Industrielanden stellen hun olie-importen bij Industriebond CNV hoopvol over cao-onderhandelingen Onofficiële werkgroep PvdA: Bedrijven in nood niet altijd steunen PTT-ers bereiden acties voor Dienstenbond FNV blij met afspringen centraal akkoord ZIEKENFONDSPREMIE BLIJFT 8,1 PROCENT EG: geen haast met landbou wbezuin i gin gen DINSDAG 11 DECEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 17 (Van onze redactie buitenland) PARIJS - De 20 lidstaten van het Internationaal Energie Agentschap hebben gisteren tijdens een onverwacht bijeengeroepen conferentie in Parijs besloten voor 1980 de olie-importen van de IEA-leden aan maxima te binden. DEN HAAG IGPD) - Een onof- ficiële PvdA-werkgroep be pleit in een rapport het beëin digen van steunverlening aan „ten dode opgeschreven be drijven" en van sociale voor zieningen ..die gebruikt wor den om mensen uit te stoten" Dat is ..passief en negatief beleid". Het begrip passende arbeid moet volgens de werk groep verruimd worden. In de werkgroep zitten enkele zwaargewichten als Jan van Ettinger. een van de opstel lers van het befaamde RIO- rapport over een nieuwe in ternationale orde. Louis Emmerij. rector van het Haagse Instituut voor Sociale Studiën, en Ferry Rondagh, die begin dit jaar heeft gepro beerd PvdA-kandidaat te worden voor het Europees Parlement. De werkgroep heeft haar rapport vanmiddag aangeboden aan PvdA-voor- zitter Max van den Berg. De werkgroep wil een centrum zijn waar een nieuwe politie ke lijn voor de PvdA kan worden ontworpen. De werkgroep wil een zwaarder accent leggen op het sturen van de economische struc tuur en van de internationale vraag. Zij geeft daaraan de voorkeur boven maatregelen als loonmatiging en loonkos tensubsidies ..Dat houdt in dat meer nadruk gelegd moet worden op het bevorderen en instandhouden van een ro buuste economische struc tuur dan op het behoud van arbeidsplaatsen ten koste van alles" aldus het rapport Volledige werkgelegen- heid-„oude stijl" is volgens de werkgroep niet meer moge lijk. De werkgroep wil veel nadruk leggen op de herverdeling van arbeid. Het is verbazing wekkend. aldus het rapport, dat zowel de regering als de PvdA nog steeds een spelletje spelen om burgers te doen geloven dat het mogelyk is de werkloosheid terug te bren gen tot 150.000 mensen. Het effect van loonmatiging en loonkostensubsidies is vol gens de werkgroep zeer be perkt. ..Een dergelijk beleid kan noch het probleem van de economische structuur, noch dat van de werkloosheid op lossen". De inkomensverde ling in Nederland is volgens de groep vergeleken met an dere landen weinig scheef. Het beleid moet daarom niet zozeer gericht zijn op nivelle ring zonder meer. maar op het selectief wegnemen van in komens versch i I len Deze beslissing komt een week voordat de olieministers van de OPEC (organisatie van olie-ex- porterende landen) in Caracas bijeenkomen om de prijzen voor ruwe olie voor het volgend jaar vast te stellen. Nederland mag volgend jaar 42 miljoen ton olie invoeren. De industrielanden willen met deze beslissing de OPEC-landen overtuigen Van hun streven werkelijk te komen tot een vermindering van hun energieverbruik. Naast de maxima voor 1980 hebben de IEA-leden voor 1985 irhport- cijfers aanvaard, welke afhanke lijk van de dan heersende situatie op de oliemarkt kunnen worden ..bijgesteld". De Nederlandse olie-invoer zou in 1985 mogen stijgen tot 49 miljoen ton. Algemeen bleken de IEA-landen van mening dat onderling sanc ties zouden moeten kunnen wor den toegepast tegen landen die de afgesproken importhoeveel- heden overschrijden. Men moest evenwel tegelijk vaststellen dat het werkelijk ten uitvoer leggen van dit soort maatregelen op ve lerlei moeilijkheden van techni sche aard zou stuiten. De Nederlandse minister van eco- nomische zaken Van Aardenne verklaarde dat reeds volgend jaar maart op ministerieel niveau binnen het IEA zal worden ver gaderd over de toestand van dat moment. Volgens de Nederland se bewindsman is het mogelijk dat reeds deze bijeenkomst leidt tot een bijstelling van het im portniveau. Van Aardenne verklaarde ervan HAARLEM (GPD) - De groente- en fruitveiling in het Haarlemse in dustriegebied Waarderpolder gaat begin 1980 dicht. Volgens voorzitter-tuinder G. Groenen dijk is een nadelig saldo ontstaan in het laatste halfjaar onder meer doordat enkele leden hun pro- dukten bij een andere veiling brachten. Bovendien is gebleken dat de ge boden prijs op een te laag niveau bleef als gevolg van onregelmati ge aanvoer en te weinig kopers. De jaaromzet is drie miljoen gul den. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i lllil Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder 2 Rotterdam Twente z Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene - Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck regen regen licht bew. half bew. geheel bew. regenbui geheel bew. Klagenfurt geheel bew. Kopenhagen Lissabon - Locarno Londen Luxemburg regenbui 12 3 0.3 licht bew. overtuigd te zijn dat het IEA vol gend jaar aanzienlijk actiever zal worden. Een scherp volgen van de "vrije oliemarkten" zou het mogelijk moeten maken te ko men tot een algemene gedrags- - lijn. Maar ook de OPEC-landen zouden volgens Van Aardenne aan een nauwkeuriger bestude ring van deze markten moeten meedoen. Nadat de Verenigde Staten aan vankelijk met hun ongebreidelde benzineverspilling binnen het Agentschap de grootste bron van zorgen waren, hebben ze zich on der invloed van de crisis in Iran ontpopt tot de grootste bezuini gers. Hoewel geen van de IEA-le den het gestelde doel van vijf procent bezuiniging zou hebben bereikt, wordt volgens Van Aar denne de door de Nederlandse regering ontwikkelde bezuini- gingspolitiek kennelijk toch als voorbeeld gesteld. Guido Brunner, lid van de Europe se Commissie voor energiezaken, zei maandag in een rede tot de IEA-vergadering dat de indus trieland en de morele plicht heb ben de Verenigde Staten te steu nen nu dit land geen olie meer uit Iran krijgt. Hij zei dat de overige IEA-leden niet moeten proberen deze olie tegen hoge prijzen (40 tot 45 dollar) op de vrije markten op te kopen. Het zou hierbij gaan om ongeveer 700.000 vaten (159 liter) per dag. Over de beperking van de olie-in voer van de westerse landen zei Brunner dat deze vergadering van het IEA zou moeten bijdra gen tot een herstel van het ver trouwen tussen de olie-exporte rende landen en de olie-impor teurs. Volgens Brunner zouden zeker de EG-landen de OPEC duidelijk te verstaan moeten ge ven dat het hen ernst is met een bezuiniging van vijf procent op hun olieverbruik. Brunner wees erop dat de olievoor raden in de EG op dit moment toereikend zijn voor 116 dagen, hoewel de EG-bepalingen negen tig dagen voorschrijven. Hier door zou de EG beter in staat zijn de gevolgen van olieprijsstijgin gen op te vangen. De Britse motorstuntrijder Eddie Kidd maakt een sprong van ruim 25 meter over de Chelmer rivier. Kidd vloog ruim 15 meter boven het water over een oude spoorwegbrug. De sprong werd gemaakt ten behoeve van de film Heavy Metal die volgend jaar in première gaat. DEN HAAG (ANP)-De kaderleden van de ambtenarenbonden AB- VA en KABO. werkzaam bij de PTT, Kaan zich vrijdag in Den Haag beraden op acties. Deze moeten worden gevoerd als het kabinet besluit de toelage te verlagen voor ambtenaren die w erken in onregelmatige dienst. De twee ambtenarenbonden die de belangen vertegenwoordigen van ongeveer dertigduizend PTT'ers lopen hiermee vooruit op het overleg dat hierover nog met minister Wiegel van bin nenlandse zaken moet worden gevoerd. ABVA en KABO ver moeden dat dit zeer binnenkort in het overleg tussen de vijf ambtenarencentrales en minis ter Wiegel zal gebeuren. UTRECHT (GPD) - Voorzitter Leo Ester van de Industrie bond CNV verwacht in de komende cao-onderhandelin gen met de werkgevers in de industrie snel tot een ak koord te komen. Ester zei gisteren in Utrecht niet of nauwelijks moeizame onderhan delingen te verwachten omdat zijn bond akkoord kon gaan met de aanbevelingen die twee weken geleden tot stand waren geko men tijdens de landelijke onder handelingen tussen de centrale werkgeversorganisaties en de vakbeweging. Madrid licht bew. onbew. half bew. UTRECHT (ANP) - De regering heeft besloten, de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering in 1980 te handhaven op 8.1 procent Een grote meerderheid van de ziekenfondsraad heeft in oktober geadvi seerd de premie volgend jaar te verhogen tot 8.2 procent. Alleen de FN V-vertegenwoordigers en één kroonlid stemden toen voor het gelijk laten blijven van de premie. Het ministerie van volksgezondheid wilde nog geen uitgebreide toelich ting geven op de beslissing. Wel zei een woordvoerder dat de zieken fondsraad in zijn advies de gevolgen van de ombuigingsplannen in het kader van Bestek 81 niet in acht heeft genomen en dat de bewindslieden dat bij het vaststellen van de premie wel hebben gedaan. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft de premie voor de alge mene arbeidsongeschiktheidsverzekering (aaw) vastgesteld op 4.2 pro cent, zo heeft hij het Algemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds, dat de aaw-gelden beheert, laten weten. De premie, die door de werkgever wordt betaald, bedraagt nu 3.45 procent. De bewindsman vernietigt met zijn beslissing een besluit van het fonds om de premie voor 1980 op 4.15 procent vast te stellen Het AAF zit met een tekort op zijn vermogen van ongeveer 700 miljoen gulden. De Graaf heeft de hogere premie vastgesteld omdat hij wil dat het fonds een begin maakt met het inlopen van dat tekort. Het AAF vond het niet nodig om een deel van de premie te bestemmen voor inlopen van het tekort, omdat het verwachtte dat het rijk ten onrechte ten laste van het fonds gekomen uitkeringen aan bepaalde categorieën werknemers in de wet sociale werkvoorziening zou verrekenen. De staatssecretaris wil echter vooralsnog niet an die verrekening uitgaan Doordat toen alleen de FNV hogere looneisen stelde, is dat overleg uiteindelijk afgesprongen zodat nu per bedrijfstak moet worden onderhandeld. Ester verklaarde na afloop van de CNV-verbonds- raad dat de Industriebond CNV het eisenpakket voor 1980 al bij de industriële werkgevers op ta fel heeft gelegd. De Bouw- en Houtbond van het CNV heeft inmiddels ook zijn verlangens bij de bouw-werkge- vers ingediend. In tegenstelling tot Ester verwacht voorzitter Dilo van Commenée van de CNV- Bouwbond wel moeizame on derhandelingen. De CNV-Bouw- bond wil een cao voor twee jaar. Belangrijkste eis is het verwer ken in de basisionen van 15 pro cent onregelmatigheidstoeslag. De onderhandelingen in de bouw beginnen al volgende week woensdag. Omdat de meeste ca o's in de industrie pas op 1 april aflopen, vinden de onderhande lingen in die sector niet eerder dan half februari plaats. In tegenstelling tot de Industrie bond FNV, die het mislukken van het gevoerde centrale loon- overleg betreurt, is de Diensten bond FNV juist wel gelukkig met het uitblijven van een centraal loonakkoord. „Het was te ver wachten dat het er niet zou ko men en het is misschien voor de duidelijkheid maar goed ook", zo zei voorzitter Jan Brouwer gis termiddag in zyn openingsrede van het congres van zyn bond. Volgens Brouwer veronderstelt een centraal akkoord tot op zeke re hoogte gelijk gericht beleid van werkgevers en werknemers „Maar van enige gelijkgericht heid is de laatste jaren geen spra ke meer geweest", zo stelde hij vast. „De werkgevers hebben de laatste jaren niets anders gedaan dan de matigingsbereidhcid van de vakbeweging af te straffen met een voortdurend „nee" op alle voorstellen van de vakbeweging over hewerduftig van hi I werk". Volgens Brouwer is dc Diensten bond FNV met zijn looneis van 2 procent niet op de „poen-toer". „Du- 2 procent is nodig voor handhaving van de koopkracht. Vooral ook voor de niet-werken den", aldus Brouwer. De dien stenbond FNV zal als eerste in ons land werklozen en arbeids ongeschikten in zyn ledenbe stand gaan opnemen pinkel K; gn Veemarkt Leiden. Aanvoer op de markt vandaag 4208 stuks, totaal inclusief maandag 6130 stuks. Specifikatie van dc aanvoer op dinsdag: slachtrunderen 250, gebruiksvee 248, graskalveren 20, vette kalveren 1830, veulens/pony's 16. varkens 1097, biggen 60, schapen/lammeren 627, bokken/gei ten 60. Prijsnoteringen: Slachtrunderen als gis teren, nuchtere slachtkalveren van 1,25 tot 2,per kilogram levend gewicht; slachtzeugen van 2.78 tot 2.88 per kg. le vend gewicht. Prijsnoteringen gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1600 tot 2500 per stuk; varekoeien van 1100 tot 2000 per stuk; a 500 tot 1000 per stuk; nuch tere kalveren voor rood van 425 tot 600 per stuk; zwart van 335 tot 510 per stuk. biggen van 100 tot 105 per stuk; schapen van 155 tot 190 per stuk; lammeren van 150 tot 190 per stuk; veulens pony's van 250 tot 700 per stuk; geiten van 20 tot 100 per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen aanvoer ruim, handel maUg. prijzen stabiel; kalf- en melkkoeien aanvoer matig, handel rustig, prijzen iets hoger; varekoeien aanvoer redelijk, handel rustig, prijzen stabiel; vaarzen/pinken aanvoer matig, handel rustig, prijzen stabiel; graskalve ren aanvoer matig, handel rustig, prijzen stabiel; vette kalveren aanvoer redelijk, handel rustig, prijzen stabiel; paarden/ pony's aanvoer matig, handel rustig, prijzen stabiel; varkens aanvoer ruim, handel goed, prijzen iets hoger: lopers biggen aanvoer matig, handel matig, prijzen stabiel; schapen/lammeren aan voer rustig, handel redelijk, prijzen sta biel; geiten aanvoer matig, handel rustig, prezen stabiel. O O worden goedgekeurd, voorspel de minister Fons van der Stee (landbouw en vissery). Duidelijk is dat de Negen hun besluit over de bezuinigingen willen combi neren met dat over de garantie prijzen in het nieuwe Europese landbouwjaar dat april 1980 be gint. Zo kan de pil voor de boeren worden verguld. .Van der Stee zei in zeer algemene bewoordingen dat hij het Gun delach-plan „financieel en eco nomisch" kon aanvaarden, maar dat er wel rekening gehouden moest worden met de sociaal struc turele effecten. Hetzelfde gold voor-de gevolgen met be trekking tot de inkomens van de landbouwers. Tevens moest het gevaar worden uitgebannen, al dus Van der Stee. dat er nati.male maatregelen zouden komen (bijv, om de inkomens van de boeren op peil te houden). Nederland en Italië waren, zoals al eerder was gebleken, de enige EG-landen die begrip opbrach ten voor de wijzigingsvoorstel len die bet Europees Parlement had aangebracht op de EG-begroting BRUSSEL - Pas komend voorjaar kunnen besluiten worden ver wacht over bezuinigingen op het Europese landbouwbeleid, dat driekwart van alle uitgaven van de Europese Gemeenschap op slokt. Dit bleek na de eerste dis cussie tussen de landbouwminis ters van de Europese Negen over het plan van EG-landbouw- commissaris Olav Gundelach. Dit plan voorziet in bezuinigin gen tot een totaal van 2,7 miljard gulden. Kernstuk van het Gundelach-plan is de instelling van een zoge naamde „superheffing" van on geveer drie procent op elke liter melk die in 1980 meer wordt ge produceerd dan dit jaar. De su perheffing zou door de melkfa brieken moeten worden betaald. Behalve in de zuivelsector zijn bezuinigingen in de sectoren sui ker en rundvlees voorzien. Het plan-Gundelach zal eerst nog door een „zee van woorden en papier" moeten alvorens het zal voor 1980. DINSDAG 11 DECEMBER 1979 309.00 307.50 97.70 98.00 1870,00 1870.00 224,00 222.00e 220,00 216.70 220.50 217.00 1085.00 1080.00 480.00 500.00 25.60e 25.60c 162.50 163.00 86.00 85.80 160.20e 76.50 188.00 295,30 3950.00 810.00 225,00 72,00 56,50 2110.00 297,00 3840.00 800.00 180.20 185.51 245.00e 251.00e 177.50 178.00 285.00 284.00 34.50 33.20 123.00 121.00 232.00 231.50 236.00 235.50 130.00 120.50e 330.00 330.00 GOUD EN ZILVER •iM-rM-fr iIN 119.00 122 00 AMSTERDAM (ANP) - De beurs bood vandaag weer dezelfde aanblik als gisteren Teruglopen de prijzen en relatief weinig han del, met dien verstande dat de weerstand kleiner was dan giste ren. Dit hield verband met de wederom lagere dollar en de angst voor een kabinetscrisis in ons land. Bij opening was de temming ronduit zwak. waarby Koninklii ke Olie voorop liep. De oblig.e tiemarkt kreeg flinke klappen te verwerken, waarbij dc verliezen soms opliepen tot ruim een halve gulden. Vandaag kon worden in geschreven op de tweede tranche- van 9.25 procent obligaties te n laste van de Staat der Nederlan- de n Bedrag en koers van de- le ning worden na inschrijving be paald De 9.25 procent lening et-r ste tranche noteerde dinsdag 100,30

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17