LaVincaise 22.1e kunt niet starten bij gisteravond JONGE Forse belasting over Nobelprijs? Amerikaanse theologen bang voor beperkingen Zeker weten! Mgr. Danneels over komende bisschoppensynode: \ermisten Argentinië een 'wanhopige zaak' Doden bij onlusten in El Salvador Israël wil uitleg over wapenleveranties YS DINSDAG 11 DECEMBER 1979 ^ÉaHSdiHÉBAUMa Bisschop Godfried Danneels van Antwerpen (46) vindt het een voordeel dat de Nederlandse bisschoppen straks bui ten de landsgrenzen in beraad gaan. "Zij zullen in Rome bevrijd zijn van alledaagse beslommeringen, wat meer afstand kunnen nemen, en dat kan heel verrassend wer ken. Er kan iets uitkomen wat redelijkerwijs uit het dos sier niet mag worden verwacht". Mgr. Danneels. die leraar dogma tiek is geweest aan de katholieke universitiet van Leuven en twee jaar geleden bisschop van Ant werpen werd, zal straks in Rome een van de vice-voorzitters zijn van de bijzondere synode met de Nederlandse bisschoppen. Hij acht, zo meldde de Zwolse Cou rant, het "succes" van de synode geenszins gewaarborgd. Het risi co bestaat dat de problemen tus sen de bisschoppen en tussen de orthodoxe en vernieuwende stromingen nog dieper worden. "Het zou best kunnen dat straks iedereen is teleurgesteld, temeer omdat ik niet reken op een harde ingreep van de paus, bijvoor beeld door vervanging van bis schoppen". Waar het in Rome vooral om zal gaan is dat de bisschoppen hun gemeenschappelijkheid in het geloof terug vinden. Niet dus om concreet toepasbare compromis sen. "Die zullen", aldus mgr. Danneels. "tijdens de vervolgge sprekken na de bijzondere syno de moeten worden uitgewerkt". "Op de synode zal de collegiali teit weer tot stand moeten komen aan de bronnen van de traditie, van het evangelie en van het Tweede Vaticaans Concilie. Die collegialiteit moet berusten op de waarheid. En die is niet dubbel. Het is dan niet erg dat elke bis schop zichzelf is. Dan hoeft er niet op alle punten eensgezind heid te bestaan over praktische werkmethoden om je toch in één kerk verbonden te weten". Als het gaat over kerkopvatting, theologie, gewetensvrijheid en dergelijke zaken, gaat mgr. Dan neels consequent uit van de tradi tie, de bijbel en de concilietek sten. "Je kunt als kerk niet starten bij gisteravond. Als iemand scham per vraagt wat Augustinus of Thomas van Aquino ons nog zouden kunnen vertellen, dan heb ik pijn in het hart. Die men sen waren veel verstandiger dan wij". Om de vrede in een kleine bis schoppenconferentie als die van Nederland te herstellen zal er, naar de mening van bisschop Danneels, een flinke dosis be scheidenheid en relativering no dig zijn. En dat zijn niet de sterk ste eigenschappen van de Ne derlandse volksaard, die op zijn beurt weer typisch westers is. Beroep op Nederlandse kerken De regering antwoordt al jaren niet op onze vragen waar de vermisten zijn. Wij vragen de aandacht van de hele wereld voor het redden van onze gelief den". Dat zei een vrouw die behoorde tot de delegatie van familieleden van vermisten en gevangenen in Ar gentinië die vorige week bezoe ken bracht aan een aantal kerke lijke en politieke instanties in ons land. Deze internationale bezoe ken zijn bedoeld om te proberen de onderdrukkingsmachine door middel van buitenlandse invloed tot stilstand te brengen. Het aantal vermisten wordt op het ogenblik geschat op 30.000. De verdwijningen gaan nog steeds door, zo rapporteerde de delega tie, wier bezoek aan ons land door "Kerk en Vrede" in samenwer king met enkele kerkelijke orga nisaties was voorbereid. De kerken in Argentinië zelf bieden weinig hulp. De Rooms-Katho- lieke kerk - 95 procent van de be volking hoort daarbij - houdt zich als geheel afzijdig. Protestantse groepen doen wat zij kunnen maar hun middelen zijn niet toe reikend. Ook van de rechterlijke macht is weinig te verwachten. Die speelt de zaak terug naar de overheid als de eerst verant woordelijke voor de situatie. Actieprogram Samen met de delegatie hebben vertegenwoordigers van de Raad van Kerken in Nederland en le den-kerken een voorlopig actie program opgesteld. Dat houdt onder meer in: voortzetting van de geboden hulp, bevordering van de publiciteit over deze kwestie en benadering van de Nederlandse regering, de We reldraad van Kerken en de Ame rikaanse kerken als over enige tijd een te verwachten rapport over de Argentijnse situatie zal worden gepubliceerd. Dat rap port komt van de commissie Mensenrechten van de Organisa tie van Amerikaanse Staten. Een Argentijnse delegatie wil ook naar de paus. Dr. Marga Klompé heeft zich persoonlijk daarvoor ingezet, maar de kans dat dit ge beurt wordt niet groot geacht. De paus heeft eind oktober al een fors protest laten horen. De Ar gentijnse overheid heeft dat ech ter, zo deelde de Argentijnse de legatie mee, uit de media wegge- manipuleerd. ARGENTINIË, zoals Amnesty International het uitbeeldde op een t slag van een onderzoek in dit land. Hartslag "Het is nogal gênant dat wij hier in het Westen altijd zo met onszelf bezig zijn. Wij moeten afstappen van het idee dat wij de wereldcul tuur zullen bepalen. Wij hebben, ook in de kerk, goed uitgebouw de structuren en voldoende in telligentie, maar er is een tekort aan hartslag." "Je bent achterop geraakt als je zegt datje nog in God gelooft. In ande re werelddelen staat men heel anders tegenover het Gods- probleem. Veel verfijnder en vanuit een ingebouwde religiosi teit. Wij zyn niet ver meer af van de confrontatie met die andere werelden, en dan zou het Westen wel eens door uitholling door zijn benen kunnen zakken. Veel grote kerkelijke vraagstukken, zoals van de priesteropleiding, zyn verschijnselen van deze cultuur crisis". Jaren van "betrekkelijke vrijheid" voorbij Amerikaanse theologen zijn bang dat het bestuur van de huidige paus een tijd wordt van "intellectuele beperking". Dat is de conclusie die het blad "In ternational Herald Tribu ne" trekt uit gesprekken met een aantal theologen in de Verenigde Staten. Na jaren van betrekkelijke vrijheid van theologisch onderzoek onder paus Paulus 6 zijn er nu tekenen die erop wijzen dat het Va- ticaan "onbuigzame or thodoxie" afdwingt, is hun indruk. Aanleiding tot deze gesprekken was het proces tegen de Neder landse theoloog Schillebeeckx. Het blad weet te melden dat een soortgelijk proces gaande is te gen de Amerikaanse theoloog Charles Curran wegens diens op vattingen over de seksuele mo raal. In augustus van dit jaar werd een publikatie veroordeeld van een groep Amerikaanse theolo gen die een studie hadden ge maakt van een nieuwe ontwik keling in het katholieke denken over de seksualiteit Bedreiging Vorige maand lieten 180 katholieke wetenschapsmensen uit Chicago en omgeving een kritisch geluid horen over het bezoek van de paus aan de Verenigde Staten. Zij verweten dat hy in zijn toespra ken de kerk voorstelde als een eenvormig blok en geen oog had voor de verschillende opvattin gen onder de Amerikaanse ka tholieken. Het dagblad wyst erop dat een reeks incidenten bijdraagt tot de sfeer van bezorgdheid in katho lieke wetenschappelijke kringen en tot de vrees dat de weten schappelijke vrijheid niet de grenzen van de gevestigde leer mag voorbijgaan. "Het hart van de academische vrijheid wordt bedreigd", aldus het blad. Pater William Hill van het Domini caanse studiecentrum in Was hington: "Als mensen van het formaat als Schillebeeckx van wie bekend is dat hy zeer loyaal ten aanzien van de kerk is, voor de rechtbank kunnen worden gebracht, dan bestaat de vrees dat ook ons eigen werk in twijfel kan worden getrokken". Olifant Amerikaanse theologen willen niet zeggen dat de paus richtlijnen geeft aan de Congregatie voor de Geloofsleer, maar, zo voegen zy eraan toe. de congregatie zou dit niet doen als zij de afkeuring van de paus vreesde. Volgens William Hill zou kardinaal Se per, prefect van de congregatie, schouderop halend op een protest van de in ternationale theologencommis sie tegen het proces-Schille- beeckx hebben gereageerd. Hij zou hebben gezegd dat de protes terende theologen van een mug een olifant maken. Er zouden te gen de Nederlander helemaal geen beschuldigingen zijn inge bracht. I Postzegel. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vrije Universiteit in Amsterdam zal volgend jaar een bijzondere post zegel worden uitgegeven. Toen staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes dit de tweede kamercom missie van verkeer meedeelde, zei ze erbij dat van de vele ver zoeken die de PTT krijgt om een bijzondere zegel uit te geven maar weinige kunnen worden in gewilligd. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis A. van Brummelen Huizen; be dankt voor Leiden G. van Hoog straten Pijnacker, voor Harde- wijk J. Smit Hilversum. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Oude en Nieuwe Wetering kandidaat H. Jaspers Focks al daar, naar Berkel P.J. Moet Brui- nisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Vrouwenpolder kandidaat J.H. Kuiper Zwolle: bedankt voor Drachten W.G. de Vries Haren. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor IJssel- muiden L. Blokhuis Schiedam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede J. Oosterbroek Opperdoes; be dankt voor Emmen J.J. de Jonge Stadskanaal. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Aal burg J. Koster Barneveld, voor Clifton (Ver. Staten) A. Moerker ken Nieuw-Beyerland, voor Sint Annaland W. Hage Rotterdam, voor Werkendam J. Mol Ryssen. Gelezen: "De officiële kerk is vaak de vyand van de kerk" (F.O. van Gennep, rector hervormd theologisch seminarium). Vakbond. In het Vaticaan is een vakbond voor de leken-werkne- mers opgericht. Doelstelling: ho gere salarissen, betere afspraken voor indienstneming en ontslag, verbetering ziektekostenverze kering en herziening van de maatregel dat een werknemer bij ontslag zyn pensioenrechten verliest. Steun voor rechts. De Zuidafri- kaanse regering heeft toegegeven dat de Christian League, een ui terst rechtse groepering, die te gen de Wereldraad en de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken is. van overheidswege financieel wordt gesteund. Het is nog niet zeker of de regering de organisa tie na de onthullingen zal blyven steunen. Voor moeder Teresa NIEUW DELHI (DPA) - Het India se ministerie van justitie heeft er bezwaar tegen gemaakt dat moe der Teresa wordt vrijgesteld van het betalen van belasting over het geldbedrag, verbonden aan aan de haar toegekende Nobelprijs voor de vrede. Kort nadat het Nobelprijscomité in oktober bekendmaakte dat de vredesprijs aan moeder Teresa was toegekend, werd in Calcutta aangekondigd dat over het hier aan verbonden geldbedrag geen ADVERTENTIE Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. belasting hoefde te worden be taald. Een officieel besluit hier over is echter nog niet genomen. Het ministerie van justitie meent nu dat het niet juist is moeder Te resa vrij te stellen van het betalen van belasting, omdat de Nobel prijswinnares, die de Indiase na tionaliteit heeft aangenomen, geen volledige burgerrechten geniet. In vergelijkbare gevallen in het verleden, is het genieten van volledige burgerrechten al tijd als voorwaarde gesteld voor vrijstelling, aldus het ministerie. Moeder Teresa wil het geld, (onge veer 400.000 gulden) gebruiken voor haar werk onder de armen. Wanneer het ministerie van justi tie zijn zin krijgt, dan zal onge veer tachtig procent van de prijs in de Indiase staatskas vloeien. Moeder Teresa heeft gisteren in Oslo de Nobelprijs in ontvangst genomen. De uit Joegoslavië af komstige religieuze riep in Oslo de wereld op tot meer praktische naastenliefde. Wanneer ieder mens begint iets van zijn bezit af te staan en zich te bekommeren om de noden van zijn naasten, dan doen wy allen iets voor de vrede. SAN SALVADOR (UPI) - In San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, zijn gisteren gewapen de jongeren met benzinebom men en stokken ingegaan tegen een vredesmars van naar schat- BUITENLAND ting 10.UU0 vrouwen. Volgens ooggetuigen vielen er zeker 7 do den. Van dit aantal kon noch by de politie, noch bij het Rode Kruis bevestiging worden ver kregen. De vrouwelijke demonstranten wa ren leden van het "comité voor vrede". Eerder op de dag circu leerden in de stad pamfletten waarin de burgers werden opge roepen hun steun te betuigen aan de regerende junta in dit Cen- traal-Amerikaanse land De linkse groeperingen in El Salva dor verzetten zich tegen deze uit burgers en militairen bestaande junta. JERUZALEM (Reuter) - Israël verlangt nadere bijzonderheden omtrent een mogelijke Amerikaanse wapenleverantie aan Egypte. Bovendien wil het weten waarom het niet van tevoren op de hoogte is gesteld, zo lieten regeringsfunctionarissen in Jeruzalem gisteren weten. Zondag werd in de Amerikaanse pers gemeld dat de Verenigde Staten van plan zouden zijn Egypte voor 3.5 miljard dollar aan wapens te leveren. In Israëlische regeringskringen werd vernomen dat deze berichten in de wekclykse kabinetsvergadering van zondag aanleiding hebben gegeven tot bezorgdheid en heftige debatten. Enige ministers betwyfelden de noodzaak van de militaire transactie tussen Egypte en de VS., terwyl sommige bewindslieden zich tevens afvroegen waarom Israel niet van tevoren was geraadpleegd. Het bleek tijdens de kabinetsvergadering dat slechts enige hoge regeringsfunctionarissen, onder wie premier Begin en minister van defensie Weizman, van de Amerikaanse plannen afwis ten. Deze plannen zouden inmiddels zyn goedgekeurd door de ministeries van defensie en buitenlandse zaken. Het woord is nu aan president Carter en het congress. Moeder Teresa kreeg de Nobelprijs voor de vrede voor haar hulp aan daklozen, stervenden en lepralij ders in de Indiase stad Calcutta. De voorzitter van het Nobel-co- mité, John Sannes, zei bij de prijsuitreiking dat moeder Tere sa met haar werk een brug heeft geslagen tussen de rijke en arme landen. Naast de Nobelprijs ontving moe der Teresa ook een gift van de Noren van ongeveer 200.000 gul den om haar werk te kunnen voortzetten en uitbreiden. OSLO - Koning Olav feliciteert moeder Teresa met de Nobelprijs voor de vrede, die zij zojuist in ont vangst had genomen. Als goede wijn altijd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. De Fransen hebben een aangeboren gevoel voor wijn. Dus hebben ze makkelijk praten. Feilloos kiezen ze 'n goede wijn voor 'n betaalbare prijs. Omdat ze élke dag wijn drinken. Wij Nederlanders hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon we zo langzamerhand leren een goede wijn te waarderen. Daarbij zoeken we zekerheid: 'Apellation Controleézeggen we geleerd. Maar ook daarin kunnen we makkelijk verdwalen. La Vinfaise lost dat op door uit het beste wijnaanbod 'n keuze te maken, de apellation te laten kontroleren en de prijs frans te houden. La Vinfaise is dus van de kwaliteit die de Fransen graag drinken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13