ïïïïlfTTT "Ondanks problemen toch optimistisch" Turntoekomst is aan sprieten en spillebenen i_r eek) P£A73PAM£>7 eejJ P/CQ550 ek) eqj VA/J <5cxèè/~77$j DAGELIJKS BESTUUR VAN KNSB MOET INGRIJPEN in duel scoren' Rausch: Tour '82 niet naar Leiden Jezek over duel tegen Eintracht DINSDAG 11 DECEMBER 1979 De wereldkampioenschappen turnen in Forth Worth zitten er weer op. Door veelvuldig te schakelen tussen Nederlandse en Duitse tv-stations heb ik er tamelijk veel van kunnen zien. En je hoefde al geen in gewijde te zijn om te constate ren dat bij het damesturnen de grenzen van het aan vaardbare zijn bereikt. Of ei genlijk al zijn overschreden. Damesturnen. Laat me nou niet lachen. Er loopt nauwelijks nog een dame tussèn. Nellie Kim, de 22-jarige Russin, is van de absolute top de enige met een normaal vrouwelijk postuur. Het deed me dan ook groot genoegen dat deze vete rane, zo vaak tweede, nu de wereldtitel behaalde. Maar de rest? Knokelige kinde ren. Vreemde, onvolgroeide lichaampjes (zelfs voor 14- en 15-jarigen) met zorgelijke en relatief oude hoofdjes, wat met rouge op de wangetjes niet altijd kon worden ver huld. De Franse sportarts Robert Klein heeft vorig jaar bij de WK in Straatsburg de mening verkondigd dat sommige meisjes remmiddelen op de li- chaamsgroei krijgen toege diend. Men heeft hem nooit overtuigend weersproken. De tendens van de steeds ver dere verjonging in de turn- sport is al enkele jaren bezig en sinds Nadia Comaneci aan het firmament verscheen in een stroomversnelling ge raakt. De gedachte er achter is deze: je vouwt een sprieterig scharminkel nu eenmaal ge makkelijker in tweeën dan een meisje/vrouw wier lijf enig eh, hoe zeg ik dat, reliëf heeft. LEIDEN - Het Tour de France circus zal in 1982 Leiden niet aandoen. Gisteren kreeg de Leidse sportorganisator Joop Riethoven in Parijs van Tour-directeur Felix Lévi- tan te horen dat hij al voor 99 procent rond is met een an dere stad die de Tour-start in dat jaar wil organiseren. De Fransman had de keuze tus sen drie kandidaat-steden, waaronder naar verluidt Londen. „Al had ik gisteren Lévitan bij wijze van spre ken een miljoen overhan digd, dan nog was hij niet met Leiden in zee gegaan", aldus Riethoven. Wel zegt de laatste van Lévitan een optie te hebben ontvan gen, waar het gaat om de Tour-start van 1983. „Lévi tan wil wel graag met zijn Tour naar Holland komen. Ik ben dan ook wel van plan ge bruik te maken van die optie. Ik heb immers nogal wat sponsorpijlen op mijn boog. En Jukt het dan niet in Lei den, dan kan ik nog altijd uitwijken naar twee andere steden (Rotterdam, Den Haag) in Zuid-Holland. Ik zal er alleen voor moeten zorgen een bedrag van 1,3 miljoen gulden plus een indexbedrag bijeen te brengen. Slaag ik daarin, dan is Lévitan.voor mij bereid van zijn aanvan kelijke programma af te wijken. Die toezegging heb ik van hem al gekregen". UTRECHT (ANP) - Het schaatssei zoen is nog maar nauwelijks van start of de eerste conflicten zijn alweer aan de oppervlakte geko men. Tijdens de wedstrijden om de Domtrofee botsten de ART (de adviesraad top van de KNSB) en sprintcoach Jorritsma op zeer duidelijke wijze. Inzet van de tweestrijd: de uitver kiezingvan Jos Valentijn. voor de landenwedstrijd tegen Noorwe gen. De oud-kampioen van Ne derland, die zich de laatste maanden solitair heeft voorbe reid op het komend schaatssei zoen - en daarbij gesteund werd door Henk Gemser die lange tijd de kernploeg onder zijn hoede had - diende zich gisteravond in Utrecht duidelijk als kandidaat aan voor een plaats in de landen ploeg tegen Noorwegen. Met een eerste positie op de 500 me ter en de vijfde plaats op de dub bele sprint legde Valentijn de ba sis voor de eerste plaats in het eindklassement. Henk Lamberts, voorzitter van de ART, was na het zien van deze prestaties zeer duidelijk in zijn mening "We moeten tegen Noorwegen de beste mensen la ten rijden. Het zou al te gek zijn als Miel Govaert, die dit seizoen Ik heb dit weekeinde eerlijk ge zegd wat zitten rillen toen ik die 35 kilo lichte Oostduitse dreumes Maxi Gnauck en de Roemeense Emilia Eberle.met die concentratiekamp-dijbe nen, aan het werk zag. Oh, wat prestaties betreft gewel dig hoor, bijna circus-achtig maar het is te onnatuurlijk om er echt genoegen aan te beleven. Met weemoed denk ik terug aan de jaren dat de echte tumtsa- rina's de gymnastiekpodia sierden: Larissa Latinina, Polina Astakhova, Eva Bosa- kova, Vera Caslavska, Loed- milla Toeristjewa, om er een paar te noemen. De manier waarop die bewo gen, zo atletisch en toch zo sierlijk - dat was een feest. En dat feestgevoel wilde, on danks die orgie van salto's, dubbele schroeven en zolen- draaien, nu maar niet vaar dig over me worden. Vreemd. Voor het voormalige wonder kind Nadia Comaneci, in middels 18 jaar (dus ook al aan de bejaarde kant), waren de WK in Forth Worth een te leurstelling. Vorig jaar begon haar macht te tanen. In Straatsburg zag ze er aardig uit een beetje gevuld zowaar) en ze behaalde dan ook prompt geen medaille in de vierkamp. Dit jaar was ze te rug in vorm - en dus lichame lijk uitgemergeld. Na de verplichte stof ging ze duidelijk aan kop, maar nu werd ze geveld door een mys terieus handgezwel. Merk waardig zoiets op zo'n mo ment bij iemand die vrijwel nog niets heeft laten zien, dit' weekeinde wel in Groningen start". Maar Lamberts, ongetwijfeld een man die veel te zeggen heeft, stuitte op de onwil van Jorritsma. De nieuwe trainer van de sprin ters, die wenst af te rekenen met het verleden, hield zijn poot stijf. Gevolg: urenlange discussies tussen alle partijen. Uiteindelijk moest het dagelijks bestuur van de KNSB - verte genwoordigd door de heren Van Laer en Zwart, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de bond - het verlossende woord spreken. Na het horen van alle partijen luidde het vonnis: Go vaert start in Groningen en Va lentijn niet. Voorzitter Van Laer formuleerde de beslissing als volgt: "We moe ten aan de Olympische Spelen denken. Jos Valentijn is daar niet voor beschikbaar. Naar ons ge voel is Jos wel een zekere kandi daat voor de sprintkampioen schappen in West-Allis. Hij kan zich via het Nederlands kam pioenschap voor de WK plaatsen. Met de medische staf van de sprintploeg en trainer Jorritsma hebben we de problematiek over het rijden van Miel Govaert, die Emilia Eberle concentratiekamp-dijbe nen dagelijks onder medische con trole staat. Sinds de Olympische Spelen van Montreal is Nadia elf cen timeter langer geworden, haar lichaamsgewicht is ech ter precies hetzelfde als in 1976. Dat kan natuurlijk niet goed zijn. En ergens moet zich al dat geforceer ontladen. "Waarom lach je nooit eens", vroeg iemand in Forth Worth aan Comaneci,die inderdaad altijd de somberheid van een hardnekkige regenbui met zich draagt. "Omdat daarvoor geen aanlei ding is", sprak de Roemeense koeltjes. Een schitterend antwoord. Als Elsschot nog leefde zou hij trots op haar zijn geweest. De Vroet Zaterdag ben ik naar de zater- vorig jaar met vlag en wimpel kampioen van Nederland werd, doorgenomen. Hij zit vooral men taal vast. Daarbij heeft hij last van knobbels in zijn spieren. Als we hem nu meteen passeren, lopen we de kans dat hij voor de rest van het seizoen is uitgeschakeld. Dat risico willen we nu nog niet dagvoelbal-lopper RCL - Noordwijk geweest. Als kro niekschrijver moet je ten slotte zijn "where the action is". Nou was er in die wedstrijd slechts zelden sprake van actie, maar dat kun je van tevoren niet weten. Na afloop uitvoerig met Arie de Vroet, de coach van het Nederlands amateur elftal, gepraat. Ook hij vond het geen wedstrijd om in vu rige termen over na te kaar ten. Lof had de bondscoach voor RCL-er Hans Braat, "een ij verige, zeer nuttige speler". Daarentegen was hij wat te leurgesteld in de Noordwijker Albert Spaanderman. "Zoals die laatste man speelt, benut hij maar 60% van zijn moge lijkheden". Ook op RCL's uit- veger Koos Haneveld had hij wat aan te merken. "Hij maakte geen vaart toen dat nodig was en ook kon. Hij creëerde op het middenveld ook nooit de twee om één si tuatie. Met andere woorden: hij gedroeg zich wel als vrije verdediger maar niet a Is vrije man. Het kan natuurlijk zijn dat dat zijn opdracht was". De Vroets probleem is op het ogenblik dat hij geen verster king kan vinden voor zijn huidige selectie. Hij treft een hoop jongens van gelijke kracht, maar weinig jongens die er uit springen. Nou lijkt mij dat een simpel gevolg van de afroming door het betaalde voetbal, maar dat was een re denering waar De Vroet niet helemaal aan wilde. Hij vroeg mij aan het slot of ik nog een speler wist in deze regio die eens door een rapporteur kon worden bekeken. Hij heeft ook Uitslagen Domtrofee: Sprint 500 m: Jos Valentijn 39.68, all-rounders 500: Hilbert van der Duim 39,77, sprint 1000 m: Jan van de Roemer 1.18,75 en all- rounders 3000 m: Hilbert van der Duim 4.13,89 (nieuw baanrecord). Eindklassement all-rounders: Van der Duim 82.085 en sprint: Valentijn 79.420. maar één lijf en kan niet overal zijn. "Als u wat eerder was geweest, had ik u naar de Van der Blommen van UVS gestuurd". De Vroet: "Praat me daar niet van. Van hun bestaan wist ik al vroeg af. Op zeker moment zaten de trainer van de UE- FA-jeugd en ik, zonder dat we dat hadden afgesproken, sa men naar ze te kijken. Toen zei ik: als je ze nou niet gauw in het UEFA-team zet, neem ik ze voor het Nederlands elf tal". Wat De Vroet in werkelijkheid bedoelde was of ik geen speler in de lagere klasse wist met meer dan normale kwalitei ten. In mijn zenuwen heb ik de namen van Frans Sjardijn en Koos Bekooy van Lugdunum laten vallen. Nou hoop ik maar dat die de komende we ken of maanden de sterren van de hemel spelen anders durf ik De Vroet niet meer on der ogen te komen. Lawaai Hans Zonneveld is opgestapt als trainer-coach van de Leidse korfbalvereniging Fides Pac ta. Zijn ploeg wilde hem niet meer als coach omdat zijn manier van begeleiden bij het team niet meer aansloeg en Zonneveld voelde er toen niet meer voor als trainer aan te blijven. Wat er nou precies aan Zonne- velds manier van coachen mankeerde, wordt niet dui delijk uit het krantebericht van vorige week. De voorzit ter van de technische commis sie van F ides PactaJan Hen- sen, slaagt er ook al niet in licht in de duisternis te bren gen. Zelfs een gesprek tussen Of dit imponerende aantal Kuip- klanten voldoende is om de Westduitse vertegenwoordigers in het UEFA-Cuptoernooi een angstcomplex te bezorgen, zal pas woensdagavond duidelijk worden, in elk geval klampt Feyenoord zich in deze moeilijke dagen vast aan alles waaruit ook maar iets van optimisme kan worden gedestilleerd. Na de ontluistering met 4-1 in Frankfurt en de recente 1-0-ne- derlaag bij Roda JC, wil Feye noord woensdagavond orde op zaken gaan stellen. De hobbyist die in zijn vrije tijd zo graag slag zinnen bedenkt, heeft in dat ka der alweer een nieuw motto be dacht. „Frankfurter gaat er in als koek", is de leus die hij na veel denkwerk als ondersteuning van Feyenoords inhaalrace heeft be dacht. Feyenoord-trainer Vaclav Jezek denkt vooralsnog niet zo simpel over het door hem als „zwaar" gekwalificeerde karwei dat zijn ploeg te wachten staat. „We hebben nogal met blessures te kampen", aldus de Tsjech, „van daar dat ik pas woensdagmorgen de opstelling bekendmaak". „Ten aanzien van Michel van der Korput ben ik pessimistisch. Hij is vrij ernstig geblesseerd. Daar entegen geloof ik wel dat Peturs- son. Wim Jansen, Van der Lem en Nielsen speel klaar gemaakt kun nen worden". In verband met de hlessureperike- Zonneveld en de ploeg achtte hij met meer nodig. Raar en raadselachtig. Praten is toch wel het minste dat je kunt doen. Het enige dat tegen Zonneveld wordt ingebracht is dat hij zich niet Krachtig genoeg aan de kant manifesteerde. "Men wilde een schreeuwer langs de lijn", aldus de heer Hensen, die nu de coaching heeft over genomen. mede omdat hij een nogal hard overkomende stem heeft. Zelf bezit ik een strot als een brulboei, dus wie weet treft u mij binnenkort als coach ann van Fides Pacta. Het zijn kennelijk de decibellen daar die het hem doen. Fietsenstalling De voetballiefhebbers maak ik attent op een speciaal num mer van Voetbal Internatio nal, gewijd aan "25 jaar be taald voetbal-het begin". Een uitstekend stukje research van Joop Niezen en zijn re dacteuren Onvoorstelbare taferelen heb ben zich afgespeeld in 1954 toen het betaald voetbal zijn intrede deed en mooi en kleur rijk zijn dan ook de verhalen rond de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond. De spelers die zich daarbij aansloten golden zo'n beetje als verraders. De KNVB, die liever de huichela rij handhaafde dan de reali teit onder ogen zagverklaar de elk veld besmet waarop zij voetbalden. Daarom moest de profclub Rotterdam zijn thuiswedstrijden op een soort weilandje in...Drente spelen. Betaald voetbal viel niet meer te keren. De tijd was er rijp len neemt Jezek vandaag de nog knieblessure herstelde Wim van Til mee naar het KNVB-sport- centrum in Zeist, waar de Rotter dammers zich op het duel met Eintracht zullen voorberei den. .Ondanks alle problemen ben ik gematigd optimistisch", blikt Vaclav Jezek vooruit. „Ik zeg niet dat we ons alsnog zullen kwalifi ceren voor de volgende ronde. Maar wel vertrouw ik er op, dat we tenminste zullen winnen. En dat is nodig, want we moeten woensdagavond het vertrouwen, dat die 58.000 supporters ons nu al hebben gegeven, rechtvaardi gen". Een visie, die door Gerard van der Lem geheel wordt onderschre ven. „We moeten woensdag avond eigenlijk boven onze krachten gaan spelen", zegt de rechterflankspeler, die kortgele den zijn opinie op een andere golflengte uitzond dan zijn trai ner. „Als je het reëel bekijkt, staan we voor een onmogelijke opgave. Maar nu bekend is ge worden dat er 58.000 kaarten zijn verkocht, hebben we een kick gekregen. Ik ben dan ook opti mistisch. Zou ik dat niet zijn. dan was ik niet eens aan die wedstrijd begonnen. Als we snel twee goals maken dan redden we het, daar ben ik zeker van". GERARD VAN PUTTEN PAGINA 19 Door Ruud Paauw voor. Er werd trouwens links en rechts al behoorlijk ge rommeld. En zeker niet alleen in de eerste klasse. Vorig jaar heb tk op deze plek verteld dat ik aan het begin van de jaren zestig een doel- verdediger interviewde die zijn carrière beeindigde na in UVS, Lugdunum en RCL te hebben gespeeld. In zijn plak boek dat hij mij gaf, trof ik en soort loonzakje aan met daarop een bedragje vermeld. Het stamde uit zijn Lugdu- num-periode, jaren vijftig.Ik vroeg wat het te betekenen had. Hij lachte wat verlegen, sprak over de vliegende kraai die wel eens wat vangt en zei dat ik het verder maar moest vergeten. Ik deed dat. want ik was toen een in- en in-keurige jongeman. Een Lugdunum-bestuurder die dat stukje had gelezen, kwam later naar mij toe en zei: "Ja, ik weet dat er toen wel eens u>at werd gegeven. Weet je waar dat uit werd betaald? Je zult het niet geloven: uit de opbrengst van de fietsenstal ling". Ik heb toen wel even moeten la chen. "Betaald voetbal" kun je dat na tuurlijk n iet noemen Maar als Lugdunum een beetje manoeuvreerde in de marge, dan deden natuurlijk tientallen clubs het. Om te voorkomen dat ik door Jan en alleman hierover wordt opgebeld, zeg ik alvast maar dat u over het huidige Lugdunum geen kwaad woord van mij zult horen. FRANKFURT (ANP) - Trainer Friedel Rausch maakt van de taktiek van Eintracht Frankfurt in de wedstrijd die zijn ploeg woensdag in het toernooi om de UEFA- beker tegen Feyenoord speelt geen geheim. "We mo gen ons niet beperken tot het verdedigen van de voor sprong van drie doelpunten. Eintracht moet ook in dit duel tot scoren komen". Rausch was zondag getuige van de nederlaag, die Feye noord in Kerkrade tegen Ro da JC leed. Bereiken de Frankfurters de kwartfina les dan ontvangen de spelers een premie van 8000 mark. Rausch is nog niet zo zeker van zijn zaak. Hij schilderde zijn spelers het verhaal van de uitschakeling van VFB Stuttgart, dat vorig jaar na een overwinning thuis (4-1) in Praag door Dukla met 4-0 werd afgedroogd. "Dat zal ons niet gebeuren", aldus Rausch. Eintracht kan woensdag be schikken over de Oosten rijkse international Bruno Pezxey, die voor de Bundes- liga geschorst is. Nickel en Lorant zullen in verband met knie- en enkelblessures niet spelen. Lottermann en waarschijnlijk Borchers zul len de vrijgekomen plaatsen in de basisopstelling inne- ROTTERDAM - De oubollige dilletant, die zich (hopelijk voor één keer) op de PR-taak van Feyenoord heeft gestort, heeft althans in één opzicht zijn zin gekregen. Zijn van kneuterigheid bolstaande smeekbede „iedereen naar de Kuip en Frankfurt krijgt de stuip", is nu al door 58.000 voetbalfanaten verhoord. 9 9 ROTTERDAM - Nu de voorverkoop van de UEFA-Cupwedstrijd Feye- noord-Eintracht Frankfurt zo voorspoedig verloopt, is de mogelijk heid niet uitgesloten dat dit duel op de televisie zal worden uitgezon den. Feyenoord-directeur Peter Stephan: „We zullen een en ander woensdagmorgen met de NOS bespreken".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19