Met klein beetje energie is thuis veel te besparen Dertig zuinige tips voor parti culieren ENERGIE-BIJLAGE DINSDAG 11 DECEMBER 1979 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ENSCHEDE - Het energievraagstuk is business ge worden. De commercie slaat onverbiddelijk toe, of het nou om de isolerende functie van overgordijnen gaat of om de wasmachine met de besparende won- derknop. De doelgroep is dan ook interessant, want we hebben in en om het huis tenslotte allemaal met energie te maken. Vierentwintig uur per dag, van klokradio tot onderdeken, worden we geconfronteerd met en maken we gebruik van technische hoog standjesdie één ding gemeen hebben: ze hebben energie nodig om doelmatig te zijn. De gezinshuishouding slokt ruim 25 procent van de benodigde ener gie in Nederland op. Daarvan neemt de verwarming en het war me water op zijn beurt 80 procent voor z'n rekening. Als we die cijfers even vergelijken met de industrie 50 procent), het verkeer (11 procent) en de gebouwen (14 procent), dan kunnen we consta teren dat de huishouding in de middengroep valt. Die categorie is derhalve interessant, niet alleen voor de commercie maar ook voor hen die zich uit oogpunt van werkelijke betrokken heid met het probleem van de energ ie bezighouden.Zij vragen ons te matigen en verwijzen naar de cijfers die het waarom beant woorden. Het wordt tijd dat we ons wat beperkingen gaan opleg- nje huis. r kun je dan beter beginnen dan i Bereidheid De bereidheid lijkt, afgaand op het aantal aanvragen voor brochures (625.000 tot en met augustus vorig jaar) op dat gebied bij de Stichting Voor lichting Energiebesparing Nederland (SVEN), wel aan wezig. Het is begrijpelijk dat het financiële voordeel van alle mogelijke besparende maatregelen een belangrijke rol speelt. In opdracht van de SVEN deed het Instituut voor Sociaal We tenschappelijk en Econo misch Onderzoek in oktober 1978 een onderzoek naar de motivatie. Van de spaarza- men deed 55 procent eraan mee vanwege het kosten voordeel, zei 31 procent beïn vloed te zijn door de voorlich ting en was 24 procent zui nigheid aangeleerd. Uit de antwoorden van de on dervraagden bleek voorts dat 43 procent echt let op ener giebesparing in huis en 14 procent op het werk. „Een beetje", wordt erop gelet door 46 procent thuis en 16 procent op het werk. Door 70 procent wordt op het werk vrijwel niet gelet op energieverbruik, door 11 procent is dit thuis het geval. Hoe aanpakken? Uit deze cijfers blijkt volgens de SVEN, dat aan het bewust wordingsproces van de on dervraagden nog heel wat te sleutelen valt. De vraag is al leen, hoe pak je dat aan? Het ligt voor de hand daarbij in te spelen op de natuurlijke be reidheid van de consument om het begrip besparing in guldens te vertalen. Natuur lijk moet er vooral een men taliteitsverandering komen, maar het zou naief zijn te ver onderstellen dat het gedrag spatroon louter en alleen door een ideele voorstelling van zaken zal veranderen. Je krijgt weinig i om het taartbeslag met de ou derwetse garde op te kloppen als de mixer onder handbe reik staat. Het lijkt daarente gen wel aannemelijk ervan uit te gaan dat meer mensen ge volg zullen geven aan bij voorbeeld een oproep om de wekelijkse wasbeurt van de auto met een emmertje koud water te verrichten in plaats van naar de wasserette te rij den. Het resultaat is immers direct aantoonbaar in de por temonnee. Ervan uitgaande dat slechts weinigen hun elektrische verworvenheden van de ene op de andere dag bij het ach terhaalde model kapstok en het gekregen dressoir van tante Truus op zolder zullen zetten, zullen we dus aan de basis moeten beginnen. Bij de aankoop van al die elektri sche apparaten, waar we in onze ogen niet meer buiten kunnen. We moeten gaan let ten op de zuinigheidsfactor van de wasautomaat, de diep- vrieskist en - als het toch moet - de vaatwasser, qua stroomverbruik. Want verschillen zijn er wel de gelijk. De ene fabrikant be steedt meer aandacht aan isolatie dan de andere en de ene motor gebruikt meer energie dan de ander. De elektriciteitsbedrijven, ver enigd in de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN), hebben een nuttige brochure uitgegeven, de Energiewijzer, die vooral een leidraad kan zijn bij de keuze van uw huishoudelijke appa raten. Verlichting De verlichting is weereen ander hoofdstuk. Het is zonneklaar dat het schemerlampje - dë naam zegt het al - geen be hoefte heeft aan een gloei lampje van 100 Watt. Maar het is ook duidelijk dat niemand de behoefte gevoelt om in ruimtes, waarin de factor ge zelligheid de hoofdtoon voert, de gewone lampen te vervan gen door TL-verlichting. Dat mag dan best goedkoper en energiebewust zijn, de sfeer wil ook wat. De dimmer is in dat opzicht een aardig alter natief. Niet duur qua aan schaf en bovenal besparend in alle opzichten. Toegege ven, het lijken onbeduidende zaken, maar de afrekening zal toch duidelijk maken dat al die kleine dingen bij elkaar een gunstige invloed heb ben. Verwarming Blijft over die verwarming, met zo'n 80 procent de grootste slokop in de huishouding. In dat opzicht kan er heel wat worden bespaard, als we ons er rekenschap van geven dat 60 procent van-de warmte die we in ons huis pompen er via ramen, vloeren, daken, kie ren, spleten en muren, weer t- uit vliegt. Dat kan, door wat zorgvuldiger om te springen met ventilato ren, met de afzuigkap - die immers niet alleen de etens- luchtjes, maar ook de warmte het huis uitblaast - met de af sluitklep van de open haard en de ventilatie. Dat kan door de woning te isoleren. En hoe gemakkelijk is het niet om die tochtige hoek bij het raam eens van dichtbij te bekijken om het probleem vervolgens op te lossen door met wat kit de naden dicht te strijken Er gernis weg. st»jve nek verhol pen en een paar kub gas winst. Met een klein beetje eigen ener gie kan een heleboel energie worden gewonnen. HENK ATES APELDOORN - Ons ka cheltje zal voorlopig nog wel op gas blijven branden. Ook al zal er, als we doorgaan op de weg die we zijn ingesla gen toen er begin 1960 voor het eerst gas in Slochteren werd aan geboord, weinig meer over zijn van onze "muskus van het Noor den", toch blijft de gas kraan geduldig. Steeds meer energiespecialis ten komen tot de conclusie, dat het leidingennet dat we in no time in onze drassige grond stampten te kostbaar is, maar ook te mooi, te effi ciënt en te veilig om in on bruik te laten raken als ons eigen gas op is. De aankopen van Algerijns aardgas onder schrijven dat standpunt en de jongste plannen van het VEG- gasinstituut in Apeldoorn om ernst te gaan maken met ko- lenvergassing onderstrepen het nog eens. Gas moet dus, ook in het jaar 2000 en daarna. De komende generatie zal met dezelfde vanzelfsprekendheid de gas kraan bedienen zoals wij dat hebben leren doen. Hoewel, ze moeten wel zuiniger wor den. Want ook al kocht onze minister-president onlangs in Polen steenkool alsof het snoepgoed was, een tè grote afhankelijkheid van andere landen is een schrikbeeld dat zelfs naties als Amerika tot wanhoopsdaden brengt. De Economiser, ECO, in het gewone spraakgebruik is goed voor een aardgasbesparing van zo'n 20 procent ofwel ongeveer 500 kubieke meter per jaar. Het principe van het apparaat.dat op de cv-ketel wordt geplaatst, berust op het terugwinnen van de rookgassen. Bezuinigen is dus de bood schap. Dat kan op vele manie ren. In een flink aantal Ne derlandse gemeenten zijn al ambitieuze isolatieplannen ontworpen, of zelfs ten uit voer gebracht. Aannemers worden steeds nauwkeuriger op de vingers gekeken om hen te beletten al te lekke hui zen te bouwen. En zo langza merhand begint een extra schijf glas in het kozijn al aar dig op een statussymbool te lijken. Een andere manier van bezui nigen is ervoor te zorgen, dat de apparaten die aardgas ver bruiken dat zo efficient mo gelijk doen. Het dit jaar vijftig jaar bestaande VEG-gasinsti- tuut heeft als jubileumpre sentje daarvan een aantal in teressante voorbeelden ge geven. Terugwinnen Laten we het eens hebben over de ECO, een apparaat dat nu al, in z'n experimentele sta dium, zo veelbelovend is dat het een universeel klinkende naam is toebedacht Deze Economiser. zoals-ie voluit heet, verandert iets aan een si tuatie die al door elke ener- gieleek als verspillend is ge kenmerkt. Tot nu toe is het zo dat de rookgassen, geprodu ceerd door de cv-ketel, vlot weg geloosd worden. Een uiterst slordige methode want die afvoerpijp wordt soms wel 100 tot 200 graden heet en met die warmte ver warmen alleen de kraaien hun achterste. De ECO zal het plezier van de vogels voor goed bederven maar is wel goed voor een aardgasbespa ring van zo'n 20 procent, of wel zo'n 500 kubieke meter gas per jaar. Het principe van het apparaat berust op het terugwinnen van de warmte uit de rook gassen. De warmte wordt door een zogenaamde warm tewisselaar - een soort omge keerde koelkast - gevoerd en wordt gebruikt om het rela tief koude retourwater voor de cv vóór te verwarmen. Ge volg is wel dat de afvalgassen niet meer vanzelf de pijp uit gaan. Daarvoor zal een kleine ventila tor moeten worden geïnstal leerd die de rook, die niet warmer meer is dan 60 gra den, het luchtruim in stuurt. Een bijkomend extraatje is dat er door de afkoeling con dens ontstaat, waardoor nog wat extra warmte vrijkomt, dat ook kan worden benut voor voorverwarming van het retourwater. Terugverdienen Een beetje rekenaar kan becij feren dat een ECO, ook al zal hij als-ie volgend jaar op de markt komt zo'n 800 gulden kosten, binnen 5 a 6 jaar is te rugverdiend. Om het appa raat te installeren hoeft niet eens een nieuwe cv-ketel te worden aangeschaft. Een nog veel simpeler ning is de eveneens door het VEG-gasinstituut beproefde schakeling voor de circula- tiepomp. Nu is het nog zo dat een elektromotor 24 uur per dag de cv-vloeistof door bui zen en radiatoren jaagt, ook als er geen warmte te trans porteren valt. De nieuwe schakeling volstaat met het rondpompen van alleen warm water als de kachel niet brandt pompt de pomp niet, met uitzondering van enkele minuten per dag waarin het mechanisme een paar toeren maakt om vastlo pen te voorkomen Het lijkt een eenvoudig gevalletje, maar het bewerkstelligt wel dat er zo'n 15 procent op het totale huishoudelijke stroomverbruik kan worden bezuinigd. Het schakelkastje is door doe-het-zelvers in vijf minuten te monteren en ook weer uit te schakelen Het zal nog geen 100 gulden kosten als het volgend jaar in de win kels ligt. Het VEG-gasinstituut heeft beide apparaten momenteel in het groot op de proefbank gezet. In het land zijn inmid dels in verschillende huis houdens 1500 ECO's ge plaatst om ervaring op te doen. Mocht alles naar tevre denheid verlopen dan zullen de apparaten in de vrije han del worden gebracht JAN VAN LENTEREN 1. Stook eens een graad lager dan gewoonlijk. De meeste thermostaten staan te hoog. 2. Temper de verwarming tij dig. Doe dat een uur voor u gaat slapen. 3. Kamer niet in gebruik? Dan verwarming af en kamer deur dicht. 4. Zonnewarmte is gratis. Geef de zon een kans om binnen te komen. 5. Gordijnen zijn belangrijk, 's Avonds straalt door uw raam niet alleen licht, maar ook w armte naar buiten. Doe ze daarom tijdig dicht. 6. Ventileer verstandig. Draai de verwarming daarom af als er geventileerd wordt. Vijftien minuten zijn meest al voldoende om een kamer te ventileren. 7. Gebruik afzuigkap en raam- ventilator niet langer dan strikt noodzakelijk is. 8. Sluit de regelklep van uw open haard als u deze niet gebruikt. 9. Verberg de radiator niet ach ter omkastingen. 10. Het verwarmingssysteem moet eenmaal per jaar wor den gecontroleerd en, zono dig, worden schoonge maakt. 11. Een goede isolatie van warmwaterleidingen van boilers of geisers naar keu ken en-of badkamer kan warmteverlies voorkomen. Het is verstandig een vak man om advies te vra- gm 12. Ruwweg gesproken kost een bad driemaal zoveel energie als een douche. 13. Waakvlammen van fornui zen en geisers verbruiken 130 a 170 kubieke meter gas per Jaar. Nachts en w anneer u van huis bent, hoeven ze niet te branden. De waakvlam van de gasboiler en de cv-ke tel kan men echter beter aan- laten, behalve tijdens lang durige vakantie. 14. Geen kleine pannen op gro te vlammen zetten. Een snelkookpan is erg voordelig in energieverbruik bij ge rechten die lange tijd nodig hebben om gaar te wor den. 15. Gebruik geen warm water als het ook met koud kan. 16. De vaat onder stromend heet water afspoelen kost eel extra energie en is erg tijd moeten eerst afkoelen voor u ze in de koelkast plaatst. 18. Laat het ijs dat zich in koel kast of diepvriezer vormt, niet dikker worden dan een paar millimeter. Ontdooi als het a r is. 19. De bewaartemperatuur in de diepvriezer behoort mi nus 18 graden Celsius te zijn. Lagere temperaturen heb ben. behalve bij het invrie zen, geen zin, maar verbrui ken wel veel energie. 20. Koelkast liever een hele minuut open voor in- en uit laden dan vijf keer twaalf seconden. 21. Koop geen grotere koelkast of diepvriezer dan nodig is voor het gezin. 22. Ken programma op de was automaat zonder voorwas verbruikt 25 procent minder energie. 23. Laat de afwasmachine al leen draaien als hij vol is. 24. Trommeldrogers en droog- kasten verbruiken veel energie. Let op het energie verbruik. w anneer u zo'n ap paraat koopt. 25. Elektrische bijverwarming is in vele gevallen prettig, al leen relatief ge/o-n WWÊt duur. 26. In vertrekken waar nie mand is, hoeven geen lam pen te branden. 27. Tl^-lampen geven licht voor minder stroom. Een TL-lamp .111 \N att geeft evenveel licht als een gewone lamp van 100 Watt. 28. laiat geen radio, en vooral geen tv, aanstaan als er toch niemand luistert of kijkt. 29. Doe ook op kantoor of in de werkplaats het licht uit als u weggaat. 30. Een lamp van 100 Watt geeft net zoveel licht als twee lampen van 60 Watt, maar verbruikt 20 proeent minder elektriciteit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29