Er is maar één werkelijk alternatief: zuiniger aan Bijlage: Leidsch/Alphens Dagblad oElRGÏE DINSDAG 11 DECEMBER 1979 Met klein beetje energie is thuis veel te besparen pagina 2 Verwarming kan veel doelmatiger pagina 2 Auto moet stuk zuiniger, willen we blijven rijden pagina 3 Kosten isolatie kunnen worden terugverdiend pagina 3 Nederland stort zich opnieuw op de kolen pagina 4 Wind kan 20 procent van de energie leveren pagina 4 Energiebesparingsmaand heeft positief gewerkt pagina 5 Ook taak voor gemeente bij bezuiniging pagina 5 Oplossing windsman e ring niet wa: zuinigheid r veel r Energie. We kunnen niet meer om het woord heen. Dagelijks worden we er mee geconfron teerd. De jaren zeventig mogen dan de geschie denis in gaan als de gro te matheid, het zijn te vens de jaren van de energie. Het zijn de ja ren waarin de prijs van het belangrijkste ener- gieprodukt, olie, van nauwelijks één dollar per vat van 159 liter steeg tot ruim 23 dollar per vat. De olie-exporterende landen, voor een groot deel verenigd in de OPEC, hebben ontdekt hoe ze de westerse industrie landen in het hart kunnen treffen. De industrielanden zijn verslaafd aan olie. De prijsverhogingen van de af gelopen jaren hebben nog nooit geleid tot een daadwer kelijke vermindering van de vraag. Daarom kunnen zij de prijs blijven opdrijven. En zelfs al zou dat leiden tot eni ge vermindering dan is er nog geen vuiltje aan de lucht voor de olielanden. Volgens bere keningen bedraagt de totale geldreserve van de OPEC- landen meer dan 500 miljard dollar. Volgende week komen de olie ministers van de 13 OPEC- landen in de Venezolaanse hoofdstad Caracas bijeen om de olieprijzen voor het ko mend jaar vast te stellen. Spannende dagen voor de in dustrielanden. De Europese Gemeenschap voert 90 pro cent van de door haar ge bruikte olie in. Daarvan is weer 90 procent afkomstig uit de OPEC-landen. Dat de OPEC-landen opnieuw tot een prijsverhoging zullen be sluiten is bijna zeker. De wes terse landen krijgen dan we derom een gevoelige klap. De prijsverhoging van 35 procent die de OPEC in juni door voerde, zou alleen in Neder land al, volgens berekeningen van het ministerie van finan cien, leiden tot 1 procent meer inflatie en een stijging van de werkloosheid met 10 a 15 dui zend De enige oplossing voor het energieprobleem is dat de landen minder afhankelijk worden van olie. Dat kan op twee manieren die ook staan aangegeven in de Energieno ta die minister Van Aardenne in september van dit jaar uit bracht beperking van de vraag naar energie en uitbrei ding van het energieverbruik over meer energiedragers. Op die manier wil het kabinet het olieverbruik van nu met meer dan de helft terugdringen tot het jaar 2000. Met de beper king van de vraag naar ener gie is al een begin gemaakt. "Vijf procent is haalbaar" zien we bijna dagelijks op te levisie in een reclamespot van het ministerie van economi sche zaken. Of dat werkelijk haalbaar is, moet nog blijken. Minister Van Aardenne zei in oktober wel in een commissieverga dering van de Tweede Kamer dat vijf procent oliebesparing tegen het eind van het jaar haalbaar is, maar dat is wat anders dan vijf procent ener giebesparing, waar hij in juni nog over sprak. Enkele ka merleden wezen de be- ;rop dat de bespa- s ontstaan door de van de burgers ïeer door het ver der opendraaien van de gas kraan. Minder olie dus, maar wel meer gas. Zij drongen dan ook aan op aanvullende maatregelen die de mensen dwingend voor- "schrijven meer te bezuinigen. Iets waartoe de regering nog niet heeft willen besluiten. Wel presenteerde het kabinet de bevolking in september een aanzienlijke verhoging van de gasprijs, maar de be langrijkste reden daarvoor was niet zozeer het afdwingen van meer bezuinigingen, maar veel meer het sluitend maken van de begroting. Weinig zin Het duurder maken van energie om zodoende het verbruik te beïnvloeden heeft trouwens weinig zin, zo is gebleken uit een onderzoek van dr. B,J. Verhage, wetenschappelijk medewerker bij de Techni sche Hogeschool van Delft. De resultaten werden twee weken geleden gepubliceerd in het blad Economisch Sta tistische Berichten. Volgens Verhage verbruiken perso nen met hogere inkomens meer energie en kunnen zij zich beter veroorloven dit bij gestegen kosten te blijven doen. Huishoudens met lage re inkomens kunnen echter nauwelijks hun energie-con sumptiegewoonten verande ren omdat hun verbruik al minimaal is. Verder bleek uit de onderzoe kingen van Verhage dat con sumenten die zich sterk in spannen om hun energiever bruik te verminderen niet in belangrijke mate zijn beïn vloed door wat zij er over in de kranten lazen. De conclusie van Verhage was dan ook dat twee van de factoren waarop de overheid haar huidige be leid voornamelijk baseert (het opvoeden of voorlichten van de nt de enerzijds, en prijsverhogin gen van energie anderzijds) het publiek niet in voldoende Oliemaatschappijen Volgens velen is de noodzaak om energie te besparen ook nog niet werkelijk aange toond. Zij menen dat de grote oliemaatschappijen een spelletje spelen. Dat de hui dige situatie ondernemingen als Exxon (Esso), Shell, BP, Texaco, enzovoort geen wind eieren legt, bewijzen de winstcijfers wel. Exxon be haalde de eerste zes maanden van dit jaar een winst van ruim 3,5 miljard gulden, ter wijl "onze" Shell over dezelf de periode een winst noteerde van niet minder dan zes mil jard gulden. Nu zijn de leiders van dit soort ondernemingen er doorgaans erg snel bij om te verklaren dat de winstcijfers "gefla- teerd" zijn. Bij de cijfers van Shell is dat ook wel enigszins het geval. Dat komt onder an dere door valuta-omrekenin gen en een nogal aparte ma nier van voorraad berekening die Shell hanteert. Maar ook als al deze factoren worden meegerekend, blijkt dat in een tijd waarin iedereen het heeft over energiecrisis, de oliemaatschappijen geen cen tje pijn lijden. Integendeel. De reactie van het Amerikaanse Witte Huis op de winstcijfers was, dat er haast zou moeten worden gemaakt met een overwinstbelasting. In Ne derland is men daar iets voor zichtiger mee. Minister Van Aardenne van economische zaken wees een paar weken geleden een dergelijke sug gestie van het socialistische kamerlid Van der Hek van de hand. De oliemaatschappijen zelf, zeggen dat de winsten nog niet hoog genoeg zijn. Zo zei de president-directeur van Gulf, Jerry Mc Afee, onlangs in een reactie op de winstcij fers: "Het rendement van de investeringen is nog steeds niet hoog genoeg om onze taak te verrichten". Investeren Die taak is investeren in het zoeken naar nieuwe energie bronnen. Mc Afee gaf hier mee min of meer de secretaris van de Internationale van Chemie en Fabrieksarbei dersbonden, Charles Levin- son, gelijk die in 1971 in zijn boek "Kapitaal, inflatie en de multinationale ondernemin gen schreef: "De prijzen stij gen niet onder invloed van de eeuwenoude wetten van vraag en aanbod. Ze stijgen omdat de olie-industrie een ongeremde winsthonger paart aan een geweldige kapi taalbehoefte om ook in de toekomst winstgevend te kunnen zijn". Volgens de Industriebond FNV die twee maanden geleden een brochure uitgaf over "de zogenaamde energiecrisis" spelen de oliemaatschappijen samen met de olie-exporte rende landen onder één hoedje om eikaars belangen te beschermen. In de brochu re staat dat er begin dit jaar sprake was van een zeke re schaarste, ontstaan door de onrust in Iran waardoor in dat land geen druppel olie meer werd geproduceerd. "Maar", zo wordt er onmiddellijk aan toegevoegd, "de oliemaat schappijen hebben de schaarste vergroot door bij voorbeeld tankers in hun be wegingen te vertragen en de prijzen verhoogd door meer olie op de vrije (duurdere) markt aan te bieden. Afhankelijk Kunstmatige crisis of ni et; de chaos kon en kan alleen maar ontstaan omdat de indi s trie landen zo afhankelijk zijn van olie. Daar lukt dan nu inde- lijk verandering in te kc men. Tien jaar geleden leek dc voor de hand liggende oplo kernenergie. Maar mede door de duurder geworden ol ezun er nu ook andere, wc llicht aantrekkeluker alter natie- ven. Er wordt steeds meer geëxperimenteerd met Eonne -en windenergie. En oc k ko- len blijken plotseling geen stuk hun schaduwkanten. Daarom bluft het beste alter natief nog alUjd zuiniger aan mal anarglt. MARK KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27