„Hé Marie energie" Besparing energie ook taak gemeente ®d>§(p>© fitofg [fildl o® fed# ^©goifeff @©w@irfetf DINSDAG 11 DECEMBER 1979 PAGINA 5 ENERGIE-BIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Bijna twee maanden geleden,op 21 september, werd ter gelegen heid van de Energiemaand in Rotterdam het energie-monument onthuld. De letters I en E konden niet meer worden geplaatst .omdat de energie bijna op is. Wim Schippers ontwierp het monument en Dolf Brouwers, beter bekend als Sjqf van Oekel. onthulde het. „weten" bezig te zijn met het uitvoeren van energiebespa rende maatregelen. „Dat geeft ons toch wel hoop over de mentaliteit in Nederland op het gebied van het ener gieverbruik", aldus Van Eijk. Extra aanzet Zijn collega-voorlichter B. van Donkelaar gaat in op het in ternationale karakter van de energietesparingsmaand ok tober. „Nederland besteedt, in tegenstelling tot landen als West-Duitsland. Australië, België, Griekenland, Italië en Japan, al geruime tijd aan dacht aan het energie probleem. De oktobermaand activiteiten vormden daarom slechts een extra aanzet om te komen tot een doelmatig om gaan met de energie. Voor veel van de in totaal twintig landen die hebben meege daan aan de internationale energiebesparingsmaand is het echter de eerste keer dat er op dit gebied iets werd on dernomen". Balans Eind vorige maand kwamen vertegenwoordigers van de deelnemende landen in Parijs bij elkaar om een soort balans op te maken over de effecten van de veelsoortige energie- besparingsactiviteiten, die varieerden van een postze gelactie in Griekenland, tot het kweken van belangstel ling bij de Italiaanse bevol king voor zonneenergie. Om bij Nederland te blijven volgens prof. dr. J. M. Dirk- sen, lid van de Algemene Energieraad en voorzitter van de Consumentenbond, is de ernst van het energie probleem toch nog onvol doende bij de mensen door gedrongen. Hij meent dat er nog veel moet worden voor gelicht èn voorgeschreven om de nagestreefde energie besparing van 10 procent in 1985 en van 40 procent in het jaar 2000 te halen. PIET SWANENBURG GRONINGEN - Nico Haaks nieuwste liedje „Hè Marie, energie!" is een onverwachte meevaller geweest voor het ministerie van economische zaken in de reeks van activi teiten die in het kader van de internationale energiebesparingsmaand oktober in ons land zijn ontplooid. Ook muzikaal moeten we er nu van doordrongen raken dat het met de energievoorraad niet best is gesteld en dat bezuinigen is geboden... Hoewel economische zaken enige pogingen heeft gedaan om de muziekwereld warm te maken voor de oktober-pro- paganda, om een pas op de plaats te maken met het ener gieverbruik, slaagden deze niet, maar opeens was daar Nico Haak, die met „Marie" voor de microfoons ver scheen. „Wij vinden dat bijzonder pret tig, omdat het aangeeft dat het energievraagstuk leeft onder de bevolking. Voor een goed begrip: het liedje is door ons niet gecensureerd en ook niet gesubsidieerd", aldus een ministeriële zegs- Oktober ligt achter ons; alle re den om eens na te gaan wat alle voorlichting over een „verstandig en bewust ener gieverbruik heeft opgele verd. Zowel van de zijde van het mi nisterie als van de kant van de elektriciteitsbedrijven wordt nadrukkelijk gezegd dat het niet mogelijk is om het nuttig rendement van alle acties in cijfers uit te drukken. Voorlichter A. A. H. van den Boogaard van de IJsselcen- trale in Zwolle, noemt dit „het meest onbevredigende ge deelte in het verhaal". Hij zou het liefst harde gegevens willen verstrekken, maar legt uit dat dit om vele redenen niet kan. Een moeilijkheid is bijvoorbeeld dat de afgelopen oktobermaand dan vergele ken zou moeten worden met dezelfde maand in voorgaan de jaren, maar dan doemt weer het probleem op dat toen wellicht andere weers omstandigheden invloed hadden op het energiever bruik. Voorts is het zo, meent drs. P. B. Wasser van de Samenwer kende Elektriciteits Produk- tiebedrijven in Arnhem (SEP), dat de energiebespa ringsmaand oktober niet al leen in het teken stond van het „stroomverbruik" door particulieren en het bedrijfs leven. Geen cijfers dus, maar wel in drukken, en over het alge meen vallen die positief uit. Om het rijtje af te gaan: de EGD (Elektriciteitsbedrijf voor Groningen en Drenthe) maakt gewag van het aan slaan van de vele manieren waarop is geprobeerd de zin van energiebesparing aan te tonen. Genoemd worden on der meer de onderwijsprojec ten, zoals „het groot meter- spel" voor de lagere scholen (opnemen en bijhouden van de meterstanden thuis), de le zingen over het onderwerp zuinig zijn met energie en de exposities. Voorlichtingsman Kalk van de EGD wijst erop dat "energie besparingsmaand oktober" weliswaar volgens de kalen der is afgelopen, maar dat hiermee niet de voorlich tingsactiviteiten zijn gestopt. Op de scholen voor voortge zet onderwijs in Groningen en Drenthe is het werkstuk- project nog in volle gang. Bij de IJsselcentrale bestaat de indruk dat er in oktober veel goodwill is gekweekt bij de mensen om de elektriciteits meter nauwkeuriger in de ga ten te houden. Volgens de heer Van den Boogaard is te vens het beeld weggenomen dat een elektriciteitsproduk- tiebedrijf geen acties mag voeren om het verbruik terug te brengen. „De verwonde ring hierover bij de groot- en kleinverbruikers is zo lang zamerhand omgeslagen in waardering", deelt hij De heer Wasser van de SEP in Arnhem: „Het publiek is dankzij de oktober-activitei- ten weer eens op de harde fei ten van het energieprobleem gedrukt. Of dit vertaald wordt in energiebesparing is na tuurlijk nog de vraag. Als ech ter bereikt is dat de acties doorwerken in het energie verbruik in de gezinshuis houdens. dan heeft dit zonder meer ook resultaat in de in dustrie en bij de overheid. Daarom acht ik zo'n voorlich tingscampagne een uitermate goede zaak". Woordvoerders van het minis terie van economische zaken verklaren dat het Nederland se volk op de hoogte is van de energietekort. „Anders ge zegd: de voedingsbodem voor energiebesparing is er. De tweede stap is echter dat de mensen er zelf toe overgaan om zich te matigen in het energieverbruik en dit is dan tevens het zeer moeilijke sta dium. We vragen immers iets aan de mensen zonder dat zij op dit moment een energie crisis aan den lijve voelen. Vragen om bezuinigingen is dan ook een moeilijk te ver kopen zaak". Niettemin meent drs. J. van Eijk (externe betrekkingen economische zaken) dat de vrijwillige matiging goed op gang komt. Hij geeft als voor beeld hiervan het feit dat het aantal aanvragen om subsidie voor woningisolatie sterk stijgt. Per maand zijn dat er nu 20.000. Voorts komen er bij economische zaken dagelijks enkele tientallen brieven binnen van mensen die laten Ruim 20 procent van de energie wordt gebruikt in het verkeer. Het merendeel van de autoritten is korter dan vijf kilometerWe zouden dus best wat vaker de fiets kunnen gebruiken. Aan de gemeente de taak om dat fietsen aantrekkelijker te maken. de dubbel glas kunnen trekkelijke bijdrage besparing op energie geven. Van belang is ook dat in de win ter de bekende koude-val vlak bij het raam, vooral in huizen waar nog geen C.V. is verdwijnt. Behalve zuinig heid, geeft isolatie dus ook meer comfort. Een probleem zit er bij de isola tie van huurhuizen. Uit gege vens van het bureau van het Nationaal Isolatieprogramma blijkt dat de subsidie voor 90 procent naar particuliere eigenaren gaat. Dat is mooi, maar huurders willen er na'- tuurlijk ook wel van profite ren. Woningbouwverenigin gen. pensioenfondsen e.d. lo pen kennelijk niet zo hard om hun woningenbestand te la ten isoleren. Ze hebben er geen 'belang' bij; de bewo ners worden immers gecon fronteerd met de steeds hoger wordende energierekening en niet zij. Hier ligt een taak voor de ge meenten. Zeker in een stad als Leiden waar veruit de meerderheid van de huizen uit huurwoningen bestaat. In de eerste plaats door het voorbeeld te geven. De Leid- se Woningbouwstichting zou voorop moeten lopen met het isoleren van haar woningen. De woningbouwverenigin gen en de andere huurwo ningexploitanten kunnen dan van de opgedane ervaring gebruik maken. Raadsleden Hier ligt een taak voor de ge meenteraadsleden, maar ook van de huurders zelf om de bal snel aan het rollen te krij gen. Het is immers niet denk beeldig dat minister van Aar- denne de subsidiekraan over enige tijd weer dicht draait De aardgasprijs is dan zo hoog geworden dat je haast wel moet isoleren wil je je niet arm stoken. Dan zouden de "rgken" met hun eigen huis de subsidie gekregen hebben en de "armen" met hun huur huis niet De gemeente kan nog meer doen. Het goede voorbeeld geven door zuinig te zijn in(de eigen gebouwen, stadhuis, stadsbouwhuis, scholen, sportaccommodaties enz. Ook de straatverlichting kan misschien nog enige ener giewinst leveren. In de onlangs in gemeentelijke raadscommissies behandelde energienota staan deze pun ten al als mogelijkheden ge noemd. Een echt programma is er echter nog niet. Dat is jammer, want zo gaat er kost bare tijd verloren. Dat geldt heel in het bijzonder voor het gen - Stevenshoven. Heel oorzichtig wordt door B en W opgemerkt dat er onder zocht wordt of stadsverwar ming mogelijk is. Ik hoop echt dat ze niet te lang studc ren want als je in een nieuwe woonwijk iets als stadsver warming - een collectief ver warmingssysteem. gecombi neerd met electnciteitsop- wekking - wilt invoeren, moet dat vanaf het begin van de planning worden meege- Afvalwarmte Met het gebruiken van de "af valwarmte" die vrykomt bij de elektriciteitsopwekking energierendement van de gebruikelyk 40 pro cent tot 80 procent of meer. worden opgevoerd' Bij steeds hoger wordende ga.s- en olieprijzen wordt dan ook financieel - ondanks dc betrekkelijk hoge investeringskosten voor een deugdelijk leidingennet naar de huizen toe - een aantrek kelijke /aak regen die investeringskosten moet men overigens niet te zwaar aankijken. In de eerste plaats wordt er extra werk gelegenheid geschapen. In de tweede plaats wordt een by- drage geleverd aan de ver minderde invoer van olie (goed voor de betalingsba lans). In de derde plaats be- gaat men nog wel eens de fout di Intcrtnjn n vooi <i. lek triciteitsopwckking toe te re kenen aan het warmte voor zieningssysteem. Dat is onzin De maand oktober werd uitge roepen tot Internationale Energiemaand. Naast We reld Milieudag, Werelddie rendag, het jaar van de vrouw, het jaar van het kind dus nu ook een energie maand. We moeten wel op passen dat we straks niet el ke dag, week en maand wat hebben, want dan is er toch het gevaar dat wé er minder aandacht voor hebben. De katholieke kerk heeft daar enige ervaring mee; vrijwel elke dag heeft z'n heilige en dat maakt heiligheid toch iets minder exclusief. Niettemin in dit artikel enige aandacht voor energie. Niet vanwege deze maand, maar op grond van de bedreiging die van de moeilijkheden in de energievoorziening uit gaat; een bedreiging van de grondslagen van onze geïn dustrialiseerde westerse democratie. Over die be dreiging zelf wil ik het nu niet hebben. Daar wordt al genoeg over geschreven. Wel over wat wij er aan kunnen doen. Als individu en als plaatselijke gemeenschap. Een van de meest voor de hand liggende dingen is besparing op het energiegebruik. L)e belangrijkste besparing die we zelf kunnen bereiken ligt in een zuinige verwarming van het huis. Ramen dicht, deur achter je dicht, verwar ming laag als je een kamer uit gaat. Iets fundamenteler pakken we de zaken aan met isolatie. Het Nationaal Isola tieprogramma van de rege ring biedt voor isolatie van huizen een subsidie van de 30 procent van het bedrag dat ervoor wordt besteed. Spouwmuren Vooral het opvullen van spouwmuren met wol of schuim kan op die maniereen voordelige zaak worden voor huizenbezitters. Per vier kante meter muur kost isola tie namelijk niet meer dan zo'n 12 tot 15 gulden en je be spaart er al gauw zo'n 10 tot 15 procent van de jaarlijkse gasrekening mee. Ook dak isolatie en in mindere mate natuurlijk Als over enige tijd dc oude "Lichtfabriek" op de Langcgracht aan z'n eind is. zal er hoe dan ook een nieuwe centrale moeten worden ge bouwd; hier of ergens anders m de provincie. Een aantal kleine gecombineerde warm tekracht installaties is wel zo'n aantrekkelijke oplos sing. Als Leiden voortvarend is kan het hier "trendsettend" bezig zyn! Verkeer Een laatste aspect van energie besparing dat zowel ons alle maal. als de gemeente aan gaat betreft het verkeer. Ruim 20 procent van de energie wordt gebruikt in het verkeer. Als we be denken dat het merendeel van de autoritten korter is dan 5 km hoef ik er eigenlyk nau welijks meer bij te zeggen dat we best wat meer zouden kunnen fietsen, of eventueel de bus nemen Doe dat dan ook! Aan de gemeente de taak om dat fietsen aantrekkelijker te maken. Er is wat dat Ixdreft de laatste jaren al best wat verbeterd, maar nog lang niet genoeg Terugdringen van het autoverkeer en bevorde ren van fietsen en lopen is een noodzaak vanwege energie besparing. tegen luchtveront reiniging. tegen verkeersla waai en vóór de volksgezond heid. Uit het bovenstaande blykt wel met welke uiteenlopende za ken je te maken hebt als je energiebesparing nastreeft Dat is meteen het bewijs van de enorme afhankelijkheid van deze hoog gemechani seerde samenleving van energie. Om te zorgen dat ook onze kinderen nog van de gemakken van die energie kunnen profiteren zullen wy er wat zuiniger mee moeten omspringen. LEENDERTJONKER (De auteur i.t medewerker van de Vereniging rah Seder- landse Gemeenten en v,m,rzit- ter ran de PvdA-afdehng Leidenj.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35