"Ik ben blij weer "Watersport in branding in opkomst" Spoedig restauratie 250 jaar oude kerk hervormd Hoogmade te zijn weggestemd op Ashram college "Verontruste ouders" blNSBAG 11UKWMUUH WW De plaatselijke muziekvereniging draaft op om de bejaarden te verwelkomen. Bussen Meer dan een week terug begon de verhuizing eigenlijk al. Spullen werden ingepakt en 'overge bracht. Alleen het hoogst-nood- zakelijke (een gemakkelijke stoel, het bed en.... een televisie) bleef achter. Gistermorgen vroeg reden drie bussen voor om de bejaarden naar huis te brengen. Een reis die vlekkeloos verliep. Niet alle bewoners van Bloem s- waard hebben de terugreis mo gen meemaken. Van de 113 be woners zijn er in het „Noordwijk- se jaar" 13 overleden. "Ik heb hier naartoe geleefd", ver telde mevrouw Brouwer even voor ze samen met haar man in de bus stapte. Ze had de laatste nacht geen oog dicht gedaan. Ook al omdat het zo stormde en haar man was vergeten het raam van de slaapkamer dicht te doen. Het jaar in Huis ter Duin was voor haar bijzonder snel voorbijge gaan. "En toch", zei ze, "ben ik blij om weer thuis te zijn. Je komt in je eigen omgeving, je kinderen wonen in Hillegom. Ja, ik popel om weg te rijden. Maar dat wil ik toch wel zeggen, we hebben het hier prima naar ons zin gehad. We hebben gisteravond ons galge maal gehad. Nou, het was heer lijk. Een goed afscheid waardig, 't Is jammer, we waren maar met z'n veertigen. De meesten waren naar hun kinderen. Zij hebben wat gemist." Op de tenen Voor directeur Wamelink beteken de de verhuizing het einde van een lange onderneming. "Er is een last van me afgevallen, dat mag je gerust weten", vertelde hij. "Elke keer opnieuw vraag je je toch weer af of het allemaal wel op z'n pootjes terecht komen. Of alles op tijd gereed zou komen en zo. Ja, ik heb een jaar op m'n te nen gelopen. Echt waar. Maar het karwei is geklaard en daarom heerst er alleen maar blijheid." Lof strooide Wamelink uit over de hoofden van 65 vrijwilligers die weken in de weer zijn geweest om het bejaardenhuis schoon te ma ken. "Dat hebben ze allemaal voor niks gedaan. Als je daarvoor een bedrijf moet laten opdraven, kost het je handenvol geld." En dan was er nog de buurt. Die had de vlag uitgestoken. Het bedrijf aan de overkant van het bejaar dencentrum had een groot bord in de tuin geplaatst. Daarop ston den de woorden: 'Welkom thuis overburen'. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim 700 van de 2000 ouders van kinderen op het Ashramcollege hebben gisteravond een nieuw bestuur voor de oudervereniging gekozen. De voltallige groep van elf "katholieke" ouders, in de wan delgangen de "groep-Böhm" genoemd, is met ruime meerderheid van stemmen in het bestuur gekozen. De andere stromingen binnen het Ashramcollege (onder meer de "verontruste ouders") zyn daar door niet meer vertegenwoor digd in het bestuur. Hetgeen scheidende voorzitter Renee van der Vlist tot de uitspraak bracht: "U hebt hiermee een grote ver antwoordelijkheid op u gelegd gekregen. De verantwoordelijk heid om nictde indruk te wekken dat een groot deel van de school er niet meer bijhoort". De verkiezing van het definitieve bestuur van de op 16 november j.l. opgerichte oudervereniging werd geleid door het notariskan toor Van der Veen Meerstadt Naar het bestuur van de ouder vereniging verklaarde, om ver wijten over mogelyke fouten te voorkomen. Stemmen Van de ruim 700 uitgebrachte stemmen gingen de meeste (440) naar Tmy Dgk. Jan Bohm ver gaarde 423 stemmen, Jos Róhr- man 405. De overige kandidaten uit de "groep Bohm" verwierven stemmen aan tallen vanerend van 325 tot 388. De 17 overige kandidaten (er waren er 28) kregen geen van allen meer dan 260 stemmen. Triomf en verslagenheid gingen gisteravond, na het bekend wor den van de uitslag, dan ook hand in hand. Triomf voor de groep-Bohm, die vorig weekeinde in het nieuws kwam. Een groepje van vier ou ders zond toen een stemadvies uit aan alle ouders. Daarin werd een dringrad beroep gedaan op de ouders om de gisteravond verko zen kandidaten te steunen. Een actie die één van de vier opstel lers van het stemadvies A.A. van der Wakker, gisteravond nog eens publiekelijk rechtvaardig de, daartoe uitgedaagd door voorzitter Renee van der Vlist, die stelde de actie van de groep van vier af te wijzen. Hg noemde het uitbrengen van een stemad vies een teleurstellende zaak, omdat daardoor de situatie zou kunnen ontstaan dat er binnen het bestuur twee partijen worden gekozen die elkaar niet vertrou wen. Het stemadvies suggereer de volgens Van der Vlist dat de 17 andere kandidaten de Ashram- doelstellingen niet zouden on derschrijven. Het oude bestuur van de ouderver eniging had dan ook in een emo tionele en tamelijke scherpe brief aan de vier gevraagd (die sugges tie publiekelijk uit de wereld te helpen. Een verzoek waaraan de groep van vier niet wilde vol doen. Van der Wakker gisteravond "Waarom zou je die mensen, waarvan je vind dat ze de goede weg gaan niet mogen steunen. Het is juist eén van de punten van het Ashram dat iedereen voor zgn mening uit mag komen. Heeft u enige recht om zich te verzetten tegen de uiting van deze vier IMtl en? Wg hebben de afgelo pen jaren onze ogen open gehou den". Katwijkse federatievoorzitter: "Je moet alles goed regelen" KATWIJK - De bran dingswatersport neemt een grote vlucht". Dat zegt Jaap van der Plas uit Kat wijk, sinds een half jaar voorzitter van de Nederlandse Federatie van Brandingswater sportverenigingen. Een dergelijke uitspraak in de cember, wanneer je eerder denkt aan skiën dan aan zee- zeilen, lijkt wat ontoepasse lijk. Van der Plas maakt deze op merking echter tegen de ach tergrond van het pas ver schenen beleidsplan van de federatie. Dat is opgesteld om de stormachtige ontwikke lingen die de brandingswa tersport doormaakt het hoofd te bieden. Bovendien was dit plan nodig om de federatie meer inhoud te geven, nu haar pogingen cm toe te tre den tot het koninklijk Ne derlands watersport verbond (KNWV) door een aantal re denen (waaronder financiële) op een mislukking zijn uit gelopen. Drukte De Katwijkse federatievoorzit ter gelooft dat de brandings watersport vooral zo in trek is, omdat het op de binnenwate ren te druk wordt. Hij wijst op de plassen, waar het zomers zo druk is dat bootjesbezitters er met moeite een plaats kun nen vinden. Dientengevolge verwacht hij dat "de druk op de kust groter wordt". "je moet alles goed regelen, an ders krijg je botsingen, bij voorbeeld met plaatselijke overheden", zegt hij. De federatie heeft onder meer als doel het bevorderen van watersporten vanaf het strand. Alvorens een vereni ging toestemming krijgt zich aan het strand te vestigen, dienen diverse barrières te worden genomen. Veelal ver bieden de plaatselijke over heden het afvaren van vaar tuigen vanaf het strand, zo stelt het bestuur in zijn be leidsplan. Van der Plas: "In Wijk aan Zee is een vereni ging die een stuk strand pro beert te krijgen. In dat geval helpen wij een handje". Overlegorgaan De Nederlandse Federatie werd in december 1973 opgericht als een overlegorgaan voor de brandingswatersportvereni gingen. Deze vonden dat zij binnen het KNWV niet vol doende aan hun trekken kwamen. "Ik heb de indruk dat het verbond wat vreemd tegen het hele kustgebeuren aankijkt", aldus Van der Plas. De banden met het KNWV werden echter niet helemaal verbroken, want de federatie fungeerde een aantal jaren als werkgroep binnen het water sport verbond. De financiële eisen die het KNMV stelde waren echter te hoog voor de federatie en de aangesloten verenigingen. De federatie gaat nu zelfstandig verder. Van der Plas vertelt dat de Katwijkse watersportvereni ging "Skuytevaert" bedankt heeft als lid van het KNWV en waarschijnlijk zullen ook an dere het voorbeeld van "Skuytevaert" volgen. Bij de federatie zijn ruim tien verenigingen aangesloten. Om enkele te noemen: de wa tersportvereniging Zand- voort, de kustzeilvereniging Scheveningen, de kustzeil vereniging Wassenaar, de zeilvereniging Noord wijk en Skuytevaert. Volgend jaar kan het aantal 22 worden", verwacht Van der Plas, zelf ook een verwoed zeiler. Regiobesturen Het zelfstandig verder gaan be tekent dat de organisatie ver beterd noet worden. Het be leidsplan daarover. "Het be stuur zal moeten worden uit gebreid". Van der Plas voegt eraan toe dat het ook de be doeling is dat er drie regiobe sturen komen: één voor de regio ten zuiden van Den Haag, één voor het kustge bied van Den Haag tot en met IJmuiden en een regiobe stuur voor het gebied ten NOORDEN daarvan. Van elk regiobestuur wordt een lid afgevaardigd naar het federa tiebestuur. Een en ander moet zijn beslag krijgen op een ledenvergadering die in februari wordt gehouden. Tevens wordt er dan gesproken over de vorming van een wedstrijdcoördinatiecom missie, die meer lijn moet brengen in het wedstrijdge- beuren langs de kust. Het sa menvallen van belangrijke wedstrijddata moet worden voorkomen, aldus het be leidsplan. Tevens dienen de al bestaande veiligheidseisen nader te worden bezien, want zonder die eisen zou het varen op de woelige baren een ha chelijke onderneming zijn. 11 NOORDWIJK/HILLEGOM - Blijheid overheerste uiteindelijk toch. Hoewel er reden voldoende was om te treuren. Enkele uren voor de 'terugreis' naar Hillegom begon, overleed één van de bejaarden. En dat was aan de stemming van de Bloemswaard-bewoners tóch wel te merken. Na een jaar bivakkeren in Noord- wijk zijn de Hillegomse bejaar den dan weer thuis. Kerstmis vie ren ze met hun kinderen en kleinkinderen in eigen omge ving. Van de gemeente krijgen de Bloemswaard-bewoners een kerststukje. Als welkom. Bur gemeester Hermans, gisteren ter verwelkoming in het nieuwe be jaardencentrum aanwezig, zegde dit toe. "Ik ben blij", zei hij, "dat u weer terug bent. En ontroerd door de wijze waarop de bevol king u heeft begroet. Het was ge weldig." Iets minder dan een jaar geleden begon het allemaal. De bejaarden van het Hillegomse bejaarden huis Bloemswaard moesten voor een jaar elders worden onderge bracht. Het onderkomen was verouderd en moest nodig wor den opgeknapt. Niet minder dan zeven miljoen gulden vergde de rigoureuse ingreep. De bewoners konden in de buurt blijven: hotel Huis ter Duin in Noordwgk kon ze allen aan een kamer helpen. HOOGMADE - Het uit 1729 daterende kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente te Hoogmade zal hoogstwaarschijnlijk binnen afzienbare tijd een grote restauratie ondergaan. gens niet bekend. Dat is mede af hankelijk van wanneer de daar voor benodigde gelden beschik baar zullen komen bg Monumen tenzorg. Het is de bedoeling dat er een vrij wel compleet nieuw dak op komt en dat tevens inwendig de muren onder handen worden genomen. Een en ander moet zo'n 350.000 gaan kosten, waarvan de Hoog- madese kerkvoogdij 10 procent op tafel moet leggen. Voor het ontbrekende bedrag gaat men nog dit jaar een verzoek indienen bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Inmiddels is een architect aan het werk geweest om tot een opzet te komen van te verrichten werk zaamheden. Tezamen met dit rapport hoopt men nog dit jaar een definitief verzoek naar Mo numentenzorg te kunnen sturen. De kerkvoogdij is overigens wel blij dat men deze eerste kosten 15.000) kan betalen uit eigen kas. Het tijdstip waarop de restauratie zal kunnen aanvangen, is overi- De helft van het bedrag, dat de kerkvoogdij moet bgdragen is reeds voorhanden, maar voor het ontbrekende bedrag wil men di verse acties gaan houden. Daarbg wordt in de eerste plaats een be roep gedaan op de gemeentele den, die overigens niet alleen uit Hoogmade komen. Ook de her vormden van Oud Ade en Rgp- wetering kerken 's zondags in Hoogmade. Het onbeschoten dak van de kerk maakt dat wind en regen vrij spel hebben. Vooral gedurende de laatste strenge winter had jaeht- sneeuw vrij spel op de kerkzol- der. Enkele jaren geleden heeft de kerkvoogdij reeds zelf klein onderhoudswerk laten verrich ten, maar geld voor een grote res tauratie is er (nog) niet. Aanvan kelijk reageerde Monumenten zorg negatief op het verzoek uit Hoogmade. Niet uitzichtloos De kerkvoogdij heeft inmiddels ge sprekken gehad met het Wou- brugse gemeentebestuur, een ar chitect en een afgevaardigde van Monumentenzorg. Daarop liet men een brief uitgaan met een aantal detailfoto's van de op te knappen kerk. Subsidie voor 1985 lijkt nu beslist niet uitzicht loos meer. De hervormde kerk in Hoogmade: spoedig een restauratie te verwach ten. De kerkvoogdij van de in mei jubi lerende kerk - dan wordt her dacht dat precies 250 jaar geleden het gebouw in gebruik werd ge nomen - is al een j aar of vier bezig om tot restauratie van haar ver gaderplaats te komen. Een vorige restauratie had halverwege de ja ren vijftig plaats. Nu is er echter wederom een aantal ernstige gebreken aan het licht gekomen. Doorslaande muren hebben in de kerk het pleister werk ernstig aangetast. Ook het stucplafond is dermate slecht, dat kerkgangers regelmatig wor den onthaald op neervallende stukjes kalk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15