Auto moet stuk zuiniger, willen we blijven rijden Tien tips voor zuinig autorijden PUTMAN INSTALLATIES BV Kosten isolatie kunnen worden terug verdiend DINSDAG 11 DECEMBER 1979 ENERGIE-BIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD 1. Zorg voor een goede afstel ling en conditie van de mo tor. De ontsteking, bougies en carburateur moeten per fect in orde zijn, ook wat be treft afstelling. Het luchtfil- ter dient schoon te zijn. Als het vuil is, zuigt de motor meer benzine aan dan nodig is, bij gebrek aan lucht. 2. Laat de motor niet onnodig warmdraaien. Als u na de koude start meteen gaat rij den, zal de motor sneller op temperatuur komen. Doe in het begin rustig aan, vermijd onnodig gebruik van de cho ke. Een koude motor met open choke is gulzig. 3. Zet de wagen, als u een ga rage hebt, na gebruik meteen binnen. U voorkomt daar mee een extra koude start en bespaart zodoende brand stof. 4. Rijd zoveel mogelijk met constante snelheid, ook in het stadsverkeer. Beheers uw rechtervoet en vermijd grote variaties in de stand van het gaspedaal. Accele reer rustig en kies de juiste versnelling. Bij meer toeren gebruikt de motor meer brandstof. Houd het toeren tal - ook in het stadsverkeer - aan de rustige kant, maar niet zo laag dat de souplesse verloren gaat. 5. Laat de motor niet onnodig stationair draaien. Het is zonder meer geld ver knoeien. Snel optrekken bij stoplichten is eveneens kostbaar. De benzine loopt daarbij als het ware meteen de uitlaat uit. 6. De auto loopt over het al gemeen het zuinigst bij een snelheid van 50 tot 70 kilo meter. Voor de buitenweg dient u echter het juiste ge middelde te vinden tussen een zuinige snelheid en een verkeerstechnisch veilige snelheid. Op autosnelwegen moet men nooit langdurig volgas rijden. Haasten en ra cen heeft bovendien geen zin, omdat de tijdwinst mini maal is. 7. Houd in fileverkeer flink af stand. U hoeft dan niet steeds te remmen om op afstand te blijven. Veel remmen en dan weer optrekken kost onno dige brandstof. Deskundigen in de autowereld zeggen: 8. Rijdt niet met te zachte banden. Controleer regelma tig de spanning. Te lage ban denspanning betekent meer wrijving met de weg. Dus moet de motor harder wer ken en dat kost benzine. De bandenspanning kan alleen worden gemeten als de wa gen weinig of niet heeft ge reden. Warme banden geven altijd een te hoge spanning aan. der een imperial als u hem niet gebruikt. Rijd ook zo min mogelijk met aanhang- wagen(tje) of caravan. 10. Gebruik de auto selectief. Combineer korte ritten tot een grotere, bijvoorbeeld bij het boodschappen doen. Vermijd het spitsuur. De meeste brandstof wordt ver knoeid in het woon-werk- verkeer met een persoon in een vierpersoonsauto. Door te "poolen" met buren en col lega's kan in dit w oon-werk- verkeer theoretisch drie kwart van de nu verstookte brandstof worden bespaard. ENSCHEDE - Het spookbeeld voor iedere automobilist in de rij staan voor de benzine pomp, waar de kostbare brandstof bovendien nog eens mondjesmaat wordt verstrekt. Het is nog maar een paar maanden geleden dat zo'n alarmsituatie in de Verenigde Staten tot fikse botsingen leidde. De rust is inmiddels te ruggekeerd, naar een herhaling daarvan ziet het voorlopig niet uit, evenmin als naar een reprise van de autoloze zondag zoals we die in ons land rond de jaar wisseling van 1973-'74 hebben gekend. De dreiging van een oliete kort is niettemin geble ven. lasü i autoloze zondagen ligt nu al zei n de toekomst voorkomen,zullen de auto i r achter ons. Lang duurde het niet. De olievoorziening uit het Midden Oosten kwam al weer snel op gangWillen we een autolozi n stuk zuiniger moeten worden. Als de westerse wereld in auto's wil blijven rijden,zullen er giganti sche investeringen gedaan moeten worden om de dreigende olie- schaarste het hoofd te bieden: zowel om besparende maatregelen te vinden als om andere brandstoffen te ontwikkelen. En dat zal het autorijden er bepaald niet goedkoper op maken. Nu is het verkeer zeker niet de grootste slokop van energie -5,5 procent van het totale energieverbruik, zegt de Bovag - maar het dreigende tekort heeft er inmiddels wel toe geleid dat er een groot scheepse jacht is geopend op alternatieven voor benzine. Daar naast wordt er even driftig gesleuteld aan mogelijkheden om auto's zuiniger te maken. In de auto-industrie wordt momenteel al druk geëxperimenteerd met nieuwe methoden om staal te persen. Het metagl zou daar door lichter in gewicht worden, maar toch steviger zijn. En een lichte auto gebruikt nu eenmaal beduidend minder brandstof. Als vuistregel mag gelden dat voor elke 100 kilo auto één liter benzine nodig is om er 100 kilometer aan een stuk mee te kunnen rij den. Harde cijfers Hoe het ook zij, de wagen in het jaar 1990 zal volgens de Nederland se regering 15 procent zuiniger moeten zijn, in het magische jaar 2000 moet de auto met 25 procent minder brandstof toe kunnen. Keiharde cijfers, die afkomstig zijn van het ministerie van eco nomische' zaken. Een vrij goed alternatief voor benzine is alcohol, zo heeft men in Brazilië ondervonden. De Braziliaanse overheid is al geruime tijd bezig onderzoe kingen te doen naar de moge lijkheden van alcohol als brandstof voor motoren. Bra zilië, dat niet over olie of an dere energiebronnen be schikt, heeft een uitgebreid landbouwareaal, waarop voor het grootste deel suikerriet wordt verbouwd. En uit dit suikerriet kan alcohol wor den geproduceerd. Inmiddels zijn de Brazilianen al zover dat in de grote steden benzinepompen staan waar men benzine vermengd met 20 procent alcohol kan tan ken. Ook rijden er in Brazilië al (overheids)auto's rond waarvan de motor op pure al cohol loopt. Hiervoor is ech ter wel een aanpassing van de motor nodig. Voor ons land valt er aan een dergelijk alternatief nauwe lijks te denken. We hebben te weinig landbouwgrond om (in ons geval) suikerbieten te verbouwen. Daar komt nog eens bij dat bieten zich voor de destillatie van alcohol minder lenen dan riet dat doet. Methanol De in West-Duitsland geïntro duceerde brandstof Ml5- het cijfer 15 staat voor het percen tage methanol in de benzine - biedt Nederland ook al wei nig toekomst, omdat de op brengst in geen verhouding staat tot de kosten van nieuwe pompstations en tankwa gens. In de Bondsrepubliek zal het mengsel van benzine en uit steenkool bereide methanol nog dit jaar bij zo'n 50 pomp stations te koop zijn. In sa menwerking met Volkswa gen heeft de Westduitse rege ring, die daarvoor een bedrag uittrok van 270 mihoen mark. bijna duizend auto's geschikt gemaakt om op M15 te ry- den. Het zogeheten LPG (autogas) geeft Nederland heel wat meer toekomst. Samen met de Verenigde Staten en Italië is Nederland een van de drie landen in de wereld die kan bogen op een ruime ervaring met deze vloeibare combina tie van de gassen propaan en butaan. Momenteel rijdt in ons land al één op de twintig auto's op LPG. Tot nu toe was deze brandstof echter beperkt verkrijgbaar, omdat alleen bij het bereiden van benzine uit aardolie auto- gas werd gemaakt. Maar in middels heeft men ontdekt dat LPG ook kan worden ge wonnen bij het zogeheten af- fakkelen. Dat affakkelen vindt plaats bij het winnen van aardolie en bestaat uit een vlam op de boorto- ADVERTENTIE Verwarming - koeling - sanitair Noordwijk, tel. 01719-19210 Verspilling Reeds in 1859 is men in het Midden-Oosten begonnen met de olieproduktie. Sinds dien is er voortdurend sprake geweest van een enorme energieverspilling. Een kwart van de produktie ging jaar lijks de lucht in, werd zonder meer verbrand, totdat men het affakkelen ontdekte. In 1978 bedroeg de opbrengst aan LPG 4.8 miljoen ton. vol gend jaar zal die naar schat ting 18 miljoen ton bedragen en in 1985 wordt de opbrengst geschat op zo'n 44 miljoen ton. TNO in Delft is inmiddels een grootscheeps onderzoek be gonnen naar de veiligheids aspecten. Want de problemen schuilen niet zozeer bij de au to's die op gas rijden, maar bij de opslag en het vervoer van LPG. Een nadeel van autogas is nu bovendien nog dat de auto moet worden aangepast. De wagen blijft daarbij ge schikt om zowel op gas als op benzine te rijden. TNO be treurt het dat er nog steeds geen fabriek is die kant-en- klare gasauto's levert. Dieselolie lijkt daarentegen niet de oplossing van het energie vraagstuk. „De diesel is lang niet zo zuinig als velen wel denken", verklaarde Robert Lutz, voorzitter van de raad van bestuur van Ford Europa onlangs tegenover het blad Autovisie. „Er is vooreen liter dieselolie meer ruwe olie no dig dan voor een liter benzi- De elektrische auto is volgens Lutz ook geen oplossing. „Nee, de benzine besparing moet voornamelijk gereali seerd worden door verbete ringen aan de zuigermotor (hoger rendement) en door de luchtweerstand zo gering mogelijk te maken. En dat kan oest wel eens tot gevolg Wondermiddelen De ANWB staat vooralsnog sceptisch tegenover „won dermiddelen" als XRG en VIT. Beide produkten be staan uit chemische vloeistof die door de benzine wordt gemengd. Woordvoerder H. van Driest „De ervaring heeft ons geleerd dat die eenvoudig niet bestaan. Tijdens de olie crisis van 1973 kwamen er ook ineens produkten op de markt die fors benzine zou- den besparen. Maar toen de situatie weer normaal was, verdwenen ook die middelen XRG en VIT zyn gewoon twee van de vele". „Nee. als we echt willen bezui nigen". meent Van Driest, „kan ik maar één ding zeggen: laat die auto staan. Ik ben me er echter van U w u t >i.it dtt voor velen moeilijk, zo nu t onmogelijk zal zyn. Maar voor hen zijn er wel eenvoudige benzine-besparende midde len te noemen. Laat ze maar zorgen dat de motor goed is afgesteld. Dat lijkt vanzelf sprekend, maar als ik de keu ringsrapporten van onze techno-stations zie, dan blijkt dat veel motoren slecht zyn afgesteld". De automobilist zou bovendien een flink aandeel kunnen le veren in een zuiniger brand stofverbruik door zijn rijstijl aan te passen. Want goed au- toryden komt in veel opzich ten overeen met zuinig auto rijden. ALBERT GEESING APELDOORN - Isolatiekosten kunnen worden terugver diend. Die conclusie kan ge trokken worden uit de studies die deskundigen hebben ver richt, maar ook uit de bereke ningen die particulieren heb ben gemaakt nadat zij de zaak haarfijn hadden uitge plozen. Vooral nu de zeker heid bestaat dat olie en aard gas in prijs omhoog gaan, zal de belangstelling voor het isoleren van de woning toe nemen en het blijkt dat velen er een zekere sport in zien om het warmteverlies binnen de perken te houden en daarmee de rekening voor de stookkos ten. Het isolatieprogramma voor een huis is velerlei. Men kan de muren isoleren, een dub bele beglazing aanbrengen, het dak isoleren en de vloeren. Berekeningen hebben aange toond dat erop dit punt veel te verdienen valt. Door een raam van dubbel glas ver dwijnt per vierkante meter de helft van de aardgaswarmte die door een raam van enkel glas teloorgaat Een gevulde spouwmuur verliest 8 kubieke meter gas, maar de gewone spouwmuur 18 kubieke me ter. Bij de daken zijn de verschillen eveneens groot. Een behoorlijk geïsoleerd dak verliest 3 ku bieke meter gas, een niet geï soleerd dak laat 15 kubieke meter verloren gaan. Ten aanzien van de vloeren be dragen de verliezen respec tievelijk 30 en 6 kubieke me ter. Cijfers om over na te den ken. 5c overheid heeft een pro gramma opgesteld voor een isolatiesubsidie voor huur- en koopwoningen. Die subsidie kan men ontvangen voor: Het bneksmafig vervaardigde dubbele beglazing of van voorzetramen: Het is duidelijk dat deze voor zieningen aan vastgestelde kwaliteitsnormen moeten voldoen Ook voor de wijze van aanbrengen gelden be paalde voorwaarden. De subsidie wordt uitbetaald in de tx>rm van een bijdrage in eens en bedraagt 30 procent van de kosten van de ixxirzie- ningon met een maximum van 1200 gulden per uxming. De kosten moeten minimaal 500 gulden bedragen. In vele gevallen kan de isolatie bin nen drie tot vier jaar worden terugverdiend. Wanneer men zijn woning zelf isoleert, zul len voor de berekening van de subsidie alleen de materiaal kosten in aanmerking worden genomen De voorschriften zeggen dat met het aanbrengen ran de isola tie niet mag worden begonnen voordat men bericht heeft ontvangen dat de subsidie is toegekend. De uitbetaling van de bijdrage vindt plaats na dat de eigenaar de voltooiing van hef werk aan bovenge noemde directie van de volks- hutsvesti'ig heeft gemeld Tus sen melding en uitbetaling ligt wegens administratieve redenen - een tijdsbestek van ongeveer dn. maanden Als een huurder na overleg met de huiseigenaar de voorzie ningen voor eigen rekening laat aanbrengenmoet toch de eigenaar de bijdrage aan vragen De bijdrage kan dan worden gestort op een door de huurder op te gei en bank- of girorekening. HARPY BOUTS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31