. Daar zal beslist worden of de ex tra uitgaven kunnen worden ge daan. LEIDEN - In de Leidse raad deed zich gisteravond het opmerkelij ke feit voor dat de WD-fractie zich voorstander toonde van uit gifte van grond in erfpacht, ter wijl de PvdA-fractie vond dat de grond moest worden verkocht. Die zaken kwamen aan de orde bij de behandeling van het voor stel om de verpleegkundige aca demie "Vronestein" mogelijkhe den te bieden om een nieuw ge bouw voor de opleiding van ver pleegkundigen neer te zetten in de Coebel. Dat is het gebied dat wordt omsloten door Haagweg, Korte Vlietkanaal, Boshuizerwe- tering en Jacques Urlusplant- WD-fractieleider Kuijers sprak in een amendement voorkeur uit voor erfpacht omdat het volgens hem om grond ging waar de ge meente voor de toekomst toch enige grip op wil houden. PPR- raadslid Beijen vond het WD- standpunt opmerkelijk: "Je zou verwachten dat men een derge lijk standpunt zou huldigen bij verkoop aan particulieren, maar de WD doet het juist wanneer het gaat om verkoop aan hogere overheden". Ook wethouder Waai vroeg zich af of de WD met dit voorstel niet "roomser dan de paus was". In nemen van dit standpunt zou volgens de wethouder betekenen dat de onderhandelingen weer geopend moeten worden en dat Wethouder Waal: WD roomser dan de paus? het zeer veel tijd in beslag zal ne men. Hij achtte het niet denk beeldig dat de vestiging van de opleiding in Leiden dan helemaal niet zou doorgaan. "Want" zo zei Waal, "het rijk heeft voor dit jaar geld ter beschikking gesteld, maar het is niet zeker dat het geld er in 1980 nog is. Daarom vind ik alleen al uit praktische overwe gingen dat we nu tot verkoop van de grond moeten besluiten". Het erfpacht amendement van de WD haalde het uiteindelijk niet. Behalve de WD-raadsleden stemden alleen drie CDA-ers met het voorstel mee. De twee liberale wethouders stemden tegen het amendement. vanavond in het Antonius Clubhuis, bood een groepje leerlingen van deTXDK (Leid se opleiding kultureel werk) wethouder Waal vanmiddag een petitie aan. De groep "Huis" van de LOK. bestaande uit een tiental leerlingen en docent Adam Vondeling, ondersteunt de groep die het Woon boek heeft gemaakt en doet mee aan de politieke hoorzitting, maar wilde de huisvestingsproble men van de LOK-student ook nog een keer extra benadruk ken Want de groep gelooft dat de LOK-student een uitzonde ringspositie in Leiden in neemt in dit opzicht. De LOK is een school voor mid delbaar sociaal pedagogisch onderwijs. Er zijn er maar een paar van in het land.in west- Nederland is de LOK zelfs de enige. Met als gevolg dat de LOK-studenten uit heel Noord- en Zuid-Holland ko men, maar ook wel uit het oos ten en zuiden. Anders dan andere scholen voor middel baar beroepsonderwijs in Leiden heeft de LOK een bijna landelijke functie. Daarmee is volgens de groep "Huis" te weinig rekening ge houden door de gemeente Lei den toen die zes jaar geleden zoveel moeite deed om de LOK naar Leiden te halen. Want volgens een enquête die de groep dit jaar heeft gehouden woont van 217 LOK-studen ten 66 procent niet en 34 pro cent wel op kamers in Leiden. Terwijl 68 procent graag op kamers zou willen wonen. Nu komt het voor dat een student anderhalf uur moet reizen. LOK-studenten kunnen zich niet laten inschrijven bij stu dentenhuisvesting omdat ze middelbaar onderwijs genie ten. Wel bij huisvesting wer kendejongeren, maar ook via die weg heeft nog nooit een LOK-student een kamer ge vonden. Omdat hij eigenlijk maar voor één jaar een kamer zoekt, en de wachtlijsten bij huisvesting werkende jonge ren dal jaa r al overschrijden In het tweede leerjaar loopt de LOK-student namelijk stage, het derde jaar komt hij weer terug naar Leiden. Nog een probleemde LOK-stu dent kan geen beurs krijgen, alleen een tegemoetkoming in de studiekosten die zon f1500.- bedraagt. Aan een goedkope kamer kan hij niet komen, een dure kan hij niet betalen. Tenzij hij er, zoals veel LOK-studenten inder daad doen, bij gaat werken. De combinatie van en werken en leren of en reizen en leren is een combinatie die de stoppen doet doorslaan, aldus Adam Vondeling, docent recht en maatschappijleer aan de LOK. Hij zegt: "Er haken veel leerlin gen af wegens huisvestings problemen. Zeker zo'n drie. vier per klas. We beginnen met 22 leerlingen in een klas en in het derde jaar zijn er nog zo'n dertien, veertien over. Huis vesting is één van de oorza ken". Vondeling is sinds kort begeleider van de groep "Huis". Want elk jaar was er wel zo'n groepje .maar dt ging De groep "Huis" van de LOK, met links (met baard) Adam Vondeling met de peti tie voor wethouder Waal. het volgende jaar weer op sta ge en continuïteit was er niet. Vondeling "Ik vind dat ze gelijk hebben, de LOK-stu denten zijn een uitzondering. Daarmee wil ik niet zeggen dat ze dringender een kamer nodig hebben dan ongehuwde moeders of zo. maar wel datje ze niet op éen hoop moet gooi en met alle andere scholie ren". In de petitie die vanmiddag aan wethouder Waal is aan geboden stellen de LOK-stu denten een aantal eisen aan de gemeente. Zoals: voor ka merbewoning geschikt maken van leegstaande gemeente panden cn toewijzen aan LOK-studenten, bij nieuw bouw van één- en tweeper- soonswooneenheden ook een evenredig gedeelte bestem men voor LOK-studentende LOK-studenten erkennen als woningzoekende groep en als zodanig mee laten beslissen in toewijzing van door de ge meente opgeleverde één- en t weepersoonsivooneenheden Maar het meeste verwachten ze nog van een op te richten Stichting MBO Studenten Huisvesting, met dezelfde rechten en faciliteiten als stu- dentenhuisvesting en huisves ting werkende jongeren nu hebben. Vondeling: "Ik heb zelf ook de meeste verwachting van zo'n StichtingFinancieel gaat het allemaal best en er zijn ook best huizen te koop. Het gaat erom of de gemeente wil mee werken. Toen de opleiding in '73 begon heeft de gemeente wel een gebaar gemaakt door twee fluts in de Merenwtjk be- sch ikbaa r te stellenZe hebben enorm hun best gedaan om de UDK naar Leiden te krijgen, maar ze hebben niet de conse quenties getrokken. LEIDEN - De werkloosheid onder de mannen in Leiden en omge ving is de afgelopen maanden behoorlijk toegenomen. Eind ok tober telde de Leidse regio 1948 werkloze mannen, eind vorige maand waren dat er 2125. Bij de vrouwen steeg de werkloos heid de afgelopen maand van 953 naar 975. De grote toename bij mannen wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door het naderende winterseizoen. Opvallend is dat de seizoenwerkloosheid zich dit jaar eerder aandient dan andere jaren. Vooral schilders en straat makers worden daar de dupe van. Bij deze groepen steeg het werk loosheidscijfer met respectieve lijk 30 en 54. KUNST ROND "ZUID-AFRIKA" Opvallend is dan ook het grote tal werkloze straatmakers en op perlieden-straatmakers, 163. Opvallend is verder dat de toename de werkloosheid bij mannen bijna 75 in de stad Leiden en voor 25 in Katwijk plaats-, vond. ADVERTENTIE ONZE SHOWROOM WORDT UITGEBREID NOG 3 DAGEN DAN GAAN WIJ OPEN Lestella Interieurs B.V. W Barentszstraat 19, Leiden 071-134541 Keukens, tegels, sanitair, open haarden Kunstenaar Albert van der Wei de en de Zuidafrtkaanse dichter Mazisi Kuene tijdens een symboli sche "krachtmeting" tijdens de opening uan de tentoonstelling in de Waag (foto boven). Frank Grib- ling opende de tentoonstelling "of ficieel" met het maken van een "schema" (foto onder). LEIDEN - In het kader van de aktie 'Leiden tegen apartheid' wordt van 10 tot 22 december in het Waaggebouw een tentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling brengt onder meer schilderijen, etsen, zeefdrukken, beeldhouw werken en tal van dokumenta- tiematetraal rond het thema Zuid-Afnka en de apartheid. Tijdens de opening van deze expo sitie gisteravond namen kunste naar Albert van der Weide en de Zuidafrikaanse dichter Mazisi Kunene plaats in een midden in het Waaggebouw geplaatste kooi, alwaar zij zittend een krachtme ting tussen twee vuisten aangin gen. Deze opening werd begeleid door een spanningverhogend ge roffel door één van de leden van muziekgroep 'Jabula', die later op de avond nog een optreden zou verzorgen. De krachtmeting eindigde onbe slist en de tegenstanders schud den elkaar de hand. In dit optre den keerde de in de geexposeer- de werken veelgebruikte symbo liek van de zwarte en de blanke hand terug. Hierop volgend vervaardigde Frank Gnbiing een kunstwerk "annex schema", waarmee hij de bedoelde werking van de geëx poseerde werken wilde verdui delijken. Men heeft hier in tegen stelling tot autonome kunst, die haar doel in zich zelf vindt, be wust gekozen voor actuele kunst, die zich met het maatschappelijk gebeuren wil bezighouden en bewustzijnsveranderend wil werken. Na deze toelichting verklaarde Gribhng de expositie voor ge opend. De tentoongestelde wer ken zyn voor een groot deel spe ciaal voor deze expositie ver vaardigd. Aan de ene kant van de zaal vindt men werk van kunste naars als M. Nthodi en G. Sekoto. Het andere deel van de expositie bestaat uit werk van Nederlandse en vooral Leidse kunstenaars, zoals Pol Jong. Hilbrand Bruij- ning. Henk Hollebeek en Rudi Struik, die zich vanuit de Neder landse situatie met de Zuidafri kaanse aparthcidsproblematiek bezighouden. Pamfletten 'In het kader van de actie "Leiden tegen apartheid" werden gisteren op diverse plaatsen pamfletten uitgereikt waarin informatie wordt gegeven over de wantoe standen in Zuid-Afrika. Boven dien staat daarin een oproep om donderdag mee te doen aan een kaderbijeenkomst die in het An tonius Clubhuis wordt gehou den. 's Avonds is er in hetzelfde gebouw een protestbueenkomst met onder meer een inleiding door John Gaetsewe over de zwarte vakbonden in Zuid-afrika. Vanavond worden erop twee plaat sen in Leiden manifestaties ge houden. In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt een film- 'INTERNATONALE SOUOARTTUT 122 DEC .K'| avond gehouden. Vertoond wordt de film "Stemmen uit het vagevuur/dagboek uit Zuid- Afrika" van de Nederlandse re gisseur Roelof Kerbosch. De film werd vorig jaar illegaal in Zuid Afrika gemaakt en toont ge sprekken met een aantal bewo ners van dat land. Bovendien zal de maker van da film vanavond zelf aanwezig zyn om te vertellen hoe de film tot stand gekomen is en hoe zijn mening is over de si tuatie in Zuid-Afrik j In het Waaggebouw wordt van avond een poezieavond gehou den met medewerking van onder andere de poèziegroep van het PEN-centnim. Verder verleent de Zuidafrikaanse dichter Mazisi Kunene zijn medewerking. Aan vang 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3